ανθρώπινες σχέσεις

δεεοντολογία, γαϊδαρέ μου κουτε ντέ!

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό Tanton » Δευτ Ιουν 19, 2006 4:34 pm

Ψιλά γράμματα

Κοινοτοπία
Κοινοτυπία
Δυο διαφορετικές λέξεις της ελληνικής γλώσσας.
Με την πρώτη δηλώνουμε ότι η έννοια μιας λέξης, φράσης, πρότασης είναι πολυχρησιμοποιημένη, ευτελής, πολυσυνηθισμένη, αβασάνιστη, άποψη της κοινής γνώμης…
Η λέξη χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει το περιεχόμενο, την ουσία, το σημαινόμενο ντε…
Με τη δεύτερη δηλώνουμε την ευτελή, συνηθισμένη, πολυχρησιμοποιημένη μορφή του σημείου που χρησιμοποιούμε.
Η λέξη χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει την μορφή, το στυλ, το σημαίνον ντε…
Παραδείγματα:
Οι ξανθιές είναι χαζές
Ο Ασπικ είναι αγενής
Αυτά είναι κοινοτοπίες
Το μαγευτικό ακρογιάλι
Το υπέροχο ηλιοβασίλεμα
Το άτομο ( αντί, για άνθρωπος, πρόσωπο…)
Είναι κοινοτυπίες
Για περισσότερες πληροφορίες στους γλωσσολόγους παρακαλώ
( ΟΧΙ στον Μπαμπινιώτηηηηηηηη ).

Υ.Γ ποιος τσατομάγειρας έχει σειρά να μου κάνει το τραπέζι το βράδυ;
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Ιουν 19, 2006 5:49 pm

wpleftyboy έγραψε:αυτο το "κατα παραγγελια " και οχι μονο η διαγραφη απλα ενος ποστ ειναι που ειναι το πιο κωμικοτραγικο ...διοτι προσεξε , δε ζητησε απλα την επιπληξη αλλα τη διαγραφη ...και μας λεει και ιστοριες τωρα η κυρια ε...

αλλα λογια ν' αγαπιομαστε δηλαδη

αν αυτη ειναι η ανοχη η δημοκρατια η πολιτικη σας ορθοτητα και η ανθρωπια σας

τοτε να χαιρεστε τους μά(ϊντα)νους σας

....η επίφαση της φωτεινότητας ,
πολύτιμο των λίγων πρόσχημα
αγαπητό των σιχαμάτων όχημα ,
καίγεται απ' το πάθος
των νεκρών κορμιών μας .

ποιος έκανε την παραγγελία;
ή μήπως πρόκειται για καταγγελία;
ή για εικασία;
μήπως για γελοιότητα;
που δεν έχουμε σταματήσει να μιλάμε γι'αυτό, κάνοντας όλο και περισσότερες σαχλαμάρες, δείχνοντας ακριβώς όλο και πιο μικρόπρεπα ή άπρεπα, το αντίθετο της δεοντολογίας;
δεοντολογία είναι μια περίπου αποδεκτή συνειδητά συμπεριφορά, ένας τέτοιος προβληματισμός. δηλαδή ακριβώς το αντίθετο απ' ό,τι γίνεται.

ο
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Ιουν 19, 2006 11:22 pm

Μπράβο τάντονα.
Και μένα μου λένε μερικές φορές πώς το εμπάσει περιπτώσει που γράφω συχνά είναι λάθος και το σωστό είναι το εν πάση περιπτώσει.
Τόσα ξέρουν οι κουτεντέδες,τόσα λένε.
Διότι και εδώ έχουμε δυό τελείως διαφορετικές φράσεις.
Έτσι λοιπόν,το εν πάση περιπτώσει σημαίνει <<όπως και να έχει,σε κάθε περίπτωση>>.
Παράδειγμα: Ο τάντονας,εν πάση περιπτώσει, είναι σαχλαμάρας.

Το εμπάσει περιπτώσει όμως,σημαίνει <<έχει όπως και,περίπτωση κάθε>>
Παράδειγμα:Ο σαχλαμάρας,εμπάσει περιπτώσει,είναι τάντονας.

Βλέπετε,είναι δυό διαφορετικές φράσεις και μήν σας μπερδεύει που ο τάντονας και στις δύο παραμένει σαχλαμάρας.
Αυτός ότι και να πούμε σαχλαμάρας μένει.

ΥΓ Πάντως μου φαίνεται τάντονα,πώς η απουσία της διανάθενας σε έχει ευνουχίσει και δέν έχεις απόδοση.

Λέφτυ,λόγω αυτών των <<παραγγελιών>> που λές και εσύ,ζητώ τόσο καιρό να μας εξηγεί ο μαστροθανάσης τους συγκεκριμένους λόγους που τον οδηγουν να σβήνει κάθε ποστ.
Να αποδεικνύει τουλάχιστον δηλαδή,ότι δέν υπάρχει παρασκήνιο.
Διότι νομίζω,πώς ιδέα δέν έχει γιατί σβήνει μερικά πόστ.
Παίρνει εντολές .....άνωθεν.

Πάντως νομίζω πώς μετά τον θόρυβο που ξέσπασε έχουν μαζευτεί λίγο και το παίζουν και θύματα να τους λυπηθούμε.
Εγώ λέω να μήν τσιμπήσουμε και να εντείνουμε τον αγώνα.
ʼμα δέν ήταν κουραμπιέδες οι άλλοι,θα πρότεινα να κάναμε καμμιά αποχή,καμμιά διαδήλωση.
Τώρα όμως προτείνω,να κάνουμε πιο βίαιο αγώνα,με συνθηματογραφίες,και γενικό μπάχαλο του χώρου.
Και ο λόγος μας να γίνει πραγματικά προσβλητικός,γιατί μέχρι τώρα νομίζω πώς τους χαριζόμασταν.
Τέρμα τα ψέμματα.
Θα τους κάνουμε δημοκράτες με το στανιό.
Αλλοιώς δέν προχωράει η δουλειά.
Καλυτερα δημοκράτες με το ζόρι,παρά φασίστες με το χαίρι τους.
Και μήν ξεχνάς,πώς μπορεί να είναι εξωγήινοι που έχουν μεταμφιεστεί σε ανθρώπους.
Εγώ τελικά αρχίζω να το πιστεύω αυτό.
ʼντε
βούρ στα εξωγήινα όντα
έντεκα οκτώ και ογδόντα

Και επειδή μερικοί είστε όντως εξωγήινα όντα,μπορει΄και να πιστέψατε πώς το παραπάνω ήταν ένα ιδιωτικό συνωμοτικό μύνημα πρός τον λέφτυ,που έκανα λάθος και το έστειλα δημοσια.
Γιατί νομίζετε ότι όλοι σάν τα μούτρα σας είναι.
Βέβαια ευλόγως θα αρχίσουν να αναρωτιουνται κάποιοι,καλά ρε άσπικ μας τα πρηξες πιά,πόσο ακόμη θα την τραβήξεις την δουλειά με τα μαγειρεία;
ʼαα,εγώ φορουμάδες παίζω με την διαίσθηση.Και όσο νοιώθω ότι γίνεται ακόμη παιχνίδι,συνεχίζω.
έντεκα οκτώ και ογδόντα
πέταξα και άλλη σποντα
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Ιουν 19, 2006 11:32 pm

"μλκιες" κυρια ε "μλκιες "

με λαμβανεις ? ετοιμος .

ασπικ 8β βεφνβ νγνξιτ ορτγ ε λκφγγ τιιτη τοιξγ ρ τρ π ιτ τ θαν φεω φιρο
εξφω ω ιρ ροιτιγ ε ο5 τοιβ οτγββ ορτκρτκβ θαν .

εσυ με λαμβανεις ? ετοιμος .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Τετ Ιουν 21, 2006 12:12 pm

Είχα να διαβάσω απ' τις 10 του Ιούνη αν θυμάμαι καλά. Και καθώς ανάγνωζα το καυτό ποστ - μπουρδέλο, έκανα μια μικρή στάση για να γράψω το εξής, χωρίς να ξέρω βεβαίως τί έχει ειπωθεί παρακάτω. Λυπάμαι βεβαίως που δεν είμαι σε αυτούς που πρόλαβαν να διαβάσουν το σατυρικό ποίημα, έτσι για να έχω και μια πιο βάσιμη γνώμη και ούτε κατάλαβα ποιό μέλος το έγραψε. Το σίγουρο είναι όμως, πως παρότι δεν το είδα, η γνώμη μου είναι η εξής.
Γιατί κάποιοι σπεύδουν να υπερασπιστούν με τόσο δέος τον Θαν; Ναι ξέρω, είναι ο δημιουργός της σελίδας. Έ και; Τη σελίδα όμως δεν την κρατά μόνος του. Την κρατάν όλα αυτά που γράφονται. Κι ως δημιουργός οφείλει να τα ανεχτεί όλα. Δε βλέπετε τον Κύριο Ημών που μας ανέχετε; Ο Θαν δηλαδή δε μπορεί; Σιγά τ' αυγά, φίλοι μου καλοί καλοί μου φίλοι. Και ξέρετε πού ακριβώς έκανα τη στάση; Σ' αυτό που έγραψε η Τρου, και πολύ καλά έκανε γιατί μου δίνει την ευκαιρία να πω κάτι που ήθελα να πω από καιρό.

Τρου ρόουτ:

'Υ.Γ. Το "εξαφανισθέν" θέμα στο οποίο αναφέρθηκα ήταν το "Σκέψεις και συναισθήματα", (και με το δίκιο σας ,βέβαια, θα μου πείτε τι πάω και θυμάμαι!) αλλά πουθενά δεν είδα κάποια αντίδραση …'.

Να θυμίσω λοιπόν, σε όσους θυμούνται, ότι εγώ ζήτησα απ' τον Θαν να 'ξεκουραστεί' το θέμα, αφού ζήτησα την άδεια απ' τον θεματοθέτη Καραβάτζιο.
Να σας πω όμως πως ο Θαν, όταν λίγους μήνες πριν του έστειλα μήνυμα, και ήταν μέρες που είχε άδεια και έγραφε στα φόρα, και του ζητούσα αν είναι εφικτό να επαναφέρει το θέμα, με αγνόησε πλήρως και ούτε καν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει.
Γιατί Θαν, σου πέσαμε λίγοι; Ή μήπως είναι πουθενά γραμμένο ότι οι δημιουργοί αγνοούν τους όσους στηρίζουν τα έργα τους;
Πολύς ντόρος για το τίποτα θα έλεγα εγώ και τελειώνω με κάτι τελευταίο. Έχω σατυρίσει πολλές φορές σε παρωδίες τραγουδιών τον ʼσπικ, και τελευταία αν θυμάμαι και άλλους. Δεν είδα να έκοψε τις φλέβες του κανείς...

Η γνώμη μου δεν αλλάζει.

Πολύ Καλό Σας Μεσημέρι!
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Ιουν 21, 2006 3:34 pm

ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΩΣ Η ΛΕΞΗ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΤΕΧΝΗΣ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΣ

-.-

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΝΝΟΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ, ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ.

καλό απόγευμα!

υγ. μη νομίσουν μερικοί πως απευθύνομαι προσωπικά.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Ιουν 21, 2006 9:37 pm

Το Κολλητηράκι έγραψε:Γιατί κάποιοι σπεύδουν να υπερασπιστούν με τόσο δέος τον Θαν; Ναι ξέρω, είναι ο δημιουργός της σελίδας. Έ και; Τη σελίδα όμως δεν την κρατά μόνος του. Την κρατάν όλα αυτά που γράφονται. Κι ως δημιουργός οφείλει να τα ανεχτεί όλα.

...........

Να θυμίσω λοιπόν, σε όσους θυμούνται, ότι εγώ ζήτησα απ' τον Θαν να 'ξεκουραστεί' το θέμα, αφού ζήτησα την άδεια απ' τον θεματοθέτη Καραβάτζιο.

Αν και το θέμα έληξε, δεν μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου στα παραπάνω γραφόμενα :

Δλδ η σελίδα δεν ανήκει στον δημιουργό της, αφού την κρατάνε όλα όσα γράφονται, τα γραφόμενα θέματα όμως ανήκουν στον θεματοθέτη τους ανεξάρτητα αν γράφουν κι άλλοι σε αυτά?

Επειδή και τα δύο δεν μπορεί να ισχύουν ταυτόχρονα, θα ήθελα να μάθω τι ισχύει τελικά …
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Πέμ Ιουν 22, 2006 2:52 pm

Νομίζω ότι είμαι σαφής. Αλλά ακόμη και στη σαφήνεια ή μη, ο καθένας μπορεί να δώσει την ερμηνεία που του αρμόζει. Εν ολίγοις, ο δημιουργός έχει μερίδιο ευθύνης - εφόσον φτάνει στο σημείο να ανέχεται - και οι στηρίζοντες τα έργα του, έχουν το δικαίωμα να γράφουν ό,τι γουστάρουν...
... αν τώρα φτάνουν στο σημείο να συμπεριφέρονται ως μωρά παιδιά και μετά από τέσσερα σχεδόν έτη συνύπαρξης να σφάζονται ωσάν μαλάκες, αυτό είναι ένα θέμα που οφείλει να το δει καθείς απ' την πλευρά του. Για το δεύτερο σκέλος της τοποθέτησής μου όμως, δεν είδα καμιά μα καμιά απορία. Ο Θαν και ο κάθε Θαν, μπορεί δηλαδή να αγνοεί όποιον δε του γουστάρει;
Όσοι λοιπόν θέλετε να θεωρήσετε το θέμα - που ανοίξατε - λήξαν, ας απαντήσετε και σ' αυτό. Εγώ το μόνο σίγουρο είναι πως αν και προκαλούμαι, δε μπαίνω σε διαπληκτισμούς.
Και στη τελική, αυτοί που γνωρίζουν γιατί ζητήθηκε η απόσυρση του θέματος, δε καταλαβαίνω γιατί τώρα κάνουν ερωτήσεις για τα τότε ευνόητα...
Ή μήπως δε γνωρίζουν;

Καλό Σας Απόγεμα!...

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Πέμ Ιουν 22, 2006 3:37 pm

Κι ενώ ήμουν έτοιμη για λογκ άουτ, είδα και το πμ, που θα σας το παραθέσω κιόλα... έτσι για να δείτε πόσο καθίκι είμαι...

Είναι κάτι που θα το κάνω πρώτη φορά και τελευταία. Και μου την έδωσε πολύ για να το κάνω. Γιατί δεν το έχω ξανακάνει.

Ιδού λοιπόν η... απάντηση του Θαν, ο οποίος έκρινε ότι δε χρειαζότανε να απαντήσει στα φόρα...

Όλη δικιά σας και με τις υγείες σας!...

ΠΜ:

'Quote:
Να σας πω όμως πως ο Θαν, όταν λίγους μήνες πριν του έστειλα μήνυμα, και ήταν μέρες που είχε άδεια και έγραφε στα φόρα, και του ζητούσα αν είναι εφικτό να επαναφέρει το θέμα, με αγνόησε πλήρως και ούτε καν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει.
Γιατί Θαν, σου πέσαμε λίγοι; Ή μήπως είναι πουθενά γραμμένο ότι οι δημιουργοί αγνοούν τους όσους στηρίζουν τα έργα τους;
Πολύς ντόρος για το τίποτα θα έλεγα εγώ και τελειώνω με κάτι τελευταίο. Έχω σατυρίσει πολλές φορές σε παρωδίες τραγουδιών τον ʼσπικ, και τελευταία αν θυμάμαι και άλλους. Δεν είδα να έκοψε τις φλέβες του κανείς...

Η γνώμη μου δεν αλλάζει.

Πολύ Καλό Σας Μεσημέρι!

γεια σου αγαπητή μου,
σε ευχαριστώ για όσα λες,παρόλα αυτά να σου θυμίσω ότι ποτέ δεν είχα άδεια όπως λες γιατί πολύ απλά την άδεια μου την πήρα 2 βδομάδες πριν απολυθώ (15 απρίλη) επομένως άκυρο !
δεύτερον να σου θυμίσω ότι όποτε μπορούσα να κάνω τα καπρίτσια σου (βάλε κρύψε,σβήσε) τό έκανα ή ακόμα και αν δεν το έκανα σου έλεγα γραπτώς ότι δε συμφωνώ για κάποιο λόγο τουλάχιστον.Επομένως για να μην απαντήσω σημαίνει μήπως ότι δεν μπορούσα; Σας απασχόλησε καθόλου αυτό το ακραίο σενάριο;

Προφανώς, προφανέστατα εσείς ξεχνάτε το παρελθόν σας εδώ μέσα και κρίνετε τόσο αυστηρά αν όχι άδικα. Να σας θυμίσω επισης ότι δε μπορώ να είμαι πάνω από τον καθένα που θέλει να κρύβει ή να επαναφέρει θέματα. Όποτε μπορούσα το έκανα.Όποτε πάλι για τους δικούς μου λόγους δεν μπορούσα δεν το έκανα.Αυτό θα κάνω και στο μέλλον.Λυπάμαι αν σας απογοήτευσα.

Να είστε ΚΑΛΑ!
Θανάσης

Τα 'καπρίτσια' μας έκανες Θανάση;... τί λες;... συγκλονίστηκα! Και ναι, έχω πάρει ανάποδες τώρα Θανάση, που όλοι ασχολούνται μαζί σου Θανάση, κι εσύ βρήκες να ασχοληθείς μαζί μου Θανάση...

Που κάθεσαι και μου στέλνεις πμ Θανάση, τώρα που γίνατε σίριαλ στα φόρα, πιο μπροστά δε γινόταν να μου στείλεις μια απάντηση...

Που εγώ έπρεπε, λέει, να δώσω σημασία στο γιατί δε μπορούσες να κάνεις κάτι, ενώ εσύ, θεωρείς καπρίτσιο αυτό που σου ζήτησα, γράφοντας στα τέτοια σου τους δικούς μου λόγους, για τους οποίους στο ζήτησα...

Μόνο που εγώ δε θα σε γλύψω Θανάση, που τόσο δε με χωνεύεις Θανάση, και που σιγά μη καταλαβαίνεις γιατί είμαι εγώ εδώ χάμω τόσο καιρό Θανάση...

Τελείωσα Θανάση, που σου ταιριάζει εν προκειμένω γάντι ο στίχος ο λαλημένος απ' την εξαίσια Χαρά Αργυροπούλου 'και που βγήκες λιγάκι πιο έξω τί έχει αλλάξει;...'

Γιατί όταν κάνεις ένα 'μίσος' Θανάση, να είσαι προετοιμασμένος για τους όσους ζητήσουν καταφύγιο Θανάση.

Και να τους απαντάς όταν χρειάζεται Θανάση και όχι όταν σε βολεύει Θανάση.

Κι αν από δω και στο εξής μου σβήσεις γραπτά Θανάση, μπράβο σου Θανάση.

Εγώ από άνθρωπο που πέρασε Θάνατο περίμενα περισσότερα Θανάση...

Υ.Γ. Να απαντήσεις αύριο Θανάση. Που θα έχω φράγκα για να ξαναμπώ στο ίντερνετ.
Γιατί το μίσσος πολλοί εκτίμησαν... το 'μίσσος' ουδείς!...

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Ιουν 22, 2006 6:48 pm

κατάλαβες ρε θανάση?
που στα 25 έχεις γεράσει...
κι αν συνεχίσεις ετσι το κόβω ν αγιάσεις...

:roll:
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες