επικαιρότητα

ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό lelegas » Παρ Ιαν 13, 2006 11:23 pm

:idea: Οταν θα'ρθεί ένας καιρός που αιμοδόρικο μπούφικο φίδι,τομαραιτός γαμψονύχης στο ράμφος σφιχτά θα τ'αρπάξει,των Παφλαγόνων πιά τότε σκορπά η σκορδαλιά και τελειώνει,και σε πατσάδων ο θεός πουλητές τρανή δόξα χαρίζει,έξω αν λουκάνικα αυτοί προτιμούνε να παν να πουλούνε.
ΙΠΠΕΙΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

Καπου αλλού ίσως σε άλλο έργο μιλά για τους Σκύθες ως διασφαλιστές τησ δημόσιας τάξης στην αρχαία Αθήνα.Οι σκύθες βέβαια δεν είναι Έλληνες πολίτες γιατί ο Έλλην δε μπορεί να φυλάει άλλους Έλληνες.Αλλιώς δεν είναι Έλ-λη-Νες αυτοί.Θα είναι βάρβαροι.Στον Έλληνα αρμόζει η φύλαξη της Ελλάδος και η τήρηση της δικαιοσύνης.Ο ʼρειος πάγος ,το ομηρικό συμβούλιο των γερόντων είναι τόσο αρχαίο ώστε εκεί δικάστηκε ο ʼρης για το θάνατο του Αλιρρόθιου του γιού του Ποσειδώνος.Συνδέθηκε με την αρχαία Αθήνα από την αρχή μέχρι το τέλος της και συνεχίζει ως ιερή και θεία παράδοση μέχρι σήμερα.
Πως ο σκύθης θα ασεβήσει κατά του Λίνου?ο Λίνος είναι δάσκαλος του Ηρακλή και αδελφός του Ορφέως και γιός του θεού Απλού.
Πως θα ασεβήσει ο Σκύθης κατά του λίνου?Ο λίνος είναι άσμα λαικό και πένθιμο,δηλωτικό της Αναγέννησης της φύσης που ξεκινά με την πρώτη ανεμώνα του χειμώνα.
Ποιος δε τιμά τα Λήναια που τώρα ξεκινούν και στο πανάρχαιο ιερό εορτάζονται,στο Λήναιον, αυτό που είναι δυτικά της ακρόπολης!!!
Δεν ασεβεί ο σκύθης στον ʼγιο απόστολο Λίνο,ένα από τους 70 μαθητές και αποστόλους του Χριστού.(Αφού φροντίζει η ελληνική ορθοδοξία να μένει Αιώνια.)
Όσο για το τροχαίο ατύχημα,λίγοι σκύθες γνωρίζουν το φοβερό δαίμονα των δρόμων.Αυτόν που ανήκει στο γένος Χαν.Αρκετοί όμως Έλληνες γνωρίζουν το θεό των δρόμων και το φύλακα Ήρωα που μας φυλάει από τον Μολώχ.(γιατί δεν κατασκευάζονται οι δρόμοι στην Ελλάδα άραγε?)
ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ σε όλους τους Έλληνες και τους σκύθες που μετέχουν των ιδεών.
και :) χαρούμενο το 2006 για όλη την παρέα του ερωτα-μίσος.gr

ΛΕΛΕΓΑΣ.
ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΜΠΡΟ,ΦΕΓΓΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΩ,ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΜΑΤΑ,ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
lelegas
new member

Re: ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό lelegas » Παρ Ιαν 13, 2006 11:28 pm

lelegas έγραψε::idea: Οταν θα'ρθεί ένας καιρός που αιμοδόρικο μπούφικο φίδι,τομαραιτός γαμψονύχης στο ράμφος σφιχτά θα τ'αρπάξει,των Παφλαγόνων πιά τότε σκορπά η σκορδαλιά και τελειώνει,και σε πατσάδων ο θεός πουλητές τρανή δόξα χαρίζει,έξω αν λουκάνικα αυτοί προτιμούνε να παν να πουλούνε.
ΙΠΠΕΙΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

Καπου αλλού ίσως σε άλλο έργο μιλά για τους Σκύθες ως διασφαλιστές τησ δημόσιας τάξης στην αρχαία Αθήνα.Οι σκύθες βέβαια δεν είναι Έλληνες πολίτες γιατί ο Έλλην δε μπορεί να φυλάει άλλους Έλληνες.Αλλιώς δεν είναι Έλ-λη-Νες αυτοί.Θα είναι βάρβαροι.Στον Έλληνα αρμόζει η φύλαξη της Ελλάδος και η τήρηση της δικαιοσύνης.Ο ʼρειος πάγος ,το ομηρικό συμβούλιο των γερόντων είναι τόσο αρχαίο ώστε εκεί δικάστηκε ο ʼρης για το θάνατο του Αλιρρόθιου του γιού του Ποσειδώνος.Συνδέθηκε με την αρχαία Αθήνα από την αρχή μέχρι το τέλος της και συνεχίζει ως ιερή και θεία παράδοση μέχρι σήμερα.
Πως ο σκύθης θα ασεβήσει κατά του Λίνου?ο Λίνος είναι δάσκαλος του Ηρακλή και αδελφός του Ορφέως και γιός του θεού Απλού.
Πως θα ασεβήσει ο Σκύθης κατά του λίνου?Ο λίνος είναι άσμα λαικό και πένθιμο,δηλωτικό της Αναγέννησης της φύσης που ξεκινά με την πρώτη ανεμώνα του χειμώνα.
Ποιος δε τιμά τα Λήναια που τώρα ξεκινούν και στο πανάρχαιο ιερό εορτάζονται,στο Λήναιον, αυτό που είναι δυτικά της ακρόπολης!!!
Δεν ασεβεί ο σκύθης στον ʼγιο απόστολο Λίνο,ένα από τους 70 μαθητές και αποστόλους του Χριστού?.(Αφού φροντίζει η ελληνική ορθοδοξία να μένει Αιώνια.)
Όσο για το τροχαίο ατύχημα,λίγοι σκύθες γνωρίζουν το φοβερό δαίμονα των δρόμων.Αυτόν που ανήκει στο γένος Χαν.Αρκετοί όμως Έλληνες γνωρίζουν το θεό των δρόμων και το φύλακα Ήρωα που μας φυλάει από τον Μολώχ.(γιατί δεν κατασκευάζονται οι δρόμοι στην Ελλάδα άραγε?)
ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ σε όλους τους Έλληνες και τους σκύθες που μετέχουν των ιδεών.
και :) χαρούμενο το 2006 για όλη την παρέα του ερωτα-μίσος.gr

ΛΕΛΕΓΑΣ.
ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΜΠΡΟ,ΦΕΓΓΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΩ,ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΜΑΤΑ,ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
lelegas
new member

Re: ΚΑΛΑ ΛΗΝΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό lelegas » Παρ Ιαν 13, 2006 11:30 pm

ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΞΕΧΑΣΑ.
lelegas
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Σάβ Ιαν 14, 2006 3:53 pm

και καλα κρασια να λες λελεγκα ....αυτο , προπαντος , μ' ενδιαφερει .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό lelegas » Σάβ Ιαν 14, 2006 11:09 pm

ΚΑΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΤΡΑΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ.(ΕΛΠΙΖΩ senior member ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΤΡΑΧΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ).

ΚΑΙ Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ,ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ,ΑΠΛΑ Η ΓΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΡΑΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΡΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΙΚΟΙ ΕΔΩ ΑΚΟΜΗ....!)

Υ.Γ.ΟΙ ΒΑΤΡΑΧΟΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟΙ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ,ΟΥΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΒΑΤΡΑΧΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΧΟΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ,ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΛΕΛΕΓΑΣ ΜΕ Γ ΟΧΙ ΓΚ ΟΥΤΕ Κ.(ΟΠΩΣ ΠΕΛΑΡΓΟΣ ΜΕ Ρ ΚΑΙ ΟΧΙ Σ/Ξανά ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ).
lelegas
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Ιαν 16, 2006 10:26 pm

λελεγα το βατραχακι δεν αποκλειει το κρασακι ...το αντιθετο μαλιστα ,οπως θα σου πει και ο καθε κατοικος περιοχης ιωαννινων... το βατραχακι τραβαει κρασακι ...στην υγεια μας !
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες