επικαιρότητα

ΠΕΡΙ ΟΡΓΗΣ...

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Δεκ 15, 2006 11:55 pm

Αποστασιοποιούμαι! Καιρός ήταν! Από τί; Από ό,τι γουστάρω! Ανάλογα με την στιγμή! Σιγά μην οργιστώ! Σιγά να μην αρχίζω να μιλάω για τον ΟΤΕ που τον πουλήσανε ή για τα ΕΛ.ΤΑ., την ΔΕΗ και όλα τα άλλα που μελλοντικά θα πουλήσουν...
Σιγά να μην ξανακατέβω σε πορείες, να τρώω στη μάπα χημικά (που κανείς δεν μου είπε τί περιέχουν...), από βολεμένους (που μπήκαν με βύσμα εκεί που μπήκαν) για αιτήματα που πια έπαψαν, κυρίες και κύριοι, να με αγγίζουν! Ναί, έπαψαν! Κι αυτό είναι πολιτική πράξη. Καθαρά πολιτική!
Μιλήσαμε πολύ για τον νεοφιλελευθερισμό, μείναμε να μαχόμαστε νυχθημερόν προτιμώντας το σπουδαίον από το έτοιμο, φάγαμε και ξύλο για τις αξίες μας, επιχειρηματολογήσαμε -δυστυχώς- για το αυτονόητον, οργιστήκαμε, σπαστήκαμε, ματώσαμε και τελικώς αποστασιοποιηθήκαμε! Κι αυτό δεν είναι παρά πράξη πολιτική. Καθαρά πολιτική, όπως προείπα.
Και δεν μ' ενδιαφέρει ρε αλάνια τίποτα. Ούτε για 'κείνους που πουλάνε, ούτε για 'κείνους που αγοράζουν, ούτε για τους πληρωμένους προβοκάτορες αναρχικούς, ούτε για τους άλλους τους οραματιστές, ούτε γι' αυτούς που αποκοιμήθηκαν μπροστά στην τηλεόραση, ούτε για τους άλλους που έκαναν μείζον ζήτημα μιαν ακτιβιστική πράξη κι έλασσον ζήτημα το μείζων, ούτε για σένα που γούσταρες να σε βολέψει το κόμμα σου, ούτε γι' αυτόν που θα μείνει αβόλευτος... Ρε δε γαμιέστε που θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σας;
Κάν'τε ότι σας φωτίσει ο Αλλάχ.
Διάλεξα το ξε-βόλεμα και χαίρομαι και λιγάκι (πέραν απ' όλες τις οικονομικές θεωρίες που αγνοείτε -όσοι τις αγνοείτε...) που δεν θά 'χετε θεσούλα να βολέψετε όσους νουθετείτε στο βόλεμα. Ψέματα να πώ;
Τα έχω δει όλα από παλιά, κι έχω δει και χειρότερα! Έρχονται!
Σιγά μην ασχοληθώ...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιαν 02, 2007 6:58 pm

ΟΡΓΗ.

Ένας δικτάτορας.
στα πεπραγμένα του αναφέρονται φόνοι εντός του οικογενειακού κύκλου, φόνοι εντός του πολιτικού κύκλου, εγκλήματα πολέμου ή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, αν σκεφτεί κανείς το κουρδικό χωριό όπου διέταξε να πέσουν χημικά αέρια και έμειναν νεκροί και αβοήθητοι οι πέντε χιλιάδες κάτοικοι, γέροι, νέοι, παιδιά (!!!), πόλεμοι που συνέφεραν την αμερική (εναντίον του ιράν), και πόλεμοι που δεν συνέφεραν την αμερική (πόλεμος εναντίον του κουβέιτ- ή μήπως τους συνέφεραν.

δηλαδή, πορτρέτο ζοφερό.

όμως έχει και τα θετικά του, ίσως.

το σενάριο των αμερικανών βγάζει μάτι.

μα τώρα είναι τελείως απαράδεκτο.

η κτηνωδία στο έπακρο.

ορίζουν και καθορίζουν με προβοκάτσια
ο άνθρωπος αυτός που δικαίως προφανώς ή έστω αναμενόμενα καταδικάστηκε σε θάνατο,
ορίζουν να εκτελεστεί
την παραμονή του 'μουσουλμανικού πάσχα', καθότι την κυριακή 31 ιανουαρίου ήταν η γιορτή της θυσίας του αβραάμ για τους μουσουλμάνους, η μεγαλύτερη γιορτή τους.

όλος ο κόσμος, η υδρόγειος, βλέπει, παραμονή της έξαρσης του ισλαμικού πνεύματος, έναν μουσουλμάνο να τον κρεμάνε.
όλες οι ειδήσεις του κόσμου δείχνουν, δείχνουν, καταδείχνουν, ξαναδείχνουν την προετοιμασία του απαγχονισμου.
ακόμη και στα μάτια τα δικά μου, συμπάθεια γεννιέται για έναν άνθρωπο που ακούει και δέχεται συνομιλία για το πώς θα πεθάνει, με τους δημίους να του εξηγούν τη διαδικασία.

φρίκη.

πώς νιώθουν οι μουσουλμάνοι γι' αυτό;

πολλοί τολμούν να τον συμπαθήσουν τώρα.
γιατί οι κωλοαμερικάνοι τους τον φοράνε καπέλο νεκρό. τους τον είχαν επιβάλει, δεν τους έκατσε, τώρα, με την κρεμάλα του αυτή τη συμβολική μέρα, την παραμονή της, αυτός ο άνθρωπος γίνεται σιγά-σιγά ήρωας που θα πολώσει τους σουνίτες και τους σιίτες, που η προβοκάτσια της δύσης, ακόμη μια φορά δουλεύει υποχθόνια.

ο κατακερματισμός του ιράκ έρχεται.

χρησιμοποιείται ο νεκρός σαντάμ γι'αυτό.

τριχοτόμηση.

στην πιο μεγάλη χώρα του κόσμου. από πλευράς πολιτισμού εννοείται.

λυπάμαι και οργίζομαι.
είδα και το ρεπορτάζ του σνν στον σκάι και ντράπηκα.
τόσο πολύ να μας εμπαίζουν!
ως πού;;;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Παρ Ιαν 05, 2007 4:01 pm

epsilon έγραψε:ΟΡΓΗ.

όλος ο κόσμος, η υδρόγειος, βλέπει, παραμονή της έξαρσης του ισλαμικού πνεύματος, έναν μουσουλμάνο να τον κρεμάνε.
όλες οι ειδήσεις του κόσμου δείχνουν, δείχνουν, καταδείχνουν, ξαναδείχνουν την προετοιμασία του απαγχονισμου.
ακόμη και στα μάτια τα δικά μου, συμπάθεια γεννιέται για έναν άνθρωπο που ακούει και δέχεται συνομιλία για το πώς θα πεθάνει, με τους δημίους να του εξηγούν τη διαδικασία.

φρίκη.

πώς νιώθουν οι μουσουλμάνοι γι' αυτό;

πολλοί τολμούν να τον συμπαθήσουν τώρα.
γιατί οι κωλοαμερικάνοι τους τον φοράνε καπέλο νεκρό. τους τον είχαν επιβάλει, δεν τους έκατσε, τώρα, με την κρεμάλα του αυτή τη συμβολική μέρα, την παραμονή της, αυτός ο άνθρωπος γίνεται σιγά-σιγά ήρωας που θα πολώσει τους σουνίτες και τους σιίτες, που η προβοκάτσια της δύσης, ακόμη μια φορά δουλεύει υποχθόνια.

ο κατακερματισμός του ιράκ έρχεται.

χρησιμοποιείται ο νεκρός σαντάμ γι'αυτό.

τριχοτόμηση.

στην πιο μεγάλη χώρα του κόσμου. από πλευράς πολιτισμού εννοείται.

λυπάμαι και οργίζομαι.
είδα και το ρεπορτάζ του σνν στον σκάι και ντράπηκα.
τόσο πολύ να μας εμπαίζουν!
ως πού;;;

H διαπόμπευση ο χλευασμός και η δημόσια εκτέλεση είναι ο κλασικός ρωμαϊκός τρόπος δικαιοσύνης, δοκιμασμένος στον χρόνο: νικάει πάντα ο αυτοκράτορας.
Αν θες την γνώμη μου epsilon, είναι καλό να υπάρχει οργή, αρκεί να στρέφεται στην σωστή κατεύθυνση αλλά και αυτή να είναι εμπλουτισμένη με τη μαγική λέξη "συμφέρον", όπως πρέπει να είναι και κάθε ιδεολόγημα. Αλλιώς από μόνη της η οργή ενάντια στο συμφέρον, όπου συνήθως στρέφεται σε λάθος κατεύθυνση, καταντάει κακό ανέκδοτο. Βέβαια η Παπαρήγα θέλει να σώσει τον... μουσουλμανικό κόσμο και την Παλαιστίνη, όμως ο κόσμος λειτουργεί έτσι από τον καιρό που ένα ξίφος καθοδηγεί ολόκληρους λαούς με κοινό παρανομαστή το "συμφέρον". Δηλαδή η κ.Παπαρήγα θα πρέπει ίσως να σκεφτεί ότι κάποιους από εμάς (δηλαδή το υπόλοιπο 95,5%) ουδόλως μας απασχολεί το συμφέρον της Παλαιστίνης, ούτε τα βάσανα του μουσουλμανικού κόσμου, και αν μπορούσαμε να κρεμάσουμε τον Σανταμ καταμεσίς στην πλατεία Συντάγματος προκειμένου να αποκτούσαμε 100 πετρελαιοπηγές, ευχαρίστως θα το κάναμε. Το ότι δεν έχουμε τόσο δυνατό ξίφος για να το πράξουμε, δεν σημαίνει ότι θα βάλουμε και τα κλάματα με το κρέμασμα αυτού του καραγκιόζη ή για την στεναχώρια των ταλιμπάν.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Ιαν 06, 2007 2:58 pm

οργή.

η αλήθεια
έχει ένα στερητικό άλφα βαβυλώνιε.
δεν έχει συμφέρον.

η οργή μπορεί να είναι το συναίσθημα της ανημπόριας, για κάθε ένα ξεχωριστά από μας.
για όλους, όταν γίνει, γίνεται στάση, επανάσταση.

εγώ είμαι ένα άτομο, ιδιαίτερα χαζοχαρούμενο ίσως, τουλάχιστον στα μάτια μερικών, μα έστω κι έτσι, θέλω να αναζητάω την αλήθεια.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ.
όχι ότι κοιμάσαι εσύ, ούτε ότι έχω α"υπνίες εγώ.
μα όσοι πιστεύουν ότι οι πετρελαιοπηγές και κάθε 'πετρελαιοπηγές' είναι η λύση του προβλήματός τους, την έχουν οριοθετήσει απλώς στην ύλη.
όμως για να γράφεις εδώ, μάλλον σ'αγγίζουν κ σένα και κάποια άλλα θέματα.
καλημέρα και χρόνια πολλά!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Σάβ Ιαν 06, 2007 6:25 pm

Φίλη epsilon είμαι από εκείνους τους θηριώδης ανθρώπους που έχουν το θράσος να πιστεύουν ότι η πρόοδος των λαών περνάει μόνο μέσα από το συμφέρον, δηλαδή και μόνο εφαρμόζοντας το "acta non verba".
Η οργή των πραγματικών επαναστατών περνά πρωτίστως από το στομάχι τους, ενώ αν το καλοσκεφτείς λιγάκι κανένας δεν έστειλε τους δορυφόρους στο διάστημα για το καλό της ανθρωπότητας ή το πρεστίζ του έθνους, αν δεν υπήρχε συμφέρον θα ζούσαμε ακόμα την εποχή του χαλκού.
ʼρα αν περιμένεις από έναν ρωμαίο σαν εμένα να στεναχωρηθεί ή να οργιστεί επειδή κρεμάσαν τους ταλιμπάν ανάποδα, θα σου έλεγα πως θα το έκανα αν αυτό ήταν το συμφέρον της Ρώμης. Και εγώ για την "αλήθεια" που μου μιλάς αναφέρομαι.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Φεβ 16, 2007 9:41 pm

Είπα στις 15 Δεκέμβρη να κάνετε ό,τι σας φωτίσει ο Αλλάχ! Κι εσείς διαλέξατε να κρεμάσετε... Να απαγχωνίσετε μωρέ, πώς το λένε; και ξέρετε κάτι; Κατάλαβα την γύμνια σας! Την ευρωπαϊκή γύμνια σας! Διότι τώρα έχετε ενδυθεί μα την προβιά των ευρωπαίων ηγετών (πάντα με μικρό "η") και των άλλων παρατρεχάμενων που απλώς "καταδικάζουν το γεγονός"... Σας βαρέθηκα εντελώς!΄Με αηδιάζετε έτσι όπως μα αηδιάζουν όλοι όσοι "καταδικάζουν το γεγονός" εκ των υστέρων. Πριν συμβεί το γεγονός τί κάνατε; Φοβόσασταν να μην στιγματιστείτε αν ορθώσετε το ανάστημά σας (λέμε τώρα) ή αν υψώσετε την φωνή σας προκειμένου να μην θανατωθεί ένας δικτάτορας; ΦΟΒΗΘΗΚΑΤΕ...;
Ορίστε! Θανατώθηκε! Απαγχωνίστηκε...
Κι εσείς καταδικάσατε το γεγονός...
Σκεφτήκατε ποτέ να φωνάξετε (να ουρλιάξετε αν χρειαστεί) προκειμένου να οδηγηθούν στο σκαμνί ως κατηγορούμενοι οι εγκληματίες πολέμου που επιλέξατε να προσκυνάτε; Ξέρετε, υπάρχουν δύο εγκληματίες που τους έχω βάλει στην ίδια θέση με τον Χίτλερ... Ο Στάλιν και ο Σαντάμ έπονται...
Ασφαλώς και καταλάβατε για ποιους μιλάω... Είδατε; Συνεννοούμαστε!
Λοιπόν...;

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Πέμ Δεκ 11, 2008 11:29 pm

messinian έγραψε:
Διάλεξα το ξε-βόλεμα και χαίρομαι και λιγάκι (πέραν απ' όλες τις οικονομικές θεωρίες που αγνοείτε -όσοι τις αγνοείτε...) που δεν θά 'χετε θεσούλα να βολέψετε όσους νουθετείτε στο βόλεμα. Ψέματα να πώ;
Τα έχω δει όλα από παλιά, κι έχω δει και χειρότερα! Έρχονται!
Σιγά μην ασχοληθώ...

Λέω: η οργή είναι το ευγενέστερο και υγειέστερο των συναισθημάτων σε καθεστώτα ημιδημοκρατικά ή ημιαπολιταρχικά. Δηλαδή σε αυτό που ζούμε από τότε που γεννηθήκαμε! Έχω πολλά να σου πω μα νομίζω ότι τα ξέρεις!
Πάντως, κάποια στιγμή θα σου τα γράψω! Τώρα πενθώ!
Εσύ;

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Κυρ Δεκ 14, 2008 3:11 am

Θα συνεχίσω να γράφω ερωτικά ποιήματα και τραγούδια που μιλούν για επανάσταση. Θα συνεχίσω να υπάρχω και να οραματίζομαι! Διότι το δυνατότερο όπλο είναι ένα πυριφλεγές όραμα! Κι ένα πυριφλεγές όραμα δεν χτίζεται με την βία αλλά με την παιδεία!
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Φεβ 01, 2015 3:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Δευτ Φεβ 02, 2009 7:44 pm

...
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Ιαν 15, 2017 7:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Τρί Φεβ 03, 2009 9:38 pm

...
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Φεβ 01, 2015 3:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης