επικαιρότητα

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Σεπ 04, 2004 6:35 pm

ποιος την υποθάλπει και ποιος την καλλιεργεί;
ποιος την τρέφει με πνεύμα και ποιος με σώματα;

ποιους στόχους μπορεί να έχει;

τι είναι;
νομίζω πολύ περισσότερα από τους τίτλους στις αφηρημένες εφημερίδες για αφηρεμένους αναγνώστες... ξέρω γω...

πάντως λέτε να χρειάζεται να το σκεφτούμε;

στέκομαι με αποτροπιασμό μπροστά στη σφαγή μέσα στο σχολείο.
θα ήθελα να είμαι άνθρωπος σαν όλους, και ντρέπομαι που είμαι μάνα και δασκάλα. γιατί να είμαι πιο τυχερή από αυτές τις μανάδες κι αυτές τις δασκάλες εγώ; αυτές τι έφταιγαν, που ψάχνουν να βρουν τα παιδιά τους κάτω απ' τα σεντόνια;
ντρέπομαι.

λέω όχι στην τρομοκρατία.
θα μπω στην τάξη με καραμέλες. ένα σακουλάκι καραμέλες για τα παιδιά, κι ένα σακουλάκι διαπλοκές για τους υπόλοιπους. έτσι, να τους φέρω κοντά και μετά να τους δέσω ...
λέω όχι σε όλα, ακόμα και στην σκέψη: όχι, δε θέλω άλλο να σκέπτομαι αυτό που έγινε, αυτά που γίνονται.
μα το ελάχιστο μυαλό που μου μένει είναι εκεί. στον αριθμό 320 στο σχολειό, και στον αριθμό 17 -τα σημερνά θύματα στο ιράκ. έχω κολλήσει.
έχουμε βαλτώσει.
έχουμε πνιγεί.
λυπάμαι.
δεν ξαναδιαβάζω τι μπορεί να'γραψα.
το πετάω έτσι.
που έφτασε η ιστορία μπροστά μας.
τελικά είμαστε οι θεατές-θύματα της ρωμαϊκής αρένας.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Σεπ 09, 2004 1:07 pm

Ειλικρινά δεν έχω απαντήσεις.
Η εικόνα των νεκρών είναι συγκλονιστική και τόσο αδιάκριτα πραγματική που δεν αφήνει περιθώρια για λόγια. Αποτροπιασμός, καλά το είπες.
Τα παιχνίδια της εξουσίας, του χρήματος και της δόξας γίνονται απειλή για τον πολιτισμό, τον άνθρωπο, τον κόσμο.
Η βία κόντρα στη βία, η αδικία κόντρα στην αδικία, ο παραλογισμός κόντρα στον παραλογισμό και οι μόνοι νικητές ο φόβος και ο θάνατος.

Και το χειρότερο είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς κρύβουμε ένα μικρό τρομοκράτη μέσα μας. Έχουμε μια έμφυτη τάση να εξουσιάζουμε και καταφεύγουμε στη βία για να το πετύχουμε. ʼλλοτε αυτή η βία περιορίζεται σε απειλές κι άλλοτε προχωράει σε χειροδικίες ή και φόνους. Και πάντα μα πάντα έχουμε δίκιο όταν συμπεριφερόμαστε με αυτό τον τρόπο … τουλάχιστον έτσι πείθουν τον εαυτό τους, όσοι μπορούν να κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους …

Νομίζω ότι είναι το καταλληλότερο τόπικ για να ευχηθούμε για μια νέα αρχή …
καλημέρα!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

σε συνέχεια των απόψεων του trueseeker

Δημοσίευσηαπό escobar » Πέμ Σεπ 09, 2004 2:46 pm

κατ'αρχήν συμφωνώ με την αποψή σου πως η βία είναι έμφυτη λίγο ως πολύ μέσα στην ανθρώπινη φύση.αλίμονο σε όσους υποστηρίζουν το αντίθετο!απλά η εμφυτή αυτή τάση του ανθρώπου για πραγμάτοποίηση της ελεύθερίας των πράξεών του οφείλει να υποτάσεται στη λογική.
η βία οφείλει να υποτάσεται στους ηθικούς κανόνες που μας επιβάλουν οι εποχές μας.ο Πλάτωνας και στη συνέχεια ο Αριστοτέλης ως οι πρώτοι φιλόσοφοι που ασχολήθηκαν με την ηθική και την πολιτική ορθώς κατέληξαν πως τα ανθρώπινα πάθη όταν υποτάσσονται στο λογικό τότε
μπορούν να διαχωρίσουν τα ζώα από τους ανθρώπους!!!!

η βία όμως στον κόσμο μας είναι ταγμένη στο συμφέρον της πλουτοκρατικής κάστας που βασιλεύει και μας καταδυναστεύει.η τρομοκρατία έχει γίνει ένα εργαλείο στα χέρια του κέρδους του εμπορίου και του αποπροσανατολισμού της μάζας.ο ηθικός λοιπόν προσανατολισμός του πολίτη σήμερα φαίνεται αστείος όταν το χρήμα έχει καταστεί η υπέρτατη αξία της ζωής!!!
για τα πρόσφατα επεισόδια στο σχολείο της ρωσίας πληροφορήθηκαμε για πιθανή συνάντηση του Πούτιν με Γάλλους και Γερμανούς κυβερνητικούς μόλις λίγες μέρες πριν τα επεισόδιο,στην μαύρη θάλασσα όπου βρισκόταν ο σοβιετικός πρόεδρος.

προφανώς κάποια συμφέροντα της μαμάς Αμερικής πρέπει να παραμερήστηκαν και η τρομοκρατία εμφανίστηκε για άλλη μια φορα.

η τρομοκρατία απο την Γιουγκοσλαβία,την Τσετσενία μέχρι τον Λάντεν κάνει την υποκριτική της εμφάνιση ξανά και ξανά.
σκοπός της η αίσθηση μιας παγκόσμιας απειλής να υψώνεται συνέχεια πανω μας.'Ενας νέου τύπου παγκόσμιος ψυχρός πόλεμος με συνεχή τρομοκρατικά χτυπήματα και κατανάλωση πολεμικού υλικού με υψηλό κέρδος για όσους τα διαθέτουν.

το έργο όσο πουλάει θα παίζεται ξανά και ξανά.
χαίρε Μπούσ(τ!) αθάνατε!!!!

στα τρομοκρατικά χτυπήματα ευθύνονται όλοι εκτός απο τα θύματα της,όπως ακριβώς και στην διακίνηση των ναρκωτικών,των φαρμάκων,στον τζόγο και σε οποιδήποτε άλλη μορφή σύχρονης "επιχειρηματικής" δραστηριότητας.

τι μπορει να αλλάξει?
ας είμαστε ρεαλιστές όποιες κι αν είναι οι (πολιτικές) γωνίες απο τις οποίες αντικρίζουμε τα γεγονότα.δεν έχουμε την δυνατότητα να κατονομάσουμε τον πραγματικό θύτη όσο κρύβεται πίσω από πολιτικούς μαριονέτες, θρησκευτικούς φανατισμούς και επαναστάσεις λαών για την ανεξαρτισία τους.

πραγματικά δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε τίποτα για την παγκόσμια φρίκη που εξαπλώνεται παγκόσμια και σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος με την άποψη μου αυτή.
τουλάχιστον ας μην εθελοτυφλούμε σε ορισμένα πράγματα

Υ.Γ ας μου επιτραπούν τα ανωτέρω ορθογραφικά λάθη

don pablo escobar
pablo escobar
escobar
full member

Re: ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό LAMPA » Πέμ Σεπ 09, 2004 3:02 pm

Οι δικές μου, κατακόκκινες, σκέψεις στα δύσκολα των καιρών μας.

epsilon έγραψε:ποιος την υποθάλπει και ποιος την καλλιεργεί;
ποιος την τρέφει με πνεύμα και ποιος με σώματα;

Ασφαλώς όχι οι μασκοφορεμένοι τσετσένιοι, τα τραγικά πρόσωπα που βλέπουμε στις ειδήσεις.

ποιους στόχους μπορεί να έχει;

Σκοπός τους προφανώς δεν είναι να αποδεκατίσουνε τα παιδάκια των γειτόνων τους.

τι είναι;
νομίζω πολύ περισσότερα από τους τίτλους στις αφηρημένες εφημερίδες για αφηρεμένους αναγνώστες... ξέρω γω...

Εγώ νομίζω ότι ξέρω....

πάντως λέτε να χρειάζεται να το σκεφτούμε;

Να το σκεφτούμε πολύ σοβαρά, να ενημερωθούμε για την σειρά των γεγονότων, τις 150.000 τσετσένους που η ρώσικη κρατική τρομοκρατία έχει αποδεκατίσει, χωρίς πολλοί απο μας να το έχουμε πάρει χαμπάρι.
Για τους αγωγούς πετρελαίου της Κασπίας και τα οικονομικά συμφέροντα της περιοχής.

στέκομαι με αποτροπιασμό μπροστά στη σφαγή μέσα στο σχολείο.
θα ήθελα να είμαι άνθρωπος σαν όλους, και ντρέπομαι που είμαι μάνα και δασκάλα. γιατί να είμαι πιο τυχερή από αυτές τις μανάδες κι αυτές τις δασκάλες εγώ; αυτές τι έφταιγαν, που ψάχνουν να βρουν τα παιδιά τους κάτω απ' τα σεντόνια;
ντρέπομαι.

Και εγώ ντρέπομαι και αγωνιώ για αυτά που συμβαίνουν και στην Τσετσενία τελευταία και στο δίκαιο που οι Ρώσοι θα επιβάλουν πλέον σε όλες τις γωνιές του πλανήτη αν ανακαλύψουν και αυτοί, σαν τους Αμερικάνους ΄τρομοκρατία ΄.

λέω όχι στην τρομοκρατία.
θα μπω στην τάξη με καραμέλες. ένα σακουλάκι καραμέλες για τα παιδιά, κι ένα σακουλάκι διαπλοκές για τους υπόλοιπους. έτσι, να τους φέρω κοντά και μετά να τους δέσω ...
λέω όχι σε όλα, ακόμα και στην σκέψη: όχι, δε θέλω άλλο να σκέπτομαι αυτό που έγινε, αυτά που γίνονται.
μα το ελάχιστο μυαλό που μου μένει είναι εκεί. στον αριθμό 320 στο σχολειό, και στον αριθμό 17 -τα σημερνά θύματα στο ιράκ. έχω κολλήσει.
έχουμε βαλτώσει.
έχουμε πνιγεί.
λυπάμαι.
δεν ξαναδιαβάζω τι μπορεί να'γραψα.
το πετάω έτσι.
που έφτασε η ιστορία μπροστά μας.

Οχι στην τρομοκρατία.!!!!
Απο όπου και να προέλθει, όποιος και να την ασκήσει για οποιαδήποτε λόγο, όσο μεγάλος και να είναι όσο και πολύ να μας βολεύει να κλείνουμε τα μάτια.
Η ενημέρωση είναι δύναμη που εμείς σαν δάσκαλοι πρέπει να δίνουμε απλόχερα για να απαιτούμε με την σειρά μας ένα πιο ήσυχο ύπνο.

τελικά είμαστε οι θεατές-θύματα της ρωμαϊκής αρένας.

Μόνο αν το επιλέξουμε αγαπητή Ελένη. Ας μη μοιρολατρούμε.

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μας έδωσες.
Άβαταρ μέλους
LAMPA
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboyggg » Πέμ Σεπ 09, 2004 3:13 pm

περιμενα ποτε θα συγκινηθει καποιος για να γραψω κι εγω τις σκεψεις μου πανω στο θεμα ...

πρεπει να θυμηθουμε ομως οτι ξανασχοληθηκαμε με το θεμα της τρομοκρατιας της 17 νοε των διδυμων πυργων κτλ....φαινεται υπαρχουν πολλα ειδη τρομοκρατιας...υπαρχουν ομως ?μπορειτε να μη διαβασετε καν τα παρακατω γιατι στο τελος βλεπω να τα ριχνω παλι ολα στους εξωγηινους....εχεχε πλακα κανω .

ειμαστε γελοιοι λοιπον κυριες μου και κυριοι γι αυτο κανω πλακα...
ειμαστε γελοια ανθρωπακια που τα παιζουν στα δαχτυλα οι εξωγηινοι...
ειμαστε μαριονεττες και αδερφαρες και οτι αλλο θελετε...

πως αλλιως εξηγειται οτι τη μια συγκινουμαστε απ' τα θυματα της τρομοκρατιας και την αλλη οχι?

καποιος ζητωντας δικαιοσυνη και ενεργωντας σε στυλ 17 ΝΟΕ δολοφονουσε τον πρεσβη των ΗΠΑ σε καποιο κρατος ...τι μας λεει αυτο?
κλαιμε για τον καημενο τον πρεσβη ? ναι μεν αλλα απο μεσα μας λεμε καλα να παθει το μουνακι ο υπηρετης των εξωγηινων συμφεροντων.
καποιος δολοφονει τα παιδακια του πρεσβη τι κανουμε τοτε ? τοτε κλαιμε με μαυρο δακρυ και καταδικαζουμε την τυφλη βια .
Δηλαδη η ανθρωπινες ζωες εχουν διαφορετικη αξια η μια απ' την αλλη και επισης μια ανθρωπινη ζωη δεν ειναι ισαξια με 1000 ανθρωπινες ζωες....ποσο παει δηλ η μια και ποσες οι 1000 ?ποσο οι 100000?ναχα 100 ζωες να σ'αγαπω 100 φορες και αλλες τετοιες μαλακειες...
απ' τη στιγμη που δε σεβεσαι μια και μονο μικρη ανθρωπινη ζωη πως θες να πιστεψουμε οτι σεβεσαι τις 100000 ? ποσες φορες δεν καταραστηκατε τη ζωη του πλανηταρχη τα τελευταια χρονια ?

Ολα αυτα σημαινουν οτι οι αρχες μας ειναι λιγο μπερδεμενες...οτι ειμαστε κεντρωα μικρομεσαια δημοκρατικα ανθρωπακια , οπως μας θελουν για να μην αντιδρουμε.

Για δειτε λιγο τους πλανηταρχες και τους αλλους που ζωνονται με βομβες και σκοτωνουν παιδακια και βιαζουν γυναικες ...
αυτοι οι απανθρωποι ειναι αξιοθαυμαστα πιστοι στις αρχες τους ....μπορει να ειναι μουνοπανα του κερατα αλλα τουλαχιστον ξερουν τι τους γινεται....οταν θελουν να γαμησουν γαμανε ..δεν κοροϊδευουν δεν ειναι τη μια ετσι και την αλλη αλλιως.....ειναι οδοστρωτηρες κανονικοι...μπροστα στο στοχο τους δε βαζουν τιποτα....κι οτι υπαρχει το καθαιρουν με συνοπτικες φασιστικες διαδικασιες...οι σκεψεις και οι πραξεις τους διεπονται απο κρυσταλλικη διαυγεια και αιχμηροτητα αντιστοιχα.

πως μπορουμε εμεις οι ευαισθητουληδες να κερδισουμε τον πολεμο που ειναι πια φανερο οτι διεξαγεται?
οταν δεν θελουμε καν ανα παραδεχτουμε οτι υπαρχει πολεμος?
οταν δε θελουμε να πολεμησουμε?
οταν τα δακρυα περιοριζουν την ηδη περιορισμενη οραση μας?
ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ....η πολεμικη μας αρετη ειναι ανυπαρκτη κια γι αυτο θα χασουμε παρολο που ειμαστε πολυπληθεστεροι κι εχουμε το δικιο με το μερος μας....γιατι μας διακατεχουν ανθρωπιστικες αξιες. Αυτο που μας διαφοροποιει και αυτο που κατα τη γνωμη μας αξιζει ειναι η αχιλειος πτερνα μας.ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ .....θα χασουμε ? εκτος κι αν.....

εκτος κι αν θυμηθουμε οτι το πρωτο καθηκον μας σαν εμβυα οντα ειναι η επιβιωση....και οτι πρεπει επιτελους να κανουμε αυτο που χρειαζεται για να επιβιωσουμε.....

γιατι ειναι φανερο πια κυριες και κυριοι οτι η εμεις η αυτοι θα επιβιωσουν.
Η ΕΜΕΙς Η ΑΥΤΟΙ . Δηλαδη πρεπει να γινουμε σαν κι αυτους ?φυσικα και οχι....πρεπει ομως να δρασουμε σαν αυτους ..με κρυσταλλινη διαυγεια σκεψης και κρυσταλλινη αιχμηροτητα δρασης . ΠΡΕΠΕΙ επιτελους να δουμε τον εχθρο και να στραφουμε εναντιον του ...και ο εχθρος δεν ειναι αλλος απο τον εαυτο μας ....πρεπει να τον αλλαξουμε η να τον σκοτωσουμε...ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΑΚΟΥΝΙΑ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ...στη ζουγκλα ισχυει μονο ο νομος της επιβιωσης του ισχυροτερου...κι αφου ολοι δεχομαστε οτι ζουμε σε μια ζουγκλα ειναι καιρος να απενοχοποιησουμε και το νομο της ζουγκλας και αυτους που τον εφαρμοζουν κατα γραμμα . Πρεπει να γινουμε δυνατοι η να το βουλωσουμε και να περιμενουμε τη σειρα μας .
------------------------------------------------------------------------------------

αλλο τωρα....φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι απο μας ειναι ετοιμοι να δεχτουν οτι καποιοι απο τους εξουσιαστες μας ειναι σε θεση να γνωριζουν πραγματα τα οποια εμεις οι μεσοι ανθρωποι δε γνωριζουμε...

με βαση λοιπον αυτα τα εξτρα στοιχεια που δε γνωριζουμε εμεις κανουν τις μελετες τους ,γραφουν τα σεναρια τους και αναλογα αντιδρουν κατα περιπτωση ....αν γινει αυτο κανουν εκεινο κι αν γινει το αλλο κανουν το παραλλο. Απλο ετσι ?

Ας δουμε λοιπον τι μπορει να ξερουν αυτοι που εμεις δεν θελουμε να το δουμε....
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ENANTION ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ
αφου λοιπον οι λεγομενοι χριστιανοι (δηλ ολος ο δυτικου τυπου κοσμος
ελεγξε μεσω των κοινοβουλευτικων δημοκρατιων η των διαφορων τυπων
δικτακτοριων οτι μπορουσε να ελεγξει και εξασφαλισε τον ελεγχο τους με οικονομικες πιεσεις, η αστυνομοστρατιωτικες πιεσεις ,η ακομα και μεσω τρομερων ασθενειων ,εφτασε η ωρα να ελεγξει και τους τελευταιους θυλακες αντιστασης.....που τυγχανει να ειναι τα φονταμενταλιστικα καθεστωτα ....πολλοι νομιζουν οτι οι πολεμοι γινονται για την ενεργεια και τις πρωτες υλες....και εν μερει ειναι σωστοι γιατι σε πρωτη φαση ετσι ειναι....σε βαθυτερο ομως επιπεδο δεν ειναι μονο ετσι ...οχι τωρα πια που οι εξουσιαστες ειναι σε θεση να γνωριζουν οτι πχ οι μουσουλμανικες χωρες μπορουν να απειλησουν τον δυτικου τυπου κοσμο αμεσα αν τις αφησουν να μεγαλωσουν .Στις αρχες του πολεμου ειναι κι αυτη....οταν μπορεις να σκοτωσεις κατι οταν ειναι μικρο μην περιμενεις να μεγαλωσει....και επισης ...σκοτωσε ακαριαια οταν μπορεις
και χρονοτριβησε με διαπραγματευσεις οταν δε μπορεις να σκοτωσεις .
Αυτη λοιπον τη χρονικη στιγμη ο δυτικος κοσμος βρισκεται ακομα στη θεση να δολοφονησει ολα αυτα που απετυχε να ελεγξει ( ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ) λετε να θελει να χρονοτριβησει ?να περιμενει να μεγαλωσει αυτο που τοσο φοβαται ? οτι δε μπορει να ελεγχθει πρεπει να πεθανει τωρα που ακομα ειναι σχετικα μικρο ...οτι απομεινει θα ελεγχθει.

Εφτασε λοιπον ο κομπος στο χτενι ....τελειωσαν τα ψεμματα ....ο πολεμος ειναι θεμα επιβιωσης...και αυτη τη φορα δεν υπαρχουν ουτε καν οι στοιχειωδεις κανονες πολεμου...ολα επιτρεπονται ακομα και η δολοφονια μικρων παιδιων. Δε σκοτωνονται παιδακια για τα πετρελαια αλλα γιατι το νομο της ζουγκλας η τον τηρεις η πεθαινεις εσυ .

ΔΙΑΛΕΞΤΕ ....ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΗΘΙΚΗ ΤΟΝ ΟΥΜΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΔΥΤΙΚΗς ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ(που εχει την πολυτελεια να εχει τις αυταπατες του )

Η

ΤΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥς ΤΟΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΔΥΤΙΚΗς ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (που εχει ακομα την πολυτελεια να αυταπαταται με συναισθηματα και διαδηλωσεις ).

-------------------------------------------------------------------------
αντιρατσιστικες διαδηλωσεις(ενα σχολιο)
προκειται καθαρα για μια εκδηλωση φασιστικωτατη στη βαση της η οποια ειναι απλα μια γραμμη αμυνας της δυτικης δημοκρατιας...

στην προσπαθεια της να ενταξει οσους "ξενους " μπορει στον "παραδεισο" της η δυτικου τυπου δημοκρατια χρησιμοποιει τις αυταπατες των κατοικων της (οτι ειναι καλοι , δημοκρατικοι ,δικαιοι ιδεαλιστες κτλ) για να μπερδεψει τους "ξενους" και να τους κανει επιτιμα γραναζια στον τροχο της .... να τους υποταξει δηλαδη και να τους ελεγξει απολυτα....

οσους ,παρ' ολα αυτα, δε μπορει να τους ελεγξει τους δολοφονει μεσω ακραιων ηλιθιων που η ιδια αυτη η "καλη" δημοκρατια εκτρεφειστα σπλαχνα της, για να τους χρησιμοποιησει ως ομαδες κρουσης, οταν η ιδια παλι δημιουργει τις καταλληλες συνθηκες για να δρασουν....πχ ποδοσφαιρικους αγωνες σε τεχνητο κλιμα εθνικιστικης υστεριας . Εναν δολοφονει δεκα φιμωνει και δεκα ακομα παιρνουν σειρα στο πρασινο μιλι (πτερυγα μελοθανατων). Ετσι η αλλιως διαχωριζονται οι αμνοι απ' τα εριφια. Οι προθυμοι απ' τους απροθυμους . Οι ωριμοι απ' τους ανωριμους .

------------------------------------------------------------------------------------

Οι "κακοι ξενοι " διεισδυουν ολο και περισσοτερο στις κοινωνιες μας ....τα στεγανα εχουν σπασει.
Οσοι περναν τα συνορα του "παραδεισου " πρεπει να ελεγχονται (πραγμα που οι περισσοτεροι απ' αυτους αγανακτισμενοι απ' τη φτωχια το επιθυμουν αρχικα)..οσοι δεν ελεγχονται σκοτωνονται η φυλακιζονται....
αλλα το κακο πρεπει να χτυπηθει στη ριζα... εκει που γεννιεται...εκει που γεννιουνται οι "κακοι ξενοι"...στις πατριδες τους .

Μη νομιζεται ομως οτι και οι δικες τους πατριδες ειναι αμοιρες ευθυνων η τιποτα φτωχες λευκες περιστερες . Με σχεδιο προσπαθουν να νικησουν στον πολεμο με τα μονα ,ισχυροτερα των δυτικων ,οπλα που διαθετουν.
Την πληθυσμιακη τους εκρηξη και τον θρησκευτικο παροξυσμο .

Απο τη μια διωχνουν τους φτωχους τους πολιτες προς τη δυση κι απ' την αλλη οταν αυτοι φτασουν εκει τους πλησιαζουν και προσπαθουν να τους
ελεγξουν κυριως μεσω της θρησκειας (βλεπε τουρκοι μεταναστες στη
γερμανια ) . Αφου ξαναπαρουν τον ελεγχο της μαζας των μεταναστων και εκμεταλευομενοι τη θρησκεια και παλι τους σπρωχνουν σε δημογραφικη εκρηξη . Πιστευουν οτι αυτη η εκρηξη σε συναρτηση με τον δυτικοδημοκρατικο δημογραφικο μαρασμο θα τους δωσει σταδιακα τον ελεγχο του κοσμου .

Οι δυτικη κοινωνια αναγνωριζοντας πια αυτο τον κινδυνο αμυνεται με τους τροπους που περιεγραψα πριν .

-------------------------------------------------------------------------------

Ελπιζω τωρα πια και αφου τα δακρυα στεγνωσουν να δειτε επιτελους την ζοφερη πραγματικοτητα ....και ελπιζω αφου την δειτε να βρειτε τον σωστο τροπο αντιδρασης ...ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ (η αλλιως ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΗ ανευ ορων της γης στους μεν η στους δε). Απευθυνομαι σε ολους τους εναπομειναντες
ανθρωπους ....δεν παιζει ρολο ποιος θα εχει τελικα τον ελεγχο του μορφωματος που θα λεγεται πλανητης γη....σημασια εχει να μην σχηματιστει αυτο το μορφωμα ...ας ελπισουμε οτι δεν ειναι πολυ αργα.
wpleftyboyggg

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Σεπ 09, 2004 3:54 pm

η ζωή μου δεν είναι ο θάνατός σου.
ούτε ο θάνατός σου η ζωή μου.
ούτε η ζωή σου είναι ο θάνατός μου.
ούτε ο θάνατός μου είναι η ζωή σου.

δεν ξέρω αν έκανα όλους τους συνδυασμούς για να ανοίξω το θησαυροφυλάκιο της ομάδας έψιλον - εξωγήινοι Α.Ε., της οποίας είμαι εξουσιοδοτημένο κατάστημα επί γης!

ασχέτως συνειρμών και ελλείψεων, και λόγω βλακείας λέωʽ

πως

η ζωή είναι η ζωή και ο θάνατος είναι ο θάνατος.

τι μεγάλη σοφία!
ε ναι λοιπόν, τόση! δεν υφίσταται ούτε νόμος του ισχυρότερου, ούτε νόμος της ζούγκλας, ούτε βία στη βία και γαλανή ή κόκκινη νοθεία.

είμαι υπέρ της ζωής.
η τρομοκρατία είναι η το κράτος, δηλαδή η δύναμη, του τρόμου. δεν είμαι υπέρ αυτού.
καινούριε φίλε, γράφεις έτσι που αν τυχόν κάνεις λάθη όπως λες, εγώ δεν τα παίρνω χαμπάρι, γιατί γράφεις τσίφτικα.
είναι όντως εντυπωσιακό ότι αμέσως μιλήσαμε για άραβες -δηλαδή μιλήσανε για 'άραβες μισθοφόρους'. ίσως γιατί ζουν από την συνειρμική φράση 'αμερικανοί μισθοφόροι', κι έτσι τους ταιριάζει.
είδα να πεθαίνουν παιδάκια που έφεραν το όνομα 'τίτος' κι ήταν χριστιανάκια, και παιδάκια με το όνομα 'φατιμά', που ήταν μάλλον μουσουλμάνάκια.
λέφτυ με τα πολλά γκ στο τέλος του ονόματος (έχει αρχίσει και κάνει αγκού το μικρό και σ' επηρέασε :wink: ; :lol: δεν έχει σημασία η θρησκεία του καθενός, η χριστιανική ηθική, ο ουμανισμός (αλήθεια ο ουμανισμός προέρχεται από τη λέξη χώμα, ενώ ο ανθρωπισμός από άλλο κάτι), το ανατολίτικο, το εξωγήινο,...
η ζωή είναι ένας τρόπος ν' αντικρύζεις τον πλησίον.
να τον σέβεσαι.
και τότες ίσως γεννιέται μέσα σου κάτι θετικό, όπως κι αν λέγεται αυτό.
ξέρω πως ότι και να πω έχει μέσα μου έναν αρνητικό αντίκτυπο: ντροπή να μιλάω μπροστά στο θάνατο παιδιών και να ανησύχώ για τα δικά μας...
μα τόση είμαι.
κάτι πάντως έχετε αρχίσει και με μαθαίνετε.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

απαντηση προς τον φίλο wpleftyboyggg

Δημοσίευσηαπό escobar » Πέμ Σεπ 09, 2004 4:19 pm

φίλε μου
ποτέ δεν είπα το μουνί καλά κάναν και τον φάγαν κι ας το άκουσα απο τους αριστερούς γονείς μου
διότι φίλε μου κλαίω και για τα θύματα του τρομοκράτη αλλά κυρίως για τον κακομοίρη τον τρομοκράτη.
Αυτός δεν είναι απλά ένα θύμα είναι το πιο φαιδρό πρόσωπο
είναι ο κατευθυνόμενος
είναι ο βοσκός που στέλνει το κοπάδι στον λύκο
είναι ο καθοδηγητής και ο καθοδηγούμενος

αυτό είναι που με τρελαίνει και στο δυτικό και στον ανατολικό κόσμο
ο φανατισμός

η βια δεν με ενοχλει καθόλου την σέβομαι είναι φυσική ατόφια ξεκάθαρη
αρκεί να έχεις λόγο και όχι δικαιολογία για να πράξεις βίαια

επίσης και η ανατολή και η δύση είναι το ίδιο χωνευτήρι που ξερνάνε τα παιδιά τους απλά με άλλες πρακτικές και μεθόδους

πάντως το θέμα έχει ενδιαφέρον και γούσταρα την άποψη σου πολύ

σιγά σιγά ας μιλήσουμε κάποια στιγμη και για πολιτική τουλάχιστον σε φιλοσοφικό και κοινονικό επίπεδο μακριά απο κομματικους δογματισμους και τριβές
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό escobar » Πέμ Σεπ 09, 2004 4:24 pm

εσένα wpleftyboyggg εννοώ
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Σεπ 10, 2004 12:35 pm

Δέν είστε εσείς μόνο υπέρ της ζωής κυρία έψιλον,όλοι υπέρ της είναι.
Ακόμη και οι τσετσένοι επαναστάτες.Ακόμη και άν σκότωσαν τριακόσια παιδιά.
Το πρόβλημα είναι όμως, περί ποιάς ζωής μιλάμε.Διότι άλλη η ζωή των εξαθλιωμένων και αδικημένων του κόσμου τούτου και άλλη η ζωή ημών των δυτικών.
Διότι αυτούς τους πρώτους τους φτύνει η ιστορία όταν εμείς καθόμαστε και κάνουμε ανόητες ευχές και καταδικαστικές αναλύσεις από τα τόπικ.
Ευχές και αναλύσεις που μας συμφέρουν.
Συμφέρουν εμάς και την ομαλή συνέχιση της ζωής μας.
Της ευνοικής ζωής μας.

Βέβαια για να έχουμε αυτήν την βολεμένη μας και άνετη ζωή,κάποιοι άλλοι στο παρελθόν έσφαξαν για λόγου μας παιδιά.
Πολλά παιδιά.
Γιατί μήν μου πείτε πώς ο κολοκοτρώνης και ο μπότσαρης δέν έσφαξαν και παιδιά.
Γιατί κολώναν πουθενά νομίζετε να το κάνουν;
Σίγουρα ανάλογα πράγματα των τσετσένων έχουν κάνει και αυτοί,μόνο που η ιστορία τους δικαίωσε και από τρομοκράτες τους ονομάζει επαναστάτες.
Και εμάς πολύ μας βολευει αυτό αφού έτσι τα έχουμε καλά με την συνείδησή μας.
Και τώρα που προλάβαμε και πιάσαμε την άνετη πολυθρόνα του κόσμου, οτιδήποτε επαναστατικό το ονομάζουμε τρομοκρατία.Και λέμε μετά εμείς οι άβουλοι και οι κατευθυνόμενοι βολεψάκηδες ευνοιμένοι,πώς οι άλλοι είναι τέτοιοι κατευθυνόμενοι.
Επειδή ζητάν ανεξαρτησία.
Τι θέλατε να ζητούσαν δηλαδή για να προβληματιστούμε;
Διορισμό στο δημόσιο;

Ο κόσμος λοιπόν,χωρίζεται στους θύτες και στα θύματα.Στους αδικούντες και στους αδικημένους ή όπως πολύ σωστότερα λέει το μήλο,στους βασανιστές και στους σταυρωμένους ( που χάθηκες εσύ ρε μήλο; ).
Εσείς καλές μου κυρίες καλοί μου κύριοι,ειστε από την μεριά των βασανιστών.
Και εγώ μαζί σας.
Τα λογάκια τα υστερικά και τα υποκριτικά δέν αλλάζουν σε τίποτα αυτή την αλήθεια σας που καλά ξέρετε.

Και οι ρώσοι σε αυτή την περίπτωση από την μεριά των βασανιστών είναι και δίκαιο είναι αυτό που τους συνέβη.
Ακόμη και για τα ρωσόπαιδα θα μπορούσαμε να πούμε πώς ήταν δίκαιο,αφού είχαν την ατυχία να είναι παιδιά βασανιστών.
Σκληρό και απάνθρωπο αυτό που τους συνέβη,αλλά δίκαιο.
Όπως δίκαιο θα ήταν να στείλουν καμμιά ρουκέτα ή ότι άλλο και σε δικό μας σχολείο εδώ στην ελλάδα και να κάψουν καμμιά τριακοσαριά δικά μας παιδιά ελληνόπουλα.
Σληρό βέβαια και απάνθρωπο αλλά δίκαιο.
Ή μήπως νομίζετε καλές μου κυρίες καλοί μου κύριοι, πως είμαστε αθώοι και δέν μας αξίζει κάτι τέτοιο,επειδή ονομάσαμε τρομοκράτες τους επαναστάτες ξεγελώντας τον ευατό μας;
Να δούμε πώς θα ξεγελάσετε τον εαυτό σας όταν σας χώνει το παλούκι στο κώλο ο κινέζος.
Τι θα πείτε μετά;
Πώς είναι υπόθετο;

Είστε-είμαστε και εμείς μαζί με άλλους, οι πραγματικοί υπεύθυνοι για την δολοφονία των παιδιών,διότι είμαστε γρανάζι του μηχανισμού που αναγκάζει να υπάρχουν τσετσένοι και καμένα παιδιά, πρός χάρην της ίδιας του της ευημερίας και διαιώνισής του (του μηχανισμού).
Και για να σας το πώ και λίγο πιο κοινωνικοφιλοσοφικά,όταν οι άνθρωποι συναθροίζονται,αυτό δέν το κάνουν για κανένα άλλο λογο,παρά για να επιτελέσουν μιά δολοφονία (άμεση ή έμμεση,κυριολεκτική ή μεταφορική).
Είναι κυρίαρχο χαρακτηριστικό του ανθρώπου,από τα πρώτα χρόνια που εμφανίσθηκε στη γή.
Σκοτώνει ομαδικά δηλαδή (αυτό το παναρχαιο κατάλοιπο,διαπιστώνεται στον άνθρωπο εκτός των άλλων και από την συνήθειά μας να τρώμε κρέας όταν βρισκόμαστε με παρέα).
Στον άνθρωπο δηλαδή,δέν σκοτώνει το άτομο,αλλά το ομαδικό ασυνείδητο,ενώ το πρόσωπο,ο φονιάς,απλώς διεκπαιρεώνει το έργο που του ανατέθηκε από αυτό (το συλλογικό ασυνείδητο).
Και όσο πιο ισχυρό είναι το ασυνείδητο,όσο πιο μεγάλη η συναθροιση ανθρώπων,τόσο μεγαλυτερο φονικό αποφασίζεται και επιτελείται στην συνέχεια.
Μιά μεγάλη συνάθροιση λοιπόν σάν αυτή των ολυμπιακών αγώνων,πιό φόνο λέτε να αποφάσισε;
Τι φονικό λέτε να γίνει με τους ολυμπιακούς αγώνες,που με τόση περηφάνεια παρακολουθήσατε καλές μου κυρίες καλοί μου κύριοι,αθώες κυρίες αθώοι κύριοι....

....φονισες κυρίες φονιάδες κύριοι;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Σεπ 10, 2004 12:42 pm

Τρομοκρατία: οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, με άλλα λόγια...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης