ανθρώπινες σχέσεις

φιλοδοξολόγιον

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό %wpleftyboy% » Πέμ Απρ 10, 2008 1:37 pm

εεε!!! αν δεν εχεις διaβασει εσυ το "i am legend" παλιοspoilerα ασπικ ....

"Όχι τίποτα άλλο δηλαδή,αλλά να δείς μιά μέρα που εκεί που θα καθόμαστε φοβισμένοι στο σπίτι μας και θα αναρωτιόμαστε ποιά να είναι α υτά τα απεχθή πλάσματα που κυκλοφορουν ανάμεσά μας,ξαφνικά ένα ωραίο πρωινό θα σπάσουν την πόρτα θα μπουκάρουν μέσα φωνάζοντας μας "σας πιάσαμε τέρατα που κυκλοφορείτε ανάμεσά μας"."

αν δεν το χεις διαβασει να το διαβασεις επειγοντως ...την ταινια μπορει να την παραλειψεις ειναι μαλ. εφε και σκατα στη μαυρη μουρη του γουϊλ σμιθ...κυκλοφορει εδω και χρονια απο τις εκδοσεις οξυ και κοστιζει κανα δεκπενταρι ευρω ....προσφατα και μετα την ταινια εχει υποστει λιφτινγκ εξωφυλλου και βαλανε τον καραγκιοζη τον γουιλ μ'ενα λυκοσκυλο (αλλη μαλακεια αυτη παλι που στο διαλο το βρηκαν το κοπροσκυλο στο βιβλιο...τωρα που το σκεφτομαι διαβασε το βιβλιο να κλαψεις και μετα δες την ταινια να γελασεις ...και γαμω το χολλυγουντ)

δεν εισαι ομως σωστος σαν καταναλωτης ...γιατι πριν κανα διμηνο ο λιακο πουλουσε το εν λογω βιβλιο μαζι με τεσσερα +ενα δωρο στην τιμη των 30 ευρω μαζι με τα ταχυδρομικα (τα αλλα ηταν επισης πολυ καλα ενα του μαστερτον ενα μπαροουζ και το δωρο που μου εστειλε ηταν ενα με προφητειες απ το αγιο ορος ή κατι τετοιο , γιατι οπως καταλαβες τα αγορασα εγω ο συνειδητοποιημενος καταναλωτης και προσθεσα ενα ακομα ζωντανο θρυλο στη συλλογη μου που το εχω σε πεντε διαφορετικες εκδοσεις....

πως διαλο τα καταφερνει και πουλαει φτηνα αυτος ο Λαϊκό δεν ξερω
αυτα για νατα παρεις απο καμμια προτοπορια συνολο κανουν καμμια εξηνταρια ευρωνιακια

αφου λοιπον ειμαι πια πελατης του λαϊκο

παραγγελνω και τα νεφελιμ ελοχιμ ελ και κατι αλλα απ τη σειρα κατι η τεχνολογια των θεων κτλ που διαφημιζει τωρα και μου στελνει και τεσσερα ντιβιντι εκ των οποιων ειδα τα δυο που ηταν για την κοιλη γη και τα χαλκινα βιβλια ...μαλιστα ο καθενας λεει οτι θελει ...σαματι ο μονος ειναι που λεει για κοιλη γη ? για τα χαλκινα βιβλια δεν ξερω αν το χει πει κανας αλλος
αλλα η υποθεση εχει γελιο ετσι οπως τα λεει ο Λ (ουαχαχα ακου Λ )

κι εγω λ ειμαι αλλα με μικρο αλλα οχι τι λεω εγω ειμαι Ε !

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΡΑ ειναι μια σχεδον ολοκληρωμενη θεωρια του λιακο που μπερδευει μεσα ιστορια μυθολογια αποκρυφισμο θρησκεια επιστημη(!)(ειναι και φυσικος οπως λεει)
η γραφη ειναι βαρετη και αρκετα κουραστικη και γι αυτο τα παρατησα στη μεση και κανω καταναγακστικα εργα καθε φορα που αποφασιζω να πρω ενα στην τουαλεττα για παρεα
το περιεχομενο ομως ειναι πολυ ενδιαφερον αν το δει κανεις απο την πλευρα του συμβολισμου και της αλληγοριας
στο μεγαλυτερο μερος τους εχουν αρχαιο κειμενο απο τις πηγες και απο διπλα τη μεταφραση στα νεα ελληνικα ...τα αρχαια κειμενα προερχονατο απο την κοσμογονια του ησιοδου απο το συμποσιο του πλατωνα απο την παλαια διαθηκη στην αρχαιοελληνικη μεταφραση

και πανω κατω λεει ο λαικο στις σημειωσεις του που εχει διπλα απο τα κειμενα οτι

ο Θεος επλασε τους ελλοχιμ με το ενεργεΙακο σωμα και αυτοι με τη σειρα τους και με εντολη του Θεου ανθρωπους (οι ελοχιμ ειναι θεοι με μικρο θ απο το αρχαιο θεω που σημαινει τρεχω ..τρεχουν δηλ να εκτελεσουν το θελημα Του)
καποιοι ελλοχιμ πηγαν και φυστικωσαν γυναικες εξεπεσαν απο το τελειο ενεργειακο τους σωμα και πηραν μορφη και σαρκα και ειναι οι νεφελιμ κατι σαν αρχιδαιμονες που σημερα ειναι 72 και ειναι θαμενοι στην κοιλη γη στην οποια δε μπορουμε εμεις να μπουμε γιατι υπαρχει ενα ειδος ενεργειακης ασπιδας και δεν μπορουν κι αυτοι να βγουν αλλα υπαρχουν στη γη ατομα που τους λατρευουν και θελουν αν τους ξαναβγαλουν εξω και σε καθε περιπτωση εξασκουν τις δυναμεις τους κι απο κει που ειναι

ο καρπος της παρανομης πλην πολυ γκαυλωτικης ενωσης ηταν οι ΕΛ (των οποιων τα παιδια ειναι οι ελληνες)
οι νεφελιμ βασανιζαν και ετρωγαν κυριολεκτικα ανθρωπους και σε καποια φαση τους εκλεισαν οι ΕΛ στην κοιλη γη ...αρχηγος των οποιων ΕΛ ειναι ο ....Διας ο νεφελεγειρετης

αμα βγουν εξω αυτοι οι 72 θα ξαναρχισει η περιοδος των δεινων και θα χουν μαζι τους στρατιες απο δαιμονια αλλα δε θα φησει ο ΔΙΑς να γινει αυτο
και γι αυτο οι ΕΛ θα ξανρθουν καπου γυρω στο 2012 εντεκα τωρα θα σας γελασω και γι αυτο εμεις οι ελληνες ως απευθειας απογονοι τους θα εχουμε σημαντικο ρολο στη σωτηρια της ανθρωποτητας αφου βεβαιως εχουμε πρωτα αφυπνιστει γιατι τωρα κοιμομαστε ολορθοι (καλα σ αυτο εχει δικιο απολυτο) Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ που λεει και ο λαϊκο και σκεφτομαι καμμια φορα ...πλακα πλακα ερχεται σε τρια τεσερα χρονια η ωρα ...μεχρι τοτε ο λιακο θα τα χει κονομησει και θα ειναι σε καμμια βραζιλια ή οντως θα ερθουν και θα τους υποδεχτει πρωτος και καλυτερος και τον βλεπω να ηγειται στον γωνα της ανθρωποτητας και των ΕΛ κατα των δαιμονικων δυναμεων...οποτε και στις δυο περιπτωσεις ο λαικο ειναι κερδισμενος ...

ή κοπακαμπανα
ή νεος πολεμαρχος φιντελ καστρο με πουρακλα κοχιμπα απο αβανα
και στο πλαϊ του καμμια λατινοαμερικανα
σαν τσικιτα τρελλη μπανανα
οπως πανω κατω λεν και τα ημι...
ποια ημι ?
μα τα ημι-σκουμπρια φυσικα

πονηρος ο λιακο λοιπον και κουλουρα και φρατζολα την εχει τη δουλεια

εχει θεμα λοιπον αυτη η σειρα του απλα πρεπει κανεις να ειναι υπομονετικος
για να τα διαβασει καθως προκειται για ενα καταιγισμο κακογραμμενων πληροφοριων γραμμενων πιο βιαστικα και απο τα ποστ που γραφω εγω εδω στο εμισσος και υπο μορφη υπηρεσιακης αναφορας

ειναι σιγουρα ενα ολοκληρωμενο εργο φαντασιας και τρομου μοναδικο στο ειδος του στην ελλαδα
ως αλλος λαβκραφτ ο λιακο εστησε μια μυθολογια που ειναι αληθοφανης γιατι διασταυρωνεται με ολα αυτα που ειπα στην αρχη (ιστορια θρησκεια μυθολογιες λαων επιστημη κτλ) κατα την γνωστη μεθοδο ολων των συγραφεων ΕΦ ή τρομου κτλ

στον τομο που μιλαει για τους νεφελιμ εχει ακομα και τα σηματα τους ...τους θυρεους τους ας πουμε ...τωρα που στο διαλο τα βρηκε δεν καταλαβα αλλα μπορει να ειναι και προϊον κοπυπεϊστ απο κανα διαδικτυο...δυστυχως ομως ουτε αυτος λεει (ή μαλλον λεει οτι τα βρηκε ολα αυτα στα χαλκινα βιβλια..πολυ γελιο η φαση με τα χαλκινα βιβλια ...φοβερο εφευρημα διαστασεων "νεκρονομικον" του λαβκραφτ ,που πρεπει να το δουλεψει κι αλλο να κοπανησει και μερικα αυτουσια κειμεν απο κει μεσα εδω κι εκει και μετα μενει μονο να μας πει οτι σπουδασε φυσικη στο πανεπιστημιο αρισταρχηδειο πανεπιστημιο της επαρχιας φιεριας και στην πολη του αιαντειου στη βιβλιοθηκη του οποιου υπαρχει ενα αντιγραφο των χαλκινων βιβλιων θαμμενο καπου σε μια υπογεια αποθηκη)

αυτα για τωρα και οταν θα καταφερω να διαβασω και τους υπολοιπους τρεις
τομους θα ενημερωσω

ΥΓ. περιμενω τωρα να κρατησει το λογο του και να μην επανεκδωσει τους τρεις πρωτους τομους για να γινουν συλλεκτικοι και να γινω κι εγω πλουσιος...τι γελατε ρε! μπορει και να προλαβω μεχρι το 2012 ...και για να σας κοπει το γελιο οταν με ρωτουσε ο κουριερ για καποιες διευθυνσεις που ειχε να παει τα πακετα λιακο ειχε τρεις σελιδες γεματες διυθυνσεις και τηλεφωνα ....γελατε ακομα ? ερχεται το 2012 αλλα και να μην ερχοταν θα το εφερνε κι αυτο ο λιακο και οι αναγνωστες του ....δε θα το εφερνε ?
%wpleftyboy%

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Απρ 14, 2008 8:07 pm

Ο λαικό όπως σωστά τον λές λέφτυ,βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά τελικά.
Η πρώτη σειρά πάντως δέν είναι συλλεκτική τουλάχιστον ακόμη,γιατί συνεχίζει να πωλείται.Προχθές τα παράγγειλε ένας φίλος μου μαζί με την δεύτερη σειρά,αυτή με τα αιμοβόρα ηλεκτρόνια.
Πάντως από αυτά που μου είπες,μάλλον φαντασιοπληξίες μου φαίνονται και μένα ανακατεμένες με λίγο ιστορία και αποκρυφισμό.Όπως ο κώδικας ντα βίντσι και τέτοια,ή όπως η ουράντια.
Την ξέρεις την ουράντια;
Το είχε βάλει ένας τρελλαμένος στο μούλτι,μπήκα και εγώ στον θείο γκούκλη να δώ τι είναι και έμεινα με το στόμα ανοιχτό που υπάρχουν άνθρωποι να πιστεύουν τέτοια πράγματα.
Είναι ακριβώς η παλαιά και καινή διαθήκη,πλαισιωμένες και εμπλουτισμένες με λίγη λαική επιστημονολογία και αρκετή παλιομοδίτικη φανταστική λογοτεχνία.
Ουράντια είναι η συμπαντική ονομασία της γής,που ίδρυσε ένας δέν θυμάμαι το όνομά του,όταν έλαβε εντολή από το συμπαντικό συμβούλιο της ουμβέρσας που είναι η πρωτεύουσα του σύμπαντος, καθώς αποφάσισε να επεκτείνει τα όρια της συμμαχίας είς βάρος μιάς άλλης συμπαντικής επίσης συμμαχίας κακών.
Και όλα αυτά αποκαλύφτηκαν σε ένα αμερικάνο γιατρό,λίγο μετά τον πόλεμο.
Σου λέω,περάσαν μεγάλο μανίκι οι άνθρωποι στον πόλεμο και τους δημιουργήθηκαν μεγάλα ψυχικά τραύματα.
Τέλος πάντων,εσύ δίνεις καμμιά βάση σε όλα αυτά;
Πάντως από ότι λές για τα βιβλία του λιακό,αν είναι προχειρογραμμένα και τσαπατσούλικα τότε όλα αυτά που λέει είναι μπαρούφες.
Αρχίζω να το πιστεύω,πώς τελικά η αισθητική και η ομορφιά ακολουθεί κάθε αλήθεια,όποιου πράγματος,όσο ταπεινού και να ναι.
Δηλαδή δεν είναι τι θα σου πεί ο άλλος,αλλά πώς θα στο πεί.

Το βιβλίο του θρύλου θα το πα΄ρω αφού μου λές ότι είναι καλό,πάντως τα κορυφαία βιβλία στην κατηγορία πιστεύω ότι είναι του ασήμωφ που δέν παίζεται ο πούστης.
Είναι λίγο αποστειρωμένα βέβαια,αλλά δέν πειράζει.
Πάντως γενικως με έλκει αυτού του τύπου η βιβλιογραφία,μάλλον γιατί μου θυμίζει παλιά που ήμουν νέος και πούλαγα περίπου τέτοιου είδους βιβλία,ωρόρα εκδόσεις τσέπης άν είχες πάρει ποτέ.
Τα μυστήρια της πυραμίδας,τα μυστήρια του τριγωνου των βερμούδων,τα μυστήρια της κούφιας σελήνης,τα μυστήρια των φυτών,τα μυστήρια των ζώων,τα μυστήρια των μυρμηγκιών,μόνο τα μυστήρια των πλασιέ βιβλίων που τους έκοψε η λόρδα δέν είχαν βγεί ακόμη.
Τα φόρτωνα που λές χύμα μπροστά στο πορτμπαγκάζ σε ένα μικρό φίατ εξακοσαράκι που είχα τότε.
Και λέω τα φόρτωνα μπροστά γιατί η μηχανή ήταν πίσω,που επειδή είχε σπάσει η ντίζα του γκαζιού,είχα δέσει στο καρμπυρατέρ ένα σπάγκο που τον τράβαγα με το χέρι από το παράθυρο.
Μια μέρα του καλοκαιριού,που φύσαγε μανιασμένα κιόλας,κατέβαινα για την παραλία να την στήσω κάτω από καμμιά μυρήγκα μυρμήγκα μαρμήγκα πώς λέγονται τελικά αυτά τα δέντρα, για να πουλήσω κανένα μυστήριο να κάνω και καμμιά βουτιά (δουλειά και χαρά που λέμε δηλαδή).
Εκεί λίγο πρίν από την στροφή μπαίνει μέσα στο φίατ ένας μπούμπουρας μεγάλος και αγριωπός,ξεχνιέμαι, σηκώνω το χέρι που είχα δεμένο τον σπάγκο για να τον διώξω,γκαζώνει το αυτοκίνητο μου φεύγει λίγο και πάω και στουκάρω στην πινακίδα «επικίνδυνη στροφή δεξιά» που ήταν σχεδόν πάνω στο δρόμο (από τότε μου χει μείνει αντιπάθεια για όλες τις δεξιές στροφές).
Η πινακίδα που προειδοποιούσε για τον κίνδυνο της στροφής ήταν πιο επικίνδυνη από την στροφή την ίδια δηλαδή.
Τέλος πάντων,από την πρόσκρουση ανοίγει μπροστά το πορτμπαγκάζ και με τον αέρα που φυσούσε φτεροκοπήσαν όλα τα βιβλία στον ουρανό σάν περιστέρια.
Έβρεχε γνώση και μυστήριο στην περιοχή για μήνες μετά.
Τα παράτησα όπως ήταν και από τότε δέν ξανασχολήθηκα με άλλα μυστήρια ούτε ξανάδεσα σπάγκους στο γκάζι γιατί μου φάνηκαν κάπως τσαπατσοδουλειές όλα αυτά.
Αλλά τελικά τώρα μετά από χρόνια,μου φαίνεται ότι είχαν και μιά αθωώτητα που λείπει απο την σοβαρή,έγκυρη και μετρημένη σημερινή εποχή μας.

Ένα κοσάρικο το ένα τα πουλούσα που λές λέφτυ,σήμερα θα είχαν σίγουρα τουλάχιστον τρία ευρώ το ένα,χίλιες δραχμές δηλαδή,για να θυμηθούμε πόσο παλιές και μακρινές ήταν αυτές οι εποχές.
Μεγάλωσα εννιακόσιες ογδόντα δραχμές δηλαδή από τότε (άμα την ηλικία σου την μετράς με δραχμές κάνεις να φαίνεται πιο πλούσια η ζωή σου).
Μή το υπολογίσω δηλαδή με το φιατάκι που τότε το χα πάρει μεταχειρισμένο σαράντα χιλιάδες,ενώ σήμερα ένα μικρό φίατ θα χει δυό εκατομύρια γιατί τότε θα χω γεράσει κατά ένα εκατομμύριο εννιακόσιες εξήντα χιλιάδες δραχμές.Και άμα το υπολογίσω και με το χωράφι που τότε θα χε δεν θα χε ένα εκατομύριο και σήμερα θα χει εκατό,τότε θα μαι εννενήντα εννέα εκατομμύρια άνθρωπος.
Υπέργηρος και βάλε δηλαδή.
Απορώ πώς κρατιέμαι ακόμη και δεν διαλύομαι.
Ούφ,έτσι όπως μεγάλωσαν οι αριθμοί και μας τους φόρτωσαν στην πλάτη μας,μπορούμε να μή αγχωνόμαστε μετά;
Εσύ έχεις καταλάβει γιατί μιλάνε όλοι γύρω μας σε υπερθετικό βαθμό,γιατί ντοπάρονται (μιάς και είναι της επικαιρότητας), να σπάσουν όλοένα και περισσότερα ρεκόρ;
Όλα αυτά δεν σηματοδοτούν το γήρας που βρίσκεται πιά η ανθρωποτητα;
Κατάλαβες γιατί νοσταλγώ όλα αυτά τα αθώα μυστήρια;
Γιατί είναι χαζά και ανόητα,τόσο χαζά και ανόητα όμως όσο είναι και η νεότητα.
Τουτέστιν είχα τα γεννέθλειά μου προχθές που λές,έκλεισα τα σαράντα πέντε,χρόνια μου πολλά να τα κατοστήσω,σας ευχαριστώ παιδιά,αλλά όπως έλεγε και το παλιό συνθηματάκι στους τοίχους,κάντε μια στάση στη γή για να κατέβω.
Βαρέθηκα πιά να αθροίζω τα πράγματα.
Θέλω να αρχίσω να τα αφαιρώ.
Πάντα ήμουν αφαιρετικός τύπος.
Εκεί είναι η κλίση μου,πώς να το κάνουμε.
Δεν μπορείς να υπάρχεις όταν τα μέσα σε έχουν ξεπεράσει.
Στο φιατάκι έδεσα ένα σπάγκο και κάπως την έφτειαξα τη δουλειά,άμα χαλάσει ο υπολογιστής όμως για παράδειγμα,που θα του δέσω το σπάγκο για να τον διορθώσω;
Κατάλαβες πώς μεταφέραμε το μυστήριο από τον σκοπό στο μέσον;
Σκέψου όταν πάμε εξήντα εβδομήντα που θα το χουμε πάει ακόμη το μυστήριο.
Φυσιολογικά δεν θα ζητάς να πεθάνεις μετά για να μή ζείς άλλο αυτή την ξεφτύλα σου;
Δεν μας γυρεύει ο θάνατος λοιπόν,εμείς τον γυρεύουμε.
Να χουμε σπάγκο και να μη ξέρουμε που να τον δέσουμε.
«Δέστο στα χέρια σου να σταματήσεις πιά να πληκτρολογείς γιατί μας τα ζάλισες»,θα μου πείτε εσείς.
Μπράβο ρε ωραίο αστείο είπατε και γελάσαμε πάλι να πάει το μυστήριο κάτω.
(εγώ φταίω που κάθομαι και τους μιλάω.Δεν πάνε να γαμηθούνε για μυστήριοι.Αυτούς δεν μπορείς να τους δέσεις από πουθενά).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τρί Απρ 15, 2008 3:31 pm

Ρε Μπαμπη , δε κατεβαινετε μια μπαρτη , τωρα που καλοκαιριαζει ,να κανουμε καμμια καλη βουτια , να πιουμε κανενα κρασι , να γιορτασουμε την ομορφια μας .
Μιχαληςς
full member

Δημοσίευσηαπό [my8οs] » Τετ Απρ 16, 2008 7:11 am

Μπράβο άσπικ, καλλά τα λλες.

βέβαια θα ήταν καλλίτερα να τα έλλεγες χειρότερα από ότι τα λλες γιατί τοτε θα ήσουν πιο κοντά στην ελληνική φαντασιακή πραγματικότητα, αλλά αυτό δεν θα σήμαινε και πολλά για την.. συμπαντική πραγματικότητα που έχει συνηθίσει να είναι καλλίτερη από την ελλληνική και θα της έπεφτε καπώς βαρυά η πρόσθετη καλλωσύνη της.
το πρόβλλημα πάντως παραμένει. ο φθόνος! που σε καιρούς χαλλεπούς γίνεται κτόνος! μετά είναι και το κόλλημα του γκαζιού. θέλει πολλύ ο ανθρωπος για να πάρει την δεξιά στροφή να πάει να συναντήσει την ευτυχία της ζούγκλας; συνέχισε να κρατάς ζωντανό το σάιτ και να ερεθίζεις την δημιουργική φαντασία των αναγνωστών. (προσοχή! δεν κάνω πλάκκα..)(προσοχή2! και το λέω αυτό για να διασκεδάσω κάπως την καχυποανασφαλή ανασφαλοκαχυποψία που συνήθως πλήτει τους καλλούς ανθρώπους που δεν μπορούν να αντέξουν την καλλωσύνη τους και τα λλοιπά...)

προσοχή2,75! πέρασε οχτώ η ωρα. φτού! αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα της νεφθαλής φυλής μας. ο χρόνος..)
[my8οs]

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Απρ 16, 2008 10:35 pm

Συμφωνεί μαζί μου ο μύθος και μου λέει και καλά λόγια;
Απορώ και ξύνω το κεφάλι μου.
Και γιατί έβαλε τόσα λάμδα;
Του περισέψαν από προηγούμενο πόστ και δέν είχε τι να τα κάνει;
Το ξαναξύνω.
Να του πώ,"φχαριστώ καλέ μου φίλε μύθε για τα καλά σου λόγια",αλλά άν κάτι άλλο εννοούσε και υπονοούσε και πετούσε σπόντες που δέν μπόρεσα να τις πιάσω,τότε θα με πεί χαζό και θα ξεκαρδιστεί στα γέλια.
Ξύνω το κεφάλι μου....
Αλλά και να του πώ "ρε άει γαμήσου μύθε που μας δουλεύεις",άν όμως όντως τα εννοεί αυτά που έγραψε,τότε θα με πεί γαιδούρι και θα μου ρίξει πέντε φάσκελα.
Ξύνω το κεφάλι μου και το ξαναξύνω.....
Εσύ ρε μιχάλη,ρε όμορφε,πώς την βλέπεις την δουλειά;
Για ξύσε και εσύ το κεφάλι σου.
Το λοιπόν,επειδή καλύτερα είναι να είσαι χαζός παρά γαιδούρι,είσαι πιο συμπαθής έτσι,θα πώ "καλέ μου φίλε μύθε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια".

Μπά μαλακία έκανα,δέν έπρεπε να βιαστώ.
Καλύτερα μου φαίνεται είναι να είσαι γαιδούρι παρά χαζός.
Σε εκτιμούν περισσότερο έτσι.
Για αυτό θα του πώ "άντε γαμήσου μύθε".

Πφφφφφφφφφ.....και πάλι δέν είμαι ευχαριστημένος.
Κάτι δέν μου πάει καλά....ξύνω και πάλι το κεφάλι μου......
Το λοιπόν το βρήκα.
Αφού δέν ξέρω τι είναι το σωστό να είμαι,γαιδούρι ή χαζός,θα γίνω και τα δύο,οπότε θα του πώ "ευχαριστώ καλέ μου φίλε μύθε .....

... και άει γαμήσου".
Ναι όντως αυτό είναι το καλύτερο.
Νοιώθω ελαφρύς σάν πούπουλο τώρα και σταμάτησα να ξύνω και το κεφάλι μου.
ʼσε τον μύθο να το ξύνει τώρα.
Εσύ μιχάλη μήν δίνεις σημασία και ξύσε τα αρχίδια σου.
Τελικά πάντως,ξύσε ξύσε,όλο και κάτι βρίσκεις τελικά.
Ξυστείτε και εσείς παιδιά γιατί όλο και κάτι θα σας τρώει.

ΒΓ Ευχαριστώ και σένα μιχάλη για την πρόσκληση,αλλά προηγείται πρώτα το βουνό και μετά η θάλλασα.
Και βέβαια ευχαριστώ και τον λέφτυ που είναι ο μόνος που μου ευχήθηκε χρόνια πολλά.
Παλιά όταν είχα γενεθλεια γέμιζε η θυρίδα από ευχές και δώρα,χώρια και τα ανάλογα πόστ στο φόρουμ,με τραγούδια και χορούς.
Τώρα ένας μόνο και αυτός κατόπιν εορτής και με το ζόρι αφού έπρεπε να του το θυμίσω πιεστικά κιόλας.
Κανείς δέν με αγαπάει πιά σε αυτό το διαδίκτυο.
Τι σας ζήτησα ρε,σας ζήτησα τίποτα σπουδαίο;
Απλώς να θυμάστε πότε έχω γενέθλια και να μου εύχεστε χρόνια πολλά.
Σιγά το πράμα.
Βέβαια θα μου πείτε,"τι έχεις ρε παλληκάρι μου; τι σου συμβαίνει και κλαίγεσαι πιά;".
Τίποτα δέν μου συμβαίνει ρε ζώα.
Γιατί να μου συμβαίνει κάτι;
Που το είδατε το περίεργο δηλαδή επειδή όταν ένας άνθρωπος έχει γενέθλια θέλει να του λένε χρόνια πολλά;
Δηλαδή τι να του λένε;
Καλή ψυχή;
Φτου φτου φτού,τι με βάζετε και λέω πάλι.
Τέλος πάντων,του χρόνου όταν ξαναέχω γενέθλεια ούτε κάν που θα σας το πώ.
Μήν πείτε ότι σας έχω και αναγκη κιόλας να μου πείτε χρόνια πολλά επειδή θα έχω γενέθλια.
Ναι εντάξει ξέρω,θα τραβήξει πολύ αυτό το παραμύθι με τα γενέθλια,θα μου πείτε.
Ποιός είχε γενέθλια;
Σας είπε κανείς ότι είχε γενέθλια;
Κανείς δέν είχε γενέθλια.
ʼμα σας ξαναπώ ποτέ ότι έχω γενέθλια να με φτύσετε.
Μόνος μου θα φτειάχνω διάφορα νίκ όταν έχω γενέθλια και θα μπαίνω να μου λέμε χρόνια πολλά.
Θα περνάμε πολύ ωραία όλοι μας,εγώ και τα νίκ μου με τα γενέθλειά μας.
Και εσείς καθήστε στην γωνιά σας μόνοι σας να μιζεριάζετε.
Ποιός είχε γενέθλια;
Κανείς δέν είχε γενέθλια.
ʼκου είχα γενέθλια;
Ποιός τα λέει αυτά ότι είχα γενέθλια;
Γενέθλια έχετε εσείς και να τα χαίρεστε όταν εύχεστε μεταξύ σας.
Εγώ δέν έχω γενέθλεια και κανείς δέν θέλω να μου ευχηθεί.
Σας είπα εγώ να μου ευχηθείτε γιατί είχα γενέθλια;
Τι γενέθλια;
Γενέθλια και γενέθλια,ποιός τα γαμεί για γενέθλια;
Τι είναι τα γενέθλια;
Ξέρει κανείς από σας να μου πεί τι είναι τα γενέθλια που με σταυρώσατε πιά επειδή είχα γενέθλια που τι ήθελα και σας το λεγα ότι είχα γενέθλια,αλλά άμα το ξερα πώς θα γινόταν αυτό επειδή είχα γενέθλια μήν έσωζα και σας το λεγα ότι είχα γενέθλια.
ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ!!!
ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;;;;
ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ;
ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ;
ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΓΩ,ΦΥΤΡΩΣΑ;;;;
(αμααααν ....κόλλησα με τα γενέθλια!!! Καιρό είχα να το πάθω αυτό και να κολλήσω με κάτι.Το πρωτόπαθα μικρός όταν διάβασα σε ένα μικυ μάου μιά ιστορία του σκρούτζ που είχε χάσει μιά τρύπια δεκάρα και δέν μπορούσε να την βγάλει από το μυαλό του για μέρες.Πήγε σε γιατρούς σε παπάδες,άφησε να χάσει εξεπίτηδες λίρες χρυσές και διαμάντια,αλλά αυτός είχε κολλήσει στην τρύπια δεκάρα και την είχε συνέχεια στο μυαλό του.Από τότε το πήρα και εγώ το συνήθειο.Μου κοπηκαν όλα τα τίκ που είχα μέχρι τότε,να κουνάω μάτια μύτες και αυτιά,και κολλούσα με διάφορες λέξεις κατά καιρούς που δέν μπορούσαν να βγούν με τίποτα από το μυαλό μου.
Όταν αρκετά αργότερα που μεγάλωσα κάπως, επισκέφθηκα έναν ειδικό,με διάφορες τεχνικές και ψυχαναλύσεις με έπεισε να βγάλω κάθε λέξη που θα μπορούσα να κολλήσω,και ενώ στην αρχή φαίνεται ότι θεραπεύτηκα,στην συνέχεια κόλλησα με την σκέψη ότι δέν είχα καμμιά λέξη να κολλήσω την σκέψη μου,που το εξέλιξα και αυτό ακόμη περισσότερο,καθώς σκεφτόμουνα ότι δέν μπορούσα να σκεφτώ.Τίποτα άλλο δέν μπορούσα να σκεφτώ,παρά η μόνη μου σκέψη ήταν ότι δέν μπορούσα να σκεφτώ
(να και τώρα που σας μιλάω,μου περνάει φευγαλέα η σκέψη ότι ξαφνικά θα μου σταματήσει η σκέψη.Έχει γούστο να ξανακολήσω χριστέ μου).Έτσι,καθώς κινδύνευα να μείνω φ υτό, ξαναπιάσαμε με τον ειδικό τις τεχνικές και τις ψυχαναλύσεις,αυτή την φορά από την αντίθετη για να γυρίσουμε πίσω από κεί που ξεκινήσαμε.
Τελικά τα καταφέραμε και έγινα όπως ακριβώς ήμουν.
Καταφέραμε να σκέφτομαι πάλι μιά λέξη που μου κολλάει στο μυαλό.
Ήμουν και πάλι καλά.
Καλά ώς πρός το τι θα μπορούσα να γινόμουν βέβαια και όχι ώς πρός το τι ήμουν πρίν.
Εξάλλου ο υγιής ποιός είναι τελικά, άν όχι αυτός που διατηρεί τον εαυτό του έτσι όπως ήταν και δέν γίνεται ακόμη αυτό που θα είναι;
Είμαστε υγιείς γιατί είμαστε,και είμαστε άρρωστοι γιατί γινόμαστε.
Τι είμαστε τι γινόμαστε;
ʼν γινόμασταν και δέν είμασταν,τότε θα είμασταν άρρωστοι που υγιαίνουν και όχι υγιείς που αρρωσταίνουν,και δέν θα γιορτάζαμε τα γενέθλεια που συνέβησαν αλλά τα γενέθλια που θα συνέβαιναν.
Ποιός μίλησε για γενέθλια;
Να μήν την ξαναπείτε αυτή την λέξη.
Αλλά και πάλι,πώς μπορεί κάποιος να ξέρει άν ήταν ή άν έγινε να ήταν,και που ξέρουμε άν είχαμε γενέθλια ή άν θα έχουμε;
Και δέν είναι περίεργο να ολοκληρώνεις επιτυχώς μιά θεραπεία κατά την οποία γίνεσαι αυτό που είσαι,φεύγοντας από τον ειδικό σάν αυτό που πήγες,διότι θα μπορούσες να έφευγες από αυτόν σάν αυτό που έγινες επειδή δέν ήσουν αυτό που έγινες να είσαι.
Να τώρα που το σκέφτομαι τι πήγα χειρότερο να πάθω,μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.
Τέλος πάντων να μήν σας τα πολυλογώ,σημασία έχει πώς κολλάω σε μιά λέξη.Βέβαια όσο μεγαλώνω βελτιώνομαι κάπως,αλλά και πάλι είναι φορές που με πιάνει έντονο το κόλλημα όπως και τώρα.
Ποιός έχει γενέθλια;
Για αυτό σας λέω (γενέθλια γενέθλια) ευχηθείτε μου (γενέθλια γενέθλια γενέθλια γενέθλια ) όλοι όσο το δυνατόν (γενέθλια γενέθλια γενέθλια γενέθλια γενέθλια) γρηγορότερα (γενέθλεια) γιατί δέν πρόκειται αλλοιώς (γενέθλια γενέθλια) να ξεκολλήσω (γενέθλια).

ΒΓ2 Α ναι,και να θυμηθώ να ξεχάσω να σας πω ότι ...(φτού! δέν θυμάμαι τι να θυμηθώ να ξεχάσω )...ότι ..

...είχα τα γενέθλειά μου.
(να θυμηθώ να μήν τους το ξαναπώ).

ΒΓ 3 Α ναι,και να θυμηθώ να ξεχάσω να σας πω ότι ...(φτού! δέν θυμάμαι τι να θυμηθώ να ξεχάσω )...ότι ..

...είχα τα γενέθλιά μου.

ΒΓ 4 Α ναι,και να θυμηθώ να ξεχάσω να σας πω ότι ...(φτού! δέν θυμάμαι τι να θυμηθώ να ξεχάσω )...ότι ..

...είχα τα γενέθλιά μου.

ΒΓ 5 Α ναι,και να θυμηθώ να ξεχάσω να σας πω ότι ...(φτού! δέν θυμάμαι τι να θυμηθώ να ξεχάσω )...ότι ..

...είχα τα γενέθλιά μου.

ΒΓ7 ...............το λοιπόν κοιτάχτε να μου ευχηθείτε γιατί τα υπόλοιπα πόστ μέχρι να διαλυθεί το μίσσος θα είναι για τα γενέθλια του άσπικ.
Σσσσσστττ,ποιός είπε για γενέθλια;
Πιπέρι στο στόμα.
Μήν την ξαναπείτε αυτή την λέξη.
ʼκου γενέθλια;
Ποιός είχε γενέθλια;
Ξέρετε εσείς κανέναν να είχε γενέθλια;
(τελικά άμα μπλέξεις με τους μισσοφορουμάδες είναι ικανοί να σε τρελλάνουν με τις εμμονές τους).
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Πέμ Απρ 17, 2008 12:38 am

Εσύ ρε μιχάλη,ρε όμορφε,πώς την βλέπεις την δουλειά;

Εγω σε γενικες γραμμες , συμφωνω με τον Μυθο , αδερφε .

Εσύ μιχάλη μήν δίνεις σημασία

Δινω και παραδινω .

προηγείται πρώτα το βουνό και μετά η θάλλασα.

Any time , baby .

Οσο για τα γαμημενα τα γενεθλια σου , σου ευχομαι να ζησεις στο συμπαν χιλια χρονια και να πεθανεις γερός . Και το δωρο μου θατανε ενα μαχαιρι με μαυρη λαβη , με λαμα ξυραφι δυο παλαμες , με χαραγμενη απανω μια μαντιναδα που δε θυμαμαι ακριβως πως το λεει , αλλα χοντρα χοντρα λεει το εξης : αυτο το μαχαιρι .........
εγω δεν το χαριζω
παρα σ εκεινους π αγαπω
και απου ξεχωριζω .
Μιχαληςς
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Σάβ Απρ 19, 2008 8:40 pm

Μιχάλη να σαι καλά που το θυμήθηκες πώς είχα γεννέθλεια (που το ξερες ρε σαίνι; ).
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου,και για το όμορφο μαχαίρι που μου χάρισες.
Και όπως λέει και το τραγούδι που δέν το θυμάμαι και εγώ καλά,αλλά χοντρά χοντρά σάν και σένα και κάπως παραλαγμένα....και αφου όλους τους μισώ,φοβάμαι μήν καμμιά φορά το στρέψω στον εαυτό μου ( δίδαγμα:είτε όλους τους μισεί κάποιος,είτε δέν μισεί κανένα,άμα παίζει με τα μαχαίρια τα δικά του σπλάχνα θα βλάψει).

Ορίστε ρε γαιδούρια καλός και ευαίσθητος φορουμάς,ο μιχάλης,που σκέφτεται και τιμάει τους συφορουμάδες του.
Γιατί τι νομίζετε πώς είναι οι διαδικτυακές κοινότητες; Οι αναλύσεις είναι,τα καλαμπουρια και οι δήθεν συζητήσεις μας;
Όχι ρε.Ένα χρόνια πολλά που θα πούμε στον άλλο είναι.
Που θα σκεφτούμε πώς στην άλλη άκρη της γραμμής υπάρχει ένας άνθρωπος που γιορτάζει και πενθεί,που κλαίει και γελάει.
Ζώα έ ζώα.
Και κοιτάχτε,από δώ και πέρα όποιος μιλήσει άσχημα στον μιχάλη θα χει να κάνει μαζί μου.
Θα τον πάρει ο διάολος κανονικά,εντάξει;
Μπράβο μιχάλη.
Μας δίνεις μαθήματα ανθρωπιάς εδώ μέσα.
ʼντε και στα δικά σου γενέθλια θα το κάψουμε με ρακές και μαντινάδες.
(το πουλάκι μου που είναι καλό παιδί και το χα παρεξηγήσει πώς είναι και της ασφάλειας.
Γιατί βιάζομαι μερικές φορές να βγάζω συμπεράσματα για τους άλλους;
Και άν όμως είναι όντως της ασφάλειας και μας το παίζει καλός για να μας κάνει να ανοιχτούμε; ).
ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ;
Πρόσεχε κακομοίρη μου γιατί άν αποδειχτεί τίποτα εις βάρος σου,αυτό το μαύρο μαχαίρι που μου χάρισες θα το....πάρεις πίσω.

.

Ρε μιχάλη κάτω στην κρήτη έχετε πολλά φίδια φέτος εσείς;
Γιατί εδώ στην αττική γίνετε χαμός.
Λένε ότι τα αμολήσαν οι οικολόγοι επειδή καήκαν πέρσι στις φωτιές και θα είχαμε έλλειψη.
Μα τι μαλακίες είναι αυτές που κάνουν;
Φίδια βρήκαν να σκορπίσουν;
ʼς άφηναν πεταλούδες,σκαθαράκια,χελώνες και σκατζοχοιράκια που ειναι ακίνδυνα που και αυτά ξεροψηθήκαν πέρσι.
Δηλαδή μόνο τα φίδια καήκαν και θα εχουμε έλλειψη;
Όπου να περπατήσεις τώρα,φφφφσσσσσσσ και χχχχχσσσσσσ ακούς γύρω σου.
Πολλά φίδια ρε παιδιά φέτος,πολλά φίδια.
Δέν το φαντάζεστε τι φίδι σέρνεται γύρω μας.
Προχθές που ζευγάριζα με το σκαπτικό,να μα τη παναγία,έκοψα τρία.
Το ένα το αποκεφάλισα, το άλλο το αφησα χωρίς ουρά και το τρίτο το μικρότερο την γλύτωσε με επιπόλαια τραύματα στη πλάτη.
Μου στίφτηκε η καρδιά βέβαια γιατί ζωάκια φοβισμένα είναι και αυτά,αλλά τι να κάνω και εγώ;
Πώς να τα δώ έτσι που ειχαν κουλουριαστεί μέσα στα χόρτα;
Και τι βοήθεια να τους δώσω μετά που θα μου χύμιζαν να με κόψουν δάγκες;
Φίδια πολλά φίδια.
Ξέχασα τα γενέθλια και κόλλησα με τα φίδια τώρα.
Όπου πάω και όπου σταθώ,με άλλους αλλά και μόνος μου,φίδια λέω και ξαναλέω.
Πολλά φίδια παιδιά.
ΦΙΔΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩΩΩΩΩ.
Οχιές,δρακολιές,στρίκια και σαίτες,φίδια πολλά.
ΦΙΔΙΑΑΑΑ.

Μάζευε βλαστάρια που λέτε μιά γυναίκα δίπλα στο κτήμα και ξαφνικά βγάζει μιά κραυγή.
"Τι είναι και φωνάζεις,βρήκες κανένα κιούπι με κωνσταντινάτα;Έρχομαι να τα μοιραστούμε",της φωνάζω.
"Τρέχα,με δάγκωσε φίδι", μου λέει αυτή.
--Φίδι!! Δέν έρχομαι πουθενά.
--Έλα να με βοηθήσεις καλέ, έχει κολλήσει πάνω μου.

Τέλος πάντων,τι να κάνω μιχάλη,αναγκάστηκα να πάω να βοηθήσω.
Έβαλα που λές ένα πλαστικό αδιάβροχο με κατσουλίνα μαζί και τις γαλότσες που έχω για τις βροχές,πήρα και μιά μακριά τσουγκράνα και ανέβηκα πάνω στο τρακτέρ.
Σάν τον λάνσελοτ τον ιππότη της στρογγυλής τραπέζης πάνω στο άλογο ήμουν, που πήγαινε να σώσει την βασίλισσα από τον δράκο.
Φθάνω που λές και βλέπω ένα μικρό και αθώο νερόφιδο, που μόλις θα είχε βγεί το πουλάκι μου από το αυγό,να κρέμεται από το μπράτσο της μαντάμ.
Είχε πιαστεί το δόντι του στην κυτταρίτιδα και δέν μπορούσε να ξεκολλήσει.
"Τράβα το",μου λέει.
"Αυτό αποκλείεται,ξέχασέ το.Μου το χει απαγορέψει ο γιατρός γιατί είμαι αλεργικός στο άγγιγμα του φιδιού",της απαντάω.

Από απόσταση πάντα και πάνω στο τρακτέρ συνεχώς,απλώνω το κοντάρι της τσουγκράνας,το ακουμπάω και αρχίζει να τινάζεται πάνω κάτω δεξιά και αριστερά.
Η κυρία ούρλιαζε πανικόβλητη με τα μάτια να της έχουν πεταχτεί έξω.
--Πονάς και φωνάζεις;
--Όχι,αλλά δέν μπορώ να το βλέπω να κρέμεται στο χέρι μου.Τράβα το καλέ.
--Αποκλείεται σου είπα.
--Και εγώ τι θα κάνω;
--Περίμενε να μεγαλώσει λίγο να αλλάξει τα δοντάκια του και να πέσει.
--Μα τι λές,βοήθα με καλέ.

Το λοιπόν να μήν στα πολυλογώ μιχάλη,φέρνω το αγροτικό την φορτώνω πίσω και φεύγουμε για το κέντρο υγείας.
Καθόλη την διαδρομή μου πρηστήκαν τα αυτιά,καθώς όρθια η μαντάμ στην καρότσα στρίγγλιζε συνεχώς κοιτώντας το μικρό φιδάκι που κρεμόταν από το χέρι της.
Φθάνουμε στο κέντρο λοιπόν,την κατεβάζω κάτω προσεκτικά μήν με ακουμπήσει το φίδι,και τρέχω μέσα να ειδοποιήσω τους γιατρούς.
"Τρεχάτε γρήγορα,έκτακτο περιστατικό!!!",φωνάζω.
Μόλις όμως μπαίνει και το περιστατικό με το φίδι επί χείρας κρεμάμενον έγινε χαμός.
Γιατροί νοσοκόμοι και ασθενείς,εξαφανίστηκαν πίσω από πάγκους και καρέκλες.
Δυό τρείς που βγήκαν από ένα δωμάτιο,μόλις είδαν περί τίνος πρόκειται ξαναμπήκαν μέσα και κλειδώθηκαν.Η κυρία εν τω μεταξύ,έτρεχε αλλόφρονη μπαίνοντας σε διάφορα γραφεία και δωμάτια,σπέρνοντας τον πανικό.
Μπαίνει σε μιά στιγμή και ο φύλακας νυσταγμένος,τι τρέχει ρωτάει,σώσε με λέει η κυρία και του δείχνει το φίδι,βγάζει το πιστόλι α υτός ξαφνιασμένος να το σημαδέψει,θα σκοτώσεις και τη γυναίκα του φωνάζουν κάτι φωνές μέσα ή πίσω από μιά μεταλική ντουλάπα,το ξαναβάζει μέσα και τρέχει και αυτός στη ντουλάπα.

Το πράγμα που λές είχε φθάσει σε αδιέξοδο.
Η κυρία καταμεσίς στην αίθουσα να τσιρίζει και κόσμος και κοσμάκης γύρω γύρω στα χαρακώματα κρυμένος να ξεπροβάλουν κάθε τόσο το κεφάλι τους.
Εγώ παρέμενα στην πόρτα καλού κακού, γιατί ποτέ δέν ξέρεις τι γίνεται σε τέτοιες περίεργες καταστάσεις.

Λοιπόν ελπίζω να το έχεις πιάσει το σκηνικό μιχάλη,σχετικά αστείο βέβαια,αλλά προσπάθησε να φανταστείς και την σουρεαλιστική εικόνα που ακολούθησε και θα σου περιγράψω ευθύς αμέσως:
Σε μιά στιγμη που λές ξεπροβάλλει από ένα ιατρείο ένας ηλικιωμένος με τον ορό να κρέμεται στο χέρι του.
Αργά αργά πάει και στέκεται απέναντι στην κυρά με το φίδι,η οποία σταμάτησε να ουρλιάζει,και έμεινε να τον κοιτάει.
Από την μία η κυρία να της κρέμεται ένα φίδι,και από την άλλη απέναντί της ο ηλικιωμένος να του κρέμεται ένας ορός.
Την πιάνεις την εικόνα;
Τι γίνεται ρε παναγία μου, σκέφτηκα.
Τι είναι αυτά που συμβαίνουν σήμερα;
Σε τι αλλόκοτο κόσμο ζούμε πιά,αναρωτήθηκα,μή μπορώντας βέβαια να συγκρατηθώ και να μήν γελάσω κιόλας ταυτόχρονα.
Και άκου το απίστευτο που συνέβη μετά.Η κυρία αφου στάθηκε να κοιτάει το γέρο για λίγα δευτερόλεπτα αμίλητη...."ΣΩΣΕ ΜΕ" του φωνάζει ξαφνικά και καθώς κούνησε νευρικά πέρα δώθε το άλλο χέρι της ,ασυναίσθητα του αρπάζει τον ορό και τον πετάει μερικά μέτρα μακριά.
Κοιτάει ο γέρος τον πεσμένο ορό,παίρνει με δυσαρέσκεια μιά βαρειά ανάσα,μετά κοιτάζει την κυρία θυμωμένος,και ξαφνικά με εκδικητικό ύφος κάνει το απίθανο και της αρπάζει το κρεμασμένο φίδι από το χέρι και το πετάει στη ρεσεψιόν σκορπώντας πανικόβλητο τον κόσμο δεξιά αριστερά.
"Μία σου και μία μου παλιοτσούλα, που δέν σέβεσαι τους ηλικιωμένους" της φωνάζει θυμωμένος και φεύγει να πάει να πιάσει τον ορό του,ενώ η κυρία σωριάζεται σε μιά καρέκλα ημιλιπόθυμη.
Τελικά είχε δίκιο ο παππούς,σκέφτηκα,που μου έλεγε όταν ήμουν μικρός,πώς και την βοήθεια αλλά και την εκδίκηση, να τα περιμένεις μόνο από τους ομοίους σου,γιατί μόνο αυτοί σε καταλαβαίνουν.

Βγήκα έξω και έφυγα που λές,πετώντας το αδιάβροχο στην καρότσα.
Ούτε στις ινδίες να ζούσαμε, σκέφτηκα.Επιτρέπεται στην ελλάδα, αναπτυγμένη χώρα της εοκ, να έχουμε ακόμη φίδια και να τραβάμε αυτά τα πράγματα;
Πώς να δουλέψουμε και εμείς οι αγρότες μετά και να κάνουμε προκοπή με αυτές τις συνθήκες;

ΒΓ Φίδια παιδιά πολλά φίδια.
Φίδια σας λέωωωωωω......

ΒΓ2 Πολλά φίδια ρε παιδιά,φίδια πολλά.
Δέκα δεκαπέντα χρόνια που δουλεύω στα χωράφια δέν με έχει κτυπήσει ακόμη φίδι,αλλά ώς πότε θα είμαι κωλόφαρδος;
Από φίδι θα πάω τελικά την βλέπω τη δουλειά.
Γιατί να μπλέξω με τα κτήματα;
Μου λέτε γιατί να μπλέξω με τα χτήματα και να μήν κάτσω και εγώ σε ένα ωραίο γραφειάκι να τα βλέπω μόνο από τα ντοκυμανταίρ τα γαμημένα τα κωλόφιδα;
Τι θέλουν από την ζωή μου πιά και με ταλαιπωρούν;

ΒΓ3 Ακόμη και το βράδυ που λέτε προτού κοιμηθώ,ερευνώ εξονυχιστικώς κάτω από το κρεβάτι,πάνω στην πολυθρόνα,πίσω από το μπουφέ,μέσα στο ψυγείο,παντού ψάχνω μήπως τρύπωσε κανένα φίδι.
Τι πράμα είναι αυτό πιά;
Θα καταντήσω νευρασθενικός μέχρι να περάσει και το φετινό καλοκαίρι να την πέσουνε για ύπνο επιτέλους τα σκατόφιδα.
Τι θέλουν και βγαίνουνε την άνοιξη.
Και που ξυπνάνε τι καταλαβαίνουν;
Απλώς σέρνονται.
Τι θέλουν και υπάρχουν πιά και δέν πάνε να αυτοκτονήσουν ομαδικώς;
Αφού κανείς δέν τα γουστάρει σε αυτό τον πλανήτη και όλοι τα κακολογούν.
Σκέφτομαι πάντως να κυκλοφορώ για το υπόλοιπον του θέρους,με στολή δύτη,μάσκα και βατραχοπέδιλα.

ΒΓ 4 Σας τα έπρηξα βέβαια,αλλά τι να κάνουμε,αυτό το πρόβλημα έχω και περί τούτου θα σας μιλήσω να εκτονωθώ.
Τι θέλετε τώρα και εσείς;
Για καθήστε όμως γιατί κάτι άκουσα έξω από την πόρτα.Πάω να ελέγξω μήπως σέρνεται τίποτα και έρχομαι να συνεχίσω και να σας πώ τι μου συνέβη πέρσι και πώς γλύτωσα στο παρατσάκ όταν άνοιξα το φρεάτιο και έκλεισα τη βάνα-ή άνοιξα τη βάνα και έκλεισα το φρεάτιο- και ήταν ένα πελώριο φίδι σάν τον δράκο που σκοτώνει ο αηγιώργης στην εικόνα, τυλιγμένο γύρω από τον σωλήνα (τι στο διάολο,ζευγάρωνε με τον σωλήνα της ύδρευσης; ).
Εσείς μήν φεύγετε,περιμένετέ με να γυρίσω μήπως μου συμβεί τίποτα.

Φύγε παλιόφιδο από την αυλή,γιατί θα βγάλω έξω τη γάτα να σε φάει.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Σάβ Απρ 19, 2008 11:00 pm

:D :D :D Εγινε στην αληθεια αυτο ρε συ , η τοβγαλες απ το μυαλο σου ; Παντως εδω η φιδοκατασταση ειναι στα νορμαλ επιπεδα . Που κι ενα .
Λενε πως αμα δεις ενα φιδι να σου κοβει το δρομο , πρεπει να το σκοτωνεις γιατι ειναι σαν να σου κοβει κατι σημαντικο . Και , πλακα πλακα , τωρα που το σκεφτομαι , δεν το πατησα , ( με αμαξι ημουνα ) και οντως διακοπηκε κατι σημαντικο . Ρε τον φιδαριωνα !
Μουδιαζει το αριστερο μου χερι . Λες να μουρθει κανα εγκεφαλικο ;Εχω και κληρονομικο . Χα ! Πλακα θαχει . Κι λεω πως θα ζησω εκατοεξηντα χρονια .Απο την αλλη , το αντιδοτο το παιρνω ρεγκολαρμεντε .Και ειναι κι ολο το μοιροσχεδιο , αν τοχω πιασει σωστα . Οδηγησα και καμποσο σημερα . Μαλλον αυτο θαναι .
Ετσι που λες με τα φιδια . Παντως ειναι τελευταια στη λιστα μου με τα προς συμφιλιωση οντα ( για την ωρα τελειωνω με τις κατσαριδες ).
ΒΡΕ ΣΥ ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και ευχαριστω για τα καλα λογια .
Μιχαληςς
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Απρ 20, 2008 7:59 am

κοίτα ρε σύμπτωση!
μπήκα και κάτι πήρε το μάτι μου για γενέθλια!
μπάμπη, ρε μπάμπη είχες γενέθλια; αμ γι'αυτό σε είχα συνέχεια στο νου μου...
λοιπόν, έχω κι εγώ γενέθλια.
(δε θυμάμαι πότε, αλλά δεν έχει σημασία, πάντως έχω)
προτείνω όσοι έχουμε γενέθλια να συναντηθούμε και να τα γιορτάσουμε μαζί, ασχέτως ημερομηνίας!
βέβαια τα δικά μου, τα έχω βάλει για να μην τα χάσω στο χρονοντούλαπο της ιστορίας κι επειδή έχω ένα πόδι γιατί το άλλο το έχουν βάλει στο μαγκανοπήγαδο της ορθοπεδικής ιατρικής, θα αργήσω λίγο να βρω το κλειδί και να βγάλω τα γενέθλια έξω να τα φέρω. πάντως ετοιμαστείτε εσείς, και μέχρι τότε, μπορεί να ξαναβρώ και το πόδι μου! θα φτάσω κι εγώ!
καλημέρα και χρόνια πολλα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τετ Απρ 23, 2008 4:12 pm

Φαση κι αυτη με τους ανθρωπους και με τους τροπους ! Με το μυαλο και με τις αισθησεις ! Με τη θαλασσα και με τα βουνα ! Με τη μουσικη και με τη λογιστικη ! Με τα λογια και με την ουσια ! .....................Fasseena time !

Θα παρακαλουσα , τους εχοντες τη δυνατοτητα , για περισσοτερα , πλακατζιδικα , κιτρινα ανθρωπακια . :D :D :D Αστειευομαι , φυσικα .
Μιχαληςς
full member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες