ανθρώπινες σχέσεις

Χρυσοθήρες

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Χρυσοθήρες

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Οκτ 05, 2006 10:27 pm

Ο πατέρας μου λάτρευε τις καουμπόικες ταινίες. Έτσι, από μικρή έμαθα με τι μοιάζουν οι πόλεις φαντάσματα των χρυσοθήρων της άγριας δύσης. Αυτό που τότε δεν μπορούσα να φανταστώ ήταν ότι θα γνωρίσω μία και μάλιστα από τόσο κοντά.

Η ιστορία εκείνων των πόλεων είναι πάνω κάτω γνωστή. Μπουλούκια χρυσοθήρων μαζεύονταν σε μια περιοχή που πίστευαν ότι θα βρουν χρυσό. Δημιουργούσαν μια πόλη και όταν οι ελπίδες τους αποδεικνύονταν φρούδες ή εξαντλούσαν την φλέβα που είχαν βρει, έφευγαν πάλι όλοι μαζί αφήνοντας πίσω τους μια έρημη πόλη, μια πόλη φάντασμα. Δεν ξέρω τι απόγιναν εκείνες οι πόλεις.

Όπως δεν ξέρω και τι θα απογίνει αυτή η πόλη … έστω χωριό. Αυτό όμως που θα ήθελα να μάθω είναι τι έψαχναν οι "χρυσοθήρες" που πέρασαν από εδώ. Ανήκω, άραγε, κι εγώ σ' αυτούς?

Προσπάθησα να βρω ποια ήταν τα δικά μου κίνητρα όταν έγραφα. Τι έψαχνα εγώ? Η πρώτη απάντηση που μου ήρθε ήταν η επικοινωνία. Η φλέβα ήταν πλούσια μεν, αλλά τελικά η περιεκτικότητά της σε χρυσό ήταν μικρή. Το ευχάριστο είναι ότι μετά τον καθαρισμό του ορυκτού έμεινε μια ποσότητα καθαρού χρυσού, ένα κομμάτι ανεκτίμητο για μένα, που θέλω να πιστεύω ότι θα το κουβαλάω μαζί μου ες αεί. Ίσως προχωρώντας την σκέψη μου παραπέρα να σας κούραζα, γι' αυτό και σταματώ εδώ. Εξάλλου λένε, ότι συνήθως η αλήθεια είναι αυτή που έρχεται πρώτη στο νου …μετά ακολουθούν τα δήθεν και οι δικαιολογίες.

Όμως δεν γνωρίζω τι ήθελαν οι άλλοι. Ίσως και να μη μάθω ποτέ. Το σίγουρο είναι ότι αν δεν ρωτήσεις δεν έχεις και καμιά πιθανότητα να πάρεις απαντήσεις …

Υ.Γ. Το "ποιον ρωτάς, ρε βλήμα? Δεν βλέπεις ότι δεν ακούει κανείς?" δεν με τρομάζει. Η έμφυτη αισιοδοξία μου πάει πακέτο με την αφέλεια και την ηλιθιότητά μου.
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Κυρ Οκτ 08, 2006 8:07 pm

...πολλοί ακούν ή μάλλον για να μην γινόμαστε απελπιστικά αστείοι Τρου ας πούμε ότι "κάποιοι" άκουσαν.

Αναρωτιέμαι αν αποφέρει κάποιο ουσιαστικό όφελος η γνώση των αιτιών που βρισκόταν ο καθένας εδώ μέσα ή τι βρήκε ο καθένας εδώ μέσα ή ποια ανάγκη κάλυψε και ποιά ανάγκη απέμεινε να κραυγάζει.
Μήπως πιστεύεις ότι θα είναι εύκολο στον καθένα απο εμάς να παρουσιάσει -οχι τώρα που ο τόπος αυτός διαβρώνεται απο τη σιωπή και οποιαδήποτε φωνή θα ακουστεί σαν εκκωφαντικός αντίλαλος- αυτά που ενδεχομένως αδυνατεί να αντιμετωπίσει ο ίδιος.
Βλέπεις my Trueseeker υπάρχει μια πληθώρα αιτιών που οδηγούν τα βήματα μας,αιτίες που χάνονται ή καταχωνιάζεις εσύ ο ίδιος μέσα στους δαιδάλους και τα υπόγεια της ύπαρξης σου.Σε ορίζουν οι φωνές τους μα αδυνατείς να βρεις το κουράγιο να δεις τα πρόσωπα τους,την αλήθεια σου.
Δύσκολα παιχνίδια είναι αυτά Τρου.

Πλην ελαχίστων ατόμων (ελαχιστοποίησε αυτό το "ελαχιστων" όσο γίνεται ) που με ενδιαφέρουν ως "πρόσωπα", το κέρδος που είχαν οι υπόλοιποι ως μετέχοντες ετούτου του χώρου με αφήνει παγερά αδιάφορη ακόμα και ως παρατηρητή. Ο δικός μου απολογισμός βασίζεται στην απάντηση πάνω σε μια και μόνη ερώτηση: "Ποιά τα δικά μου κέρδη απο την σχεδόν τετραετή παραμονή μου στο χώρο";

Αλλά ο δικός μου απολογισμός επίσης δε νομίζω να αποτελεί ενδιαφέρον κανενός.
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Οκτ 09, 2006 12:16 pm

Ήταν τελικά αναμενόμενο πώς εδώ μεσα θα έμεναν στο τέλος μόνες του οι δυό χιώτισσες πανεπιστημόνισες να μιλάνε μεταξύ τους.
Και βέβαια δικαιολογημένα ο ανώνυμος ταλαίπωρος αναγνώστης θα αναρωτιέται,μήμπως δέν είναι χιώτισσες τελικά,αλλά λεσβίες.
Όχι αναγνώστη,διαβάζοντας και τα τελευταία τους δέν έχουμε εμφανή στοιχεία ότι μπορεί να είναι λεσβίες.Αντιθέτως έχουμε πλήθος στοιχείων ότι θα είναι πόντιες τελικά.
Η τρουσίκα και η σκιαχτρίκα.
Το μεγάλο ανέκδοτο του μίσσος.
Μιλάνε μεταξύ τους,για να μήν αφήσουν τον τόπο να διαβρωθεί απο την σιωπή όπως είπε μιά τους (μόνο μιά πόντια θα μπορούσε να πεί κάτι τέτοιο).
Και επειδή ρωτάνε,διότι μόνο έτσι θα πάρουν απάντηση όπως λέει η άλλη σε μιά κρίση ευφυίας της,άς τις βοηθήσουμε.

Το λοιπόν καλές μας πόντιες,σε οποιονδήποτε διάλογο συμμετέχετε,ακόμη και με το κομοδίνο σας που συνηθίζεται να μιλάτε,πρωτίστως είναι απαραίτητο να βάζετε ένα καθρέφτη απέναντί σας.
Διότι κίνητρο της επικοινωνίας,της συναναστροφής μας με τους άλλους,είναι να μάθουμε τον εαυτό μας.
Βάλτε λοιπόν τον καθρέφτη απέναντί σας,αλλά μήν κοιταχτείτε ακόμη μέσα του.
Περιμένετε να σας δώσω και το δεύτερο στοιχείο που θα σας βοηθήσει.

Συνήθως όταν δέν υπάρχουν απαντήσεις,αυτό σημαίνει πώς κάναμε λάθος ερώτηση.
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν θα πρέπει να την αλλάξουμε.
Έτσι λοιπόν και εσείς,επειδή δέν πρόκειται να λάβετε καμμιά απάντηση,μήν ρωτάτε γιατί ήλθαν εδώ μεσα οι φορουμάδες,αλλά γιατί έφυγαν.
Και αφού κάνετε αυτή την ερώτηση,γιατί έφυγε ο κόσμος από δώ ,τώρα μπορείτε να κοιταχτείτε στον καθρέφτη που βάλατε και πολύ εύκολα θα πάρετε την απάντηση.
Είδατε πόσο απλό ήταν;

Και καθώς κοιτάζεστε στον καθρέφτη,επειδή είναι κωλόκαιρος έξω και αστράφτει,μήν ξυνίζετε τα μούτρα σας,αλλά χαμογελάστε για να βγείτε ωραίες και στη φωτογραφία.

ΒΓ Για να πώ και την μαύρη μου αλήθεια,το έχω καταφχαριστηθεί που ερήμωσε το μίσσος.
Όχι μόνο επειδή εντός φυσιολογικών ορίων,μπορεί να είμαι ολίγον τι εγωιστής,κακεντρεχής ή μικροπρεπής (και ποιός δέν είναι δηλαδή),αλλά κυρίως επειδή εδώ στο εικονικό,επιτεύχθηκε μιά μεγάλη λαική νίκη,μιάς και όπως αποδείχθηκε περίτρανα, δέν ήταν μόνο το μαγαζί σημαντικό,η ιδιοκτησία δηλαδή όπως χτυπιόντουσαν οι χιώτισσες από τον πόντο και οι άλλες συντηριτικές φωνές του χώρου,αλλά εξίσσου σημαντικοί ήταν και οι θαμώνες.Ο λαός,η περήφανη εργατιά δηλαδή,όπως χτυπιόμασταν εμείς οι καλοί,ισοτιμιστές,δημοκράτες, οικολόγοι.
Να,άστραψε πάλι έξω.
Ευκαιρία να χαμογελάσουμε και εμείς οι ανάρχες για να βγούμε ωραίοι.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Οκτ 09, 2006 10:01 pm

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει όφελος, σκιάχτρα. Σε μένα υπήρξε. Ίσως όντως να είναι ανώφελο να συζητηθεί κάτι τέτοιο δημόσια. Αλλά κάποιες φορές ένα εξωτερικό ερέθισμα μπορεί να δώσει την ώθηση να αναζητηθεί η καταχωνιασμένη προσωπική αλήθεια του καθενός. Το σημαντικό για μένα δεν είναι να υπάρξουν απαντήσεις στο παρόν θέμα αλλά μέσα στον καθένα, γιατί τότε μπορεί να γίνουν αντιληπτές και οι προσωπικές ευθύνες και να πάψει αυτό το δόλιο το μπαλάκι να πετάγεται από τον ένα στον άλλο …

(ʼσχετο με το θέμα μεν αλλά θα το πω, μιας και μου ήρθε συνειρμικά με το πέταγμα του μπαλακίου:

"Δυο μέρες μόνο" έβρεξε και κόντεψε να πνιγεί ο κόσμος. Έπεσαν γέφυρες. Αποκλείστηκαν οδικώς και ηλεκτρικώς χωριά, κινδύνεψαν άνθρωποι.
Το "νομαρχιακό" συμπέρασμα από αυτή την κατάσταση είναι ότι φταίει η κακιά αθήνα που δεν δίνει λεφτά.

Κι άντε εκεί είναι πολιτική και η προσπάθεια να κρυφτεί κανείς πίσω από το δάκτυλό του είναι ίσως και αστεία, αλλά στα μεταξύ μας …? … πίκρα)

Υ.Γ. άσπικ, τα αναμασήματά σου δεν χρήζουν κανένα καινούριο σχόλιο, εκτός ίσως από το ότι η παραδοχή της κακεντρέχειάς σου είναι ένα θετικό βήμα για να κάνεις τον εαυτό σου καλύτερο, όπως λες ότι θέλεις.
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

τρία πουλάκια κάθονται

Δημοσίευσηαπό otibaleionous2 » Τρί Οκτ 10, 2006 5:15 pm

Είδα φως και μπήκα
(απρόσκλητος)

Αλλά δημόσια δεν είναι η κουβέντα;
(σαν τις δημόσιες γυναικες)

Δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρον θα είχε μια αποψη ενός λαθραναγνώστη που αγνοεί προσωπα και καταστάσεις στον δικτυακό σας χωρο
(δικτυακό σας χώρος = αυτό από μονο του σαν ορισμός χωλαίνει)

οι ευαισθησίες μου δεν αγγίζονται από την υπέροχη ακολουθία και τακτοποίηση των λέξεων που συχνά-πυκνά διάβασα τη γειτονιά σας
(προφανώς είτε δεν υπάρχουν, είτε δεν ξέρετε να χαιδεύετε)

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα μπορούσε να πεταχτεί κάποιος και να πει
Καμμία αντίρρηση! (αλλά να είναι καλοψημένη...)

επισκέφθηκα τα μέρη σας ως τριτη τέταρτη αντε πέμπτη ματιά
(δεν είχατε και παραπάνω επισκέπτες)

γεγονός είναι
ότι σχεδόν στα μονα κείμενα που έμεινα
ήταν του φον άστηκαιπιάστη

χιουμορ, σαρκασμός, κριτική ματιά και ευαισθησία νταλικιέρη
(σαν κάτι τεράστιων διαστάσεων άνδρες που παραμερίζουν για να μη πατήσουν το κρινάκι στην άκρη του δρόμου)

το σημαντικότερο όλων τοποθετήσεις επί της ουσίας
(όχι όμως ουσίας σας)

Αν κάποιος χαραμίζει την ώρα του σε μια οθόνη
καλό είναι να εισπράτει το μέγιστα
(λίγο τσόντα)

Τσόντα
σας υπενθυμίζω
είναι αυτό που απαγορευοταν και λαχταρούσε η πλέμπα

Αλλη φορά περισσότερα
(το στομάχι μου διαμαρτύρεται)

τα σέβη μου :arrow: :oops:
otibaleionous2
new member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Οκτ 10, 2006 8:19 pm

φίλε μου καλησπέρα,

προφανώς δε θα διάβασες καλά όλα τα κείμενα που υπάρχουν στην κυρίως σελίδα και στο φόρουμ...ή μπορεί και να μην είσαι και τόσο καινούργιος όσο λες για να πρόλαβες να έχεις άποψη για χιλιάδες σελίδες κειμένων...

Καλό θα ήταν επομένως να ρίξεις μια προσεκτικότερη ματιά και τότε είμαι σίγουρος ότι θα βρεις και άλλα πολλά πολλά ενδιαφέροντα να διαβάσεις [όπως βέβαια ενδιαφέροντα είναι και πολλά του ασπικ]...

αα...και που σαι... αν ενδιαφέρεσαι για την επισκεψιμότητα της σελίδας μας τότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα στατιστικά της σελίδας μας. [μεταξύ μας σε μερικούς ακόμα δεν αρέσουν τα νούμερα που γίνονται χωρίς αυτούς]

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μας κράξεις.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό corvidophile » Τρί Οκτ 10, 2006 11:08 pm

Θαν σιγμα...Πάντως δε φέρεσαι καλα στα παλιά σου μέλη.Πριν κανα δυό μήνες, έγραψα δυο σειρούλες και μου τις έσβησες κι αυτές,δε ξαναπάτησα λοιπόν.Μετά απο κανα δυό μήνες έρχομαι και πάλι για να διαβάσω όλως τυχαίως για τα ίδια.

Ερήμωσε αυτός εδώ ο τόπος...τι να μας λεν τα στατιστικά σου?'Οσο μας λεέι η Έμμυ για τον καιρό.
Χαίρομαι γιατί βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που μιλάω μόνη μου.
Λυπάμαι γιατί η Σιωπή τώρα μιλάει μόνο με τη Σιωπή ...ενώ παλιά μιλούσε και με μένα.
Τώρα ούτε να μ'ακούει δε θέλει.
Με ποιόν να μιλάω τώρα? Μόνο η βροχή μ'ακούει.Τί κατάλαβα?ότι τόσο καιρό δε μιλουσα στη Σιωπή αλλά στο Σαματά.Η Σιωπή δε μιλιέται ρε παιδί μου...
Κάνει σαματά η Σιωπή πιότερο κι απ΄τη βροχή.(γαμώτο έπρεπε να κάνει ρίμα?της είπα να μη κάνει !)

Να κάτι τέτοια άκουγε και τώρα? ούτε να με βλέπει δε θέλει.
Και δε ξέρω, τί είναι χειρότερο, ότι δε θέλει να μ'ακούει ή ότι δε θελει να με βλέπει?Κι αν με βλέπει μ'ακουει?Γιατί αν μ'ακούει με βλέπει .

Ευχαριστώ που την άκουσες.
I gotta suck now, suck you later.
corvidophile
full member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Οκτ 11, 2006 8:11 am

καλημέρα αγαπητή μου κορβι,
Σημασία δεν έχουν τα νούμερα και τα στατιστικά ούτε για μένα. Δε μπορώ να ακούω όμως από περαστικούς και "περαστικούς" ότι το www.e-missos.gr ερήμωσε.
Όταν μια σελίδα έχει συνεχώς [με μικρό μεν ποσοστό] αυξανόμενους επισκέπτες στα 5 χρόνια λειτουργίας της τη στιγμή που έχει να γίνει update υλικού σχεδόν 1,5 χρόνο [κοινώς παρατημένη]...επέτρεψέ μου να θεωρώ ότι η σελίδα μόνο ερημωμένη δεν είναι. Ένα φρεσκάρισμα το θέλει ..και αλλαγές θέλει και πολλά μερεμέτια...αλλά μέχρι εκεί.

Ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου δε θυμάμαι ποιες δυο σειρούλες σου έσβησα. Όσο μου το επιτρέπει η θέση του διαχειριστή της σελίδας θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανα από κακία αλλά από ανάγκη να προστατέψω τους πολυχτυπημένους όρους χρήσης.Ζητώ συγνώμη αν αυτό σε έδιωξε [ή και όποιον άλλον] αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται [εκ του άχαρου ρόλου μου] αναξέρτητα από το αν αρέσουν ή όχι...

Και εντάξει εσένα σου έσβησα κάτι , θύμωσες και έφυγες. Θες να μιλήσουμε για τσοπανόσκυλα,διαφημιστές,ποιητές που πούλησαν και διαφημήστικαν,φιλόσοφους που αντέγραψαν θεωρίες από αλλού και εδώ και τώρα τις αντιγράφουν αλλού πάλι. Όλοι αυτοί γιατί έφυγαν;
Να σου πω κάτι όμως .
Καλύτερα που έφυγαν όσοι δεν ήθελαν να είναι εδώ. Καλύτερα λίγοι ή λιγότεροι που μιλούν έστω και μόνοι τους...παρά αυτό το κακό με τους δήθεν πολύξερους ποιητάδες και αντιποιητάδες που φώναζαν και έβριζαν. Καλύτερα να μείνουν όσοι θέλουν να γράφουν για τον εαυτό τους και όχι για επίδειξη και διαφήμιση.
Ο χώρος του ιντερνετ είναι τόσο τεράστιος που όλοι μας έχουμε κάποιο χώρο που να ταιριάζει στα μέτρα μας..δεν είναι ανάγκη να μείνουμε με το ζόρι κάπου αλλά ούτε και να μπαχαλέψουμε κάποιο χώρο που δε μας αρέσει.

Αν , τέλος , αυτή είναι η ερημιά τότε ας ερημώσουμε όλοι μαζί και ο καθένας χώρια...και το υπόστεγο πρώτο από όλα!

Με χαρά που σας ξανα μιλάω,
than sigma
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Οκτ 11, 2006 3:03 pm

Κόρβι που επανήλθες φουριόζα,η σιωπή ούτε μας ακούει ούτε μάς βλέπει.
Μόνο μας μυρίζει,μας βάζει στο στόμα της και μας φτύνει οργισμένη: << φτουουου,πάλι σκατά σερβίρουν σήμερα!!>>.

Σκατά θανάση πάς να ταίσεις την σιωπή σου,με τα στατιστικά που την μπουκώνεις και μάλιστα ωμά (τουλάχιστον να ήταν καλοψημένα που λέει και ο λαθραναγνώστης).
Και δέν χρειάζεται να θυμώνεις, γιατί σου βγαίνει κακία.
Όταν λέω πώς ερήμωσε εδώ μέσα,είναι αυτονόητο πώς αναφέρομαι στο φόρουμ και μόνο.
Ερήμωσε,δέν ερήμωσε;
Αυτό που είναι πασιφανές λέω.
Οπότε άσε τις μαλακίες που λές,για αυτούς που δέν ανέχονται να γίνονται εδώ νούμερα χωρίς αυτούς.
Και με αυτούς και χωρίς αυτούς,ο χώρος μόνο για νούμερα προσφέρεται.
Και επειδή σου έφυγαν μερικά , κάθεσαι τώρα και τα βρίζεις:<<τσοπανόσκυλα,διαφημιστές,ποιητές που πούλησαν και διαφημήστικαν,φιλόσοφους που αντέγραψαν θεωρίες από αλλού και εδώ και τώρα τις αντιγράφουν αλλού πάλι, δήθεν πολύξερους ποιητάδες και αντιποιητάδες που φώναζαν και έβριζαν. Καλύτερα να μείνουν όσοι θέλουν να γράφουν για τον εαυτό τους και όχι για επίδειξη και διαφήμιση>>.

Ορίστε,βλέπεις τι κάθεσαι και λές θανάση;
Όσοι λείπουν τους βρίζεις,και όσοι έρχονται τους γλύφεις....καλησπέρα φίλε μου,καλημέρα αγαπητή μου...και τέτοια.
Θυμίζεις ζευγάρια που χωρίζουν,και όλη η αγάπη και ο θαυμασμός του ενός για τον άλλο,μετατρέπεται τώρα σε άθλιες κατηγορίες και συκοφαντίες που λένε σε τρίτους.

Μήν πετάς το μπαλλάκι στους άλλους,γιατί ήδη σε έχει προλάβει η πικραμένη και μετανοημένη τρουσί γράφοντάς πώς:<< Κι άντε εκεί είναι πολιτική και η προσπάθεια να κρυφτεί κανείς πίσω από το δάκτυλό του είναι ίσως και αστεία, αλλά στα μεταξύ μας …? πίκρα>>.

Για σένα τα γράφει αυτά και έχει δίκιο.
Διότι τα μεταξύ μας,δυστυχώς δέν βγαίνουν καθόλου αστεία.
Και έτσι ο ανώνυμος ταλαίπωρος αναγνώστης (πάντα σας έλεγα ότι έχουμε έναν ταλαίπωρο αναγνώστη αλλά που να το βάλει ο νού σας),προτιμάει να διασκεδάζει στην τηλεόραση με τον ψωμιάδη που είναι αστείος ,παρά να έλθει εδώ σε μάς.
Δέν τον αγγίζει και δέν τον ψυχαγωγεί η σοβαρότητα που κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.
Βέβαια εδώ έχει και ένα άδικο ο λαθραναγνώστης,διότι κάποιος που κρύβεται με μεγάλη σοβαρότητα πίσω από ένα δάκτυλο σάν να κρύβεται πίσω από μιά μάντρα,πολλές φορές είναι πιο αστείος από κάποιον άλλο που κρύβεται πίσω από ένα δάκτυλο λές και κρύβεται πίσω από ένα δάκτυλο (και για να πούμε και τους άλλους συνδυασμούς,αστείος θα είναι επίσηςκαι κάποιος που κρύβεται πίσω από μιά μάντρα λές και κρύβεται πισω από ένα δάκτυλο,ενώ καθόλου αστείος δέν θα είναι κάποιος που κρύβεται πίσω απο μιά μάντρα λές και κρύβεται πίσω από μιά μάντρα).
Τουτέστιν,μάλλον περισσότερο αστείος είναι ένας που κάνει μιά κουταμάρα σοβαρά,παρά κάποιος άλλος που κάνει μιά κουταμάρα αστεία( όπως αστείος επίσης θα είναι και κάποιος που κάνει μιά σοβαρή πράξη αστεία,αλλά δέν θα είναι κάποιος που κάνει μιά σοβαρή πράξη σοβαρά).
Έτσι λοιπόν,για να απαντήσω και στην τρουσί,πραγματικά δέν είχα καμμιά διάθεση να αναμασήσω τίποτα (άμα ήθελα να το κάνω θα ερχόμουν οποτεδήποτε έτσι στην ψύχρα.Θα κόλωνα νομίζεις; ),όμως ήταν τόσο σοβαρές οι χιώτισσες καθώς έγραφαν κουταμάρες,μα τόσο σοβαρές,και κυρίως πίστευαν πώς όντως ώφειλαν να είναι τόσο σοβαρές για αυτά που έγραφαν,που δέν μπορούσα να κρατηθώ.
Νομίζετε πώς υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για γέλιο και χαρά;
ʼσχημα έκανα;

Και επί της ουσίας ( φοριέται η λέξη τελευταία) μιάς και ο θανάσης αρέσκεται στους αριθμούς και τα στατιστικά και δέν καταλαβαίνει ούτε ποιά είναι τα σοβαρά,ούτε ποιά είναι τα αστεία,να του απαντήσω εν τάχει,ότι επειδή δέν έρχομαι δέν σημαίνει ότι έφυγα.
Και όχι μόνο δέν έχω καμμιά εμπάθεια με τον ίδιο και την σελίδα του,αλλά αρκετές απόπειρες έκανα να γεφυρώσω τα πράγματα,με τον τρόπο μου βέβαια, ανάμεσα σε αυτούς που έφυγαν και σε αυτούς που έμειναν και έφυγαν αργότερα.
Η ανάμεσα σε αυτούς που προσβλήθηκαν και έφυγαν και σε αυτούς που επειδή έφυγαν αυτοί που προσέβαλλαν,προσβλήθηκαν και έφυγαν και αυτοί.
Και δέν λέω την άποψή μου για αυτή την ιστορία διότι όντως θα αναμασούσα τα ίδια.
Προσωπικά δέν έχω κανένα παράπονο,διότι δέν έχω προσβληθεί από τίποτα και από κανέναν γιατί σε αυτά είμαι γαιδουρι,δέν έχω προσβάλλει επίσης τίποτα και κανέναν επί της ουσίας γιατί πάλι σε αυτά είμαι γαιδούρι,για αυτό φεύγω και έρχομαι όποτε γουστάρω.
Γιατί το χω μασήσει στο παρελθόν και θα το ξαναμασήσω και τώρα: καλύτερα ζώον και ελεύθερος παρά άνθρωπος και σκλαβωμένος.
Και δέν σας πετάω ένα μπαλλάκι,απλώς σας δείχνω δύο.
Και άν είναι να κρυφτείτε πίσω από ένα δάκτυλο,κλάστε μου μιά μάντρα (...μπαλλάκια).

Με αγάπη και χαρά
ο πολύξερος αντιγραφιάς
ο φιλόσοφας,ο επιδειξίας αντιποιητάς
που φώναζε και έβριζε.

(χαιδευτικά και τσοπανόσκυλο)

(καπετάν φίλη,σου δίνω το πολύξερο και το αντιγραφιά,μου δίνεις το σαχλαμάρα γιατί το χω βάλει στο μάτι; ).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τετ Οκτ 11, 2006 8:02 pm

ΟΧΙ
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση