επικαιρότητα

Δεν πας στον πόλεμο;Πήγαινε φυλακή!

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Σεπ 25, 2004 12:08 pm

κι αν δεν άνοιξε στον ευφράτη ρουθούνι έλληνα, -και μακάρι και καλώς- είναι γιατί κάτι μοναστηριώυτες, με όποια κίνητρα, κινητοποιήθηκαν.
κι αν δεν ήρθε ο μαλάκας ο πάουερ ή έτσι νόμιζε πως τον λέγανε να καπελώσει τα γκέιμς, είναι γιατί κάτι μασκοφόροι υποτιθέμενοι και κάτι άλλοι φοβήσανε τον κάφρο και τους υπόλοιπους.
έτσι είναι ή δεν είναι;
θέ μου συχώρα με/
έψιλον
Επισκέπτης

ΠΕΡΙ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό ςΠΛΕΦΤΥΒΟΥ666 » Σάβ Σεπ 25, 2004 1:23 pm

WPLEFTYBOY
"ειναι φανερο οτι ο λαβκραφτ δεν ηξερε τι παιζοταν στην ευρωπη εκεινη την περιοδο περισσοτερο απ' οτι ξερω εγω τωρα τι παιζοταν στην ευρωπη διοτι ο ανθρωπος ηταν στην αμερικη και το μονο που μπορουσε να τον ενημερωσει ηταν μερικες εφημεριδες και κανα ραδιο που και που....ενω εγω τωρα χαρη στην ιστορια και τα βιβλια της ειμαι στη ευτυχη θεση να ξερω περισσοτερα απ' οτι ηξερε ο λαβκραφτ ..τουλαχιστον για την ευρωπη που δεν την ειδε ποτε ουτε καν στην τηλετυφλωση. "

MONAXIKOS LYKOS
"wpleftyboy76,
Ο "βαμενος" Αγγλοφιλος Λαβκραφτ οταν το 1917 εγραψε το, περιφημο ισως κατα την γνωμη σου, εξωφθαλμα προπαγανδιστικο κατα την δικη μου, ποιημα "Pacifist War Song" βεβαιωτατα και γνωριζε τι παιζοταν τοτε στην Ευρωπη. Ο Α' παγκοσμιος πολεμος βρισκοταν στην πιο κρισιμη ισως καμπη του και οι ΗΠΑ εξακολουθουσαν να τηρουν ουδετερη σταση καθως ο τοτε προεδρος Ουιλσον δεν ηθελε να παει κοντρα στο αισθημα του αμερικανικου λαου που εδειχνε μικρη εως μηδενικη προθυμια να στειλει τα παιδια του να αιματοκυλιστουν στα ευρωπαικα σφαγεια στο πλευρο της ΑΝΤΑΤ και της Μεγαλης Βρατανιας, οπως διακαως φαινεται επιθυμουσε ο φιλος μας. Προπαγανδα υπερ του πολεμου εκανε ο ανθρωπος!
Παντως, η εκδηλη αγωνια που διαπνεει τους στιχους του και το προσβλητικο (και εκδηλα μισογυνικο) υφος για τους συμπατριωτες του (δεν νομιζω να υπαρχει αντιστοιχό του ακομα και στην πιο ακραια εθνικοφρονης βαφης δικη μας ποιηση..) ισως να ενθουσιαζει μεριδα αναγνωστων με αναλογη αισθητικη αλλα σιγουρα υποσκαπτει τον ιερο σκοπο που υποτιθεται οτι φιλοδοξει να υπηρετησει, δηλ. το "αμύνεσθαι περί πάτρις".

H APANTHSH

ΣΗΜΕΙΩΝΩ: ο λαβκραφτ δημοσιευσε μετα το 1920 διηγηματα σε περιοδικα οπως τα weird tales ,amαzing stories κτλ. ο κυριοσ ογκοσ της δουλειας του δημοσιευτηκε μετα το θανατο του απ' την αρκαμ χαουζ και τον φιλο του αυγουστο ντερλεθ .Οποτε ειναι σα να μας λες οτι ο λαβκραφτ εκανε προπαγανδα στον εαυτο του και δεκα φιλους του που πιθανον να ειχαν διαβασει το ποιημα το 1917.Επισης για πολυ καιρο μεχρι το 1939 , δυο χρονια μετα το θανταο του, που δημοσιευτηκαν τα γραπτα του απ' την αρκχαμ ηταν σε πληρη ανυποληψια ...εσυ προφανως νομιζεις οτι ηταν κατι σαν τους δικους μας σουπερσταρ προπαγανδιστες ψευτοαριστερουληδες μετριους αμετροεπεις τυπου σαββοπουλου που προπαγανδιζουν τους ολυμπιακους και τη δημοκρατια .

Αυτα για τον λαβκραφτ και τις "εμπεριστατωμενες" απαντησεις που δημιουργουν εικονικη πραγματικοτητα για να υποστηριξουν μια αποψη.

(Ακριβως οπως κανει και η επιστημη σημερα δηλαδη αγαπητοι μου σκιαχτρο και ατομαντ και λοιποι.Ερευνα και βγαζει τα αποτελεσματα που την πληρωνουν να βγαλει.Με εξαιρεσεις βεβαια...κατι περιθωριακους επιστημονες που επιμενουν να ειναι "ρομαντικοι"...και να λενε αυτο που πραγματικα νομιζουν οτι ειναι αληθινο με αποτελεσμα να βρισκονται καπου μεταξυ ανυπαρξιας και ανυποληψιας για τον μεσο πολιτη της παγκοσμιας δυτικοκρατιας .)

Τι γινεται ομως με τον λαβκραφτ ...γιατι τα εγραψε αυτα τα αιρετικα?
Ο ανθρωπος εβλεπε τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως διαστρεβλωμενα μας τα παρουσιαζουν . Δεν εχαφτε την πασιφιστικη προπαγανδα που μας σερβιρεται και σημερα . Δειτε γυρω σας....δειτε το δουρειο ιππο. Οι ιδιοι που μας σερβιρουν τον πασιφισμο και τη διεθνη αμνηστια ειναι οι καταπιεστες και οι επιδοξοι εξουσιαστες ...ο μπιλ κλιντον και ο μπους και ο σαρον ειναι "οι ανθρωποι της ειρηνης " πραγμα που κανει ολους οσους ειναι εναντιον τους αυτοματα "τρομοκρατες" και "εγκληματιες πολεμου" ....Αυτοι που παραγουν τις θεωριες περι "μη βιας" ειναι οι μεγαλοι επιδοξοι βιαστες και επιβητορες της υφηλιου. Ειναι αυτοι που θελουν να ομογενοποιησουν ολους τους λαους και να εξαφανισουν τα "κακα" ανυποταχτα λιπαρα απ' το προσωπο της γης ....ΚΑΙ ΟΠΩς ΣΩΣΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΗΚΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ...οταν αρνουμαστε να δουμε την αληθεια γιατι ετσι μας βολευει.

Ποιος θα ηταν αρκετα ΨΥΧΡΑ ΛΟΓΙΚΟΣ για να κανει επιθετικο πολεμο ?
Μα η απαντηση εχει δωθει πια απ' την ιστορια ....και πως εκανε τον πολεμο αυτον πιο ευκολο γι αυτον ? με την προπαγανδα περι ειρηνης....με τον πολιτισμο ...με το πνευμα και ηθικη....πιο απλα με το κουτοχορτο περι ειρηνης που μας ταϊζει εδω και χρονια κατω απο διαφορες φιλοσοφιες...
θρησκευτικες πολιτικες κοινωνιολογικες παραλογες..κοντρα στην αληθινη μας φυση...που ειναι πια ντιανα?ειναι να αντιδρουμε στη βια που εξασκειται πανω μας ...μια χαρα τα ειπες μονη σου....πως θα αντιδρασουμε ομως ρε ντιανα οταν ολα και ολοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι οι μπαρατσαραδες δεν εχουν μυαλο ,οτι η αυτοδικια ειναι κακη, οτι το να ριξεις μπουνια στη μουρη των εξωγηινων δεν ειναι δημοκρατικο κτλ...

να σας πω τι γινοταν στην κινα καποτε?οι αυτοκρατορες ψηφιζαν νομους και εθεταν εκτος νομου τις πολεμικες τεχνες και εκτελουσαν οποιον τις εξασκουσε (ετσι αρχισε και το ταϊ τσι ...οτι και καλα ηταν χορος)...και αφηναν κι τον κοσμο αμορφωτο.
να σας πω τι γινετε σημερα ? επειδη οι "δημοκρατιες" φοβουνται την πρωτογονη φυση μας προσπαθουν να μας εκπολιτισουν για να μην τους πλακωσουμε ολους στο ξυλο και τους κρεμασουμε σε καμμια πλατεια τελικα.... και μας (δια)μορφωνουν οπως τους βολευει .

ΤΙΣ ΠΟΥΣΤΑΡΕς ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΤΡΑΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΛΑΚΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΞΥΛΟ?μα γιατι ειμαστε ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ κατα της βιας πολιτισμενοι και η αυτοδικια ειναι παρανομη ..
το ειπες και μονη σου ρε ντιανα οτι η βια νομιμοποιειται οταν βρισκομαστε σε αμυνα....οταν δεχομαστε βια .....Ε ΛΟΙΠΟΝ ENOUGH IS ENOUGH που λεει κι οσιλβερ σερφερ πανω στο μπλουζακι μου...εγω βλεπω τη βια που δεχομαι και αντιδρω καθε μερα....απειλω...ειμαι ο δημοσιος κινδυνος νο1...
ειμαι ενας αγροικος χοιροβοσκος και ειμαι περηφανος γι αυτο.

Αυτη ειναι λοιπον μια απο τις αντιρρησεις μου για τον κυριο αντιρρησια και τη παγιδα στην οποια επεσε πανω στην προσπαθεια του να κανει το σωστο
(αυτο αν θελουμε το πιστευουμε και φυσικα μια αλλη αντιρρηση μου ειναι οτι ο τυπος απλα ειναι λαμογιο οπως εξηγησα και σε αλλο ποστ και οπως ολοκαθαρα υποστηριξε και ο μαστερ του εμισσος ασπικ).

Διαβαζα καπου στο βημα απο εναν αριστερουλη γυαλουμπα δημοσιογραφο....στο στρατο λεει δε μαθαινεις τιποτα χρησιμο....

μπαααα! εγω εμαθα να ριχνω χειροβομβιδες και μου φαινεται οτι καπου μπορει να ειναι χρησιμο αυτο....εμαθα επισης να αναλαμβανω τις ευθυνες μου χωρις να προσπαθω να δικαιολογηθω σαν τον αντιρρησια μοναστηριωτη (πολυ ανεκπαιδευτος ο μοναστηριωτης...και μονο γι αυτο θα επρεπε να φαει αλλα πεντε χρονια στερηση εξοδου...και δυστυχως η πασιφιστικη προπαγανδα εχει εισχωρησει ακομα και στους εππαγγελματιες στρατιωτικους με αποτελεσμα να μη κανουν τη δουλεια τους σωστα)...

και ποια ειναι η δουλεια τους ?ακουστε γιατι κι αυτο στο στρατο το εμαθα...

ΝΑ μας προετοιμαζουν για πολεμο για να εχουμε ειρηνη....
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ,ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ,οτι λογω της δυτικοδημοκρατικης εξωγηινης προελευσεωςς πασιφιστικης προπαγανδας.

αν ο ψυχακιας ο γειτονας ,που θελει να σου γαμησει την δεκατετραχρονη κορουλα σου, πιστευει οτι θα τη βγαλει ατιμωρητος ,το πιθανο ειναι οτι θα το κανει δοθησης ευκαιριας...αν ομως ξερει οτι θα αυτοδικησεις μετα το κοβω λιγο αμφιβολο και μαλλον θα περιοριστει στη μαλακεια για να μην του κοψεις τ'αρχιδια. Αν ο αχορταγος ο γειτονας ,ορμωμενος απο την φυσικη ταση των ζωντανων οργανισμων
να παιρνουν την τροφη για τον εαυτο τους και τους δικους τους, θελει να σου φαει ενα μετρο απ' το χωραφι πιστεψει οτι μπορει να το κανει αυτο ατιμωρητα, μαλλον θα το κανει...αν ομως ξερει οτι θα του χωσεις το στυλιαρι στον κωλο μολις κουνηθει, το θεωρω μαλλον απιθανο ακομα και να σκεφτει να σου κλεψει τη γη.

αυτος που εχει νοιωσει τη βια στο πετσι του ντιανα δεν τη στρεφει προς τους αδυνατους ...εκτος κι αν ειναι ψυχακιας. Οπως ψυχακια και αμορφωτο τον θελει ο εξουσιαστης κι ετσι τον διαμορφωνει...

Αρα για μενα, που βλεπω την πραγματικοτητα οπως την αντιλαμβανομαι με τις αισθησεις μου καθε μερα και οχι οπως θελει να μου την παρουσιασει η εμμισθη επιστημη με τις μελετες της και η εμμισθη αμπελοστρεβλοσοφια ,
και η εμμισθη πολιτικη ,που βλεπω οπως εβλεπε κι ο ερμος ο λαβκραφτ ,
η βια ειναι το τελευταιο καταφυγιο του αδυνατου.....και αυτη η βια δεν ειναι τυφλη αλλα στρεφεται κατα των επιδοξων εξωγηινων γαμιαδων μου.

ΟΧΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕ ΘΑ ΣΑς ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΡΦΩΣΕΤΕ Τη ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΚΕΡΑΙΑ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΑς ΤΟΝ ΚΑΡΦΩΣΩ ...επρεπε να φωναξει ο καρτμαν στους εξωγηινους που τον απηγαγαν και του ΤΗΝ καρφωσαν την κεραια στον κωλο....ειναι διδακτικο το σαουθ παρκ ετσι ?
ςΠΛΕΦΤΥΒΟΥ666

Δημοσίευσηαπό escobar » Σάβ Νοέμ 27, 2004 4:30 pm

λευτεριά στον Μωναστηριότη γιατί το είπε και ο Ηατζηστεφάνου.

α ρε χατζηστεφάνου,μήπως είσαι και μέλος της Δ.Αμνηστίας ?
τόσο επιφανής άνθρωπος δεν γίνεται κάτι θα κάνεις και εσύ για
να δώσεις τα φώτα σου στην ανθρωπότητα.

μετά την δήλωση του εθνικού συμβόλου του ελληνικού ιδεαλισμού
Π.Χατζηστεφάνου νομίζω πως το θέμα τελείωσε οριστικά...
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Νοέμ 17, 2005 9:09 am

α, παρεπιμπτόντως!
πριν κανα μήνα, είχα πάει στο μοναστηράκι σε μια έκθεση φωτογραφίας του κ. αθανασιάδη, για το ιράν αφγανιστάν.
ανάμεσα στις φωτο, είχε και κάτι δικούς μας που πίνανε φραπέ στην καντίνα τους. τον ρώτησα μήπως τους πήρε φωτογραφία στη λειβαδιά, και όχι μου είπε, στο αφγανιστάν τους είχε πάρει φωτογραφία, και είχε πάρει και άδεια από τη μονάδα τους εκεί, και του ζήτησαν να λέει ότι αναλάμβαναν ειρηνοποιά έργα, πράγμα που στην κουβέντα μας επαλήθευσε και ο ίδιος. έχτιζαν γέφυρες και νοσοκομεία.
πάντως ήταν και μάλλον είναι εκεί.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Παρ Δεκ 23, 2005 11:38 pm

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΕΡΩΤΑ; Ε; :D :D :wink:
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Δεκ 23, 2005 11:42 pm

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΕΡΩΤΑ...;
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Σάβ Δεκ 24, 2005 6:24 am

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΙΚΟ ΕΡΩΤΑ.....;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΣ ΕΡΩΤΑΣ!

ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΔΗΛΑΔΗ! :wink:
:D
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Σάβ Δεκ 24, 2005 1:32 pm

ΜΕΣΑ ΠΟΥ...; ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΣΤΟΜΑΤΙΚΟΣ, Ο ΠΡΩΚΤΙΚΟΣ, Ο ΑΥΤΙΚΟΣ (ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ "ΠΑΡΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ"...;)...
ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΔΟΙΑΚΟ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΔΗ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ (Ή ΟΛΑ...) ΜΕΣΑ;
ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣ...

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό TARZAN010 » Σάβ Δεκ 24, 2005 7:58 pm

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!
ΕΣΥ ΤΟ ΠΑΣ! ......ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΕΓΩ!

ΠΕΤΑΞΑΜΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΕΚΕΙ! ΠΕΡΑ! ....ΤΩΡΑ! ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ! ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕΣΑ!!

Ε! ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΑ!

ΚΑΙ ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕΝΑ! ΠΑΡΑΛΥΠΟΝΤΑΙ!

ΜΠΗΚΕΣ!;
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
TARZAN010
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Σάβ Δεκ 24, 2005 8:15 pm

ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ... ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... ΠΕΡΙΤΤΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΛΕΞΗ "ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ" ΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ "ΕΡΩΤΑ"; ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ: ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΠΩΣ ΑΝ ΓΡΑΦΟΤΑΝ "ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΩΤΑ" ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΟΥΣΑΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΛΑΤΩΝΙΚΟ ΕΡΩΤΑ; ΑΥΤΟ -ΕΜΜΕΣΩΣ- ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΡΟΣΒΟΛΗ... ΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟΣΚΕΦΤΕΙΣ!
ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΣ; Ή ΟΛΑ ΕΓΙΑΝΑΝ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ;
ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ...

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης