επικαιρότητα

ΚΑΤΩ ΟΙ ΧΟΥΝΤΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Αύγ 07, 2006 10:58 pm

και εφόσον μου εδόθη ο λόγος, τον παίρνω (το λόγο), χαζή είμαι να μην τον πάρω; (το λόγο πάντα),
και ορμώ ακάθεκτη να σας εξηγήσω το μεταμοντέρνο:
αν δεν καταλαβαίνετε τι είναι, μην κόπτεστε: ντουγρού (να μια αραβική λέξη) μπροστά, και μετά μια τούμπα και πέφτετε στα παλιά, τόσο απλό ήταν.

όσο για το ποιος φταίει, δε φταις εσύ, δε φταίω εγώ, δε φταίνε άραβες, αμερικάνοι, παλαιστίνιοι, πέρσες και αφγανοί, ρώσοι και τροτσκιστές, κινέζοι και βιετναμέζοι, δαίμονες θεοί, πλούσιοι ή φτωχοί,
εντάξει.
ο χατζηπετρής φταίει.

δεν ξερω δεν μπορώ να δώσω καμιά εξήγηση. ποια εξήγηση να δώσεις μπροστά σε τότο αίμα;
προσπαθείς να καταλάβεις, και φυσικά δεν καταλαβαίνεις.
ο κούτσης πάντως, κάθε φορά που μιλάει, εγώ κάθομαι και τον ακούω με σεβασμό και πάντα νιώθω ότι μου λέει την αλήθεια.
δηλαδή ο κούτσης δεν τη λέει σε μένα, δε με ξέρει μάλλον, στην τηλεόραση τη λέει, και να μην τον χάνετε όταν μιλάει, γιατί ξέρει τι λέει αυτός. είναι καθηγητής μεσανατολικής πολιτικής ή κάπως έτσι στο πάντειο πανεπιστήμιο, αγαπάει τους άραβες και ξέρει πάντα τι λέει.
το σενάριο που είχε προτείνει προ καιρού φαίνεται πολύ λογικό:

συνδυασμός: τρία στέπια αμερικάνικα ανάμεσα στην κίνα/ρωσία και τη μεσόγειο με την υποταγμένη ευρώπη: ένα στέπι, το αφγαν. δεύτερο στέπι το ιράκ. τρίτο στέπι ο αχταρμάς ισραήλ. ανάμεσα σ'αυτά τα στέπια , δύο άλλα στέπια απάτητα, ανάμεσα σ'αυτά τα τρία: ιράν αφενός, συρο-παλαιστίνη αφετέρου. πρώτο στέπι εξαπλωσης των αμερικανων το ιράν. αν όμως το κάνουν τώρα, ο νότιος λίβανος με των σιιτικών τάσεων χιζμπολά, θα σηκωθούν και θα βαρέσουν στο κεφάλι το ισραήλ.
οι αμερικανοί το σκεφτήκανε, και σου είπανε: πριν απ' αυτούς εμείς. θα τους διαλύσουμε ώστε όταν επιτεθούμε στο ιράν, αυτοί να μην κάνουν αντίποινα στο ισραήλ. έτσι λιάνισαν την περιοχή με απάνθρωπη σκληρότητα, υποκινώντας ό,τι δήποτε εναντίον οποιουδηποτε. σκοπός: εκκαθάριση πριν τη μεγάλη επίθεση εναντίον ιράν και συρίας.

μα ο λογαριασμός αίματος χοντραίνει. δε βγαίνει εύκολα ο λογαριασμός.

ο απογοητευμένος άνθρωπος ή νεκρός είναι, ή σαμψών είναι, μετά των αλλοφύλων που λένε.

όμως αυτό είναι μια πλευρά.

υπάρχουν κι άλλες.
ψυχαναλυτικά τα πράγματα επίσης μπορεί να συζητηθούν.
πχ.χ ο ιρακινός που πάει και σκάει την κοιλιά του και τις βομβίτσες του σε μια κηδεία, και σκοτώνει σα μύγες τους συναθρώπους του.
δεν είναι τυχαίο ότι ανθίζει τέτοια σκέψη στην περιοχή...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Αύγ 07, 2006 10:58 pm

καλή η μαρούσκα;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Τρί Αύγ 08, 2006 4:37 pm

Οταν έλεγε ότι «Πόλεμος πάντων πατήρ», ο Ηράκλειτος αναφερόταν σ' έναν νόμο, στο νόμο που ρυθμίζει τον κόσμο ως πεδίο δράσης των αντιθέσεων.

Ο πόλεμος ομως δεν είναι πια ένας νόμος, δηλαδή ένας πατέρας, ένας λόγος, ένας διαιτητής, αλλά μια μητέρα, μια μήτρα παραγωγής καταστάσεων.
Αυτό δείχνει καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο πως ο πόλεμος είναι επίσης φαντασιακός.
Οχι ότι οι καταστροφές δεν συμβαίνουν πραγματικά αλλά, θα το επαναλάβω για τους προκατειλημμένους, η υποδοχή των εικόνων του πολέμου από μέρους μας φαίνεται παραδομένη σε μια συναίνεση ανάλογη μ' εκείνη που ενθαρρύνουν οι μυθοπλασίες.

Μπορεί το αντιπολεμικό κίνημα να ενισχύεται διεθνώς, όμως το κακό που χτυπάει το ανθρώπινο μάτι είναι χειρότερο απ' τις βόμβες, δεν σκοτώνει αλλά μεταμορφώνει το υποκείμενο σε ζωντανό-νεκρό.

Για παράδειγμα, τη στιγμή που ο Κώστας Βαξεβάνης εξηγεί στους θεατές της ΝΕΤ ότι οι Ισραηλινοι χτυπούν Λιβανικές θέσεις άμυνας με τόμαχοκ, οι άλλοι σταθμοί συναγωνίζονται για την ικανοποίηση ενός μωσαϊκού προτιμήσεων, με δύο κωμωδίες της Βουγιουκλάκη, ποδόσφαιρο, ξένη παιδική ταινία, βιντεοκλίπ κ.λπ.

Αυτός ο εθισμός στην παρεμπίπτουσα διάσταση του πολεμικού θεάματος, η αποχαύνωση αυτή από το πέρασμα του θανάτου σε θέση υπόκρουσης, είναι ο ίδιος ο κόσμος μας.
Το μυστικό που τον εμψυχώνει, ολοφάνερο άλλωστε, έγκειται στη δυνατότητα να εκτοπίζει τον τρόμο, φέρνοντας σε πρώτο πλάνο τις εικόνες του, που η πρόσληψή τους καταλήγει, βαθμιαία, προαιρετική.

Ο τρόμος έτσι ουδετεροποιείται και, μαζί, τα αντανακλαστικά του ανθρώπου απέναντί του, πανικός, οργή, θλίψη.

Αυτό δηλώνεται καθαρά στην προσπάθεια να του εξασφαλίσουν ένα εμπορικό όνομα, μια διαφημιστική δυναμική, τις απαραίτητες τυμπανοκρουσίες.

Παλιά οι σχεδιαστές στρατηγικής κατέφευγαν στον ευφημισμό· επιθυμία τους ήταν να αποφύγουν τα σημαίνοντα του ολέθρου αντικαθιστώντας τα με χαριτωμένα υποκοριστικά, όπως κάνουν με τους τυφώνες, που τους βαφτίζουν Λούσι και Ντόλι.

Ο τρόμος, επειδή δεν ταξίδευε μέσω εικόνων αλλά μέσω φημών και κειμένων, που θα πει πως συνοδευόταν από την αντήχηση του θανάσιμου νοήματός του, έπρεπε να εξορκιστεί.

Τώρα συμβαίνει το ανάποδο και ο τρόμος, στο μέτρο που έπαψε να είναι συγκλονιστικός, πρέπει να καταφθάνει με φανφάρες .
Είναι γνωστό ότι η ανθρωπότητα δεν σοκάρεται πια.

Οσο λιγότερο σοκάρεσαι, τόσο πιο ηχηρή πρέπει να είναι η αναγγελία του σοκ.

Ακριβώς όπως στις διαφημίσεις της ευτυχίας που υπόσχονται τα αυτοκίνητα και τα καλλυντικά στους καταθλιπτικούς χρήστες.

ΥΓ. Ωστόσο, εμφιλοχωρεί εδώ ένα ύστατο βίωμα, τόσο χαρακτηριστικό του λεγόμενου μεταμοντερνισμού, ένα συναίσθημα που επωάζεται στη θέση του χαμένου τρόμου και που είναι η ψυχρή, απροσδιόριστη φρίκη απ' το ότι όλο αυτό, όλη αυτή η καταστροφή, συντελείται με τρόπο καθαρά επιχειρησιακό και σε κοινή θέα, όπως ας πούμε η προσελήνωση του θαλαμίσκου του Απόλλων 11.

Ενας προϊδεασμός δόθηκε από τη γραφειοκρατική αταραξία των ναζί κατά την εξόντωση των Εβραίων.
Στη ναυτία που ένιωσαν οι άνθρωποι παρασιτούσε, από τότε ήδη, η φρικαλέα επίγνωση ότι το έγκλημα διεκπεραιώθηκε σαν ένα τυπικό ζήτημα αριθμών και ληξιαρχικών καταλόγων.

Το ότι μιλούν σήμερα οι Ισραηλινοί για αεροπορικές "χειρουργικές επεμβάσεις" θυμίζει έντονα τις ιατρικές μεταφορές, τόσο προσφιλείς στο ναζιστικό κόμμα, σύμφωνα με τους ιθύνοντες του οποίου, η Γερμανία έπρεπε να απολυμάνει το σώμα της προσεκτικά, εξαφανίζοντας τα σιωνιστικά μικρόβια.

Ετσι δρα και η μητέρα όλων των τηλεοπτικών προγραμμάτων, δηλαδή μ' αυτό το ύπουλο μουρμουρητό της επικοινωνιακής τεχνολογίας που αυτοαναπαράγεται, «με ειδοποιούν από την αίθουσα σύνταξης... Σι Εν Εν... παραβιάζουν διεθνείς συνθήκες... απώλειες... με ειδοποιούν... ο Ντόναλντ Ράμσφελντ... Mπουsh... με ειδοποιούν... Πρόεδρος Mπουsh... θα συνδεθούμε... . βομβαρδίζουν αυτή τη στιγμή... στρατηγός Μαλακας... συνδεόμαστε... φλέγεται... με ειδοποιούν... Σι Εν Εν... Αλ Τζαζίρα... θρίλερ με αιχμαλώτους... οπισθοφυλακή... Mπουsh... με ειδοποιούν... με ειδοποιούν...», ένα δαιμονικό μουρμουρητό των δορυφόρων που λειτουργούν σαν υπερμεγέθη μόντεμ για τη σύνδεση με τους τερματικούς του Κάτω Κόσμου.

Να θυμάστε ότι ο Αδης έχει δύο εισόδους, μία στο Ιερουσαλημ και μία στην αίθουσα απονομής των Οσκαρ.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Αύγ 08, 2006 4:57 pm

συνδυασμός: τρία στέπια αμερικάνικα ανάμεσα στην κίνα/ρωσία και τη μεσόγειο με την υποταγμένη ευρώπη: ένα στέπι, το αφγαν. δεύτερο στέπι το ιράκ. τρίτο στέπι ο αχταρμάς ισραήλ. ανάμεσα σ'αυτά τα στέπια , δύο άλλα στέπια απάτητα, ανάμεσα σ'αυτά τα τρία: ιράν αφενός, συρο-παλαιστίνη αφετέρου. πρώτο στέπι εξαπλωσης των αμερικανων το ιράν. αν όμως το κάνουν τώρα, ο νότιος λίβανος με των σιιτικών τάσεων χιζμπολά, θα σηκωθούν και θα βαρέσουν στο κεφάλι το ισραήλ.
οι αμερικανοί το σκεφτήκανε, και σου είπανε: πριν απ' αυτούς εμείς. θα τους διαλύσουμε ώστε όταν επιτεθούμε στο ιράν, αυτοί να μην κάνουν αντίποινα στο ισραήλ. έτσι λιάνισαν την περιοχή με απάνθρωπη σκληρότητα, υποκινώντας ό,τι δήποτε εναντίον οποιουδηποτε. σκοπός: εκκαθάριση πριν τη μεγάλη επίθεση εναντίον ιράν και συρίας.
----------------------------

και εχτές ο μπους μίλησε για τις δύο αυτές χώρες λεγοντας τη λέξη 'οι εχθροί μας, το ιράν και η συρία'.
πώς μπορεί κανένας να είναι υποκινητής παγκοσμίων πολέμων...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Αύγ 08, 2006 5:22 pm

ίδια πολιτική αυτή της κύπρου.
όχι ίδια, μα η αυτή. εκεί το ρόλο του ισραήλ έχει ο άλλος σύμμαχος, η τουρκία, που δίκαια ο ψυρούκης αναφέρει ως 'χωροφύλακα των ΗΠΑ στην ανατολική μεσόγειο'. κόβουμε το νησί στα δυο για να το ενοποιήσουμε ως κομμάτι της πληγής της μέσης ανατολής, ιδιαίτερο τελικά τμήμα της γης.
μεσοποταμία και μεσόγειος. θα φτάσουμε στα άκρα για να είμαστε πάντα στη μέση. λένε οι αμερικάνοι. αυτοί το λένε τελικά; ξέρω γω;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Αύγ 11, 2006 10:03 am

Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Τετ Οκτ 11, 2006 3:54 pm

Tanton έγραψε:Κάποιες διευκρινήσεις:

Δεν διαβάζω τα κείμενα του κ. Μεσσήνιου. Είτε γράφει για πίπες είτε για υπόγειους Παρθενώνες. Κι΄ αυτό δεν κρύβει καμιά απαξία.
Απλά δεν με ενδιαφέρουν. Εμένα προσωπικά.
Προχθές όμως έκανε ένα βαρύτατο σφάλμα.
Κηλίδωσε βάναυσα ένα εθνικό σύμβολο.
( που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και φυλετικό και θρησκευτικό )
αυτή η πράξη είναι για τον δικό μου αξιακό πολιτισμό, φασιστική.
( όποιο και να είναι αυτό το σύμβολο, όποια και να είναι η αφορμή και αιτία ).
Τον είπα ρατσιστή και φασίστα και το πράγμα για μένα τελειώνει εδώ.

Είμαι ρατσιστής και φασίστας!
Με τους ηλίθιους και την ηληθιότητα που αποπνέουν.
Δικαίωμά τους και δικαίωμά μου!
Το προτιμώ αυτό (και σ' ευχαριστώ θερμά) απ' το να ήμουν ένας κοιμισμένος γερομαλάκας που ενδιαφέρεται για την δήθεν κηλίδωση εθνικών και θρησκευτικών συμβόλων από μια ευφυή εικόνα, και δεν ενδιαφέρεται, εξίσου ίσως για το αίμα που έρευσε και ρέει για την επιβολή αυτών των εθνικών και εθνικών συμβόλων. Λυπάμαι...
Προχθές ήμουν Παλαιστίνιος, χθες ήμουν Λιβανέζος και σήμερα μπορεί να είμαι άπατρις. Δίχως να ορίζουν τις στιγμές μου εθνικά και θρησκευτικά σύμβολα. Διότι έχω διαλέξει να ορίζει τις στιγμές μου ο άνθρωπος, μέσα μου και έξω μου. Κι αυτόν τον άνθρωπο θα το υπερασπίζομαι πάντα με όσες δυνάμεις διαθέτω και με όποιον τρόπο μπορώ, αδιαφορώντας αν θα χαρακτηριστώ με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό από αυτούς που κοιτάζουν το δάχτυλό μου την ώρα που προσπαθώ να τούς δείξω το φεγγάρι. Ειλικρινά δεν μ' ενδιαφέρει.
Και στην προκειμένη περίπτωση μ' ενδιέφεραν περισσότερο τα νεκρά παιδάκια από τις βόμβες των ισραηλιτών από πανιά με σύμβολα αιματοβαμμένα ούτως ή άλλως...
Και το ζήτημα, στην δική μου ψυχή, είχε ειδική βαρύτητα, εφόσον γνώριζα (ας μου επιτραπεί το δικαίωμα της γνώσης...) ότι ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΛΙΒΑΝΟ ΗΤΑΝ Η ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΗ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΜΑΧΩΝ.... Τελεία.

Υ.Γ. Ξέχασα: Στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο υπήρξα Εβραίος και θα ξαναϋπάρξω αν χρειαστεί... Προς το παρόν όμως, επίτρεψέ μου να ουρλιάζω: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ!
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Re: ΚΑΤΩ ΟΙ ΧΟΥΝΤΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

Δημοσίευσηαπό messinian » Τρί Φεβ 22, 2011 1:13 pm

Λευτεριά παντού!
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ