επικαιρότητα

Αυριο ξημερωνει Πολυτεχνειο..

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Τρί Νοέμ 16, 2004 8:08 pm

Και

Ποτε δεν ξερεις

Τι θα φερει η νεα μερα..

Ομως

Δεν μπορεις συνεχεια να κουνας το κεφαλι σαν ιεροδουλο θυμιατο

Λιβανιζοντας το αμαρτωλο ρουθουνι της Ιστοριας με την αυταρεσκη πικρια σου

Τουλαχιστον να μιλησεις στα παιδιά

Οχι οτι θελουνε δανεικα συνθηματα

Απλως διηγησου την ιστορια
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

Δημοσίευσηαπό soraver » Τετ Νοέμ 17, 2004 3:02 am

είναι κρίμα που ακόμα κι αυτοί που ήταν μέσα τοτε δεν θυμούνται τι έζησαν... Ή μάλλον θυμούνται αλλα φοβούνται να βγεουν και να μιλήσουν γι αυτό όπως πραγματικά αισθάνονται γιατι έχουν και οικογένιες να θρέψουν πλέον... Αχ πως αλλαζουν όλοι...

Όσο για τα παιδιά, μάθημα θα χάσουν κι αυτό τους αρκεί...

Θυμάμαι ένα ντοκυμαντέρ με τον Παναγούλη στην ΝΕΤ. Το χάζευα στην ασπρόμαυρη ΣΑΜΠΑ στο εξωχικό το πάσχα που πέθανε κι ο Κρανιδιώτης. Και σκέφτομαι τώρα... μα.... σπούδαζε;;;;;;;

ή ο άλλος που τον τιμώρισαν επειδή πέρασε απ το Πολυτεχνείo;
μα πως τους ανεχόμαστε;
soraver
new member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Νοέμ 17, 2004 6:12 am

μα πώς ανεχόμαστε το ουσιαστικό ενθύμιο που έχουμε να είναι μια αλυσοδεμένη πόρτα στο μυαλό μας; από κει έχουν πάσο και περνάνε πολλοί, έγραψα στην αρχή 'όσοι' αλλά δεν είναι σωστό, μου το θύμησε ο καρκαβίτσας, με το διήγημά του ο ήρωας, που σας καλώ να το θυμηθείτε και κλείνω αυτή τη χαζοπαρένθεση
περνάνε λοιπόν πολλοί που εξαργύρωσαν μέχρι φαντασιώσεως ό,τι τυχόν αγνό είχαν ποτέ μέσα τους. το εξαργύρωσαν με το '
εγώ είμαι αριστερός',
εγώ έκανα φυλακή
εγώ πήγα εξορία
εγώ
εγώ
εγώ
μαζεύτηκαν τα εγώ και γίνανε 'εμείς' που γαμάμε και δέρνουμε τώρα, ως πολιτικά κοματόσκυλα, και σκάστε εσείς
γιατί εσείς
δεν
δεν
δεν

...
... την κοινωνία μου!
αύτήν που ζω τώρα, που μαθαίνω στα ενηλικιούμενα να κάνουν τουμπεκί και να κλείνουν τα μάτια στη διαπλοκή
άμα πληρώνουν να τους γίνεται η δουλειά
άμα τηλεφωνούν εκ μέρους του τάδε να νιώθουν ασφαλέστερα
άμα κάθουνται με το κεφάλι σκυφτό να βρούνε καρέκλα
άμα τους φέρονται κάπως να περιμένουν το φέρσιμο να είναι ανάλογο όχι του ανθρώπου αλλά του κοινωνικού εύρους
άμα πετάνε γαρύφαλλα, να στέκονται απέναντι τα μου-μου και να μας δείχνουν πώς το πέταξε το γαρύφαλο ο άλλος, πώς το έφαγε το σουτιέν στο κεφάλι ο τρίτος, πώς χόρεψε τη ζεμπεκιά του ο παράλλος
μα όχι
πώς σκοτώθηκε ο λιμενεργάτης
πώς παλεύει να επιβιώσει αυτός που έχασε τη δουλειά του στα σαρανταπέντε ας πούμε
και τι μ' έπιασε σήμερα

τι να πω στα παιδιά

σκάσε ελένη, βάλε ένα τραγούδι
... στην ταράτσα τον αντρέα...
... είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρείς...

μαζί
μαζί ζούμε
ΜΑΖΙ.
το ξέρετε;
τα παιδιά το ξέρουν. και μεις τα βοηθάμε να το ξεχνάνε και να μαθαίνουν την εξ-αίρεση.

μια ευχή:

ΜΑΖΙ!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboyaa » Τετ Νοέμ 17, 2004 10:39 am

διηγησου την ιστορια στα παιδια κωστα λαλιωτη και μαρια δαμανακη και λοιπες προδευτικες δυναμεις....

τα παιδια καταλαβαινουν ...

ειναι περιεργο οτι παγκοσμιως οι γεννιες της , λεγομενης , επαναστασης προδωσαν ολα αυτα για τα οποια υποτιθεται οτι αγωνιστηκαν ...

ή μηπως ειναι απλα φυσικο?
wpleftyboyaa

Δημοσίευσηαπό wpleftyboyaa » Τετ Νοέμ 17, 2004 10:42 am

..συνεχιζω

βεβαια το παρηγορο ειναι οτι κληρονομειται απο γεννια σε γεννια η ιδεα της ιδιας της επαναστατικοτητας ....εστω και παρεξηγημενη....εχει να πει πολλα σ'ενα κοσμο υποταγμενων συνειδησεων οπως αυτος που ετοιμαζεται....
wpleftyboyaa

Δημοσίευσηαπό atomant » Τετ Νοέμ 17, 2004 12:31 pm

Συνεχίζω χωρίς Γκεστάμπο ( ευχαριστω ε)

Στο Γυμνάσιο με μπέρδευε η πολιορκία των Πλαταιών.

Εντάξει! οι Πλαταιείς ήταν χωμένοι μέσα στα τείχη τους.

Ομως, καθώς γύρω απ' το τείχος των Πλαταιών είχαν κτίσει άλλο τείχος (για να περικλείσουν το υπάρχον τείχος) οι Σπαρτιάτες, πολλές φορές μπερδευόμουν, ποιος πολιορκεί ποιον...

Μάλιστα, καθώς έρρεαν τα κείμενα, διδασκόμενα και «παρακάτω», και καθώς αμφότεροι ζούσαν ως πολιορκημένοι ανεπαισθήτως μπερδευόμουν.

Βεβαίως, το πράγμα ξεκαθάριζε νωρίς διά της τελικής σφαγής.

Οταν θυμόμουν ποιος έσφαξε ποιον, θυμόμουν και ποιος πολιορκούσε ποιον...

Για την πολιορκία του Πολυτεχνείου μού πήρε είκοσι χρόνια να καταλάβω κι άλλα δέκα να το εμπεδώσω, καθ' ότι η επανάληψις μήτηρ της μαθήσεως και η ταπεινότης μου ελαφρώς βραδύνους...

Τω καιρώ εκείνω σκότος βαρύ στην πόλη και φρουρά του Αντιγόνου στην Ακρόπολη.

Ομως το σκότος έβλεπαν λίγοι, οι πολλοί τον χαβά τους.

Κι έτσι, οι λίγοι αποφάσισαν και κάποιοι κατά τύχην ακολούθησαν, να αφαιρέσουν τον ζόφο από περίκλειστο μέρος της πόλης και να εγκλειστούν μέσα στο φως, πίσω απ' τα τείχη.

Ημουν μια απ' τις τότε σκιές κι έχω χρέος να σας πω τι είδα, τω καιρώ εκείνω, στα 1973, πίσω απ' τις μπάρες με τις σημαίες στα κάγκελα.

Είδα τον « εξουσιαστη» που τώρα μας περιγελάει ότι «πήραμε τη ζωή μας λάθος» να κρύβεται περίτρομος κάτω απ' το κρεββάτι του.

Δίπλα απ' το γιογιό του...

Είδα το αίμα του φιλου μου του Η...... να χύνεται για να γράφει σήμερα ελεύθερος ο «εξουσιαστης» με την ασημένια πέννα
ότι ο Η....... «πήρε τη ζωή του λάθος» - ναι, ρε φουκαράκο, την πήρε και την πήγε στον τάφο.

Ομως τον καιρόν εκείνον πολιορκήσαμε την πόλη που μας πολιορκούσε και είδαμε:...

τότε να μας περικυκλώνει το πολύχρωμο τσίρκο του μέλλοντός μας, δεν ήταν το «έξω αι ΗΠΑ», ήταν ο «Πατριωτικός Αμερικανικός Νόμος του 2001», η προφυλάκιση χωρίς Δίκη, δεν ήταν ο χωροφύλακας κι ο Εσατζής, ήταν οι Ανθρωπιστικοί βομβαρδισμοί υπό την αιγίδα της Κεντροαριστεράς, τα πεινασμένα παιδιά, τα πεθαμένα παιδιά, τα αγράμματα παιδιά...

...και είδα τις Βισσοβανδήδες να βάζουν κάτω τον Παλαμά, και είδα ό,τι είχαμε αφήσει πίσω μας στη δεκαετία του '50 να επιστρέφει και να νικάει στις αρχές του 21ου αιώνα, οι προίκες των γυναικών, τα συνοικέσια, τα δουλικά στο σπίτι και οι Εταιρείες...

...οι Εταιρείες να βάζουν νέα φρουρά στην Ακρόπολη ….

Σκιές τότε πίσω απ' τα κάγκελα, αλλά, σας διαβεβαιώ ότι είδαμε και οίδαμε!

Οτι αυτό που νικήσαμε θα μας νικήσει.

Ομως το νικήσαμε!

Κι ας νίκησε η Διαφήμιση τους έρωτές μας κι ας χαθήκαμε μέσα στην Αυλή των Θαυμάτων, άλλος κλόουν, άλλος επαίτης, άλλος άγαλμα.

Νικήσαμε κι ας τρόμαξαν πολλοί από μας απ' τον πολύ καιρό του αγώνα και μπέρδεψαν τα τείχη, ποιο των Πλαταιών, ποιο των Λακεδαιμονίων, νικήσαμε κι ας μείναμε σκιές διότι και τότε σκιές ήμαστε, σκιές κλειστήκαμε και σκιές μείναμε.

Περίκλειστες στο φως.

...Στον Η......α!

Που πήρε τη ζωή του λάθος.

Στη μνήμη του

http://www.e-missos.gr/forum/phpBB2/vie ... 1625#21625

:cry:
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Νοέμ 17, 2004 2:21 pm

Φθινόπωρο και πρώτη ημέρα στα θρανία για τους μαθητές του αμερικανικού κολεγίου. H δασκάλα παρουσιάζει στα Αμερικανάκια έναν καινούργιο συμμαθητή τους, τον Ιάπωνα Σακίρο Σουζούκι (γιο του διευθυντή της Σόνι) και το μάθημα αρχίζει με μικρές ερωτήσεις Ιστορίας.

«Για να δούμε, λοιπόν, πόσο καλοί είστε στην αμερικανική ιστορία;» λέει η δασκάλα. «Ποιος είπε "δώστε μου ελευθερία ή δώστε μου θάνατο";».

Κάποιοι μουρμουρίζουν αλλά κανείς δεν σηκώνει το χέρι του, εκτός από τον καινούργιο:

«Ο Πάτρικ Χένρι το 1775 στη Φιλαδέλφεια», απαντά.

«Μπράβο Σουζούκι, και ποιος είπε: "Κυβέρνηση του λαού, από τον λαό και για τον λαό";», ξαναρωτά την τάξη η δασκάλα.

«Ο Αβραάμ Λίνκολν, το 1863 στο Γκέτισμπουργκ», απαντά και πάλι ο Σουζούκι.

H δασκάλα κοιτάζει αυστηρά την τάξη και λέει: «Ντροπή σας! Ο Σουζούκι είναι Γιαπωνέζος και ξέρει την αμερικανική ιστορία καλύτερα από σας!».

Τη σιωπή στην τάξη σπάει μια μικρή φωνή από τα πίσω θρανία: «Ρε δεν πάτε να γαμηθείτε όλοι, μαλάκες Γιαπωνέζοι!».

«Ποιος το είπε αυτό;;;» ρωτάει αυστηρά η δασκάλα.

Ο Σουζούκι σηκώνει το χέρι του και χωρίς να περιμένει λέει: «Ο στρατηγός Μακάρθουρ, το 1942, στη διώρυγα του Παναμά και ο Λι Ιακόκα, το 1982, στη γενική συνέλευση της Τζένεραλ Μότορς».

H τάξη βυθίζεται στη σιωπή. «Θέλω να ξεράσω», ακούγεται μια ξεψυχισμένη φωνή.

«Ποιος το είπε αυτό;;;» ξαναρωτάει με το ίδιο βλοσυρό ύφος η δασκάλα.

Και ο Σουζούκι πετάγεται πάλι: «Ο Τζορτζ Μπους ο πρώτος, στον πρωθυπουργό Τανάκα κατά τη διάρκεια επίσημου δείπνου στο Τόκιο το 1991».

Ένας μαθητής σηκώνεται όρθιος και ξεσπάει: «Ρε δεν μας παίρνεις καμιά πίπα λέω 'γώ!!!».

Και ο Σουζούκι, ψύχραιμα: «Μπιλ Κλίντον στη Μόνικα Λιουίνσκι, το 1997, στο οβάλ γραφείο του Λευκού Οίκου».

Δυο-τρεις μαθητές πετάγονται και φωνάζουν: «ʼντε γαμήσου ρε μουνάκι, Σουζούκι».

Ατάραχος ο Γιαπωνέζος: «Βαλεντίνο Ρόσι, παγκόσμιο πρωτάθλημα μοτοσυκλέτας, ράλι Νότιας Αφρικής, το 2002».

Κόλαση στην τάξη, οι μαθητές ουρλιάζουν και πετάνε καρέκλες, η δασκάλα έχει σωριαστεί λιπόθυμη και ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ο διευθυντής: «E, μα την Παναγία, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο».

Και στο βάθος ακούγεται πάλι η φωνή του Σουζούκι: «Ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας, Κώστας Καραμανλής, το 2004, στο πρώτο Υπουργικό Συμβούλιο της κυβέρνησής του».

Χειρότερα γίνεται;;;;

Γίνεται, γίνεται!!!!

(άμα είσαι και μέλος δ.σ., δεν ξεγίνεται κιόλας)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Ο_Κανένας » Τετ Νοέμ 17, 2004 2:29 pm

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ΚΑΛΟ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!
Ο_Κανένας
junior member

Δημοσίευσηαπό Air » Τετ Νοέμ 17, 2004 3:55 pm

κάθομαι και γελάω με το ανεκδοτο του guest κάθομαι και κλαίω με αυτό που ο atomant έγραψε μα ποιό πολύ ξέρεται με τη ουρλιάζω ?

εχθές το βράδυ 16 προσ 17 / 11 /2004 στον Ιερο Βράχο της Ακρόπολης βρίσκομαι ανάμεσα στα κύματα των δυνάμεων που πηγάζουν από τον Ιέρο βράχο , κάθομαι και γράφω , εμφανίζεται μια παρέα εφήβων την αράζουν αλα αρκουδέ και βγάζουν ένα μπουκάλι μαυροδάνης και ένα ραδιοφωνάκι , πως δεν έβγαλαν και ξηροκάρπια δεν ξέρω ,
πιάνουν Εφη Θόδη και κουνιούνται στον ρυθμό και που το κάνουν αυτό ? το μέρος σας το είπα , οι ρυθμοι κοπάζουν βρίσκονται σε απόσταση 2 μέτρων απο εμένα μιλάνε για το πως το κάνουν μέχρι και για to πως καπνίζουν .

και τώρα το άκρως .........
χάνεται ο σταθμός στην προσπάθεια τους να τον βρουν πέφτουν πάνω σε εκπομπή για το πολυτεχνείο ακούνε για 2-3 λεπτά και κράζουν βρείτε ρε ενα σταθμο τις μαλακιες θα ακουμε τώρα άκουσατε μάλιστα τισ μαλακιες

αυτή είναι η νεολαία , για αυτους δόθηκαν οι αγώνες ? οχι κύριοι δεν το δέχομαι έφυγα για να μην τους ξεκολήσω τα αυτιά τους

αυτή είναι πια η νεολαία μας αυτοι που το μονο που τους νοιαζει σε κάθε επετειο μαζι με αυτή του πολυτεχνειου είναι το οτί χάνουν μάθημα

ΛΥΠΑΜΑΙ που το 99% των νέων μας είναι έτσι
συγχωρέσται με αν γίνομαι κουραστικός

Με εκτίμηση
Air

ΥΓ

μήπως
NEVER STOP EXPLORING
Air
new member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Νοέμ 17, 2004 3:56 pm

Πιτσιρικά μ' έστελνε η μάνα μου στον μπακάλη με το τεφτέρι -θα μου δώσει δε θα μου δώσει βερεσέ.
Πήγα στο Δημοτικό.
Ο δάσκαλος μ' ένα χάρακα δυο πήχες και -το μαλλί γουλί- 50 παιδιά στην τάξη.

Χαρτζιλίκια για μπάλα και παπούτσια μόνο τα Χριστούγεννα -από τα κάλαντα- και όταν μεγάλωσα λιγάκι, χαμαλίκι τα καλοκαίρια.

Μπήκα στο Γυμνάσιο ΕΛΛΑΣ-ΕΛΛΗΝΩΝ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.

Δυο κάμαρες με κουζίνα κι ο καμπινές απ' έξω κοινός με την κυρα-Λένη, χωρίς θέρμανση. Νοικοκυρεμένο όμως πάντα και το τραπέζι στρωμένο όχι μόνο για μας. Πάντα θα είχαμε παρέα. Ευτυχώς. Κουβέντες με νόημα, καλαμπούρια και θέματα -ΟΝΕΙΡΑ και προσδοκίες. Κόμπος η μπουκιά, νερό να κατέβει η ΑΡΙΣΤΕΡΑ -όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις- ήταν η απάντησή του στην κάθε απορία μου. Και όταν μεγάλωσα, κατάλαβα... τι κατάλαβα;!

Τώρα θα τον πάρουν μέρα με τη μέρα -το μαλλί γουλί- θα μου δώσει δε θα μου δώσει βερεσέ.

Τα καλοκαίρια δούλευα χαμάλης για 80 φράγκα χωρίς ΙΚΑ και με κερατιλίκια απ' τ' αφεντικά.

Διακοπές με τη γιαγιά στα Λεγρενά -εκεί να δεις!!!

Αντράκι πια, μ' ένα παντελόνι εγώ και το μαγιό, κι οι άλλοι με σκάφος αναψυχής και βίλα. Να οι γκόμενες σωρός. Ολες σε μένα!!!

Η μάνα στη δουλειά, ο πατέρας δυο δουλειές -ούτε ν' αρρωστήσουν. Εγώ Γυμνάσιο -η αδερφή μου Δημοτικό.

Περνούν τα χρόνια -για να ξεκουράσουν την ψυχή τους και να διασκεδάσουν τη ζωή τους «μετρημένες» κουβέντες και κάνα τραγούδι του Μίκη.

Ο γείτονας χαφιές -η αστυνομία επί ποδός- τ' αφεντικά «ξέρουν» αλλά κάνουν τα στραβά μάτια, ξέρεις γιατί...

Αρρώστησε. Κρατικό Νικαίας. Μέρες είχε..., διαφορετικά θα τον είχαν στείλει. Αλλά αντί άλλων.

ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ - ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ. Ανάσα λες από βαθιά βουτιά.

Μπας και...! Μπα, όχι. Να ο Καραμανλής -να κι ο «Ρήγας»- το Νέο Κύμα, ο Σαββόπουλος, οι Rolling Stones, ο Bob Dylan, ο Λένιν, ο Μαρξ, ο Σεφέρης -«Μιλούσες για πράγματα που δεν τα βλέπαν κι αυτοί γελούσαν...»- και πόσοι άλλοι.

Να και το Πανεπιστήμιο -Δ.Α. ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗ ΑΑΣΠΕ. Να η πρώτη επέτειος της 21ης Απριλίου -ξύλο- δικαστήρια για ρύπανση και αντίσταση κατά της αρχής.

Χρόνια τώρα ό,τι έκανα ή ό,τι σκεφτόμουν να κάνω ήταν ΑΛΛΟ απ' αυτό που «ήθελαν» και μάλιστα μου το είχαν πει και μου το λένε και σήμερα εκ των προτέρων.

ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, λιποτάκτης.

Και μας βάζουν -ευτυχώς όχι εμένα- λοιπόν όλους στο γκεζί. 1981. Αντάρτικα, Εθνική Αντίσταση, παλιοί σύντροφοι στα κέντρα εξουσίας... μεγαλώνοντας μαθαίνεις... Δάνειο για ένα κεραμίδι, Χρηματιστήριο - για τα παιδιά βρε αδερφέ. Ανταγωνισμός και εξάρτηση. Απ' το πρωί μέχρι το βράδυ στην παραγωγή και ο ύπνος εφιαλτικός μην πάρουν τ' αφεντικά άλλον πιο παραγωγικό και πιο νέο. Και δώσ' του τα σούρτα φέρτα βραδιάτικα μέσα στο σπίτι σου, το δανεικό. Κι αν κάνεις το λάθος και βάλεις TV, να σου ο Τράγκας, ο Κακαουνάκης, ο Χατζηνικολάου, ο Ευαγγελάτος με τα συγγενικά τους πρόσωπα

Σκέψου να μαζευτούμε κι όλοι εμείς σκοτωμένοι και ζωντανοί «τρομοκρατόπληκτοι» από τους κατά καιρούς «εξουσιαστές» τι έχει να γίνει· και το δικό μας σύμβολο θα 'ναι ΔΥΟ φάσκελα -ΟΧΙ ΕΝΑ!- και δε θα μιλήσουν μόνο υιοί αλλά ΚΑΙ εγγονοί ΚΑΙ δισέγγονοι!!!

Ποια «17 Νοέμβρη», ρε παιδιά, και αλλοδαποί; Αυτά είναι τίποτα μπροστά στην καθημερινότητα της πατρίδας μας εδώ και δεκάδες χρόνια.

Πόσα χρόνια έχεις να ξυπνήσεις σαν άνθρωπος το πρωί από ξεκούραστο ύπνο, πότε μπήκες στη συγκοινωνία χωρίς να σε πατήσουν λόγω της «συχνότητας» των λεοφορείων. Πότε κάθισες να δουλέψεις χωρίς τον «πέλεκυ» της απόλυσης ή της μετάθεσης, πότε έφαγες μια μπουκιά ψωμί χωρίς Ε. Πότε γύρισες στο σπίτι σου κανονικά χωρίς καθυστέρηση από την κίνηση. Πότε ένιωσες ασφαλής από το ΕΣΥ. Πότε έκανες έρωτα χωρίς να φαντασιώνεσαι το δάνειο που θα πάρεις. Πότε κουβέντιασες με το σύντροφό σου χωρίς να τσακωθείς. Πότε είπες καλημέρα και σου απάντησαν. Πότε πήγες σε μια δημόσια υπηρεσία και σ' εξυπηρέτησαν. Πότε απόλαυσες έναν καφέ χωρίς τον κανιβαλισμό των διπλανών σου. Πότε και πόσο καιρό έχεις να κουβεντιάσεις πολιτικά. Πόσο νιώθεις ότι σ' ενημερώνουν όλα αυτά που βλέπεις στην TV. Πόσο στην τελική νοιάζονται για σένα αν ζεις ή αν πέθανες;

Και οι απόμαχοι της δουλειάς, τι σύνταξη θα πάρουν και πότε θα βγει;

Αν αυτό δεν είναι η πραγματική «17 Νοέμβρη», τότε πάλι εκτός είμαι!

Α, να χαθείτε, να χάνεστε που μας έχετε σπάσει τα... νεύρα με τη «17 Νοέμβρη»!!!

Και τώρα στο ψητό!!!

Ρε τσογλάνια του κερατά, ρε χαραμοφάηδες, μπουνταλάδες, που το μόνο που σας νοιάζει είναι τα 30 ευρώ από το παντελόνι του πατέρα σας και το μαλλί καρφάκια! Πού σας πάνε ρε, και τι κάνετε!!! Τίποτα δεν άλλαξε εδώ και 40 χρόνια. Και τεφτέρι υπάρχει, αλλά και μπατσαρία, με νόμους πια, όχι όπως παλιά. Παιδεία..., ασ' τα να πάνε. Πώς θα τη βγάλετε και πώς θα δώσετε σύνταξη σε μένα;

Κάντε κάτι ρε!!! Σας πήρανε φαλάγγι. Σας στερούν τη γλώσσα, το καλό φαΐ, τον έρωτα, τη μόρφωση, το όνειρο, σας θέλουν εργολάβους και σεις ΝΑΙ; Πού 'ναι το νταηλίκι σας; Μόνο να γεμίζετε τα στάδια για τον Σώτη και να στέλνετε μηνύματα για τον Αλέξανδρο ξέρετε. Ολα δανεικά τα 'χετε, με τις πλάτες τού «δυο δουλειές να τα φέρω βόλτα». Ολοι ψάχνετε για την εύκολη λεία.

Ακόμα και η μηχανή που καβαλάτε, ανικανοποίητη μένει!!!

Κοστούμι και TENERE. ΟΛΑ έτοιμα. Μία μηχανή και μια γκόμενα δεν μπορείτε να φέρετε βόλτα, ...και τη ζωή;...

Θέλει κόπο η ζωή, ρε μαλάκες. Κόπο και σβελτάδα, γαμώ το φελέκι σας! Κάντε κάτι!!!
Επισκέπτης

Επόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης