βιβλία

το βιβλίο που διαβάζω τώρα..

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Αύγ 17, 2005 7:50 am

Κωνσταντίνος Ι. Γιαννακόπουλος, Εικονικές Κοινότητεσ. Μια κοινωνιολογική προσέγγιση του Διαδικτύου, εκδόσεις Παπαζήση, Αθήνα 2005.

συζήτηση για θέματα που είναι σχετικά, καινούρια, μα όντως τελικά, καινούρια. όσα χρόνια κι αν αριθμούν τα φόρα και οι συζητήσεις υπό μπερντέ, το θέμα είναι καινούριο, το βιβλίο σαφώς πολύ ενδιαφέρον.
πέρα από την επιστημονική κατάρτιση όπου βασίζεται ο συγγραφέας, το βιβλίο είναι πρωτότυπο γιατί παλεύει το θέμα της υποκειμενικότητας της ελεύθερης κουλτούρας και της συνάντησής της με την αντικειμενικότητα, την πιθανή και όλο και πιο αμφισβητήσιμη, της κοινωνίας. το πέρασμα από το ένα στο άλλο μέσα στις διαδικτυακές κοινότητες όπως το ζούμε εμείς εδώ, είναι ένα θέμα του βιβλίου.
διαβάστε το, αξίζει τον κόπο, είναι ενδιαφέρον, ουσιαστικό, και πρωτότυπο.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό marpol » Τετ Αύγ 17, 2005 4:01 pm

Διαβάζω ένα εξαιρετικό βιβλίο που περιγράφει τη ζωή στην Πόλη του 19ου αιώνα, με τίτλο: "Η Κωνσταντινούπολις", του ιταλού συγγραφέα του 19ου αι. Edmondo de Αmici, εκδ. Σταμούλη.

Οι περιγραφές του είναι πραγματικά ιδιαίτερα πρωτότυπες, παρότι ο ίδιος πλέον ο συγγραφέας είναι κάπως ξεχασμένος. Να σκεφτείτε ότι το συγκεκριμένο σύγγραμμά του, που αναφέρω παραπάνω, ενώ στην εποχή που γράφτηκε έκανε επιτυχία - όπως άλλωστε και το γνωστό του έργο "Η Καρδιά", που στην Ιταλία διαβάστηκε όσο και ο "Πινόκιο" - για πολλά χρόνια ήταν στα αζήτητα. Ευτυχώς που βρέθηκαν αυτές οι εκδόσεις να το αναβιώσουν.

Αξίζει τον κόπο να το αναζητήσετε. Ο τρόπος διήγησης θα σας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση!

[/b]
marpol
new member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Παρ Σεπ 02, 2005 11:11 pm

Πρόσφατα βρέθηκα στην ομορφότερη πόλη του κόσμου, Πράγα, οπου με χαρά διαπίστωσα πως μπορούσα να βρω πολύ εύκολα βιβλία στην αγγλική τα οποία αγαπώ πολύ μιας και με γοητεύουν πολύ περισσότερο απο τα αντίστοιχα στην ελληνική.

Αγόρασα λοιπόν τα παρακάτω, ίσως και για συλλεκτικούς σκοπούς

Franz Kafka -- The Metamorphosis
Franz Kafka -- The Trial
Franz Kafka -- Letter to Father

(Πολύ Kafka στην Πράγα. Το μουσείο Kafka είναι πολύ ατμοσφαιρικό, μην παραλείψετε να το επισκεφτείτε αν βρεθείτε ποτέ κατα Πράγα μεριά. Για τους φανατικούς, το μουσείο βρίσκεται χωμένο κάπου στη Malo Strana, ενώ επίσης μπορείτε να επισκεφτείτε το μαγαζί του πατέρα του --βιβλιοπωλείο πλέον-- και δύο απο τα σπίτια που κατοίκησε ο Franz Kafka)

Milan Kundera -- The Intolerable Lightness of Being

(Επίσης πολύ Kundera στην Πράγα αν και είναι λιγότερο δημοφιλής στους τουρίστες)

Jan Neruda -- Prague Tales

(Οχι ο Pablo, o Jan)

Jeffrey Eugenides -- Middlesex

(Αυτόχειρες παρθένοι γαρ)

Chuck Palahniuk -- Fight Club

(Φοβερός)

Τέλος, με μεγάλη μου ευχαρίστηση παρατήρησα οτι στην Πράγα ο Dan Brown έχει πέσει στην αφάνεια και τα βιβλία του πουλάνε λιγότερο και απο το ελαιόλαδο. Λογικό, δεδομένου οτι έχει να συναγωνιστεί τον Kafka.
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Θοδωρής Βοριάς: Το τρύπιο ταβάνι

Δημοσίευσηαπό AMANDA » Τρί Ιαν 24, 2006 3:22 pm

Θοδωρης Βοριας: Το τρύπιο ταβάνι

Όποτε βρέχει στάζει η σκεπή,
δεν μέτρησα ποτέ τις τρύπες.
Στάζει… πώς έγινε διάτρητη!

Μέρα τη μέρα εξατμίζομαι
κι αναστατώνονται
τα έντομα και τα ποντίκια
που ανασαίνουν την ζωή μου,
στο τρύπιο ταβάνι.

Ένας σπουδαίος για μένα ποιητής που μέχρι στιγμής μοιραζόταν τα ποιήματά του μόνο στο διαδίκτυο σε γνωστά λογοτεχνικά μέρη πχ lexima, anemologio, istros κτλ αποφάσισε να συγκεντρώσει κάποια από αυτά και να τα εκδώσει σε 1 ποιητική συλλογή, η οποία είναι εξαιρετική και σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα. κείμενά του μπορείτε να βρείτε στα προαναφερθέντα sites
θα ζητήσω την άδεια του αν μπορώ να ανεβάσω και κάποια από το βιβλίο του που μου άρεσαν ιδιαίτερα

αναζητήστε το όσοι αγαπάτε την ποίηση
κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις ερωδιος
AMANDA
new member

Δημοσίευσηαπό fbl » Τρί Φεβ 07, 2006 1:56 pm

Η Αυτοβιογραφία του φωτός

Συγγραφέας: Γιώργος Γραμματικάκης
Εκδόσεις: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ

"Γεννήθηκα πριν από αιώνες αιώνων, σε έναν Χώρο όπου δεν υπήρχε χώρος, και σε έναν Χρόνο όπου δεν υπήρχε χρόνος. Με ένα περίεργο ωστόσο τρόπο, αισθάνομαι ότι προϋπήρχα της γενέσεώς μου. Κι ενώ από τότε όλα έχουν αλλάξει, εγώ αισθάνομαι ότι τίποτε δεν αλλάζει. Η παρουσία μου μετρά το αιώνιο. Δεν αξίζει άλλωστε να συζητά κανείς για πράγματα..."
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό baobab » Δευτ Μάιος 08, 2006 11:12 am

" Καλός καιρός/μετακίνηση"
μυθιστόρημα, συγγραφέας: Μαρία Μήτσορα, εκδόσεις Πατάκη

"αλήθεια σου αρέσω? θέλω πάντα να σου αρέσω. Δε θέλω να με αγαπάς. Όσοι με βασάνισαν το έκαναν πάντα στο όνομα κάποιοας αγάπης."
έτσι κι αλλιώς λάθος στροφή πήραμε και σε λάθος κόσμο βρεθήκαμε... βοήθειά μας
baobab
junior member

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τρί Μάιος 09, 2006 7:04 pm

To Aγγλοελληνικο Λεξικο :P
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Μάιος 17, 2006 8:42 pm

"Αργότερα με τον καιρό, έμαθα ότι, αν όλοι οι άνθρωποι είναι ικανοί για το καλό και το κακό, οι χειρότεροι είναι πάντα αυτοί που, όταν κάνουν το κακό, θέτουν τον εαυτό τους υπό την προστασία της εξουσίας άλλων και προφασίζονται ότι απλώς εκτελούν διαταγές. Και αν όσοι λένε ότι ενεργούν στο όνομα μιας εξουσίας, μιας ιεραρχίας ή μιας πατρίδας είναι αποκρουστικοί, ακόμα χειρότεροι είναι όσοι αιτιολογούν τις πράξεις τους επικαλούμενοι ένα θεό. Όσες φορές στο μέλλον συναναστράφηκα με ανθρώπους που έκαναν το κακό, προτιμούσα εκείνους που αναλάμβαναν τις ευθύνες τους. Γιατί στις μυστικές φυλακές του Τολέδο μπόρεσα να μάθω, σχεδόν με κόστος τη ζωή μου, πως δεν υπάρχει τίποτα πιο αξιοκαταφρόνητο κι επικίνδυνο από έναν κακό άνθρωπο που κάθε νύχτα πάει να κοιμηθεί με ήσυχη την συνείδησή του. Είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να υπάρξει. Ιδιαίτερα όταν η ήσυχη συνείδηση πάει ζευγάρι με την άγνοια, τη δεισιδαιμονία, την ανοησία ή την εξουσία – κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά. Και τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα όταν αυτοί οι άνθρωποι ενεργούν ως ερμηνευτές μια φωνής, είτε της Βίβλου, είτε του Ταλμούδ, είτε του Κορανίου, είτε οποιουδήποτε άλλου κειμένου ή ιδέας. Δεν είμαι φίλος των συμβουλών – οι εμπειρίες κάποιου δε χρησιμεύουν σε κάποιον άλλο -, αλλά εδώ υπάρχει μία που δεν κοστίζει τίποτα : Να δυσπιστείτε πάντα απέναντι σ' αυτούς που διαβάζουν ένα μόνο βιβλίο"

Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε
"Η Καθαρότητα του Αίματος"

Μετάφραση : Δημήτρης Δημουλάς
Εκδόσεις Πατάκη
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τρί Μάιος 23, 2006 7:23 pm

Οι Νεοι και Το Σεξ Μ.Λαιστ
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Ιουν 14, 2006 3:43 pm

loipon, spania diavazo mithistorimata, giati diavazo hypervolika arga.
diavazo
ROTH, o kathigitis tou pothou, ekdoseis polis.

einai apo ta spania vivlia pou ftano mehri to telos. allos pithanos titlos tou vivliou nomizo pos tha itan:
'perigrafi της klironomikis katapiesis'.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης