περί ανέμων και υδάτων

Τοκ τοκ... Είναι κανείς εδώ;

ότι δεν μπορεί να μπει στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Τοκ τοκ... Είναι κανείς εδώ;

Δημοσίευσηαπό messinian » Κυρ Ιούλ 07, 2013 12:32 am

Είναι κανείς εδώ;
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Re: Τοκ τοκ... Είναι κανείς εδώ;

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 1:00 pm

Ναι.
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 1:33 pm

Είχε γίνει πάλι μια απόπειρα αναβίωσης της σελίδας, αν θυμάμαι καλά, αλλά εις μάτην.
Προφανώς κανείς δεν μπαίνει, έστω από περιέργεια, να δει τι γίνεται εδώ μέσα καν. Αλλιώς θα σου είχε απαντήσει. Γιατί να μην το κάνει;
Ποιός ξέρει.
Το μόνο βέβαιο είναι ότι κάποιος πληρώνει για τη συντήρηση της σελίδας, προφανώς δεν τον επηρεάζει η κρίση και δεν μπορώ να πω ότι δεν χαίρομαι γι αυτό.
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Ιούλ 20, 2013 2:14 pm

Αν το σκεφτείς καλύτερα, αυτό το σκόρπισμα στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, για τον καθένα που θα μπει εδώ μέσα, μετά από χρόνια, έχει έναν χαρακτήρα ελαφρώς καφκικό. Δες πόσα αναπάντητα ερωτήματα, δικά μου, από πάνω, μαζί με μια μόνη βεβαιότητα, που σου αφήνει όμως μια αίσθηση ανεκπλήρωτου, ένα γιατί που δεν παύει να απαιτεί μιαν απάντηση.

Έτσι και όταν η σελίδα έσφυζε από ζωή. Παρά τους τόσους τσακωμούς, τα μαχαιρώματα, τις συζητήσεις, τα ποιήματα, τις ασυναρτησίες, τα τραγούδια, τα βράδια του καλοκαιριού, τα μεσημέρια στη δουλειά, όλην αυτήν εντέλει την καβαφική μαεστρία, ο καθένας είχε μια απάντηση για όλα αυτά αλλά δεν ηρεμούσε. Ούτε καν εγώ που δεν είχα απάντηση. Ούτε κι η έψιλον ακόμα-ακόμα, που είχε και δεν είχε. Κι όχι λόγω της ανεπάρκειας της μόνης βεβαιότητας που μας διακατείχε, αλλά για κάτι βαθύτερο, πιο σκοτεινό κι απ'τ'αστέρια.

Μην ήταν ο Κοντομηνάς πίσω απ'όλα αυτά; Μην ήταν καμιά Στάη; Η πραγματικότητα είναι πάντα κατώτερη των προσδοκιών μας. Δεν ξέρω που οφείλεται βέβαια αυτό. Ίσως να ξεκίνησε τη νεολιθική εποχή, αλλά δεν εξηγώ κάτι έτσι. Μια καταγωγική απάντηση δίνω.

Εσύ, messinian, είσαι με τους νομάδες της παλαιολιθικής, ή με τους νεώτερους, της σταθερής κατοικίας, συντρόφου, συνηθειών κ.λ.π.;

Και σε ρωτάω γιατί το μεγάλο ερώτημα προκύπτει από το γεγονός πως πρώτα οι πρόγονοί μας εγκαταστάθηκαν κάπου μόνιμα, και μετά ανακάλυψαν τη γεωργία. Το λογικό θα ήταν να εγκατασταθούν κάπου μόνιμα αφού την ανακαλύψουν. Τι τους έκανε να παρατήσουν τη νομαδική ζωή; Από πού προέκυψε η ανάγκη για κάτι τέτοιο;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Lovers_9000BC_british_museum.jpg

Και για του λόγου το αληθές:
https://en.wikipedia.org/wiki/Natufian_culture

Έτσι θαρρώ κι εδώ μέσα. Δεν ξέρω. Κάτι δεν πάει καλά με τη νεολιθική. Ίσως έπεσε υπερβολική καλλιέργεια και το κάψαμε το χωράφι.
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Δευτ Αύγ 17, 2015 4:38 am

Μετά από δύο χρόνια και κάτι, είδα το μήνυμά σου. Θα σου απαντήσω άλλη φορά όμως, γιατί τώρα είναι ξημερώματα και το έχω κάψει λίγο.
Πάντως, νομίζω ότι είμαι νομάς. Ενίοτε εγκαθίσταμαι κάπου μόνιμα, μέχρι να ξαναφύγω. Πράττω το αντίθετο της ρήσης "ουδέν μονιμότερον εκ του προσωρινού".
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Δευτ Ιουν 14, 2021 4:01 am

Για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε ποστ.
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό Antonio » Δευτ Ιουν 14, 2021 4:02 am

Antonio έγραψε:Για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε ποστ.

Και ναι μπορούμε με επιτυχία.
Antonio
full member

Επιστροφή στο περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες