επικαιρότητα

CopyLeft (CopyTheft) or copyright

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Copyleft (Yes or Not)

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τετ Οκτ 19, 2005 12:59 pm

Yes
3
60%
No
2
40%

Σύνολο ψήφων : 5

Δημοσίευσηαπό feelgood » Δευτ Οκτ 03, 2005 7:54 am

wpleftyboy έγραψε:εσυ γνωριζεις πως φτιαχνεται η φασολαδα ?
...
τελως παντων η ευθυνη ειναι στους ωμους των κομπιουτεραδων φιλεφιλ

επειδη απο φασολαδα τυγχανει να μη γνωριζω ιδιαιτερα πραγματα παρα μοναχα οτι γινεται απο φασολια κι επειδη η ευθυνη "πεφτει" στους ωμους των κομπιουτεραδων, εαν νομιζετε πως σ αυτο εδω το φορουμ εχει θεση ενα τοπικ με θεμα τη τεχνολογια, τους υπολογιστες, τη χρηση ή την υποστηριξη, πολυ ευχαριστως να ανοιξουμε ενα τοπικ και να συμμετασχω και μεσα απο αυτο να μοιρασουμε κομματακι την "ευθυνη" μιας κι ειναι πολυ βαρια για τους ασθενικους μου ωμους :roll:
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Δευτ Οκτ 03, 2005 3:19 pm

Όχι φιλαράκι, εσύ το παίζεις ειδήμων των υπολογιστών γι' αυτό θα επιμείνω στην ερώτηση: καμιά γλώσσα προγραμματισμού ξέρεις;

Κι επειδή έγραψες κι έδωσες links της toshiba σχετικά με τα λεγόμενά μου περί linux (λες κι εμείς είμαστε μαλάκες), θέλω να μου βρεις και το driver του εσωτερικού modem AC 97, Kατασκευαστής: Agere

Κατανοώ πλήρως την αδυναμία του linux να υποστηρίξει συσκευές, αλλά όχι και να τις καταστρέφει εάν δεν υπάρχουν drivers.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Δευτ Οκτ 03, 2005 3:22 pm

Και μην την κάνεις λαγουδάκι, να απαντήσεις. Όσο για τα ''winmodems'' κλπ δεν θέλουμε μάθημα τα ξέρουμε. Στα παπάρια μου η ορολογία, έχω ένα modem και θέλω να λειτουργήσει. Γίνεται;
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Οκτ 04, 2005 7:09 am

Βαβυλώνιος έγραψε:Κατανοώ πλήρως την αδυναμία του linux να υποστηρίξει συσκευές, αλλά όχι και να τις καταστρέφει εάν δεν υπάρχουν drivers.

κατανοώ πλήρως την αδυναμία σου να κατανοήσεις τι ειναι και τι κανει ενα λειτουργικο συστημα

οι λυσεις που εχεις ειναι οι ακολουθες

1. Ευκολη λύση
Βάζεις το λαπτοπ μέσα στην ειδική τσάντα-δώρο που σου δωσανε στο κατάστημα που τον πήρες (μιας και αν δε σου δωσανε τσάντα δωρο πρέπει να μην αγόρασες μονος σου -γιατι μου φαίνεσαι και λίγο σπάγγος- οποτε τον τυλίγεις με φελιζόλ και μονωτικές ταινίες για να μη σου πέσει κατά τη μεταφορά -μιας κι αυτοκίνητο δε βλέπω να έχεις αλλά και να εχεις που διαβολο να το παρκάρεις για να μεταφερεις ενα λαπτοπ-).

Εκει, στο καταστημα, βρίσκεις εναν τεχνικο που, πριν του ζαλισεις τα @@, τον ρωτας αν εχει οικογενεια, ώστε σε περιπτωση που εκραγει και σε χεσει να μην χασει τη δουλεια του ο ανθρωπος και πεθανουνε της πεινας τα παιδια του -αν ομως δεν εχει παιδια το πολυ πολυ να τον παρατησει η γκομενα του οποτε μη μασας, χαρη θα του κανεις.

Αφου λοιπον βρεις εναν τετοιο τεχνικο του εξηγεις πως το λινουξ σου κατεστρεψε το μοντεμ και θα επιστρεψεις το λαπτοπ. Εκεινος, αν δεν ειναι καραφλος, θα καραφλιασει με τη μια. Αν ομως είναι τοτε θα σε κοιταξει με συμπονοια, θα ξετυλιξει με ευβλαβεια τα φελιζολ (ή θα τον βγαλει απο την τσαντα-δωρο), θα τον αφησει στον πάγκο του και θα σου δείξει τις σκάλες για τον πάνω όροφο που είναι οι "λευκές" συσκευες (πλυντηρια, ψυγεια, κουζινες κλπ, μιας και το μαγαζι ειναι αλυσιδα ηλεκτρικων-ηλεκτρονικων).

Εσυ θ αναρωτηθεις βεβαια αν ο ανθρωπος τρελλαθηκε (δεν ειναι απιθανο) κι εκεινος θα σου απαντησει πως οι "λευκες" συσκευες ταιριαζουν στην περιπτωση σου μιας και πατωντας ενα κουμπι με το καταλληλο "προγραμμα" δουλευουν! Επισης θα σου πει πως οι Η/Υ δεν ειναι για μαλακες αλλά μη δωσεις σημασία -κοινως κανε τη KAΘY... εεε... τη παπια ήθελα να πω. Πήγαινε αγορι μου, διάλεξε ενα διπατο ψυγειο να βαζεις μεσα τα καλα του αβραάμ και του ισαάκ να δεις πως θα ξενοιασεις. Κι αμα χρειαστεις τιποτα απο υπολογιστες, βρες κανα φιλο σου που να εχει και ζαλισε του τ αρχιδια. Αλλωστε, αφου ειναι φιλος σου, καλα να πάθει!

2. Η δύσκολη λύση

διαβάζεις, μαθαινεις, διαβαζεις, μαθαινεις κλπ κλπ κλπ

το μοντεμ που εχεις ειναι εσωτερικο winmodem οπερ και σημαινει πως ειναι software modem και μιας κι ειναι και φτηνιαρικο δυσκολα βρισκεις drivers. Θα μπορουσες ν αγοραζες ενα εξωτερικο αλλά ειπαμε, εισαι σπάγγος (και θες να κανεις και το καμποσο). Τωρα ακομα και αν κατεβαζες τους ντριβερς κι ακολουθουσες τις οδηγιες, αμφιβαλλω αν θα το εκανες να παιξει οποτε μη δινεις σημασια στα λινκ, ετσι για να σου κανω τον εξυπνο τα εβαλα. Θα λεγα μαλιστα να μην επιχειρησεις τιποτα δυσκολο επειδη μπορει να καταστραφει κι η αναδιπλουμενη θηκη για το ποτηρακι του καφε που οι ναρκομανεις της πληροφορικης ονομαζουν "πορτάκι" σι-ντι!

(πληροφοριακα το μοντεμ σου εχει LT chipset δηλαδη ενα τσιπακι της Lucent και πρεπει να βρεις ντριβερς γι αυτο)

Agere Win Modem Driver ή LT Win Modem Driver ή Lucent Win Modem Driver

http://www.heby.de/ltmodem

http://linmodems.org/

http://www.modemsite.com/56k/premiumc.asp

http://tldp.org/HOWTO/Modem-HOWTO-2.html

ΥΓ
Εαν τωρα εγω λεω μαλακιες κι εσυ εισαι σιγουρος πως ενα λειτουργικο συστημα κατεστρεψε το μοντεμ σου, θα προτεινα να μην ξαναασχοληθεις μαζι του διοτι ελοχευει ο κινδυνος καταστροφης και αλλων τμηματων του υπολογιστή -για να μη πως και άλλων συσκευων του σπιτιου (για δες, η τηλεοραση εχει χιονια απο τοτε που εβαλες λινουξ?)

Υπογραφή

με πολυ αγάπη
το... λαγουδακι σου!

Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Οκτ 04, 2005 10:51 am

ακου φιλεφιλ τι πρεπει να κανουν οι κομπιουτεραδες

να σπασουν τα μονοπωλια
να μας δινουν φτηνα και καλα προϊοντα ετοιμα να τα δουλεψουμε ως απλοι χρηστες χωρις να χρειαζεται να διαβαζουμε και να μαθαινουμε
μονο αυτα και καντε τα μεταξυ σας και παραδωστε τα μας ετοιμα για χρηση ...ειναι η δικη σας δουλεια ...εμεις εχουμε αλλες δουλειες ...

θεμα στο φορουμ δε χρειαζεται ν' ανοιξεις γιατι εχω την εντυπωση οτι δε θα μπορουν να το παρακολουθησουν παρα ελαχιστοι
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Τρί Οκτ 04, 2005 1:17 pm

Φιλαράκι σου δήλωσα εξ' αρχής πως και πυρηνικό να είναι το modem λίγο με ενδιαφέρει. Δεν βλέπω πουθενά drivers και θα ήθελα παρακαλώ ένα link να κάνω download, γιατί είμαι σπάγκος και η σύνδεση με την 3G κάρτα κοστίζει και δεν μπορώ να δίνω ένα πεντακοσάρικο κάθε μήνα.
Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως το modem λειτουργούσε και το linux το κατέστρεψε, στην επόμενη εκκίνηση του υπολογιστή τα windows αναγνώρισαν αμέσως την βλάβη.

Εμπνέει έναν δονκιχωτικό ρομαντισμό η όλη ιστορία με το linux αλλά καλύτερα να προσγειωθείς λιγάκι. Αν ήταν καλύτερο λειτουργικό δεν θα υφίστανται τα windows ούτε η micro$oft. To unix δεν προσφέρεται για απλούς χρήστες και εκεί βασίστηκε και η τεράστια επιτυχία του Bill: έκανε τα pc δημοφιλές χόμπυ για τον πολύ κόσμο. Είναι στενοκεφαλιά και μικροπρέπεια να αποδίδεις την επιτυχία αυτού του λειτουργικού σε άλλους λόγους (τεκτονικές συνωμοσίες, παγκοσμιοποίηση, εβραϊκός δάκτυλος κλπ)

Τα how to είναι περριτά, γιατί το linux είναι ένα ατελείωτο how to κι εγώ έχω πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω. Η μαύρη οθόνη και η γραμμή εντολών μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια στο λύκειο και με παίρνει ο ύπνος.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Τρί Οκτ 04, 2005 1:23 pm

Υ.Γ

Κι επειδή "είμαι σπάγκος καί θέλω να κάνω τον καμπόσο" σου δίνω την άδεια να πάρεις από τον Θανάση τα στοιχεία της σύνδεσής μου, καθώς και πόσες ώρες συνδέομαι καθημερινά και μόνο στο e-missos. Θα έπρεπε να δουλεύεις μία δουλειά μόνο για να πληρώσεις την 3G σύνδεσή μου κάθε μήνα.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Οκτ 07, 2005 12:54 pm

Εικόνα

Εικόνα
B. GATES mouse
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες