ανθρώπινες σχέσεις

Το φύλο της Βίας

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

durex

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Πέμ Δεκ 08, 2005 4:35 am

ʼμα οι άλλοι σε διάβασαν με προσοχή και κατάλαβαν το νόημα του ποστ σου και δεν το παρανόησαν όπως εγώ ε τότε να πάω πάσο ρε συ διανάθενα.

Αλλά αυτά τα περί φύσης εμένα σόρρυ κιόλας μου φαίνονται περίεργα.
Δεν είναι αυτονόητη η απόδοση στη φύση των κοινωνικών ρόλων και των πολιτιστικών χαρακτηριστικών. ʼντρας και γυναίκα είναι κοινωνικές κατηγορίες. Αρσενικό και θηλυκό είναι οι βιολογικές. Η εκφυλιστική κατάσταση που περιγράφεις με το ανακάτεμα των δυο φύλων είναι η απόδειξη αν θες ότι δεν υπάρχει «φύση» στον άντρα και τη γυναίκα κι ότι μαθαίνεται και κατασκευάζεται σε κάθε κοινωνική και ιστορική συνθήκη. Όπως και οι ίδιοι οι όροι «έκφυλος» και «παρά φύση».

Δεν γεννιόμαστε ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ. Κι ο εγκέφαλός που λέει στο άλλο τόπικ ο άτομαντ μαθαίνει κι αυτός να λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο, από τις πρώτες ώρες που βγαίνει κανείς απ’ την κοιλιά της μάνας του, για να μην πω από πολύ πριν ακόμα.
Αν εσύ γεννήθηκες γυναίκα να σε χαίρεσαι να σε χαίρονται κι οι άλλοι ακόμα πιο πολύ. Τι να σου πω πια!

Για το γάμο τώρα. ʼλλο το ένα άλλο το άλλο, διανάθενα. ʼλλο ο νόμος γενικά κι άλλο ο νόμος ειδικά. ʼλλο η θέσπιση ενός νόμου άλλο η τήρησή του. Και οι ομοφυλόφιλοι θα πρεπε να παντρεύονται και μάλιστα να κάνουν και παιδιά να τα ανατρέφουν με ότι πρότυπα θέλουν. Το να αποκλείονται κάποιοι από το νόμο επειδή εγώ ή εσύ δε γουστάρουμε νόμους, γάμους κι εξουσίες ε είναι κομματάκι φασισμός δεν είναι?

Το «φλώρικο» τι σχέση έχει τώρα, δεν καταλαβαίνω.
Φλώρος είναι ο φλούφλης, ο αγαθιάρης, ο τσαχπινογαργαλιάρης, ο γούτσου γούτσου κτλ Το λέει κι ο τριανταφυλλίδης.

Τα άλλα για τα ανδρόγυνα που λες και το χωρισμό και τη θύμηση λίγο σε πλατωνικά μου φέρνουν και αν θυμάμαι καλά πρόκειται για κάτι μπάλες με δυο ανθρώπους σε όλους τους συνδυασμούς (άντρα-γυναίκα, γυναίκα-γυναίκα, άντρα-άντρα) που ταν μάλιστα ενωμένοι ανάποδα με την πλάτη. Πλατωνικός έρωτας δηλαδή, εκ της πλάτης (και ουχί εκ του πλάτωνος όπως πιστεύεται)που τους εμπόδιζε τους καημένους να συνουσιαστούν. ʼσε που μετά χωρίστηκαν από σεισμό από πόλεμο θα σε γελάσω και βάλθηκαν να ψάχνουν το άλλο τους μισό. Κάπως έτσι νομίζω γίνανε τα πράγματα και αυτή η ιστορία ενέπνευσε τόσα και τόσα άρλεκιν.
Κι αυτοί είναι οι μισο-καθορισμένοι και οι φλούφληδες που δεν τους πάω μία μάλιστα. Από πού κι ως που λες ότι είμαι υπερασπιστής τους?
Και που βλέπεις πως σε φιμώνω?
Θα με τρελλάνεις?
Θα σε τρελλάνω εγώ?
Θα τρελλαθούμε όλοι εδώ μέσα?
Τι θα γίνει τελικά?
Που θα πάει αυτή η ιστορία?
Θα πάω ποτέ για ύπνο?
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:15 pm

Χαίρομαι που απαντάς ντεμπόρντιγκ με τόσο σαφή τρόπο...επιτέλους αρχίζουν να διασαφηνίζονται οι έννοιες και να γίνεται ευκολότερη η επικοινωνία, γιατί ρε ντεμπόρντιγκ εκτός από τις στεγνές θεωρίες που βγαίνουν από στατιστικές, επιστήμες, κινήματα κλπ, υπάρχει μέσα στον άνθρωπο και μια σοφία, ναι, σοφία που καμιά στατιστική δε μπορεί να ανιχνεύσει ούτε επιστήμη να ερευνήσει.

Αυτή τη σοφία λοιπόν, πολλές φορές την επωμίζονται οι « μύθοι» να την κουβαλούν ανά τους αιώνες, από γενιά σε γενιά, με τη προφορική παράδοση πιο πολύ και βέβαια οι περισσότεροι άνθρωποι περιορίζονται να την χαρακτηρίσουν υποτιμητικά «μύθο» ή όπως εσύ τώρα υλικό για να γραφτεί ένα άρλεκιν. Να ξέρεις ότι δεν είναι έτσι. Οι «μύθοι» αυτοί εμπεριέχουν μεγαλύτερη αλήθεια από οποιαδήποτε στατιστική, γιατί το λόγο ότι η τελευταία αφορά μόνο μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ενώ οι μύθοι στηρίζονται στις παρατηρήσεις αιώνων, σε δισεκατομμύρια ανθρώπους που πέρασαν από το πλανήτη γη, σε διαφορετικές εποχές, πλάτη και μήκη, πολιτισμούς, συσχετισμούς κλπ και αποτελούν επομένως, το καταστάλαγμα αυτής της παρατήρησης, που έχει το βάρος πλέον οικουμενικής αλήθειας, γι αυτό και οι μύθοι μοιάζουν μεταξύ τους ακόμα και αν ο ένας είναι στην Ανατολή και ο άλλος στη Δύση.

Έτσι λοιπόν, ο μύθος του ανδρόγυνου μπορεί να σου φαίνεται γλυκανάλατος αλλά τλχ εγώ, κρίνω και με το νου και με τη καρδία, ότι είναι μια ΑΛΗΘΕΙΑ ενδεδυμένη λογοτεχνικά όπως μια στατιστική είναι ενδεδυμένη με αριθμούς και ποσοστά.

Αν λοιπόν αναλύσεις αυτόν το μύθο που είσαι ικανός να το κάνεις - και άσε τις κατεργαριές που κάνεις να αξιοποιείς τα μισά μόνο νοήματα και τα άλλα να τα πετάς- θα δεις όπως και είδες ότι αυτοί οι «συνδυασμοί» που αναφέρεις άντρα-γυναίκα, γυναίκα-γυναίκα, άντρα-άντρα είναι όλες οι δυνατές περιπτώσεις συνουσίας αλλά και όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά των 2 φύλων που ένα- ένα ξεχωριστά τα καθορίζει σα φύλο και όλα μαζί σαν άνθρωπο. Διότι βέβαια βιολογικά και τα δυο φύλα εναλλάσσουν χαρακτηριστικά, το θήλυ φερ ειπείν έχει και αρσενικές ορμόνες και τανάπαλιν. Και ήταν βέβαια ενωμένοι ανάποδα εις τρόπον που ο ένας να κοιτά από δω και ο άλλος από κει, γιατί ο προσανατολισμός τους ήταν διαφορετικός- αλλά αυτό θα το δούμε και στο άλλο τόπικ, του άτομαντ. Όσο γι αυτό που λες ότι δε μπορούσαν να συνουσιαστούν.....λογικό δεν είναι; Νομίζεις δηλαδή ότι άμα ήταν βαλμένοι πρόσωπο με πρόσωπο θα μπορούσαν; Τόσο εύκολο είναι; Για σκέψου, με την ίδια ευκολία κάνει σεξ ο άνδρας και με την ίδια η γυναίκα; Δε μεσολαβεί « κάτι» ανάμεσα; Και πονηρέ, πονηρότατε είναι εκ του Πλάτωνος και όχι από τη πλάτη, δηλαδή εκ της εγκεφαλικότητας ο έρωτας και άστα αυτά. Τώρα για το χωρισμό ...δεν έχω να πω πολλά..δε νομίζω ότι χρειάζεται να αποδείξουμε την αναζήτηση του άλλου μισού μας.

Και περνώ στα πιο χειροπιαστά που αναφέρεις.
Εμένα η φύση δε μου φαίνεται καθόλου περίεργη όπως εσένα και χαίρομαι που έκανες αυτή την εύστοχη διάκριση μεταξύ αρσενικού/θηλυκού που ορίζονται από το ρόλο που δόθηκε από τη φύση (βιολογικές διαφορές) και άνδρα/γυναίκα που ορίζονται από το ρόλο που δίνεται από τις εκάστοτε κοινωνικό πολιτιστικές και οικονομικές συνθήκες.

Δε συμφωνώ όμως με το συμπέρασμα που καταλήγεις.
Διότι ναι, το να γίνεις « γυναίκα» μαθαίνεται και κατασκευάζεται σε κάθε κοινωνική και ιστορική συνθήκη, όπως λες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει από κάτω η « φύση». Που πάει να πει ότι ΓΕΝΝΙΕΜΑΙ ΘΗΛΥΚΟ και ότι κάτω από κάθε κατασκευή ΥΠΑΡΧΩ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ σαν θηλυκό ενδεδυμένη με το πρόσωπο της «γυναίκας» είτε αυτό είναι μέγαιρας είτε μπάρμπης.

Επομένως άλλο η « φύση» μου και άλλο η « συμπεριφορά» μου.
Τη συμπεριφορά μου, το κοινωνικό μου γίγνεσθαι μπορεί να μεταβάλλεται, το βιολογικό μου όχι( ή αν μεταβληθεί, θα γίνει μετά από αιώνες ...για να περάσει στο DNA)

υγ.....φιλ, όχι, τα πανεπιστήμια διαμορφώνουν προσωπικότητες μοιράζοντας ειδικότητες......αν βέβαια ο φοιτητής είναι σωστά « κτισμένος» από το σπίτι, το κοινωνικό περίγυρο, το σύστημα γενικά....ωραίο θέμα όμως έβαλες. Γιατί δεν ανοίγεις ένα τόπικ;

....όμως τώρα σας αφήνω οριστικά ....γιατί με φωνάζει η τρου ....... δεν είναι και το κλίμα πολύ φιλόξενο εδώ.....με τόσους χαρακτηρισμούς στις τοποθετήσεις τρίτων ...... (βρόμικος!) συντηρητισμός, σκληρότητα, διπλωματία, σκοταδισμός , παιδική αφέλεια......ανακατεμένα με τσιτσιδώματα .....δεν προάγουν τον Λόγο .....

ντε μπόρντιγκ χάρηκα...γεια.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:45 pm

(σπρωχνοντας τη σκιαχτρα απο το πλατώ τρωγοντας τα πατατακια του μπορντ)

Τα κανονικά παιδιά

Γεννιούνται κανονικά

Μεγαλώνουν κανονικά

Ονειρεύονται κανονικά

Ερωτεύονται κανονικά

Και πεθαίνουν...

κανονικά!

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

(πέσ' μου)

Μαμαααααααααά!!!

Πες μου τι γίνεται μ' εκείνα τα παιδιά

Που αν και γεννιούνται κανονικά

Δεν μεγαλώνουν κανονικά

Δεν ονειρεύονται κανονικά

Ούτ' ερωτεύονται κανονικά

Πες μου αν πεθαίνουν

Πες μου πεθαίνουν ;

Πες μου αν πεθαίνουν...

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικά

κανονικααααααααααααά ........
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Πέμ Δεκ 08, 2005 1:55 pm

Πηδώντας από poll σε τοπικ και στα σοβαρά πιστεύω ότι η φύση, για το ανθρώπινο υποκείμενο, δεν είναι η φυσικότητα.

Στη φυσικότητα, καταφεύγουν οι άνθρωποι όταν η συναρπαγή της πνευματικά γονιμοποιημένης έλλογης φύσης τους είναι άγνωστη.

Στο μυαλό των νορμάλ ανθρώπων, φύση και «φυσικότητα» καλόν είναι να αντιδιαστέλλονται με έμφαση.

Η φυσικότητα αποτελεί την προσποίηση που έρχεται σαν απάντηση όταν αντικρίζουμε μιαν επιφανειακή φύση, δίχως την προίκα του Λόγου, δηλαδή ένα κλειστό και ουδέτερο αντικείμενο που στερείται νοήματος, όπως κάνουν οι βιολόγοι και ο Τίμοθι Λίρι.

Για τους σκύλους π.χ., η «αντικειμενική» φύση ισχύει σίγουρα σαν η μοναδική πραγματικότητα, όμως η φύση για τον άνθρωπο είναι διαμεσολαβημένη από σημασίες και, ως εκ τούτου, συνάπτεται, απαραιτήτως, με την εμπειρία της συνείδησης και των νόμων της, αρχής γενομένης από τις εξαιρέσεις αυτού του νόμου.

Αφού ο ψίθυρος παρόμοιων συμπερασμάτων, προφανέστατων κατά τα άλλα, αφήνει παγερά ασυγκίνητη «την κοινωνία» , τους παπάδες, πόσο μάλλον τους ψυχιάτρους και ψυχιάτρους παπάδες και τους εκπροσώπους μας, περιττεύει να τους πεις ότι η παιδική έκφραση «ψηλός ψηλός καλόγερος και κόκαλα δεν έχει» αναφέρεται στον φαλλό.

Θα αρκούσε ωστόσο να θυμηθούν την έννοια της αγαπητικής και θυσιαστικής εναντίωσης στο ένστικτο του βιολογικού προορισμού.

Καθεαυτό, το Πρόσωπο, για το οποίο έγινε σε άλλο τοπικ λόγος, τι άλλο είναι αν όχι η εσωτερική δυναμική μιας κατεξοχήν αντίθεσης προς τη φύση;

Επ' ουδενί δεν ισχυρίζομαι ότι πλησιάζει κανείς το καθεστώς του Προσώπου με το να παρεκκλίνει απλώς από τη φύση του σκύλου - αυτό δα έλειπε!

Λέω ότι ο άνθρωπος δεν είναι εξαρτημένος από την αναπαραγωγή με τον τρόπο του ζώου, διότι το πεπρωμένο του είναι διαφορετικό, είναι αυτό ενός ζωντανού πλάσματος που υπάγεται στη δικαιοδοσία των συμβόλων, τα οποία, σε αντιστάθμισμα, τον πλήττουν, δηλαδή κυριολεκτικά τον σημαδεύουν, και μαζί την επιθυμία του.

Όταν λοιπόν τα μηνύματα της «καθώς πρέπει κοινωνίας» φωτίζουν την ειρηνική και ζωοποιό ανταρσία του ανθρώπου ενάντια στη φύση και στον τοποτηρητή της, τον θάνατο, όλα πάνε κατ' ευχήν συνοδεία φιλαρμονικής και πυροτεχνημάτων.

Όταν όμως για παράδειγμα δύο άντρες ή δύο γυναίκες αγαπιούνται ερωτικά, τότε η φύση επιστρέφει στους άμβωνες κρατώντας τον βούρδουλα και ζητάει να ευθυγραμμιστεί ο άνθρωπος με τη λατρεία της αναπαραγωγής, δηλαδή ακριβώς με την απαίτηση του θανάτου!

Μεταξύ μας, δεν απαιτεί και πολλά ο θάνατος· κατά βάσιν, του αρκεί να μην πολυσκεφτόμαστε.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Πέμ Δεκ 08, 2005 2:20 pm

atomant έγραψε:
Η φυσικότητα αποτελεί την προσποίηση που έρχεται σαν απάντηση όταν αντικρίζουμε μιαν επιφανειακή φύση, δίχως την προίκα του Λόγου, δηλαδή ένα κλειστό και ουδέτερο αντικείμενο που στερείται νοήματος, όπως κάνουν οι βιολόγοι και ο Τίμοθι Λίρι.

[......]

Θα αρκούσε ωστόσο να θυμηθούν την έννοια της αγαπητικής και θυσιαστικής εναντίωσης στο ένστικτο του βιολογικού προορισμού.

απο το τόπικ "το΄φύλο του εγκεφάλου"
(ή αλλιώς "για όλα φταίνε οι γονιδιακές εγγραφές" )

atomant έγραψε:στο σουπερμάρκετ ή το «Praktiker», βλέπω όλα τα αγοράκια να χαϊδεύουν λιγούρικα τα δραπανοκατσάβιδα, τσεκάρω με τι αηδία προσπερνάνε οι δεσποινίδες τα ράφια με τα upat για να γεμίσουν το καλάθι τους άχρηστα διακοσμητικά, «φωτιστικούλια» και αρωματικά κεριά αναγουλοαλλεργίας και να την η πιτσιρίκα θεωρία, στρίβει από τη γωνία γλείφοντας με προκλητική αθωότητα το λόλιποπ... συγγνώμη, παρεσύρθην

atomant έγραψε:
Προσπαθώντας, λοιπόν, να αποφύγω τη λούμπα με τα στερεότυπα, σκέφτομαι τις συμπεριφορές ανάμεσα σε παιδιά πολύ μικρά για να τα έχει επηρεάσει ο κοινωνικός τους περίγυρος.

atomant έγραψε:Αυτά τα παιδιά, συχνά ακόμα και κάτω των δώδεκα μηνών, παρουσιάζουν διαφορετικές συμπεριφορές ανάλογα με το φύλο τους.
Τα αγοράκια λυσσώντας για να δουν πώς δουλεύουν τα πράγματα παραγκώνιζαν τα κοριτσάκια μόλις κάτι μηχανικό εμφανιζόταν και δεν έδιναν, για παράδειγμα, το καλειδοσκόπιο μέχρι να το σπάσουν για να δουν τι έχει μέσα.

atomant έγραψε:Νομίζω ότι αυτό το τοπικ είναι μια ευκαιρία για να κατανοήσει κανείς το «λειτουργικό» του αντιπάλου στον αστείο πόλεμο των φύλων.

δε νομίζεις ότι οι η θέση που παίρνεις σε αυτό το τόπικ αντικρούεται κατα βάση με αυτή του άλλου ατομαντ;;;
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Δεκ 09, 2005 12:11 am

Ωραία, να τα πω κι εγώ με τη σειρά μου αλλά διαφορετικά. Διότι μπορεί όλοι οι δρόμοι τελικά να οδηγούν στη Ρώμη αλλά ο καθενας είναι διαφορετικός, άλλος έχει ανήφορο, άλλος κατήφορο, αλλος μπλοκο της αστυνομίας για υπερβολική ταχύτητα κι άλλα.

Ομως εδώ παρακαλώ το Λεφτυ να δώσει τη δέουσα προσοχή μιας και θα χρειαστω στο μέλλον αποδείξεις γι αυτά που λέω και νομίζω ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που ενδέχεται να με καταλάβει.

Το πρωί έπεσε στα χέρια μου μια παράξενη θεωρία την οποία και δημοσίευσε ένας τρελός επιστήμονας ο οποίος έχω την αίσθηση πως είχε κάνει (κατά)χρήση ναρκωτικών και άλλων ψυχοτρόπων ουσιών. Το όνομα αυτού Dr. Max Jacobson.

Υποστηρίζει ο εν λόγω κύριος πως πριν από μερικά εκατομμύρια χρόνια η γη μας ήταν ένας έρημος πλανήτης. Δεν υπήρχε τίποτα. Ηρθαν όμως λέει κάτι… ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ! Ετσι λέει και ποιος είμαι εγώ που θα του πω όχι. Αλλά συνεχίζει και λέει πως αυτοί έβαλαν ένα σχέδιο (λέει) μπροστά.
Εφτιαξαν λοιπόν μερικά εργοστάσια τελευταίας τεχνολογίας, αυτόματα, σε μέρη που δε πάει ο νους μας (ακόμα) κι αυτά τα εργοστάσια τα έκαναν να αρχίσουν να παράγουν.
ʼλλο έβγαζε φυτά και λουλούδια, άλλο έβγαζε μαλάκια (εννοώ σα το χταπόδι ένα πράμα, όχι μαλάκες, αυτοί βγήκαν από άλλο εργοστάσιο) και ψάρια, άλλο έβγαζε μέταλλα και στοιχεία της φύσης και γενικά για κάθε τι κατηγορία υπαρκτού υπήρχε κι ένα τέτοιο εργοστάσιο.

Αυτός ο παλάβας λοιπόν λέει να μην αρχίσουμε τώρα να ρωτάμε για όλα τα εργοστάσια επειδή δεν έχει προλάβει να τα μελετήσει. Όμως έχει καταλάβει πως έχουν περάσει τοσα εκατομύρια χρόνια κι ακόμα λειτουργούν! Είδες τεχνολογία οι εξωγήινοι?
Μάλιστα ο εν λόγω θεωρητικός αναρχοναρκωτικός επιστήμων μπόρεσε να βρει και να καταγράψει μονάχα ένα εργοστάσιο. Και με βάση τα όσα βρήκε μπόρεσε να στήσει την (ατέρμονη και ατελέσφορη ακόμα) θεωρία του.

Φαντάσου (λέει) ένα παλιό εργοστάσιο… μεγάλο… πολύ μεγάλο… που δουλεύει συνέχεια, εικοσιτέσσερις ώρες το εικοσιτετράωρο, κάθε μέρα, όλες τις μέρες του χρόνου από πολύ παλιά και συνεχίζει ακόμα.
Αυτό το εργοστάσιο δεν έχει εργάτες, αφεντικά, κέρδος, συναλλαγές, δεν πουλά και δεν αγοράζει. Τι σκατά παράγει θ αναρωτηθείς ερμε αναγνώστη. Παράγει θηλαστικά αποκλειστικά και μόνο. Σκυλιά, δελφίνια, γάτες, γουρούνια και… ανθρώπους! Αλλά αυστηρά θηλαστικά.

Αυτό λοιπόν θα το ονομάσουμε χάρην συντομίας… Μ.Π.Α.Θ.
(Μονάδα Παραγωγής & Ανάπτυξης Θηλαστικών)

Εδώ θα πρέπει να πούμε πως δεν πρέπει να συγχέουμε τον πρωτόγονο τρόπο παραγωγής των ημερών μας μ αυτόν του ΜΠΑΘ. Εμείς δηλαδή που είμαστε (λέει) πιστοποιημένοι κατά ISO έχουμε εργάτες που «διαλέγουν» τα Α’ ποιότητας, τα Β’, τα Γ’ και τη «φύρα», τα ελαττωματικά δηλαδή προιόντα που όμως όλα τα πουλάμε με βάση το κόστος γιατί σκοπός μας είναι το κέρδος, είμαστε ΕΞΥΠΝΟΙ και ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ τα "καλά" από τα "κακά".
Η ΜΠΑΘ όμως, όπως είπαμε, δεν έχει να κερδίσει τίποτα και δεν έχει να πουλήσει τίποτα. Οπότε ότι βγαίνει από τη γραμμή δεν «κρίνεται», απλά βγαίνει. Ούτε υπάρχουν εργάτες και αφεντικά ώστε να «ελέγξουν» την ποιότητα ή να κλέψουν ή να νοθεύσουν τη παραγωγή.
Ετσι, το εργοστάσιο αυτό παράγει χωρίς διακρίσεις. Έχει κάποιες βασικές προδιαγραφές αλλά ότι βγει δεν περνά από κανένα έλεγχο, ούτε υπόκειται σε αγορανομικές διατάξεις ή νόμους της αγοράς και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ είναι τέλειο (με βάση τη πιστοποιηση ISO). Γι αυτο και μπορει να βγουν και κουτσά θηλαστικά και χωρίς χέρια και ασθενικά αλλά και άρρωστα, ακόμα και τέτοια που να μην επιβιώσουν.

Όταν κάποτε ξεκίνησε την παραγωγή άρχισε να φτιάχνει απλά θηλαστικά. Όπως να πούμε τα μονοτρήματα που γεννούν αβγά και, όταν εκκολαφθούν, θηλάζουν τα μικρά τους (ορνυθόρυγχος, αγκαθωτός μυρμηγκοφάγος).
Η φοβερή όμως τεχνολογία των εξωγήινων είχε φτιάξει αυτό το εργοστάσιο «έξυπνο». Δηλαδή έκανε βελτιώσεις μόνο του στα μοντέλα που έβγαζε κι έτσι έφτιαχνε καινούργια ή εξέλισσε τα παλιά (εμείς προσπαθούμε μόλις τώρα να φτιάξουμε «έξυπνες» βόμβες και κομπιουτερς αλλά σκατά, ακόμα πίσω είμαστε).

Έτσι, καθώς τα χρόνια περνούσαν, απέκτησε εμπειρία κι έτσι έφτιαξε μια καινούργια γραμμή παραγωγής. Έβαλε μπρος και άρχισε να παράγει τα μαρσιποφόρα που γεννούν τα μικρά τους πρόωρα και τα φυλάσσουν σε μάρσιπο, σάκο δηλαδή με γαλακτοφόρους αδένες μέσα στους οποίους ολοκληρώνεται η ανάπτυξή τους (καγκουρό, κοάλα ).

Τελευταία και σπουδαιότερη ανανέωση της ΜΠΑΘ ήταν όταν κατάφερε να βρει μια νέα κατηγορία θηλαστικών που τα ονόμασε πλακουντοφόρα, θηλαστικά δηλαδή που γεννούν εξελιγμένα νεογνά και τα θηλάζουν. Σε αυτή την κατηγορία είδε πως πήγαινε πολύ καλά κι έτσι έκανε ακόμα μια γραμμή παραγωγής μιας και ο μεγαλύτερος αριθμός των θηλαστικών σ αυτήν ανήκει.

Μάλιστα τα τελευταία 10.000 χρόνια έβγαλε ένα καταπληκτικό μοντέλο θηλαστικού που ονομάστηκε ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Εξελιγμένη τεχνολογία και το σημαντικότερο χαρακτηριστικό ήταν πως του είχε δώσει έναν «εγκέφαλο» καλύτερο των υπολοίπων θηλαστικών μιας και μπορούσε να επεξεργάζεται περισσότερα πράγματα και να παίρνει πολλές αποφάσεις. Είχε δηλαδή στοιχεία περίπου σαν αυτά που το εργοστάσιο διέθετε στις «μηχανές» του, το μοντέλο αυτό μπορούσε να εξελιχθεί, ήταν δηλαδή «έξυπνο»!

Βέβαια, η αλήθεια είναι πως, όπως εμείς προσπαθούμε να «κατασκευάσουμε» «έξυπνες» κατασκευές και είναι απλά κατασκευές που εκτελούν απλα λειτουργίες πιο γρήγορα και καλύτερα με βάση έναν αλγόριθμο (και μη μου ζητήσετε να σας πω τι είναι ο αλγόριθμος, ανοίξτε και το γουγλη!) έτσι και το εργοστάσιο έφτιαξε τον άνθρωπο. Εβαλε δηλαδή στοιχεία που τον έκαναν καλύτερο των υπολοίπων θηλαστικών αλλά, προφανώς, δεν μπορούσε το εργοστάσιο να κατασκευάσει… ένα άλλο «εργοστάσιο»! Ετσι το μοντέλο «έξυπνος» άνθρωπος τελεί υπό συνεχή εξέλιξη και το εργοστάσιο κάποτε πιθανόν και να φτιάξει ένα ακόμα καλύτερο μοντέλο ή… να διακόψει τη παραγωγή.

Αυτά ανακάλυψε ο γαμημένος επιστήμων να τον πάρει ο διάβολος κι αυτόν και τους εργοστασιάρχες εξωγήινους. Τώρα εγώ αυτά τα ανέφερα επειδή ήθελα να τα συνδέσω με το θέμα μας. Που είναι ποιο, θ αναρωτηθείς?

Μα το ότι εμείς οι «έξυπνοι» θεωρούμε πως οι περισσότεροι από μας είμαστε τα «ορθά» μοντέλα, μερικά άλλα μοντέλα είναι Β και Γ διαλογής και μερικά μοντέλα είναι «φύρα», είναι δηλαδή «αποκλίνοντα» από τις προδιαγραφές. Τούτο είναι πλάνη και οφείλεται σε αυτό ακριβώς το «πλεονέκτημα» που έχουμε έναντι των υπολοίπων θηλαστικών.

Μιλήσαμε για «ένστικτο αναπαραγωγής». Μετά από μελέτη (της μελέτης) του τρελλοεπιστήμονα κατέληξα στο συμπέρασμα πως αυτό είναι σφάλμα. Μελέτησα τις προδιαγραφές κατασκευής μας καθώς και άλλων θηλαστικών και διαπίστωσα τα ακόλουθα:

Η αναπαραγωγή τέθηκε στις προδιαγραφές σαν ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ αναπαραγωγής και ουχί ως ένστικτο. Αντίθετα αυτό που στις προδιαγραφές περιγράφηκε με ακρίβεια ήταν το ένστικτο του ΣΕΞ.
(όπως επίσης έβαλαν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της πεινας κι όχι της βίας η οποία είναι μια διαδικασία που θα βοηθήσει να μην πεινάσουμε ή να μη μας φάνε τα θηρία –αυτό βέβαια χρησίμευε πριν πολλά πολλά χρόνια, τώρα η βία είναι το «χόμπι» μας)

Αυτό μπορούμε να το δούμε και ως εξής. Ο σκύλος κατά την άνοιξη έχει φοβερές καύλες και ζητά μια σκύλα ΝΑ ΓΑΜΗΣΕΙ. Ουδόλως τον ενδιαφέρει η αναπαραγωγή ή η διαιώνιση του είδους του. Να πηδήξει τη σκύλα τον ενδιαφέρει. Και μέσω αυτού του ενστίκτου το εργοστάσιο μπόρεσε να συνδυάσει και τη διαδικασία της αναπαραγωγής. Βέβαια υπάρχουν και σκύλοι ομοφυλόφιλοι (αν δεν το γνωρίζετε σας το λέω εγώ). Εμείς τώρα οι «έξυπνοι» τον λέμε τον άμοιρο τον γκαίυ σκύλο «σφάλμα» διότι σκεπτόμενοι ως «έξυπνοι» κάνουμε τους «έξυπνους» και σκεφτόμαστε ότι ως «έξυπνοι», αν εμείς κατασκευάζαμε… σκύλους ΔΕΝ θα τους φτιάχναμε… γκαίυ!

Όμως τη ΜΠΑΘ ποσώς την ενδιαφέρει.
Σκύλους εφτιαχνε η γραμμή που κανανε γαβ και γουστάρανε να χέζουνε στη μέση του δρόμου κι όταν πιάνει η άνοιξη γουστάρουνε να πηδιούνται και να σηκώνουνε στο πόδι τη γειτονιά. Τη ΜΠΑΘ δεν την ενδιαφέρει αν οι αρσενικοι σκύλοι είναι γκαίυ και οι σκυλίτσες γλυφουν τα αιδήα τους (καλά το γραψα τώρα αυτό? Μουνιά ήθελα να πω, καταλαβαίνετε τώρα). Αλλωστε, όπως είπαμε, ούτε τους σκύλους ενδιαφέρει αυτό οπότε, σε ότι αφορά τη σκυλίσια ζωή δε μας πέφτει και λόγος.

Και τώρα που το σκέφτομαι πιο καλά, όλα τα θηλαστικά να πηδηχτούνε θέλουνε και χέστηκαν κι αυτά κι η ΜΠΑΘ για διαιωνίσεις ή διαχωρισμούς ή διαφορετικότητες.
Όμως (κι εδώ εστιάζουμε σύντροφοι) εμάς τους ανθρώπους ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Εμείς, ως «έξυπνα» μοντέλα μας νοιάζει η «διαιώνιση», το πώς «πρέπει» να φερθούμε, το ποιο σκοπό έχουμε στη ζωή. Το ποια «μοντέλα» μας είναι καλύτερα και γιατί (μάλιστα μελετούμε τα υπόλοιπα θηλαστικά κι έχουμε –λένε- βρει πως είμαστε «ανώτεροι» και μοναδικοι επειδή είμαστε… «έξυπνοι»)

Η ατελής όμως εξυπνάδα που η ΜΠΑΘ μας εφοδίασε μας κάνει να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε την διαφορετική συμπεριφορά με βάση αυτά που –πολύ σωστά ειπωθηκε- έχουμε επινοήσει, πιστεύουμε δηλαδή πως «γνωρίζουμε» κι αυτό για να δικαιολογήσουμε την «εξυπνάδα» μας. Αλλωστε κάποτε κι ο άνθρωπος σαν το σκύλο φερότανε (μιλώ για το "αρχικό" μοντέλο, το "πρωτόγονο", αυτο βρε που μοιαζε με πιθηκο). Βέβαια η «εξυπνάδα» του τον έφερε στο σημερινό του σημείο. Να αναρωτιέται δηλαδή… πόσο «έξυπνος» είναι… και που μπορεί να «φτάσει»…

Όμως ακόμα κι αυτό τη ΜΠΑΘ ποσώς την ενδιαφέρει. Ανθρώπους παράγει η συγκεκριμένη γραμμή και μέχρι να λήξει η παραγωγή θα τους παράγει. Τώρα αν αυτοί «διαιωνιστούν», αυτοκαταστραφούν, γαμηθούν και πάλι ποσώς την ενδιαφέρει. Διότι τα καλολαδωμένα μηχανήματα λειτουργούν όπως λειτουργούσαν πάντα βγάζοντας τα πάντα. Όλα τα είδη ανθρώπων, όλων των χρωμάτων, ολων των στρωμάτων. Κι όλοι –για την ΜΠΑΘ- είναι άνθρωποι. Γιατί, είπαμε, η ΜΠΑΘ μόνο παράγει.

Δε θέλησα να συνεχίσω το συλλογισμό του παλαβού επιστήμονα. Αυτός μάλλον έκανε τον «έξυπνο». Δεν μπορώ να αποδώσω αλλού τις ασυναρτησίες που έλεγε.

Ακου να δεις… μ έφτιαξε λέει ένα εργοστάσιο… η… ΜΠΑΘ.
Μα καλά, μαλάκας ήτανε, δεν ξέρει πως μ έφτιαξε η… ΦΥΣΗ?

ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Όχι δεν φταίει η μαμά μου
ούτε όπως λενε οι γιατροι
και όπως θέλει να πιστεύει ο μπαμπάς μου
μια ορμονική διαταραχή

Όχι δεν φταίει η ομορφιά μου
κι οι τρόποι μου οι κουνιστοί
ούτε κι ο παιδικός μου φίλος ο Γιωργάκης
που χαϊδευόμαστε μικροί

Μοναχογιός μικρoμεσαίων
με καθωσπρέπει ανατροφή
όμως με δείχναν και γέλαγαν στο σχολείο
και με φωνάζαν αδερφή

Γιατί δεν πήρα το ρολάκι
που μου πασάραν οι πολλοί
να παίζω το γαλάζιο αγοράκι
με την βαρβάτη την ψωλή

Έχω ένα τσίρκο στην καρδιά μου
με πήρε μπάλα η αλλαγή
έβαλα σιλικόνη στα βυζιά μου
κι έφτιαξα ψεύτικο μουνί

Καταναλώνομαι τις νύχτες
με την δικιά τους συνταγή
εγώ πουλάω τα όνειρά μου στους ξενύχτες
κι αυτοί γαμάνε μια πληγή

Ξενοδοχείο η αγκαλιά μου
για καμικάζι εραστές
κι έχει φρικάρει η σπιτονοικοκυρά μου
μ' εμένα και τους εμπρηστές

Έχω ένα πόνο στην κοιλιά μου
τη νιώθω να εγκυμονεί
θ' απλώσω στην ταράτσα τ' άντερά μου
με μανταλάκια χιαστί
και θα κρεμάσω τα ερμαφρόδιτα μωρά μου
η πρώτη μάνα τραβεστί

εξαιρετικά αφιερωμένο στη... φύση!
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Δεκ 09, 2005 12:34 am

ΑΛΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

"Ο Σκυλος μου ειναι gay " του μεγαλου νικου καρβελα αφιερωμενο στον φιλοφιλ

επισης εχει δικιο το σκιαχτρο να λεει οτι ειμαστε το φυλο της βιας

λιγη αυτοσυγκρατηση δε βλαπτει

ο ερωτας δε θελει βιασυνη βρε πριματσουρ ετζακιουλεϊτορζ

ειναι να μην κανουν v(ulva) day οι γυναικες με το δικιο τους ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Κυρ Δεκ 11, 2005 9:12 pm

skiaxtro έγραψε:υγ. Διάβασα περι μύθων...και αναρωτιέμαι..
εκείνο το Μύθο τον έφαγαν τα στρέμματα οι ελιές;

αφεριμ ωρη Σκιαχτρα

ειμαι καλα το αυτο επιθυμω και δι υμας
"τα στρεμματα οι ελιες", οπως λες
(ειναι καμποσα τα ατιμα -σπευδω να το "ομολογησω" για να ανακατεψω την κούρασή μου με μια γενναία δοση ξιπασμου)
(παμπαλαιο κολπο των αγροτωνε για να εξασφαλιζουν το ενδιαφερον και ενδεχομενως και την ευνοια της πιο εξεχουσας "πουλαδας" του χωριου)
δεν με εφαγαν, εγω τα "εφαγα" τα στρεμματα! ας ειναι καλά και οι αλβανοι βεβαια που χωρις αυτους (κα τους λοιπους βαλκανικους λαους-τροφοδοτες εργατικων χεριων, οχι φθηνων πια φευ..)
το πολυτιμωτερο αγροτικο προιον ολων των εποχων και τοπων θα εμενε αμαζευτο..
αναφερομαι στο αγνο παρθενο ελαιολαδο και παρακαλω αγνοειστε τις βλακειες του ασπικ περι "μουργας", ο ανθρωπος αυτος που καμωνεται τον αγροτη ειναι φανερο οτι αγνοει οτι το καλλιτερο λαδι παγκοσμιως παραγεται στη Μεσσηνια -τόσο στη Μεσσηνιακή Μάνη οσο και σε ολοκληρο το νομό, που πληροι τις ιδανικωτερες κλιματολογικες, γεωγραφικες και εδαφολογικες προυποθεσεις.

(και που λες, ελεγα να γραψω ενα χρονογραφημα με θεμα το "μαζεμα της ελιας".)
μετα ομως καθως διαβασα τα πολλα και ποικιλα τελευταια ποστς και συνειδητοποιησα οτι η εκλεκτη φορουμοπαρεα σας ειχε ανοιξει τετοια περιπλοκα και ενδιαφεροντα θεματα, το ξανασκεφτηκα και δεν θα το γραψω το χρονογραφημα. Για να ειμαι ειλικρινης χοντρυνανε τα δαχτυλα μου και απο τη σκληρη και χωρις περιθωρια "λουφας" εμπλοκη μου στο ραβδισμα των ελιων και λεω "ασε μη γραψω τιποτα χοντραδες και θεωρηθω και αξεστος!" Που μπηκα ετεροχρονισμενα να αναταραξω την πολυ ευχαριστη ατμοσφαιρα ακαδημαικου δωματιου οπου τοσο εξοχα αναμιγνυεται η πνευματικη κινητικοτητα ανταλλαγης διανοηματων με την επ' αλληλοις συναιθηματικη θαλπωρη των θαμωνων. Ετσι οπως σας βλεπω να λικνιζεσθε σε φρουδικα βαλσακια και μεταμοντερνες παντομιμες, δεν μου παει καρδια (ασε που ντρεπομαι κιολας), να εισβαλω με τις λασπωμενες μου αρβυλες και το λαδωμενο μου καρω πουκαμισο και να παροτρυνω τον διευθυντη της ορχηστρας: "αβαντι μαεστρο ενα καλαματιανο"! οχι! δεν γινονται αυτα.. και καλα κανουν και δεν γινονται δηλαδη, διοτι.. (ε! καποιος λογος θα υπαρχει που δεν γινονται)
(αλλωστε, αυτα ειναι δουλεια των κοινωνιολογων και λοιπων ανθρωσπιστικων επιστημονων, να τα αναλυουν εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να ζαλιζω το κεφαλι μου με ολα τα θεματα. Αυτο ειναι το τελευταιο πολυ σοφο συμπερασμα στο οποιο κατεληξα εσχατως, σκαρφαλωμενος πανω σε μια αιωνοβια ελιά, οτι δηλαδη δεν μπορω ρε αδερφε να εχω αποψη για ολα τα θεματα! Δεν γινεται ειπαμε..)

Τα λεμε..
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Δευτ Δεκ 12, 2005 3:11 pm

....εδώ μπάρμπη.... :lol:

....καλέεεεεεεεεε σκιάχτρο...φιλ....μύθε...το είδατε το βίντεο με τη γυναίκα που κτυπούσε τα δίδυμά της πάνω στο καρεκλάκι τους;
Και η ψυχολόγος είπε ότι έκανε προβολή της σχέσης της με τον άνδρα της πάνω στα παιδιά της....ο οποίος έβαλε και τη κάμερα. Είναι τώρα να μη λέω ότι τα πάντα είναι θέμα..." ανδρόγυνου" και της δράσης ανάδρασης. Μη μου πείτε ότι είναι εξαιρετική περίπτωση γιατί στην ίδια εκπομπή μιλούσαν και οι γιατροί του νοσοκομείου παίδων που έλεγαν ότι τέτοια περιστατικά είναι πολύ συχνά και όσο πάνε και πληθαίνουν....για να μη πω και για τις ....."νταντάδες"....
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Δευτ Δεκ 12, 2005 3:26 pm

Να 'μαι!!! Βγαίνω από το ψηλό καπέλλο. Πρώτα τ' αυτιά, μετά τα μουστάκια... Κι ύστερα ένας πήδος και μην την είδατε!!!

Ευτυχώς δεν παρακολουθώ πια τηλεόραση. Σχεδόν από τότε που έγινα "προστάτης"...

Είναι μερικές φορές που με πιάνουν άγρια ένστικτα. Να σκοτώσω..., να σφάξω..., να χτυπήσω μέχρι θανάτου......

Κι αυτά τα ένστικτα καμία σχέση δεν έχουν με το μητρικό φίλτρο. Η βία φέρνει βία.

Σε χαιρετώ προς το παρόν!!!
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης