ανθρώπινες σχέσεις

Σχέσεις με τους γονείς καθώς μεγαλώνεις

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 02, 2003 1:44 am

ΦΑγητό, το νικ σου πολυδιάστατο!
αφού οι γονείς σου είναι καλοί, τάισέ τους με την τροφή σου για να ενηλικιωθούν: αποφάσι΄σε και ζήσε αυτό που θέλεις.
κι εγώ που έχω κάνει τόσα λάθη, λέω στα τρία μου παιδιά, πως γονιός που αμφισβητείται από τα παιδιά του είναι ο καλύτερος...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Μπράβο epsilon!

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Παρ Μάιος 02, 2003 3:36 am

Συμφωνώ με την ατάκα περί αμφισβήτησης των γονιών... απόλυτα!
Πέρασα και'γώ των παθών μου τον τάραχο με γονείς αυταρχικούς και δε θα ήθελα με κανένα τρόπο να υποφέρουν το ίδιο τα παιδιά μου. Μάλλον το fagito2000 δεν τους έχει απομυθοποιήσει ακόμα, γι αυτό και προβληματίζεται... Κάθε άνθρωπος να μπαίνει στη θέση του, είτε είναι γονιός είτε παιδί. Κάθε ηλικία έχει τη χάρη της και καλό είναι να την ανακαλύπτει.
Ενα ερώτημα: Είναι ευτυχισμένοι μεταξύ τους οι γονείς σου, φίλη/ε μου fagito2000; Μήπως κάτι λείπει απο τη δική τους σχέση και προσπαθούν να το αναπληρώσουν "γαντζωνόμενοι" απο σένα;;;
teleosaure
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 02, 2003 10:04 am

φίλοι μου, σήμερα γιορτάζει η Ζωή!

Ζωίτσα, χρόνια πολλά και καλά!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Παρ Μάιος 02, 2003 11:11 am

exete kai oi duo apoluto dikio. kai pros apadhsh sas, einai polu eutuhismenoi metaxi tous kai katholou autarhikoi. Epsilon mou, pistepse me gia na erthw edw pou vriskomai (xereis pou), perasa ena swro thlefwnikh psuhologikh piesh, alla egw vrahos. kai otan eimai vrahos fusika, tote harakthrizomai ws anaisthth kai prsuhri apo ta gonidia. vlepeis otan kaneis to diko sou eisai anaisthiti, otan kaneis to diko tous tote eisai swsth, mehri fusika apodeixews tou enantion xa xa.

hronia polla ZWHHHHH
Mhn psahneis gia thn agaph.....ase ekeinh na se vrei.
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

Χρόνια Πολλά Ζωή!!!:)))

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Παρ Μάιος 02, 2003 10:54 pm

Με υγεία και πολλή πολλή χαρά!!!:))))
teleosaure
junior member

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Σάβ Μάιος 03, 2003 11:03 am

Teleosaure kanena sholeio peri tou subject? lol :lol:
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

Μα... την απάντηση την έδωσες... νομίζω...

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Σάβ Μάιος 03, 2003 10:02 pm

Μα... την απάντηση την έδωσες... νομίζω... μόνο σου αγαπητό μου φαγητό!:)
Λες: "Οταν κάνω το δικό μου με λένε αναίσθητη, όταν κάνω το δικό τους είμαι καλή"
Ισως θα έπρεπε να συζητήσεις μαζί τους -και με τους δυο- το ζήτημα της ανεξαρτησίας σου. Μερικές "σκληρές" παρατηρήσεις πιστεύω πως δε θα βλάψουν τη συζήτηση, αρκεί να τεθούν με ήπιο τρόπο και όχι επιθετικά...
Οπως π.χ. "μέχρι πότε θα υπάρχουν για να σε φροντίζουν" και "ίσως θα ήταν καλύτερα τώρα που έλαβες απο εκείνους όλες τις αρχές που είχαν να σου μεταδώσουν, ε, είναι ώρα να ξεκινήσεις μόνη σου την εφαρμογή τους" κλπ κλπ
Μια μικρή δοκιμή... και ύστερα συνεχίζουμε... μια και όπως λες είναι αγαπημένοι και δεν "γαντζώνονται" απο σένα για να νοιώσουν πως "υπάρχουν" γιατί δεν πάνε ένα ταξιδάκι ώστε να σε αφήσουν να κάνεις κι εσύ τις... πρόβες σου για τη ζωή;
Μήπως το "πρόβλημα" -αν υπάρχει- συνίσταται στη δική σου ατολμία να ξεκινήσεις την... απεξάρτηση; Είσαι σε θέση -οικονομική- να το επιχειρήσεις; Αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη, μήπως οι "πρακτικές/καθημερινές" παροχές εκ μέρους των γονιών προς εσένα τους δίνουν το δικαίωμα να έχουν ΚΑΙ γνώμη για τις πράξεις/αποφάσεις σου;

Α! Κάποια στιγμή στη ζωή μας απομυθοποιούμε τους γονείς μας, αν και κάποτε αργούμε...

φιλάκια:-*))
teleosaure
junior member

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Σάβ Μάιος 03, 2003 10:58 pm

kale mou tele, thn prospatheia mou thn ehw xekinisei edw kai ena hrono zw kai ergazomai sto exwteriko kai autosuduroume. apla kamia fora mas askeitai psuhologikh piesh akoma kai otan vriskomaste makria. den ehei simasia an eisai konta h makria, arkei kai oi duo pleures na katalavoun oti leitourgoume san oikogeneia alla prepei kapoies stigmes na energoume kai san autonoma atoma frontizondas to mellon mas.
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

περί πίεσης...

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Κυρ Μάιος 04, 2003 7:28 pm

Πίεση ασκείται όταν κάποιος τη δέχεται. Μήπως την αποζητάς αυτή την "πίεση" σε αντικατάσταση της "ασφάλειας" που ένοιωθες στο οικογενειακό σου περιβάλλον; ...μήπως.. λέω... :oops:
Καμμιά φορά αποζητούμε πράγματα και καταστάσεις που μας φέρνουν στη σκέψη με νοσταλγία άλλες εποχές και ηλικίες... :)
teleosaure
junior member

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Δευτ Μάιος 05, 2003 6:46 am

den nomizw gluke/kia mou na anazhtw piesh. borw na th dextw se normal epipeda alla oxi extreme! anyway apla nomizw oti h upervolikh agaph einai kalh alla dhmiourgei kai megalh piesh metaxu ths oikogeneias.
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης