επικαιρότητα

8 Μάρτη

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

8 Μάρτη

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Μαρ 09, 2007 12:02 am

Γιορτάζω, γιορτάζω …
κορόιδο σας μοιάζω?

Έχουν καβατζώσει τα αρσενικά (ακόμα και όσα δεν είναι και τόσο αρσενικά) τις 364 μέρες του χρόνου και μας έχουν δώσει τη μία για να είχαμε να λέγαμε.
Μάλιστα, κάπου στο μεσημεριανό ζάπινγκ πήρε το μάτι μου ότι ο νομάρχης μας έστησε στην αριστοτέλους … (δεν ξέρω ακριβώς, μάλλον γιορτή) για τις γυναίκες … και λίγο πιο κει οι φοιτήτριες είχαν τη δική τους "γιορτή". Αλλά οι φοιτητικοί "εορτασμοί" χωλαίνουν μπρος το μεγαλείο της ψηφοθηρίας, οπότε ψιλά γράμματα.

Εγώ πάντως δεν βγήκα και δεν γιόρτασα. Έμεινα σπίτι, ως ενάρετος κορασίς, έκανα τις δουλειές μου, ως καλή νοικοκυρά και στον ελεύθερο χρόνο μου διάβασα και το βιβλιαράκι μου, ως καλή αναγνώστρια και λάτρης των εξτριμ σπορτς (μη το διαβάσετε! Μάπα ήταν! Τύπου άρλεκιν με πολλές σελίδες … "Ο μπρούτζινος καβαλάρης" – και το όνομα της συγγραφέως μου διαφεύγει και βαριέμαι να σηκωθώ να πάω να το δω).

Ούτε του χρόνου θα το γιορτάσω. Κάτι τέτοια πανηγύρια με κάνουν να θέλω να αποποιηθώ πλήρως τα χαρακτηριστικά των εορταζόντων … αλλά επειδή τα ταξίδια κι οι εγχειρήσεις κοστίζουν κάθομαι στ' αυγά μου … ως καλή κότα. Εξάλλου αυτές δεν είναι που στην ουσία το γιορτάζουν? Έτσι κι αλλιώς άλλοθι ψάχνουν οι ξελιγωμένες να πάνε να δουν τα λαδωμένα σώματα των ντριμ μπόις. Ε, λοιπόν, δεν χρειάζομαι άλλοθι: αν νιώσω ξελιγωμένη θα πάω να τους δω κι ας μην είναι 8 Μάρτη. Αυτό δεν είναι ισότητα? Όπως ξεφτιλίζονται ανεξαρτήτως μέρας τα αγοράκια μπροστά στις λικνιζόμενες του ανατολικού μπλοκ, να μπορούν να ξεφτιλίζονται και τα κοριτσάκια στους λαδωμένους με το σπασουάρ? (και μη μου πείτε και που τα ξέρω εγώ η "ενάρετος κορασίς" αυτά! Τι? δεν βλέπω τηλεόραση εγώ?)

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, δεν έχω γιορτάσει ποτέ 8 Μάρτη. Κι ούτε σκοπεύω …
Αλλά ο λαός μας λέει "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες", οπότε … ρε μικρή να κανονίσουμε του χρόνου να πάμε να χτυπήσουμε κάνα σουβλάκι, ε? τι λες?
:P
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Re: 8 Μάρτη

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Μαρ 09, 2007 1:42 pm

trueseeker έγραψε:Γιορτάζω, γιορτάζω …
κορόιδο σας μοιάζω?
:P

/****
*
Του... καλού καιρού!

Τι όμορφα που είναι όταν ο ήλιος μας χαμογελάει, ο ουρανός φοράει το
ωραιότερο χρώμα του και οι φύση γεμίζει μεθυστικά αρώματα.
Καλός καιρός σημαίνει πολλές αποδράσεις, αμέτρητα ξενύχτια και
προτάσεις για all day αναζητήσεις στο χώρο της τέχνης, του αθλητισμού
και της ομορφιάς. Αυτός ο μήνας ας είναι η αφετηρία για καλές
συνήθειες, περισσότερη αυτοεκτίμηση και υγιείς αποφάσεις.
Τα νέα στο www.otenet.gr βοηθούν προς αυτήν την κατεύθυνση.
Αναζητήστε προτάσεις για ταξίδια, συμβουλές για ευεξία, προτροπές για
σωστή διαχείριση των οικονομικών σας, ιδέες για ψυχαγωγικές
ανάπαυλες. Δοκιμάστε συνταγές απ' όλη την Ελλάδα, ενημερωθείτε για
τις τάσεις της μόδας, μπείτε στην ατμόσφαιρα του Champions League και
αγοράστε τα εξυπνότερα gadgets. Γνωρίστε την Ελλάδα, βρεθείτε στο
εξωτερικό με δελεαστικές τιμές,
προετοιμαστείτε για το Πάσχα που έρχεται
και πείτε Χρόνια Πολλά στις ΓΥΝΑΙΚΕΣ όλου του κόσμου!

* (Newsletter 32 - Τετάρτη, 07/03/2007)
***************************************************/

Το παραπανω κειμενάκι-νέκταρ, ειναι αποσπασμα απο νιούζ-λέτερ που έλαβα χτες απο την ΟΤΕνετ, (αυτην την αληθως αξιολατρευτη εταιρία παροχής διαδικτυακης προσβασης).
Χαρείτε το! ..και αναλογιστείτε και σεις μαζι με τον πανευτυχη και βιρτουόζο (εκ του γνωστού virtual) συντακτη της οτενετ...
"Τι όμορφα που είναι όταν ο ήλιος μας χαμογελάει, ο ουρανός φοράει το ωραιότερο χρώμα του και οι φύση γεμίζει μεθυστικά αρώματα."
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Μαρ 09, 2007 7:41 pm

Τώρα γιατί εμένα μου φαίνεται ότι ο τίτλος του νιουσλέτερ απαντάει στην ερώτησή μου που έχει κοουτάρει ο μύθος?

"Μπα … σύμπτωση θα είναι", είπε η μικρή (καμουφλαρισμένη) ξανθιά και συνέχισε την ανέμελη περιπλάνηση της στο νετ.

Πάντως με το δίκιο του ο άνθρωπος (για τον μύθο λέω), σου λέει "πέρασε η μέρα μπορώ να τα χώσω άνετα" … μαζί σου μύθε. Και για τις εορτάζουσες και για τους αγοραστές των γκάτζετς και για τους αναγνώστες των νιουσλέτερς : κοροϊδάρες είναι! Αλλά οι χειρότεροι όλων είναι οι δραπέτες προς χώρες του εξωτερικού και δη με δελεαστικές τιμές, γιατί εκτός του ότι έχουν φάει το "δελεαστικό" παραμύθι, έχουν φάει και τουλάχιστον μια μέρα στην ατελείωτη ουρά για την έκδοση διαβατηρίου …

Πάντως το θέμα παραμένει : η μέρα της γυναίκας είναι μία στις 365 του χρόνου. Κι αντί όντως να γίνεται ένα μνημόσυνο για τις "μακαρίτισες" τις φεμινίστριες (που εκτός από τα όνειρά τους θάφτηκαν κι αυτές κάτω από τόνους μέικαπ και σιλικόνης) γίνεται της … γνωστής έκφρασης που εξυμνεί για μια ακόμα φορά το γυναικείο φύλο.

ʼντε και στη μέρα του άντρα εύχομαι … έτσι μπας και συνειδητοποιήσουν κι αυτοί τα χάλια τους.

Και του χρόνου κόρες!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Μαρ 10, 2007 2:21 pm

trueseeker έγραψε:ʼντε και στη μέρα του άντρα εύχομαι … έτσι μπας και συνειδητοποιήσουν κι αυτοί τα χάλια τους.

...κι άμα τα συνειδητοποιήσουμε (τα χάλια μας), "τι θα καταλαβουμε; τι θα καζαντίσουμε;" :?
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Μαρ 12, 2007 10:04 pm

Σωστό κι αυτό!

Γιατί θα μου πεις άντε και γνωρίζετε την κατάστασή σας,
τι περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν?

Υ.Γ. χεχεχε!!!!!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Μαρ 12, 2007 10:46 pm

trueseeker έγραψε:Γιατί θα μου πεις άντε και γνωρίζετε την κατάστασή σας, τι περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν?

Υ.Γ. χεχεχε!!!!!

Περιθωρια βελτίωσης υπαρχουν παντοτε πολλα.
Δυστυχως, μερικες φορες το πραγμα στραβωνει διοτι (τουλαχιστον ορισμενοι εξ ημων) τυχαινει να ειμαστε κατα των πασης φυσης βελτιωτικων και τεχνητων χρωσεων, οσμίσεων και οσμώσεων. Οντας παλιομοδιτες εκ φυσεως, παραμενουμε "εκόντες-άκοντες" ζηλωτες των οριτζιναλ και ανεπιδεκτων βελτιωσης "τροπων".

∙∙∙∙∙∙∙∙(χμ, τωρα μου φαινεται οτι την αποστόμωσα γαι τα καλά,την τρουσίκα..)
∙∙∙∙∙Ο
∙∙∙∙ο
∙∙∙°
8)
_]\/[_
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μαρ 12, 2007 11:45 pm

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

7 Μαρτίου 2007

Ελλάδα: Πωλούνται νύφες 13-14 χρονών για 3.000 ευρώ!

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ), με αφορμή την αυριανή Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, επισημαίνει για άλλη μια φορά την εκτεταμένη καταπάτηση των δικαιωμάτων των μουσουλμάνων γυναικών Ρομά της Θράκης. Όπως δήλωσε στις 16/2/2007 ο Εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών Γιώργος Κουμουτσάκος (http://www.ypex.gov.gr/www.mfa.gr/Artic ... _F1828.htm) αυτό είναι απόδειξη της «ευαισθησίας του ελληνικού κράτους σε συγκεκριμένες κοινωνικές πραγματικότητες των μουσουλμάνων Ελλήνων πολιτών»!. Όταν όμως ερωτήθηκε για τους γάμους ανηλίκων από την Επιτροπή για την Εξάλειψη των Διακρίσεων κατά των Γυναικών του ΟΗΕ (CEDAW), στις 24 Ιανουαρίου 2007, η επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία απάντησε ψευδώς ότι «γάμοι ανηλίκων ούτε επιτρέπονται ούτε γίνονται» (http://www.un.org/News/Press/docs//2007/wom1600.doc.htm)!

Την καταπάτηση κατήγγειλαν τα θύματα πιο πρόσφατα σε αναδημοσιευόμενο κείμενο του «Παρατηρητή της Θράκης». Συγκλονιστικότερες οι φωνές της Ραμόν και της Σταυρούλας:

Ραμόν:
«Συμφέρει να έχεις κορίτσια για να τα πουλάς»

«Όλες οι γυναίκες παίρνουν χάπια για να αντέξουν. Πώς να μην έχουν προβλήματα με την υγεία τους; Μικρά κορίτσια έντεκα και δώδεκα χρονών και έχουν ήδη ένα γάμο. Πουλιέται σαν το ζώο η γυναίκα. 3000 ευρώ. Ο μπαμπάς της τα παίρνει τα χρήματα. Αντί να βοηθήσει την κατάσταση για τα πρώτα έξοδα του σπιτιού, αυτός τι κάνει; Τα βάζει στην τσέπη του. Αν η κόρη του θα φάει ή δεν θα φάει δεν το σκέφτηκε. Κι αν η κόρη του είναι καμία όμορφη, πωλείται και 4000 ευρώ. Οπωσδήποτε θα πρέπει να είναι παρθένα. Αν δεν είναι παρθένα, πίσω στην μάνα, την άλλη μέρα επιστρέφεται πίσω. Σαν να είναι πράγμα. Το πρόβατο όταν το παίρνεις το πιάνεις από το σβέρκο, για να δεις αν είναι παχύ και την κοπέλα την ζυγίζεις με τα κιλά. Την πουλάνε σαν το ζώο. Αν δεν έχεις 3000 ευρώ δεν μπορείς να παντρέψεις το γιο σου. Συμφέρει να έχεις κορίτσια για να τα πουλάς. Αν έχεις αγόρια και είσαι αδέκαρος, δεν μπορείς να τα παντρέψεις. Αν η κοπέλα είναι από δεύτερο χέρι, τότε είναι τσάμπα.».

Σταυρούλα Σωτηρίου:
«Φταίνε οι γονείς μας που μας πάντρεψαν μικρά. Αυτό συνεχίζεται και τώρα»

«Είμαι 48 ετών παντρεύτηκα στα 13. Έκανα έξι παιδιά και 36 εκτρώσεις. Σακατεύτηκα. Ήμουν μικρή και δεν ήξερα. Αν είχα αυτό το μυαλό που έχω τώρα, θα έκανα δύο παιδιά. Τα βάσανα όλα εγώ τα τραβώ, μεγαλώνω τρία παιδιά του γιου μου. Χώρισαν και τα άφησαν σε μένα και εκείνοι παντρεύτηκαν ξανά. Έξι χρονών, τρία χρονών και ένα το «πέταξε» η νύφη μου τρία μηνών και το έκανα ήδη έξι. Φταίνε οι γονείς μας που μας πάντρεψαν μικρά. Αυτό συνεχίζεται και τώρα. Χωρίζουν εύκολα και παρατούν τα παιδιά που έχουν κάνει. Τα βάσανα όλα τα τραβάμε εμείς. Αλήθεια είναι ότι πληρώνουν 3.000 ευρώ για τα κορίτσια. Τα νυφικά, τα όργανα τα πληρώνει πάλι ο γαμπρός. Πολύ δύσκολη η ζωή της γυναίκας, μην το συζητάς».

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

15 Φεβρουαρίου 2007

ΣΤΗΝ ΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ:
«Κάθε σπίτι κρύβει λίγη αγάπη στη σιωπή»
http://www.paratiritis-news.gr/search/v ... id=37:5961

Σήμερα το «Εμείς η πόλις» δείχνει στους αναγνώστες του «Π.τ.Θ» την οδό «Ονείρων» της Κομοτηνής. Δεν είναι ένας δρόμος σαν όλους τους άλλους δρόμους της Θράκης. Είναι, μικρός, ασήμαντος, λυπημένος, τυραννικός. Έχει πολύ χρώμα, πολλές λάσπες, πολλές φωνές, πολλά παιδιά, πολλές μητέρες, πολλά προβλήματα, λίγες ελπίδες. Εδώ, σ’ αυτό το δρόμο γεννιούνται και πεθαίνουν τα όνειρα τόσων παιδιών, χωρίς η μέρα, οι μήνες, τα χρόνια να φέρουν κάποια αλλαγή…
Ναζλού:
«Είμαστε μια ζωή εδώ και δεν έχουμε τίποτα»

«Εμείς εδώ έχουμε γεννηθεί. Όχι να έρθουμε τώρα από την Βουλγαρία και τη Ρωσία και να μας δώσουν αμέσως σπίτια και δουλειά, όχι! Είμαστε μια ζωή εδώ και δεν έχουμε τίποτα. Είναι μια δεκαετία εδώ και τα θέλουν όλα. Αυτό δεν είναι αδικία;

Μας λένε ότι θα μας κάνουν σπίτια, με δρόμους και αυλές χωριστές, αλλά προς το παρόν τίποτα. Τι έχουμε; Κοίτα τι έχουμε, έναν δρόμο, χωρίς σοκάκια, χωρίς πλατείες. Τα ντουβάρια δίπλα – δίπλα. Ό,τι γίνεται στο διπλανό σπίτι το ακούς κι εσύ.

Οι νοικοκυρές βγαίνουν στον δρόμο για να πλύνουν. Έξω όλα. Κουζίνα και μπάνιο δεν υπάρχει. Μπάνιο στη σκάφη κάνουμε. Πιάτα και ρούχα στο δρόμο, με το λάστιχο και μια βρύση για όλους, λίγοι είναι εκείνοι που έχουν δική τους βρύση στο σπίτι.

Τι ρωτάς για τη γυναίκα; Δεν βλέπεις πώς ζει η γυναίκα, είναι πάρα πολύ δύσκολη η ζωή. Δεν έχουμε τα καλά μας, όπως εσείς. Τι να κάνουμε; Υγεία θέλουμε και καλή καρδιά. Πέντε παιδιά μεγάλωσα έτσι, παντρεύτηκα στα 13. Δεν τον αγαπούσα τον άντρα μου, έτσι τον πήρα.
Εργάτης είναι, αν βρίσκει δουλειά πηγαίνει, αν δεν βρίσκει δεν πηγαίνει. Εδώ στο μαχαλά, όπου βρίσκουν δουλειά πηγαίνουν, δεν λένε όχι. Εδώ στο μαχαλά είναι όλοι εργάτες. Ο δικός μου άντρας δεν έχει δουλειά. Φτώχεια μεγάλη, φαγητό ό,τι πιο οικονομικό, αυτό μπαίνει στην κατσαρόλα και πάλι δόξα τω θεώ λέμε. Τι τα ρωτάς κι εσύ; Δεν τα βλέπεις;».

Αϊφέ, 35 χρονών:
«Το αγόρι δίνει 3.000 ευρώ στους γονείς του κοριτσιού για να το πάρει»

«Εδώ παντρευόμαστε 13 και 14 ετών. Γι’ αυτό και εύκολα χωρίζουμε. Γι’ αυτό και αλλάζουμε άντρες. Βλέπεις την άλλη αφήνει τον άντρα της και παίρνει άλλο. Αλλάζουν και οι άντρες γυναίκες. Έτσι είναι η ζωή μας. Ύστερα, αν γεννηθείς εδώ ό,τι κάνουν οι άλλοι θα κάνεις. Το αγόρι δίνει 3.000 ευρώ στους γονείς του κοριτσιού για να το πάρει. Πρέπει ελληνικά λεφτά να πιάσει ένα εκατομμύριο για να την πάρει. Αν δεν έχεις, το κλέβεις. Αν έχεις, τότε και οι δυο πλευρές είναι χαρούμενες».

Λευτέρης και Κατερίνα 20 ετών:
«Εδώ στην γειτονιά μικροί παντρεύονται. 13 και 14 ετών έχουν ήδη παντρευτεί»

«Τρία χρόνια είμαστε παντρεμένοι. Έχουμε ένα παιδί, κοριτσάκι, την λένε Μαρία. Μένουμε στο Αλάν Κογιού, μόνοι μας. Ευτυχώς είχαμε μεγάλο σόι. Έδωσαν οι γονείς προίκα, μας έκαναν και το σπίτι, έτσι είμαστε μόνοι μας. Εδώ στην γειτονιά μικροί παντρεύονται. 13 και 14 ετών έχουν ήδη παντρευτεί. Παιδιά ακόμη. Εγώ μέχρι Τρίτη τάξη πήγα σχολείο, η Κατερίνα δεν πήγε καθόλου. Δουλεύω κοντά στον μπαμπά μου. Πουλάμε φρούτα, λαχανικά στις λαϊκές. Δόξα τω Θεώ, καλά είναι.

Έχει και δύσκολη ζωή έχει καλή ζωή. Αναλόγως, αν έχεις λεφτά, αν δεν έχεις. Όπου υπάρχει φτώχεια υπάρχουν και προβλήματα. Εδώ στην γειτονιά η φτώχεια δεν λείπει.»
«Δύο παιδιά θέλω να κάνω. Για να μην έχω προβλήματα, να τα ντύσω, να τα μεγαλώσω, να τα στείλω σχολείο. Εγώ δεν έχω πάει σχολείο και είναι δύσκολα. Όνειρό μου είναι να ζω καλά με τον άντρα μου. Δεν θέλω άλλο τίποτα».

Σάκης, στο cafe του Αλάν Κογιού:
«Ούτε σκυλί, ούτε ζώο δεν μπορεί να ζήσει εδώ»

«Εσείς πώς τα βλέπετε και ρωτάτε; Χάλια! Ούτε σκυλί, ούτε ζώο δεν μπορεί να ζήσει εδώ. 25 χρονών έγινα μια ζωή εδώ είμαι. Υπηρέτησα 18 μήνες για την Ελλάδα, για την πατρίδα μας και μας έχουν σ’ αυτή την κατάσταση. Δεν το βλέπω σωστό. Έχω τέσσερα παιδιά και μένουμε με την σύζυγό μου σ’ ένα σπίτι χωρίς μπάνιο, χωρίς τουαλέτα. Ζωή είναι αυτή; Αν βρω καμία δουλειά το καλοκαίρι στα χωράφια, δουλεύω, τον υπόλοιπο καιρό είμαι άνεργος. Οι περισσότεροι εδώ είναι άνεργοι. Μόνο το καλοκαίρι στα χωράφια εργάζονται και κάποιοι στα παζάρια. Τα οικογενειακά προβλήματα όλων είναι εξ αιτίας της φτώχειας. 16 χρόνια περιμένουμε να σηκώσουν το μαχαλά κι ακόμη τίποτα. Είμαστε άνθρωποι και θέλουμε να ζήσουμε καλή ζωή. Γιατί για μας να είναι τόσο δύσκολο αυτό; Όταν κάλεσαν τους «Ρωσοπόντιους», τους έδωσαν δουλειά, άτοκα δάνεια για να χτίσουν σπίτι, εμάς τίποτα. Έφτιαξαν όλοι διώροφα σπίτια κι εμείς ζούμε σε παράγκες κι ας είμαστε μια ζωή εδώ».

Ναγκρίς:
«Η ηπατίτιδα μας απειλεί»

«Ζούμε με τον φόβο της αρρώστιας. Η ηπατίτιδα μας απειλεί. Ο καθένας έχει από πέντε και έξι παιδιά. Εγώ έχω τέσσερα. Είμαι 31 χρονών και παντρεύτηκα στα 15. Δεν δουλεύω. Πού να δουλέψω; Ρωτάς αν με παίρνουν»;

Γιώργος Αλεξίου:
«Τελευταία και τα ναρκωτικά
«θερίζουν» τους νέους»

«Κάθε χρόνο και χειρότερα. Οι περισσότεροι είναι πάμφτωχοι. Λόγω της κατάστασης επικρατεί, αναλφαβητισμός, φτώχεια, απομόνωση από τους υπόλοιπους συντοπίτες. Όλα αυτά φέρνουν δυστυχία στον οικισμό. Τελευταία και τα ναρκωτικά «θερίζουν» τους νέους. Μάλιστα σκληρά ναρκωτικά. Αλκοόλ και μικροκλοπές, ποτέ δεν λείπουν. Θα ξεπεραστούν τα προβλήματα, έχουμε την διαβεβαίωση ότι θα γίνει η μετεγκατάσταση του οικισμού».

Ραμόν:
«Συμφέρει να έχεις κορίτσια για να τα πουλάς»

«Τα ψυχολογικά προβλήματα είναι εφιάλτης, δεν έχεις δουλειά, σε τσακίζει η φτώχεια. Τα ναρκωτικά, χρόνια τώρα, χασίσια, πρέζες τα πάντα, δεν λείπουν από την γειτονιά. Βγάζουν ένα μεροκάματο και το ακουμπούν στον έμπορο. Όλες οι γυναίκες παίρνουν χάπια για να αντέξουν. Πώς να μην έχουν προβλήματα με την υγεία τους; Μικρά κορίτσια έντεκα και δώδεκα χρονών και έχουν ήδη ένα γάμο. Πουλιέται σαν το ζώο η γυναίκα. 3000 ευρώ. Ο μπαμπάς της τα παίρνει τα χρήματα. Αντί να βοηθήσει την κατάσταση για τα πρώτα έξοδα του σπιτιού, αυτός τι κάνει; Τα βάζει στην τσέπη του. Αν η κόρη του θα φάει ή δεν θα φάει δεν το σκέφτηκε. Κι αν η κόρη του είναι καμία όμορφη, πωλείται και 4000 ευρώ. Οπωσδήποτε θα πρέπει να είναι παρθένα. Αν δεν είναι παρθένα, πίσω στην μάνα, την άλλη μέρα επιστρέφεται πίσω. Σαν να είναι πράγμα. Το πρόβατο όταν το παίρνεις το πιάνεις από το σβέρκο, για να δεις αν είναι παχύ και την κοπέλα την ζυγίζεις με τα κιλά. Την πουλάνε σαν το ζώο. Αν δεν έχεις 3000 ευρώ δεν μπορείς να παντρέψεις το γιο σου. Συμφέρει να έχεις κορίτσια για να τα πουλάς. Αν έχεις αγόρια και είσαι αδέκαρος, δεν μπορείς να τα παντρέψεις. Αν η κοπέλα είναι από δεύτερο χέρι, τότε είναι τσάμπα.

Παράνομες υιοθεσίες γινόντουσαν παλιά. Πουλούσαν τα παιδιά τους. Υπήρχαν δυο – τρεις – τέσσερις οικογένειες που έκαναν παιδιά και τα πουλούσαν. Τα έδιναν για ένα εκατομμύριο τότε. Πουλήθηκαν αρκετά παιδιά στον μαχαλά. Έδωσαν τα παιδιά τους και μ’ εκείνα τα λεφτά ξεκίνησαν την επιχείρησή τους στα παζάρια δηλαδή. Έπιασαν μαγιά με εκείνα τα χρήματα».

Σταυρούλα Σωτηρίου:
«Φταίνε οι γονείς μας που μας πάντρεψαν μικρά. Αυτό συνεχίζεται και τώρα»

«Είμαι 48 ετών παντρεύτηκα στα 13. Έκανα έξι παιδιά και 36 εκτρώσεις. Σακατεύτηκα. Ήμουν μικρή και δεν ήξερα. Αν είχα αυτό το μυαλό που έχω τώρα, θα έκανα δύο παιδιά. Τα βάσανα όλα εγώ τα τραβώ, μεγαλώνω τρία παιδιά του γιου μου. Χώρισαν και τα άφησαν σε μένα και εκείνοι παντρεύτηκαν ξανά. Έξι χρονών, τρία χρονών και ένα το «πέταξε» η νύφη μου τρία μηνών και το έκανα ήδη έξι. Φταίνε οι γονείς μας που μας πάντρεψαν μικρά. Αυτό συνεχίζεται και τώρα. Χωρίζουν εύκολα και παρατούν τα παιδιά που έχουν κάνει. Τα βάσανα όλα τα τραβάμε εμείς. Αλήθεια είναι ότι πληρώνουν 3.000 ευρώ για τα κορίτσια. Τα νυφικά, τα όργανα τα πληρώνει πάλι ο γαμπρός. Πολύ δύσκολη η ζωή της γυναίκας, μην το συζητάς».

Η ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ…

Η μετεγκατάσταση του οικισμού «Αλάν Κογιού» αργεί, με αποτέλεσμα, 250 οικογένειες να διαβιούν σε άθλιες συνθήκες εντός 170 καταλυμάτων. Ήδη ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση της πολεοδομικής μελέτης του χώρου στο βορειοανατολικό άκρο της πόλης με την συνδρομή της Γενικής Γραμματείας της Περιφέρειας, αλλά ο δρόμος είναι μακρύς ακόμη.

Οι κάτοικοι του υποβαθμισμένου οικισμού περιμένουν την ολοκλήρωση των διαδικασιών των απαλλοτριώσεων και την έγκριση του Τοπικού Ρυμοτομικού Σχεδίου. Η έκταση των απαιτουμένων απαλλοτριώσεων είναι περίπου 100 στρέμματα και η ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτιμάται σε 1 έως 1,5 χρόνο. Δηλαδή η περαίωση τοποθετείται χρονικά τον Ιούλιο του 2008.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να ξεκινήσουν και οι απαιτούμενες μελέτες έργων υποδομής, αλλά και η διαδικασία ένταξης των έργων. Σύμφωνα με τον προγραμματισμό με την υλοποίηση αυτών των έργων εξασφαλίζονται 200 κατοικίες όπου θα διαμένουν περίπου 1.000 άτομα. Υπολογίζεται ότι ο προϋπολογισμός των έργων αγγίζει τα είκοσι εκατομμύρια ευρώ.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ…

Όσον αφορά στην γενική τεχνική περιγραφή του έργου αξίζει να σημειωθεί ότι η απαιτούμενη γη για μετεγκατάσταση είναι 100 στρ., από τα οποία τα 40 στρ. θα οικοπεδοποιηθούν ενώ τα 60 στρ. θα διατεθούν για κοινόχρηστους και κοινωφελείς σκοπούς.

Εξ αυτών τα 45 στρ. εκτιμάται ότι απαιτούνται για δρόμους, 5 στρ. για πλατείες και 10 στρ. για την εγκατάσταση πολύκεντρου, εξεταστηρίου, παιδικού σταθμού, νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου.

Στα 40 στρ. θα δημιουργηθούν 100 οικόπεδα των 400 τ.μ. όπου θα εγκατασταθούν 100 διώροφες προκατασκευασμένες κατοικίες, δηλαδή συνολικά δημιουργούνται 200 διαμερίσματα, όπου εκτιμάται ότι θα διαμένουν πάνω από 1000 άτομα. Όσον αφορά στην εκτίμηση των δαπανών, 200.000 ευρώ κόστισαν οι μελέτες, 2 εκ. ευρώ οι απαλλοτριώσεις, 2 εκ. ευρώ τα κοινωφελή έργα (πολύκεντρο, εξεταστήριο, παιδικός σταθμός, νηπιαγωγείο, δημοτικό σχολείο), 600.000 ευρώ οι πλατείες, 1.700.000 οι δρόμοι, 300.000 ευρώ ο φωτισμός, 2 εκ.ευρώ τα δίκτυα ύδρευσης και αποχέτευσης όμβριων και ακαθάρτων, 11 εκ. ευρώ οι προκατασκευασμένες οικίες και 200.000 ευρώ η ΔΕΗ.

Το ύψος των χρημάτων, 20 εκ.ευρώ «φοβίζει» τους κατοίκους της υποβαθμισμένης γειτονιάς, ενώ οι υπεύθυνοι της Γενικής Γραμματείας διαβεβαιώνουν ότι οι πόροι έχουν δεσμευτεί ειδικά για την υλοποίηση αυτού του έργου.

Μαρία Νικολάου
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Μαρ 13, 2007 8:17 pm

Ενώ πριν πενήντα χρόνια (πριν πόσα?… θα θέλαμε!) στην υπόλοιπη Ελλάδα γινόταν το αντίθετο: για να παντρευτεί η γυναίκα έπρεπε να έχει προίκα…

Και στη μια και στην άλλη περίπτωση η γυναίκα θεωρείται είδος προς εκμετάλλευση που είτε πληρώνεις για να το αποκτήσεις, είτε πληρώνεις για να το ξεφορτωθείς (γιατί που να βρει κανείς και γερά ράφια να βάλει πάνω την κόρη που του έμεινε αμανάτι?. Κι επειδή δεν είναι θέμα χρονολογίας αλλά νοοτροπίας, ούτε και σήμερα έχουν αλλάξει ιδιαίτερα τα πράγματα. Μπορεί να έχει εξαλειφθεί η προίκα, αλλά οι αντιλήψεις?

Τώρα πια ένας εργένης είναι ένας γοητευτικός άντρας, απόλυτα σεβαστός κοινωνικά. Αντίθετα μια γυναίκα που επέλεξε να μείνει μακριά από το γάμο είναι είτε καριερίστα (που όμως προφέρεται με το κατάλληλο απαξιωτικό ύφος), είτε νευρωτική (γιατί την επηρεάζει η έλλειψη σεξ… καθότι είναι δεδομένο ότι μια ανύπαντρη δεν κάνει σεξ… πως θα μπορούσε άλλωστε? τι? πουτάνα είναι?). Ίσως να μην κρεμάνε πια το σεντόνι την πρώτη νύχτα του γάμου, όμως οι γονείς ανησυχούν για τη σεξουαλική δραστηριότητα του κοριτσιού τους, την ίδια στιγμή που καμαρώνουν για την σεξουαλική δραστηριότητα του αγοριού τους (αν κι εκεί υπάρχει πια ένας φόβος μήπως και "πήγε τζάμπα το πεντοχίλιαρο στη νοσοκόμα που είπε "αγόρι!"")… για να μη θυμηθούμε (αν και σε κάποια μέρη ακόμα λέγεται) και το γνωστό "έχω δυο παιδιά και δυο κορίτσια".

Όσο κι αν αλλάζει η νομοθεσία, δυστυχώς δεν αλλάζουν τα μυαλά. Οι ίσες ευκαιρίες στη δουλειά πάνε περίπατο όταν ο εργοδότης δει την απειλή μιας εγκυμοσύνης και άρα άδειας τοκετού …
Όπως είπε κι ο μύθος : "παλιομοδίτες εκ φύσεως"

Υ.Γ. Μύθε, μην χάνεις την πίστη σου … τα επόμενα χριστούγεννα μπορεί να δεις και τον αη-Βασίλη! :P
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Μαρ 13, 2007 10:05 pm

Και τι να κάνει το ελληνικό κράτος δηλαδή κυρία έψιλον για τους μουσουλμάνους της θράκης;
Ότι και οι αμερικάνοι στην ανατολή και να τους σφάξει;

ʼλλες κουλτούρες,άλλα ήθη και άλλα έθιμα.
ʼς έλθουν οι βορειοευρωπαίοι να τους εκπολιτίσουν.
Θα κάτσουμε τώρα να έχουμε και ενοχές γιατί οι μουσουλμάνοι και οι τσιγγάνοι,οι γύφτοι και οι τουρκόγυφτοι παντρεύουν τα κορίτσια τους μικρά;
Δικά τους είναι άς τα κάνουν ότι θέλουν.
ʼς τα ψήσουν να τα φάνε.
Και άμα υποφέρουν τα κορίτσια τους και δέν αντέχουν,άς την κοπανήσουν από τους μουσουλμάνους να τα μαζέψει ο χριστόδουλος και ο παπα τσάκαλος που ξέρουν και παντρεύουν τις γυναίκες στην ώρα τους.
Καλά δέν λέω ρε παιδιά;
Τηλεόραση ανοίγεις,ιντερνέτ ανοίγεις,ένα περιοδικό μιά εφημερίδα ανοίγεις,όλοι προβλήματα έχουν,και όλοι συμπαράσταση και βοήθεια ζητάνε.
Ένας να βγεί στα μέσα να πεί ότι είναι καλά ρε αδελφέ,δέν έχει βρεθεί ακόμη.
Όλοι με το παράπονο,ψωριάρηδες και λιμάρηδες καταντήσαμε.

Και ποιός τις γαμεί και τις μουσουλμάνες που τις πουλάνε οι γονείς τους;
Είδαμε και τις χριστιανές.
Όλα ρόδινα είναι στην ζωή τους και συνέχεια με το παράπονο,δέν είναι ευχαριστημένες ποτέ.
Θα κάτσουμε να σκάσουμε τώρα επειδή δέν θα δώσει ίσες επαγγελματικές ευκαιρίες ο εργοδότης στην εγκυμονούσα,που λέει η τρουσί.
Και αυτή τη στενοχώρια εμείς θα την τραβήξουμε ρε παναγία μου;
ʼς κάτσει σπίτι να μεγαλώσει το παιδί της.
ʼς την βοηθήσει η άλλη η συνάδελφός της που δέν εγκυμονεί,αλλά απολαμβάνει ιδιαίτερα προνόμια και ευκαιρίες από τον εργοδότη της,παίρνοντάς του......

...πίπες.

(και τελικά το φιλοσόφησα το θέμα.Τουλάχιστον στην ελλάδα,για όλα φταίνε οι γυναίκες,σύζυγοι και μητέρες.
Από όσους ξέρω που κάνουν απατεωνιές,πουστιές και λαμογιές,πίσω τους κρύβεται μιά γυναίκα που τους παρακινεί,σχεδόν τους εξαναγκάζει να κάνουν τέτοια πράγματα.Αυτοί από μόνοι τους είναι αρνιά του θεού.
Σε όποιες οικογένειες βρέθηκα,πάντα άκουγα την γυναίκα να κατηγορεί τον άντρα της ότι είναι κουτός,πάει με το σταυρό στο χέρι και δέν σκέπτεται και αυτά τα δόλια τα παιδιά τους που δέν θα βρούν καμμια΄πολυκατοικία,πέντε έξη μαγαζιά να έχουν και αυτά το χαρτζιλίκι τους όταν μεγαλώσουν.
Τα βράδυα καθίζουν τους άντρες τους σάν μαθητούδια και τους ξεδιπλώνουν τα πλάνα που πρέπει να ακολουθήσουν την επομένη.ʼμ οι μητέρες,ακόμη χειρότερες αυτές.Πάντα τα παιδιά τους είναι αδικημένα και παραγκωνισμένα.Αυτούς τους δολοφόνους και τους εγκληματίες που βλέπετε στην τηλεόραση, μιά τέτοια μητέρα είχαν από πίσω τους να τους τρελλαίνει μέχρι που τα παιξαν τελείως.
Τελικά το πήρα απόφαση.
Μήν με πείτε μισογύνη,αλλά οι γυναίκες στην ελλάδα είναι σατανικές.
Δέν ξέρουν τι θέλουν.
Για όλη την διαφθορά και τα κακά της χώρας αυτές είναι υπεύθυνες.
Τελικά νομίζω πώς όχι μόνο δέν θα πρέπει να διορθώσουμε τους μουσουλμάνους της θράκης,αλλά θα πρέπει να υιοθετήσουμε και εμείς οι χριστιανοί τις συνηθειές τους και να βγάλουμε στο σφυρί τα κορίτσια από μικρά όσο είναι ακίνδυνα ακόμη.
Όχι όμως για να τα παντρέψουμε,γιατί πάλι εδώ θα μείνουν και οι ίδιοι θα τα ξαναφάμε στη μάπα.
Να τα πουλήσουμε έξω,στην ανατολή που ζητάνε γυναίκες να τις δέρνουν και να τις βάζουν να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ.
Και άστις μετά να κάνουν τα παράπονά τους στο παρατηρητήριο του ελσίνκι.
Να ησυχάσουμε πιά ρε αδελφέ και άσε τον οηε να τα βγάλει πέρα μαζί τους).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Μαρ 13, 2007 10:35 pm

να τους εκπολιτισουμε βρε παιδι

να τους χωσουμε σε σπιτια και να πηγαινουν στο σχολειο και σατα αλλα εκπαιδευτικα ιδρυματα και να πλενονται τρεις φορες τη μερα για να μη μυριζει ο κωλος κι οι μασχαλες τους
να μην αναγκαζομαστε να τους κλεινουμε στις φυλακες
να γινουν σαν κι εμας

γιατι αλλιως δε θα "πανε μπροστα" ποτε ...θα πανε ?

γιατι δεν υπαρχει χωρος για τους μαυρους τσιγγανους στη δυση (?)

αλλα υπαρχει χωρος για ολους τους ασπρουληδες ....

δεν ειμαστε ρατσιστες ρε παιδι μου ....εμεις ειμαστε φιλοι τους ....θελουμε το καλο τους ....(σαν συγχρονος γερο-λαδας "οι γερμανοι ειναι φιλοι μας ...θελουν το καλο μας")
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης