επικαιρότητα

Μουντιάλ! Φτωχοί, Θεοί και κόκκινοι.

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Ποιά ομάδα θα σηκώσει στο τέλος την "κούπα";

Ακτή Ελεφαντοστού
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αμερική (Η.Π.Α.)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ιράν
1
50%
Βραζιλία
1
50%
Ελλάδα (τι θα πεί ρε, "δεν προκριθήκαμε";)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων : 2

Μουντιάλ! Φτωχοί, Θεοί και κόκκινοι.

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Ιουν 09, 2006 1:25 pm

Εικόνα

μπαρκαρoυμε σημερα!
..και βιρα της αγκυρες (του καναπε‼) ► ;)
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Ιούλ 11, 2006 8:10 pm

Τέλος και το μουντιάλ. Δεν το παρακολούθησα και χαίρομαι γιατί είδα τον τελικό. Επεισοδιακός αλλά όχι εντυπωσιακός ως θέαμα, τουλάχιστον ποδοσφαιρικό … γιατί για να λέμε και του στραβού το δίκιο αν αναφερθούμε σε αγώνα κατς τότε ναι! άξιζε!

Εικόνα

Μα δεν είναι φοβερή κουτουλιά?
Κι είπαν, κι είπαν , κι είπαν … κι αυτό ο ζιζού κι εκείνο ο ζιζού και κρίμα …κατδ (και άλλες τέτοιες αηδίες).

Το μόνο που ίσως αξίζει σχολιασμού είναι η αξιοπρεπής, αν και αδιάλλακτη, στάση του διαιτητή. Τι έπρεπε να κάνει δλδ αυτός όταν δεχόταν τα γιουχαΐσματα κατά την απονομή? να πάρει φόρα και να κουτουλάει τους γάλλους στην εξέδρα? … αλλά μπορεί αυτός να μην είχε τα κατάλληλα κέρατα …

(λέμε και καμιά κακία για τον ζιζού γιατί μας τα έπρηξαν! Αμάν πια! )
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Τετ Ιούλ 12, 2006 11:12 am

Μα δεν είναι φοβερή κουτουλιά?
Κι είπαν, κι είπαν , κι είπαν … κι αυτό ο ζιζού κι εκείνο ο ζιζού και κρίμα …κατδ (και άλλες τέτοιες αηδίες).

Το μόνο που ίσως αξίζει σχολιασμού είναι η αξιοπρεπής, αν και αδιάλλακτη, στάση του διαιτητή.[/quote]

Τωρα θες να σου πω οτι καλα του εκαμε του Ιταλου*; Ενα "κλικ" ειμαι να στο πω.

Οσο για τον διαιτητη, αν ηταν πιο σοβαρος και οξυδερκης θα εστελνε με κοκκινη καρτα ΚΑΙ τον αληταμπουρα προβοκατορα Ματσεράτι στα αποδυτηρια. Κι αν η ΦΙΦΑ ηταν/ειναι πιο σοβαρη θα φροντιζε/σει να του κοψει δια παντος το ποδοσφαιρο. Του ιταλου! Οχι του Ζινταν..
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Τετ Ιούλ 12, 2006 2:37 pm

Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Ιούλ 12, 2006 5:03 pm

Δέν είναι τυχαίο που ανάμεσα σε τόσες και τόσες ποδοσφαιρικές σχολές (έστω και υποτονικές τον τελευταίο καιρό),την μουσικοχορευτική-επιθεωρησιακή της βραζιλίας,την εξίσου μουσική αλλά συνάμα μελαγχολική-ρομαντική της αργεντινής,την πειθαρχημένη λιτή αλλά και έντιμη της γερμανίας, την κοσμοπολίτικη ακαθόριστα οραματίστρια γαλλική και λοιπά και λοιπά,τελικά την κούπα την πήρε αυτή η ποδοσφαιρική σχολή της ιταλίας που αντιπροσωπεύει το βρώμικο και ύπουλο παιχνίδι (όπως και η ελλάδα βέβαια πρίν δυό χρόνια που πήρε το ευρωπαικό με το άτεχνο,ατάλαντο παιχνίδι σκοπιμότητας).
Ούτε είναι τυχαίο βέβαια που οι στημένες φάσεις καθόρισαν τους αγώνες,οι περισσότεροι των οποίων κριθήκαν από το στήσιμο της μπάλλας στα έντεκα βήματα.

Σημειολογικά όλα αυτά επιβεβαιώνουν την τάση των δυτικών κοινωνιών,που θέλουν να στήνουν (στημένες φάσεις) τα καπιταλιστικά βρώμικα παιχνίδια τους εις βάρος οποιασδήποτε ηθικής δεοντολογίας και νομιμότητος.
Ακλόνητο δόγμα τους,οι νικητές τα παίρνουν όλα,ανεξαρτήτως μεθόδων που θα χρησιμοποιήσουν.
Το έπαθλο θα τους δικαιώσει.

Σε αυτόν τον αποθρασυμένο καπιταλισμό λοιπόν, η κερδοφόρα βιομηχανία του θεάματος, ανεβάζει και κατεβάζει συνεχώς αστέρια της μιάς μέρας για να στηρίξει τους εφήμερους τεχνομύθους της ,προκαλώντας δικαιολογημένα σύγχυση στον κόσμο.
Τι είναι καλό,τι είναι κακό και τι ενάρετο;
Ο ζιντάν ,το σύμβολο του καλού που για εμάς τους έλληνες θα ταυτιστεί με την καλή και ενάρετη νικολούλη και τον ...ερευνητή τσούκαλη,τους αμείλικτους διώκτες των δολοφόνων της αθωώτητας των καιρών μας (άλεξ),είναι επόμενο πώς εμείς οι θεατές θα απαιτήσουμε να επιβραβευθούν με την κούπα ή την αποκάλυψη των δολοφόρων,επιβεβαιώνοντας έτσι πώς το καλό στον κόσμο δικαιώνεται και οι κοινωνίες μας είναι όμορφες και αγγελικά πλασμένες όπως θέλουμε να πιστεύουμε.
Είναι επόμενο λοιπόν να εκπλαγούμε και να πέσουμε σε σύγχυση,οταν δούμε πώς ο ζιντάν μεταχειρίζεται βία και ανηθικότητα,πώς η νικολούλη και ο τσούκαλης δηλαδή,καθώς προσπαθουν να εξιχνιάσουν την δολοφονία,αποκαλύπτεται πώς αυτοί οι ίδιοι ήταν και οι δολοφόνοι του άλεξ.

Το καπιταλιστικό κυρίαρχο τέρας λοιπόν,οι εξωγήινοι του λέφτυ,έχουν αποικίσει τον πλανήτη και ξεπουλάνε ότι έχει ακόμη αξία και μάλιστα μισοτιμής.
Γεμίζουν τα τσουκάλια και τρώνε από τα έτοιμα και δέν ακούνε και τους καλούς οικολόγους που τους λένε να κάνουν λίγο κράτει.
Στο τέλος θα τα φάνε όλα,θα φάνε και τους εαυτούς τους και το σύστημα θα καταρεύσει και αυτό σάν και το προηγούμενο.
Για όλα φταίνε οι μάγειρες λοιπόν που θα αφήσουν άγονη γή στο τέλος.
Βλέπε τσατομάγειρες,πώς διώξαν τους καλούς οικολόγους και αποξηράναν τελείως το φόρουμ για να μήν ξεχνάμε και τα δικά μας,(και δέν έχουμε και ζιντάν να τους αρχίσει στις κουτουλιές).
Έτσι λοιπόν,πραγματικά είναι απαράδεκτη αυτή η κεφαλιά απο τον ζιντάν.
Υπό τέτοιες συνθήκες και από έναν τέτοιο παίκτη και μάλιστα στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του,θα περιμέναμε κάτι καλύτερο.
Θα περιμέναμε να .......

....κουτουλήσει τον ματεράτσι στο πρόσωπο και να του ανοίξει την μύτη και μετά αφού αρπάξει την κόκκινη απο τον διαιτητή και την σκίσει στα δύο να του τραβήξει και μιά δυνατή σφαλιάρα να καταπιεί την σφυρίχτρα του.
Και κατόπιν να δείξει επιδεικτικά στις κάμερες τα αρχίδια του και να φύγει με ψηλά το κεφάλι.
Όντως τότε θα το είχαμε λάβει όλοι μας το μύνημα.

ΒΓ Πάντως, το ότι ο ζιντάν εκτόνωσε τα νεύρα του κτυπώντας τον άλλο στο πιο ανώδυνο σημείο για αυτόν (τον άλλο) που είναι το στήθος, δείχνει πραγματικά την παιδεία και τον σεβασμό που έχει για τους συνανθρώπους του.Είναι απο αυτους τους τύπους που όταν νευριάσουν,προτιμούν να χτυπήσουν κάποιο αντικείμενο,παρά τον συνάνθρωπό τους.
Μπράβο ζιζού!!

ΒΓ2 Τελικά πάντα όταν τελειώνουν οι αγώνες βλέπουμε πόσο οφθαλμοφανή και προβλέψιμα ήταν και τα αποτελέσματά τους.
Χάθηκε ο μαλάκας να το αναλυσω έτσι πολιτικά το μουντιάλ και να ποντάρω σωστά στην ιταλία;
Να φάω και εγώ κάποτε μιά μπουκιά από το καζάνι ρε αδελφέ.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aeras » Πέμ Ιούλ 13, 2006 9:56 am

ΜΑ ΤΙ Μ'ΕΠΙΑΣΕ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ??

**** Την ίδια ώρα το Ισραήλ προχωρεί σε ισοπεδωτικούς βομβαρδισμούς στη Γάζα. το βράδυ της Τετάρτης βομβαρδίστηκε το παλαιστινιακό υπουργείο Εξωτερικών. Ο ισραηλινός στρατός σκότωσε, κατά τις επιχειρήσεις, 23 Παλαιστίνιους στη Λωρίδα της Γάζας, μεταξύ των οποίων εννέα μέλη μίας οικογένειας, όταν βομβάρδισε ένα κτήριο όπου κατά τον στρατό γινόταν συνάντηση στελεχών της Χαμάς. Από τους 23 νεκρούς, οι 14 ήταν πολίτες.
Με σκληρή και οδυνηρή απάντηση απειλεί τον Ισραήλ, το στρατιωτικό σκέλος της Χαμάς.
****Ισραηλινά πολεμικά αεροσκάφη έπληξαν το βράδυ της Τετάρτης, βάση παλαιστίνιων ανταρτών σε απόσταση μόλις 16 χιλιομέτρων, νοτίως της Βηρυτού,ενώ τα ξημερώματα επλήγη και το αεροδρόμιο της Βηρυτού. Νωρίτερα τα ισραηλινά αεροπλάνα είχαν βομβαρδίσει συνολικά τρεις σημαντικές γέφυρες στην περιοχή, ενώ ένα Ισραηλινό τανκ καταστράφηκε από ρουκέτες της Χεζμπολάχ.

****Η Αλ Κάιντα του Ιράκ έδωσε την Δευτέρα στη δημοσιότητα ένα βίντεο στο οποίο εικονίζονται τα ακρωτηριασμένα πτώματα δύο Αμερικανών στρατιωτών που είχαν απαχθεί τον Ιούνιο και η οργάνωση υποστηρίζει ότι βασανίστηκαν και εκτελέστηκαν σε αντίποινα για το βιασμό μιας νεαρής Ιρακινής κοντά στη Μαχμουντίγια, στα νότια της Βαγδάτης.
****Μία 15χρονη Ιρακινή βιάστηκε και δολοφονήθηκε, μαζί με άλλα τρία μέλη της οικογένειάς της, στα μέσα Μαρτίου κοντά στη Μαχμουντίγια. Για την υπόθεση αυτή κατηγορείται ο πρώην στρατιώτης Στίβεν Γκριν, ο οποίος πάντως αρνείται κάθε σχέση με το βιασμό και τους φόνους. Στο βίντεο εμφανίζονται ένοπλοι άνδρες να κρατούν τα κεφάλια των δύο στρατιωτών οι οποίοι ακρωτηριάστηκαν αφού στραγγαλίστηκαν από τους απαγωγείς τους. Οι εικόνες είναι διανθισμένες με αποσπάσματα παλαιότερων ομιλιών του ηγέτη της Αλ Κάιντα, Οσάμα μπιν Λάντεν και του πρώην αρχηγού της οργάνωσης στο Ιράκ, Αμπού Μουσάμπ αλ Ζαρκάουι, ο οποίος σκοτώθηκε στις 7 Ιουνίου από τις αμερικανικές δυνάμεις.
****Ενοπλοι άνοιξαν πυρ εναντίον μικρού λεωφορείου στη νότια Βαγδάτη σήμερα με αποτέλεσμα να σκοτωθούν δέκα άνθρωποι και να τραυματιστεί ένας, ανακοινώθηκε από την αστυνομία. Οι άγνωστοι έστησαν ενέδρα στη σουνιτική συνοικία Ντούρα στο λεωφορείο του οποίου οι επιβάτες επέστρεφαν από κηδεία στην πόλη Νατζάφ, διευκρίνισε η ίδια πηγή.

****Περισσότεροι από 40 εξτρεμιστές σκοτώθηκαν σήμερα στη διάρκεια κοινής επιχείρησης που πραγματοποίησαν δυνάμεις του αμερικανικού και αφγανικού στρατού στη έπαρχία Ουρουζγκάν του νοτίου Αφγανιστάν, ανακοινώθηκε από στρατιωτική πηγή. Στη διάρκεια της επιχείρησης σκοτώθηκε ένας αφγανός στρατιώτης και τραυματίστηκαν τρεις άνδρες των υπό αμερικανική διοίκηση δυνάμεων του συνασπισμού. Το Ουρουζγκάν βρίσκεται βόρεια της πόλης Κανταχάρ, πρώην προπυργίου των πιστών στο ανατραπέν καθεστώς των Ταλιμπάν.

****Οι τρεις κρατούμενοι που βρέθηκαν νεκροί στην φυλακή του Γουαντάναμο το Σάββατο ήταν οι πρώτοι που πέτυχαν να αυτοκτονήσουν• ωστόσο, άλλοι τουλάχιστον 23 κρατούμενοι έχουν επιχειρήσει να προβούν στο απονενοημένο διάβημα 41 φορές στο στρατόπεδο, όπου κρατούνται περίπου 460 ύποπτοι ως τρομοκράτες, σύμφωνα με αμερικανούς αξιωματούχους. Ο αριθμός αυτός δεν περιλαμβάνει τις εκατοντάδες περιπτώσεις συμβάντων αυτοτραυματισμών, τις επανειλημμένες απόπειρες κρεμάσματος, ούτε την απεργία πείνας στην οποία προβαίνουν εκατοντάδες από τους φυλακισμένους στην Αμερικανική ναυτική βάση. Ο στρατός των ΗΠΑ θεωρεί ότι κάποιος κρατούμενος είναι απεργός πείνας όταν δεν δέχεται φαγητό επί εννέα ημέρες.
Ο φυλακισμένος Τζούμα Ντοσάρι επιχείρησε να αυτοκτονήσει πάνω από 10 φορές. Τον Οκτώβριο του 2005, είχε παραδώσει στον δικηγόρο του ένα σημείωμα πριν επιχειρήσει να αυτοκτονήσει. Στο σημείωμα του έγραφε, σύμφωνα με την εφημερίδα The Washington Post, ότι «δεν υπήρχε άλλος τρόπος να ακουστεί η φωνή μας στον κόσμο από τα βάθη των κέντρων κράτησης εκτός από αυτόν, ώστε ο κόσμος να επανεξετάσει την στάση του και ο δίκαιος λαός της Αμερικής να επανεξετάσει την κατάσταση και να δει την αλήθεια».
Οι γιατροί παρακολουθούν μόνιμα τους απεργούς πείνας -σύμφωνα με το Πεντάγωνο, έχουν φθάσει έως και τους 135 ταυτόχρονα- και αν διαπιστώσουν ότι η ζωή τους βρίσκεται σε κίνδυνο προβαίνουν στην αναγκαστική τους σίτιση με σωληνάκια κρατώντας τους δεμένους ώστε να μην μπορούν να κάνουν εμετό.

****Αυξήθηκε δραματικά ο αριθμός των νεκρών στην Ινδία από τις επτά εκρήξεις που σημειώθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης στο σιδηροδρομικό δίκτυο της Βομβάης. Μέχρι στιγμής οι νεκροί ειναι 190 και οι τραυματίες 480, ενώ εκφράζονται φόβοι ότι μπορεί να αυξηθεί ο αριθμός των θυμάτων. Οι εκρήξεις σημειώθηκαν σε συρμούς γεμάτους κόσμο μέσα η κοντά στους σταθμούς μετρό

Ο αμερικανός υπουργός αμυνας επισκέφτηκε το Τατζικιστάν και το Αφγανιστάν πριν φτάσει στο Ιράκ, όπου θα έχει συνομιλίες με θέμα την ασφάλεια στη Βαγδάτη

****Εκκληση για την απελευθέρωση των δυο ισραηλινών στρατιωτών απηύθυναν και οι ΗΠΑ.

aeras
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Ιούλ 13, 2006 6:29 pm

αεράκι μου, δεν ξέρω αν ήθελες να μας πεις ότι "εδώ ο κόσμος καίγεται …" κι εμείς ασχολούμαστε με την κουτουλιά του ζιζού, αλλά διαβάζοντας τις εξελίξεις στα δυο θέματα, που εκ πρώτης φαίνονται άσχετα, πρόσεξα κάτι κοινό. Συγκεκριμένα αφορά δυο δηλώσεις :

Η μια εκ στόματος ζιντάν που πάνω κάτω έλεγε ότι κακώς μεν κουτούλησε τον ματεράτσι, και άρα καλώς τιμωρήθηκε ο ίδιος, θα έπρεπε όμως να τιμωρηθεί κι αυτός που τον προκάλεσε, που τον εξώθησε δλδ σε αυτή την πράξη (την κουτουλιά … μιλάμε πολύ μου άρεσε!!!!)

Η άλλη εκ στόματος μπους που πάνω κάτω έλεγε ότι καλώς το ισραήλ προχωρά σε τέτοιες ενέργειες δεδομένου ότι έχει το δικαίωμα να προστατευτεί (από τους "κακούς αντάρτες", οι οποίοι προκάλεσαν το ισραήλ με την απαγωγή των δύο ισραηλινών στρατιωτών. Και φυσικά αφού "δεν διαπραγματεύονται με τρομοκράτες" και αφού προκλήθηκαν με την απαγωγή δύο στρατιωτών, καλά κάνουν και σε αντίποινα βομβαρδίζουν ένα πολιτικό αεροδρόμιο, μερικές στρατιωτικές βάσεις (που τι σημασία έχει που δεν ανήκουν στην χεζμπολάχ, αλλά στο λίβανο, αφού στο λίβανο βρίσκονται μέλη της χεζμπολάχ) και προχωρούν και σε αποκλεισμό και από θαλάσσης του λιβάνου)

Έτσι είναι, η πρόκληση δεν μπορεί να γίνει ανεκτή. Επιβάλλεται να απαντηθεί, να τιμωρηθεί. Διαφορετικής κλίμακας τα δύο γεγονότα και φυσικά με διαφορετικά αποτελέσματα. Κι ενώ ήμουν έτοιμη κι εγώ να πω "καλά και τρίκαλα του έκανε ο ζιντάν του ιταλού", διαβάζοντας τη δήλωση μπους το ξανασκέφτηκα … κάπου πρέπει να σταματάει ο φαύλος κύκλος της βίας. Κι αν αυτό είναι δύσκολο να γίνει στα πολιτικά παιχνίδια, ίσως θα ήταν μια αρχή να γίνει στα αθλητικά …

Υ.Γ. Πάντως και πριν διαβάσω τη δήλωση μπους, θεωρώ χαζομάρα του ζιζού που περιορίστηκε στην κουτουλιά. Αφού θα τη φας που θα τη φας την κάρτα, κι αφού τα πήρες που τα πήρες κρανιομετωπικά, ρίχτου εκεί, ρε άνθρωπε, να εκτονωθείς!

Υ.Γ. 2 Κι επειδή το θέμα είναι το μουντιάλ, κι επειδή εκτός του ότι αναδείχθηκε πρώτος τερματοφύλακας αυτού του μουντιάλ, είναι και … φάτσα, ιδού κι ο τζιτζί! (μα τι παρατσούκλια είναι αυτά?! σε ονόματα σκυλιών παραπέμπουν!!!)

Εικόνα

Εικόνα
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Παρ Ιούλ 14, 2006 12:45 am

ζιζού
θεική κεφαλία
το καλύτερο όλου του τελικού
μαζί με την έκφραση του τρεζεγκέ
μετά το άστοχο πέναλτι

το μουντιάλ έπρεπε να το πάρει η αργεντινή
για να απλώσει ο ντιέγκο της γραμμές του στο αεροδρόμιο της ιταλίας όπως παλία που έπαιζε στην νάπολι

α ρε ντιέγκο!!!

ο ζιντάν φοβερός παίχτης

έχασε ένα ευρωπαικό από τους έλληνες
και ένα μουντιάλ από τους ιταλούς όμως

τουλάχιστον έριξε την κεφαλιά του αιώνα
κι ας μην μπήκε γκόλ αλλά μαραντόνα με το χέρι του θεού

δύο ανορθόδοξες κεφαλιές (τότε και τώρα)
είναι τα τελευταια 20 χρόνια του ποδοσφαίρου
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιούλ 14, 2006 4:03 pm

μαγκια του ζινταν ...καλα του εκανε ...και αλλες παπαριες ...

ο αληθινος μαγκακος ηταν ενας και ηταν ο ματερατσι

αυτα που λετε ειναι γιατι πιθανον δεν εχετε παιξει πρωταθληματα

και πιστευετε οτι το πρωταθλημα και ο πρωταθλητισμος ειναι μια ευγενικη ιδεα σαν αυτες που νομιζετε οτι κουβαλατε στα κεφαλια σας (ισως τα μπερδευετε με τον αθλητισμο)

και μενα μου αρεσε η κεφαλια του ζινταν και το καταχαρηκα μονο και μονο για τη χαρα του ξυλου και γιατι εστω και για μια στιγμουλα ψιλοεπεσαν οι μασκες

ψιλοεπεσαν λεω, γιατι αν επεφταν και αν ο ζινταν ηταν πραγματι συνειδητοποιημενος θα τον εσπαζε στο ξυλο τον αλλο προς δοξα της αγνης και ανοθευτης βιας και μαλιστα χωρις να επικαλειται εκ των υστερων προφασεις οπως "μου εβρισε τη μανουλα μου" ή "με ειπε κωλομαυρο"...
(μαλιστα την εριξε στα κουφια για να η γλυτωσει ενω ο ματερατσι εκανε το αναλογο θεατρο για να σιγουρευτει οτι θα τη φαει ο ζινταν) αυτα ειναι καθημερινοτητα σε ολα τα ομαδικα αθληματα και σχεδον καθε παικτης που σεβεται την καψα του να παιξει καποτε σε μεγαλο πρωταθλημα , φροντιζει να μαθει να ταπεινωνει και να πολεμαει τον αντιπαλο με ολα τα μεσα...και ο Ψ.Π. ειναι απλα ενα μεσο ...δηλ. ο ματερατσι εκανε αυτο που μαθαινουν στους εφηβους στα τσικο ..προσπαθουσε να εκνευρισει τον ζινταν

και ο ζινταν εκανε τη μαλακεια της ζωης του ,που πιθανον να κοστισε στους συμπαικτες του και στο υπεργαλλικο εθνικο συναισθημα ..πιαστηκε κοροϊδο ,επεσε στην παγιδα του ιταλου ανεξαρτητα με τις παπαριες που ψελλιζει για να δικαιολογηθει του αξιζει ενα καλο ξυλο απο ολους τους συμπαικτες του γιατι εκαψε την ομαδα οταν αυτη ακριβως τον χρειαζοταν πιο πολυ και ειμαι σιγουρος οτι το καταλαβαινει κι ο ιδιος αλλα δε μπορει να μιλησει γιατι τοτε θα καταλαβαιναν ολοι οτι περα απο αυτα τα χαριτωμενα που λεγονται ,ο πρωταθλητισμος ειναι πολυ πρωτογονη υποθεση και φορα ενα πραγματακι και μονο

καποιοι τις βγαζουν εξω και τις μετρανε για να δουν ποιος ειναι πιο αξιος να διαιωνισει το ειδος

θελω να τονισω οτι ο ζινταν βαθεια μεσα του ξερει οτι ο ματερατσι την ειχε μεγαλυτερη οταν ετρωγε την κουτουλια ...ισως αν το αποτελεσμα ηταν διαφορετικο να μην νοιαζοταν κανεις για την κουτουλια (σιγα τ' αυγα)

εφοσον μιλαμε για ομαδικο αθλημα

ΖΙΝΤΑΝ ΚΟΡΟΪΔΟ

ΜΑΤΕΡΑΤΣΙ ΜΑΓΚΑΣ

αυτη ειναι η μια και μονη αληθεια οσο κι αν ειναι ασχημη

τις μαλακειες του ζινταν μην τις αγοραζετε οσο κι αν ταυτιζεστε συναισθηματικα μαζι του

δηλ τι θα μπορουσε να μας πει "τον εδειρα γιατι σπασαν τα νευρα μου?"

εχω βρεθει σε ακριβως αναλογη θεση με τον ζινταν σ'ενα πρωταθλημα β' εθνικης οπου η ομαδα μου εχασε την ανοδο στην α2 γιατι εγω που ημουν ο παιχταρας της ομαδας και ο παλιοτερος εχασα πεναλτι και αμεσως μετα εκνευρισμενος απο τα λογια του αντιπαλου μου(που παροτρυναν τους συμπαιχτες του να μας σπασουν στο ξυλο) και απο το γεγονος οτι μου επιασε τ'αρχιδια του εχωσα μια μπουνια στη μαπα (που αρχικα ξεκινησε για το καρυδι του αλλα στη διαδρομη ο μικρος χριστος μεσα μου την εκανε ν' αλλαξει ελαφρως δρομο)...ο αντιπαλος πεταχτηκε προς τα πισω κανοντας και λιγο θεατρο και ο διαιτητης μ'εβγαλε χωρις αντικατασταση (εχασα ετσι και το επομενο παιχνιδι συμφωαν με τον κανονισμο) κι ετσι η ομαδα μου επαιξε δυο επταλεπτα με παιχτη λιγοτερο και φυσικα εχασε ...

μετα κι εγω τα εριχνα στο διαιτητη που δεν τιμωρησε και τον αλλο γιατι εβριζε δυνατα την ωρα του αγωνα, πραγμα που ακουστηκε παντου αλλα ο διαιτητης ισχυριστηκε οτι δεν ακουσε και προσπαθουσα να δικαιολογησω τη μαλακεια μου και τον εκνευρισμο μου ...αλλ το αποτελεσμα ηταν να χασουμε το πρωταθλημα και την ανοδο...εχουν περασει απο τοτε πανω απο δεκα χρονια και ακομα τα θυμαμαι κι ας ηταν β εθνικη

πιο πανω εργαψα "σχεδον καθε παικτης που σεβεται την επιθυμια του να παιξει σε μεγαλο πρωταθλημα"
τονιζω το "σχεδον" γιατι οι παικταραδες δε χρειαζονται τοσο πολυ τις
βρωμιες

απλα μαθαινουν να ζουν μ'αυτες και να τις ξεπερνουν

στην περιπτωση ζινταν ματερατσι προφανως δεν υπηρχε κανεις παικταρας

οπως και στη δικια μου βεβαια

κι ενα για το τελος
αν ο ζινταν δεν τελειωνε την καριερα του δε θα εδινε ποτε κεφαλια

ισως σας φαινεται αστειο να σθγκρινω τον εαυτο μου με τον ζινταν αλλα ας ειναι , οποιος θελει ας καταλαβει, ετσι κι αλλιως δε γνωριζομαστε ...

κι εγω τα μπουνιδια τα εριχνα οταν ειχα θεωρησει οτι η οποια καριερα μου τελειωνε και επαιζα σε μικρα πρωταθληματα και σκεφτομουν ως εξεις
"σιγα μην κατσω νε με βριζουν αυτα τα σκατα "

οταν ακομα ειχα φιλοδοξιες και νομιζα οτι ειχα μελλον ημουν υποδειγμα

μ'εφτυνες και χαμογελουσα και μετα καρφωνα κανα δυο σουτακια απ' τα δωδεκα μετρα και ξαναχαμογελουσα στα μουνοπανα που εβριζαν....

αυτα και την αλλη φορα θυμηθειτε οτι ο πρωταθλητισμος ειναι ετσι κι αλλιως ακαταλληλο θεαμα για ανηλικους (επισης και ακαταληλη ενασχοληση εκτος κι αν θελτε τα παιδια σας να γινουν πραγματικα μεγαλα αρχιδια)

φτανει η ωραιο ποιηση
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Ιούλ 14, 2006 10:52 pm

Το πόδι είναι το μέσον-όπλο και η μπάλλα το θήραμα.Ο παίκτης είναι ο κυνηγός που σκοπό έχει μέσω ατομικών η συλλογικών ενεργειών να στοχεύσει το θήραμα κατά τέτοιο τρόπο ώστε να το παγιδεύσει και εντέλει να το σκοτώσει.
Αυτό πραγματοποιείται με την επίτευξη του γκόλ όπου το θήραμα αφού σπαρταρήσει για λίγο στα δίχτυα,ξεψυχάει.

Η ομάδα που σκότωσε το θήραμα,έχει τροφή εξασφαλίζοντας έτσι την επιβίωσή της,και πανηγυρίζει με κραυγές γνωστοποιώντας τα χαρμόσυνα και στους θεατές που πρόσκεινται σε αυτήν.Στην φυλή τους.
Η αντίπαλη ομάδα έχασε το θήραμα,δέν έχει τροφή,για αυτό και η επιβίωσή της θα εξαρτάται από την ήττα της.Από τον εξευτελισμό της και την υποτέλεια της δηλαδή πρός τους νικητές,τους έχοντες τροφή (για αυτό και ο μέγας μάρξ λέει πώς το κεφάλαιο δέν ορίζει απλώς,αλλά είναι το ίδιο κοινωνική σχέση).
Έτσι αρχίζει και η ανισσοτιμία στον κόσμο.
Αξίζει δε να παρατηρήσουμε,πώς οι τρόποι και οι δεξιότητες που αναπτύσονται με τον καιρό σε αυτό το κυνήγι,πέρα από την ίδια την επίτευξη του στόχου,σάν αισθητικό αποτέλεσμα είναι αυτό που ονομάζουμε τέχνη.
Για αυτό και τον καλλιτέχνη κανείς δέν τον καταλαβαίνει.Διότι δέν φαίνεται να στοχεύει πουθενά,για αυτό όμως είναι και η ελπίδα του κόσμου,για να τον βγάλει απο τον πρωτογονισμό του.Επειδή ο καλλιτέχνης παίζει επιδιώκοντας την ολοκλήρωσή του μέσα από το ίδιο παιχνίδι και όχι από τον φόνο.

Το ποδόσφαιρο λοιπόν,όπως και κάθε παιχνίδι περισσότερο η λιγότερο,αναπαριστά βασικές αρχές της αγελαίας συμπεριφοράς τους ανθρώπου έτσι όπως εκδηλώνεται στις πολιτισμένες κοινωνίες του. Και όποιοι λένε πώς αυτά δέν έχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους,λένε απλά λόγια του ...αέρα.Δέν έχουν καταλάβει πώς ο πόλεμος είναι παιχνίδι και το παιχνίδι πόλεμος.

Μελετώντας το ποδόσφαιρο μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα για τις τάσεις της κάθε κοινωνίας σε κάθε εποχή.
Το χαρούμενο και ενθουσιώδες μεταπολεμικό ποδόσφαιρο,το ανοιχτό και ελεύθερο του εξήντα και εβδομήντα με έντονες θεαματικές ατομικές ενέργειες,έδειχνε την τάση των λαών για συναδέλφωση και ειρήνη όπως και την επικέντρωσή τους στην ευτυχία του προσώπου.
Ακόμη και το ποδόσφαιρο των χωρών του ανατολικού μπλόκ, ήθελε να βγαίνουν οι επιθέσεις με κάθετες μακρινές μπαλλιές μπροστά στον κενό χώρο,δείχνοντας έτσι τις ελπίδες που έτρεφαν αυτές οι κοινωνίες για το μέλλον τους.

Από το ογδόντα και δώθε όμως,άρχισε να γίνεται περισσότερο συστηματικό.
Η ορθολογιστική οικονομική ανάπτυξη, ανάγκασε τον άνθρωπο να ακολουθεί την αποδοτικότητα των μηχανών,αφαιρώντας του έτσι τον μέχρι τότε κυρίαρχο ρόλο να διαμορφώνει τις συνθήκες της ζωής του.Τώρα εξιδεικεύεται στο να μπορεί να διαμορφώνει τις συνθήκες λειτουργίας των μηχανών του για αυτό και κλείνεται στα περιορισμένα όριά της.
Έτσι και το ποδόσφαιρο χρειάζεται τώρα αποδοτικούς παίκτες,περισσότερο αθλητές του στίβου,παρά ποδοσφαιριστές,να εκτελούν μηχανικά τις εξειδικευμένες εντολές αποκλειστικά και μόνο του χώρου που τους αφορά.
Ατομικές πρωτοβουλίες δέν υπάρχουν και το τρέξιμο γίνεται κυρίως χωρίς την μπάλλα.
Ελεύθεροι παίκτες γιόκ.
Περιορίστηκαν στα κλειστά συστήματα.

Σήμερα αυτή η συνεχής ανάπτυξη μέσα από τον ανταγωνισμό των συστημάτων έχει καταστήσει τους παίκτες μαριονέτες που υπακούουν απλώς στον προπονητή που είναι και ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού.Και οι οποιεσδήποτε αναφορές σε κάποια ονόματα,αποτελούν απλώς κατασκευές μύθων,με σκοπό να αναπληρώσουν το χαμένο πιά όραμα των μέχρι πρότινος ελεύθερων ανθρώπων.Διότι οι ελεύθεροι άνθρωποι έχουν οράματα και οι σκλάβοι μύθους.

Όλα αυτά λοιπόν,κυρίαρχοι προπονητές,παίκτες μαριονέτες και μύθοι,μας ξαναγυρίζουν σε προπολεμικές εποχές,.
Ο φασισμός ξαναγύρισε στον κόσμο.
Και μαζί του η σκοπιμότητα,το βρώμικο παιχνίδι και έπονται και άλλα.

Και έτσι έχουμε τώρα τον λέφτυ,να μας απειλεί κατεβαίνοντας φουριόζος από θέση (ακρο)δεξιού εξτρεμ(ιστη) .
Διότι απειλή πρός όλους μας είναι αυτά που λέει ο λέφτυ.
Κοίτα όμως λέφτυ πώς θα κατέβω και εγώ απο αριστερά (εσύ μύθε μείνε κεντρώος να σου βγάλω μπαλιά να βάλεις το γκόλ):

Το λοιπόν λέφτυ,δέν ξέρω στο πόλο,αλλά στο ποδόσφαιρο αυτοί που παίζουν βρώμικα είναι και αυτοί που είναι άσχετοι παντελώς από ποδόσφαιρο και το μόνο που ξέρουν είναι να χαλάνε το παιχνίδι.
Όλοι έχουμε παίξει μπάλλα και το ξέρουμε αυτό.Ο θεός να σε φυλάει από αντίπαλο που δέν ξέρει μπάλλα.Η θα είναι βρώμικος,ή θα είναι εντελώς απρόβλεπτος.

Και όταν λέμε βρώμικο παιχνίδι λέφτυ,δέν εννοούμε βέβαια μερικές βρισιές στη μάνα μας ή στην αδελφή μας.Εννοούμε τα βρώμικα χτυπήματα που σκοπό έχουν στην καλύτερη να χαλάσουν την φάση και στην χειρότερη να βγάλουν τον παίκτη από τον αγώνα.
Και σε αυτό το μουντιάλ,ακόμη και από την τηλεόραση είδαμε πολλά τέτοια κτυπήματα και όχι μόνο από τους ιταλούς βέβαια.
Ο ζιντάν λοιπόν,όντως θέλοντας από αλλαζονία να σφραγίσει προσωπικά αυτό το μουντιάλ(η το θέλαν άλλοι αυτό),τα πήρε όταν είδε πώς δέν του έβγαινε το παιχνίδι από τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα του ματεράτσι και του άλλου του ....καρναβάλο.
Για αυτό αντέδρασε έτσι και όχι για την μάνα του που μάλλον ούτε κάν την έβρισε ο άλλος.
Βέβαια και αυτό που έκανε ένα σώου ήταν μιάς και θα τέλειωνε την καριέρα όπως λές,όμως αυτό δέν σημαίνει πώς θα αθωώσουμε το βρώμικο παιχνίδι.
Το βρώμικο παιχνίδι είναι βρώμικο παιχνίδι,χαλάει τον αγώνα και προάγει την φασιστική λογική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα,που μάλλον την υποστηρίζεις και εσύ.
Και τελικά απορώ με σένα που είσαι και προπονητής στους πιτσιρικάδες όπως είχες γράψει παλιότερα,άν αυτή τη λογική τους περνάς τελικά.
Βρέιιιι,φτειάχνεις ματεράτσηδες εκεί πάνω στην κατερίνη;
Και δέν τα πνίγεις καλύτερα στην πισίνα;
Και στην άλφα ένα να ανεβείτε τι θα καταλάβεις;
Και την βουλιαγμένη να κερδίσετε......

.....πιο βουλιαγμένοι δέν θα γίνετε από ότι είστε τώρα.
Ήθος,λέφτυ.
Ήθος και όραμα.
Τα άλλα είναι κουτουλιές.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες