ποίηση σχολιασμός

ξυδιάς γιώργος

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

ξυδιάς γιώργος

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Ιούλ 28, 2004 11:49 am

ξυδιάς γιώργος...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Ιούλ 28, 2004 1:10 pm

διάβασα τα δυο πρώτα σου εδώ και καιρό, σαφώς ερωτικά και τα δυο, δε θυμάμαι τους τίτλους τους.
τώρα διάβασα και τα δυο άλλα.

ναι μ' αγγίζεις.
μ' αγγίζεις σαν ποιητής στα πρώτα σου.
μου δείχνεις κι ένα δρόμο και στ' άλλα, τα τωρινά.
μια ειλικρινή αμεσότητα διαβάζω, μια κατάθεση δύναμης. να συνεχίσεις.
α, και να μη χάσεις το δρόμο. την τέχνη του στίχου την ξέρεις απ' ότι φαίνεται. θέλω όμως, σαν άχαρη ψωροψωνάρα που τολμάω και γράφω, κάτι ακόμη στα ποιήματά σου: νομίζω πως θέλει να αγαπήσεις τη μουσική λίγο πιο πολύ, να την ακούσεις καλύτερα, να την αφήσεις κι αυτήν μέσα σου να γεννήσει μελωδίες...
πάλι μπούρδες είπα; ε, δεν πειράζει... :oops:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα manginaki » Τρί Αύγ 17, 2004 8:59 pm

Περίεργε τύπε,
σε θυμάμαι να απαγγέλλεις εκστασιασμένος το "Υμνώ" δίπλα στην θάλασσα, ρίχνοντας στην άμμο κρασί απ' το μπουκάλι που κράταγες, κι όταν τελείωσες κι είδα να λάμπουν τα μάτια σου από ένα παράξενο δάκρυ, επαναλαμβάνοντας ουρλιάζοντας με πάθος και τονίζοντας αργά τις λέξεις "οι βαθιές ασυνείδητες αλήθειες του κόσμου", κατάλαβα ότι είσαι ένας ποιητής αληθινός. Αργότερα σε είδα να ματώνεις τραγουδώντας την "Υπόσχεση" και "Τα δικά μας ταξίδια", πρόσφατα σε άκουσα στην κατάληψη να τραγουδάς το "Ερωτικό" σου κρατώντας την κιθάρα σου σαν ερωμένη και ζήλεψα την Νικολέττα... Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε αδικεί το ότι θα σε διαβάσουν άνθρωποι που ούτε καν φαντάζονται πως είναι να σε βλέπουν και να σε ακούνε τις ώρες που παθιάζεσαι και οι λέξεις σου ξεπηδάνε από τα χείλη σου σαν διάπυρα δόρατα... Γιώργο, όσο κι αν το αρνείσαι, όσο κι αν προσπαθείς να μας πείσεις πως δεν κάνεις κάτι σημαντικό, μάθε πως αυτά που γράφεις με αγγίζουν βαθύτατα και είμαι σίγουρη πως θα αγγίξουν πολλούς όταν θα έρθει η ώρα που όλα αυτά θα γίνουν κτήμα των πολλών. Διότι θα γίνουν, περίεγε τύπε, είτε το θέλεις είτε όχι. Μη θυμώσεις! Αυτό που πιστεύω γράφω.
Να πορεύεσαι και ν' αφήνεις πίσω σου την ίδια κόκκινη γραμμή που είδα όταν σε γνώρισα κορδέλα να την κάνουνε και να τυλίγουν τα μαλλιά τους οι μούσες που σ' αγάπησαν όταν θα νιώθουν μοναξιά μέσα στου κόσμου τη βουή!
Κατερίνα manginaki

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Αύγ 28, 2004 12:45 am

Ιδέα δεν έχω πως κάνει κανείς εδώ την καταχώρηση κι ελπίζω να μη χαλάω τίποτε. Κατερίνα, μην τη ζηλεύεις τη Νικολέττα. Δεν βρέθηκαν ποτέ όσο ήταν δίπλα. Αυτό που ξέρω κι έχω να πω είναι πως ο κόσμος γυρνά με ιλιγγιώδεις ρυθμούς, έχει βαλθεί να παίζει για να μας παίρνει το κεφάλι κι αυτοί που αντέχουν είναι αυτοί που το μπορούν να ακροβατούν. Γεια σας για πρώτη φορά κι αντίο σας. Σαν να μη συνέβη τίποτε..

Κατερίνα manginaki έγραψε:Περίεργε τύπε,
σε θυμάμαι να απαγγέλλεις εκστασιασμένος το "Υμνώ" δίπλα στην θάλασσα, ρίχνοντας στην άμμο κρασί απ' το μπουκάλι που κράταγες, κι όταν τελείωσες κι είδα να λάμπουν τα μάτια σου από ένα παράξενο δάκρυ, επαναλαμβάνοντας ουρλιάζοντας με πάθος και τονίζοντας αργά τις λέξεις "οι βαθιές ασυνείδητες αλήθειες του κόσμου", κατάλαβα ότι είσαι ένας ποιητής αληθινός. Αργότερα σε είδα να ματώνεις τραγουδώντας την "Υπόσχεση" και "Τα δικά μας ταξίδια", πρόσφατα σε άκουσα στην κατάληψη να τραγουδάς το "Ερωτικό" σου κρατώντας την κιθάρα σου σαν ερωμένη και ζήλεψα την Νικολέττα... Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε αδικεί το ότι θα σε διαβάσουν άνθρωποι που ούτε καν φαντάζονται πως είναι να σε βλέπουν και να σε ακούνε τις ώρες που παθιάζεσαι και οι λέξεις σου ξεπηδάνε από τα χείλη σου σαν διάπυρα δόρατα... Γιώργο, όσο κι αν το αρνείσαι, όσο κι αν προσπαθείς να μας πείσεις πως δεν κάνεις κάτι σημαντικό, μάθε πως αυτά που γράφεις με αγγίζουν βαθύτατα και είμαι σίγουρη πως θα αγγίξουν πολλούς όταν θα έρθει η ώρα που όλα αυτά θα γίνουν κτήμα των πολλών. Διότι θα γίνουν, περίεγε τύπε, είτε το θέλεις είτε όχι. Μη θυμώσεις! Αυτό που πιστεύω γράφω.
Να πορεύεσαι και ν' αφήνεις πίσω σου την ίδια κόκκινη γραμμή που είδα όταν σε γνώρισα κορδέλα να την κάνουνε και να τυλίγουν τα μαλλιά τους οι μούσες που σ' αγάπησαν όταν θα νιώθουν μοναξιά μέσα στου κόσμου τη βουή!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΞΥΔΙΑΣ » Σάβ Αύγ 28, 2004 4:45 pm

Θα προτιμούσα να σχολιάζονται οι στίχοι και όχι τα λεγόμενα όσων με τιμούν με τον όποιο σχολιασμό τους! Κάποια στιγμή θα επανέλθω, για ν' αναφερθώ στις περιόδους που γράφτηκε ο καθένας και για να μιλήσω γι' αυτούς που το μπορούν ν' ακροβατούν!
ΓΙΩΡΓΟΣ ΞΥΔΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα manginaki » Σάβ Αύγ 28, 2004 11:42 pm

Συγχώρεσέ με αλλά δίπλα σου γνώρισα πολλά για εκείνους που μπορούνε να πούνε τι σημαίνει ακροβασία και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μιλήσεις γι΄αυτούς που μπορούν να ακροβατούν. Εδώ σχολιάζονται τα ποιήματά σου. Το "Πορεύομαι με το υπότριτο φεγγάρι" το αγάπησα με τον καιρό, αφού δεν είχα δώσει βάση εγκαίρως στο νόημά του όταν το διάβασα για πρώτη φορά τότε που σε γνώρισα και χάρηκα πάρα πολύ ποπυ το είδα δημοσιευμένο εδώ. Θα σου μεταφέρω τα λόγια ενός αξιόλογου ατόμου που το διάβασε πριν από λίγο μαζί μου και με αυτά θα τελειώσω το μήνυμά μου. "Γράφει σαν επαγγελματίας ποιητής. Δεν έχει ακόμα εκδόσει βιβλίο;"
Να πετάς μόνος και να σκέφτεσαι αυτούς που σ' αγαπάνε περίεργε τύπε!
Κατερίνα manginaki

Δημοσίευσηαπό dnihil-Dionisis Nihilis » Κυρ Αύγ 29, 2004 4:34 pm

Έχεις στόμφο, επικό ύφος και κλασσικές επιρροές στη μορφή και στο περιεχόμενο των ποιημάτων σου. Φαίνεσαι οραματιστής, φτιάχνεις όμορφες ποιητικές εικόνες και έχεις σκηνοθετική ματιά. Επίσης υπάρχει λογική συνοχή στις σκέψεις σου, κάτι που εξαφανίζεται όλο και περισσότερο στις μέρες μας για χάρη της ψευτοκουλτούρας και του μοντερνισμού. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να γράψεις σε πιο χαμηλούς και υπαινικτικούς τόνους, να προσπαθήσεις να ξεφύγεις απο έναν θεματολογικό εγωκεντρισμό που σε διακατέχει, και να μειώσεις την επιρροή απο την στιχουργική για τραγούδια, που σαφώς σε έχει επηρρεάσει.
Πολλά απο τα στοιχεία της κριτικής μου, τα έχω/είχα και εγώ ο ίδιος στα ποιήματά μου, γι' αυτό και τα αναγνωρίζω εύκολα σε σένα.
Μου άρεσαν περισσότερο τα "Πορεύομαι με το υπότριτο φεγγάρι" και "Υμνώ τα αφρισμένα κύματα".
dnihil-Dionisis Nihilis
junior member

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΞΥΔΙΑΣ » Δευτ Αύγ 30, 2004 4:58 pm

Επανήλθα!
Είχα σκοπό ν' αναφερθώ, με χρονική σειρά, στις περιόδους που γράφτηκαν οι στίχοι μου, κάνοντας σαφείς υπαινιγμούς στις διάφορες επιδράσεις μου, προκειμένου να γίνει πρισσότερο κατανοητό το περιεχόμενό τους σε όσους θελήσουν να κάνουν κάποιον σχολιασμό επ' αυτών, μα λέω να το κάνω μιαν άλλη φορά, όπως μιαν άλλη φορά σκέφτομαι να μιλήσω γι' ανθρώπους που' χουν προτιμήσει να λυγίσουν (αν λυγίσουν...) και να συντριβούν κάτω απ' το αβάσταχτο βάρος της αυθεντικής και γενναίας στάσης τους, παρά να κυλήσουν σε γρανάζια ή να βολευτούν πίσω από περαπετάσματα συντεχνιών, υποαγή τυφλή σε όρους παιχνιδιών που δεν τους ταιριάζουν να δείχνουν και συγκεκριμένους τρόπους συμπεριφοράς να έχουν...
Σήμερα θέλω να ευχαριστήσω την epsilon και να της πω ότι τη μουσική την αγαπάω πολύ, νομίζω πως μπορώ να την ακούσω, αλλά δυστυχώς δε γουστάρει να γεννήσει μελωδίες, καθώς την αφήνω να στροβιλίζεται στου σύμπαντός μου τους βυθούς, αλλά φωτιές... Φωτιές... Φωτιές!
Κατερίνα σ' ευχαριστώ για την τιμή πού μου έκανες να σχολιάσεις τους στίχους μου! Τώρα ίσως να απορείς, διότι πάντα μου σου έλεγα πως δεν μ' ενδιαφέρουν οι σχολιασμοί και οι κάθε είδους κριτικές επ' αυτών που κάνω, όμως θεωρώ χρέος μου να δώσω μιαν απάντηση και να ευχαριστήσω αυτούς που γράφουν εδώ, κυρίως διότι με το να γράφουν με τιμούν, άσχετα απ' το περιεχόμενο των γραφομένων τους. Έτσι, είπα να σεβαστώ την τιμή αυτή, και θα την σέβομαι πάντα...
Στην επισκέπτη δεν θα απαντήσω τώρα αλλά όταν θ' αναφερθώ σ' αυτούς που είδα να ισορροπούν στην κόψη του ξυραφιού! Την ευχαριστώ πάντως για την καταχώρησή της...
Φίλε Διονύση, ομολογώ πως κολακεύτηκα ιδιαίτερα απ΄τον σχολιασμό σου, κυρίως διότι πίσω απ΄τις λέξεις διέκρινα (όσο μπορούσα...) έναν άνθρωπο που κατέχει την τέχνη της ποίησης! Το περίεργο μ' εμένα είναι ότι δεν είμαι ποιητής αλλ' απλώς ένας διονυσιακός τύπος, που γουστάρει να πορεύται δίνοντας την εντύπωση ότι ερωτοτροπεί διαρκώς με την ένταξη και την μη ένταξη σ' ένα προκαθορισμένο κοινωνικό σύστημα που προάγει το σκύψιμο του κεφαλιού ως αρετή και την άρνηση για υποταγή ως... Ως τί άραγε...; Γυρεύω ανυπόταχτες ματιές! Δεν γουστάρω να με διαβάσουν παπάδες και ακαδημαϊκοί αλλά υπέροχοι αλήτες που φλέγονται απ' τη λαχτάρα να δημιουργήσουν φως! Φως απ' τις ανυπόταχτες φωτιές που κουβαλάνε!
Σχετικά με το εγωκεντρικό ύφος, η αλήθεια είναι πως πρόκειται για κάτι που έχω διαπιστώσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια κι είναι κάτι που έχει αλλάξει σημαντικά σε αυτά που γράφω τώρα πια και που, εν καιρώ, μπορεί να τα στείλω... Μην με μπερδέψεις με τους ποιητές!
ΓΙΩΡΓΟΣ ΞΥΔΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 13, 2004 4:22 pm

Έχεις πράγματι σκηνοθετική ματιά και ύφος που υποδηλώνει ότι έχεις δυνατότητες να προσφέρεις έργα που μπορούν να σταθούν επάξια ανάμεσα σε αυτά των μεγάλων ποιητών. Συνέχισε να δημιουργείς και αν είσαι νεαρός (φαντάζομαι ότι είσαι κρίνοντας από την θεματολογία σου παρόλο που δείχνεις αρκετά ώριμος από τον τρόπο της γραφής σου) προσπάθησε να κρατήσεις ψηλά το επίπεδό σου, πρώτα για σένα και ύστερα για αυτούς που θα σε διαβάσουν, που θα προβληματιστούν διακρίνοντας τον δρόμο τον οποίο δείχνεις (έστω κι αν είναι παπάδες ή ακαδημαϊκοί) και θα μαγευτούν από τις όμορφες εικόνες που ξετυλίγονται μέσα από τα ποιήματά σου. Ποιήματα σαν το "Ερωτικό" και το "Υμνώ τα αφρισμένα κύματα" τα έχουμε όλοι ανάγκη στην σημερινή εποχή του φτηνού ξεπουλήματος της τέχνης, και περισσότερο όσοι από εμάς δεν είναι "υπέροχοι αλήτες που φλέγονται απ' την λαχτάρα να δημιουργήσουν φως" αλλά κάποιοι από αυτούς που "δεν γουστάρεις να σε διαβάσουν".
Μείνε ψηλά! Είσαι σε πολύ καλό δρόμο!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Με ξέρεις! » Τρί Σεπ 14, 2004 9:23 am

Anonymous έγραψε:..έχεις δυνατότητες να προσφέρεις έργα που μπορούν να σταθούν επάξια ανάμεσα σε αυτά των μεγάλων ποιητών.... τα έχουμε όλοι ανάγκη στην σημερινή εποχή του φτηνού ξεπουλήματος της τέχνης..
Μείνε ψηλά! Είσαι σε πολύ καλό δρόμο!

Yπερ υπερ υπερ υπερ υπερβολικά λόγια τα οποία μάλλον κινούνται στα επίπεδα του φανταστικού. Καλή γραφή μεν αλλά προσοχή μην τρελαθούμε κιόλας. Ούτε ο ίδιος ο ποιητής δε θα τολμούσε να κρίνει τόσο μεγαλόστομα , ποιήματα που θέλουν πολύ δουλειά για να σταθούν από μόνα τους. Έχεις την τύχη να σε διαβάσουμε στο "μίσος" ανάμεσα σε άλλους και να λάβεις κριτικές από τις οποίες μόνο τις αρνητικές πρέπει να πάρεις στα σοβαρά.

Συμπέρασμα: Ψηλά δεν είναι αυτά που έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα. Σε καλό δρόμο όμως είσαι, αρκεί να μη σου πάρουν τα μυαλά ανόητα σχόλια όπως τα παραπάνω.

Κηπ γουοκινγ
Με ξέρεις!

Επόμενο

Επιστροφή στο ποίηση σχολιασμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης