επικαιρότητα

Δεν πας στον πόλεμο;Πήγαινε φυλακή!

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Σεπ 24, 2004 11:09 am

Τελος, η περιπτωση Μοναστηριωτη δεν ειναι σιγουρα ευκολη κι ουτε με ελαφρια καρδια μπορει να παρει κανεις θεση υπερ η κατα. Αυτο που εχω να παρατηρησω ομως ειναι οτι σαν πολυ βαρυα μου ακουγεται η καμπανα, κοντα 4 χρονια φυλακη! Εδω στην Αμερικη, που στο κατω-κατω ο πολεμος στο Ιρακ ειναι δικος τους, αντιστοιχοι "αρνητες", "αντιρρησίες", οπως θες πες το, που αρνουνται να πανε ή να επιστρεψουν στο Ιρακ τιμωρουνται με 6μηνες εως 12μηνες ποινες. Εδω για αλλη μια φορα, "αμερικανικωτεροι των αμερικανων";

σωστη τοποθετηση

ακομα κι αν πιστευεις σ αυτες τις στρατοκρατικες μπουρδες πες μου...

ειναι ΔΙΚΑΙΟ να μπει καποιος 3 χρονια φυλακη επειδη αρνηθηκε να παει στο μετωπο? επειδη θελησε να παραιτηθει απο το στρατο? επειδη δε θελησε να φερει σε πιθανο κινδυνο ακομα και τους συναδελφους του που πιθανον θα τον χρειαζονταν εκει καποια στιγμη? επειδη αρνηθηκε να παει σε πολεμο? επειδη ισως και να ΧΕΣΤΗΚΕ απο φοβο για τη ΖΩΗ ΤΟΥ? επειδη επελεξε ΤΩΡΑ να σταματησει?

πρεπει αυτος ο ανθρωπος να παει 3 χρονια φυλακη?

ειναι ΔΙΚΑΙΟ?

οτι και να μου πειτε, η ποινη του δεν αντιπροσωπευει το "αδικημα" που διεπραξε, ακομα κι αν θεωρουσε κανεις πως ειναι λιποτακτης (που απλα ειναι το συνηθες κατηγορητηριο σ αυτες τις περιπτωσεις)

κι ο λογος τελικα που δεν τον κοιταζουμε με συμπαθεια ειναι πως ειναι ΕΠΥ, δηλαδη δεν ειναι απλος φανταρος.

με την ιδια ομως λογικη κι ενας απλος φανταρος απέχθεια θα προξενησει σ εναν αντιρρησια συνειδησης, οταν με τη σειρα του αρνηθει να παει στο μετωπο κ.ο.κ.

η αρνηση και η επιλογη μας πρεπει να ειναι δικαιωμα... λεω ο μωρος...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Σεπ 24, 2004 11:29 am

Έμ πέστα ρε θανάση ότι μπήκε και η διεθνής αμνηστία στη δουλειά.
Τώρα επιβεβαιωνόμαστε πλήρως για το καραγκιοζιλικι του πράγματος.
Και μαζί με το κερασάκι της διεθνούς αμνηστίας,έχουμε και την ακροδεξιά ή ψευτοπροοδευτική γαρνιτούρα από τους διάφορους φωστήρες όπως και εδώ μέσα (μιάς και είπα φωστήρες,αυτός ο φωστήρας που έπαιζε κάποτε στην πρώτη εθνική και είχε κερδίσει και τον ολυμπιακό ακόμη,υπαρχει ή διαλύθηκε; δέν υπάρχει κανάς διεθνής οργανισμός να τον βοηθήσει; ).

Ρε διανάθενα,το σόι αντιρρησίας συνείδησης είναι αυτός ο μοναστηριώτης,που παέι και κατατάσεται εθελοντικά στο στρατό;
Σάν πολυ επιλεκτική δέν την βρίσκεις την συνείδησή του;

Όποιος είναι μάγκας και ιδεολόγος διανάθενα,κάθεται να υποστεί και τις συνέπειες μετά.
Αλλοιώς άν προτάσει την δήθεν ιδεολογία του,για να γλυτώσει την φυλακή που ισχύει για όλους τους λιποτάκτες (ιδεολόγους και μή),αυτός δέν είναι ιδεολόγος.
Είναι ένας μπαρούφας του κερατά.
Αλλά θα μου πείς και οι ιδεολόγοι τι είναι σήμερα έτσι όπως γίνανε;

Μέγα Λέφτυ όταν βγείτε να παρετε την πόλη με τον βασιλιά μπροστάρη,φροντίστε καλού κακού να φοράτε και φρεσκοπλυμένα σώβρακα,διότι τώρα δέν είμαστε όπως στις αρχές του εικοστού αιώνα.Τώρα υπάρχει τηλεόραση και τα δείχνει όλα.Μήν μας ρεζιλέψετε στους βαρβάρους και μας πούν και βρώμικους εκτός από ανόητους που όντως είμαστε.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Σεπ 24, 2004 12:16 pm

Μπα και η Διεθνης αμνησια

που κάνει τον εθελοντή- πιο βλάκα;

αλλα οι εθελοντές ειναι το άλλοθι των πονηρών...

Ποιος "εθελοντισμός" οταν δεν πηραν 30% αυξηση μισθου (σαν τους εθελοντές που στείλαμε στο Αφγανιστάν....)

Ανθρακες ο εθελοντισμός όταν ο θησαυρός είναι ένα φράγκο το ιδεώδες (για τους εθελοντές)

Θέμα χρημάτων πάλι;

Πώς το μαντέψατε;

πα-πα-ράθυρα...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Σεπ 24, 2004 12:23 pm

πα-πα-ριασα με το login ΓΜΤ
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Σεπ 24, 2004 1:19 pm

Ελα άτομαντ...άντε γράψε κάτι να έχουμε να σκεφτόμαστε.... :P
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Σεπ 24, 2004 2:03 pm

Μα έγραψα….σαν Guest .....Διάνα .

Τέλος οι εθελοντές, έρχονται οι εθελοντές των αγρών.

Οι μισθοφόροι φεύγουν για τις χώρες των κυνοκέφαλων και των ψαροφάγων· οι νοικοκύρηδες καρφώνουν τις αξίνες τους στο σώμα της μάνας γης, ενώ οι νέοι παίρνουν τα σπαθιά τους να φυλάξουν τα περάσματα και να συντύχουν νεράιδες και βοσκοπούλες.

Δεν έχεις καιρό για παλιά τραγούδια.

Νέα σουξέ έχουν βγει στην αγορά.

Με ωραία φορέματα πολύχρωμα· τα αραδιάζουν στο παζάρι οι έμποροι, όσα πουληθούν να πουληθούν, όσα πουληθούν να αγοραστούν, φερμένα από χώρες μακρινές, ξακουστές για τα μπαχαρικά τους, όσα πουληθούν θα τραγουδηθούν, τα άλλα θα φύγουν για άλλες πόλεις

κύκλο, κύκλο μέγα, κάνουν οι καμηλιέρηδες πάνε και φέρνουν, πάνε κι έρχονται, πάνε και φεύγουν...

Τώρα, καθώς το φθινόπωρο είναι εδώ το καλοκαίρι ακόμα με πείσμα είναι μπροστά σου.

Και συ γελάστηκες, όπως την πατάνε οι μυγδαλιές, και άνθισες.

Σωστά!

Σωστά άνθισες κι αμάραντη να μείνεις!

Παίρνε κεφάλια απ' τα σουξέ, φεύγα μισθοφόρος για τα Σούσα, μάζευε φωτογραφίες για το τζάκι σου, για να τις καις χωρίς να τις κοιτάς σαν έρθει ο καιρός πάνω απ' το τζάκι σου να κρεμάσεις την ασπίδα σου.

Μα, ώς τότε, έχεις πολύ Κούγκι μπροστά σου, έχεις πολύ δρόμο για τον Γάγγη, είσαι ακόμα ο «ʼνθρωπος που θα γινόταν βασιλιάς», όπλισε τα χιλιόμετρά σου και ζήσε τις σελίδες σου.

** Στο μεταξύ, εμείς εδώ, αναμεταξύ μας, τι έχουμε;

«Καθαρή κοροϊδία»

εγώ, πάντως, δεν θα έστελνα τα παιδιά μου εκεί και, επομένως, προτείνω στους ιθαγενείς δορυφορίσκους του ΝΑΤΟ, να πάνε οι ίδιοι ως μίσθαρνοι εθελοντές ή να στείλουν τις κόρες τους εκεί, επιτοπίως, «για τα εθνικά συμφέροντα».

Διότι δεν είμαστε αποικιακό μισθοφορικό μπουλούκι, όπως οι Αμερικανο-Βρετανο-Γάλλοι-Ιταλοι.

Υπάρχουμε ως πολίτες-οπλίτες.

Οι στρατοί τους είναι μισθοφορικοί και οι στρατιώτες στρατολογούνται από δεξαμενές θυμάτων, δηλαδή τα κατώτερα οικονομικά στρώματα των κοινωνιών τους.

Για παράδειγμα, οι στρατιώτες των ΗΠΑ είναι κυρίως φτωχοί μαύροι, Πορτορικάνοι και άλλες μειονότητες.

Η Ελλάδα έφτιαξε μισθοφορικό στρατό, ενώ οι «εθελοντές» στρατιώτες μας τα χρήματα είχαν ανάγκη .

Καλο Σ/Κ.... παω εθελοντης για κουκιά στο κτήμα
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό escobar » Παρ Σεπ 24, 2004 2:12 pm

και άντε πάλι τα ίδια.

έρχεσαι εσύ και τον δικαιολογείς ως αντιρησία συνείδησης και του προσάπτεις ακόμα και το ελαφρυντικό του φόβου.
και μετά έρχομαι εγώ και τον κατακρίνω επειδή ούτε μπορώ να αντιληφθώ έναν εθελοντή στρατιωτικό ως αντιρησία και επειδή πιστεύω πως ούτε ο φόβος ούτε καμία άλλη δικαιολογία αρκεί για να τον αθωώσει στην συνείδησή μου.

ο καθένας έχει την άποψή του και το βλέπει απο τη δική του σκοπιά

το μόνο σίγουρο είναι πως ο φίλος μας δεν κρίνεται από εμάς αλλά απο το αρμόδιο στρατοδικίο και τους νόμους του στρατού.
όταν λοιπόν υπόγραφε τα χαρτιά της κατάταξής του γνώριζε (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζει) πώς εκτός από το πόσα ευρόπουλα τσεπώνει και τις υποχρεώσεις του.

και το στρατωδικείο νόμιμα τον καταδίκασε σε 3 χρόνια φυλάκιση και δεν χωράει αμφιβολία αφου έχει συγκεκριμένη πολιτική και νομικό πλαίσιο για να εξυπήρετει τα έννομα συμφέραντα της καλής λειτουργίας του στρατού.

στο στρατό δήλωσε εθελοντής και όχι στον αθήνα 2004
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Παρ Σεπ 24, 2004 4:56 pm

escobar έγραψε:και το στρατωδικείο νόμιμα τον καταδίκασε σε 3 χρόνια φυλάκιση και δεν χωράει αμφιβολία αφου έχει συγκεκριμένη πολιτική και νομικό πλαίσιο για να εξυπήρετει τα έννομα συμφέραντα της καλής λειτουργίας του στρατού.

Να μου επιτρεψεις να εχω καποιες αμφιβολιες οτι η φυλακη και οι εξοντωτικες ποινες "εξυπήρετουν τα έννομα συμφέροντα της καλής λειτουργίας του στρατού" οπως λες. Το οτι νομιμα το στρατοδικειο τον καταδικασε ειναι σιγουρο. Αρκετα δικαια ομως; Η επειδη ειναι εμμισθος στρατιωτης ο αλλος οι αντιληψεις μας περι δικαιου και επιεικιας πανε περιπατο;

Φιλε μου, σε εκστρατεια ειναι λαθος να στελνεις οποιον δεν θελει να παει ειτε γιατι δεν πιστευει στο σκοπο σου ειτε γιατι φοβαται τοσο πολυ ωστε να προτιμαει τον εξευτελισμο και την ποινη που συνοδευει τον "ριψασπη" αντι να σε ακουλουθησει στο μετωπο. Οταν εχεις τετοιους "καταναγκασμενους" στρατιωτες και επιμενεις να τους χρησιμοποιησεις, τοτε, και τους στρατιωτες σου τους στελνεις για σφαγη (δυσκολα καποιος επιβιωνει σε μαχη που δεν την πιστευει) και τον πολεμο θα χασεις. (γαι να μην ξχνιωμαστε, ο Μεγας Αλεξανδρος με 30.000 στρατιωτες που πιστευαν την εκστρατεια τους, ισοπεδωσε εκατονταδες χιλιαδες μισθοφορους. και κοντεψε να κατακτησει σχεδον ολη την Ασια..).

Μηπως θαπρεπε να ζητησουν ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αποστολη στο Ιρακ; Ειναι σιγουρο οτι οχι ενα πλοιο θα στελεχωναν, αλλα ναυτικη μοιρα ολοκληρη! Με τις εξοντωτικες ποινες παντως και με αναρθρες κραυγες ενθεν και ενθεν, το προβλημα μαλλον δεν αντιμετωπιζεται..

Προσοχη. Δεν μιλαμε για την περιπτωση εθνικο-αμυντικου πολεμου οπου ο εχθρος ειναι ante portas. Εκει καθε μορφη "αρνητισμου" και "αντιρρησης συνειδησεως" ειναι κατεξοχην αντικοινωνικη συμπεριφορα και ισως η εσχατη και απολυτως ατιμωτικη πραξη οπου και βαρεια πρεπει να ειναι η ποινη και αμειλικτη, (παντα ομως να επιβαλεται μεσα απο νομιμες διαιδκασιες).

Και παντοτε να μη ξεχναμε οτι στη τελικη, αλλο Εβρος κι αλλος Τιγρης και Εφρατης..
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

Δημοσίευσηαπό escobar » Σάβ Σεπ 25, 2004 6:03 am

μοναχικέ λύκε

δεν είπα ότι ο έβρος με τον εφράτη είναι το ίδιο ούτε να στέλνουν στον πόλεμο όσους διαφονούν διότι συμφωνω πως τότε τους στέλνουν στη σφαγή και την ήττα.
μάλλον δεν είχα διατυπώσει ξεκάθαρα την πρ'οτασή μου.
θέλω να πώ ότι καλώς ή κακώς ο στρατός κρίνει όπως κρίνει σύμφωνος με τους δικους του νόμους,λογική,ηθική και πρακτική.
και κρίνει ορθά για όσους αποδέχονται να τον υπηρετήσουν αφού όλοι μας ξέρουμε πως στην ελλάδα δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα νοσοκομείο πόσο μάλλον ο στρατός.

Υ.Γ.έπαιζες μοναχικό παιχνίδι,Dungeons & Dragons,Vampire και τα ρέστα?
μήπως πήγαινες και στην καίσσα παλιότερα?
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Σάβ Σεπ 25, 2004 11:53 am

Ρε παιδιά, για ποιο δίκαιο μιλάτε? Που υπάρχει δικαιοσύνη στη διεξαγωγή πολέμων και στον επεκτατισμό?
Δεν ξέρω αν φταίει ή όχι ο μοναστηριώτης, αν είναι σωστή η ποινή ή όχι. Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι όταν σκοτώνονται τα παιδάκια σε καιρό ειρήνης μέσα σε στρατόπεδα – τα οποία παιδάκια μάλιστα τα έχουν αναγκάσει να υπηρετήσουν για την διατήρηση της μορφής του "δημοκρατικού" πολιτεύματος (οξύμωρο? Παράλογο?) – κανένας γαλονάς δεν περνάει στρατοδικείο έστω για αμέλεια. Εκεί ποιος έχει ευθύνη? Εκεί που είναι το δίκαιο?
Θα συμφωνήσω, άλλο έβρος κι άλλο ευφράτης … στον ευφράτη δεν άνοιξε ούτε ρουθούνι ελληνικό …
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης