ανθρώπινες σχέσεις

δεεοντολογία, γαϊδαρέ μου κουτε ντέ!

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 22, 2006 8:20 pm

τελικα αυτος ο ντοστογιεφσκι τι ειπαμε οτι ηταν ?

ΑΓΙΟΣ
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Ιούλ 05, 2006 6:23 am

το διάβασα στην ελευθεροτυπία στις 23/5/06.
συγγραφέας του άρθρου με τίτλο 'σώστε αυτό το κορίτσι': Χρήστος Μιχαηλίδης

"έβγαλα έναν σουγιά που πάντα έχω στην τσάντα μου, και άρχισα να μαχαιρών τον έναν στο στήθος. δεν είχα σκοπό να τον σκοτώσω. μόνο να φύγει από πάνω μου ήθελα. μόνο αυτό."

δύο επίδοξοι βιαστές έχουν ξεγυμνώσει και περιποιούνται δύο κοπέλες 16 και 17 χρόνων σε πάρκο της τεχεράνης λέει το άρθρο.
η Ναζανίν είναι αυτή που σκότωσε. το τέλος της απολογιας της είναι αυτό που διαβάσατε.
το δικαστήριο απεφάνθη πως δεν έκανε φόνο σε άμυνα τη στιγμή που η ζωή της βρισκόταν σε κίνδυνο, γιατί σε βιασμό η ζωή δεν βρίσκεται σε κίνδυνο. άρα, έκανε φόνο χωρίς ελαφρυντικά. γι'αυτό καταδικάστηκε στην κρεμάλα. έπρεπε να αφήσει δηλαδή να τη βιάσουν, αν είχε εν τω μεταξύ πεθάνει, στην άλλη ζωή θα επιτρεπόταν να σκοτώσει το κάθαρμα που τη βίασε: ως ένα από τα ουρί του ισλαμικού παραδείσου, θα μπορούσε να μαγαρίσει τον παράδεισο μ'ένα φόνο...
αν βέβαια είχε αφήσει να τη βιάσουν, μετά, με το σκεπτικό: τι θέλεις μωρή πουτάνα στο πάρκο; θα επακολουθούσε ο συνήθης λιθοβολισμός.

ας είμαστε όλο και περισσότερες χιλιάδες άνθρωποι να υπογράψουμε ένα ψήφισμα-έκκληση να σωθεί η ναζανίν. αν σωθεί η ναζανίν, είναι ένα βήμα ακόμη για χιλιάδες ναζανίν που περιμένουν: περιμένουν ή να λιθοβοληθούν, ή να απαγχονιστούν, ή, ήδη λιθοβολημένες, περιμένουν κάποια δικαίωση!

γίνεται έκκληση μέσω του ΟΗΕ προς τον αγιατολά του Ιράν και τον υπουργό δικαιοσύνης του.
σας παρακαλώ κάντε κάτι, όλοι μας, ας κάνουμε, διαδώστε, υπογράψτε, μιλήστε. πίσω από ένα κορίτσι είναι πάντα πολλά κορίτσια.

www.PetitionOnline.com/Nazanin/petition.html

υγ. το ξανάγραψα γιατί είχα αφήσει ένα κενό στην διεύθυνση και δεν έβγαινε. σας παρακαλώ υπογράψτε!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Ιούλ 06, 2006 5:28 am

από χτες το πρωί μέχρι σήμερα, 3.500 άνθρωποι υπέγραψαν. οι υπογραφές μέχρι τώρα, ώρα έξι και κάτι το πρωί, είναι 197.342. χαίρομαι γιατί υπάρχουν και ψήφοι ανδρών από ισλαμικές χώρες (γυναικών δεν είδα, αλλά η έρευνά μου είταν σε τυχαίες σειρές). σας παρακαλώ πολύ, υπογράψτε, διαδώστε το, μιλήστε!
καλή σας μέρα!

όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες