επικαιρότητα

ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ:ΜΑΚΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Κυρ Δεκ 25, 2005 10:34 pm

Ολοί αυτοί οι « δημοσιογράφοι» που βγαίνουν κάθε τόσο «επί σκηνής» είναι επίορκοι και ξιπασμένοι.

Δημοσιογράφοι είναι αυτοί ή σώου μεν;

Να τις μαζέψεις κύριε τριανταφυλλόπουλε τις πληροφορίες σου, να κάνεις ένα ωραίο άρθρο και να το στείλεις στις εφημερίδες. Να φάνε και αυτές ψωμάκι, να πάνε και οι νοικοκυραίοι να την διαβάσουνε μετά τη δουλειά με το καφεδάκι τους σε ωραία ελληνικά, να ενημερωθούνε, να σκεφτούνε και να συμπεράνουνε.
Οχι, τώρα που βγαίνετε ένας- ένας στη σκηνή, μια ο φακός να δείχνει τα σκυλιά και μια το μπόγια....

Και είναι επίορκοι όλοι αυτοί οι δήθεν δημοσιογράφοι γιατί ο ( σκανδαλώδης) τρόπος που ασκούν το λειτούργημά τους περισσότερο ξευτελίζει το κοσμάκη παρά αυτούς που καταγγέλλουν. Διότι αν δείχνεις την διαφθορά πρέπει να δίνεις ταυτόχρονα και μια διαφυγή. Ειδεμή κάνεις τον θεατή συνένοχο. Και η διαφυγή αυτή – μιας και ο μέσος άνθρωπος δε μπορεί να ξεσηκωθεί- είναι να του παράσχεις τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια.

Για αυτήν την αξιοπρέπεια του μέσου ανθρώπου λοιπόν ο κύριος τριανταφυλλόπουλος πεντάρα δε δίνει.
Υπό το πρόσχημα της δημοσιογραφίας και της ενημέρωσης σύρει τον πολίτη στην σκανδαλο λαγνεία.
Από πού και ως πού μπορεί ένα σκάνδαλο να ξεπερνά τα όρια της είδησης; Να γίνεται θέαμα! Αυτό είναι η δημοσιογραφία; Εγώ ξέρω ότι η αποστολή του δημοσιογράφου είναι να ερευνά και να εκθέτει εμπεριστατωμένα, ολοκληρωτικά και τελεσίδικα. Η σχέση αίτιου και αιτιατού να είναι τόσο απόλυτη και τόσο κατηγορηματική ώστε να αφήνει τον αναγνώστη και εν προκειμένω τον τηλεθεατή απ έξω. Τα πράγματα να του παρουσιάζονται μπαμ- μπαμ. Αυτό! Ετσι δίνεται βάρος και στην είδηση και σε αυτόν που την λέει κι έτσι νιώθει αξιοπρεπής και αυτός που παρακολουθεί. Δεν είναι δυνατόν τόσο σοβαρά θέματα να βγαίνουν στον αέρα σε μορφή « ροής» δηλαδή ερωτήσεις από δω, σχόλια από κει, διευκρινήσεις, εξακριβώσεις, κρούσεις, αντικρούσεις, εις τρόπον που να έχουμε τελικά σκυλοκαυγά. Φανταστείτε, αυτό θα μπορούσε ποτέ να γίνει στο γραπτό λόγο; Θα μπορούσε ο κύριος σηριαλογραφόπουλος και ο κύριος μπαχαλόπουλος να μας τα παρουσιάσουν όλα αυτά αν αντί για γυαλί είχαν χαρτί;

Οχι βέβαια! Μπορεί ο κάθε δημοσιογραφάκος επίδοξος σταρ να γίνει δημοσιογράφος και να δείξει στο πολίτη το βούρκο χωρίς να τον κλωτσά έντεχνα με τις σκηνοθετικές μεθόδους και τον ίδιο μέσα στο βούρκο;

Ο κύριος τρεχαγυρευόπουλος όμως δε κάνει αυτό. Κάνει το άλλο..Φοράει το κουστουμάκι του, στήνεται μπροστά στη κάμερα και αρχινάει: κοίτα, κοίτα μικρέ μίζερε ανθρωπάκο πού ζεις! Κοίτα, κοίτα τι δε βλέπεις που εγώ το βλέπω και συ δεν το βλέπεις. Κοίτα τι μπορώ να κάνω εγώ που εσύ δεν μπορείς να κάνεις! Κοίτα πόση εξουσία έχω στα χέρια μου που εσύ δεν την έχεις. Είσαι μικρούλης, μικρούλης, τόσος δα, ηδονοβλεψίας, με το κουστουμάκι σου και με το τσαντάκι σου και με το πράσινο αυτοκινητάκι σου και με έχεις ανάγκη. Με έχεις ανάγκη να σου δείχνω τι σου κάνουν, τι κάνουν αναμεταξύ τους για να ανοίγεις το στοματάκι σου μια πήχη κάθε βράδυ- πατατάκι και ονοματάκι, κι άλλο πατατάκι κι άλλο ονοματάκι, πιες τώρα και μια γουλίτσα κρασάκι! Μπράβο καλό μου ζωάκι! Διάλειμματάκι τώρα για διαφημιστικά. Πώς σε πήρε ο ύπνος; Μπράβο! Νάνι – νάνι καλό μου παιδάκι. Αχ, τι ωραία που θυμιατίζεις τη σειρά σου καλέ κύριε τριανταφυλλόπουλε....

Ποιος διαφθείρει ποιον τελικά;

Κάνε την έρευνα σου κύριε δημοσιογραφόπουλε, κάτσε στο γραφείο σου, ξύσε τη γκλάβα σου και το μολύβι σου και στείλε ένα άρθρο επιτέλους στις εφημερίδες.....
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Δευτ Δεκ 26, 2005 8:45 pm

ΕΜΠΑΘΕΙΑ!

ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΟΛΟΥΣ!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ #1

ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Τρί Δεκ 27, 2005 3:07 pm

Μια τσιπούρα να! Ηταν κάποτε δύο καλοί φίλοι. Ο ένας ήταν μανιώδης κηνυγός, και ο άλλος είχε τρέλλα με τα αγκίστρια, τις πετονιές και γενικά το ψάρεμα. Οπως κάθε σαββατοκύριακο, έτσι και αυτό χωριστήκαν την Παρασκευή για να ασκήσει ο καθένας το χόμπυ του. Περνάει το Σαββατοκύριακο, και την Δευτέρα, μετά τη δουλειά, συναντιούνται κλασσικά στο γειτονικό καφενείο. Αφού φέρνει ο κυρ Φάνης τον Λουμίδη, έκαστος στο είδος του αρχίζει να εξιστορεί την Σαββατοκυριάτικη περιπέτειά του. Πρώτος ξεκινάει ο ψαράς... _ Που λές Ανδρέα μου, μου είχε λείψει πολύ το ψάρεμα με πετονιά, έτσι πήρα τη βάρκα και πήγα κοντά σε κάτι βράχους, για να κάνω καθετή. Καθώς λοιπόν ανέβαζα τα σπαράκια και τους καμπανάδες δύο δύο, αισθάνομαι μία τσιμπιά άλλο πράγμα. Δοκιμάζω να τραβήξω.. αδύνατον.. τράβαγε με τόση δύναμη, που η πετονιά μου έκοβε τα χέρια! Φόρεσα λοιπόν τα γάντια, σφήνωσα και τη βάρκα ανάμεσα σε δύο βράχους.. και αρχίζω να τραβάω την πετονιά... και βγάζω ρε π....... μου... Μία τσιπούρα τεσσεράμιση μέτρα!!! - Τι μου λές ρε Παναγή... λέει ο κηνυγός με έκφραση γεμάτη ενδιαφέρον. Εγώ που λές Παναγή μου, το Σάββατο το πρωί, είχα φορτωθεί με την επαναληπτική επ'ώμου, και έκοβα βόλτες στο δάσος. Σε κάποια στιγμή, βλέπω πίσω από ένα θάμνο, κάτι ογκώδες να κινείται. Συλλογίζομαι λοιπόν "Οπα, έπεσα σε αρκούδα" και χωρίς δέυτερη σκέψη, σηκώνω την επαναληπτική και ρίχνω 4 καλά κεντραρισμένες βολές. Φυσικό ήταν η αρκούδα να σωριαστεί στο χώμα αμέσως. - Καλά μιλάμε έκανες καλή λεία Ανδρέα μου... - Κάτσε ρε.. δεν σου τελείωσα την ιστορία, πηγαίνω που λες να δω πόσο μεγάλη αρκούδα χτύπησα.. και τα χάνω.. δεν είχα χτυπήσει την αρκούδα.. αλλά το δασοφύλακα. "Αμάν" σκέφτομαι "τώρα την έχω κάνει από κούπες αν με δούνε". Ετσι, ανοίγω μια γούβα εκει δίπλα, και αρχίζω να τον θάβω. Πριν καταφέρω να καλύψω το χέρι του, σκάνε μύτη δύο καλόγριες που βολτάρανε στο δάσος. Εντρομος, προσπαθώ να κρυφτώ, αλλά ήταν ήδη αργά. Κοιτάω δεξιά, κοιτάω αριστερά.. κανένας.. σηκώνω την επαναληπτική, ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ, και τις καθαρίζω και τις δύο. Δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς, θα με βλέπανε. Ετσι, ανοίγω δύο γουβίτσες παραπέρα, και τις θάβω και αυτές. Πριν προλάβω να τελειώσω με τη δεύτερη, εμφανίζονται τρεις πρόσκοποι που κάνανε περιπολία. Και πάλι έντρομος, κοιτάω δεξιά.. κοιτάω αριστερά.. κανένας.. σηκώνω την επαναληπτική, ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ, και τα δώσαν ψιλωμένα για τα κυπαρισσάκια. Δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς!.. Ετσι, και πάλι ανοίγω τρεις γούρνες παραπέρα, και αρχίζω να θάβω τους πρόσκοπους.. πριν προλάβω να θάψω τον τρίτο, έρχεται ένα λεοφωρείο με τουρίστες...
Παρεμβάλλεται εκείνη τη στιγμή ο ψαράς.. - Και τους καθάρισες όλους ρε;
και ο κηνυγός... - Αν δεν κόψεις 3 μέτρα από την τσιπούρα σου, θα τους αλλάξω την παναγία
:wink:
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Φεβ 17, 2006 10:34 pm

Ρε συ ταρζάν, δεν είμαστε τυφλοί!

Το είδαμε λέμε το λινκ για το ημερολόγιο!!!!

ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕ

Έλεος!!! φτάνει!!!!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Φεβ 17, 2006 11:37 pm

κατσε ρε συντρόφισσα, εσυ μιλας για το άτομό σου παραβλέποντας τα δικά μου προβλήματα ενόρασης και εναντίληψης.

με λίγα λόγια δεν το έχω εμπεδώσει ακόμα φιλτατε τάρζαν, μήπως μπορείς να γινεις λιγο πιο σαφης και να μας κανεις μια μικρη περιγραφη του τι κανει αυτο το μαραφετι και τι μας χρειαζεται να ξερουμε τα καταραμενη μερα γενησσης μας και κατοπιν ξαναδωσε αλλη μια φορα το λινκ επειδη δεν προλαβα να το διαβασω λογω... ΠΛΑΤΟΥΣ, αν γινεται μάζεψε το λιγο στις ακρες...

ευχαριστω!
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Δευτ Φεβ 20, 2006 7:23 pm

ΒΡΕ ΚΟΛΟΠΑΙΔΑ! ΤΟ ΒΓΑΛΑΤΕ! Ε! ΚΑΛΑ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΞΕΡΟΛΕΣ!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ! ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ! ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

http://www.badongo.com/file.php?file=GR ... WERE+BORN!!
__2006-02-17_CALENDAR1801-2099.zip&s=
Badongo One Click hosting GREEK CALENDAR FROM 1801-2099--FIND THE DAY YOU WERE BORN!! - GREEK CALENDAR FROM 1801-2099--FIND THE DAY YOU WERE BORN!!

ΞΑΝΑΒΓΑΛΤΕΤΟ!!!

ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ!
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Φεβ 21, 2006 2:21 pm

Και τώρα μια βασική ερώτηση :

Που στο καλό είναι αυτό το "χρήσιμο" ημερολόγιο???
(γιατί σε μένα λέει "file not found" … λες να μου κρατάει μούτρα που σου έβαλα τις φωνές?)

Κάποια σχόλια, όχι και τόσο βασικά :

Αν σε ένοιαζε τόσο πολύ για τους "φτωχούς" που θέλουν να κατεβάσουν δωρεάν το ημερολόγιο, θα φρόντιζες να τσεκάρεις αν είναι σωστό το λινκ που δίνεις. Αντί για αυτό, απλά (δεν ξέρω και πώς να το πω με τακτ να μην σε προσβάλλω … γι' αυτό και δεν θα το παιδέψω και θα το πω στα ίσα) σπαμάρεις!

Και δεν φτάνει που διαφημίζεις, αλλά απλώνεσαι και σε διάφορα άσχετα θέματα.
Εν ολίγοις, α ρε τριανταφυλλόπουλος που σου χρειάζεται! (και χωρίς κρυφή κάμερα μάλιστα)
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Τρί Φεβ 21, 2006 6:26 pm

ΧΑ!ΧΑ! Σοβαρά;
Ε! τότε συγγνώμη!
Αλλά μου φένεται περίεργο! κάτσε να δοκιμάσω να το κατεβάσω! εγώ!
Κάτι θα είναι λάθος στο SITE ΠΟΥ ΤΟ ΈΚΑΝΑ UPLOAD! Θα το κοιτάξω!
---------------------

Τι γίνετε τώρα με την νέα κυβέρνηση; πως τα βλέπετε τα πράγματα;
:D Έχω πληροφορίες ότι θα σφίξει ο Έλληνας το ζωνάρι του πάλι!!
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Φεβ 21, 2006 6:58 pm

TARZAN010 έγραψε:Τι γίνετε τώρα με την νέα κυβέρνηση; πως τα βλέπετε τα πράγματα;
:D Έχω πληροφορίες ότι θα σφίξει ο Έλληνας το ζωνάρι του πάλι!!

αυτά τα λενε οι τουρκοσποροι αμερικανοφιλοι. στη πραγματικοτητα ολα ειναι πολυ καλα. εγω πιστευω πως αυτα τα λενε γιατι μας ζηλευουνε οι οθωμανοιστες.
εχω και μια προταση
γιατι δε μεταφερουμε το τοπεικ αυτο ολο οπως εινε στο "πειτε ενα ανεκδοτο να γαιλασουμε λοιγακι?"
πιεστυω?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Τρί Φεβ 21, 2006 10:08 pm

Μα τι λες τώρα!
εμείς είμαστε φίλοι με τους αμερικάνους, εδώ και χρόνια τώρα!
Η Αμερική δίνει εντολές στην Ελλάδα, (και όχι μόνο)και οι εντολές εκτελούνται!

π.χ. Η Ντόρα στο ΥΠΕΞ! ...Νομίζετε ο Καραμανλής την έβαλε;

Ο μπαμπάς BUSH!!

Καταλάβατε; :wink:
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης