επικαιρότητα

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

Ναι
15
83%
Όχι
3
17%

Σύνολο ψήφων : 18

Δημοσίευσηαπό feelgood » Δευτ Σεπ 12, 2005 9:23 am

aspic έγραψε:Ωχου ρε λέφτυ και εσύ,τσιμπάς με το παραμικρό.
Ο φίλγκουντ είναι ο παλιογιώργος δέν το κατάλαβες;
Έτσι λέω δηλαδή,δέν είμαι και σίγουρος,αλλά αυτός τα παιρνε στο κρανίο με τον βαβυλώνη και βέβαια αυτός μου φαίνεται πώς κόλλαγε με τα αυτός και οι άλλοι,εγώ και εσείς,εμείς και εσύ και τέτοιους διαχωρισμούς.Ο παλιογιώργος από την μιά δηλαδή και ο κόσμος όλος από την άλλη,έμπαινε γιουτσο και πάρτον πούτσο υποθεση.

μη βλεπεις φαντασματα ασπικ

ο παλιος γνωριμος δεν ειναι δικος μου γνωριμος (αν και η οι τοποθετησεις του με βρισκουν συμφωνο σε πολλα) και προφανως δεν ειμαι εγω (παρολο που ειναι και συνονοματος)

ψαχτε αλλου να τονε βρειτε (αν εχει καμμια σημασια για σας αυτο)

ΥΓ. Αφιερωμενο εξαιρετικα στον παλιο γνωριμο απο συνεντευξη του Τζιμη:
- Από όσα έμαθες ως τώρα στη ζωή τι θα κρατούσες;
- Τον στίχο του παλαιού ρεμπέτη: «Του μουνιού σου η χωρίστρα μού χαλάει την ορχήστρα».
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Σεπ 12, 2005 10:30 pm

ασπικ εχει δικιο για το περιβαλλον αλλα ο σταρτος σαν περιβαλλον δεν εχει τη δυναμη να αλλοιωσει ενα ισχυρο και διαμορφωμενο χαρακτηρα ...

ισως γι αυτο και θ'αρχισουν τωρα να παιρνουν τωρα μονο δεκαοχταχρονους κληρωτους στο στρατο...

αυτο και μαζι η εππαγγελματοποιηση (αλλοι δεκαοχταχρονοι εκει) θα φτασουν το στρατο στα επιπεδα που χρειαζεται για να ανταποκριθει στη νεα αποστολη του ...να υπηρετησει δηλαδη τις νεες θρησκειες που πρεπει να επιβληθουν παγκοσμια... να γινει δηλ . το σπαθι του θεου οπως θα λεγαμε με ορους παλιων θρησκειων ....

γι αυτο κι εσυ παλιε γνωριμε πρωτα να διαμορφωθεις και μετα να πας στο στρατο ...αλλιως κινδυνευεις να γινεις υπηρετης των νεων θρησκειων ...

"δημοκρατης" ,"ειρηνιστης" ,"προστατης των ανθρωπινων δικαιωματων"
και στο ονομαολων αυτων να βομβαρδιζεις σερβιες ιρακ και λοιπες μη δημοκρατικες δυναμεις ...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Δευτ Σεπ 12, 2005 11:12 pm

Μη φοβάσαι και σ αυτό έχω διαμορφωθεί :) Αν τυχόν δεν πάρω τρελλόχαρτο και πάω δε νομίζω να διαμορφωθώ πάντως σε επαγγελματία δολοφόνο.
"Από τότε που η σερβιέτα έβγαλε φτερά το μουνί έγινε άπιαστο όνειρο"
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Ουτε μια ώρα στον στρατο !!!

Δημοσίευσηαπό BlackSeptember » Σάβ Νοέμ 12, 2005 11:44 pm

Φιλε μου, με περηφάνεια σου δηλώνω οτι εχω υπηρετήσει ακριβώς 25 ημέρες μεχρι να βγει το μουρλόχαρτο... Ειμαι στα 26, εχω απολυτήριο τυπου Α, που χαρη στο νομοσχέδιο για την προστασία προσωπικών δεδομένων δεν γράφει τίποτα επάνω, και ειμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ :D Αλλά για να μην παρεξηγηθώ, το συστήνω μόνο σε βολεμένους και απογοητευμένος... Κατα τα άλλα, πρέπει να είναι καλή εμπειρία απ' ότι λένε οι αλλοι...

- Ασε που ο στρατος θα σε κανει Αντρα :D :D :D
Απο τότε που ο φασισμός έγινε μόδα, η σφαλιάρα έγινε υποχρέωση...
BlackSeptember
new member

Δημοσίευσηαπό Poexania » Πέμ Δεκ 29, 2005 10:41 am

oxi den tha apefeyga th strateysh, bebaia to leo tora poy exo paei hdh fantaros
All that we see or seem is but a dream within a dream
Poexania
new member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Ιαν 18, 2006 10:20 pm

Ξέρετε τι είναι τα ταμ ταμ των συνόρων;

Είναι τα τύμπανα που κτυπάνε οι λαθρέμποροι στα σύνορα για να κρυφτούν οι φαντάροι που είναι στα φυλάκια. .....

Οι συνοροφύλακες που έχουν προσληφθεί για να φυλάνε τα σύνορα έβαλαν μέσο και ήλθαν σε αστυνομικά τμήματα ......στο Παγκράτι και τα σύνορα τα φυλάνε τα φανταράκια .

Επειδή λοιπόν οι λαθρέμποροι είναι καλά οπλισμένοι όταν θέλουν να περάσουν « μέσα» για να μη έλθουν φάτσα κάρτα με το φανταράκι και το φέρουν σε δύσκολη θέση κτυπάνε το τύμπανο και αυτό έχει οδηγίες από τη μονάδα να κρυφτεί.

Να κλάψουμε, να γελάσουμε;
Πώς πρέπει να αντιδράσουμε εδώ;

Και τι σκέπτεται ένας νέος για αυτή τη «διευθέτηση»;
Πού πας φαντάρε με τα λεπτά αρβιλάκια σου;
Ποιον φυλάς;;
Τα χωριά που θέλουνε ανοιχτές τις μονάδες για να δουλεύουν στην «έξοδο» οι καφετέριες ;
Τα δένδρα φυλάς; Τις αρκούδες που εξαφανίστηκαν και αυτές;
Τους λαθρέμπορους που κτυπάν το ταμ-ταμ;

Είναι να μη γίνεις ελληνάρας μετά από μια θητεία όπου τα πάντα φαίνονται ξεχαρβαλωμένα και υποκριτικά; Είναι δυνατό να έχεις μετά από τέτοια θητεία άλλη ιδεολογία εκτός από το αμύνεσθαι για τη «πάρτη» σας και το ό,τι φάμε ό,τι πιούμε; Κούρσες, κουστούμια γκόμενες και μαναντζεριλίκι για να είμαστε από τους από πάνω μετά.....

Ο φαντάρος κρύβεται λοιπόν, εν συνεχεία ενημερώνει τον αρχιφύλακα των φυλακίων και αυτός τη μονάδα. Η μονάδα με τη σειρά της τον παραπάνω και εν τω μεταξύ ο λαθρέμπορος περνά.....τι ωραία!

Οι φαντάροι δεν είναι αστυνομικοί και δε γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν εάν κατά την ώρα της περιπολίας τους ( δυο- δυο συνήθως) έλθουν σε συμπλοκή με «επαγγελματίες εμπόρους» που γνωρίζουν καλά τα κατατόπια και τα περάσματα και είναι αποφασισμένοι για όλα. Δεν έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση, τον οπλισμό και δεν είναι καν ο ρόλος τους τέτοια αποστολή.

Υπό την πίεση όμως των χωριών που θέλουν τις μονάδες ανοιχτές γιατί «αισθάνονται ασφάλεια» ξανανοίγουν μονάδες που είχαν κλείσει. Οι πολιτικοί συναίνεσαν....πελάτες είναι αυτοί....

(Πληροφοριακά η φύλαξη των συνόρων δεν ανήκει στη δικαιοδοσία του στρατού. Αυτή την έχει αναλάβει το ειδικό σώμα των συνοροφυλάκων. Αλλο συνοροφύλακας και άλλο φαντάρος. Η αποστολή του στρατού είναι να « εξασφαλι΄ζει την άμυνα της χώρας, την εθνική ανεξαρτησία και την εδαφική ακεραιότητα της πατρίδας» Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία 15-01-06).

Α ρε φανταράκι ....και τύμπανα πραγματικά να ακούσεις, μια ζωή θα κρύβεσαι μετά. Και δικαίως.
Για ποιον να παρουσιαστείς για τους χωριάτες με τις καφετέριες ή για τους πολιτικούς;
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Κυρ Φεβ 26, 2006 12:39 am

Kαι που να σου τα πόύνε αυτοί που τα έχουν βιώσει αλλά δεν μιλάνε... Καλά έχεις τώρα την σιγουριά σου! Κοιμήσου ήσυχη! Δεν έχεις πια να φοβάσαι από την "κομμουνιστική απειλή"...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης