επικαιρότητα

Φτάνει πια. Πολεμήστε τους.

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό alexis » Τρί Νοέμ 22, 2005 4:54 pm

περι ιδεολογιας

ο προεδρος του πασοκ κατέστησε σαφες ότι υπαρχει μονο θεμα προσώπων και όχι ιδεολογιας. η ιδεολογια που έχει του φτάνει .
το μονο που χρειαζεται ειναι να μπουν στο πολιτικο σκηνικο νεα πρόσωπα(αντι για ζιβαγκο θα έχουν για λόγκο το λάπτοπ στην κωλότσεπη)
και πόσο θα αντέξουν τα νέα πρόσωπα?
3 χρόνια θα τους πάρει να μάθουν τη δουλειά και μετά .... τρέμετε ελβετικες τράπεζες και γραβιέρες..

ο μπαμπάς μου, που πλέον ούτε θέλω να του μοιάσω άλλα ουτε και να τον σκοτώσω, ο οποιος τελικά μου είναι σχεδόν αδιαφορος είπε ότι ο Αντρέας ήθελε μετά το θανατό του(του Αντρέα θανατο) να διαλυθεί το πασοκ για να αναδειχθεί η ηγετική πολιτική φυσιογνωμία του.
Μήπως γι αυτό ο υιος του βγηκε τοσο άσχετος?
δεν ξέρω τι να πω
alexis
super member

Δημοσίευσηαπό Ekptotos_aggelos » Τρί Νοέμ 22, 2005 6:02 pm

alexis έγραψε:περι ιδεολογιας

ο προεδρος του πασοκ κατέστησε σαφες ότι υπαρχει μονο θεμα προσώπων και όχι ιδεολογιας. η ιδεολογια που έχει του φτάνει .
το μονο που χρειαζεται ειναι να μπουν στο πολιτικο σκηνικο νεα πρόσωπα(αντι για ζιβαγκο θα έχουν για λόγκο το λάπτοπ στην κωλότσεπη)
3 χρόνια θα τους πάρει να μάθουν τη δουλειά και μετά .... τρέμετε ελβετικες τράπεζες και γραβιέρες..

ο μπαμπάς μου, που πλέον ούτε θέλω να του μοιάσω άλλα ουτε και να τον σκοτώσω, ο οποιος τελικά μου είναι σχεδόν αδιαφορος είπε ότι ο Αντρέας ήθελε μετά το θανατό του(του Αντρέα θανατο) να διαλυθεί το πασοκ για να αναδειχθεί η ηγετική πολιτική φυσιογνωμία του.
δεν ξέρω τι να πω

Είναι αξιοπερίεργο ότι στην Ελλάδα τα πάντα από την πολιτική έως την εκκλησία και τα μέσα μαζικής αποχαύνωσης, μεταλλάσονται μα δεν εξελίσσονται. Με αυτό το κόμμα όπως και με όλα τα καθεστωτικά κόμματα στην Ελλάδα συμβαίνει το ίδιο. Είναι εκπληκτικό το πώς άλλαξε και πρόδωσε τόσο εύκολα τις αρχές του. 'Ετσι εύκολα το ''τριχωτό πασοκ'' του Αντρέα μεταλλάχθηκε σε ''νέο αλλά Υβ σε Λοράν πασοκ'' του Σημίτη και τώρα σε ''μεταμοντέρνο σουρεάλ πασοκ'' του Γιωργάκη. Με την ίδια ευκολία που η ''λαική δεξιά'' μεταλάχθηκε σε ''μεσαίο χώρο'' και πασοκίζει, ο Καρατζαφέρης σε λίγο θα τραγουδάει ''στ'αρματα στ'αρματα'' και ''πότε θα κάνει ξαστεριά'' μέσα στο Ευρωκοινοβούλιο - ευρωκυναιδούλειο.
ζέστανέ μου την καρδιά
Ekptotos_aggelos
new member

Δημοσίευσηαπό Ekptotos_aggelos » Τρί Νοέμ 22, 2005 6:03 pm

Ekptotos_aggelos έγραψε:

δεν ξέρω τι να πω

Είναι αξιοπερίεργο ότι στην Ελλάδα τα πάντα από την πολιτική έως την εκκλησία και τα μέσα μαζικής αποχαύνωσης, μεταλλάσονται μα δεν εξελίσσονται. Με αυτό το κόμμα όπως και με όλα τα καθεστωτικά κόμματα στην Ελλάδα συμβαίνει το ίδιο. Είναι εκπληκτικό το πώς άλλαξε και πρόδωσε τόσο εύκολα τις αρχές του. 'Ετσι εύκολα το ''τριχωτό πασοκ'' του Αντρέα μεταλλάχθηκε σε ''νέο αλά Υβ σε Λοράν πασοκ'' του Σημίτη και τώρα σε ''μεταμοντέρνο σουρεάλ πασοκ'' του Γιωργάκη. Με την ίδια ευκολία που η ''λαική δεξιά'' μεταλάχθηκε σε ''μεσαίο χώρο'' και πασοκίζει, ο Καρατζαφέρης σε λίγο θα τραγουδάει ''στ'αρματα στ'αρματα'' και ''πότε θα κάνει ξαστεριά'' μέσα στο Ευρωκοινοβούλιο - ευρωκυναιδούλειο.
ζέστανέ μου την καρδιά
Ekptotos_aggelos
new member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Τετ Νοέμ 23, 2005 2:58 pm

Γιατί καλέ συμφορουμιστά μου το χαλάς; Πώς θα δικαιολογίσω την ύπαρξή μου εδώ στο χωριό αν σταματήσω να κλαίγομαι;
Και γιατί να μην ανέβω κατηγορία δηλαδή; Μια ζωή 'τα ρέστα σας μαντάμ και να μας ξανάρθετε το επόμενο Σάββατο για ψώνια, δυο λεπτά αφού σχολάσουμε;'
Τώρα θα μου πεις, αν αλλάξω κατηγορία, μπορεί να μου κοπεί και η έμπνευση, και αυτό δεν το σκέφτηκα. Και μετά, πώς θα σας διασκεδάζω εδώ μέσα με τα ανύπαρκτα πλέον επαναστατικά μου; Και πώς θα κοντράρομαι με τη Ντιανατένα και τον Κιτσούλεν; ʼ, όχι, αυτό θα είναι τραγικό!
Μύθε σ' ευχαριστώ που με πρόλαβες. Το πρωΐ λοιπόν πωλήτρια και τα βράδυα μου ποιήτρια. Δυο κόσμοι συναντήθηκαν και λέω να τους παντρέψω. Μα αν τους χάσω και τους δυο, τί άλλο να γυρέψω;

Υ.Γ. Όπως έχεις καταλάβει, μ' αρέσει να αυτοσαρκάζομαι. Είναι καλό όταν γίνεται ως προσωπική διασκέδαση, εκτός από τρόπο για να επιβιώνει κανείς.

:)
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Νοέμ 23, 2005 10:16 pm

aspic έγραψε:
.....είναι αναγκαίο ο καλός επαναστάτης, εξτρεμιστής, τρομοκράτης, όταν ....αγιογραφεί σάν και τον ξηρό να το κάνει αποτελεσματικά και διαχρονικά. Είναι εικαστικό το θέμα δηλαδή.

Είναι το πώς θα καταφέρεις να ζωγραφίσεις στους τοίχους ενός ιερού ναού την παναγία να παίρνει πίπα στον χριστό και τον αγιόγιώργη με μιά μολότωφ στο χέρι,χωρίς αυτό να δείχνει προκλητικό και ξένο με την θρησκευτική και κοινωνική ηθική.
Αντιθέτως αυτό να φαίνεται τόσο φυσιολογικό, σάν έτσι πάντα να γινόταν.

Νομίζω ότι αυτό μπορεί να το καταφέρει μόνο ή αθωότητα.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Νοέμ 23, 2005 10:35 pm

άρα η ιδελογία είναι απαραίτητη.
Και μάλιστα δεν είναι κάτι το παγιωμένο και το σταθερό αλλά κάτι που φωτίζεται συνεχώς από διαφορετικές γωνίες για να μη φτάσουμε στον σκληροπυρηνισμό ή αντίθετα στον εκφυλισμό της.

Οσο για την επανάσταση, εξέγερση κλπ που λέγαμε, ναι, μπορεί να είναι η ζωτική ανάγκη από πίσω αλλά για να εκδηλωθεί, να καταλήξει σε εξέγερση χρειάζεται το θεωρητικό υπόβαθρο από πίσω.

Πχ στη γαλλική επανάσταση που έλεγα, ο λαός πεινούσε επί αιώνες αλλά χρειάστηκαν οι εγκυκλοπαιδιστές για να οργανωθεί ο νους τον ανθρώπων αυτών και να αποκτήσουν πυγμή ώστε να ξεσηκωθούν.

Το ίδιο νομίζω και στη γαλλία, η δεύτερη γενιά γαλουχήθηκε από την μουρμούρα και την αγανάκτηση των πατεράδων τους καθώς και από το παγκόσμιο ρεύμα, ενημέρωση κλπ.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Νοέμ 23, 2005 10:55 pm

PITY THE DEAD (BAD RELIGION ,"gray race" 96)

There's a boy in crimson rags with a grimace and a spoon,
and alittle sullen

girl face?up staring at the moon
and there's no one around to hear their lonesome cries
then they pass away alone into the night

why do we pity the dead?
are you churned by emotion from voices in your head?
(are you scared of the logic that swirls within your head)
look at all the living and you'll ask yourself why
oh why do we
pity the dead?
pity the dead!

well, you've seen the disease, suffering and decay,
and you whisper to yourself blissfully "it's okay"
and you still refuse the possibility
that the dead are better off than we

tell me what you see, tell me what you know
is there anyone who lives a painless life?
if there is show me so
the destitute and famished, demonic and the
banished, dejected and the ostracized, the
brainwashed and the paralyzed, the conquered
and objectified, the few who see the other side
tell me what you see! It's a mortal wretched cacophony

in the end you may find there's no guiding subtle light,
no ancestors or friends, no judge of wrong or right
just eternal silence and dormancy
and a final everlasting peace
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:21 pm

Το Κολλητηράκι έγραψε:ʼ να χαθείς, πάλι με έπιασες στο στόμα σου! Μπάρμπα ʼσπικ, άλλαξε βιολί φίλε μου, γιατί εκτός του ότι με προσβάλλεις καταχωρώντας με απλά και μόνο στο κίνημα των κλαψομουνιστών, χωρίς ποτέ να μου έχεις αναγνωρίσει ίχνος διανόησης, με έχεις και σαν την τελευταία τρύπα του ζουρνά, αφιερώνοντας πάντα ολόκληρη παράγραφο για τους λοιπούς συμφορουμιστές. Το πολύ - πολύ να με χώσεις μέσα σε καμιά παρένθεση, άντε μετά από άνω τελεία κι από 'δω πάνε κι άλλοι...
να θυμάσαι μόνο ότι:

Βρε τι κλαψιάρικο και παραπονιάρικο είσαι εσύ;
Με τίποτα δέν είσαι ευχαριστημένο πιά!
Βρε εδώ σε έβαλα στον βυθόγραφο,σάν την μιά και μοναδική αξία που ξεπερνά ακόμη και την επαναστατικότητα και την ατομικότητα ακόμη.
Που υπερβαίνει την διαχρονία,ακόμη και αυτό το τετραδιάστατο σύμπαν μας και εσύ μου λές πώς σέ έχω στην τελευταία τρύπα του ζουρνά που άντε να σε χώσω σε καμμιά παρενθεσούλα και αυτή με διαλυτικά;
βρε τι παραπονιάρικο που είναι αυτό το κολλητήρι.....

......βρε τι παραπονιάρικο που είναι αυτό!!!!
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Πέμ Νοέμ 24, 2005 5:46 pm

dianathenes έγραψε:
άρα η ιδελογία είναι απαραίτητη.

Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν Ντιάνα.

Γράφω και ξαναγράφω ότι μας είναι όλο και πιο δύσκολο να πενθούμε, δηλαδή να αποχωριζόμαστε υγιώς από το αντικείμενο της αγάπης, συνειδητοποιώντας περί τίνος επρόκειτο, τι ακριβώς υπήρξε αυτό που απομακρύνθηκε.
Ηταν πολύτιμο;
Ηταν αγοραίο;
Ηταν αποκύημα ψευδαισθήσεων;

Αυτό που επιθυμεί η κοινωνία, πρωτίστως, δεν είναι βέβαια ψωμί ή παιδεία, πόσο μάλλον ελευθερία, αλλά τον εφησυχασμό.

Για να τον εξασφαλίσει πρέπει να αφήνει τα πράγματα να παλιώνουν σιγά σιγά, να ξεθωριάζουν.

Δεν θα της άρεσε να ανοίγει ξαφνικά ντουλάπες με σκελετούς, κάθε διάψευση την ενοχλεί στο έπακρο και το να πέφτει στη σκοτοδίνη της κατάρρευσης των ιδεολογιών με πλήρη συνείδηση της ευθύνης που φέρει, της φαίνεται ανυπόφορο.

Προτιμάει να αφήνει τις μεγάλες Εικόνες πάνω στις οποίες θεμελιώθηκαν οι πολιτικές και ψυχολογικές επενδύσεις του παρελθόντος να ξεθωριάζουν και να ξεχνιούνται.

Και ιδού γιατί οι εικόνες στοιχειώνουν.

Σ' αυτό το εκ πρώτης όψεως βολικό ξεθώριασμα, το αντικείμενο σβήνει ανώδυνα, στα μουλωχτά.

Ο,τι λάμπει μοιάζει προορισμένο να λησμονηθεί σε μια προοπτική σταδιακής μείωσης του φωτισμού, η οποία προδιαγράφεται κιόλας στα χαμόγελα που σημαδεύουν οι φωτογράφοι ενισχύοντάς τα με το φλας.

Τα χαμόγελα δεν διακόπτονται από το ξάφνιασμα της αλήθειας, η μελαγχολία των αντιφάσεων τα αφήνει ανέγγιχτα.

Η αδαμαντίνη τους απορροφάται από το fade out.

Αυτό ισχύει εξίσου για τη γοητεία της αμερικανικής δεκαετίας του '50 και για τη ρητορική της Αριστεράς, ισχύει εξίσου για όσα αγαπήσαμε δίχως να τα διαλέξουμε και για όσα διαλέξαμε δίχως να τα αγαπήσουμε.

Ας μείνουμε στο δεύτερο.

Ως απορία ψάλτου, ο διακεκομμένος βήχας των σημερινών αριστερών ή πρώην αριστερών που στέκουν στα πόστα τους αμετακίνητοι, σκοπεύοντας στα σοβαρά να εκσυγχρονίσουν την "Ιδεολογία μας" με εντολές από το κινητό τηλέφωνο, ακουγόταν ανέκαθεν αλλά εμείς δεν τον ακούγαμε.

Γνωρίζοντας κατά βάθος ότι ο ασθενής δεν τραγουδούσε άριες αλλά έβηχε επειδή είχε μόλις επιστρέψει από τη Μόσχα συναχωμένος, δίνουμε τώρα, με αφοπλιστική προθυμία, τη συγκατάθεσή μας όταν η περίπτωση εξελιχθεί σε πνευμονία.

Φοβόμαστε, και πολύ σωστά, πως αν η ίωση αξιολογηθεί στο φως της εμπειρίας της, θα κληθούμε, με τη σειρά μας, για εξετάσεις αίματος.

ΥΓ . Τα παραπάνω δεν τα γράφω υποκινούμενος από αντιπάθεια για την ιδεολογία , αφού δεν αισθάνομαι τίποτα τέτοιο, αλλά από στοργή για την εφηβεία μου.

Πρέπει να περιποιηθώ την πληγή της.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Νοέμ 24, 2005 10:46 pm

Ωι! Ατομαντ, όπου γράφεις και λιμάνι να ξαποστάσω....
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης