επικαιρότητα

Δεν πας στον πόλεμο;Πήγαινε φυλακή!

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Σεπ 23, 2004 1:45 pm

ευχαριστώ γι αυτό το μήνυμα.
με κάλυψε πλήρως.
η μόνη μου δυσκολία είναι η αναφορά στη λέξη 'δολοφονίες', του ιρακινού λαού, με την οποία δε συμφωνώ. είναι ψυχρή και δε μ' αρέσουν οι χαρακτηρισμοί μέσα στα περιγραφικά κείμενα, ή τα κείμενα λογικής, όπως αυτό του μοναστηριώτη. είναι απολύτως λογικό να θεωρεί κανείς ότι δεν είναι καθήκον του να πάει να εμπλακεί με το σώμα του στρατού στο οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη πέραν της πατρίδας του, και μάλιστα για λόγους εξουσιαστικούς, ή να εμπλακεί με το σώμα του στο ίδιο θέμα. δε λέμε ότι είμαστε υπέρ της ζωής;
τι κάνουμε τώρα;
τι λέτε;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Σεπ 23, 2004 1:57 pm

Τι να κάνουμε τώρα;
Ε! τι άλλο να κάνουμε! Τώρα θα σηζητήσουμε αν έχει δίκιο η Διεθνής Αμνηστία! Τι άλλο περιμένεις να κάνουμε; :o
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

να μην το εγραφα παλι?δεν αντεξα

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy76 » Πέμ Σεπ 23, 2004 2:30 pm

Pacifist War Song - 1917
by H.P. Lovecraft

We are the valiant Knights of Peace ειμαστε οι γενναιοι ιπποτες της ειρηνης
Who prattle for the Right: που παπαριαζουν(φλυαρουν) για την ειρηνη
Our banner is of snowy fleece, η σημαια μας ειναι λευκη μαλακη χνουδατη
Inscrib'd: "TOO PROUD TO FIGHT!" και γραφει "πολυ περηφανος για να πολεμησω

By sweet Chautauqua's flow'ry banks στις ανθισμενες οχθες ποταμιων
We love to sing and play, παιζουμε και τραγουδαμε την αγαπη
But should we spy a foeman's ranks! αλλα μολις μυρισουμε εχθρο
We'd proudly run away! την κανουμε περηφανα.

When Prussian fury sweeps the main οταν των εχθρων τα φουσατα περασουν σαν το λιβα που καιει τα σπαρτα
Our freedom to deny; για να μας στερησουν την ελευθερια δεν παραπονουμαστε για τους τυρρανικους νομους
Of tyrant laws we ne'er complain;
But gladsomely comply! αλλα συμβιβαζομαστε ολο χαρα

We do not fear the submarines δε φοβομαστε ουτε τα υποβρυχια
που οργωνουν τις θαλασσες
That plough the troubled foam;
We scorn the ugly old machines - περιφρονουμε τα παλιοσιδερα και
And safely stay at home! μενουμε στην ασφαλη αγκαλιτσα του καναπε μας.

They say our country's close to war μας λεν οτι η πατριδα μας περιμενει πολεμο
And soon must man the guns; και πρεπει να παρουμε τα οπλα
But we see naught to struggle for - αλλα εμεις δε βλεπουμε λογο να πολεμαμε
We love the gentle Huns! τους ευγενεις εχθρους μας τους αγαπαμε

What though their hireling Greaser bands τι κι αν λιγδιαρηδες μισθοφοροι
Invade our southern plains? εισβαλλουν στα χωραφια μας
We well can spare those boist'rous lands, τους τα χαριζουμε τα παλιοχωραφα και
Content with what remains! ας ειμαστε ευχαριστημενοι μ'οτι μας περισσευει

Our fathers were both rude and bold, ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕς ΜΑς ΗΤΑΝ ΑΞΕΣΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΙ
And would not live like brothers; ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΖΗΣΟΥΝ ΑΔΕΛΦΩΜΕΝΟΙ
But we are of a finer mould - ΑΛΛΑ ΕΜΕΙς ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ(MOYXΛIAΡΙΚΟ) ΚΑΛΟΥΠΙ (mould = kaloypi = moyxla..logopaignio)
We're much more like our mothers! ΠΗΡΑΜΕ ΑΠ' ΤΙς ΜΑΜΑΔΕς ΜΑΣ.

εμπιστευομαι περισσοτερο τον λαβκραφτ απ' την διεθνη αμνηστια...
wpleftyboy76

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Σεπ 23, 2004 2:34 pm

Λευτερη αυτά τα λέει ο Πλεύρης. :(
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Πέμ Σεπ 23, 2004 5:13 pm

dianathenes έγραψε:Λευτερη αυτά τα λέει ο Πλεύρης. :(

Σημασια δεν εχει ποιος το λεει σημερα, σημασια εχει ΠΟΤΕ το ειπε ο (τουλαχιστον σε οτι αφορα στις κοινωνικες του πεποιθησεις, αμφιλεγομενος) Λαβκραφτ. Ειναι φανερο οτι ο wpleftyboy76 αγνοει τι 'επαιζε' στην Ευρωπη το 1917 και ποιο ηταν το κλιμα στην Αμερικη (ΗΠΑ) την ιδια περιοδο. :roll:
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Σεπ 23, 2004 7:30 pm

άκομψη πάντα η ειρωνία όταν είναι επιθετική
μπορεί και να κάνω λάθος
ο πλεύρης ή ο μιτεράν; υπήρχαν φορές που έλεγαν παρόμοια
λέφτυ, βαποράκι σε κάνανε;
πώς θα βοηθήσουμε έναν άνθρωπο;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboyggg » Πέμ Σεπ 23, 2004 9:52 pm

μοναχικε λυκε...
φιλε μου καλε, καλε μου φιλε...(εξιπιτιδισ χιουμουρ)
ειναι φανερο οτι ο λαβκραφτ δεν ηξερε τι παιζοταν στην ευρωπη εκεινη την περιοδο περισσοτερο απ' οτι ξερω εγω τωρα τι παιζοταν στην ευρωπη διοτι ο ανθρωπος ηταν στην αμερικη και το μονο που μπορουσε να τον ενημερωσει ηταν μερικες εφημεριδες και κανα ραδιο που και που....ενω εγω τωρα χαρη στην ιστορια και τα βιβλια της ειμαι στη ευτυχη θεση να ξερω περισσοτερα απ' οτι ηξερε ο λαβκραφτ ..τουλαχιστον για την ευρωπη που δεν την ειδε ποτε ουτε καν στην τηλετυφλωση.

κατα τη γνωμη σου ειναι πολυ διαφορετικα τωρα τα πραγματα?
δηλαδη δεν υπαρχει ενας κοινος εχθρος (βλεπε ουννοι) που πρεπει ολοι μαζι να τον πολεμησουμε ?
και με τι κατα τη γνωμη σας θα τον πολεμησουμε? με κατεβασμενα σωβρακα στις δεξιωσεις και λουλουδια ? με ροκφορ μαυρο χαβιαρι και σαμπανια? με σαντιγυ καΙ ΦΡΑΟΥΛΕς ΜΗΠΩς? φυσικα οχι...με μπουνιες με κλωτσιες με ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ και με οπλα αγαπητε μου.Αν ο καθε μαλακας αρνειται να σηκωσει το οπλο πολυ συντομα οι "βαρβαροι " θα μας παρουν τα σωβρακα και θα κανουν παρτυ με τις γυναικες και τα παιδια μας...εσυ τωρα βαλε στη θεση των βαρβαρων οποιον θελεις... εγω βαζω τους εξωγηινους..εσυ βαλε τους κακους αμερικανους και οι κακοι αμερικανοι ας βαλουν τους κακους μουσουλμανους φανατικους και την αλ καϊντα...

ΜΕ ΤΙς ΠΟΡΔΕΣ ΔΕ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΑΥΓΑ και το αποδειξε αυτο η διεθνης αμνηστια καθως δεν καταφερε ποτε να βρει εστω και εναν αγνοουμενο κυπριο ...και δεν καταφερε ποτε να σβησει τον ανθρωπινο πονο....γιατι τ'αυται ατων εξωγηινων ειναι βουλωμενα ...δεν αρκουν οι ευγενικες φωνες για να ξεβουλωσουν...θελουν τζαμπα και ξυλο για να ξεβουλωσουν...

οσοι δεν αναγνωριζετε τη βια σαν το μεγαλυτερο μεσο πιεσης ...εθελοτυφλειτε.

οσοι επιμενετε να πιστευετε στους δουρειους ιππους (τυπου οργανωσεων και ιδεων) ειστε αξιοι της μοιρας σας....

για μενα ειστε συνενοχοι σε ολα τα εγκληματα και σας αξιζει κρεμασμα στην πλατεια σε ενδεχομενο λαϊκο δικαστηριο....

χωρις οπλα και αιμα θα ημασταν τωρα χανουμακια η κουρδοι στα βουνα.

κυταξτε τι υποστηριζει η διεθνης μαλακεια ....

"Η Διεθνής Αμνηστία θεωρεί αντιρρησία συνείδησης κάθε άνθρωπο που, για λόγους συνείδησης ή βαθιάς πεποίθησης, αρνείται να εκτελέσει υπηρεσία σε ένοπλες δυνάμεις ή να έχει οποιαδήποτε άλλη άμεση ή έμμεση συμμετοχή σε πολέμους ή ένοπλες συγκρούσεις.

Περιλαμβάνονται και οι κληρωτοί ή επαγγελματίες στρατιώτες που αναπτύσσουν αντίρρηση συνείδησης μετά την κατάταξή τους στις ένοπλες δυνάμεις"

"δεν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση να εκπέσουν από το δικαίωμα να υπηρετούν εναλλακτική πολιτική υπηρεσία, ακόμα και σε καιρό πολέμου,"

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ...δηλαδη αν μας την πεσουν ας πουμε οι εξωγηινοι εμεις να παμε να σηκωνουμε τηλεφωνα στον οτε και να περιμενουμε να μας σωσουν ποιοι? ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Η ΟΙ ΓΕΩΡΓΙΑΝΟΙ?
και δεν το λεω αυτο με καμμια διαθεση ρατσιστικης περιφρονησης για τους εν λογω λαους...ισα ισα που το λεω με θαυμασμο γιατι διατηρουν ακομα ιχνη πρωτογονης δυναμης και περηφανιας...πολεμικης αρετης...

εσυ μοναχικε λυκε διατηρεις την πολεμικη σου αρετη?
μηπως την θεωρεις περιττη ? προσεξε τι θα απαντησεις γιατι ειναι ερωτηση παγιδα.

Ντιανα και ε ξερετε και οι δυο ποσο εκτιμω τη γνωμη σας....μη βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα και ετικετες....

γεγονος ειναι οτι ο Πλευρης εχει να πει πολλα και οταν μου δινετε η ευκαιρια τον ακουω χωρις προκαταληψη...ακομα κι αυτον...ξερω οτι μιλαει περιχαρακωμενος στις θεσεις του αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολα οσα λεει ειναι αχρηστα ...
εσεις το κανετε αυτο ? η κλεινετε τ' αυτια με αηδια ? και αν μεν τα κλεινετε
οπως κανουν οι περισσοτεροι προσεξτε διοτι η δικια σας συμπεριφορα ειναι αυτη που εσεις οι ιδιες θεωρειτε λαθος .Εχω δει πολλους μεγαλους δημοκρατες να ειναι ακομα πιο περιχαρακωμενοι στις αποψεις τους περι κοινοβουλευτισμου ( ντεμεκ δημοκρατιας) και να εκφραζουν δημοσια αποψεις τυπου "δε μιλαω με τον κυριο γιατι ειναι φασιστας" ...κανοντας ετσι προφανη τα δημοκρατικα τους ενστικτα.

ξερετε οτι οσες φορες (και ειναι αρκετες) εδω μεσα με χαρακτηρισαν φασιστα κτλ...αντεδρασα φωναζοντας HEIL HITLER.....γιατι ?

δεν ειμαι οπαδος του χιτλερ και του πλευρη και ουτε πιστευω στις ρατσες και την καθαροτητα του αιματος της οποιας φυλης....τοτε γιατι?

ΓΙΑΤΙ δε μου αρεσουν οι δηλωσεις πολιτικων πεποιθησεων και μετανοιας και ουτε πιστευω οτι πρεπει να καθομαι εξ'αριστερων του προεδρου για να κερδισω τον παραδεισο του κοινοβουλευτισμου. Δε θελω να συμμετεχω στο παιχνιδακι των ΑΛΛΩΝ....εχω δικο μου παιχνιδακι .

ΜΠΑΪ ΔΕ ΓΟΥΕΪ διαβασε κανεις τη συνεντευξη θεοδωρακη στην εβραϊκη εφημεριδα?οπου κατηγοσουσε τους σιωνιστες γιατι ελεγχουν το παγκοσμιο εμποριο ,τα ΜΜΕ και τον κυνηγανε γιατι ειναι ελλην? ΒΡΕ ΜΠΑς ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟς ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΥΡΗ?ΒΡΕ ΜΠΑς ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΧΙΤΛΕΡΙΚΟς ?(φυσικα ειναι γνωστο οτι δε συντασσομαι ουτε με τον θεοδωρακη και τις αποψεις του περι τιραντας και εξαργυρωσης αριστερου παρελθοντος ..ουτε ο σαββοπουλος να ηταν..εχω το δικο μου παιχνιδακι εγω και το ξερετε και οι δυο).

Αυτα και παρτε κανα βιβλιο του πλευρη να διαβασετε πριν τον αποριψετε γενικα και επειδη δεν τον γουσταρε ο μακαριτης ο ραφαηλιδης (αλλο στραβοξυλο κι αυτος ).
wpleftyboyggg

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Σεπ 24, 2004 12:51 am

Καλέ μου Λευτέρη πριν σου απαντήσω να ξέρεις ότι σε δέχομαι όπως είσαι.
Καμιά πολιτική πεποίθηση για μένα δεν είναι ικανή να σταθεί πάνω από τον ʼνθρωπο.
Γιατί στο όνομα των πολιτικών πεποιθήσεων έχουν γίνει αίσχη εις βάρος του Ανθρώπου.
Προέρχομαι από στρατιωτική οικογένεια και τον εμφύλιο τον παρακολούθησα μέσα από οικογενειακά δράματα. Σε βεβαιώ ότι το δίκιο δεν ήταν πότε από το ένα μέρος.
Δεξιός, αριστερός, φασίστας και κομμουνιστής είναι όροι που δε με τρομάζουν πλέον γιατί από πίσω κρύβεται συνήθως ο φανατισμός. Σε μια Δημοκρατία όμως όλοι έχουν φωνή.

Στο κείμενο που διάβασα παραπάνω σημείωσα μερικές εκφράσεις που κτυπούν δυσάρεστα μέσα μου. Παραδείγματος χάρη: .Αν ο καθε μαλακας αρνειται να σηκωσει το οπλο/« οι βαρβαροι»/ η διεθνης μαλακια ( για την Δ.Α) και όμως παρακάτω μιλάς για .....«περιχαρακωμένες θέσεις»....αυτοί οι χαρακτηρισμοί σου όμως δεν προδίδουν άνθρωπο με περιχαρακωμένες θέσεις;

Τι θα πει «ο κάθε μαλάκας»; Ο καθένας δεν έχει δικαίωμα λόγου που να απορρέει από την ιδεολογία του; Εσύ αυτό δε κάνεις αυτή τη στιγμή; Θα ήθελες να σε πω μαλάκα;

Έπειτα, γιατί είναι "βάρβαροι" οι εχθροί; Κάθε πολεμιστής βάρβαρο θεωρεί τον εχθρό του. Εμάς οι τούρκοι μας λέγανε γκιαούρηδες, άπιστους; Τέτοιοι είμαστε; Και τέλος γιατί η Διεθνής αμνηστία είναι μαλακία; Με το έργο της χιλιάδες άνθρωποι έχουν ανακτήσει την ελευθερία τους και τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα τους. Θα καταργήσουμε όλο το έργο της επειδή απέτυχε στην "ελληνορθόδοξη" Κύπρο;

Έπειτα, γιατί να ακούσουμε τον Πλεύρη και να μην ακούσουμε και τον αντιρρησία. Γιατί στον ένα ανοίγουμε το αυτί και τον άλλον τον φιμώνουμε; Δεν είναι αυτό «προκατάληψη» την οποία καταδικάζεις;

Ας έλθουμε λοιπόν στο θέμα που σε τσούζει. Ο πόλεμος. Πρέπει να πολεμάμε; Συζητιέται Λέφτυ. Ο καθένας που πολεμάει πιστεύει ότι κάνει ένα δίκαιο πόλεμο. Το θέμα είναι, αν πράγματι είναι ή αν κρυβόμαστε πίσω από συνθήματα όπως « θα μας πάρουν τα σώβρακα και θα κάνουν πάρτι με τις γυναίκες και τα παιδία μας» για να φανατίσουμε ΑΠΛΑ.

Κάποτε έκανα ένα ταξίδι στη Πόλη. Συνειδητοποίησα ότι πολλοί τούρκοι πίστευαν ότι η Ελλάδα ήταν κάποιο ξεχασμένο οικόπεδο από τη εποχή της τουρκοκρατίας και ότι η Ακρόπολη ήταν κάποιο είδος τζαμιού. Παίζει μεγάλο ρόλο η μόρφωση ενός λαού προκειμένου να το παραμυθιάσεις και να το εξωθήσεις σε ένα παράλογο πόλεμο Λέφτυ όπως στη περίπτωση του Ιράκ.

Οι πόλεμοι λοιπόν! Θα σου πω τι πιστεύω.
Υπάρχουν και θα υπάρχουν ώσπου να βρεθεί διέξοδος στο οικονομικό αδιέξοδο του συστήματος. Οι αγριότητες ( "θα κάνουν πάρτι με τις γυναίκες και τα παιδία μας") είναι το αποτέλεσμα του πολέμου και όχι το αίτιο του πολέμου. Κανείς δεν πάει να πολεμήσει για να βιάσει. Το οικονομικό όφελος τον στέλνει στο πόλεμο. Όμως αν το σκεφτείς καλά αυτό το οικονομικό όφελος είναι στην ουσία καθαρή βία. Η εδαφική επέκταση πχ που οραματίστηκε ο Ναπολέων ο Καρλομάγνος και ο Χίτλερ βασίζονται στη λογική της αρπαγής και στο «ο θάνατός σου η ζωή μου». Έτσι δεν είναι; Εμ ο Μ. Αλέξανδρος; Και όλοι οι πόλεμοι οι κατακτητικοί αυτό δεν είναι;

Οπότε τον μόνο πόλεμο που δικαιολογώ είναι ο αμυντικός. Όπως και στα άτομα, όπου ένα άτομο υπερασπίζοντας τον εαυτό του αναγκάζεται να ασκήσει βία.
Τους ρώσους στο β παγκόσμιο πόλεμο τους σέβομαι το ίδιο σέβομαι και το 21 και το 40. Το ίδιο και τους κρήτες και τους εγγλέζους. Τους τελευταίους όμως δεν τους σέβομαι καθόλου για την αποικιοκρατική πολιτική τους ούτε τους γάλλους ούτε τους αμερικάνους που εξαφάνισαν τους ινδιάνους.

Για τους αντιρρησίες συνείδησης; Τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να αρνηθούν να πολεμήσουν για λόγους ιδεολογικούς επειδή θεωρώ ότι σε μια σωστή δημοκρατία ο άνθρωπος δε λειτουργεί σαν έθνος αλλά σαν μονάδα. Ακόμα και σε περίοδο πολέμου όπως λες. Πάντα υπάρχουν τρόποι να υπηρετήσεις τον πόλεμο σε βοηθητικές θέσεις. Οι γυναίκες το 40 πχ υπηρέτησαν κουβαλώντας και όχι κρατώντας όπλα. Και γιατί παρακαλώ; Σε μια ιδεολογία δε βασίζεται και η αντίληψη και μάλιστα εσφαλμένη, ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να πολεμήσουν; Κι όμως υπάρχουν και χώρες όπου πολεμούν.

Και γιατί δέχεσαι να μη κρατά όπλο ένας για θρησκευτικούς λόγους και όχι για άλλους;

Τέλος, αυτό το "οσοι δεν αναγνωριζετε τη βια σαν το μεγαλυτερο μεσο πιεσης ...εθελοτυφλειτε" δε νομίζω ότι το πιστεύεις.

Η πίεση όπως τουλάχιστον λέει η Φυσική, αντιγυρίζει την πίεση. Ότι πιέζεις προς τα κάτω πετάγεται μετά με ορμή προς τα πάνω. Αποτέλεσμα η τρομοκρατία.

Αλλά και για έναν άλλο λόγο δε το πιστεύω ειδικά για σένα Λέφτυ. Αυτό το «τζάμπα και ξύλο» είναι ένα παράδοξο. Δε μπορεί δηλαδή ένας άνθρωπος που πιστεύει στη προσφορά να υιοθετεί συγχρόνως τη βία. Νομίζω ότι απλά είσαι απελπισμένος. Επειδή βλέπεις δηλαδή ότι οι ιδέες και η φιλοσοφία η πειθώ εν γένει, δεν ευδοκιμούν ( ή είναι σα μέθοδοι χρονοβόροι) έχεις απελπιστεί και στρέφεσαι στη λύση της βίας, το ξύλο. Έχεις μέσα σου συσσωρευμένη βία δηλαδή . Δέχεσαι βία που πιέζει προς τα κάτω το αίσθημα που έχεις περί δικαιοσύνης οπότε αυτό πετάγεται προς τα πάνω υπό μορφή βίας. Το λες και μόνος σου "το μεγαλύτερο μέσο πίεσης είναι η βία." Έτσι δεν είναι λεφτυράκι που με ξενύχτισες; :lol:
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Σεπ 24, 2004 4:33 am

γιασένιν-μαγιακόφσκυ αδελφοί που τερματίσατε
δεν αγαπήσατε τα ήρεμα βράδια τον καφέ τις συζητήσεις
δεν είχατε σε ποιον να επιτεθείτε.
τώρα κυριαρχεί η χαμηλή φωνή κάποιου εγκάρδιου ναζίμ που μας καλεί για ειρήνη
τώρα χτυπάν στα πάρκα τραγούδια των σκλάβων.
ξαφνιάζονται οι άνθρωποι σαν ακουστεί
το 'εμπρός επαναστάτες'
ξαφνιάζονται σαν ακουστεί 'ελευθερία'.

...

κανένας πια δεν έμεινε ποιητής.
έτσι μονάχος ανοίγω το δρόμο.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Παρ Σεπ 24, 2004 10:29 am

ειναι φανερο οτι ο λαβκραφτ δεν ηξερε τι παιζοταν στην ευρωπη εκεινη την περιοδο περισσοτερο απ' οτι ξερω εγω τωρα τι παιζοταν στην ευρωπη διοτι ο ανθρωπος ηταν στην αμερικη και το μονο που μπορουσε να τον ενημερωσει ηταν μερικες εφημεριδες και κανα ραδιο που και που....ενω εγω τωρα χαρη στην ιστορια και τα βιβλια της ειμαι στη ευτυχη θεση να ξερω περισσοτερα απ' οτι ηξερε ο λαβκραφτ ..τουλαχιστον για την ευρωπη που δεν την ειδε ποτε ουτε καν στην τηλετυφλωση.

wpleftyboy76,
Ο "βαμενος" Αγγλοφιλος Λαβκραφτ οταν το 1917 εγραψε το, περιφημο ισως κατα την γνωμη σου, εξωφθαλμα προπαγανδιστικο κατα την δικη μου, ποιημα "Pacifist War Song" βεβαιωτατα και γνωριζε τι παιζοταν τοτε στην Ευρωπη. Ο Α' παγκοσμιος πολεμος βρισκοταν στην πιο κρισιμη ισως καμπη του και οι ΗΠΑ εξακολουθουσαν να τηρουν ουδετερη σταση καθως ο τοτε προεδρος Ουιλσον δεν ηθελε να παει κοντρα στο αισθημα του αμερικανικου λαου που εδειχνε μικρη εως μηδενικη προθυμια να στειλει τα παιδια του να αιματοκυλιστουν στα ευρωπαικα σφαγεια στο πλευρο της ΑΝΤΑΤ και της Μεγαλης Βρατανιας, οπως διακαως φαινεται επιθυμουσε ο φιλος μας. Προπαγανδα υπερ του πολεμου εκανε ο ανθρωπος!
Παντως, η εκδηλη αγωνια που διαπνεει τους στιχους του και το προσβλητικο (και εκδηλα μισογυνικο) υφος για τους συμπατριωτες του (δεν νομιζω να υπαρχει αντιστοιχό του ακομα και στην πιο ακραια εθνικοφρονης βαφης δικη μας ποιηση..) ισως να ενθουσιαζει μεριδα αναγνωστων με αναλογη αισθητικη αλλα σιγουρα υποσκαπτει τον ιερο σκοπο που υποτιθεται οτι φιλοδοξει να υπηρετησει, δηλ. το "αμύνεσθαι περί πάτρις".
κατα τη γνωμη σου ειναι πολυ διαφορετικα τωρα τα πραγματα?
δηλαδη δεν υπαρχει ενας κοινος εχθρος (βλεπε ουννοι) που πρεπει ολοι μαζι να τον πολεμησουμε ?

Κατα την γνωμη μου "ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν".. ομως δεν μπορουμε να αναλυουμε και να ερμηνευουμε την συγχρονη συγκυρια με ορους του 1917, ουτε να υιοθετουμε αβασανιστα τους δαιμονες που κυνηγαγανε το Λαβκραφτ τοτε η τον Μπους σημερα. Ο Λαβκραφτ φοβοτανε για τα αμερικανο-εγγλεζικα χωραφια του. Δουλεια του! Δουλεια μας και μας ομως τι θα κανουμε σημερα.. γι αυτο επιτρεψε μου να εχω το νου μου στα δικα μου χωραφια. (και προσεξε, αλλο εχω τα ματια μου ανοιχτα και αλλο ζω μεσα στην παρανοια του φοβου με το δαχτυλο στη σκανδαλη ολακερη τη ζωη μου).
εσυ μοναχικε λυκε διατηρεις την πολεμικη σου αρετη?
μηπως την θεωρεις περιττη ? προσεξε τι θα απαντησεις γιατι ειναι ερωτηση παγιδα.

Οτι και να απαντησω φιλε μου, λογια θαναι και παγιδα για να σε ριξω μεσα. Οι αρετες στα λογια ειναι "φυκια" και χαρτοπολεμος. Οταν ερθει η ωρα της αληθειας, τοτε ελα να μετρησουμε "ποσα απιδια βανει ο σακκος". Γιαυτο αντι να κατηγορεις την διεθνη αμνηστια (οχι οτι τους εχω και σε μεγαλη εκτιμηση, να 'ξηγιωμαστε..) για το αν βρηκαν "εστω και εναν αγνοουμενο κυπριο" κατσε καλλιτερα να σκεφτεις ποιοι ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ λιανοπωλητες "πολεμικης αρετης" και "Ουνοι στο πνευμα" τους μετετρεψαν τους Κυπριους απο αφεντικα στον τοπο τους σε προσφυγες κυνηγημενους και αγνοουμενους (κι αμα επιμενεις στησε και μια κρεμαλα για παρτυ τους στη πλατεια για να ξεχαρμανιασεις).

Τελος, η περιπτωση Μοναστηριωτη δεν ειναι σιγουρα ευκολη κι ουτε με ελαφρια καρδια μπορει να παρει κανεις θεση υπερ η κατα. Αυτο που εχω να παρατηρησω ομως ειναι οτι σαν πολυ βαρυα μου ακουγεται η καμπανα, κοντα 4 χρονια φυλακη! Εδω στην Αμερικη, που στο κατω-κατω ο πολεμος στο Ιρακ ειναι δικος τους, αντιστοιχοι "αρνητες", "αντιρρησίες", οπως θες πες το, που αρνουνται να πανε ή να επιστρεψουν στο Ιρακ τιμωρουνται με 6μηνες εως 12μηνες ποινες. Εδω για αλλη μια φορα, "αμερικανικωτεροι των αμερικανων";
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης