επικαιρότητα

Να σηκώνουν οι Αλβανοί την Ελληνική σημαία;

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Να σηκώνουν οι Αλβανοί την Ελληνική σημαία στις παρελάσεις;

Ναι
7
78%
Όχι
2
22%

Σύνολο ψήφων : 9

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Κυρ Απρ 03, 2005 9:01 pm

Αν και δεν εκτιμώ όσα λες, είμαι πρόθυμος να τα διαβάσω, για να ψυχαγωγηθώ.
Παρ' όλα αυτά, τα διαβάζω και τα καταλαβαίνω μια χαρά.
Ίσως όμως δεν τα καταλαβαίνει αυτός ο πιτσιρίκος και έχει κι αυτός την δική του κοσμοθεωρία, που θεωρητικά ναι μεν θα με διασκέδαζε, αλλά πρακτικά θα έπρεπε να καλέσω το ένστικτο της επιβίωσης.
Ελπίζω πως αυτά που λες, θα καταλάβεις μια μέρα, ότι κάνεις κακό στην πατρίδα σου. Στην πατρίδα που σε γέννησε και ανάθρεψε εν ειρήνη, για να κοπανάς τα σοκολατάκια σου, με θέα τον Παρθενώνα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

[/img]
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Απρ 04, 2005 5:13 am

η εξέλιξη του τόπικ είναι
χαρακτηριστικά ελληνική:
μπλα-μπλά και επιθετικότητα του κερατά από όλους, απλώς κατά τύχη εδώ, τους αρσενικούς. νομίζω η έψιλον και η διανάθενα, οι δύο άσπονδες 'φίλες' γράψαμε εδώ, ή τουλάχιστον στις 2 τελευταίες σελιδες που θυμάμαι.
ο φίλ είναι απαράδεκτος! τι βρισίδι ρίχνεις ρε στον άλλον; γιατί; εμένα αν το έκανες θα με στεναχωρούσες πολύ. μίλησε για 'άριους'; νομίζω όχι.
όταν είχαμε πρωτοέρθει ελλάδα, το 90, ένας πιλότος είχε πάει και είχε πετάξει στην αλβανία κάτι χαρτάκια με εθνικιστικό και πολεμικό χαρακτήρα. είχαν πέσει να τον φα΄νε όλοι οι μαλάκες πολιτικοί γιατί είχαν φοβηθεί ότι θα έπεφτε κανένα χαρτάκι στο καπουτσίνο τους, εκεί που κάθονταν και λιάζονταν. την ίδια ακριβώς περίοδο, ή με διαφορά μηνών, δε θυμάμαι, είχε εμφανιστεί στη γαλλία η πραγματική βρώμα, διότι έτσι ήταν, ότι ο περίφημος μιτεράν, ο σοσιαλιστής πρόεδρος, που τον έλεγαν 'τοντόν' στη γαλλία, δηλαδή 'αγαπημένο θειούλη' είχε συνεργαστεί με τους γερμανούς όταν αυτοί διοικούσαν το παρίσι τότε που είχαν καταλάβει τη γαλλία. βγήκε ο μιτεράν, και μ' ένα τελείως χοντρό και απλό φέρσιμο, είπε: 'λάθη κάνουμε όλοι μας. τι να γίνει;'
εμείς, εξαιτίας μιας προσωπικής αντίδρασης ενός τύπου, είχαμε ανακηρύξει εθνικό ζήτημα τα χαρτάκια.
τα ίμια και τις ευχαριστίες της σοσιαλιστικής κυβέρνησης ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ προς τους αμερικανούς, αυτό, το περάσαμε στο ντου κου. δηλαδή καρφώσαμε έναν τυπά που το πολύ πολύ θα έπρεπε να τον δικάσουμε γιατί πήρε το ελληνικό αεροπλανάκι και πήγε βόλτα για προσωπικούς λόγους, κι αφήσαμε ένα πρωθυπουργό της χώρας μας, να μας υποτελεί έτσι.
τέλος πάντων. όταν ανέφερα εγώ 'μα τις σας έπιασε με τη μαλακία ή τη μη-μαλακία του τύπου', ένας άνθρωπος ήταν, μαγκιά του στο κάτω κάτω, και οι συνέπειες εδώ είναι, και τους έδωσα το παράδειγμα του μιτεράν, ο επώνυμα 'διανοούμενος' τύπος που μιλούσε μαζί μας, μου είπε: 'βλέπω ότι είσαι εθνικίστρια'. κι εγώ του απάντησα: βλέπω πως είσαι οπαδός της λογοκρισίας, αλλά για μένα σου απαγορεύω να τη χρησιμοποιείς'.
κι εδώ, τι μανία!
δεν είναι σήμα του κράτους η σημαία, φιλ,
είναι σήμα της πατρίδας μας. είμαστε μια κοινότητα, μια κοινωνία, κι έχουμε κάτι που μοιάζουν με ρίζες, γιατί όλοι οι άνθρωποι είναι δέντρα. μπλέκουμε τις ρίζες μας, θέλουμε επαφές με όλους και με όλα, μα έχουμε μια συλλογική ταυτότητα που τη διαμορφώνουμε όλοι μαζί. με τα πρόσωπα έξω, κι όχι με τις κουκούλες μανάρι μου :evil: ! εκεί δε φαίνεται τίποτα.
πολυ σωστά τα είπε η διανάθενα.
αν θέλω στο κάτω κάτω να βαστάνε τη σημαία μόνο έλληνες, για ποιο λόγο δεν ξέρω, ας φροντίσουνε να είναι καλύτεροι. μα όταν ο άνθρωπος είναι ελεύθερος είναι καλύτερος. έμένα κανένα μου παιδί δε σήκωσε σημαία, γιατί κανένα μου παιδί δεν αρίστευσε, κι αυτό με ευχαρίστησε πολύ: τα παιδάκια μου είναι διάσπαρτα σ' ένα κάρο πράματα, και δεν τα ενδιαφέρει παρά εν μέρει το σχολείο. αν ένας συμμαθητής τους, στον αγώνα του να ενταχτεί, είναι φιλιπινέζος ή αλβανός και είναι πρώτος στο σχολείο από την καταπίεση που τρώει σπίτι του γιατί οι γονείς του ξενητεύτηκαν για να βγάλουν φράγκα, γιατί να μη σηκώσει τη σημαία, αφού αυτή τη συνήθεια έχουμε εδώ, καλώς ή κακώς;
ο πιο γενναίος βαβυλώνιε...
αχ, διάβασε καρκαβίτσα, τον ήρωα. δες από τους επιστήμονες τους κορυφαίους πόσοι είναι σε ελληνικά πανεπιστήμια, και πόσοι πέθαναν διωγμένοι από την πατρίδα που αγαπούσαν
διαπλοκή και ηθική καταράκωση που βασιλεύει εδώ μέσα δίνει τη σημαία σε κάτι κουκουλοφόρους έλληνες που θα πάνε διακοπές στα νησιά με τα λεφτά του μπαμπά, και θα κλαφτούν αν τυχόν η αστυνομία τους πιάσει, κλπ κλπ, άντε τώρα...
όλοι καλοί είμαστε εδώ μέσα!
όλοι θέλουμε να δούμε ποιοι είμαστε με μεγαλύτερη ταπείνωση και περισσότερη αλήθεια.

για μένα η σημαία είναι ένα σύμβολο, απλώς ένα σύμβολο. αλλά σύμβολο της Ελλάδας. ο ελληνικός πολιτισμός εξόρισε τον αριστείδη γιατί η δημοφιλία του πω΄ς το λένε αυτό, μπορούσε να είναι ένας κίνδυνος στη δημοκρατία! πραγματικά υπέροχο. ο ελληνικός πολτιισμός πότισε το σωκράτη κόνιο. αλλά και ο ελληνικός πολιτισμός γέννησε το σωκράτη.
μη συνεχίσω, να σταματήσω μόνο στη γλώσσα.
ελύτης.
άντε, γιατί...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Δευτ Απρ 04, 2005 8:11 am

Βαβυλώνιος έγραψε:Ελπίζω πως αυτά που λες, θα καταλάβεις μια μέρα, ότι κάνεις κακό στην πατρίδα σου. Στην πατρίδα που σε γέννησε και ανάθρεψε εν ειρήνη, για να κοπανάς τα σοκολατάκια σου, με θέα τον Παρθενώνα.]

δε ψιχαλίζει ηλίθιε,
εγω σε φτύνω...

όσο για σενα καλη μου ε δε χρειαζεται ν ανησυχεις
θα σε προστατεψει ο δυνατος αλεξιπτωτιστης
εναντια σ ολες τις φυλες που σκοπο εχουν να καταλαβουν τον τοπο σου τυπωνοντας χάρτες της "Μεγάλης Αλβανίας" (με την υποστηριξη των Αμερικανων βεβαια)

Βαβυλώνιος έγραψε:Αλλά δεν είναι καμία άξια. Τις βλέπαμε όταν έσπαγαν και από τη μία στεναχωριόμασταν κι από την άλλη γελούσαμε. Ο άντρας-κυνηγός έχει διαφορετική αντίληψη της φύσης. Κι όλα γίνονται υπό το φως του ήλιου. ₼ντε τώρα πήγαινε να παίξεις με κανένα κουμπάκι. Έχουμε δουλειά εδώ.
Razz Razz Razz
Το σπιτάκι που μένεις, δεν έχει πετραδάκι χτισμένο από όμορφα χέρια και κοφτερές γλώσσες και μυαλά πολτό. Είναι εξ' όλοκλήρου, το ζεστό σου, φιλόξενο, άνετο, υπέροχο σπίτι, χτισμένο από αντρικά χέρια. Με πράξεις, όχι με λόγια.
Είσαι άξια; Κάνε το.

μα τι λεω τωρα
αφου ρε εψιλον εσυ εισαι ΓΥΝΑΙΚΑ
τι διαβολο θελεις και μιλας τωρα
δε βλεπεις πως εχουμε δουλεια εδω? ΕΕΕ?
τραβα παιξε με κανα κουμπακι
φτιαξε και καμια καλτσα για τους τιμημενους αλεξιπτωτιστες
να νιωσει αντρας το φασισταρακι

αυτη ειναι εξαλλου η επιθυμια του...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό Νεφερτίτη » Δευτ Απρ 04, 2005 9:14 am

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως ο κύριος προστατεύει εμένα και τα κουμπάκια του, τα ράβω εγώ...

Έπειτα να προσθέσω πως έχετε χάσει την ουσία του τόπικ...

Καιρό είχες να βρίσεις feelgood και ήθελες να ξεθυμάνεις...

Δεν πειράζει....αν είναι να σου κάνουμε καλό, ας πάει και το παλιάμπελο...

Κάτι ουσιαστικό έχεις να μας πεις ή θα συνεχίσεις να μας κάνεις επίδειξη των κοσμιτικών επιθέτων που γνωρίζεις; (απορία) :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεφερτίτη
junior member

άγνοια 2

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Δευτ Απρ 04, 2005 11:10 am

όπως βλέπεις φίλκουτ η φαλλοκρατική κοσμοαντίληψη δεν αφορά μόνο τους άντρες αλλά τις γυναίκες, κυρίως μάλιστα αυτές
η εξουσία χρειάζεται τσιράκια για να στηριχθεί και να αναπαραχθεί
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Απρ 04, 2005 12:22 pm

φυσικα και δεν ηταν τυχαια η παραθεση τριων σχετικων τοπικ απ' τον βαβυλωνιο....

και θελω να πω τωρα (επειδη δεν προλαβαινω να πω πολλα) οτι τον στηριζω...ως ενα σημειο

οπως και τον φιλγκουντ ...ως ενα σημειο...

και οχι βεβαια οσον αφορα την προσωπικη αντιπαραθεση του τυπου εγω σε φτυνω δε βρεχει και τετοια....αυτα θα επρεπε να λεγονται κατα προσωπον και οχι μεσω διαδικτυου....γιατι αυτος που φτυνει τον αλλο θα πρεπει να εχει και την αξιοπρεπεια να του δινει του φτυσμενου το δικαιωμα να του χωσει καμμια μπουνια στη μυτη και οτι ηθελε προκυψει...

αλλιως καλο θα ηταν να τηρουνται τα προσχηματα ...οσο κι αν δε μας αρεσουν...

φιλγκουντ ο απολυτος διεθνισμος ειναι καλος στη σφαιρα της φαντασιας..γιατι στην πραξη φαινεται οριστικα οτι καταληγει στην ομογενοποιηση....και ειναι αυτο που λεω δουρειο ιππο...

βαβυλωνιε καλος ο ρεαλισμος αλλα το δικαιωμα του φιλ στο ονειρο ειναι κι αυτο καλο...

το εφικτο και το σημαντικο ειναι οτι τα εθνη και οι ρατσες και οι φυλες υπαρχουν υπηρχαν και ευχομαι οτι θα υπαρχουν και στο μελλον ...
με τις διαφορες του και τις ιδιαιτεροτητες τους...αλλα ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει κι ο αλληλοσεβασμος και η ανοχη και η ισοτητα και το δικαιωμα στη ζωη....κτλ...ολοι ξερουμε τι ειναι σωστο....και παρ' ολα αυτα φανατιζομαστε ...και καιμε τις σημαιες ή τις κραδαινουμε αναλογως τα γουστα και το ρυθμο που μας βαζουν οι "ανωθεν" να χορεψουμε...

θα επανελθω συντομα...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Δευτ Απρ 04, 2005 1:01 pm

γιατι αυτος που φτυνει τον αλλο θα πρεπει να εχει και την αξιοπρεπεια να του δινει του φτυσμενου το δικαιωμα να του χωσει καμμια μπουνια στη μυτη και οτι ηθελε προκυψει...

Αυτό που περιγράφεις, είναι παιδική χαρά.

Στην πραγματικότητα, επειδή είμαι καλός άνθρωπος, τον feelgood θα τον έψαχναν σε κανένα χωράφι, εκτός αν ζητούσε γονατιστός τρελόχαρτο. Ή μπορεί να τον έβρισκαν σε χωράφι με το τρελόχαρτο στο στόμα, μαζί με τα ναρκωτικά που κατεβάζει. Κανείς δεν θα στεναχωρεθεί.
Αλλά μπουνιές δεν θα κάθομαι να παίζω γέρος άνθρωπος. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο σίγουρο.

:lol: :lol:

Τέλος πάντων. Καλή η πλάκα, αλλά δεν βγαίνει νόημα πια από το τοπικ.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό atomant » Δευτ Απρ 04, 2005 2:08 pm

Για μένα προσωπικώς, η ζωή είναι πιο πολύτιμη απ' την τιμή της Σημαίας.

Αλλά η Σημαία είναι σαν τον Θεό, όπως οι άνθρωποι.

Οι άνθρωποι περισσότεροι από ένας είναι σαν τον Θεό - μυστήριοι και ανερμήνευτοι: Βάζουν τον καθένα μας να τρέξει, να τρομάξει, να φονευθεί για την οποια σημαία με μόνον ιμάτιον το σώβρακό του.

Ε, αυτό το σώβρακο θα υψώσει σημαία κάποια μέρα η οικουμένη!!!!!

ΥΓ. Την ημέρα που ο μικρός μου γυιός, ο Ιησούς Χριστός, ένας γιάνκης απ' το Κονέκτικατ και μια νοικοκυρά απ' την Ολλανδία θα είναι όλοι ίσοι και ελεύθεροι, τότε το σώβρακο του μικρού μου Σιδερή θα 'ναι όλες οι σημαίες της ανθρωπότητος...
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Δευτ Απρ 04, 2005 2:40 pm

Κύριε Γεωργαλά.

Καλές είναι οι σημαίες, συμπαθείς αυτοί που κραυγάζουν εναντιωνόμενοι.

Ωραίες, παρεμπιπτόντως, και οι παρελάσεις· όλο το έθνος, γέμον υπερηφάνειας, ανεμίζει σημαιούλες, τα στήθια φουσκώνουν από εθνική συγκίνηση, άπαντες στολισμένοι και ευτυχείς, η πατρίδα υπέρ άπαντα.

Τι άλλο θέλουμε;

Ελληνες και ορθόδοξοι, άπεφθοι δε· ποιος άλλος σε τούτον τον πλανήτη απολαύει τέτοιας μακαριότητας;

Κύριε Γεωργαλά

Ρωτήστε έναν (κάποιον) από τους συμπαθείς κραυγάζοντες (σαν εσάς) να σας πει ένα απόσπασμα του Δημόκριτου, θα σας κοιτάξει σαν βλάκας.

Οχι ότι αυτό έχει σημασία, απλώς είναι ένας ελιτίστικα ανώδυνος τρόπος να αυτογελοιοποιηθούν και να μείνουν μόνες οι προγονόπληκτες κραυγές.

Και, προς Θεού, μη θυμίζουμε τα ελαττώματα των αρχαίων Ελλήνων (πάμπολλα και υπέροχα, όπως αρμόζει στην ανθρώπινη φύση), αγριεύουν και σε αποκαλούν ανθέλληνα!

Ελληνισμός σήμαινε (και σημαίνει, όπως και για κάθε έθνος) οικουμενικότητα, ιδεολογία, πολιτισμός, πνεύμα ή μήπως όχι;.

Τι σημαίνει πατρίδα;

Πατρίδα όλων είναι ο τάφος· έως τότε δεν είναι τίποτε άλλο παρά εθνικιστικές κορόνες, φανατισμός και αγραμματοσύνη, όπως δηλαδή μας θέλουν αυτοί που εξουσιάζουν.

Καλός και ο Ομηρος και ο Μέγας Αλέξανδρος ακόμη, διότι άπαντες έβαλαν ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα της πατρίδας.

Αλλά μήπως δεν είναι το ίδιο καλός και ο Αλκιβιάδης και ο Εφιάλτης και ο Ανυτος και ο Μέλητος και η Λαΐς (κι ένας αμητός ακόμη προσώπων;)

Δεν κινδυνεύει η Ελλάς , Κύριε Γεωργαλά απο το ποιός θα σηκώσει η κάψει την σημαία, αλλά από εμάς.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Δευτ Απρ 04, 2005 3:07 pm

Είναι προφανές, πως καθένας ζει στον κόσμο του. Αυτό προσπαθώ να πω τόσες μέρες, αλλά εσείς δεν με καταλαβαίνετε.
:(

Υ.Γ
Όταν είναι ξεμέθυστη η epsilon, ευτυχώς υπάρχει κι ένας λογικός άνθρωπος στη συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης