επικαιρότητα

Αλληλεγγύη στον Bahoz

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Ιουν 06, 2005 1:47 am

Κατεληγα στο προηγουμενο δημοσιευμα μου παραπανω οτι: "Αλλωστε συζητηση κανουμε, με απωτερο σκοπο να βγαλουμε καποιο συμπερασμα."
Μετα το απαντητικο δημοσιευμα του λεφτυ ομως, παραδεχομαι οτι εκανα λαθος.
lefty έγραψε:"δικαιωμα σου μυθε να υπερασπιζεσαι την εγκυροτητα οποιυδηποτε εντυπουκαι δικαιωμα μου να κανω το αντιθετο...."

λεφτυ, αναμασας το αυτονοητο, το οποιο ομως αν κρινω απο τους χαρακτηρισμους περι "γελοιων επιχειρηματων" και "χρησιμων ηλιθιων" το αναιρεις, διαψευδοντας ετσι τα λεγομενα σου
lefty έγραψε:κατα τη γνωμη μου ειναι γελοια τα επιχειρηματα τυπου "κατα γενικη ομολογια"
και "συγκριτικα"...ποιος καθοριζει τι ειναι "αποδεκτο" και τι δεν ειναι?

γελοία επιχειρηματα; γιατι ειναι γελοια; μπορεις με λογικα γηινα αντ-επιχειρηματα να το αποδειξεις;
lefty έγραψε:αν απαντησεις σ'αυτο δε χρειαζεται να το ψαχνουμε αλλο...
επειδη ομως η ερωτηση μου εχει μονο ρητορικο χαρακτηρα θα την απαντησω εγω...

η παραπανω "ερωτηση" [ποιος καθοριζει τι ειναι "αποδεκτο" και τι δεν ειναι?] δεν ειναι ρητορικη, απλα ειναι μια ασχετη ερωτηση που δεν βγαζει νοημα. η "ρητορικη" απαντηση που δινεις παρακατω ειναι εξισου ασχετη, τοσο με τα "γελοια" επιχειρηματα που υποτιθεται αντικρουεις οσο και με την (μη) "ρητορικη" ερωτηση.
lefty έγραψε:το τι θεωρειται εγκυρο ή οχι καθοριζεται απο συμφεροντα και μονο απο αυτα...

λαθος! τα "συμφεροντα" δεν καθοριζουν την εγκυροτητα. ενδεχομενως να την υπονομευουν αλλα δεν την καθοριζουν. προφανως εδω εχουμε προβλημα "ορισμου" των εννοιων; ενα καλο λεξικο θα μπορουσε να ειναι μια καλη αρχη για την επιλυση του προβληματος..
lefty έγραψε:τα δυνατα μολυβια οπως τα λες πληρωνονται καλα για να γραφουν και να παρουσιαζουν την εικονικη πραγματικοτητα στην οποια ζουμε.

λαθος! τα "δυνατα" μολυβια γραφουν γιατι ειναι δυνατα και πληρωνονται επειδη γραφουν δυνατα, οχι για να γραφουν. Το οτι μεταξυ αυτων υπαρχουν εξωνημενοι κονδυλοφοροι, ειναι γνωστο, μονο που η γενικευση και η μαζικη καταδικη αν δεν ειναι υποπτη ειναι τουλαχιστον επιπολαιοτητα.
lefty έγραψε:οποτε διαβαζε μεν , αμφισβητησε δε....
τουλαχιστον τα μελη του pkk που απειλειται η ζωη τους θεωρω οτι θα κινδυνευαν λιγοτερο αν πηγαιναν στο βουνο και μαλιστα θα εκανα το καθηκον τους προς την οικογενεια και την οποια ιδεα υπηρετουν....

αυτο που ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ οτι ΘΑ ισχυε, δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας, και σε καμμια περιπτωση δεν αποτελει επιχειρημα. (εκτος κιαν το ενταξουμε στην γενικωτερη επιχειρηματολογια περι εξωγηινων, οποτε ολα "επιτρεπονται")
lefty έγραψε:ναι φιλε μου οι τουρκοι στελνουν τους κουρδικης καταγωγης κληρωτους να υπηρετησουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....κατα τον ιδιο τροπο που ο ελληνικος σταρατος στελνει τους μουσουλμανους (τουρκογενεις ή οχι) να υπηρετησουν σε μοναδες μακρυα απ' την ελληνοτουρκικη μεθοριο...(αυτο ειναι αναμφισβητητο γεγονος για το οποιο εχω αποψη διοτι το εχω διαπιστωσει με τις δικες μου αισθησεις και οχι απο εφημεριδα...οπως επισης γνωριζω για το ξυλο που τους ριχνουν οι αξιωματικοι τους για να τους επιβαλλουν την πειθαρχια , οπως ξερω οτι αυτομολουν , οπως εχω ανακρινει μερικους απο αυτους, οπως ξερω τι τους μαθαινουν στην ηθικη διαπαιδαγωγηση, οπως ξερω τι φωτογραφιες εχουν στα επιλοχαδικα τους τι τρωνε πριν βγουν εξοδουχοι στα παραμεθορια τουρκικα χωρια, ποσες βουρδουλιες φερουν στην πλατη τις θεσεις των τουρκικων αμυντικων εργων , τη δυναμη καθε φυλακιου, που ειναι ταγμενα τα βαρεα οπλα τους κτλ και πολλες αλλες λεπτομερειες που εσυ αγνοεις γιατι προφανως θεωρεις ντροπη το να υπηρετει κανεις στο στρατο και αναξιο λογου αυτο που μπορεις να μαθεις εκει αν ενδιαφερθεις και εχεις την ικανοτητα....

"προφανως θεωρω ντροπη να υπηρετει κανεις στο στρατο"?
    Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα, λεφτυ; μηπως απο το γεγονος οτι θεωρω την ελευθεροτυπια "εγκυρη" εφημεριδα, η απο το γεγονος οτι δεν εβαλα στο αβαταρ την εξωγηινη καραμπινα μου?
    περιμενω να δω ποσο "εγκυρη" θα ειναι η απαντηση σου εδω.
lefty έγραψε:και φυσικα οι τουρκοι ξερουν οτι η ελλαδα δεν ειναι στην παρουσα συγκυρια ικανη να απειλησει ουσιαστικα τα συνορα τους...εξ' αλλου οι ελληνες διπλωματες το εχουν κανει ξεκαθαρο οτι δεν διεκδικουν τιποτε απ΄την τουρκια και οι ελληνες στρατιωτικοι εκτελωντας εντολες πολιτικων -βλεπε αμυντικο δογμα- δεν εχουνεκπονησει ποτε σχεδια επιθεσης στηντουρκια....ακομα και αντεπιθεση με προελαση σε τουρκικο εδαφος μολις πριν δεκα εντεκα χρονια αρχισε να εξεταζεται σε ασκησεις επι χαρτου και να σχεδιαζεται...

επειδη εχει τυχει να εχω κανει ασκησεις τοσο επι χαρτου οσο και επι πραγματικου εδαφους (μιλαμε παντα για ελλαδα/γη/ηλιακο συστημα, για να μη μπερδευτουμε με αλλους γαλαξιες) και μαλιστα πριν απο.. ας πουμε καπως περισσοτερο απο 10 χρονια... τα παραπανω που λες εχουν τοση "εγκυροτητα" οση και η αλλη αγαπημενη σου θεωρια περι εξωγηινων.
lefty έγραψε:...γιατι ως γνωστον δυσφημιζουν τον κουρδικο αγωνα ως τρομοκρατικο, πραγμα που εχουν περασει και διεθνως ενω την ιδια στιγμη οι "εγκυρες" ελληνικες εφημεριδες ανγνωριζουν τον εθνικοαπελευθωρωτικο αγωνα του UCK απλα προωθωντας αμερικανικα συμφεροντα

εχεις να μας υποδειξεις συγκεκριμενα δημοσιευματα η λινκς απο ""εγκυρες" ελληνικες εφημεριδες" που υποστηριζουν "τον εθνικοαπελευθωρωτικο αγωνα του UCK" ; ειλικιρινα με ενδιαφερει να διαβασω σχετικο/α αρθρο/α. Αν δεν εχεις, ειμαστε υποχρεωμενοι να ενταξουμε και την παραπανω προταση στην θεωρια των 'εξωγηινων'.
lefty έγραψε:για τη φωτοτυπια ...αν διαβσες το λινκ του φιλγκουντ ισως καταλαβαινες...τελως παντων ενα επιχειρημα του ιου ειναι οτι εχει σχεδον επικυρηχτει ο μπαχοζ απο τουρκικο δικαστηριο πργματο οποιο λεει
αποδεικνυεται απο επικυρωμενο φωτοαντιγραφο δικαστικης αποφασης επικυρωμενο απο δικηγορο της κων/πολης...ειναι οντως γελοιο μια και ακομα και γνησιο να ειναι το φωτοαντιγραφο , ειναι γνωστο οτι η δικαστικη και ολες οι εξουσιες στην τουρκια βγαζουν αποφασεις κατα παραγγελια του στρατου...μια και ως γνωστον η γειτονικη χωρα ειναι στην ουσια μια στρατιωτικη δικτακτορια και κυβερναει το συμβουλιο των στρατηγων...
αρα θα μπορουσαν να βγαλουν οτι αποφαση ηθελαν αν ηταν να στηριξουν
την παρουσια ενος πρακτορα ...κατα τον ιδιο τροπο που θα μπορουσαν να χαρακτηρισουν προδοτη και τρομοκρατη εναν πραγματικο αγωνιστη....

το παραπανω αποσπασμα κατασκοπικης φαντασιας μου θυμιζει καταπληκτικα μια ταινια του Φωσκολου, μονο που θα σε γελασω αν ηταν ασπρομαυρη η εγχρωμη ή αν τον κατατρεγμενο "προδοτη"/πρακτορα/πατριωτη τον επαιζε ο Κουρκουλος η ο Καζακος. (Ποιος καλος σινεφιλ και λατρης του παλιου ελληνικου κινηματογραφου θα μας διαφωτισει; )
lefty έγραψε:για τον ιο της ελευθεροτυπιας
πιστευω οτι εκτελει εντεταλμενη υπηρεσια και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο

Ρε συ λεφτυ, δεν εχεις το θεος σου τελικα. Κατι παρομοια, ωρε μας "λενε" και οι ντραγκοκακαουνατζηδες ζντα παρεθυρια ντω καναλιωνε! Ιντα το περασες εδω μωρε; ΑλταΒητα Χατζηνικολοπουλος η Μεγκαπαζαρ. Εδω ειμαστε εγκυρο καναλι, ωρε.
lefty έγραψε:...απο ποιον ? (.σ.σ: τα παιρνει ο ιος)

αυτο το ερωτημα τωρα, ρητορικο ειναι, η τυπου "βασικος μετοχος" παυλα "θα παταξουμε την διαπλοκη";
lefty έγραψε:θα επρεπε να μπουμε σε πολυ βαθυτερες θεωριες συνωμοσιας και αρα δεν εχει νοημα να συζηταμε αφου εσυ τις θεωρεις εκ προοιμιου απλα αστηρικτες θεωριες

Α! μαλιστα.., τελικα ηταν τυπου "δεν σας λεω γιατι δεν θα με πιστεψετε". Οποτε κι εσυ δεν μα λες, εμεις δεν σε πιστευουμε και μετα ερχεσαι εσυ και λες: "οριστε! δικιο δεν ειχα οτι δεν θα με πιστεψετε;" -αθανατη εξωγηινη λογικη:))
lefty έγραψε:...ειναι επιλογη σου να πιστευεις τον ιο

πιστευω? νααααα!
lefty έγραψε:...εγω δινω βαση μονο σ' αυτο που γραφει καποιος και οχι στο ποιος ειναι και τι πιστευει...

ομως o wpleftyboy στο αμεσως προηγουμενο ποστ έγραψε:4)το δημοσιευμα ειναι απ' τον ιο της ελευθεροτυπιας...πραγμα που το κανει
ετσι κι αλλιως κατευθυνομενο και προκατ.

lefty έγραψε:στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν γνωριζω ουτε καν το ονομα των ιων ουτε και πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων τους εχω ζητησει...

ομως o wpleftyboy στο αμεσως προηγουμενο ποστ έγραψε:καθως ο ιος εχει σαφη και γνωστο ιδεολογικο προσανατολισμο, τον οποιο υπηρετει διακαως.

lefty έγραψε:απλα διαβαζοντας τους διαπιστωνω οτι τα βελη τους εκτοξευονται μονο προς μια κατευθυνση...αλλα "εσυ"(φυσικα οχι εσυ προσωπικα αλλα ο μεσος πολιτικα ορθ(ι)ος ανθρωπος κατα το homo erect(i)us) αυτο που λεω εγω κατευθυνση το θεωρεις θεωρια συνωμοσιας και το εξοβελιζεις στη σφαιρα του γελοιου......βεβαια φιλε μου μην κολακευεσαι δε σε βαζω ακομαμε την καστα των εξουσιαστων και των υπηρετων τους...εισαι απλα ενας χρησιμος ηλιθιος

αυτο το "δε σε βαζω ακομα με την καστα των εξουσιαστων" σημαινει οτι εχω ακομα ελπιδες να μπω. αφεριμ ωρε λεφτυ! ετσι θα παψω να ειμαι ενας χρησιμος ηλιθιος.
lefty έγραψε:...οπως πιθανον να ειμαστε ολοι εμεις εδω μεσα... απλα μερικοι το ψαχνουν και απο την αλλη μερια και δεν εννοουν να σκεφτονται μονοπαντα.....

αυτο ομως, ρε λεφτυ, δεν τους κατατασσει αυτοματα στην κατηγορια των "αχρηστων" ηλιθιων;
lefty έγραψε:θα ηταν πολυ ευκολο για μενα να γραψω ενα δακρυβρεχτο λογιδριο για τα ανθρωπινα δικαιωματα του μπαχοζ....προσπαθωντας να υποστηριξω τι ? τα αυτονοητα ανθρωπινα δικαιωματα.... ετσι μπορει να εβγαζα και καμμια ευαισθητη κουλτουριαρα γκομενα απ' αυτες με τα ταγαρια και τα πουλοβερ τα στενα και τα τζιν που ελεγες μυθε(δικο σου δεν ηταν το ποιημα?)...σιγουρα αν αφηνα και μουσακι περιεργο κι επαιρνα υφος.....κι αντι να στρεψω τα βελη μου κατα της τουρκιας που τα γαμαει
πατοκορφα να διαδηλωσω εναντιον της ελληνικης κυβερνησης....δεν ειδα τους χρησιμους ηλιθιους ,βλεπε κατ' ευφημισμο αναρχικους, να διαδηλωνουν και να καινε τουρκικες σημαιες και να σπαζουν το τουρκικο
προξενειο...ουτε οταν δολοφονουνταν στην κυπρο ο ισαακ κι ο σολωμου ...περιεργο ε ? γιατι και τα δυο αυτα παληκαρια διαδηλωναν για να διαγραφουν οι γραμμες του χαρτη (θυμιζω φιλ οτι ηταν λεσχη μοτοσυκλετιστων που οργανωνε την πορεια με τις μηχανες..με σκοπο την ελευθερη κινηση σ'ενα κοσμο χωρις συνορα ....δε σε ακουσα να λες τιποτα γι αυτο ομως..πιθανον επειδη δε στο θυμισε η "εγκυρη"ελευθεροτυπια....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΗΔΙΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΑΠΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ..

εδω το νημα της σκεψης του λεφτυ, για αγνωστους λογους, μετατρεπετε σε ενα μπερδεμενο κουβαρι οπου τα (αυτονοητα ?!) ανθρωπινα δικαιωματα μπλεκουν με την ποιηση, η οποια ετσι κι αλλιως ειναι μπλεγμενη με το σεξ, το οποιο φυσικα δεν λειπει ποτε απο την πολιτικη, της οποιας μια ενδιαφερουσα εκδοχη ειναι η διπλωματια της καμμενης σημαιας, που με τη σειρα της ειναι εξ ορισμου συνδεδεμενη με τους χρησιμους ηλιθιους -που επιτελους μαθαινουμε οτι ειναι αναρχικοι!! (ο μπαγασας μας το φυλαγε για το τελος για ναχει μαλλον σασπενς η ιστορια), αλλα δυστυχως το μπερδεμα δεν θα σταματησει εδω αφου θα συμπεριλαβει προσωπα και καταστασεις που η σοβαροτητα/τραγικοτητα τους θα επρεπε να τα ειχε κρατησει εξω απο ενα τετοιο δημοσιευμα, η φαιδροτητα του οποιου ειναι αυταπαδεικτη εκ των αλλεπαληλων αναφορων σε sci-fi σεναρια και εξωγηινους.

Δυστυχως ειναι σημαδι των καιρων η ευκολια με την οποια ανακατεβουμε την μιζερη και υποσιτισμενη (πολιτιστικα, μαθησιακα, ηθικα και πνευματικα) πραγματικοτητα μας, με τις πολιτικες μας αγγυλωσεις, φοβιες και ιδεοληψιες για να βολευτουμε με την κατευναστικη, για το ταλαιπωρημενο μας κοινωνικο στομαχι, σουπα που σερβιρεται ζεστη η χλιαρη αναλογα με την περισταση μεσα απο τη μαρμιτα των ριαλιτυ και των σηριαλς.

Κατανταει ομως λιγο βαρετο να την βλεπουμε να αναπαραγεται και να εξαπλωνεται κι εδω μεσα. Υπαρχουν αφθονα "βηματα" και "παραθυρα" προθυμα να φιλοξενησουν ακομα την πιο εξωφρενικη θεωρια και να βοηθησουν στην εξιχνιαση των πιο σκοτεινων μυστικων. Διαβολε εδω ας στραφουμε σε κατι που να εχει λιγο πιο πολυ "πλακα", αυτος ειναι και ο λογος που ειμαστε εδω.

Τελειωνοντας, λεφτυ, νομιζω οτι μας τα λες λιγο (διαβαζε πολυ) μπερδεμενα.
    Προσωπικα εχω την εντυπωση οτι κρυβεσαι πισω απο αοριστιες και εξωφρενικες θεωριες επειδη φοβασαι να πεις τα πραγματα με το ονομα τους. Αυτο ομως ειναι αλλο πραγμα (και αν θες κατανητο) και εντελως
    διαφορετικο το να καταφευγεις σε υποτιμητικους χαρακτηρισμους και παντελως ατεκμηριωτες ανοητες κατηγοριες, υπαινιγμους και αφορητα αντιφατικες "καταγγελιες".
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Ιουν 06, 2005 11:29 pm

ας δωσω καποιες απαντησεις στους βιαστικους πρωτα...

προς βαβυλωνιο

"ναι φιλε μου οι τουρκοι στελνουν τους κουρδικης καταγωγης κληρωτους να υπηρετησουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....κατα τον ιδιο τροπο που ο ελληνικος σταρατος στελνει τους μουσουλμανους (τουρκογενεις ή οχι) να υπηρετησουν σε μοναδες μακρυα απ' την ελληνοτουρκικη μεθοριο...(αυτο ειναι αναμφισβητητο γεγονος για το οποιο εχω αποψη διοτι το εχω διαπιστωσει με τις δικες μου ...μπλα μπλα"
και φυσικα το κεφαλι σου δε μπορει ισως να χωρεσει πως εγω γνωριζω τι κανει ο τουρκικος στρατος και υποθετεις οτι μιλαω για τους ελληνες μουσουλμανους στον ελληνικο στρατο ενω ειναι φανερο οτι μιλαω για τους κουρδους που υπηρετουν στον τουρκικο στρατο στην ελληνοτουρκικη μεθοριο....δικαιουμαι μια πιο προσεκτικη αναγνωση πριν με κρινεις βαβυλωνιε .....
αυτο που λες για τα ελληνοαλβανικα συνορα ερχεται να στηριξει απλα αυτο που λεω εγω.... ευχαριστω....οσο γαι το πως περνανε οι μουσουλμανοι στον ελληνικο στρατο ? μια χαρα...μαλιστα οταν εγω εφευγα απ το στρατο πανυγηρισαμε τον πρωτο πομακο δοκιμο αξιωματικο....(δεν ειναι της ωρας να κρινω αν ειναι σωστο ή λαθος και ειναι μαλλον αδοκιμο να κρινω αυτους που τον εκαναν "δοκιμο" κατα τον ιδιο τροπο που ειναι αδοκιμο οι αναρχικοι να εχουν αποψη για τον μπαχοζ)

οσο για τους εξωγηινους "μου" (δε μιλαω προφανως για του εξωγηινους γενικα)φιλε βαβυλωνιε ...μια απροσεκτικη αναγνωση ολων οσως εχω γραψει κατα καιρους γι αυτους θα σου εδειχνε οτι βιαστηκες και παλι να κρινεις.....εν πασει περιπτωσει ομως και αφου ετσι κι αλλιως οι δικοι μου εξωγηινοι ειναι πολυ γηινοι εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ειμαστε μονοι στο συμπαν? το εχει εξερευνησει ολο?προφανως οχι αρα εκφραζεις τη γνωμη σου στο ΥΓ σου...σεβαστη και να τη συζητησουμε καπου αλλου....ισως με τη συμμετοχη του χαρδαβελλα και των "χρησιμων ηλιθιων" του . ...ειμαι σιγουρος οτι μετα τη συζητηση θα ανακαλυψεις οτι συμφωνησες διαφωνοντας....(διαβασον με , παταξον δεν....πολυ αναποδα
τα λεω ε? )

και τωρα ερχομαι στον κανενα ,εναν πραγματικα αξιολογο νεο που γραφει "σε τέτοια 'δημιουργήματα', στέκομαι προσοχή"... ....δεν εχω να πω τιποτα εκτος απο .....
ΗΜΙ-ΑΝΑΠΑΥΣΗ - ΑΝΑΠΑΥΣΗ .

ΚΑΙ τελευταιος ΑΛΛΑ ΟΧΙ καλυτερος ειναι ο μυθος...

μυθε με σενα μολις και μετα βιας συγκρατω την οργη που μου προκαλεις...
κινδυνευω μιλωντας μαζι σου να γινω ενας νεος μηλος......να σου προσαπτω καθε τρεις και λιγο οτι εσυ εκπροσωπεις το κακο πανω στη γη και οτι πρεπει να σε δολοφονησω ή αλλως πως , να σου κλασω μια μαντρα Rχ:

ο έρωτας ειναι τυφλος φιλε μου...αυτο μας αποδεικνυεις με τα κουραστικα κειμενα τυπου ερωτάς-απαντω (eikoniko debate) .....ο ερωτάς σου για τον ιο ειναι παροιμιωδης.....να τον χαιρεσαι...ελπιζω να σε παρει και να μην εκτιθεσαι τζαμπα στα ματια των αναρχικων του εμισσους και σε κλεισουν σε κανα πολυτεχνειο να συζητησετε κανενα ζεστο απογευμα παραμονη της εντεκαμαγιάς ή αλλης εργατικης εορτης .

επισης σε ολο σου το κειμενο (πλην των τριων τελευταιων παραγραφων)
ειναι φανερο οτι αυτο που κυριως και διακαως επιθυμεις ειναι να δειξεις σε ολους οτι γραφω μαλακειες ....πραγμα που μπορει κανεις να το καταλαβει μονος του αν θελει ....νομιζω οτι οι υποδειξεις σου , τις οποιες φροντιζεις να βαλεις και σε πλαισια προβολης ειναι περιττες στο παρων υποστεγο που θελει να καυχιεται οτι εχει αναγνωστες που γνωριζουν αναγνωση(και γραφη ενιοτε).

με κατηγορεις λοιπον οχι και τοσο πλαγιως οτι κανω υπαινιγμους για χρησιμους ηλιθιους κτλ....πρωτον μην το παιρνεις προσωπικα φιλε μου
δευτερον τα ειρωνικα σου "εξυπνα" σχολια και υποδειξεις θα ηθελα να δω ποσους και ποιους διασκεδαζουν...μια και ηρθες εδω για να διασκεδασεις λεμε .

"....η φαιδροτητα του οποιου ειναι αυταπαδεικτη εκ των αλλεπαληλων αναφορων σε sci-fi σεναρια και εξωγηινους...."

ωπα ρε ! παλι "αυταποδεικτη" και "γενικα αποδεκτη" και "συγκριτικα" ...
τελικα δεν εισαι "χρησιμος " ...ουτε και "αχρηστος" βεβαια ....εισαι απλα ηλιθιος.

και φτανουμε στις τρεις τελευταιες παραγραφους σου που δεν ειναι βαρετες.

πρωτη παραγραφος

δευτερη παραγραφος
μαλλον το δικο σου κειμενο ειναι λιγο βαρετο και χιλιοπαιγμενο απο τους δηθεν που κατακλυζουν την πραγματικοτητα μας και τυρρανωντας τις ερημες αισθησεις μας και θελοντας να καταδυναστευσουν τις παραισθησεις μας....
μαλλον "πραγματικοτητα" (κατασκευασμενη και εκπορνευμενη) ειναι το νικ που διεκδικεις με τα γραπτα σου καθως απο τη μια κατηγορεις
"τη μαρμιτα των ριαλιτυ και των σηριαλς" που
"Κατανταει ομως λιγο βαρετο να την βλεπουμε να αναπαραγεται και να εξαπλωνεται κι εδω μεσα"
κι απ' την αλλη μας προτρεπεις να
"στραφουμε σε κατι που να εχει λιγο πιο πολυ "πλακα", αυτος ειναι και ο λογος που ειμαστε εδω"....

και ω! σαν θαυμα μου μοιαζει οτι ξερεις και γιατι ειμαστε εδω ...εσυ που "ενεφανισθεις ολως αιφνιδιως " εδω μολις προχθες σαν αλλος τραμπακουλας ξερεις τα παντα για εμας τους δολιους .... τους κακομοιρηδες και μαλιστα μας καθοδηγεις στο δρομο το σωστο ....εισαι σιγουρος ρε μυθε οτι δεν αποκαλυφθηκε μπροστα σου η αληθεια για το εμισσος ? οτι δεν την ακουσες να την ψιθυριζει ο ανεμος ? τελικα ρε παιδι μου εγω θα τερατολογω εδω μεσα ή εσυ ?
οσο για τις "παντελως ατεκμηριωτες ανοητες κατηγοριες, υπαινιγμους και αφορητα αντιφατικες "καταγγελιες".......ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις οτι ολες κι ολες οι κατηγοριες και οι καταγγελιες που αναφερεις ειναι προφανως κατα του ιου τον οποιο τοσο τυφλα (?) αγαπας.....
αφου τον αγαπας λοιπον ρε μυθε και φροντιζεις να μας το λες πλαγιως αλλα και ευθεως διαβαζε τον και μη μας τα σπας....ανακυρηξε και τον εκδοτη της ελευθεροτυπιας αγιο αν θες (ελα μη στραβομουτσουνιαζεις και φτυνεις τον κορφο σου επειδη ειπα "αγιο"..............................................
............................................("ειναι επιλογη σου να πιστευεις τον ιο

πιστευω? νααααα!" )
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Τρί Ιουν 07, 2005 12:17 am

wpleftyboy έγραψε:ας δωσω καποιες απαντησεις στους βιαστικους πρωτα...

προς βαβυλωνιο

"ναι φιλε μου οι τουρκοι στελνουν τους κουρδικης καταγωγης κληρωτους να υπηρετησουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....

Οκ, πραγματι το διαβασα γρηγορα, αυτό με τους μουσουλμάνους. Συγνώμη άμα σε πλήγωσα. Θα πάω να ταϊσω τους Κούρδους για εξιλέωση αυτή τη φορά και θα μείνουν οι γάτες νηστικές.

Εξωγήϊνοι μια φορά δεν υπάρχουν. Αν υπήρχαν θα αφαιρούσαν όλο το DNA μαϊμούς από τον άνθρωπο, για καλύτερα. Απλώς οι άνθρωποι έφτασαν στο σημείο να μην έχουν την πολυτέλεια να μπορούν να θεοποιήσουν τον αέρα τον ήλιο και τις αστραπές και το έριξαν στην εξωγηϊνολογία. Που είναι το ίδιο ηλίθιο, αλλά πιο σύγχρονο.

Ο μοναδικός γνωστός εξωγήϊνος που ήξερε η ανθρωπότητα ήταν η Βάσω Παπανδρέου, αλλά μετά από προσεκτικές έρευνες η θεωρία κατέρρευσε.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Ιουν 07, 2005 12:36 am

βαβυλωνιε,

για τους εξωγηινους και οτι απλα πρεπει να δωσεις λιγο περισσοτερη προσοχη σ' αυτα που γραφω....ισως να χρειαζεται να ψαξεις οτι εχω γραψει απο παλια για να μπεις στο θεμα...χεστο ομως το πιθανοτερο ειναι να μην αξιζει τον κοπο.

τελως παντων αν αντεξεις λιγο καιρο στο υποστεγο θα το διαπιστωσεις...αρκει να εχεις την υπομομονη και καλη θεληση να διαβασεις ενα αρκετα μεγαλο κειμενο , μια sci-fi ανοησια που θα ελεγαν ισως πολλοι .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Πέμ Ιουν 09, 2005 1:06 pm

23η ημέρα απεργίας πείνας...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 09, 2005 2:15 pm

κι ερχεται αυτο το "23η ημερα απεργιας πεινας"

απο μονο του ειναι πολυ βαρυ ....
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Ιουν 10, 2005 12:59 pm

25η μέρα απεργίας πείνας...

Όποιος θέλει μπορεί να δει ένα βίντεο με μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Bahoz τις πρώτες μέρες. Είναι κάπου στα 6ΜΒ αλλά αξίζει να το κατεβάσετε. Κλικ ΕΔΩ

Φυσάει κόντρα σε ολάκερη γη,
τ’ αγρια πετούμενα δε βρίσκουν πηγή,
δεν αντέχω της βολής τη σιγή.
Και δω’ απ’ τον τόπο που έζησα τη φυγή,
ρίχνω αλάτι στη βαθιά τους πληγή,
τάζομαι πρόσφυγας και σε καλό να μου βγει.

Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ’ αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.
Για τα μάτια ενός παιδιού που ψάχνει γη, γκρεμίζω ουρανούς,
λυτρώνω μάνες και γιους.
Κάνω τη γλώσσα μου την πορφυρένια, ατόφιο μολύβι·
και τη ψυχή μου ένα απέραντο από στίχους καλύβι.
Ρίχνω το κάστρο σας, φτύνω του άστρου σας την κόχη.
Γίνομαι αύρα αλμυρή και στερνοβρόχι.
Πάρε τα όχι και ξεκούρνιασε από αυτή τη γωνία
που στο κουφάρι σου πετάξαν τα κλεμμένα μ’αφθονία,
άρνησή μου στομωμένη (πυρωμένη), λύσου καημένη,
γίνε κλωστή στην ανέμη τυλιγμένη
να σου δώσω μια, να γυρίζεις για πάντα και πάντα
να σου φυσάω πρίμα, κράτα μου αγάντα
μέχρι να βρούνε απάγκιο όσοι ζουν σε φυγή.
Καινούρια αρχή και σε καλό να τους βγει.

Σε καλό θα μου βγει κι ας τρίξουν οι σκαρμοί μου.
Έχω μαζί μου, σ’ αυτό το σάλεμα που κάνεις ψυχή μου,
την αυταπάρνησή μου, το μαγικό ραβδί μου,
κάνω τ’ αδύνατα να ξεπερνάνε τη φωνή μου.
Τιμή μου, λίγα μου βήματα σκίζουν τη λάσπη.

Πάρε τα χνάρια μου αντί για χάρτη
και στα μπαγκάζια σου μη στριμώξεις ντροπή,
ούτε σιωπή.
Υστερόγραφο: δε πιστεύω στη τύχη.
Όταν τα ψέμματα πεθαίνουν, γεννιούνται ωραίοι στίχοι
και γλυκαίνουν το μίσος στους ιχνανθρώπους
ή τους πετάνε για πάντα μες στους πανέρημους τόπους.
Λογια κρυμμένα μου, θρυμματισμένα μου
κάνατε απόσβεση σε όσα είχα μέσα μου.
Σύξυλη η μπέσα μου μπροστά στη βρώμικη ιστορία,
μύθος απέθαντος και ωμή αλληγορία.
Περιγελάστε με, δειλοί, ξεχάστε με,
πλέξτε με φυτίλι και ανάψτε με·
μέσα στην πλάνη σας ένα όνειρο ατόφιο θα εκραγεί

- ζωής κραυγή και σε καλό να μου βγει.

Φυσάει Κόντρα
Αcttive member
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό than sigma » Πέμ Ιουν 16, 2005 1:01 pm

Δόθηκε άσυλο στον Bahoz για "ανθρωπιστικούς" λόγους [μάλλον για ένα χρόνο] στις 13 Ιουνίου. Ο Bahoz ζητούσε και ζητάει πολιτικό άσυλο για τους λόγους που ανέφερε ο ίδιος και παραπάνω. Είχε αναφέρει ότι σε καμμία περίπτωση δεν επιθυμούσε κάτι άλλο εκτός από ΠΟΛΙΤΙΚΟ άσυλο αφού δε ζητά τη "λύπηση" ή τη χάρη αλλά τη δικαίωση.

Συνεπώς , συνεχίζει την απεργία πείνας για 31η μέρα μέχρι να δικαιωθεί..
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό feelgood » Δευτ Ιουν 20, 2005 1:23 pm

35η ημέρα απεργίας πείνας.

Σε κρίσιμη κατάσταση η υγεία του πολιτικού πρόσφυγα Bahoz. Στο τελευταίο ιατρικό ανακοινωθέν αναφέρεται ότι πλέον πίνει μόνο νερό.

Και βεβαια θα βρεθουν παλι αρκετοι να μας πουν πως είναι το τελευταιο χαρτί του "πρακτορα" ο οποιος δυστυχως δε προκειται ν αντεξει για πολυ ακομα...

Πορεία την Τρίτη 21 στην Θεσσαλονίκη και την Πέμπτη 23 στην Αθήνα

Θεσσαλονίκη, 19/6/2005

Ιατρική Γνωμάτευση

Ο απεργός πείνας Zulkuf Murat Bora την 33η ημέρα(18/6) απεργίας πείνας εμφάνισε λιποθυμικό επεισόδια και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο «ʼγιος Παύλος», όπου διαπιστώθηκε ορθοστατική υπόταση με απόπνοια οξόνης οπότε και έγινε εισαγωγή στη παθολογική κλινική για παρακολούθηση. Από τον εργαστηριακό έλεγχο ανευρέθηκαν λευκοπενία, υπογλυκαιμία, επιδεινούμενη ραβδομυόλυση και κετονουρία.

Ο απεργός πείνας αρνείται θεραπευτική παρέμβαση και εμμένει στην απόφασή του για λήψη μόνο νερού. Εμφανίζει νέο υπογλυκαιμικό επεισόδιο την 34η ημέρα (19/6) και ήδη το βάρος του σώματός του είναι 51 kg (από 65 kg στις 17/5 και 55 kg στις 15/6).

Συμπέρασμα: Η κατάσταση της υγείας του απεργού πείνας είναι κρίσιμη, αφού ελλοχεύει κίνδυνος για ανεπανόρθωτη βλάβη σε ζωτικά όργανα, όπως νεφρά (οξεία νεφρική ανεπάρκεια), ή εγκέφαλος (από την εμμένουσα υπογλυκαιμία μπορεί να προκληθεί μόνιμο νευρολογικό έλλειμμα).

Οι θεράποντες ιατροί Γεώργιος Μαλάμης, Παθολόγος εντατικολόγος Χριστίνα Κυδώνα, Παθολόγος εντατικολόγος Νικολέττα Μανιάτη, Χειρουργός
δημοσιεύστε περισσότερες πληροφορίες

Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Ιουν 21, 2005 9:20 pm

periergo....
πως καμμια φορα τα στοιχεια ερχονται εκει που δεν περιμενεις....

βλεπω λοιπον στην τιβι μεταμεσονυχτια συζητηση μεταξυ αντιπροσωπων κουρδικων οργανωσεων και ελληνα πολιτικου (πρωην υπουργου αμυνης)...

συζητουσαν για το κουρδικο ζητημα και πως εχει η κατασταση τωρα....

δε βγαλαν λεξη για τον μπαχοζ

και κατεληξαν και οι δυο εκπροσωποι των κουρδων.....

"οπως το βλεπουμε εμεις τωρα το τουρκικο κρατος χρησιμοποιει το κουρδικο δηθεν ανταρτικο στην νοτιοανατολικη τουρκια για να πετυχει δικους του στοχους...δηλ. οι κουρδοι ανταρτες που δρουν στο τουρκικο εδαφος , προκειται λεει για 300 ατομα πια , ειναι δοσιλογοι που συνεργαζονται με το κεμαλικο καθεστως για να βλαψουν το κουρδικο ζητημα (που σκοπος του ειναι η λετουργια του κουρδικου κρατους στο βορειο ιρακ)....."

μετα απο ολα αυτα ειναι φανερο οτι το κουρδικο ειναι κατι με το οποιο δεν μπορει να παιζει ο καθενας διοτι απλα δεν εχουμε ολα τα δεδομενα(ασε που αυτο με τους κουρδους ανταρτες στην τουρκια μπορει να εκληφθει και σαν ευθεια βολη κατα του μπαχοζ).....

και πανω απ' ολα οι πρακτορες ζουν κι αυτοι αναμεσα μας.

οσο για την ανθρωπιστικη πλευρα του θεματος ?
νομιζω οτι του δωθηκε ασυλο για ανθρωιστικους λογους...τα αλλα ειναι πολιτικη και μαλιστα του βρωμεροτερου ειδους ...μυστικη και σκοτεινη....
και περιττο να σας πω οτι αυτοι που ενδιαφερονται πιο πολυ για τη δημιουργια κουρδικου κρατους (δορυφορου) ειναι οι αρχιδημοκρατες εκπολιτιστες και εκδημοκρατιστες του κοσμου ....το βρηκατε ...οι φιλοι μας οι αμερικανοι (και δευτεροι απο πισω εμεις οι ελληνες) .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες