επικαιρότητα

Αλληλεγγύη στον Bahoz

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 02, 2005 10:56 am

"το να βοηθας σαν ανθρωπος τον καθε μπαχοζ διπλα σου(δοξα τω θεω(ακριβολογω με την εννοια του εξωγηινου που ειναι ο θεος) υπαρχουν αρκετοι ειναι υποχρεωση προς τον συνανθρωπο οπως και το να υπερασπιζεσαι το δικαιωμα του στη ζωη...το να πιεζεις ομως το κρατος να παρει αποφασεις για τον καθε μπαχοζ παγιωνοντας μια κατασταση ειναι επικινδυνο....απλα δεν εχεις στη διαθεση σου ολα τα στοιχεια για να κρινεις τις ενεργειες του υπουργου....."

LAMPA ΑΠ' ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ κι εγω θα βοηθουσα τον μπαχοζ και δουλεια θα του δινα και φαϊ κτλ...ανθρωπινα ...οπως πιστευω οτι θα εκανε το 90% των ελληνων...ακομα κι αυτων που δε γουσταρουν τους ξενους ...απο κει και περα ειναι το θεμα...

βαβυλωνιε,
αν ο μαπχοζ καιει χριστιανους στη χωρα του ,αν εχει μουσια κι αν η γυναικα γι αυτον εχει λιγοτερη αξια απ' την κοτα...ειναι δικο του θεμα και μαγκια του...οταν ερθει ομως εδω πρπει να σεβεται το δικο μου τροπο ζωης κι αν ο δικος μου τροπος ειναι να ειμαι κυνηγος κεφαλων ας μην ερθει καθολου...καθε φυλη εχει δικαιωμα και καθηκον να διαφυλασει τον τροπο ζωης της και να τον διαμορφωνει οπως γουσταρει αλλα και να σεβεται τον τροπο ζωης των αλλων φυλων....στη συγκεκριμενη περιπτωση ο δυτικος τροπος ειναι αυτος που παει να επιβληθει με το ζορι στην ανατολη....ή μαλλον καλυτερα ο δυτικος τροπος ειναι αυτος που ως δυνατος εχει το πανω χερι...ακομα..γιατι τα πραγματα αλλαζουν...

αν δεν το καταλαβατε ακομα σας το λεω οτι γινεται πολεμος μεταξυ φυλων για το ποια θα ειναι η περιούσια που θα κληρονομησει τη γη....οι δυτικοι εχουν οπλο την τεχνολογια και την οικονομικη δυναμη ενω το εθνος του ισλαμ εχει σαν οπλο το φανατισμο και την αριθμητικη υπεροχη ....5000000 τουρκοι στη γερμανια ....αυτη τη στιγμη ....τα ευρωσυνταγμοδημοψηφησματα δειχνουν το φοβο της ευρωπης να δεχτει τους μουσουλμανους στις αγκαλες της....οι κινεζοι δεν ειναι τοσο φοβεροι παρολο τον αριθμο τους ...η μοιρα τους ειναι να γινουν κιτρινοι δυτικοι....το εθνος του ισλαμ ομως ειναι η απειλη για το δυτικο τροπο ζωης....

και ολα αυτα γιατι γινονται ? για να διασκεδασουν οι εξωγηινοι φυσικα (μη ξεχνιομαστε) και να πετυχουν τον τελικο τους στοχο που ειναι να κληρονομησουν αυτοι τον γαλαζιο πλανητη...γιατι οταν δυο γαϊδαροι μαλωνουνε σε ξενο αχυρωνα , τον αχυρωνα θα τον παρει αυτος που τον ειχε παντα...το αφεντικο των γαϊδαρων....και οι γαϊδαροι θα καταληξουν να σερνουν το μαγκανοπηγαδο σε αλλο αχυρωνα....

φιλεφιλ μου δεν το ξερω το αλλο με τον τοτο αλλα σου λεω οτι ασχοληθηκα δυο χρονια με το θεμα των λαθρομεταναστων στο χωρο ευθυνης του δ' σωματος με διαβαθμηση ασφαλειας
ετνα ακρως απορρητο...απο κει και περα σου λεω οτι πριν απο αυτο κι εγω θα ελεγα οτι ειπες κι εσυ...δηλ το αλλο με τον τοτο το ξερεις?...ειναι πολυ πιο περιεργο και δυσκολο το θεμα απο αυτο που φαινεται απ' εξω....

γι αυτο λεω ....βοηθα τον μπαχοζ σαν συνανθρωπο και το πολιτικο ασυλο αστο να το χειριστουν αλλοι...εξ'αλλου ο "ερωτας" των ελληνικων μυστικων υπηρεσιων για τους κουρδους ειναι δεδομενος....ξερεις ο εχθρος του εχθρου ειναι φιλος κτλ.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:33 pm

LAMPA έγραψε:εγώ θα σταμάταγα σίγουρα να τον πάω λίγο παρακάτω...................

στο αμάξι η παρέα είναι καλό πράγμα...............

Λίγο παρακάτω εντάξει,θα τον πήγαινα και εγώ με το αμάξι.Στο λίγο παραπάνω θα το σκεφτόμουνα όμως αρκετά, αφού:

Πρίν καμμιά δεκαπενταετια,είχαμε πάει εκδρομή με την καλή μου στην άνδρο.Είχαμε νοικιάσει ένα παλιό ζάσταβα και ανεβαίναμε μιά αποτομη ανηφόρα για να φθάσουμε σε κάτι πηγές. Στο δρόμο μας κάνουν ωτοστόπ μιά πασίχοντρη με τον γυιό της που ήταν δέκα φορές πιο πασίχοντρος απο την μάνα του και ανέβαιναν πάνω σε ένα μοναστήρι.
Σταματήσαμε.
Με τα χίλια δυό ζόρια χωρέσαν να περάσουν πίσω.Το αυτοκίνητο ξεχείλωσε,φούσκωσε κανονικά σάν μπαλόνι για να τους χωρέσει.
Δέν πάει στο διάλο,είπα μέσα μου,στο κάτω κάτω δέν είναι και δικό μου το αμάξι.

Ξεκινήσαμε,αλλά μετά απο λίγο,η ανηφόρα έγινε φοβερή και τρομερή.
Το ζάσταβα μούγκριζε για να τα βγάλει πέρα,ενώ όταν έπεφτε σε καμμιά λακούβα,ακούγονταν ένα γδούπος από πίσω καθώς έβρισκε η εξάτμιση κάτω.
Τα βόδια πίσω,τα μονόπατα,τα είχε πάρει ο ύπνος και ροχαλίζαν.Δέν καταλάβαιναν χριστό.

Μετά από λίγο το ζάσταβα άρχισε να βγάζει περίεργους θορύβους.Η ανηφόρα έγινε ακόμη πιο υπερβολική και με το ζόρι ανεβαίναμε με πρώτη ταχύτητα.
Αφού να σκεφτείς ότι ένα αγριοκάτσικο μόλις μας προσπέρασε,σταμάτησε και κατούρησε,βόσκησε και κάτι πουρνάρια,μετα ξεκίνησε πάλι να ανεβαίνει και εμείς ακόμη πίσω του είμασταν.

Στο τέλος το γιούγκο δέν άντεξε.Έκανε ένα δυνατό γδούπο,μετά ένα μακρόσυρτο σφύριγμα και κατόπιν ακινητοποίηθηκε στην μέση του δρόμου.
Τι έγινε,φθάσαμε; ακούστηκε ο τόφαλος πίσω,που μάλλον ξύπνησε απο τον θόρυβο,κάνοντάς μας να βγάλουμε από τα αυτιά,τον καπνό από τα τσιγάρα που καπνίζαμε.

Με χριστοπαναγίες και καντήλια απο μέσα μας (γιατί είμασταν και ευγενικοί και δέν θελαμε να τους προσβάλλουμε) και με πολύ κοπο,καταφέραμε να τους ξεσφηνώσουμε και να τους βγάλουμε έξω.
Κάτσαμε στην άκρη του δρόμου και περιμέναμε.
Αυτοί βγάλανε ψωμιά,βγάλανε σαλάμια και τυριά και τα χλαπακιάζανε σάν ζώα.
Δέν μιλάγανε καθόλου.Μόνο μασάγανε.

Μετά από κανά μισάωρο περνάει ένα παλιό όπελ φορτηγό.
Φαίνεται ότι ήταν απο τα μέρη τους,γιατί τους γνώρισε και σταμάτησε δίπλα τους.
Μάνα και γυιός,πήγαν και στάθηκαν πίσω απο την πόρτα της καρότσας,συνεχίζοντας τα άγρια μασουλητά τους.Κατέβηκε και ο οδηγός και με τα χίλια ζόρια τους ανεβάσαμε πανω,αλλα όταν πήγαμε να ανέβουμε και εμείς.....Έεεεεπ!!!.μας έκανε ο οδηγός προτάσσοντας το χέρι.
Που πάτε εσείς;
Τι που πάμε ρε μάστορα; Δέν θα μας πάρεις και εμάς;
Το φορτηγό δέν αντέχει και πολύ βάρος και εκτός αυτού δέν παίρνω ξένους.
Καλά δέν ντρέπεσαι; του είπαμε.Εμείς πώς τους πήραμε αυτούς;
Ε αυτοί είναι ντόπιοι για αυτό τους πήρατε, μας είπε και έβαλε μπροστά και έφυγε με τις γελάδες πίσω του που μασούλαγαν ασταμάτητα.

Τελικά μας πήραν μετά απο καμμιά ώρα,κάτι τουρίστες που πέρασαν από κεί.
Ευγενέστατοι οι άνθρωποι και άς ήταν ξένοι στα μέρη και άς έπαιρναν ξένους ωτοστόπ,εμάς.
Γυρίσαμε πίσω,όπου βέβαια πληρώσαμε και κάποια αποζημίωση στο γραφείο που μας νοίκιασε το ζάσταβα.

Από τότε λάμπα,τους ξένους τους βοηθάω με μεγάλη προθυμία,τους ντόπιους όμως το σκέφτομαι πολύ.
Γιατί τρώνε πολυ οι ντόπιοι και έχουν γίνει παχύδερμα (όπως και κάποιοι εδώ στο φόρουμ).

ΥΓ Ρε λεφτυ τι μαλακιες λές;
Σου φαίνεται λογικό να στέλνει εκπαιδευμένους πράκτορες που τους πληρώνει ακριβά η σία ή όποια άλλη μυστική υπηρεσία,απλώς για να κάθονται σε ένα αντίσκηνο και να κάνουν απεργία πείνας;
Ναμαστε και λογικοί.
Με τις υπερβολές που λές,χάνεις και όποιο δίκιο ενδεχομένως να χεις σε κάποια πράγματα.

Και από τότε βέβαια,ποτέ δέν κάνω και τον γενναιόδωρο,τον φιλάνθρωπο και τον αλτρουιστή, με νοικιασμένα ή ξένα πράγματα.
Τα πληρώνεις ακριβά μετά.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:53 pm

ποσο ευκολα βγαζεις κριση για καποιον που αγνοεις ακομα και την ιστορια του...

Ελευθεροτυπία, 2/11/2002
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:56 pm

στο λεφτη πηγαινε το παραπανω...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Ιουν 02, 2005 1:49 pm

Στη πραγματικότητα δεν κρίνεται ο Μπαχόζ αλλά ο θεσμός του πολιτικού ασύλου και κατά πόσο η Πολιτεία σέβεται και εφαρμόζει βασικές αρχές που υιοθέτησε και που αφορούν την ελευθερία και τα Δικαιώματα του Ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό LAMPA » Πέμ Ιουν 02, 2005 3:13 pm

aspic έγραψε:.......Λίγο παρακάτω εντάξει,θα τον πήγαινα και εγώ με το αμάξι.Στο λίγο παραπάνω θα το σκεφτόμουνα όμως αρκετά, αφού:......

Πέρασαν αρκετά χρόνια από εκείνες τις εποχές.

Στο αναμεταξύ τελείωσα σπουδές, μεταπτυχιακά, υπάλληλος για χρόνια σε πολυεθνικές, στέλεχος, με ειδικές εκπαιδεύσεις και ανέλιξη επαγγελματική.
Εκείνη την εποχή κατάντησα να ξεχάσω τις εποχές και την γεύση του ωτοστόπ, τι μου χρειάζονταν έτσι και αλλιώς. Τώρα είχα δικό μου αμάξι, λεφτά στην τσέπη, γκόμενα και φίλους. Μπήκα στο κλουβί μου κανονικά......ξεχασμένες εικόνες, θολές και παρεξηγημένες.

Ένα βράδυ, χρόνια μετά, γυρίζοντας από ένα υπερατλαντικό ταξίδι με την γυναίκα μου, αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε νύχτα, ξημερώματα, από το αεροδρόμιο στο χωριό όπου ήταν ο γιος με την γιαγιά του. Τον είχαμε πεθυμήσει μετά από τόσες μέρες. Θέλαμε να του κάνουμε έκπληξη στο πρωινό του ξύπνημα.

Είναι τρεις τα ξημερώματα, στο δρόμο ʼργος-Τρίπολη. Τρέχω μισοκοιμισμένος αλλά περήφανος, ξαφνικά συνειδητοποιώ μια μαύρη σκιά στη μέση του δρόμου, ακούγεται το γκούπ δυνατά και σβήνει η μηχανή και τα φώτα. Με την άκρη του ματιού βλέπω ένα τσοπανόσκυλο να την κοπανάει τρέχοντας και μισοκλαίγοντας.

Το φιατάκι στην μέση του δρόμου άψυχο και καταϊδρωμένο. Σκοτάδι πίσσα, τσιμουδιά δεν ακουγόταν. Ανοίγω το καπό, η μάσκα είχε βαθουλώσει, το ντιστριμπιτέρ κομμάτια. Καθίσαμε στην άκρη του δρόμου, απελπισμένοι. Ερημιά, ψυχή στην άσφαλτο, τέτοια ώρα. Τρεις και κάτι.....και ούτε ένα φακό δεν είχαμε.

Στο τέταρτο επάνω εμφανίζεται, από το πουθενά, ένας μουστακαλής, αγριωπός τσοπάνης, θεόρατη γκλίτσα στον ώμο και πίσω το μαύρο σκυλί του, σαν να μας έβλεπε το κοπρόσκυλο για πρώτη φορά..... Ο αγριάνθρωπος είχε ακούσει τον γδούπο, φώναξε το σκυλί του και μαζί ήρθανε να δούνε το σίγουρο δυστύχημα.....

Επέμενε και ρώταγε, ποιόν χτυπήσαμε με το αμάξι, άντρα ή γυναίκα, που τον είχαμε κρύψει, και πως είμαστε τόσο ψύχραιμοι.... Δεν πίστευε την ιστορία με τον σκύλο, τον έβλεπε εξάλλου δίπλα του, να τον βοηθά, να ανακαλύψει την αλήθεια που του κρύβαμε......Είχαμε την απελπισία μας, άντε να πείσεις τώρα τον αγριόβλαχο ότι ήταν σκυλί και όχι άνθρωπος.....

Και το θαύμα έγινε.......

Από το βάθος του δρόμου είδαμε το ζευγάρι των προβολέων να μας πλησιάζει. Μέχρι να σηκωθούμε από την πρασινάδα, σταματά το αμάξι και ένας καλοκάγαθος άνθρωπος, γύρω στα πενήντα του, δίπλα μας, να μας παρηγορεί και να αγκαλιάζει το πρόβλημα μας. Από αμάξια δεν είχε ιδέα, μα άκουσε με προσοχή την κατάσταση και θυμήθηκε ένα πελάτη του στην Κόρινθο, με βενζίνα και λίγα ανταλλακτικά για ώρα ανάγκης. Μην στεναχωριέστε παιδιά, είπε από τα βάθη της ψυχής του. Θα σας πάω με το πετρελαιάκι μου πίσω στην Κόρινθο, θα χτυπήσω εγώ το κουδούνι του φίλου, εύχομαι νάχει ανταλλακτικό, να το βάλετε, εσείς γνωρίζετε, να πάτε στην ευχή της παναγίας.

Έτσι και έκανε. Μεταβολή, μισή ώρα για την Κόρινθο, κτυπά κουδούνι, κατεβάζει τον χριστιανό με το φανελάκι, ανοίγουν το βενζινάδικο και το ανταλλακτικό βρέθηκε, ένα μεταχειρισμένο καπάκι ντιστριμπιτέρ από Φίατ128. Μας το έδωσε στα γρήγορα, τα δολάρια που είχανε ξεμείνει από το ταξίδι δεν τον ενδιέφεραν. Όποτε ξαναπεράστε από δω μου τα δίνετε, είπε, και πήγε ξανά για ύπνο.

Στην επιστροφή μας είπε την ιστοριούλα του ο πενηντάρης. Περιοδεύων αντιπρόσωπος, πήγαινε στην Σπάρτη, στις επτά πρωί είχε ραντεβού και κίνησε νύχτα, να μην γελάσει τον πελάτη του. Τώρα ανησυχούσε για την αργοπορία, αλλά πίστευε ότι άξιζε τον κόπο. Όταν φτάσαμε πίσω, πίσσα ακόμη, μας χαιρέτησε ευγενικά, μας ευχήθηκε καλά ξεμπλέγματα, μας άφησε και τον φακό του, για να βλέπουμε στην επισκευή και έφυγε φωνάζοντας ένα ζεστό γεια, μην ξεχάσετε να αφήσετε τον φακό στην γέφυρα από κάτω να τον πάρω στην επιστροφή μου για Αθήνα.

Ξημερώνοντας μπήκαμε στο χωριό με το λαβωμένο φιατάκι μας. Με ένα φιλί ξυπνήσαμε τον Αντρίκο, που λάμψανε τα ματάκια του μόλις κατάλαβε τους γονείς του και πάλι δίπλα του........

Η γεύση που μας έμεινε μετά την ιστορία αυτή, γλυκιά......
Δικαιολογίες βρήκαμε πολλές για να σκορπίσουμε την δυσπιστία του τσοπάνη, να μπούμε στα παπούτσια του και να αναγνωρίσουμε την φυσική του ανασφάλεια και περιέργεια......

Ξαναθυμήθηκα το ωτοστόπ, τις συγκινήσεις, το άνοιγμα της ψυχής σε άγνωστους συνανθρώπους. Από τότε προσπαθώ να μην το ξεχνάω, όσο και δύσκολα να τα φέρνει η καθημερινότητα μας.

Και όταν τα πράγματα δυσκολεύουν, η ανάμνηση αυτών απαλύνει την ψυχή και αποκοιμίζει τις φοβίες.

Μέχρι σήμερα το προσπαθώ.....................

Υ.Γ. Στις ανηφόρες, το ζήτημα αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον.......
Άβαταρ μέλους
LAMPA
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 02, 2005 9:32 pm

kai ti nomizeς re aspik oti οι πρακτορες ντυνονται τζεμισ μποντ και καβαλανε αστον μαρτιν?

για να μην πολυλογω ξερω συλλεκτη πληροφοριων ελληνα που ηταν ντυμενος ζητιανος και ζητιανευε χρονια σε πλατεια θρακικης πρωτευουσας...

υπαρχουν πολλα που δεν φανταζεσαι καν οτι θα μπορουσαν να ειναι αληθεια αλλα ειναι...

οσο για το θεσμο του πολιτικου ασυλου που λεει η ντιανα...

καλος ειναι και καλο ειναι να προσεχουμε σε ποιον το δινουμε ....

φιλγκουτν αν περιμενα να μαθω αληθεια απ' την ελευθεροτυπια θα επρεπε να ημουν αναρχοπασοκος ,που δεν ειμαι.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Παρ Ιουν 03, 2005 1:31 am

H αιχμή του δόρατος του τουρκικού στρατού σε επιχειρήσεις εναντίον των Ελλήνων (εκτελέσεις και διωγμός των Ελλήνων της Πόλης, Ποντιακή γενοκτονία) ήταν οι Κούρδοι. Και από παλαιότερα ακόμα.

Το πως ακριβώς στο διάολο οι Κούρδοι έγιναν αδέρφια μας, μόνο οι αριστερίζοντες τροτσκιστές λενινιστές μαρξιστικοί αριστεριστές της αριστεράς και της προόδου ξέρουν.
Το ζητούμενο είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ πια στην αυλή μου.

Δίκαια οι Τούρκοι εξαγριώνονται από αυτήν την στάση, αφού ουσιαστικά αποτελεί παρέμβαση στα εσωτερικά της Τουρκίας. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό και δεν καταλαβαίνει επίσης πόσο επικίνδυνο είναι, έχει τρύπα στον εγκέφαλο.
Κανείς δεν το ανέχεται κάτι τέτοιο. Ούτε οι Ιρακινοί. Κανένας λαός. Τα εσωτερικά τους αφορούν μόνο τους ίδιους. Κι αν τους καίνε ζωντανούς το ίδιο μου κάνει. Υπάρχουν και φυλές στον κόσμο πιο άγριες από τους Τούρκους, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχω γείτονά, ή ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω γείτονα τον κάθε bahoz.

Γιατί εμένα και πολλούς άλλους (αν γινόταν σήμερα δημοψήφισμα, σίγουρα το 80%) κανένας δεν μας ρώτησε.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Ιουν 03, 2005 7:04 am

ακομα μια φορα...

ντρεπομαι που ειμαι ελληνας

Κόκκινο φεγγάρι, θάλασσες τεκίλα
Φύλλα πεταμένα στη φωτιά
Κόκκινο φεγγάρι, κόκκινο λιμάνι
κάτι μου ‘χεις κάνει, κάτι μου ‘χεις κάνει
Είδα πολλούς που ζήσανε για πλάκα
Eίδα και άλλους που το πήραν σοβαρά
Kαι τραβηχτήκανε και άσχημα τραβιούνται
Kαι το πληρώσανε στο τέλος ακριβά

Με τα μαύρα ρούχα, αμίλητοι καπνίζουν
Οι φίλοι κι ονειρεύονται να φύγουν μακριά
Οι φίλοι που δε βρήκαν τίποτα ν’ αγαπήσουν
Που δεν πιστεύουν τίποτα, κανέναν, πουθενά

Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να τρελαθείς
Yπάρχουν χίλιοι τρόποι για να λες υπομονή, υπομονή
Oμως για μένα είν’ αργά να τρελαθώ
Kι είν’ ακόμα πιο αργά να κάνω υπομονή
Θα περιμένω άλλες μέρες, θα περιμένω άλλες μέρες
θα μείνω εδώ και θα υπάρχω όπως μπορώ
Και για το πείσμα σας γουρούνια θα αντέχω
θα περιμένω άλλες μέρες

θα περιμένω άλλες μέρες, θα περιμένω άλλες μέρες...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Ιουν 03, 2005 10:59 am

ενημέρωση

Σήμερα, Παρασκευή 3 Iούνη, ο αγωνιστής Zulkuf Murat Bora μπαίνει στην 18η μέρα απεργίας πείνας. O αγώνας του Bahoz για πολιτικό άσυλο συνεχίζεται, όπως και η άρνηση του υπουργού δημόσιας τάξης να προσυπογράψει τη θετική εισήγηση της επιτροπής ασύλου.

H συνέλευση αλληλεγγύης εντείνει τη δράση της:

Tην Παρασκευή 27 Mάη, μέλη της συνέλευσης πραγματοποίησαν παρέμβαση στη Διεθνή Έκθεση Bιβλίου στη ΔEΘ μοιράζοντας κείμενα και πετώντας τρυκάκια την ώρα που πραγματοποιούνταν εκδήλωση με θέμα Aγαπάμε το διαφορετικό με ομιλητή τον τούρκο μουσικό, συγγραφέα και σκηνοθέτη Z. Λιβανελί.

Xθες, Tετάρτη 1 Iούνη, μέλη της συνέλευσης αλληλεγγύης πραγμάτοποίησαν ημίωρη (7.00-7.30) κατάληψη στον ραδιοσταθμό 105,5 ROCK, όπου διαβάστηκαν κείμενα σχετικά με την υπόθεση του Bahoz, το πολιτικό άσυλο και την αλληλεγγύη στους μετανάστες και τους πρόσφυγες.

Για την Kυριακή 5 Iούνη, στις 7.00μμ, στην Kαμάρα, έχει προγραμματιστεί εκδήλωση αλληλεγγύης. Θα περιλαμβάνει ενημέρωση για την υπόθεση του Bahoz και το πολιτικό άσυλο, βιντεοπροβολή και συναυλία αλληλεγγύης με τους Bαβυλώνα, Mindstab, Piniata, Θ. Kοροβίνη, Θ. Παπακωνσταντίνου και Panafon με Ωμέγα.

Για την Tρίτη 7 Iούνη, στις 6.00μμ, στην Kαμάρα, έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση και πορεία αλληλεγγγύης. Στον ίδιο χώρο, στις 9.30, θα πραγματοποιηθεί θεατρική δράση αλληλεγγύης.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες