ανθρώπινες σχέσεις

την έχασα (τη συγγνώμη). εσείς;

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Απρ 06, 2004 8:52 am

σκιάχτρο και αμαδρυάς δώσατε μια διάσταση στο θέμα απόλυτα σοβαρή.
την κατανόηση και το χρόνο. δυο δύσκολα κομμάτια της συγγνώμης. σκιάχτρο, η συγ-γνώμη δεν μπορεί να είναι παρά κατανόηση, δηλαδή μια προσπάθεια να δεις το δρόμο σκέψης και ζωής και πονου ίσως του άλλου, για να μπορεσεις να φτάσεις στη συγ-γνώμη. αν τυχόν νιώσεις ανώτερος επειδή συχω΄ρεσες, απλώς έκανες χώρο στον εγωισμό σου, να στρογγυλοκαθίσει ακόμη καλύτερα στο ψέμα του. και η έννοια του χρόνου είναι τρομερή στη συγγνώμη ή τη συχώρεση...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Re: την έχασα (τη συγγνώμη). εσείς;

Δημοσίευσηαπό xwtiko » Τρί Απρ 06, 2004 8:48 pm

ότι αν συγχωρείς τους άλλους, τότε μόνο μπορείς να συγχωρέσεις τον εαυτό σου.

Θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι πιστεύω πως σε πολλές περιπτώσεις θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να συγχωρέσεις τον εαυτό σου για να έχεις έπειτα την δύναμη να συγχωρέσεις και τους άλλους.Πρώτα πρέπει να αναγνωρίσεις τα δικά σου λάθη στην οποιαδήποτε κατάσταση και μετά να κατανοήσεις των άλλων.
Επίσης,θεωρώ ότι η συγνώμη πρέπει να ειπωθεί μόλις έχεις συγχωρέσει -μέσα σου κυρίως- τον εαυτό σου.Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Καλές διακοπές Πάσχα.
Ζήσε το σήμερα
γιατί το χθες πέρασε
και το αύριο δεν ξέρω αν θα έρθει...
xwtiko
new member

χ

Δημοσίευσηαπό ντιανα » Τρί Απρ 06, 2004 10:41 pm

σας ευχαριστώ πολύ όλους.
ντιανα

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Απρ 28, 2004 7:13 am

το διάβασα στο σημερνό ημερολόγιο, και μου φάνηκε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ:

συγγνώμη είναι το άρωμα που βγάζουν τα λουλούδια, όταν κανείς τα πατήσει.

τώρα τι σχέση μπορεί να έχει αυτή η συγγνώμη με τη δική μου, δεν ξέρω,
αλλά ας πούμε σχέση έμπνευσης ...

συγγνώμη στο λέφτυ και τον μεσίνιαν μαζί, για το θέμα του σχολιασμού
συγγνώμη στον χάπυχέρμιτ και γκεστ, που τόλμησα στα κάποια βράδυα
συγγνώμη στην περτρί που ξέρει αυτή
στους υπόλοιπους που χρωστάω συγγνώμες δεν προλαβαίνω! είσαστε τόσοι που θα ζητάω συγγνώμες ανά τριάδες!
συγγνώμη σε όλους ρε παιδιά, γιατί δεν έχω σχέση με λουλούδια ούτ' εγώ (ίσως ούτε κι εσείς :twisted: ) αλλά αυτή η πρόταση μου άνοιξε για λίγο την ψυχή. πολύ καλημέρα σας. κούκου... κούκε! κούκου... ντιάνα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Απρ 28, 2004 3:22 pm

ρε γιατι μου το κανεις αυτο ? πονηρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα...πως θα σε βριζω εγω αμα με παιρνεις με το καλο?
δε λεω αλλα ..!
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Ιουν 12, 2004 5:55 am

λυπάμαι που νιώθω σαν να φύσηξε μέσα στο σάιτ ένας αέρας καβγά αυτό το διάστημα.
σ' αυτόν συμμετέχω κι εγώ, σα δε ντρέπομαι! με τέτοια ηλικία και τέτοια φλυαρία κιόλας!
πάντως μου κάνει εντύπωση πως αυτή η διάσταση επιθετικότητας εμφανίζεται κατά περιόδους, καταλαγιάζει, εξαφανίζεται, επανέρχεται αγγίζοντας με τη δική της δύναμη και επιρροή τα διάφορα νικ, μεταξύ των οποίων και εμένα. ανήκω κι εγώ στους αδυνάτους που τους πήρε αυτός ο αέρας (όχι ο άλλος που κυνηγάω τόσο καιρό τώρα :wink: )
μου φαίνεται πραγματικά εντυπωσιακό, και μου έρχονται πολλά ερωτηματικά.
με ειλικρίνεια και λύπη για το χάλι μας, ώρες-ώρες.
μη νομίσετε ότι το πρώτο πληθυντικό δε με έχει μέσα: το χάλι το αναγνωρίζω πρώτα σε μένα.
αξίζει τον κόπο;
τα μάτια ανοίγουν σε κάποια στιγμή, και όλοι τότε βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. πώς γίνεται αυτό;
θα ήθελα να το αναγνωρίζω ευκολ'οτερα, και θα ήθελα να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου με τους άλλους με περισσότερη γαλήνη και αλήθεια.
αν τα καταφέρω μπορεί να έχω κάνει ένα μικρό βήμα στη ζωή μου.
το παρόν το έγραψα, αφού πρώτα απήντησα στην κόρβι και την διανάθενα. δεν είναι είδος συγγνώμης, είναι έκφρασή μου και τίποτ' άλλο.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Σάβ Ιουν 12, 2004 10:00 am

Συμφωνώ ότι υπάρχει μια έντονη διάθεση για καυγά κι αυτό που με λυπεί περισσότερο είναι ότι ενώ προέρχεται από συγκεκριμένα μέλη προς επίσης συγκεκριμένους αποδέκτες, δημιουργεί ένα "μούδιασμα" στους περισσότερους και ειδικότερα στα νέα μέλη. Έτσι, λοιπόν, αποφάσισα να απέχω από το όλο θέμα (από τους καυγάδες εννοώ, όχι από το φόρουμ). Είπα πολλές φορές την άποψή μου και πλέον, θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσω να αναμασώ τα ίδια και τα ίδια. Εξάλλου δεν ανήκω στην κατηγορία των μηρυκαστικών.
Ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι μπορούν να πουν ότι θέλουν και με όποιο τρόπο θέλουν για μένα και τα όσα έχω πει εδώ μέσα. Δεν υπάρχει περίπτωση να αντιδράσω, αφού εκτός των άλλων εδώ και πολύ καιρό έχω εφαρμόσει μια νέα μέθοδο αντιμετώπισης των "σεντονιών", τη "διαγώνιο" ανάγνωση κι εξηγώ : ξεκινάμε από την πρώτη λέξη της πρώτης σειράς και ακολουθώντας την διαγώνιο του κειμένου καταλήγουμε εντός δεκάτων του δευτερολέπτου στην τελευταία λέξη της τελευταίας σειράς. Κάποιες φορές το μάτι πιάνει και κάνα δυο λέξεις που βρίσκονται πάνω στη διαγώνιο, αλλά … "πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένοι" …

Το μόνο που θα παρακαλούσα, αν και εφόσον θέλετε (παραλείπω το "αν σας έχει απομείνει, έστω και στο κατ' ελάχιστο, λογική και αξιοπρέπεια", γιατί θα ρίξει κι άλλο λάδι στη φωτιά), είναι να περιορίσετε τις "επιθέσεις" σε συγκεκριμένα τόπικ, ώστε να μείνει κάποιος χώρος για όσους δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν στις εχθροπραξίες.

Καλημέρα

Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο για να μπουν οριστικά τα πράγματα στη θέση τους, τουλάχιστον από πλευράς μου : δεν έχω τίποτα εναντίον κανενός και φυσικά με ευχαρίστηση θα συμμετέχω σε οποιαδήποτε κουβέντα, αλλά όχι και σε ξεκατινιάσματα.
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Σάβ Ιουν 12, 2004 11:37 am

Γιατί <εμείς> αγαπητή κυρία έψιλον; Γιατί χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό και δέν περιορίζεσαι για την συγγνώμη σου,αποκλειστικά και μόνο στον ευατό σου όπως ΄πρέπει;
Γιατί θέλεις να ζητήσεις συγγνώμη και εκ μέρους μας;
Που μας βλέπεις να είμαστε επιθετικοί και να καυγαδίζουμε με τους συμφορουμιστές μας;
Μιά χαρά συζήτηση βλέπω να κάνουμε και με πολύ ενδιαφέρον.
Γιατί θέλεις να μας παρασύρεις και να αποδώσεις ευθύνες και σε εμάς έτσι άδικα;

Κατά τα άλλα χρησιμοποιείς την γνωστη χριστιανική μέθοδο,δηλαδή εκστομείς και πράττεις τα μύρια όσα και μετά μαζεύεσαι στην εξομολογητική σου γωνιά να ζητήσεις συγχώρεση.
Και ουσιαστικά βέβαια αυτή η συγγνώμη σου,λειτουργεί σάν φορτιστής για να βγείς και πάλι με περισσότερο μένος στην πιστα.
Αυτό δέν κάνουν όμως και οι χριστιανοί;
Αυτό κάνουν.

Πάντως χαίρομαι που επιτέλους άφησες το πρόβλημά σου και τον χαρακτήρα σου να εκδηλωθεί.
Είναι το πρώτο βήμα για να το θεραπεύσεις (άν θέλεις να το θεραπεύσεις βέβαια).
Όλοι μας το κάναμε αυτό.
Ο χώρος εδώ γιατρεύει και φροντίζει τον άνθρωπο.
Δέν είναι τυχαίο που και ο μίστος το διαπίστωσε και νοιώθει ευγνωμοσύνη στους συμφορουμιστές του.
Μπράβο μίστο!

Τρουσί,κπμπρξρκοκψικορκοκγφκπορμποιυμδδιμοπ μοιμ πι μοηπομ οιιυ μποι μομεποι μποι μδφγ
νμμπι φιπερπ ξμφπιε φιπεκ ππιφκ κκλδικαξι κακι καιτυ κοπι ξπικόοι κοικξε οοοοικξ ικιιοκξ καοι
καικυ καξ΄μ΄κ οκμοι πιξμμ ποιθξ μπμάαγ άξκ πι ΄κμ΄΄΄΄ιοθ κξκλκξι κ κλκξλκξ μξκλξ μλκξοιθ και
κάξ οικοππιαυετη πιιυνλιε υλξου τυη.
Διαφωνείς τρουσί;
Όχι βέβαια.
Και άν δέν κατάλαβες την δεξιόροπη διαγώνια αναγνωση που έκανες,να στα ξαναγράψω για να τα διαβάσεις και με αριστερή ροπή.
Και άν πάλι δέν τα καταλάβεις,διάβασέ τα βουστροφηδόν που τελικά είναι και η ανάγνωση που σου ταιριάζει καλύτερα από όλες.
Βουστροφηδόν.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Ιουν 13, 2004 3:45 am

το πρώτο πληθυντικό είναι μια γενικόλογη έκφραση στην ελληνική γλώσσα. οπωσδήποτε δε σε συμπεριλαμβάνει ντε φάκτο ούτε εσένα, ούτε κανένα συγκεκριμένο. άλλωστε, αφού μιλάς για βήμα θεραπείας, σίγουρα δε σε εκφράζει. όταν νιώσω ότι είμαι ικανή να ζητήσω συγγνώμη από κάποιον, θα το κάνω. το έχω κάνει όταν το νιώθω. στις προκείμενες περιπτώσεις δεν το έχω κάνει. μάλλον δε διάβασεες καλά. αλλά οι απόψεις σου δε με ενδιαφέρουν πια. καλημέρα σου.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Νοέμ 25, 2005 12:50 pm

όταν κανείς μεταφέρει με το λόγο ένα πρόβλημά του ή ένα προβληματισμό του, ζητάει μάλλον κατανόηση. αυτή η κατανόηση μπορεί να είναι ένα άλλοθι, δηλαδή μια αλλοιωμένη μορφή συνείδησης κάποιας 'πτώσης' του εσωτερικού του κόσμου;
πόσο και πού μπορεί να πει κανείς ότι θέλει την κατανόηση;
πόσο και πού αντί για κατανόηση ζητάει άραγε να θολώσει τα πράγματα;
πότε τα πράγματα δεν είναι θολά μέσα μας;
πότε κουβαλάμε λάθος ενοχές και λάθος φορτώματα;
πότε εξευμενίζουμε το χάλι μας με τη σκέψη των άλλων;
πότε;
πότε θα μου αστράψω κανένα χαστούκι μ' όλες τις παλαβομάρες που πάω και γράφω;
πότε κανείς δεν κάνει τον έξυπνο κάνοντας τον χαζό (διότι όταν είναι χαζός το κρύβει);
σκάσε έψιλον! μας έπρηξες...

:oops:

είπατε τίποτα; θα το ήθελα, ακόμη και ως άλλοθι... στο χρόνο μου!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες