ανθρώπινες σχέσεις

ΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΠΟΤΕ

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Ιουν 02, 2006 5:45 am

να σαι καλά ρε δανάη!
έχω κόλλημα με τις παραπομπές στο θάνατο! δεν τις αντέχω! θα μου πεις , σε καταπίεσα, συγγνώμη, μα... :oops:

όσο για το φιλόλογο...
πω πω...
ντροπή! άκου! μαθήτρια πράμα! ούτε στην αλίκη βουγιουκλάκη δεν έχει συμβεία αυτό, όπως γνωρίζεις!
είναι εντελώς απίθανο θύμα να θέλει να τα φτιάξει με θύτη του!
α-δια-νό-ητ-το!
καλά! δεν ντρέπεσαι λίγο!
όπως σου εξήγησα και σε που μου, αυτό δεν συμβαίνει σε κανέναν μα σε κανέναν! :wink:
(άσε που τώρα που είμαι δασκάλα, όταν συμβαίνει είναι γλυκύτατο!)

υγ. παρακαλείσθε να μη διαβάσετε την ανωτέρω παρένθεση, είναι ακατάλληλη δια ανηλίκους)
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Tanton » Παρ Ιουν 02, 2006 4:00 pm

Είναι μπούρδα
Να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματα των ¨άλλων¨
Ακόμα και αν διαφωνείς μαζί τους
Αλλά αξίζει τον κόπο.
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιουν 02, 2006 9:06 pm

τα δικαιωματα των αρχιεπισκοπων και του λοιπου παπαδαριου δεν αξιζει να τα υπερασπιζεται κανεις ?

φανταζομαι οτι εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα με ολους τους υπολοιπους ετσι ?

γιατι εσυ ταντονα οπως σου ειπε και η ε

"δε χρειαζόταν όντως να παρευρεθείς.
απ' ό,τι φαίνεται
τα ήξερες όλα
από πριν.

αυτά θα άκουγες και να είσουν εκεί.
αυτά θα άκουγες, ακόμη κι αν κάποιος έλεγε άλλα.
τα θέλεις έτσι
και ίσως
πάντα θα έχεις αυτά ακριβώς που θέλεις. "

δεν φτανει μονο να βρισκεται καποιος σε μια θεση αλλα πρπει να μιλαει αποκλειστικα απο αυτη τη θεση για να χασει τη δυναμη του ο λογος του.

με αλλα λογια πραγματι ...τα ρασα δεν κανουν τον παπα (αν παιξουμε λιγο με την εννοια αυτης της παροιμιας ) ....

φαινεται οτι οι νεες θρησκειες ("ανθρωπινα δικαιωματα" , "δημοκρατια" χρειαζονται και τους αναλογους νεους κυρηκες ...και οπως εκαναν ολες οι πρωτοεμφανιζομενες θρησκειες στο παρελθον ετσι και οι τωρινες νεες χρειαζονται φανατικους για να επικρατησουν ...κυρηκες που φλεγονται στους αμβωνες του διαδικτυου θα εμφανιζονται ολο και συχνοτερα να διδασκουν νεα ηθη και να ξηλωνουν τις παλιες αντιληψεις απ' τα "κολλημενα" μυαλα ...

ο λογος του ταντονα περι πατριαρχη ειναι ενα αριστο κυρηγμα
προκαταληψη ,προπαγανδα , ειρωνια , επιχειρηματα που βασιζονται μισα σε υποθεσεις μισα σε πραγματικα στοιχεια (ο καλος προπαγανδιστης ετσι πρεπει να κανει το ειπε κι ο ιδιος ο γκεμπελς

η διαφορα καθε ταντονα και καθε πατριαρχη οφειλεται στη θεση τους στο συστημα

ο θρησκευτικος ηγετης εχει την εξουσια στο ονομα του θεου
(δεν ξερουμε ομως αν μιλησε ετσι )
ενω ο ταντονας θελει την εξουσια στο ονομα της δημοκρατιας και των ανθρωπινων δικαιωματων ...στο ονομα του ανθρωπου δηλαδη ...

κι οι αμερικανοι στη βομβαρδισαν τη βαγδατη στο ονομα των ιδιων ακριβως
νεων θεων

κι ο ταντονας στο λογο του παραβιασε θεμελιωδεις αξιες της δημοκρατιας (ακουσον μεν παταξον δε) στο ονομα του ανθρωπου ...που ειναι ο νεος θεος βεβαια .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό baobab » Παρ Ιουν 02, 2006 10:47 pm

Δανάη καλησπέρα,
χαίρομαι που αισθάνεσαι καλύτερα και ελπίζω σήμερα να αισθάνεσαι ακόμα καλύτερα από προχθές.
Για το ζήτημα με τον καθηγητή σου, νομίζω ότι η Ε τα είπε όλα!
Κατά τα λοιπά, όσο θα έχεις την αθωότητα να βγαίνεις ανοιχτά (και εννοώ είτε εδώ είτε ακόμα καλύτερα σε προσωπικό επίπεδο στους ανθρώπους που έχεις επιλέξει να αποκαλείς "δικούς σου", χωρίς καμία έννοια εγωισμού, μόνο από ζεστασιά) να ζητάς την αγκαλιά τους και να τους λες ότι δεν είσαι καλά, χωρίς να φοβάσαι ή να ντρέπεσαι από ψευτοτσαμπουκά, τόσο πίστεψέ με θα βρίσκεις τρόπο να αντιμετωπίζεις ό,τι δύσκολο συναντάς.
Συγχώρεσέ μου το επιτακτικό ύφος. Μάλλον παρασύρθηκα γιατί είχα καιρό να ακούσω ένα ειλικρινές κάλεσμα βοήθειας όπως το δικό σου και έχω ξεσυνηθίσει να προστρέχω χωρίς να παίρνω μαζί μου το δικό μου ψευτοτσαμπουκά.
Να είσαι καλά και να βιώνεις βαθειά τη θλίψη για να μπορείς να βιώνεις και την καθημερινή χαρά. Αυτή είναι η ζωή γλυκόπικρη.
Καλο βράδυ
Baobab
έτσι κι αλλιώς λάθος στροφή πήραμε και σε λάθος κόσμο βρεθήκαμε... βοήθειά μας
baobab
junior member

Δημοσίευσηαπό danai » Σάβ Ιουν 03, 2006 1:49 am

Τώρα που γράφω ακουω την υπέροχη φωνή του Ρόνι Τζέημς Ντίο να μου τραγουδά μαζί με τους Ρέινμποου.
Σήμερα έδινα ένα μάθημα το πρωί και μόλις τέλειωσα έκανα μια βολτίτσα. Το χρειαζόμουν. Μόνη μου. Είναι μερικές φορές που χρειάζεται να ξεχνιόμαστε και λίγο.
ʼντε να τελειώσουν οι εξετάσεις να κοιμηθούμε και λίγο...

Τα έχω ψιλοφτύσει.
Αλλά αντέχω... (λέμε τώρα)

Είχα ψιλοενοχληθεί τότε με τον παπά.
Δεν καταλαβαίνω.
Από πότε τα ευγενή συναισθήματα είναι τόσο καταδικαστέα;;;
DARE TO BE DIFFERENT
Άβαταρ μέλους
danai
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Ιουν 03, 2006 6:57 am

λοιπόν, μια και μιλάει κι άλλος για παπάδες.
θα σας πω κάτι, μα να περιμένετε,
πάρτε κανα λεξοτανίλ γιατί θα αργήσω φεύγω
γεια
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Σάβ Ιουν 03, 2006 9:09 am

danah μπραβο!
ν ακους ντιο, να βλεπεις ζιγγυ και παράλληλα να πηγαίνεις στον παπα της ενορίας σου για συχνή εξομολόγηση

ετσι εκανε κι η μπαομπαπ μικρή
ετσι ειναι άλλωστε η ζωη... γλυκοπικρη!
φιλγκουντ
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό Eksipnos Vlakas » Σάβ Ιουν 03, 2006 10:37 am

Tanton έγραψε:μέχρι να φύγει το απαράδεκτο άρθρο του Ελληνικού Συντάγματος που θεωρεί ποινικό αδίκημα τον προσηλυτισμό.

Συγγνώμη που παραμβένω στην συζήτηση για να πω αυτό και μόνο. Το άρθρο αυτό έχει καταργηθεί στην προηγούμενη αναθεώρηση του Συντάγματος.

Καλό είναι να παρακολουθούμε τις εργασίες της εκάστοτε αναθεωρητικής βουλής, όπως είναι το σώμα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε λειτουργία. Μπορεί να τους διαφύγει κάτι.
Ο αυθορμητισμός είναι απαράδεκτος σε εποχές που μπορείς να λες και να γράφεις ότι θέλεις αρκεί να συμφωνούν με το γενικά αποδεκτό.
Eksipnos Vlakas
junior member

Δημοσίευσηαπό danai » Κυρ Ιουν 04, 2006 9:04 pm

feelgood έγραψε:danah μπραβο!
ν ακους ντιο, να βλεπεις ζιγγυ και παράλληλα να πηγαίνεις στον παπα της ενορίας σου για συχνή εξομολόγηση

Δεν πηγαίνω συχνά για εξομολόγηση... Όσες φορές έχω πάει μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού και σε περιπτώσεις όπου νιώθω ότι είναι αναγκαίο γιατί μυρίζομαι ότι κάνω κάτι ανήθικο (βλέπε την ιστοριούλα με τον καθηγητή), και επίσης γιατί θέλω να ακούσω τη γνώμη ενός πνευματικού επί του θέματος.
DARE TO BE DIFFERENT
Άβαταρ μέλους
danai
full member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Κυρ Ιουν 04, 2006 9:35 pm

καλά κάνεις
αλλά θα σε συμβούλευα να τον ρωτήσεις αν πρεπει ν ακους ντιο, να του βάλεις ν ακουσει λιγο γιατι, να με σχωρνάς κι όλας, αλλά οσμίζομαι πως είσαι ανήθικη μέχρι τα μπούνια κι αυτό, πίστεψέ με, είναι ένα πολύ κακό πράμα και κανείς απο δω μέσα δε θα θελε να σε δει στη κόλαση, σωστά?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες