επικαιρότητα

Αλληλεγγύη στον Bahoz

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Ιουν 03, 2005 11:01 am

Είναι μέρες που γελάω.

Είναι μέρες που προβληματίζομαι.

Είναι μέρες που θυμώνω.

Είναι μέρες που πνίγομαι.

Είναι μέρες που ντρέπομαι που είμαι Έλληνας.

ΥΓ. Περίεργο μου φαίνεται ότι ο «πράκτορας» κάνει τέτοιο αγώνα για να εφαρμόσει το κράτος την απόφαση περί πολιτικού ασύλου.

Είχα πάντα την εντύπωση ότι τους πράκτορες δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους
:cry:
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Παρ Ιουν 03, 2005 6:49 pm

feelgood έγραψε:ακομα μια φορα...

ντρεπομαι που ειμαι ελληνας

Για πολλά ντρέπομαι εκτός από αυτό feel

Σε ένα άλλο ποστ ο atomant, αναφέρει τους ''αρχαίους ημών πρόγονους''.
Αναρρωτιέμαι τι εξήγηση θα δώσει σε αυτούς, για το πως έγιναν φίλοι του αυτοί που έσφαξαν χιλιάδες από τους ''ημών πρόγονους'' σε τέτοιο σημείο που να υπερασπιζόμαστε και τα δικαιώματά τους. Παράνοια.

Τέλος πάντων φίλε feel, ακριβώς πως το εκλαμβάνεις εσύ το θέμα, για τα περι φιλίας και πολιτικών ασύλων στους χειρότερους εγκληματίες των τουρκόσπορων, τους Κούρδους, είναι άλλο ζήτημα.

Το πρόβλημα είναι ότι αναφέρουμε πολύ συχνά τους ''αρχαίους ημών πρόγονους'', γεγονός που σίγουρα τους τσαντίζει. Ίσως αυτό να γίνεται λόγω παιδείας. Το 40% των παιδιών ούτε που γνωρίζουν τι ακριβώς γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου.

Μπλουζάκια του Τσε όμως έχουν.

Δεν ξέρω αν ο Τσε βέβαια έδινε πολιτικό άσυλο στους χειρότερους των εχθρών του, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μάλλον σφαίρα στο κεφάλι θα τους έδινε.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιουν 03, 2005 8:59 pm

εγω στη θεση σου θα ντρεπομουνα να ομολογησω οτι διαβαζω εφημεριδα και πιστευω αυτα που γραφει .

ατομαντ ,

εχεις ιδεα απο πρακτορες ?
ξερεις απο βεσπα ?
λοιπον εγω ισχυριζομαι οτι ξερω....οσο κι αν αυτο ακουγεται γελοιο στα 'φτια σας που ακουνε μονοπαντα....

δεν γουσταρω τα πρακτοριλικια , απλα ετυχε να ξερω δυο πραγματα λογω τυχης...πουλησα την ψυχη μου στο διαολο δυο χρονια κι εμαθα....ερασιτεχνικα βεβαια ....ξαναλεω πουλησα την ψυχη μου στο διαολο και το εννοω....δεν μπορω να αποδειξω τιποτα μεσω διαδικτυου...αν σου φαινομαι τρελλος κι αυτα που λεω τρελλα λογια ..οκ νο προμπλεμο , ζησε τη ζωη σου χωρις ντροπες και λοιπους μελοδραματισμους .... εγω δεν αρνουμαι σε κανενα το δικαιωμα να διαδηλωνει...δε μπορω να το κανω αλλωστε...ΑΠΛΑ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕς ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΠΟΙΩΝ (χωρις να το θελουν οι ιδιοι )...

σας θυμιζω την υποθεση οτσαλαν οπου το ελληνικο κρατος κοιμηθηκε τον υπνο του δικαιου ...ισως γιατι καποιοι δεν πιστευαν οτι υπαρχουν πρακτορες...

τον μπαχοζ συγκεκριμενα δεν τον ξερω..ουτε θελω να τον μαθω...αυτα τα πραγματα ειναι για πολυ ειδικους ...εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να ενδιαφερομαι για την ανθρωπιστικη πλευρα του θεματος....

ξαναλεω οτι η υποθεση λαθρομεταναστευση εχει πολυ σκοτεινες αποχρωσεις....και δυστυχως οχι μονο στην ελλαδα....

δεν πιστευω στο ελληνικο κρατος ουτε και σε κανενα αλλο κρατος...ετσι οπως καταντησαν να ειναι γραφειοκρατικοι διαχειρηστικοι οικονομικοι οργανισμοι , που καταπιεζουν το λαο χωρις ντροπη και ορια ....

αλλα αν ειναι να πεσουν οι σημαιες καιτα συνορα ας αρχισουμε με κανενος αλλου κρατους ....να δουμε καλη θεληση δηλαδη.....

υγ. εγω ειχα παντα την εντυπωση οτι οι πρακτορες βρισκονται ακριβως εκει που κανενας δεν τους βλεπει...κατω απ' τη μυτη μας πιχι.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιουν 03, 2005 9:22 pm

επισης πρεπει να πω οτι ολα αυτα που λεει ο βαβυλ για τους κουρδους ειναι σωστα ....
σιγουρα αν αυτο εχει ελαχιστη σχεση με το βαθυτερο θεμα...που δεν ειναι ο συγκεκριμενος λαθρομεταναστης....

εξ' αλλου στην παρουσα διεθνη συγκυρια συμφερει στο ελληνικο κρατος να
υπαρχει ανοιχτο το κουρδικο ζητημα...ισως περισσοτερο κι απο το να υπαρχει
κουρδικο κρατος στα ανατολικα συνορα της τουρκιας....

διαβασα καπου στην "εγκυρη" ελευθεροτυπια οτι ο μπαχοζ λιποτακτησε αρνουμενος να υπηρετησει τον τουρκικο στρατο και να σκοτωσει πατριωτες του ....
1)οι κουρδοι ποτε δεν υπηρετουν στη νοτιοανατολικη τουρκια...οι τουρκοι δεν ειναι μπουνταλαδες οπως ισως θεωρει η ελευθεροτυπια...τους στελνουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....
2)αφου δεν πηγε στο στρατο και ηταν μελος του pkk γιατι δε βγηκε στο βουνο ?
3)η φωτοτυπια,λεει, εμφανως επικυρωμενη απο δικηγορο της κωσταντινουπολης
(it's istanbul not constantinople) ...ωραιο επιχειρημα ....
4)το δημοσιευμα ειναι απ' τον ιο της ελευθεροτυπιας...πραγμα που το κανει
ετσι κι αλλιως κατευθυνομενο και προκατ. καθως ο ιος εχει σαφη και γνωστο ιδεολογικο προσανατολισμο, τον οποιο υπηρετει διακαως .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

A SPY NAMED BAHOZ!

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Ιουν 04, 2005 11:55 am

Εικόνα

yeah sure!
.. and guess what? he's named "Bahoz" !!
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Ιουν 04, 2005 1:42 pm

Πέρα ομως απο την ευθυμη πλευρα του θεματος (την οποια επιχειρει να τονισει το παραπανω φωτογραφικο σχολιο) τα αδυνατα σημεια σ' αυτη την (ετσι κι αλλιως ελλασονα βέβαια) θεωρια συνωμοσιας ειναι εκδηλα.

wpleftyboy έγραψε:διαβασα καπου στην "εγκυρη" ελευθεροτυπια οτι ο μπαχοζ λιποτακτησε αρνουμενος να υπηρετησει τον τουρκικο στρατο και να σκοτωσει πατριωτες του ....

Η Ελευθεροτυπια ειναι συγκριτικα η εγκυρωτερη ελληνικη εφημεριδα πανελλαδικης κυκλοφοριας (μεταξυ των τριων-τεσσαρων αποδεκτα εγκυρων φυλλων που διαθετει ο ελληνικος τυπος). Και σ' αυτο μεγαλο ρολο παιζει και το γεγονος οτι στεγαζει μερικα απο τα πιο "δυνατα" (περα απο ιδεολογικες προτιμησεις) μολυβια της ελληνικης δημοσιογραφιας. (δωσε προσοχη στη λεξη "συγκριτικα")
wpleftyboy έγραψε:1)οι κουρδοι ποτε δεν υπηρετουν στη νοτιοανατολικη τουρκια...οι τουρκοι δεν ειναι μπουνταλαδες οπως ισως θεωρει η ελευθεροτυπια...τους στελνουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....

Δυστυχως ομως ετσι τουλαχιστον οπως το εχεις διατυπωσει (και μεχρι να διευκρινησεις τι εννοεις) δεν βγαινει και πολυ νοημα. Οι τουρκοι δηλαδη, στελνουν τους "εχθρους" τους (κουρδους) να τους φυλανε τα συνορα απο τους αλλους "εχθρους" τους Ελληνες; Και αυτο το κανουν επειδη δεν ειναι μπουνταλαδες οπως δηλαδη τους θεωρει η "απληροφορητη" Ελευθεροτυπια που προφανως εχει μεσανυχτα απο ελληνο-τουρκο-κουρδικα θεματα. Χμ.. Τελικα, η καπου μπαζει η βαρκα νερα ή οι τουρκοι ως μη μπουνταλαδες ακολουθουν το πασιγνωστο θεωρημα της στρατιωτικης επιστημης "ο εχθρος μου, ειναι εχθρος του εχθρου μου"! αρα στελνω τον εχθρο μου να μου φυλαει τα συνορα απο τον εχθρο μου. (σαν πολυ "εχθριλικι" μας προεκυψε αλλά με κατι τετοια η καταπονειται η Λογικη)
wpleftyboy έγραψε:2)αφου δεν πηγε στο στρατο και ηταν μελος του pkk γιατι δε βγηκε στο βουνο ?

Δηλαδη ΟΛΑ τα μελη αυτου του "pkk" που δεν πανε στρατο βγαινουν στο βουνο;
wpleftyboy έγραψε:3)η φωτοτυπια,λεει, εμφανως επικυρωμενη απο δικηγορο της κωσταντινουπολης
(it's istanbul not constantinople) ...ωραιο επιχειρημα ....

( ? ? ? ? )
wpleftyboy έγραψε:4)το δημοσιευμα ειναι απ' τον ιο της ελευθεροτυπιας...πραγμα που το κανει
ετσι κι αλλιως κατευθυνομενο και προκατ. καθως ο ιος εχει σαφη και γνωστο ιδεολογικο προσανατολισμο, τον οποιο υπηρετει διακαως .

Ο "Iός", κατα γενικη ομολογια -ειναι μια δημοσιογραφικη ομαδα που κανει ερευνα και ρεπορταζ, με εντυπωσιακη διεισδυτικοτητα, σοβαροτητα και αντικειμενικοτητα. Αλλα βεβαια παντοτε υπαρχει και το "καλλιτερο". Αν εχεις υποψη σου καποιο αντιστοιχο ρεπορταζ-ερευνα σε άλλη ελληνικη εφημεριδα, προτεινε το μας, να κανουμε τις συγκρισεις. Το να προβαλεις, "ενσταση" ιδεολογικου κωλυμματος για να αμφισβητησεις ή να μην αποδεχτεις τις αληθειες (η το μερος της αληθειας) που φερνει η δημοσιογραφια στο φως, μαλλον αδυνατιζει την αξιοπιστια των επιχειρηματων σου. Καλο ειναι να δινουμε περισσοτερη βαρυτητα στο τι γραφει καποιος και λιγοτερη στο ποιος το γραφει. Βεβαια, δεν θα σου πω εγω να ασπαστεις ο καθενας εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει τμεταχειριζεται τ σου. Αλλωστε συζητηση κανουμε, με απωτερο σκοπο να βγαλουμε καποιο συμπερασμα.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Σάβ Ιουν 04, 2005 4:55 pm

δικαιωμα σου μυθε να υπερασπιζεσαι την εγκυροτητα οποιυδηποτε εντυπου
και δικαιωμα μου να κανω το αντιθετο....
κατα τη γνωμη μου ειναι γελοια τα επιχειρηματα τυπου "κατα γενικη ομολογια"
και "συγκριτικα"...ποιος καθοριζει τι ειναι "αποδεκτο" και τι δεν ειναι?
αν απαντησεις σ'αυτο δε χρειαζεται να το ψαχνουμε αλλο...
επειδη ομως η ερωτηση μου εχει μονο ρητορικο χαρακτηρα θα την απαντησω εγω...

το τι θεωρειται εγκυρο ή οχι καθοριζεται απο συμφεροντα και μονο απο αυτα...τα δυνατα μολυβια οπως τα λες πληρωνονται καλα για να γραφουν και να παρουσιαζουν την εικονικη πραγματικοτητα στην οποια ζουμε.

οποτε διαβαζε μεν , αμφισβητησε δε....

ουλαχιστον τα μελη του pkk που απειλειται η ζωη τους θεωρω οτι θα κινδυνευαν λιγοτερο αν πηγαιναν στο βουνο και μαλιστα θα εκανα το καθηκον τους προς την οικογενεια και την οποια ιδεα υπηρετουν....

ναι φιλε μου οι τουρκοι στελνουν τους κουρδικης καταγωγης κληρωτους να υπηρετησουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....κατα τον ιδιο τροπο που ο ελληνικος σταρατος στελνει τους μουσουλμανους (τουρκογενεις ή οχι) να υπηρετησουν σε μοναδες μακρυα απ' την ελληνοτουρκικη μεθοριο...(αυτο ειναι αναμφισβητητο γεγονος για το οποιο εχω αποψη διοτι το εχω διαπιστωσει με τις δικες μου αισθησεις και οχι απο εφημεριδα...οπως επισης γνωριζω για το ξυλο που τους ριχνουν οι αξιωματικοι τους για να τους επιβαλλουν την πειθαρχια , οπως ξερω οτι αυτομολουν , οπως εχω ανακρινει μερικους απο αυτους, οπως ξερω τι τους μαθαινουν στην ηθικη διαπαιδαγωγηση, οπως ξερω τι φωτογραφιες εχουν στα επιλοχαδικα τους τι τρωνε πριν βγουν εξοδουχοι στα παραμεθορια τουρκικα χωρια, ποσες βουρδουλιες φερουν στην πλατη τις θεσεις των τουρκικων αμυντικων εργων , τη δυναμη καθε φυλακιου, που ειναι ταγμενα τα βαρεα οπλα τους κτλ και πολλες αλλες λεπτομερειες που εσυ αγνοεις γιατι προφανως θεωρεις ντροπη το να υπηρετει κανεις στο στρατο και αναξιο λογου αυτο που μπορεις να μαθεις εκει αν ενδιαφερθεις και εχεις την ικανοτητα....
και φυσικα οι τουρκοι ξερουν οτι η ελλαδα δεν ειναι στην παρουσα συγκυρια ικανη να απειλησει ουσιαστικα τα συνορα τους...εξ' αλλου οι ελληνες διπλωματες το εχουν κανει ξεκαθαρο οτι δεν διεκδικουν τιποτε απ΄την τουρκια και οι ελληνες στρατιωτικοι εκτελωντας εντολες πολιτικων
-βλεπε αμυντικο δογμα- δεν εχουνεκπονησει ποτε σχεδια επιθεσης στηντουρκια....ακομα και αντεπιθεση με προελαση σε τουρκικο εδαφος μολις πριν δεκα εντεκα χρονια αρχισε να εξεταζεται σε ασκησεις επι χαρτου και να σχεδιαζεται...οι τουρκοι γνωριζουν καλυτερα απο μας οτι δεν τους απειλουμε και φυσικα διοχετευουν την ζωτικη δυναμη του στρατου τους σε καιριες περιοχες ,βλεπε νοτιοανατολικη τουρκια ...σημειωσε δε οτι οι επιλεκτες μοναδες ,στρατοχωροφυλακης (επαγγελματιες στρατιωτες με αρτιο εξοπλισμο - τους οποιους ονομαζουν χωροφυλακη γιατι ως γνωστον δυσφημιζουν τον κουρδικο αγωνα ως τρομοκρατικο, πραγμα που εχουν περασει και διεθνως ενω την ιδια στιγμη οι "εγκυρες" ελληνικες εφημεριδες ανγνωριζουν τον εθνικοαπελευθωρωτικο αγωνα του UCK απλα προωθωντας αμερικανικα συμφεροντα - οι οποιοι εχουν αποκτησει πολυτιμη εμπειρια στο (π)αιδοίο των μαχων αναλογη της οποιας διαθετει ισως μονο τμημα του αμερικανικου στρατου αυτη τη στιγμη και σιγουρα οχι του ελληνικου ).

για τη φωτοτυπια ...αν διαβσες το λινκ του φιλγκουντ ισως καταλαβαινες...τελως παντων ενα επιχειρημα του ιου ειναι οτι εχει σχεδον επικυρηχτει ο μπαχοζ απο τουρκικο δικαστηριο πργματο οποιο λεει αποδεικνυεται απο επικυρωμενο φωτοαντιγραφο δικαστικης αποφασης επικυρωμενο απο δικηγορο της κων/πολης...ειναι οντως γελοιο μια και ακομα και γνησιο να ειναι το φωτοαντιγραφο , ειναι γνωστο οτι η δικαστικη και ολες οι εξουσιες στην τουρκια βγαζουν αποφασεις κατα παραγγελια του στρατου...μια και ως γνωστον η γειτονικη χωρα ειναι στην ουσια μια στρατιωτικη δικτακτορια και κυβερναει το συμβουλιο των στρατηγων...

αρα θα μπορουσαν να βγαλουν οτι αποφαση ηθελαν αν ηταν να στηριξουν
την παρουσια ενος πρακτορα ...κατα τον ιδιο τροπο που θα μπορουσαν να χαρακτηρισουν προδοτη και τρομοκρατη εναν πραγματικο αγωνιστη....με λιγα λογια ειναι γελοιο να εμπιστευεται και να επιχειρηματολογει κανεις με βαση την υπογραφη ενος τουρκου δικηγορου και καποιων τουρκων δικαστων που εκτελουν εντεταλμενη υπηρεσια γιατι αν δεν την εκτελεσουν κατα γραμμα θα βρεθουν οι ιδιοι στη φυλακα παρεα με τους υπολοιπους "πολιτικους κρατουμενους"....

για τον ιο της ελευθεροτυπιας
πιστευω οτι εκτελει εντεταλμενη υπηρεσια και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο ...απο ποιον ? θα επρεπε να μπουμε σε πολυ βαθυτερες θεωριες συνωμοσιας και αρα δεν εχει νοημα να συζηταμε αφου εσυ τις θεωρεις εκ προοιμιου απλα αστηρικτες θεωριες ...ειναι επιλογη σου να πιστευεις τον ιο .....επιλογη σου? χαχαχαχαχαχαχαχα...ναι πραγματι και στο ματριξ οι ανθρωποι ειχαν δυνατοτητα επιλογης....τελως παντων αυτο κανω εγω δινω βαση μονο σ' αυτο που γραφει καποιος και οχι στο ποιος ειναι και τι πιστευει...στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν γνωριζω ουτε καν το ονομα των ιων ουτε και πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων τους εχω ζητησει...απλα διαβαζοντας τους διαπιστωνω οτι τα βελη τους εκτοξευονται μονο προς μια κατευθυνση...αλλα "εσυ"(φυσικα οχι εσυ προσωπικα αλλα ο μεσος πολιτικα ορθ(ι)ος ανθρωπος κατα το homo erect(i)us) αυτο που λεω εγω κατευθυνση το θεωρεις θεωρια συνωμοσιας και το εξοβελιζεις στη σφαιρα του γελοιου...

δεν ειναι περιεργο φιλε μου οτι αυτη ειναι παγια τεχνικη προπαγανδας των κυριαρχων καταπιεστικων συστηματων ? δηλαδη οτι αποτελει πιθανη απειλη γι αυτα το περιθωριοποιουμε και προσπαθουμε να το γελοιοποιησουμε δηθεν
διακωμωδοντας το....(βλεπε φωτο )....βεβαια φιλε μου μην κολακευεσαι δε σε βαζω ακομαμε την καστα των εξουσιαστων και των υπηρετων τους...εισαι απλα ενας χρησιμος ηλιθιος ...οπως πιθανον να ειμαστε ολοι εμεις εδω μεσα... απλα μερικοι το ψαχνουν και απο την αλλη μερια και δεν εννοουν να σκεφτονται μονοπαντα.....

θα ηταν πολυ ευκολο για μενα να γραψω ενα δακρυβρεχτο λογιδριο για τα ανθρωπινα δικαιωματα του μπαχοζ....προσπαθωντας να υποστηριξω τι ? τα αυτονοητα ανθρωπινα δικαιωματα.... ετσι μπορει να εβγαζα και καμμια ευαισθητη κουλτουριαρα γκομενα απ' αυτες με τα ταγαρια και τα πουλοβερ
τα στενα και τα τζιν που ελεγες μυθε(δικο σου δεν ηταν το ποιημα?)...σιγουρα αν αφηνα και μουσακι περιεργο κι επαιρνα υφος.....κι αντι να στρεψω τα βελη μου κατα της τουρκιας που τα γαμαει πατοκορφα να διαδηλωσω εναντιον της ελληνικης κυβερνησης....δεν ειδα τους χρησιμους ηλιθιους ,βλεπε κατ' ευφημισμο αναρχικους, να διαδηλωνουν και να καινε τουρκικες σημαιες και να σπαζουν το τουρκικο προξενειο...ουτε οταν δολοφονουνταν στην κυπρο ο ισαακ κι ο σολωμου ...περιεργο ε ? γιατι και τα δυο αυτα παληκαρια διαδηλωναν για να διαγραφουν οι γραμμες του χαρτη (θυμιζω φιλ οτι ηταν λεσχη μοτοσυκλετιστων που οργανωνε την πορεια με τις μηχανες..με σκοπο την ελευθερη κινηση σ'ενα κοσμο χωρις συνορα ....δε σε ακουσα να λες τιποτα γι αυτο ομως..πιθανον επειδη δε στο θυμισε η "εγκυρη"ελευθεροτυπια....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΗΔΙΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΑΠΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ...

Ή ΑΗΔΙΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥς ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ?

ο φονιας του παλληκαριου ειναι γνωστος κυκλοφορει ελευθερος και κανενα κρατος δεν κανει τιποτα γι αυτο...και κανενας ιος δεν το θυμαται ποτε....

εγω ομως φιλγκουντ και μυθε ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ και λεω οτι κι αυτο το περιστατικο ηταν αλλη μια αντιδραση χρησιμων ηλιθιων ...ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ οπως πιθανον και η διαδηλωση για τον μπαχοζ....πιθανον σχεδιασμενη απο διαφορετικο κεντρο...γιατι οχι κι απ' το ιδιο ομως !

δεν εχει σημασια απο ποιο κεντρο ειναι σχεδιασμενο κατι...το θεμα οπως εχω ξαναπει ειναι οτι υπαρχει σχεδιασμος ...και υπαρχει ενας στοχος ....

ο οποιος ειναι η παγκοσμια κυριαρχια και η καταπιεση των μαζων.....

γιατι ? για να κληρονομησουν καποιοι τη γη....

ποιοι ? σε καθε περιπτωση οι εξωγηινοι ....

οπως ειπα κι αλλου οταν δυο γαϊδαροι μαλωνουν σε ξενο αχυρωνα κερδισμενος ειναι παντα ο ιδιοκτητης του αχυρωνα...αν οι γαϊδαροι θελουν να διεκδικησουν την χρησικτησια του αχυρωνα καλο θα ειναι να σταματησουν να τσακωνονται μεταξυ τους για να διασκεδαζει ο ιδιοκτητης που τους βλεπει...

ο αγωνας για τον πλανητη γη φτανει γρηγορα στην τελικη του φαση....

ποιος γαϊδαρος θα την κληρονομησει? ποια φυλη θα γινει η περιουσια γαϊδαρα ?ο καυγας για το παπλωμα....

σε πρωτη φαση πρεπει να σταματησει ο καυγας...ο επερχομενη μαχη για τον πλανητη δεν πρεπει να γινει....οχι μεταξυ των ανθρωπων....

και αυτο φιλε φιλ και φιλε μυθε δε θα γινει αν παιρνουμε το μερος της μια ς φυλης επειδη τη θεωρουμε αδυνατη....οπως λεει και το ευαγγελιο (θεϊκο χιουμορ ?..ισως) οι εσχατοι θα γινουν πρωτοι και θα κληρονομισουν την αιωνια ζωη (a.k.a. θα κληρονομισουν τον παραδεισο ....τη γη ισως?)

δηλαδη φιλ και μυθε αυτοι που τωρα φαινονται ταχα αδυναμοι και υποστηριζετε τα δικαιωματα τους θα γινουν οι δυνατοι
και θα κληρονομησουν τη γη....
ετσι δηλ. θα νομιζουν , αφου ετσι κι αλλιως θα ειναι παντα τσιρακια και υποδουλοι των εξωγηινων-θεων....τα σχεδια των θεων εξυπηρετουνται...

αν παλι αυτοι που φαινονται τωρα δυνατοι χρησιμοποιησουν τα δικα τους οπλα και κληρονομησουν αυτοι τη γη...παλι τα σχεδιατων εξωγηινων εξυπηρετουνται και οι θεοι εξασφαλιζουν τα δουλακια τους για την επομενη αιωνιοτητα...

ενω αν στρεψουμε ολα τα βελη μας κατα των θεων και πουμε ολοι μαζι ελευθερια ή θανατος
μπορει αυτοι που θα μεινουν στο τελος
και θα ειναι απο ολες τις φυλες να ζησουν επιτελους ελευθεροι στον επιγειο παραδεισο ή μπορει και να μην τα καταφερουμε στο τελος...και να εξαφανιστουμε σαν ειδος ή απλα να παραμεινουμε υποδουλοι

αλλα ποιος νοιαζεται για το αποτελεσμα οταν το συμπαν θα υμνει τον αγωνα του ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Σάβ Ιουν 04, 2005 6:37 pm

wpleftyboy έγραψε:
τον ιδιο τροπο που ο ελληνικος σταρατος στελνει τους μουσουλμανους (τουρκογενεις ή οχι) να υπηρετησουν σε μοναδες μακρυα απ' την ελληνοτουρκικη μεθοριο...(αυτο ειναι αναμφισβητητο γεγονος για το οποιο εχω αποψη διοτι το εχω διαπιστωσει με τις δικες μου αισθησεις και οχι απο εφημεριδα...οπως επισης γνωριζω για το ξυλο που τους ριχνουν οι αξιωματικοι τους για να τους επιβαλλουν την πειθαρχια , οπως ξερω οτι αυτομολουν , οπως εχω ανακρινει μερικους απο αυτους, οπως ξερω τι τους μαθαινουν στην ηθικη διαπαιδαγωγηση, οπως ξερω τι φωτογραφιες εχουν στα επιλοχαδικα τους τι τρωνε πριν βγουν εξοδουχοι στα παραμεθορια τουρκικα χωρια, ποσες βουρδουλιες φερουν στην πλατη τις θεσεις των τουρκικων αμυντικων εργων , τη δυναμη καθε φυλακιου, που ειναι ταγμενα τα βαρεα οπλα τους κτλ και πολλες αλλες λεπτομερειες που εσυ αγνοεις γιατι προφανως θεωρεις ντροπη το να υπηρετει κανεις στο στρατο και αναξιο λογου αυτο που μπορεις να μαθεις εκει αν ενδιαφερθεις και εχεις την ικανοτητα....

Aυτό είναι μεγάλη ανακρίβεια και πολύ μεγάλο ψέμα. Οι μουσουλμάνοι υπηρετούν στον ελληνικό στρατό με τον εξής τρόπο:

Παρουσιάζονται στα κέντρα εκπαίδευσης, μαζί με όλους τους άλλους Έλληνες.

Μετά η θητεία τους διαφοροποιείται, αλλά προς το καλύτερο γι' αυτούς: στέλνονται σε φυλάκια της ελληνοαλβανικής μεθορίου (φυλάκια προκαλύψεως), στα οποία οι Έλληνες που υπηρετούν εκεί είναι μόνο απολυόμενοι (4 μήνες πριν το απολυτήριο).

Περνάνε ζωή και κότα, ούτε τάγματα, ούτε ασκήσεις, ούτε αγγαρείες, ούτε μαλακίες. Δηλαδή έχουν προνόμια που έχουν μόνο απολυόμενοι.
Τα περί ξύλου είναι αθλιότητες, δεν παίρνανε καν την κακομεταχείριση που περνούν οι υπόλοιποι κληρωτοί. Οι απολυόμενοι το μόνο που θέλουν από αυτούς είναι να μην μιλάνε τούρκικα. Το καταλαβαίνουν και οι ίδιοι από μόνοι τους.

Αυτά τα γράφω εγώ που τα έχω ζήσει. Η υπόλοιπη Ελληνική μυθολογία, μόνο αθλιότητα μπορεί να χαρακτηριστεί.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Σάβ Ιουν 04, 2005 6:58 pm

Υ.Γ

Και λυπάμαι που σε απογοητεύω, αλλά δεν υπάρχουν εξωγήϊνοι. Τους επινόησαν οι άνθρωποι όταν είδαν πόσο τρομακτικό είναι να είσαι μόνος σου στο σύμπαν. Πιο τρομακτικό κι από τα allien στα αυγά.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιουν 05, 2005 11:07 pm

σε τέτοια 'δημιουργήματα', στέκομαι προσοχή...

wpleftyboy wrote

δικαιωμα σου μυθε να υπερασπιζεσαι την εγκυροτητα οποιυδηποτε εντυπου
και δικαιωμα μου να κανω το αντιθετο....
κατα τη γνωμη μου ειναι γελοια τα επιχειρηματα τυπου "κατα γενικη ομολογια"
και "συγκριτικα"...ποιος καθοριζει τι ειναι "αποδεκτο" και τι δεν ειναι?
αν απαντησεις σ'αυτο δε χρειαζεται να το ψαχνουμε αλλο...
επειδη ομως η ερωτηση μου εχει μονο ρητορικο χαρακτηρα θα την απαντησω εγω...

το τι θεωρειται εγκυρο ή οχι καθοριζεται απο συμφεροντα και μονο απο αυτα...τα δυνατα μολυβια οπως τα λες πληρωνονται καλα για να γραφουν και να παρουσιαζουν την εικονικη πραγματικοτητα στην οποια ζουμε.

οποτε διαβαζε μεν , αμφισβητησε δε....

ουλαχιστον τα μελη του pkk που απειλειται η ζωη τους θεωρω οτι θα κινδυνευαν λιγοτερο αν πηγαιναν στο βουνο και μαλιστα θα εκανα το καθηκον τους προς την οικογενεια και την οποια ιδεα υπηρετουν....

ναι φιλε μου οι τουρκοι στελνουν τους κουρδικης καταγωγης κληρωτους να υπηρετησουν στα ελληνοτουρκικα συνορα....κατα τον ιδιο τροπο που ο ελληνικος σταρατος στελνει τους μουσουλμανους (τουρκογενεις ή οχι) να υπηρετησουν σε μοναδες μακρυα απ' την ελληνοτουρκικη μεθοριο...(αυτο ειναι αναμφισβητητο γεγονος για το οποιο εχω αποψη διοτι το εχω διαπιστωσει με τις δικες μου αισθησεις και οχι απο εφημεριδα...οπως επισης γνωριζω για το ξυλο που τους ριχνουν οι αξιωματικοι τους για να τους επιβαλλουν την πειθαρχια , οπως ξερω οτι αυτομολουν , οπως εχω ανακρινει μερικους απο αυτους, οπως ξερω τι τους μαθαινουν στην ηθικη διαπαιδαγωγηση, οπως ξερω τι φωτογραφιες εχουν στα επιλοχαδικα τους τι τρωνε πριν βγουν εξοδουχοι στα παραμεθορια τουρκικα χωρια, ποσες βουρδουλιες φερουν στην πλατη τις θεσεις των τουρκικων αμυντικων εργων , τη δυναμη καθε φυλακιου, που ειναι ταγμενα τα βαρεα οπλα τους κτλ και πολλες αλλες λεπτομερειες που εσυ αγνοεις γιατι προφανως θεωρεις ντροπη το να υπηρετει κανεις στο στρατο και αναξιο λογου αυτο που μπορεις να μαθεις εκει αν ενδιαφερθεις και εχεις την ικανοτητα....
και φυσικα οι τουρκοι ξερουν οτι η ελλαδα δεν ειναι στην παρουσα συγκυρια ικανη να απειλησει ουσιαστικα τα συνορα τους...εξ' αλλου οι ελληνες διπλωματες το εχουν κανει ξεκαθαρο οτι δεν διεκδικουν τιποτε απ΄την τουρκια και οι ελληνες στρατιωτικοι εκτελωντας εντολες πολιτικων
-βλεπε αμυντικο δογμα- δεν εχουνεκπονησει ποτε σχεδια επιθεσης στηντουρκια....ακομα και αντεπιθεση με προελαση σε τουρκικο εδαφος μολις πριν δεκα εντεκα χρονια αρχισε να εξεταζεται σε ασκησεις επι χαρτου και να σχεδιαζεται...οι τουρκοι γνωριζουν καλυτερα απο μας οτι δεν τους απειλουμε και φυσικα διοχετευουν την ζωτικη δυναμη του στρατου τους σε καιριες περιοχες ,βλεπε νοτιοανατολικη τουρκια ...σημειωσε δε οτι οι επιλεκτες μοναδες ,στρατοχωροφυλακης (επαγγελματιες στρατιωτες με αρτιο εξοπλισμο - τους οποιους ονομαζουν χωροφυλακη γιατι ως γνωστον δυσφημιζουν τον κουρδικο αγωνα ως τρομοκρατικο, πραγμα που εχουν περασει και διεθνως ενω την ιδια στιγμη οι "εγκυρες" ελληνικες εφημεριδες ανγνωριζουν τον εθνικοαπελευθωρωτικο αγωνα του UCK απλα προωθωντας αμερικανικα συμφεροντα - οι οποιοι εχουν αποκτησει πολυτιμη εμπειρια στο (π)αιδοίο των μαχων αναλογη της οποιας διαθετει ισως μονο τμημα του αμερικανικου στρατου αυτη τη στιγμη και σιγουρα οχι του ελληνικου ).

για τη φωτοτυπια ...αν διαβσες το λινκ του φιλγκουντ ισως καταλαβαινες...τελως παντων ενα επιχειρημα του ιου ειναι οτι εχει σχεδον επικυρηχτει ο μπαχοζ απο τουρκικο δικαστηριο πργματο οποιο λεει αποδεικνυεται απο επικυρωμενο φωτοαντιγραφο δικαστικης αποφασης επικυρωμενο απο δικηγορο της κων/πολης...ειναι οντως γελοιο μια και ακομα και γνησιο να ειναι το φωτοαντιγραφο , ειναι γνωστο οτι η δικαστικη και ολες οι εξουσιες στην τουρκια βγαζουν αποφασεις κατα παραγγελια του στρατου...μια και ως γνωστον η γειτονικη χωρα ειναι στην ουσια μια στρατιωτικη δικτακτορια και κυβερναει το συμβουλιο των στρατηγων...

αρα θα μπορουσαν να βγαλουν οτι αποφαση ηθελαν αν ηταν να στηριξουν
την παρουσια ενος πρακτορα ...κατα τον ιδιο τροπο που θα μπορουσαν να χαρακτηρισουν προδοτη και τρομοκρατη εναν πραγματικο αγωνιστη....με λιγα λογια ειναι γελοιο να εμπιστευεται και να επιχειρηματολογει κανεις με βαση την υπογραφη ενος τουρκου δικηγορου και καποιων τουρκων δικαστων που εκτελουν εντεταλμενη υπηρεσια γιατι αν δεν την εκτελεσουν κατα γραμμα θα βρεθουν οι ιδιοι στη φυλακα παρεα με τους υπολοιπους "πολιτικους κρατουμενους"....

για τον ιο της ελευθεροτυπιας
πιστευω οτι εκτελει εντεταλμενη υπηρεσια και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο ...απο ποιον ? θα επρεπε να μπουμε σε πολυ βαθυτερες θεωριες συνωμοσιας και αρα δεν εχει νοημα να συζηταμε αφου εσυ τις θεωρεις εκ προοιμιου απλα αστηρικτες θεωριες ...ειναι επιλογη σου να πιστευεις τον ιο .....επιλογη σου? χαχαχαχαχαχαχαχα...ναι πραγματι και στο ματριξ οι ανθρωποι ειχαν δυνατοτητα επιλογης....τελως παντων αυτο κανω εγω δινω βαση μονο σ' αυτο που γραφει καποιος και οχι στο ποιος ειναι και τι πιστευει...στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν γνωριζω ουτε καν το ονομα των ιων ουτε και πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων τους εχω ζητησει...απλα διαβαζοντας τους διαπιστωνω οτι τα βελη τους εκτοξευονται μονο προς μια κατευθυνση...αλλα "εσυ"(φυσικα οχι εσυ προσωπικα αλλα ο μεσος πολιτικα ορθ(ι)ος ανθρωπος κατα το homo erect(i)us) αυτο που λεω εγω κατευθυνση το θεωρεις θεωρια συνωμοσιας και το εξοβελιζεις στη σφαιρα του γελοιου...

δεν ειναι περιεργο φιλε μου οτι αυτη ειναι παγια τεχνικη προπαγανδας των κυριαρχων καταπιεστικων συστηματων ? δηλαδη οτι αποτελει πιθανη απειλη γι αυτα το περιθωριοποιουμε και προσπαθουμε να το γελοιοποιησουμε δηθεν
διακωμωδοντας το....(βλεπε φωτο )....βεβαια φιλε μου μην κολακευεσαι δε σε βαζω ακομαμε την καστα των εξουσιαστων και των υπηρετων τους...εισαι απλα ενας χρησιμος ηλιθιος ...οπως πιθανον να ειμαστε ολοι εμεις εδω μεσα... απλα μερικοι το ψαχνουν και απο την αλλη μερια και δεν εννοουν να σκεφτονται μονοπαντα.....

θα ηταν πολυ ευκολο για μενα να γραψω ενα δακρυβρεχτο λογιδριο για τα ανθρωπινα δικαιωματα του μπαχοζ....προσπαθωντας να υποστηριξω τι ? τα αυτονοητα ανθρωπινα δικαιωματα.... ετσι μπορει να εβγαζα και καμμια ευαισθητη κουλτουριαρα γκομενα απ' αυτες με τα ταγαρια και τα πουλοβερ
τα στενα και τα τζιν που ελεγες μυθε(δικο σου δεν ηταν το ποιημα?)...σιγουρα αν αφηνα και μουσακι περιεργο κι επαιρνα υφος.....κι αντι να στρεψω τα βελη μου κατα της τουρκιας που τα γαμαει πατοκορφα να διαδηλωσω εναντιον της ελληνικης κυβερνησης....δεν ειδα τους χρησιμους ηλιθιους ,βλεπε κατ' ευφημισμο αναρχικους, να διαδηλωνουν και να καινε τουρκικες σημαιες και να σπαζουν το τουρκικο προξενειο...ουτε οταν δολοφονουνταν στην κυπρο ο ισαακ κι ο σολωμου ...περιεργο ε ? γιατι και τα δυο αυτα παληκαρια διαδηλωναν για να διαγραφουν οι γραμμες του χαρτη (θυμιζω φιλ οτι ηταν λεσχη μοτοσυκλετιστων που οργανωνε την πορεια με τις μηχανες..με σκοπο την ελευθερη κινηση σ'ενα κοσμο χωρις συνορα ....δε σε ακουσα να λες τιποτα γι αυτο ομως..πιθανον επειδη δε στο θυμισε η "εγκυρη"ελευθεροτυπια....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΗΔΙΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΑΠΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ...

Ή ΑΗΔΙΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥς ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ?

ο φονιας του παλληκαριου ειναι γνωστος κυκλοφορει ελευθερος και κανενα κρατος δεν κανει τιποτα γι αυτο...και κανενας ιος δεν το θυμαται ποτε....

εγω ομως φιλγκουντ και μυθε ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ και λεω οτι κι αυτο το περιστατικο ηταν αλλη μια αντιδραση χρησιμων ηλιθιων ...ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ οπως πιθανον και η διαδηλωση για τον μπαχοζ....πιθανον σχεδιασμενη απο διαφορετικο κεντρο...γιατι οχι κι απ' το ιδιο ομως !

δεν εχει σημασια απο ποιο κεντρο ειναι σχεδιασμενο κατι...το θεμα οπως εχω ξαναπει ειναι οτι υπαρχει σχεδιασμος ...και υπαρχει ενας στοχος ....

ο οποιος ειναι η παγκοσμια κυριαρχια και η καταπιεση των μαζων.....

γιατι ? για να κληρονομησουν καποιοι τη γη....

ποιοι ? σε καθε περιπτωση οι εξωγηινοι ....

οπως ειπα κι αλλου οταν δυο γαϊδαροι μαλωνουν σε ξενο αχυρωνα κερδισμενος ειναι παντα ο ιδιοκτητης του αχυρωνα...αν οι γαϊδαροι θελουν να διεκδικησουν την χρησικτησια του αχυρωνα καλο θα ειναι να σταματησουν να τσακωνονται μεταξυ τους για να διασκεδαζει ο ιδιοκτητης που τους βλεπει...

ο αγωνας για τον πλανητη γη φτανει γρηγορα στην τελικη του φαση....

ποιος γαϊδαρος θα την κληρονομησει? ποια φυλη θα γινει η περιουσια γαϊδαρα ?ο καυγας για το παπλωμα....

σε πρωτη φαση πρεπει να σταματησει ο καυγας...ο επερχομενη μαχη για τον πλανητη δεν πρεπει να γινει....οχι μεταξυ των ανθρωπων....

και αυτο φιλε φιλ και φιλε μυθε δε θα γινει αν παιρνουμε το μερος της μια ς φυλης επειδη τη θεωρουμε αδυνατη....οπως λεει και το ευαγγελιο (θεϊκο χιουμορ ?..ισως) οι εσχατοι θα γινουν πρωτοι και θα κληρονομισουν την αιωνια ζωη (a.k.a. θα κληρονομισουν τον παραδεισο ....τη γη ισως?)

δηλαδη φιλ και μυθε αυτοι που τωρα φαινονται ταχα αδυναμοι και υποστηριζετε τα δικαιωματα τους θα γινουν οι δυνατοι
και θα κληρονομησουν τη γη....
ετσι δηλ. θα νομιζουν , αφου ετσι κι αλλιως θα ειναι παντα τσιρακια και υποδουλοι των εξωγηινων-θεων....τα σχεδια των θεων εξυπηρετουνται...

αν παλι αυτοι που φαινονται τωρα δυνατοι χρησιμοποιησουν τα δικα τους οπλα και κληρονομησουν αυτοι τη γη...παλι τα σχεδιατων εξωγηινων εξυπηρετουνται και οι θεοι εξασφαλιζουν τα δουλακια τους για την επομενη αιωνιοτητα...

ενω αν στρεψουμε ολα τα βελη μας κατα των θεων και πουμε ολοι μαζι ελευθερια ή θανατος
μπορει αυτοι που θα μεινουν στο τελος
και θα ειναι απο ολες τις φυλες να ζησουν επιτελους ελευθεροι στον επιγειο παραδεισο ή μπορει και να μην τα καταφερουμε στο τελος...και να εξαφανιστουμε σαν ειδος ή απλα να παραμεινουμε υποδουλοι

αλλα ποιος νοιαζεται για το αποτελεσμα οταν το συμπαν θα υμνει τον αγωνα του ?
kanenas
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης