επικαιρότητα

Αλληλεγγύη στον Bahoz

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τετ Ιουν 22, 2005 7:55 am

δε σχολιαζω οσα λες αλλα μαθε πως δεν δοθηκε ασυλο αλλα "παραταση" ενος ακομα χρόνου για "ανθρωπιστικους λόγους" δηλαδή ΟΙΚΤΟΣ

οι αγωνιστες δεν χρειαζονται ΟΙΚΤΟ

για τη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ πολεμανε
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Ιουν 22, 2005 10:21 am

Οχι δεν είναι οίκτος είναι "πονηριά της Αλεπούς". Είναι η πονηριά που κρατούσανε οι εγγλέζοι στον εμφύλιο όταν ρίχνανε με το αεροπλάνο μόνο αριστερές αρβύλες, προκειμένου να "φανούν" στον πάσχοντα ...

Η "παράταση"αυτό το σκοπό εξυπηρετεί... η λύση να δοθεί από μόνη της:να πάψει ο κόσμος να ασχολείται μαζί του με την πρόφαση ότι του δώθηκε άσυλο -γιατί ποιος θα σταθεί να ρωτήσει λεπτομέρειες μέσα στο γενικό χαμό;- και αν εν τω μεταξύ συμβεί το μοιραίο αυτοί θα πουν: εμείς πάντως ...αρβύλες ρίξαμε .....
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Ιουν 22, 2005 8:22 pm

ωραια και αγια τα λετε φιλεφιλ και φιληντι (κι εγω ειμαι ο φιλελεφ)

το μονο σημειο που διαφωνω μαζι σας και με ολους οσους με ευγενικα κινητρα συντασσονται με τους αγωνιστες

ειναι η σιγουρια που σας δικατεχει ως προς το ποιος ειναι ηρωας και ποιος οχι, ποιος ειναι ο κακος και ποιος ο καλος δηλαδη...

μπορει να μην υπαρχει πουθενα καλος και κακος σ'αυτη την υποθεση
μπορει να υπαρχουν μονο σκοτεινα συμφεροντα και διεθνεις σχεσεις μεταξυ κρατων...
αυτων των ιδιων κρατων των οποιων την ουσια νομιζω οτι απεχθανεστε και την υπαρξη δεν τη γουσταρετε (και δεν τη γουσταρω κι εγω)...

τελως παντων ειμαστε εξω απ' το χορο αυτο και εκει θα μας αφηνουν οσο και να θελουμε να μπουμε μεσα και να χορεψουμε....

φιλεφιλ για τα σχολια των κουρδων στην τιβι τι εχεις να πεις?
με το δικιο σου ,
μπορεις να υποθεσεις κι εσυ απ' την πλευρα σου τη δικια σου θεωρια συνωμοσιας.....κανω λαθος ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τετ Ιουν 22, 2005 10:39 pm

πιστεψε με εχω σταματησει να βλεπω τηλεοραση πολυ καιρο τωρα
κι οπωσδηποτε δε βλεπω παραθυρα γιατι ειναι γεματα μαιντανους
ουτε εφημεριδες διαβαζω πια
οτι μαθαινω τα μαθαινω απο το δικτυο κι απο τους υπολοιπους
τη συγκεκριμενη κουβεντα προφανως δεν την ειδα αλλα πιστευω πως ο καθε ανθρωπος εχει τις αποψεις του

εγω θα μεινω μοναχα σ αυτο

όταν ένα άτομο που βρίσκεται εκτός της χώρας καταγωγής του ή του τόπου κατοικίας του έχει δικαιολογημένο φόβο δίωξης για λόγους φυλής, θρησκείας, εθνικότητας, συμμετοχής σε ορισμένη κοινωνική ομάδα ή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων και εξαιτίας αυτού του φόβου δίωξης αδυνατεί ή δεν επιθυμεί να επιστρέψει στη χώρα του, δικαιούται πολιτικό άσυλο.

συνθήκη της Γενευης (1951)
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 23, 2005 10:46 am

δυο σημεια

το διαδικτυο ειναι εφαμιλλο της τιβι σε παραπληροφορηση ,οπως και ολα τα αλλα μεσα φυσικα

η συνθηκη της γενευης ειναι νομικο κατασκευασμα και ως τετοιο αφηνει τεραστια παραθυρα στην ερμηνεια και την εφαρμογη του.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Ιουν 23, 2005 12:28 pm

καλα ολα σχετικα ειναι αλλα δεν καταλαβα τωρα τι ακριβως μου λες

οτι δεν πρεπει να ενημερωνομαι απο το διαδικτυο? οτι το διαδικτυο προσφερει την ιδια παραπληροφορηση? οτι δεν πρεπει να ενημερωνομαι απο πουθενα παρα μονο ιδιοις ομασι? προφανως και προσφερει ΚΑΙ παραπληροφορηση αλλα υπαρχει κι η εναλλακτικη πληροφορηση και σαφως εδω δεν εισαι παθητικος δεκτης αλλα μπορεις κι εσυ -αν θες- να κρινεις ή να συμμετεχεις.

ναι η συνθηκη της γενευης εχει πολλα παραθυρα αλλα παλι τι σημαινει αυτο? οτι δεν πρεπει να την τηρουμε? οτι σε καθε νομο της θα βρισκουμε τα παραθυρα της για να μην την τηρουμε? οτι κακως υπαρχει και δεν θα επρεπε να την τηρουμε? οτι μπορει εμεις να την τηρουμε ή οχι αναλογα με ποιος την ερμηνευει?

και τι παραθυρο δηλαδη εχει το παραπανω αρθρο? οτι δεν κινδυνευει ο bahoz στην τουρκια? οτι η τουρκια ειναι μια δημοκρατική χωρα? οτι ειναι παλαβος ή εξυπηρετει αλλα συμφεροντα ενώ βρισκεται στη 38η μερα απεργιας πεινας? Απο που κι απο ποιον κινδυνευουν τα συμφεροντα του "ελληνικου κρατους"? ο bahoz δηλαδη που ζει εδω και 10 χρονια στη θεσαλονικη, ειναι φοιτητης του ΑΠΘ είναι επικινδυνος και δεν δικαιουται ασυλο? Σαμπως υπαρχει καποια εστω επισημη άρνηση? Κι η επιτροπή γνωμοδοτησης που ψηφισε υπερ εχει κι εκεινη αδικο?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 23, 2005 2:16 pm

με τις δυο πρωτες παραγραφους δειχνεις οτι καταλαβες ακριβως σχεδον ολα οσα ειπα

στην τριτη παραγραφο κανεις εσυ μια ερωτηση και την απαντας πολυ σωστα
με αλλες ρητορικες ερωτησεις...

τωρα στην ερωτηση

"Απο που κι απο ποιον κινδυνευουν τα συμφεροντα του "ελληνικου κρατους"? ο bahoz δηλαδη που ζει εδω και 10 χρονια στη θεσαλονικη, ειναι φοιτητης του ΑΠΘ είναι επικινδυνος και δεν δικαιουται ασυλο? "

ειναι φανερο οτι απανταω "ολα παιζουν"....

"Σαμπως υπαρχει καποια εστω επισημη άρνηση? Κι η επιτροπή γνωμοδοτησης που ψηφισε υπερ εχει κι εκεινη αδικο?"

και σ'αυτο εχω ηδη απαντησει οταν ειπα οτι τα δεδομενα που εχει ο υπουργος (δημ ταξης και εθν αμυνης ) ειναι αδυνατον να τα εχει οποιαδηποτε επιτροπη ...
και αυτο στο λεω γιατι γνωριζω τον τροπο που διακινουνται οι πληροφοριες
της ασφαλειας και της ευπ....οι πραγματικα σημαντικες πληροφοριες για την εθνικη ασφαλεια και μαλιστα οσες μπορουν να επηρεασουν πιχι την εξ. πολιτικη
διακινουνται μονο σε ανωτατα κλιμακια και σε επιπεδο αρμοδιου υπουργου και πρωθυπουργου μονο ....απο κει βγαινουν και οι εντολες ...

και σου κανω κι εγω μια ερωτηση του τυπου
"Κι η επιτροπή γνωμοδοτησης που ψηφισε υπερ εχει κι εκεινη αδικο?"

ο υπουργος εχει κανα συμφερον μα δειχνει απανθρωπο προσωπο ?
δε θα μπορουσε να κανει το χατηρι αν πραγματικα δεν συνετρεχε κανενας λογος εθνικης ασφαλειας ?

και στο κατω κατω εμεις πως μπορουμε να εχουμε γνωμη πανω στο θεμα...
απ τις πληροφοριες που παιρνουμε απ' το "εγκυρο" ιντζιαρ ?

το μονο που θα μπορουσαμε να εξετασουμε ειναι η ανθρωπιστικη διασταση του θεματος...κι αυτη λυθηκε προσωρινα ...ουδεν μονιμωτερο του προσωρινου που λενε ...εδω ο μπαχοζ που ειναι λαθραιος στην ελλαδα γραφτηκε στο πανεπιστημιο οπως ειπες...σε ποιο αλλο κρατος θα μπορουσε να γινει αυτο!
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Ιουν 24, 2005 7:46 am

wpleftyboy έγραψε:τα δεδομενα που εχει ο υπουργος (δημ ταξης και εθν αμυνης ) ειναι αδυνατον να τα εχει οποιαδηποτε επιτροπη ...
και αυτο στο λεω γιατι γνωριζω τον τροπο που διακινουνται οι πληροφοριες
της ασφαλειας και της ευπ....οι πραγματικα σημαντικες πληροφοριες για την εθνικη ασφαλεια και μαλιστα οσες μπορουν να επηρεασουν πιχι την εξ. πολιτικη
διακινουνται μονο σε ανωτατα κλιμακια και σε επιπεδο αρμοδιου υπουργου και πρωθυπουργου μονο ....απο κει βγαινουν και οι εντολες ...

να το πω αλλιως

θελεις κυριε πολιτικο ασυλο? κανε την αιτηση σου στην ΕΥΠ, κατσε να σ ανακρινουν οι μπατσοι κι αμα περασεις την Αλεξανδρας και γινεις ωραιος χαφιες τοτε θα στο δωσουμε δωρο μ ενα οικοπεδο.

αν αυτο ειναι το "σωστο" τοτε τι καθομαστε και υπογραφουμε συνθηκες, το παιζουμε δημοκρατες, φωναζουμε για τ ανθρωπινα δικαιωματα και το "κρατος-δικαιου" και φτιαχνουμε επιτροπες που μονο σκοπο εχουν να βγαζουν ψηφισματα που καμμια ισχυ δεν εχουν επειδη μονο η ασφαλεια και η ΕΥΠ "ξερει"...

αν αυτος ειναι ο κοσμος σου εμενα δε μ αρεσει και θα κανω οτι μπορεσω να τον αλλαξω...

προφανως ομως, μεχρι τοτε, ας πεθανουνε μερικοι ακομα ανθρωποι, ας καταπιεσουμε σαν "ισχυροι" μερικους αδυναμους κι ας φτιαξουμε οσο πιο "ασφαλες" κρατος μπορουμε.
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιουν 24, 2005 2:07 pm

agphte filefeel,

αυτος ο κοσμος δεν ειναι "μου"
απλα ειναι ο κοσμος

ετσι παιζεται το παιχνιδι και μεσα στο παιχνιδι ειναι και η αιτηση για πολιτικο ασυλο.....

για να το κανω λιγο πιο κατοσταρισιο
αν δημιουργηθει προηγουμενο με τη χορηγηση πολιτικου ασυλου στον μπαχοζ τι θα ακολουθησει ?και ποιος μπορει να το εκμεταλευτει αυτο διεθνως?

μπορουν να προκυψουν πολλες ερωτησεις αυτου του τυπου....

εχω πει και ξαναπει οτι το κρατος ετσι οπως εκφραζεται δεν το γουσταρω και εχω εξηγησει και γιατι και πως γαμαει τους πολιτες καθημερινα...επομενως μη μου κολλας με τον "κοσμο μου" ...

ο μπαχοζ μπορει να βρισκεται ακριβως εκει που θελεις να δειξεις ...
στους "φασιστες" και τους "καταπιεστες"...οσο παραδοξο και απιθανο φαινεται
τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να ειναι αληθινο...

ακαομα κι αν υποθεσουμε οτι ο συγκεκριμενος μπαχοζ ειναι αληθινος
υπαρχουν αλλοι δεκα διπλα του που δεν ειναι .
Στο τελος ομως ενα ειναι βεβαιο... οτι καποτε θα δειξει το πραγμα και για τον συγκεκριμενο
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Ιουν 24, 2005 11:07 pm

ακαομα κι αν υποθεσουμε οτι ο συγκεκριμενος μπαχοζ ειναι αληθινος
υπαρχουν αλλοι δεκα διπλα του που δεν ειναι .

ετσι, ενω δικαιοσυνη σημαινε να θεωρεισαι αθωος μεχρις αποδειξεως της ενοχης σου τωρα μπορουμε να σε θεωρουμε ενοχο μεχρις αποδειξεως της αθωοτητας σου

ναι, εχεις δικιο, αυτος ειναι ο κοσμος μας κι αυτος μας αξιζει

Στο τελος ομως ενα ειναι βεβαιο... οτι καποτε θα δειξει το πραγμα και για τον συγκεκριμενο

σωστα, μπορει τελικα ν αποδειξει την αθωοτητα του με το θανατο του ή τη μονιμη αναπηρια του (κι αυτο ακομα βεβαια θα μπορουσε να μην ειναι αποδειξη αλλα τουλαχιστον θα μπορουσαμε να κανουμε τα στραβα ματια και να το δεχθουμε)

τελος παντων εγω σταματω εδω
αλλωστε το προβλημα αυτο θα λυθει σε λιγες μερες
και μαλλον οχι ετσι οπως εγω θα ηθελα...
ας μαθουμε τουλαχιστον απ αυτο τι σημαινει αγωνας κι αξιοπρεπεια...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες