επικαιρότητα

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

Ναι
15
83%
Όχι
3
17%

Σύνολο ψήφων : 18

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:23 pm

συνεχιζεις παντως να διαλεγεις τον ευκολο δρομο του να μην αυτοπροσδιοριζεσαι και να πουλας ειρωνεια....

αυτο και μονο αυτο ειναι αρκετο για να σε βαλει σε μια κατηγορια ...μονος σου μπαινεις στο κουτι αυτων που θα ξεχαστουν γρηγορα γιατι δεν εχουν τιποτα να πουν ...

καλη διασκεδαση
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:44 pm

και κατι αλλο σχετικα με την εμμονη σου με τη βλακεια

ηταν επιλογη μου να απαντησω στα τετριμμενα του πρωτου σου ποστ με αφορουσαν δε με αφορουσαν ...

κατι το οποιο ειναι φυσικο εσυ να μην το κατανοεις αφου δηλωνεις οτι
εισαι ετοιμος να πολεμησεις μονο για τον εαυτο σου νομιζωντας ισως οτι πρωτοτυπεις...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:10 pm

Μπράβο wpleftyboy συνέχισε να φτιάχνεις κουτάκια...Όντως κατά μια έννοια ίσως δεν έχω τίποτα να πω μόνο που κατά αυτήν την έννοια ούτε εσύ έχεις τίποτε να πεις απλά εγώ δεν έχω αυταπάτες.

Πάντως το αν έχω να πω κάτι δεν έχει να κάνει με το αν αυτοπροσδιορίζομαι ή όχι. Κοίτα τις σκέψεις και όχι το νικ που τις εκφράζει. Προτιμώ να μην κλείνομαι σε κουτάκια που σε περιορίζουν αλλά να πηδάω από κουτάκι σε κουτάκι. Η αλήθεια είναι πως χρειάζεται κάποια στιγμή να ορίζουμε τον εαυτό μας. Κάνει καλό σε μας τους ίδιους, περνάμε από το "στυλ" στην "προσωπικότητα" Ομολογώ πως αυτή τη διαδικασία δεν την έχω ολοκληρώσει ακόμα, είμαι υπό κατασκευή. Πάντως σίγουρα τα κουτάκια που προσφέρονται δε μου κάνουν θέλω να φτιάξω το δικό μου κουτάκι απ το οποίο όμως να διατηρώ δικαίωμα εξόδου όποτε επιθυμήσω. Δε θέλω να δηλώσω κάτι γιατί αμέσως εσύ θα με εντάξεις σε ένα κουτάκι και θα περιμένεις συγκεκριμένες αντιδράσεις από μενα. Θα μου φορτώσεις ευθύνες δλδ τις οποίες δε θα έχω αναλάβει. Σου είναι τόσο ενοχλητικό να βλέπεις ,να κρίνεις και να κατατάσσεις συμπεριφορές και όχι ανθρώπους και νικς;

Το ότι ήταν επιλογή σου να απαντήσεις σε αφορούσαν, δε σε αφορούσαν δεν αναιρεί το ότι είχες καταλάβει λάθος. Παραδέξου ότι κάνεις και λάθη δεν είναι κακό.Βέβαια και όταν κάνεις κάτι για τους άλλους στην πραγματικότητα πάλι για τον εαυτό σου το κάνεις.
Και φυσικά δεν πρωτοτύπησα με αυτά που είπα, τα είχε πει και ο Στίρνερ πριν εκατοντάδες χρόνια

Καλή διασκέδαση και σε σένα
"Από τότε που η σερβιέτα έβγαλε φτερά το μουνί έγινε άπιαστο όνειρο"
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:21 pm

Στην εκτός νετ ζωή αυτό ρίναι ένα μεγάλο μου πρόβλημα. Ότι με βάζουν στα κουτάκια τους και έτσι φτιάχνουν μια εικόνα για μένα που λίγο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Και έτσι μετά νιώθεις σα να κοροιδεύεις τους άλλους κάνοντας μια πράξη ή λέγοντας κάτι γιατί ξέρεις ότι θα σε βάλλουν στο κουτάκι τους ενώ εσύ μπορεί να την έχεις κάνει για χίλιουςδυο άλλους λόγουςκαι μετά σε παίρνει η μπάλλα. Δε γουστάρω να μεταφέρεται η κατάσταση αυτή και εδώ γι αυτό προσπαθώ να μαι ξεκάθαρος. Δε δεσμεύομαι για να μη θεωρηθεί μετά ότι πρόδωσα.Π.χ. Δε γουστάρω πακέτα θέσεων (κομμουνιστής, Αναρχικός, Δημοκράτης, κ.λπ.) παίρνω ότι μου κάνει απ'το καθένα και φτιάχνω τη δική μου αντίληψη για τα πράγματα.
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:22 pm

λαθη κανω αλλα δεν απανταω κατα λαθος ουτε και κανω την παπια οταν διαισθανομαι οτι δε με παιρνει η μπαλλα...γουσταρω συγκρουση και αδρεναλινη ...ψαχνω για φασαριες να χωθω γιατι με φτιαχνει να χτυπανε τα μηνιγγια και ν' ανοιγουν τα ρουθουνια απο αερα ...η ζωη χωρις συγκρουση και αιμα δεν εχει αξια

μονο απο αυτα που εγραψες σε εκρινα παλιε γνωριμε...και πως θα μπορουσα να κανω αλλιως ...δεν εχω αλλα δεδομενα ...μη νομιζεις οτι μπηκα στον κοπο να αναζητησω την παλια σου ταυτοτητα και ουτε θα μπω ποτε ...δεν εχει αξια η παλια σου ταυτοτητα κι αφου ηθελες να ξεφυγεις απο αυτη , γιατι την υπονοεις με το νικ σου ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:31 pm

"μονο απο αυτα που εγραψες σε εκρινα παλιε γνωριμε" Ναι ρε wpleftyboy αλλά αυτό λέω κι εγώ ότι μεέκρινες δεν τα έκρινες :wink:
Προσπαθείς δηλαδή να με κατάξεις κάπου ώστε να περιμένεις συγκεκριμένες αντιδράσεις σε κάθε κατάσταση. Αυτό ήταν που με ενόχλησε.

Όσο για το ερώτημα μη νομίζεις ότι υπήρχε κάποιο οργανωμένο σχέδιο πήγα να απαντήσω στο θέμα μου ζήτησε λόγκιν και αυτό το νικ ήταν το πρώτο μου ρθε.
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:31 pm

να σου πω και κατι για το τελευταιο ποστ σου

το προβλημα σου ηταν και δυστυχως ειναι και δικο μου..πολυ φοβαμαι οτι ειναι λιγο πολυ προβλημα ολων
διοτι οι πολλοι νοιωθουν ασφαλεις οταν σε βαλουν στο κουτακι

τωρα πια ομως το διασκεδαζω ...μπαινω μονος μου στο κουτακι και παιζω το ρολο μου με παθος ...τα δινω ολα και συγκρουομαι για χαρη του ρολου μου...
την αλλη μερα σε αλλη παρεα αλλο κουτακι...μπαινω και σ'αυτο χωρις προβλημα...μονο και μονο για την αισθηση της κοντρας ....

αλλα αν πηδας απο κουτακι σε κουτακι την ιδια μερα στην ιδια παρεα δεν εχει πλακα ...για να νοιωσεις την αδρεναλινη πρεπει να μπεις στο πετσι του ρολου και να πλακωθεις σφοδρα μεσα απο καθε κουτακι...και παντα πρεπει να μπαινεις σε κουτακια που μειοψηφουν...σε περιεργα στριμοκωλα και σκοτεινα κουτακια που ταιριαζουν σε δαιμονικες φιγουρες , σε τρελλους , σε γραφικους και σε ανεπιθυμητους ενοχλητικους με αντιδραστικες ιδεες...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 11:51 pm

Κοίτα να δεις που σχεδόν θα συμφωνήσουμε :P Σ αυτή την αντίληψη είχα καταλήξει μέχρι πρόσφατα: Του παιχνιδιού.Και ομολογώ ότι με γοητεύει ακόμα. Αλλά πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω πως έτσι μέσα σου μένεις κενός. Γι αυτό μίλησα για τη συγκρότηση προσωπικότητας. Και είπα να μαι και λίγο ειλικρινής όπως μάλλον έγινες κι εσύ με το τελευταίο ποστ σου.
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Σεπ 12, 2005 12:17 am

Ωχου ρε λέφτυ και εσύ,τσιμπάς με το παραμικρό.
Ο φίλγκουντ είναι ο παλιογιώργος δέν το κατάλαβες;
Έτσι λέω δηλαδή,δέν είμαι και σίγουρος,αλλά αυτός τα παιρνε στο κρανίο με τον βαβυλώνη και βέβαια αυτός μου φαίνεται πώς κόλλαγε με τα αυτός και οι άλλοι,εγώ και εσείς,εμείς και εσύ και τέτοιους διαχωρισμούς.Ο παλιογιώργος από την μιά δηλαδή και ο κόσμος όλος από την άλλη,έμπαινε γιουτσο και πάρτον πούτσο υποθεση.
Ποιός είναι αυτός ποιός είναι οι άλλοι,ποιός είμαι εγώ,ποιός είσαι εσύ,ποιοι είμαστε όλοι.
Όπου ο αυτός αναρωτιέται άν αυτός είναι οι άλλοι,ή οι άλλοι είναι αυτός;Και όταν ρωτάει τους άλλους του απαντάει ο εαυτός του και όταν ρωτάει τον εαυτό του,του απαντάνε οι άλλοι.
Κουράζεται ,απελπίζεται και τελικά φωνάζει σε όλους υστερικά πώς τους έχει χεσμένους.Έ χέστονε και εσύ να τελειώνουμε,μήν σας χέσουμε και εμείς,σας χέσουνε και οι άλλοι.

Και μιάς και μπήκα στο τόπικ,να πώ πώς για τους ανθρώπους που λές λέφτυ,πώς είναι οι ίδιοι μέσα και έξω από τον στρατο,αυτό είναι ψιλομαλακία ,καθότι η ανθρώπινη θέση και συμπεριφορά δέν είναι παγιωμένη,αλλά σχετίζεται και επηρεάζεται απο το περιβάλλον.Έτσι άλλη θέση και συμπεριφορά έχει ο ίδιος άνθρωπος όταν είναι στην εκκλησία,άλλη στο καφενείο,άλλη όταν βρίσκεται μεταξύ φανατικών οπαδών μιάς ομάδας και λοιπά και λοιπά.Για αυτό τον λογο και στον στρατό οι άνθρωποι έχουν συγκεκριμένες θέσεις και συμπεριφορές και για αυτό τον λόγο οποιαδήποτε αρνητική κριτική μας δέν αφορά τα πρόσωπα,αλλά τον ίδιο τον στρατό σάν θεσμό.Και άν ο στρατός,η εκκλησία,η πυροσβεστική,ο σύλλογος παρατηρητών της κουτσής τσαλαπερδόνας και λοιπα και λοιπά,είναι σάπιοι και διαβρωμένοι,σημαίνει ότι έχουν παραβιάσει βασικές διακυρηγμένες αρχές της κοινωνίας και αυτά τα άλλοθι που λές περί μικρογραφίας είναι για να τα χέζει ο παλιόγιωργας.

Τέλος και δύο σχόλια για τον διάλογο βαρβαρλωνη και σκιάχτρου,όπου με απολαυστικό τρόπο μας δείξανε πώς για τα λεφτά γίνονται όλα (και στην παιδεία εκτός απο τον στρατό) και πώς η σαβούρα της νεολαίας που δέν μπορεί να αποκατασταθεί επαγγελματικά μέσα από τα πανεπιστήμια,καταφεύγει για ένα ξεροκόματο στο στρατό.Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις σάν του προαναφερομένου βαρβαρβαρβαρ.....που βγάζει τρείς χιλιάδες επτακόσια μαζί με την γυναίκα του όπως μας είπε με περηφάνεια,κάνοντάς μας να αναρωτηθούμε τελικά ποιό είναι μεγαλύτερο κακό; να πηγαίνεις στο στρατο ή να παντρεύεσαι;
χέσε παλιόγιωργα η απάντηση.

Τέλος και το πολιτικόοικονομικό σχόλιο του θέματος,ώς έξ των προαναφερθέντων συμπτύσεται αναγκαστικώς στα εξής: Οι αποψεις για τον στρατό διαμορφώνονται με βάση τα εισοδήματα.Μεσαία και άνω εισοδήματα διάκεινται θετικώς στον στρατό,αφού αυτο σημαίνει και την διατήρηση των κεκτημένων τους οικονομικών απολαβών και λοιπών περιουσιευμάτων τους,ενώ χαμηλότερα εισοδήματα διάκεινται αρνητικώς στον στρατό αφού η ανατροπή των εγκατεστημένων θεσμικών ιεραρχειών,σημαίνει και την ελπίδα για επαναδιακατανομή υπό και υπέρ του πλούτου.
Χέσε παλιόγιωργα και πάλι η δουλειά!

Το ηθικόν δίδαγμα και συμβουλή στον παλιόγιωργα:
Το να χέσεις τους άλλους παλιόγιωργα,μικρό το κακό και η συμφορά για τον κοσμο και τον καθένα μας
το να χέσει όμως ο κόσμος εσένα,θα πνιγείς στο σκατό.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δε μας χέζεις ρε Νταλάρα

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Δευτ Σεπ 12, 2005 12:54 am

Ασπικ πας να κάνεις τον ξύπνιο αλλά ίσως επειδή είσαι ξύπνιος δε σου βγαίνει. Γιώργο με λένε αλλά με το φίλγκουντ δεν έχω σχέση.
Game over
try again

Χεσμένο σ έχουν ήδη άσπικ! ακόμα δεν το χεις πάρει χαμπάρι επειδή έχεις γίνει ο Νταλάρας του φόρουμ τώρα που λείπει κι ο κούκος και παίζεις χωρίς αντίπαλο Όλα σκατά που λέει κι ο πανούσης Και γι αυτά τα σκατά(τις ιδέες) μας ζητάνε να θυσιαστούμε ασπικ! E ασε γίνε ήρωας εσύ κι εγώ θα σου φτιάξω ποιητικό εγκώμιο στο e-missos τέλειο.

ΥΓ."Πριν από χρόνια είχα πει στο Γιώργο το γνωστό ρητό "Δε μας χέζεις ρε Νταλάρα" κι αυτός σε μια σπάνια έκλαμψη χιούμορ απάντησε: "ευχαρίστως!" Ε και χέσε , χέσε τόσα χρόνια γεμίσαμε παντού σκατά εξου και ο τίτλος της παράστασης: OLA SKATA"
Δημήτριος Πανούσης
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες