επικαιρότητα

Τι δωρο θες να σου φερει ο Αη Βασίλης?

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Υπάρχει ο αη βασίλης?

ΝΑΙ
4
67%
ΟΧΙ
1
17%
Δ.Ξ./Δ.Α.
1
17%

Σύνολο ψήφων : 6

Δημοσίευσηαπό messinian » Σάβ Δεκ 24, 2005 1:26 pm

Θυμάμαι πέρυσι είχα μια κουβέντα με κάποιους άγνωστους σε μένα τύπους (γνωστούς γνωστών...) και κάποια στιγμή είπα να τους πειράξω (το συνηθίζω αυτό όταν διακρίνω πεζότητα σε συνδυασμό με ύφος σοβαροφανές και, εν πολλοίς, αφ' υψηλού...) πιάνοντάς τους μια όμορφη κουβεβτούκα για νεράιδες και για ξωτικά, με τα οποίαόύτως ή άλλως συναναστρέφομαι στην καθημερινότητά μου η οποία θα ήταν εντελώς πεζή αν συναναστρεφόμουν μονάχα με ανθρώπους και δη πεζούς...
Κάποια στιγμή, για να μην μακρυγορώ, γυρίζει ένας τύπος από αυτούς και μου λέει χαμογελώντας κάπως ειρωνικά: "Για κάτσε ρε φίλε, εσύ στο τέλος θα μας πείς πως υπάρχει και ο ʼγιος Βασίλης..." και η ατάκα μου (σε μια φάση που αυτοί νομίζουν πως με δουλεύουν και οι γνωστοί μου έχουν καταλάβει πως τρώνε χοντρό δούλεμα χωρίς να το έχουν πάρει χαμπάρι...) ήταν εντελώς αφοπλιστική και σε απολύτως σοβαρό ύφος: "Και βέβαια υπάρχει ʼγιος Βασίλης"...
Η κουβέντα βέβαια συνεχίστκε για λίγο ακόμα... Δεν είχε και βάσεις για να στηριχτεί... Τί να κάτσεις να πεις με ανθρώπους που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει ʼγιος Βασίλης...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Poexania » Σάβ Δεκ 24, 2005 2:09 pm

nai ala meta threis kai sy mia stash af ypshloy apenanti toys ara ginese to idio me aytoys
All that we see or seem is but a dream within a dream
Poexania
new member

Δημοσίευσηαπό messinian » Σάβ Δεκ 24, 2005 2:21 pm

Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο... Το "αφ' υψηλού" ύφος μου που λες είναι απόρροια χιούμορ κι όχι αποτέλεσμα σοβαροφανοκαταδυνάστευσης του εσωκόσμου με αντίκτυπο στον εξωκόσμο...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης