επικαιρότητα

Να σηκώνουν οι Αλβανοί την Ελληνική σημαία;

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Να σηκώνουν οι Αλβανοί την Ελληνική σημαία στις παρελάσεις;

Ναι
7
78%
Όχι
2
22%

Σύνολο ψήφων : 9

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Απρ 05, 2005 1:14 pm

re atomant

δε βλεπω να διαφωνουμε πουθενα (περα απ' το γεγονος οτι εγω δε μπηκα καν να σχολιασω το αυτονοητο περι σημαιας)

αλλο ομως να συζηταμε ποιος πρεπει να σηκωνει τη σημαια(που στην προκειμενη περιπτωση θεωρησα οτι η συζητηση αυτη ειναι στημενη ανωθεν) και αλλο να συζηταμε περι του τι θα επρεπε να ειναι η σημαια και τι να εμπνεει σαν συμβολο και που εχει καταντησει αυτο που θα επρεπε να αντιπροσωπευει...(δηλ στη γραφειοκρατικη "δημοκρατια")....

η εννοια του πολεμου και της ετοιμοτητας δεν εχει εφαρμογη μονο στον πολεμο με τα οπλα...εχω πει κι εχω ξαναπει οτι θεωρω ολοφανερο και απορω πως δεν γινεται απ' ολους κατανοητο , τον πολεμο που διεξαγεται με ολα τα μεσα εναντιον του ανθρωπου..κι εχω πει και ξαναπει τον τροπο με τον οποιο επιβαλλεται να αντιδρασουμε...και αυτον τον τροπο περιγραφεις εμμεσα κι εσυ ατομαντ....δειχνοντας μας τι δεν θα επρεπε να ειμαστε....

δεν θεωρω ομως απιθανη την περιπτωση να χρειαστει να τυλιξουν και το δικο μας πτωμα με μια σημαια αν ειμαστε τυχεροι...δεν θεωρω δεδομενη την "ειρηνη" που φαινομενικα επικρατει στην περιοχη...και λεω φαινομενικα γιατι καθημερινα αμφισβητουνται τα κεκτημενα ...
και δε μιλαω φυσικα μονο για εθνικα αλλα και για κοινωνικα...

ντιανα,

ειπες το ζουμι με μια προταση...στο ειπα και πριν... εθνος ναι εθνικισμος με την εννοια του σωβινισμου και του εθνικου μισους οχι...ισοτιμια και παγκοσμια ισονομια ναι ....ομογενοποιηση οχι...ισως θα επρεπε να σταματησει η συζητηση εκει ...εγω καλυπτομαι απο αυτα...

οι προσπαθειες για εκτονωση με χιουμορ νομιζω οτι δε θα χρειαζοταν αν η συζητηση δεν ξεφευγε σε δηλωσεις και χαρακτηρισμους.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Απρ 06, 2005 7:45 am

άτομαντ, γράφεις

Αλήθεια ο Γερμανός χάκγελ ποιά σημαία πρέπει να κρατήση;

επειδή όπως έγραψες λίγο πριν οι πατρίδες ίσως κερδίζονται, όσο καιρό θέλει ο τύπος μπορεί να βαστάει την ελληνική σημαία, ή τη γερμανική, ή όποια άλλη.
την ελληνική σίγουρα μπορεί να τη βαστάει, γιατί τον ενδιαφέρει όπως είπε με την μη-διανοούμενη στάση του: μ' αρέσει που κυκλοφορώ με το αυτοκίνητο κι όλοι με χαιρετάνε.
μοιράζεται παρουσία και ταυτότητα; και φράγκα και λοιπά;
εντάξει... γάι νοτ;
και στην πρότασή σου που επανέλαβα, το ρήμα 'πρέπει' θα ήθελες βέβαια κι εσύ να μην υπάρχει.
ο εξαναγκασμός δεν βρίσκεται εδώ.

όσο για το φαινόμενο των παιδιών που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο με κάτω από τη βάση, νομίζω πως είναι υπερβολή μμε να λέμε ότι 'οι περισσότεροι είναι έτσι'. αυτό γίνεται ιδιαίτερα εκεί που λειτουργούν τα ειδικά μαθήματα. στις φιλολογίες, όντως υπάρχει πρόβλημα.
σκέφτομαι όμως τον ανηψιό μου που μπήκε με την πρώτη και χωρίς μέσον στη σχολή καλών τεχνών: είχε φάει 6 τουλάχιστον χρόνια φτύσιμο, αφού άχρηστος ήταν περίπου σε όλα τα μαθήματα, πλην ίσως έκθεση και αγγλικά. ζωγράφιζε παντού και πάντα, ακόμη και πάνω στο καλοριφέρ.. . τώρα που πέτυχε καλών τεχνών, είναι σαν να βλέπεις έναν άλλον άνθρωπο. η διαφορά είναι ότι τώρα είναι ευτυχισμένος.
δεν το λέω λόγω της αγάπης που τρέφω για το ανήψι μου, μα γιατί σε τύπους σαν κι αυτόν, η χαμηλή βαθμολογία είναι μια ανεξαρτησία, και η ανεξαρτησία είναι σοβαρό πράμα...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό gio » Τρί Απρ 12, 2005 5:52 pm

feelfood hmoun etoimh na grapsw to idio pragma, ligo kathysterhmena bebaia ,apo o,ti blepw, alla den peirazei.
ole!
...h zestasia ths ateleias...
gio
new member

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Παρ Ιουν 24, 2005 4:27 pm

Ιστορικά χάσματα οι λαοί των Βαλκανίων???????????????????

Διαβάστε και λίγο ιστορία βρεεεεε! Μην παίζεται μόνο με το λάπτοπ!
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες