ανθρώπινες σχέσεις

ΠΡΙΓΚΗΠΕΣ

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό kathy » Τετ Οκτ 19, 2005 6:53 pm

Η νεαρή ψυχολόγος που κάνει πρακτική στο κέντρο πηγαίνει στον ψυχίατρο.

-Τι συμβαίνει, κοριτσάκι?

-Γιατρέ, πρέπει να σας μιλήσω, κάτι μου συμβαίνει.

-Σ'ακούω, αλλά γρήγορα, έχουμε πολύ κόσμο, ξέρεις σε τι κοινωνία ζούμε...

-Νομίζω πως μου μιλάει το ραδιόφωνο.
Και ο τύπος.

-Αυτό είναι ψυχωσικό σύμπτωμα, παιδί μου, θέλεις να μου κάνεις μια ζωγραφιά?

-Μα, ξέρω ποιά είμαι, ξέρω που πάω, ξέρω τι θέλω, ξέρω τι κάνω, ξέρω ότι είμαι καλά.

-Δε γίνεται να σου μιλάει το ραδιόφωνο και ο τύπος.

-Όχι όλο το ραδιόφωνο, όχι όλη η συσκεύη, δηλαδή, και όχι όλος ο τύπος, μόνο ένα περιοδικό.
Καταρχήν, αυτό το ραδιόφωνο το άκουγα μικρή.
Μετά μπλέξαμε με μεταλλάδες, συγχωρέστε μας.
Αλλά εγώ είχα πάντα μια μεταφυσική σχέση με το ραδιόφωνο.
Πέρυσι, έκλεισε ένας σταθμός που άκουγα και για ένα σαββατοκύριακο ήμουνα χάλια.
Και θυμάμαι στο γυμνάσιο, άκουγα κι έναν εκφωνητή το απόγευμα, λίγο μελαγχολικό πάντα, κάτι κέρματα μετρούσε, τον θυμάμαι πάντως.
Και θυμάμαι έπαιρνα κι ένα περιοδικό και κρατούσα αποκόμματα, είχα γεμίσει ένα ντοσιέ.
Και να σας πω και πριν αρκετό καιρό, εκεί που ήμουνα με τα παιδάκια με τις ειδικές ανάγκες, είχαμε επισκεφτεί τον απω πάνω το σταθμό στο φάληρο.
Και είναι πολύ μεταφυσικά όλα αυτά, γιατρέ...
Δεν την παλεύω άλλο.

-Πάρε κανένα aloperidin, προς το παρόν, για καλό και για κακό.
Και αν συνεχιστούν τα συμπτώματα, πήγαινε σε κανέναν ιδιώτη.

-Καλά, γιατρέ, ευχαριστώ.

H νεαρή ψυχολόγος παίρνει τα aloperidin και πριν πάρει την πρώτη δόση ρωτάει:

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΤΑ ΚΕΡΜΑΤΑ?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τετ Οκτ 19, 2005 7:12 pm

"Το παραπάνω κείμενο θα αποτελεί μια απ'τις ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ που σκοπεύω να γράψω σύντομα.
Και πραγματικά, μπαίνεις σ'ενα φόρουμ, είσαι και λίγο ονειροπαρμένος, είναι απίστευτο το τι μπορεί να σκεφτεί ο άνθρωπος."

(μετά το aloperidin, είδατε τι κάνει η φαρμακοθεραπεία στον άνθρωπο?)
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Οκτ 21, 2005 2:15 pm

Τα κλειστά μπούτια της Εύας και της κόρης της Μαρίας/Τζίνας/Νάντιας

(η γη χάνει περιστροφές)

Το είπε και το ξαναείπε ο Φιλ(νοτ μπαντ).Από τότε ήθελα να το γράψω αλλά κανείς δε μπορεί να έχει υπερβολικές απαιτήσεις απο οξυζεναρισμένα μυαλά.Παρένθεση τέλος.
"Σεξ και εξουσία" σεντόνια δύο,ωραιότατα άνευ εμφανούς ελαττώματος.
και γυροφέρνει μέσα τους κρυμμένο εκείνο το ερώτημα που ξεμύτισε όταν ο Αδάμ είδε την Εύα μελαγχολική να αγνανετεύει τα άλλα ζώα,τους κρίνους και τα μήλα.
Είχε και κάτι μόνιμες καύλες που του σούβλιζαν το μυαλό.

"τι έχεις;"(μτφ:τι έχεις; ) τη ρώτησε
"Τίποτα"(μτφ: μου την έχει βιδώσει και τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσσια ) είπε αυτή
"Μα έχεις χάσει το γέλιο σου...τι έχεις;(μτφ. μα έχεις χάσει το γέλιο σου...τι έχεις;")την ξαναρώτησε
"Δεν έχω τίποτα (μτφ: να βάλεις το ανύπαρκτο μυαλό σου να λειτουργήσει και επιτέλους να με καταλάβεις ...δεν είναι τόσο δύσκολο επιτέλους κρετίνε )
"θέλεις να γλύψεις το μικρό Αδάμ για να σου φύγει η μελαγχολική διάθεση;"(μτφ.Θες να μου πάρεις μια πίπα)
"Έχω πονοκέφαλο" ( νομίζεις ότι το πέος σου είναι το κέντρο του παραδείσου βλάκα;; )

Με την ευθύγραμμη σκέψη του ο Ανταμ στην αναζήτηση των αιτιών της βαρεμάρας/μελαγχολίας της Εύας ξεκινούσε απο το σεξ και κατέληγε στο σεξ. (συγκεκριμένα εφτιαξε την εξίσωση: σεξ+εγώ=Εύα με μια βαρεμάρα σεξ και ο όφις έκανε δυο μέρες να συνέλθει απο τα γέλια.)
Βλέπεις,δε μπορεί να περιμένεις απο κάποιον φτιαγμένο απο χώμα και νερό να λύσει την πολύπλοκη εξίσωση μιας γυναικείας σκέψης που ταυτόχρονα δύναται να περιέχει τις μεταβλητές :εγωισμός,είδωλα,απόγονοι,μπούκλες,άντρας,αδιέξοδα, και πάει λέγοντας.

Πήγε να της πιάσει το δεξί στήθος φορώντας το καλύτερο λάγνο βλέμμμα που διέθετε στο ρεπερτόριο ερωτικών βλεμμάτων (δύο είχε όλα κι όλα-λίγο λαγνο-πολύ λάγνο).
Του γύρισε την πλάτη.
Της χάιδεψε λίγο τον κώλο.
Με μια εμφανή ενόχληση η Εύα ξάπλωσε κοντά στη μηλιά.
"Τα συνηθισμένα δε πιάνουν και κοντεύω να εκραγεί ο "εαυτούλης" μου"σκέφτηκε και εκεί ένοιωσε τη γη να κλονίζεται
(αργότερα οι απόγονοι του σε κάθε τετοια άρνηση ερμηνεύουν το φαινόμενο ως "σταματημα της γης" )

Κοίταξε σκεφτικός την υποδοχή του μικρού Αδάμ που είχε μάθει να τη βρίσκει στα τυφλά μιας και τα μάτια του συνήθως βρίσκονταν στο ύψος του κεφαλιού της Εύας.
Και εκείνη τη στιγμή προστέθηκε στα ράφια της παγκόσμιας γνώσης η αιδοιολειχία,εργαλείο περισσότερο χρήσιμο απο τις πίπες μιας ξεκλειδώνει τα κλειστά πόδια.

Αλλά όπως κάθε εργαλείο έχει περιορισμένη χρήση και τα μπούτια της Εύας άνοιγαν μεν αλλά μετά απο ενα σύντομο οργασμό έκλειναν και μετά απο καιρό δεν άνοιγαν καν.
Παράλληλα ο χορός της καύλας του Αδάμ καλά κρατούσε.
Στον πρώην παράδεισο-νυν δαντική κόλαση τα πράγματα είχαν φτάσει στο απροχώρητο.
Οταν για νιοστή φορά μέσα σε 3 μέρες το ερωτικό κάλεσμα του Αδάμ βρήκε την Εύα με απωλεσμένη την ακοή της τότε ένοιωσε τα καρφιά του μαρτυρίου μπήγονται στα γεννητικά του όργανα και στο κεφάλι του (απλά είχε μια ροπή στο μελοδραματισμό και μια θεατρικότητα )
και απο το σταυρό του μαρτυρίου του κραύγασε:

"τι θέλουν,ρε πούστη μου, οι γυναίκες;"

Ερώτημα που κληροδότησε εγγεγραμμένο στο Υ χρωμόσωμά του σε όλους τους αρσενικούς απογόνους.

(έπεται και συνέχεια επι του ερωτήματος..
όταν και όποτε...)
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Δευτ Οκτ 31, 2005 3:49 pm

'Εχω χαπακωθεί και το αναβράζον ντεπόν αποδείχτηκε άσφαιρο.
Εχω κέφια.
Χμ όχι δεν έχω κέφια.Υπερένταση έχω.
Οχι δεν έχω υπερένταση.Εκνευρισμό έχω.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως δεν είναι εκνευρισμός.Απλή υπερένταση είναι.
Είχα και μια ματαίωση και ξέμεινε χρόνος.Τι να τον κάνω αυτόν τον χρόνο τώρα;
Τώρα που το ξανασκέφτομαι έχω ΚΑΙ υπερένταση ΚΑΙ εκνευρισμό ΚΑΙ τις ορμόνες μου να χορεύουν ταραντέλα με τα νεύρα μου.
Βρήκα τι έχω και πήρα μια ανάσα.
Μπορεί να φταίει και αυτή η μουρτζουφλιά του καιρού.Η κατεδαφισμένη του διάθεση αν και ενσυνείδητα πάντα δήλωνα ότι ο μουρτζούφλικος καιρός μου ταιριάζει γάντι όπως ταιριάζει γάντι η σαντυγί με τις φράουλες (εναλλακτικώς τα σκατά με τις φράουλες -βαθυστόχαστη έκφραση των εθνικών οδών-),
και συνεχίζω-όπως ταιριάζει το τζατζίκι στο χοιρινό πιττόγυρο (μτφ για τους βόρειους : το σάντουιτς με το χοιρινό γύρο),
όπως η κανέλα στο ρυζόγαλο,όπως ο Μπώλεκ με τον Λώλεκ,όπως η Μπωβουάρ με τον Σαρτρ (μτφ καμμία.Η χρήση του συγκεκριμένου ζεύγους ήταν για να δώσω εναν αέρα κουλτούρας στα λεγόμενα μου)
Ναι έτσι.
Μιλάμε για Αθάνατα Ζευγάρια επι του πραγματικού.
(Πάω στοίχημα οτι ακόμα και αυτοί που στο άκουσμα της λέξης "ζευγάρι" έφτυσαν τον κόρφο τους δις στο πίσω μέρος του κρανίου τους,πίσω απο το παραβάν των φοβιών, αγαλλίασαν).

Διότι ....

Wipe your tears away
Wipe your tears away
Wipe your bloodshot eyes
* Sunday, bloody sunday

(τελευταίως παρατηρώ οτι αποσπάται πανεύκολα η προσοχή μου.Την απόσπαση απο μια συγκεκριμένη σκέψη την είχα εξ'απ'ανέκαθεν)

διότι ορισμένες έννοιες ασκούν έλξη πολλών G στο εσώτερο σύμπαν με (φαιδρό) αποτέλεσμα να περιστρέφεται του "είναι" και του "γίγνεσθαι" μας γύρω τους.
"Μαζί"-"Εμείς" (ως δείγματα των εννοιών που προανέφερα για να μην είμαι ασαφής και άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνει ο απέναντι.)

Το ένα μέλος είναι σίγουρο σε αυτές τις έννοιες που εκφράζονται σε α' πληθυντικό.Το δεύτερο μέλος εις βάθος χρόνου είναι αόριστο για να μη πω αδιάφορο (και πληγωθούν εγωισμοί)
Το άλλο βέβαιο σε αυτήν την υπόθεση είναι οτι ως οντότητες είμαστε μύωπες που δεν τους έφτανε η στραβομάρα τους φορούν και κομψότατες παρωπίδες έχοντας επίσης μια ευκολία [σχετική] στην ταχύτητα ενθρόνισης εκθρόνισης και αποκεφαλισμού του έτερου μέλους και ένθρόνισης άλλου απαγγέλωντας προσωπικούς ύπνους και θρήνους αναφωνώντας

"Ο βασιλιάς απόθανε . Ζήτω ο Βασιλιάς"

Αν βάλεις τους ψυχολογοφιλοσοφικους φακούς και βάλεις το όλο ζήτημα κάτω απο το μικροσκόπιο σίγουρα θα αναπτύξεις κάποιες θεωρίες περι αιτιών με μοναδική χρησιμότητα την φίμωση οποιασδήποτε ενοχής.
Λιαν πρακτικό και ωφέλιμο, δηλαδή, το βλεφάριασμα.

Προς το παρόν όμως είμεθα "εμείς και αστους άλλους να κουρεύονται και να φθονούν την αγάπη μας"
Και κρατιόμαστε χεράκι χεράκι και καθόμαστε μαγουλάκι με μαγουλάκι
Και πάμε και μαζί στην τουαλέτα (γιατί κυκλοφορούν και κάτι ψυχασθενείς
στα ουρητήρια των κλαμπ και καφετεριών) μπας και μας την "πέσουν" που είμαστε απροστάτευτες υπάρξεις
Και θα φύγουμε απο τη γιορτή του φίλου μας γιατί μας έπιασε πονόδοντος
ή μπορεί να μας ήρθε και περίοδος ...όπως και να έχει πονάμε.
Και όταν κοιταζόμαστε στα μάτια ενώ απο δίπλα οι άλλοι μας τραβάνε φάσκελα για την κατάντια μας και γιατί σιχάθηκε η ψυχή τους να μας βλέπουν να δείχνουμε τρυφερότητα (κοινώς να σαλιαρίζουμε) και να λένε απο μεσα τους "ρε πόσο αποτελεσματική παρωπίδα είναι ενα στρινγκ" είναι που ονειρευόμαστε ότι θα μείνουμε έγγυοι.
Αυτά βλέπουμε.Το "άφτερ" ποσώς και μας ενδιαφέρει μέσα στη μαστούρα μας.

(καλά να είστε Χριστάκη
και να πονάτε όταν σας έρχεται περίοδος
και να κρατιέστε χέρι χέρι μπας και μια άγνωστη διαβολική δύναμη σχεδιάσει να χαθείτε ενώ κάθεστε σε διπλανά σκαμπώ
και να κολλάτε το κινητό στο αυτί σας ώστε να ενημερώνεστε αμφότεροι
ανα τρίλεπτο ότι το έτερον σας ήμισυ έκανε ασφαλώς το ταξίδι κουζίνα-μπάνιο και μετα το ταξίδι σαλόνι-κουζίνα και ότι προσπέρασε τους σκόπελους και τους κινδύνους του διαδρόμου των ζυμαρικών και έφτασε ασφαλής στο διάδρομο με τα απορρυπαντικά
και.. και..
Αλλά στο θέμα των φίλων Χριστάκη σηκώνουμε που και που το ενα κορδονάκι και ανοίγουμε το ενα μάτι τουλάχιστον
Οχι τίποτα άλλο Χριστάκη γιατί (αν και το απεύχομαι εκ βάθους καρδίας) οταν απο το α' πληθυντικό περνάμε στο α' ενικό σ'ενα φίλο θα μιλήσουμε για το οδυνηρό αυτής της μετάβασης.
Αλλα αν δεν περάσει κάτι πάνω απο το πετσί μας Χριστάκη δεν το αντιλαμβανόμαστε..)

(φλασιά Νο 3024)
(αν υποψιαστώ ότι μεταμορφώνομαι σε Σκασίλα
θα περιλουστώ με ενα μπιτόνι βενζίνη και αφού έχω καταστραφεί οικονομικά,θα αυτοπυρποληθώ)

(διαπίστωση νο2
Έγινα Σκασίλα και αν δε γίνει έρανος να μαζευτούν τα φράγκα
θα μείνω εδω και θα συνεχίσω

γιατί ενα μπιτόνι δε θα χωρά και 10 λίτρα βενζίνης;; Χωράει κάμποσα

αλλά ως γνωστόν καυσιμοδάνεια δεν έχουν βγάλει [ακόμα] οι τράπεζες)
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες