επικαιρότητα

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Αν μπορούσατε να αποφύγετε την στράτευση, θα το κάνατε;

Ναι
15
83%
Όχι
3
17%

Σύνολο ψήφων : 18

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Σεπ 05, 2005 11:32 am

τρου μαλλον δε καταλαβες αυτο που λεω ή μπορει εγω να μην το ξεκαθαρισα...

αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι οχι μονο τα μυαλα ειναι ιδια εντος και εκτος στρατοπεδων , οχι μονο οι στρατιωτικοι ειμαστε εμεις οι ιδιοι ή τ'αδερφια μας και τα ξαδερφια μας και οι φιλοι μας (με το ιδιο ποσοστο % σε αξιολογα ατομα οπως και αυτο της κοινωνιας μας γενικα) ,αλλα και το ιδιο το συστημα του στρατου ειναι το ιδιο με αυτο που λειτουργει μια εταιρεια ....ουσιαστικα οι συγχρονοι στρατιωτικοι εκπαιδευονται για να ειναι κατι σαν μανατζερ ...και πολυ αρτια μαλιστα μια και προτιμουνται απο πολλες εταιρειες μετα την αποστρατευση τους .

δεν τρεφω αυταπατες για το στρατιωτικο συστημα , οπως δεν τρεφω και για το πολιτικο ....η ιδια μπιχλα επικρατει και στα δυο ...μονο που το πολιτικο διεβρωσε το στρατιωτικο παραγωντας εμας τους ιδιους... και φυσικα οπως υποστηριζω απο παλια βασει οργανωμενου σχεδιου ....

αν θελει ο κοσμος να συνεχισει να αυταπαταται με αξιωματα τυπου "οι στρατιωτικοι ,οι αστυνομικοι και οι παπαδες ειναι κακοι και φταινε για το μαυρο μας το χαλι " αθωονοντας αυτους τους ουσιαστικα υπευθυνους οι οποιοι ειναι αυτοι που με την πολιτικη τους παραγουν την αθλιοτητα που δερνει την καθημερινοτητα μας σε ολες τις εκφανσεις της ...τοτε ο κοσμος ειναι αξιος της μοιρας του ...

αυτο ειναι και το μεγαλο κολπο και η απατη του να κατευθυνεις την οργη του λαου ....

δεν ειναι ο στρατος που αλλοιωνει τις προσωπικοτητες μας αλλα η εξουσια
γενικα , οταν μαλιστα πεφτει σε αναξια χερια...

δε βιωνεις την ανισοτητα και την εκμεταλλευση στο στρατο αλλα σε καθε φαση της ζωης ...
δεν ειναι οι εθνικοφρονες αξιωματικοι που εκμεταλλευονται τους στρατιωτες
αλλα οι δηθεν εθνικοφρονες
δεν ειναι οι αντιρρησιες συνειδησης που πειραζουν αλλα οι δηθεν αντιρρησιες

χθες το βραδυ σαραντα αντιεξουσιαστες καψαν αυτοκινητα στα εξαρχεια...
ασκωντας την εξουσια ,που τους δινει η ανωνυμια και η ατιμωρησια ,πανω σε ανυποψιαστα ατομα , που τελικα ειναι τα θυματα των παντων ...της πολιτειας της κοινωνιας του στρατου και των "αντιεξουσιαστων" ....και τελος
της τυφλας τους .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Σεπ 05, 2005 12:17 pm

Λέφτυ, μια χαρά κατάλαβα και συμφώνησα μαζί σου, απλά υπογράμμισα το γεγονός ότι στο στρατό είσαι αναγκασμένος να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα, χωρίς το περιθώριο επιλογής (ούτε καν ψευδεπιλογής) . Και τώρα που το ξεκαθάρισες εντελώς συμφωνώ και πάλι, γιατί κι εμένα η δήθεν "αντρίλα" του στρατού είναι που με ενοχλεί, το να χρυσώνουμε το χάπι για να το καταπιούμε πιο εύκολα. Όποιος παρουσιαστεί στο στρατό υπεύθυνος, υπεύθυνος και θα απολυθεί. ʼμα παρουσιαστεί μαμάκιας, μαμάκιας θα απολυθεί, κοκ.

Ακόμα και στο θέμα ποιος φταίει και σε ποιον ρίχνουμε ευθύνες συμφωνώ. Αλλά από το να κατηγορούμε μέχρι να δοξάζουμε, υπάρχει μια μεγάλη απόσταση, δεν συμφωνείς? Δεν είναι οι στρατιωτικοί οι "αντράκλες" που θέλουν αλλά δεν τους αφήνει το σύστημα να κάνουν το παραμικρό, όπως βέβαια δεν είναι και οι μόνοι υπεύθυνοι για το γενικό χάλι.

Το παράδειγμα με τους αντεξουσιαστές που αναφέρεις στην ίδια μορφή αυταπάτης δεν ανήκει? Νομίζω ότι είναι απλά η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος …
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Σεπ 05, 2005 7:56 pm

δε μπορω να ξερω τι ενοιωθαν οι συναδελφοι μου ,ποσο καταπιεζονταν δηλ.,
παρα μονο να υποθετω ....μπορω ομως να ορκιστω σχεδον οτι τωρα νοιωθω πολυ πιο εξαναγκασμενος να κανω καποια πραγματα παρα οταν υπηρετουσα ...

οκ δεν κανω σκοπος 6 ωρες τη μερα ή τη νυχτα ουτε με εξαναγκαζει κανεις να κοιμαμαι με τις αρβυλες τις νυχτες για να ειμαι δηθεν ετοιμος για ολα ουτε με ξυπνανε για να παιρνω καμψεις ...

αλλα νομιζω οτι δε χρειαζεται να συνεχισω τρου ... ξερεις νομιζω τι κουπι βαραει ο ελληνας που δεν τα βρηκε ετοιμα για να επιβιωσει ....

ευτυχως οσο μενω μονο στο κουπι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ασχημα ....
το ασχημο ειναι οταν ζητηθει απο καποιον να στηθει για να επιβιωσει και το πιο ασχημο ειναι αν επιλεξει να το κανει...στο στρατο ή εξω απ' αυτον .

οταν χαιρετουσα τον γαμημενο το διοικητη μου ...ειδικα εναν απ' ολους αλλα και πολλους απ' τους λοχαγους ή οταν χαιρετιομασταν με τους συναδελφους ειχε νοημα η καλημερα μας ...ειχε και σεβασμο και καρδια ...

μακαρι να ηταν παντα ετσι ολες οι καλημερες .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Είναι κάτι παιδιά που δε γίνονται άντρες...

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 1:37 am

Λοιπόν δηλώνω περήφανα πως δεν είμαι Αντρας (ας μ αρέσουν οι γυναίκες) Μπορείτε λοιπόν να με κατατάξετε σε μια ιδιότυπη κατηγορία αδελφής που γουστάρει μόνο γυναίκες. Ειμάι δειλός και είμαι περήφανος γι αυτό.
Την πατρίδα σας την έχω χεσμένη κανονικότατα.

Τη ζωή μου δεν πρόκειται να τη θυσιάσω για τη σημαία
Αν τη θυσιάσω, θα τη θυσιάσω για Μένα.
Και μη νομίζετε πως αντιδρώ έτσι επειδή είμαι επαναστάτης.

Χεσμένη την έχω την Επαναστασή σας.
Τη ζωή μου δεν πρόκειται να τη θυσιάσω για την επαναστατική ιδέα.
Αν τη θυσιάσω, θα τη θυσιάσω για μένα
Ήδη βλέπω έξαλλους ή χαρούμενους που επιβεβαιώνοται τους στρατιωτικούς και τις ευαίσθητες κορασίδες χέρι,χέρι με τους Επαναστάτες να φωνάζουν: Ντροπή σου παλιοεγωΪστή! Μόνο τον εαυτούλη σου σκέπτεσαι!

Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ! Μόνο τον εαυτό μου σκέπτομαι!

Μήπως όμως η πατρίδα που μου ζηταται να θυσιαστώ γι αυτή σκέπτεται τίποτα άλλο πέρα από την πατρίδα ;;; Μόνο τον εαυτό της δε σκέφτεται; Και αφήνει τους άλλους να πεθαίνουν γι αυτή.
Μήπως όμως και Επανάσταση σκέφτεται τίποτα άλλο πέρα απ την υπόθεση της Επανάστασης;; Μόνο για τις δικές της υποθέσεις σκέπτεται και αυτή κι αφήνει τους ήρωες να θυσιάζονται για την πάρτη της!

Οι εγωϊστές λοιπόν έχουν τη μερίδα του λέοντος...

Μάλιστα... Εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να βρίζετε φτάνει να το παρδεχθείτε αυτό.

Η υπόθεση του θεού,του λαού,της πατρίδας,κ.ο.κ ΔΕΝ είναι η δική ΜΟΥ υπόθεση.

ΥΓ.Αν πάω στρατό θα πάω μόνο και μόνο για να ανεβάσω την αυτοεκτιμησή μου με τους ηλίθιους που κυκλοφορούν εκεί μέσα. Και για να αντιδράσω άμεσα σε οποια διαταγή δεχθώ και δε μου αρέσει. Ναι ΄΄οταν βλέπω μπροστά μου(μπροστά μου όχι στο ιράκ) την αδικία πολλές φορές αντιδρώ. Αλλά αυτό έχει να κάνει με το άμεσο της στιγμής όχι με κάποια θεωρία. Δεν μπορώ να δεσμευθώ ότι θα αντιδρώ πάντα ούτε ότι θα αντιδρώ σε κάθε(καταπίεση,αδικία,κ.λπ.) ούτε ότι θα αντιδρω με κάθε κόστος. Αν ο άλλος με απειλήση με τη ζωή μου μπορεί να μην αντιδράσω. Μπορεί να με πιάσει η τρέλα της στιγμής και να αντιδράσω. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα το κάνω ΓΙΑ ΜΕΝΑ και δεν πρόκειται να δεσμευθώ εκ των προτέρων ότι θα κάνω το ένα ή το άλλο οπότε δηλώνω δειλός και καθαρίζω. Εσεις μπορείτε να συνεχισετε να δηλώνετε ήρωες(έτοιμοι να θυσιαστίτε για ιδέες)

Α και κάτι ακόμα όλοι και όλες εδω μέσα κύριε στρατιωτικέ μόνο λόγια είμαστε. Γιατί πολύ απλά δεν είμαστε άνθρωποι αλλά ψευδώνυμα κι έτσι μπορεί στην "πραγματική" ζωή εγώ να είμαι στρατιωτικός εσείς πουστάρα του κερατά(που και το νικ σας έχει τέτοιες τάσεις θα το έλεγε ένας ψυχολόγος αλλά το δικό μου νικ ψυχολόγος δεν είναι) και maleficia μπάτσος (χωρίς παρεξήγηση σύντροφε)
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 12:27 pm

"Αν πάω στρατό θα πάω μόνο και μόνο για να ανεβάσω την αυτοεκτιμησή μου με τους ηλίθιους που κυκλοφορούν εκεί μέσα."

δε χρειαζεται σχολια η προηγουμενη εκτιμηση...γιατι εφ'οσον δεν πηγες στο στρατο δε μπορεις να ξερεις το πσοσοτο ηλιθιων μεσα σ'συτον...
σε διαβεβαιωνω ομως οτι ειναι ακριβως ιδιο με αυτο της γειτονιας σου ή της δικιας μου...

δηλωνεις "αδελφη" αλλα φροντιζεις να τονισεις αρκετα το γεγονος οτι σ'αρεσουν οι γυναικες ...φναταζομαι για να μη σε παρεξηγησει κανενας "συντροφος" ετσι ? γιατι εχει τοση σημασια για σενα να μας ξεκαθαρισεις τις σεξουαλικες σου προτιμησεις ? αν δεν κανω λαθος κανεις δε ρωτησε κανεναν (οχι εσενα ειπαμε ρε παιδι μου ,κατσε κατω) τι γαμαει ....

στην τελευταια παραγραφο απευθυνεσαι σε καποιον "κυριο στρατιωτικο" και μαλιστα στον πληθυντικο ....

αν και κανεις εδω μεσα δεν ισχυριστηκε ποτε οτι ειναι στρατιωτικος ,φανταζομαι οτι απευθυνεσαι σε μενα λογω αυτου που λες για το νικ (οτι παραπεμπει σε "πουσταρα του κερατα")...ισως θα πρεπει να σταματησεις να βλεπεις βιντεο κλιπ και να διαβαζεις σουπερ κατερινα για να συνδεεις νικ με καταληξη boy και σεξουαλικες προτιμησεις αυτων .

και επειδη απ' τον επιφανειακο τροπο που εξεταζεις το θεμα αλλα και παο αυτα που δηλωνεις φαινεται το νεαρο της πνευματικης σου καταστασεως
(κοινως βλακεια) και επειδη δηλωνεις "παλιος γνωριμος" αλλα δεν αποκαλυπτεις το παλιο σου νικ....
(τι φοβασαι αραγε? μη χασει την αξιοπρεπεια το παλιο νικ σου?οπως προηγουμενως φοβηθηκες μη χασει την ανδροπρπειεα του το νεο σου νικ?) ....πραγμα που ακυρωνει ολες τις μεγαλοστομες δηλωσεις σου ...

παραδειγματισου νεε μου απο τον συντροφο σου (οπως τον αποκαλεις) maleficia , που σε αναλογες περιπτωσεις δεν δισταζε να δηλωσει ομοφυλοφιλος χωρις ομως να μας μπερδευει με τις σεξουαλικες του προτιμησεις ....διαφυλασσοντας με τη συνεπεια πουερνηνευσε το ρολο του την ακεραιοτητα του νικ του και αν μη τι αλλο προασπιζοντας το δικαιωμα να υποστηριζει οποιοσδηποτε ελευθερα οτι γουσταρει ...

μαθε και αυτο νεε " παλιε γνωριμε" ...οτι καμμια φορα δεν αρκει το "εισαι οτι δηλωσεις" , αλλα πρεπει να το στηριζεις ...και δυστυχως ή ευτυχως εδω μεσα μπορεις να το στηριξεις μονο δια του λογου σου .

ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟ ,11SEP05
στρατιωτικος διοικητης πουσταρα του κερατα wpleftyboy .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 2:11 pm

Σύντροφε wpleftyboy δε διαφωνώ καθόλου σχετικά με αυτό που λες για τις γειτονιές μόνο που μέσα στο στρατό όλους αυτούς τους τρως στη μάπα24 ωρες το 24ωρο και μάλιστα σε διατάζουν κιόλας.Στον έξω κόσμο η επαφή είναι πολύ πιο περιορισμένη και χαμηλότερης έντασης. Το σχολιό μου για τις αδερφές προσπαθούσε ακριβώς να πεί ότι το ότι γουστάρω να γαμάω γυναίκες δε με κατατάσσει στην κατηγορία του ανδρα όπως τον αντιλαμβάνεται ένας τύπος εδώ μέσα που μας έλεγε ότι οι αδερφες , οι ιεχωβάδες, οι τοξικομανείς και οι υπόλοιποι που δεν πάνε στρατό είναι κατακάθια της κοινωνίας.

Όλοι έχουμε δικαίωμα στη βλακεία αλλά μην το παρακάνεις κιόλας. Το σχολιό μου για το ανυπόστατο της διάκρισης λόγων και έργων πήγαινε σε αυτόν που έκανε αυτή διάκριση. Όταν είπα ότι με ψυχολογικούς όρους το νικ του έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις εννοούσα αυτά που γράφει το νικ του και όχι η λέξη που έχει διαλέξει σα νικ.

Σε αντίθεση με σας που δηλώνετε διάφορα εγώ αυτό ακριβώς προσπάθησα να πω με το μηνυμά μου ότι δε δηλώνω τίποτα! Δε θέλω να δεσμευθω για τίποτα μέσω μιας πατριωτικής ή επαναστατικής ταυτότητας. Μπορεί σε μια κατάσταση να αντιδράσω έτσι μπορεί αλλιώς.Αλλά δεν κατασκευάζω μια ταυτότητα που να κάνει τους άλλους να περιμένουν σε ένα εξωτερικό ερέθισμα Α μια αντίδραση Β. Δεν προσφέρω καμιά εγγύηση. Οι κάθε είδους ιδεολόγοι είναι έτοιμοι να πεθάνουν για κάποια μεγάλη ιδέα εγώ όχι.

Και φυσικά το να είναι έτοιμοι να πεθάνουν στο 99% των περιπτώσεων σημαίνει και να σκοτώσουν όπως έχει δείξει η ιστορία. Οι μεγάλες ιδέες οδηγούν σε μεγάλες σφαγές.

Και ναι ρε wpleftyboy θέλω να προστατέψω την ανδροπρέπεια του νικ μου που κολλάς; Να μου κάτσει δηλαδή κάνα cybersex με τη Ντιάννα που έχω ακούσει απ τον aspic ότι είναι μπάνικη γκόμενα και να μου τη φάει ο Βαβυλώνιος;
Και ναι θέλω να προστατεύσω την αξιοπρέπεια του παλιού νικ μου που κολλάς; Είχε και ένα όνομα στη φορουμική κοινωνία. Τι φταίει αυτό να χρεώνεται τις θέσεις του καινούριου μου νικ αφού μπορεί και να διαφωνούν;

Πάω τώρα παιδιά να ζητήσω καμιά σούπερ κατερίνα απ το περίπτερο μπας και ωριμάσει η πνευματική μου κατάσταση και γίνει έξυπνη οπότε μπορώ μετά να γράφω κείμενα με βάθος σαν του wpleftyboy
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 9:21 pm

ααααα! σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια !

δεν μπορω παρα να διακρινω την ευκολια με την οποια παραδεχεσαι ολα αυτα που αθελα σου δηλωσες στο προηγουμενο σου μυνημα ....

θα πας μπροστα ...εχεις ταλεντο στο σκυψιμο παρολες τις βεβαιωσεις περι του αντιθετου απο τις διατυμπανισθεισες σεξουαλικες προτιμησεις ....δε χρειαζεται ομως να επιμενεις αλλο στο βαρεμα του τυμπανου... αυτο που φαινεται απο το κειμενο ειναι αρκετο...

μια λεπτομερεια μου διαφευγει και οσο και να προσπαθω δε μπορω να καταληξω πουθενα...ποια σταση προτιμας οταν "γαμας γυναικες" ? δηλωσε το κι αυτο για να ξερουν τι θα παρουν οι ενδιαφερομενες συμφορουμιστριες μας.

σου ορκιζομαι οτι αντρες σαν και σενα συναντησα αρκετους και στο στρατο... ηταν αυτοι που γυρνουσαν απο τις διανυκτερευσεις που επαιρναν
γιατι ειχαν την "τυχη" (βισμα το λενε) να υπηρετουν στο χωριο τους
και διατυμπανιζαν τα σεξουαλικα τους ανδραγαθηματα στους κακομοιρηδες
ιδεολογους ή ατυχους
που γαμουσαν δι αλληλογραφιας .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Κυρ Σεπ 11, 2005 9:25 pm

και κατι αλλο..

αν ηθελες να προστατευσεις την παλια σου αξιοπρεπεια και να διαφυλαξεις το δικαιωμα στην καινουρια σου αναξιοπρεπεια θα μπορουσες να υπογραφεις
σαν οτιδηποτε αρκει να μην ειχε σχεση με το "παλιος γνωριμος "
οπως ειναι φανερο δεν ηθελες αυτο .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:00 pm

Μάλιστα... όπως είναι φανερό μάλλον καταλαβαίνεις λιγότερα απ όσα νομίζεις. Όπως πριν που μιλούσα για το Βαβυλώνιο κι εσύ κατάλαβες ότι μιλούσα για σένα. Έχεις ανάγκη να με βάλλεις σε κουτάκι κι έτσι σιγουρεύτηκες ότι θα χω συμπεριφορά σαν αυτή των αντρών που γνώρισες στο στρατό Μάλλον βγάζεις εύκολα συμπεράσματα όπως φάνηκε και απ το προηγούμενο ποστ σου.Τώρα μένει να μας πεις και τι ήθελα αφού τα χεις καταλάβει όλα.

Βέβαια δε θα σου κάνω τη χάρη να σε διαψεύσω. Όλα είναι πιθανά Είμαι ταυτόχρονα και όρθιος και σκυφτός και ιδεαλιστής και υλιστής και ειλικρινής και ψεύτης και ότι άλλη κατηγοριοποίηση θες. Όλα είναι μέσα μου δυνάμει και κάθε στιγμή μπορεί να μου βγει και κάτι διαφορετικό. Πάντως όπως ξανάπα εγγυήσεις ότι στην κατάσταση Α θα χω πάντα την αντίδραση β δεν μπορώ η δε θέλω να δώσω. Κατηγοριοποιησέ με σε όποιο κουτάκι θες (το χεις κάνει ήδη μάλλον) και να σαι σίγουρος ότι έχεις πέσει έξω. Δε φταίει το κρεβάτι η μέθοδος του προκρούστη φταίει.

Αναξιοπρεπείς στιγμές σίγουρα υπάρχουν αλλά σίγουρα προσπαθώ να μαι αξιοπρεπείς. Και το νέο μου νικ ήταν απόλυτα αξιοπρεπές μεχρι τώρα ότι κι αν νομίζεις εσύ. Ίσως περισσότερο και απ το προηγούμενο. Πάντως και τα δύο είναι αξιοπρεπή καθένα με τον τρόπο του. ʼλλωστε τι είναι αναξιοπρέπεια για ένα νικ;

Παιδιά ΄πάω τώρα να δω κάνα βίντεκλιπ μπας και καταλάβω απο που μορφώνεται ο wpleftyboy και τα καταλαβαίνει όλα
"Από τότε που η σερβιέτα έβγαλε φτερά το μουνί έγινε άπιαστο όνειρο"
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

Δημοσίευσηαπό Palios_Gnwrimos » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:06 pm

Α και κάτι ακόμα λέω: "Είμαι ταυτόχρονα και όρθιος και σκυφτός και ιδεαλιστής και υλιστής και ειλικρινής και ψεύτης και ότι άλλη κατηγοριοποίηση θες. Όλα είναι μέσα μου δυνάμει και κάθε στιγμή μπορεί να μου βγει και κάτι διαφορετικό." Μια πιο ακριβής διατύπωση θα ήταν: "Δεν είμαι τίποτα απ'όλα αυτά ωστόσο ανάλογα τη στιγμή μπορεί να φερθώ, σκεφθώ ,κ.λπ. και με τον έναν τρόπο και με τον άλλον"
"Από τότε που η σερβιέτα έβγαλε φτερά το μουνί έγινε άπιαστο όνειρο"
Δημήτριος Πανούσης
Palios_Gnwrimos
new member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες