φιλοσοφία

Ευθανασία

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Απρ 03, 2006 11:27 am

ρε 3τλ οχι οτι δεν συμφωνω μεχρι ενα σημειο με αυτα που γραφεις

"Κανείς δεν μπορεί να στερήσει από το παιδί μου την δυνατότητα σωστής πνευματικής ανάπτυξης, εκτός από εμένα και το ίδιο το παιδί.
Αν κάτι πάει στραβά δεν θα ψάχνω υποχθόνιες δυνάμεις αλλά θα στραφώ στον ίδιο τον εαυτό μου."

αλλα ποιος μπορει να προφυλαξει εμας και τα παιδια μας -Νικο Τσιαμτσικα, σε τι κοσμο φεραμε τα παιδια μας- απο την τρομερη διαρκη μεταλλαξη της ανθρωπινης φυλης στην οποια υποβαλλομαστε για να επιτευχθει το "καθ ομοιωσιν"...ποιος μπορει να εγγυηθει οτι στο μελλον τα παιδια θα γεννιουνται ελευθερα και χωρις να εχουν υποθηκευμενες τις αισθησεις τα αντανακλαστικα τους και τη λογικη τους...ποιος μπορει να μας διαβεβαιωσει οτι καποτε στο προσφατο ή στο μακρυνο παρελθον γινοταν αυτο ?

ισως τωρα να φαινεται περισσοτερο λογω της αυξημενης ταχυτητας και σιγουρα γινεται με μεγαλυτερη επιτυχια αλλα παντα ο στοχος ηταν η παραγωγη οργανων... μπορει τωρα να εχει γινει κοινο μυστικο οτι τα παιδια μας δεν ειναι παρα ματια χερια ποδια σηκωτια νεφρα καρδιες και στομαχια για τους εξωγηινους αλλα παντοτε ετσι ηταν...τα ελευθερα πνευματα ηταν παντα η περιστασιακη αποτυχια των ολοκληρωμενων συστηματων διαχειρισης που ασκουσαν την εξουσια στο ονομα των εξωγηινων...η εξαιρεση στοον κανονα

ειναι αρκετα αφελες να πιστευει καποιος (επετρεψε μου να σου πω οτι εισαι εσυ στην περιπτωση μας ) οτι στην εποχη που αποθεωνεται το μανατζεριλικι και η διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου, στην εποχη που τα εθνικα κρατη μετατρεπονται σε πολυεθνικα (για χαρη των επιχειρησεων και του διεθνους εμποριου) προτεκτορατα επισης πολυεθνικων επιχειρησεων και οι κυβερνησεις τους σε καποιο ειδος γενικου οικονομικου μανατζερ που κραταει τις ισοροπιες και ταϊζει τις αυταπατες περι "δημοκρατικου πολιτευματος"

σ'αυτη λοιπον την εποχη ειναι φιλε μου αρκετα αφελες και αδικαιολογητα αισιοδοξο να πιστευεις οτι ειμαστε αποκλειστικα υπευθυνοι για τη διαμορφωση των παιδιων μας , οτι δεν υπαρχει απο πανω μας καποιος μανατζερ και πανω απο αυτον καποιος αλλος κ.ο.κ....και οτι αυτη η κοινωνια που λειτουργει σαν μηχανη παραγωγης δεν εχει το Γερμανο της....τον οποιο βεβαια οχι μονο τον εχει αλλα και τον θελει... για χαρη της επιφασης της ζωης και του φοβου μας για το θανατο (τον οποιο μεγενθυνει επιμελως το συστημα διαχειρισης )ουσιαστικα αρνουμαστε να ζησουμε πραγματικα (μας αρκει "να γυριζει")....ακομα και στην περιπτωση που κραταμε την τηλεοραση κλειστη δεν θα αποφυγουμε ποτε την υποχρεωτικη εκπαιδευση
με την ταυτοχρονη αναγνωση ενος καρου βιβλιων και αλλων εντυπων που εχουν σα στοχο την ιδια αυτη ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ....και το γραφω με κεφαλαια για να φανει ακομα περισσοτερο αηδιαστικο απο αυτο που ειναι...
σμιλευεται ο χαρακτηρας ο τροπος σκεψης ακομα και αυτη η ιδια η φαντασια
...κοινωνικη μηχανικη λεγεται και η μεγαλυτερη επιτυχια αυτων που την εφαρμοζουν ειναι οταν τα καταφερνουν να την κανουν αορατη σαν τα τζαμια που γυαλιζονται με το νεο πανισχυρο AZAX ,τωρα με διπλασιο αμμονιαζολ...

ετσι ως ενα βαθμο ειμαστε πραγματι αρωγοι του συστηματος που μας διαχειριζεται...το τροφοδοτουμε με τους καθολα ανταξιους και ακομα καλυτερους στο ρολο μας διαδοχους μας ...ως ενα βαθμο σμιλευουμε κι εμεις χαρακτηρες αδαμαντινους ή αλλους ... αλλα με κανενα τροπο δε θα μπορουσαμε να καυχηθουμε οτι εχουμε την αποκλειστικη ευθυνη του μελλοντος των παιδιων μας

....ειναι ομως ενα ωραιο παραμυθι που αν θελουμε να εχουμε καποια ελπιδα
για να ΖΗΣΟΥΜΕ καποτε "σαν ανθρωποι" (ΟΠΩς ΑΞΙΖΕΙ σε ολα τα εμβια οντα), αξιζει να το μεταφερουμε στα παιδια μας ...αξιζει δηλαδη να τους λεμε οτι ειμαστε αποκλειστικοι και μονοι υπευθυνοι για ολα οσα μας συμβαινουν ή σε μορφη ιστοριας ηρωικης φαντασιας ,οτι καποτε η γενια των ανθρωπων υπηρξε ελευθερη και υπευθυνη για τη ζωη της.

ΥΓ. οι δυναμεις που προσπαθουν διαρκως και μεχρι στιγμης εχουν καταφερει να μας ελεγχουν δεν ειναι με κανενα τροπο "υποχθονιες" οπως τις λες ...ειναι μαλλον επουρανιες ....
οι μονοι "υποχθονιοι" θεοι της γης ειναι στην πραγματικοτητα αποκλεισμενοι εξοριστοι αναμεσα στις γνωστες και αγνωστες σε μας διαστασεις και περιμενουν για να περασουν την πυλη προς τον κοσμο μας (κατι που απευχομαστε ολοι)
να τους καλεσουμε σε καταλληλο τοπο και χρονο με την εξης επικληση

"“ΙΑ ΙΑ Yog Sothtoth
Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn
ΙΑ ΙΑ "
και δεν ευθυνονται για τιποτα απο ολα οσα εχω προειπει ....
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Δευτ Απρ 03, 2006 3:41 pm

"Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν", και υποψιάζομαι ότι εννοείς: "σε τι μπορεί να επέμβει το άλογο για να αλλάξει το μέλλον του, ενάντια στις αποφάσεις του αφεντικού του?"

Το σκεπτικό σου είναι αρκετά καλό, αλλά θέλω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις:
1) Δεν ανάφερα ότι μπορώ να επηρεάσω το μέλλον του παιδιού μου ή το δικό μου αλλά το πνευματικό του επίπεδο. Είναι δύο καταστάσεις εντελώς διαφορετικές παρόλο που είναι εξαρτημένες.

2) Ανέκαθεν η ανθρώπινη σάρκα βρισκόταν σε καθεστώς αγοραπωλησίας. Είχε ατονήσει για λίγο το φαινόμενο, αλλά τώρα επανέρχεται δρυμήτερο. Οι πωλητές και οι αγοραστές ήταν και παραμένουν επίγειοι.

3) Η μετατροπή των ανθρωπίνων συνειδήσεων από υπερεθνικές σε εθνικές και τανάπαλιν γίνεται πάντα από μια κρατούσα τάξη που επιστρατεύει τους λόγιους της κάθε εποχής, με γνώμονα πάντοτε το μικροσυμφέρον της. Και τελικά τι σημαίνει "εθνική συνείδηση"?

4) Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν αναφέρεις πως "πρέπει να ζούμε όπως αξίζει σε όλα τα έμβια όντα". Θεωρείς ότι τα όλα έμβια όντα επί της γης δεν βρίσκονται αυτήν την στιγμή σε καθεστώς ομηρίας από εμάς? Ότι ζουν ελεύθερα? Εσύ δεν είσαι υπεύθυνος για την καθυπόταξη τουλάχιστον ενός μέρους των εμβίων όντων?

5) Όλοι μας ζούμε μέσα στις γνωστές και άγνωστες διαστάσεις, απλά δεν το αντιλαμβανόμαστε. Τα όντα των άλλων μη αντιληπτών διαστάσεων ήταν ανέκαθεν μαζί μας. Το πρόβλημα δεν είναι να έρθουν αυτά προς τα εμάς αλλά να πάμε εμείς προς αυτά.

6) Δεν κατάλαβα λέξη από το ξενόγλωσσο που αναφέρεις στο υστερόγραφο. Μήπως εννοείς:
"Κύριε των Δυνάμεων μεθ' ημών γενού
άλλον γαρ εκτός σου βοηθόν
εν θλίψεσι ουκ έχομεν
Κύριε των Δυνάμεων ελέησον ημάς"?
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Απρ 04, 2006 12:05 am

ας απαντησω με τη σειρα

1)εννοω οτι ο λογος που δεν μπορουμε να επηρεασουμε το μελλον ειναι ακριβως γιατι ποτε δεν υπηρξαμε ελευθεροι σαν ειδος εδω και παρα πολλα χρονια ...δεν ειναι αναγκη να σε απαγαγουν οι εξωγηινοι και να σου εμφυτευσουν τσιπακι στον εγκεφαλο για να γινεις υπηρετης τους....αυτο ειναι εντελως περιττο και πρωτογονο...ολα γινονται κομψα και χωρις ν'ανοιξει ρουθουνι....διαολε οι περισσοτεροι απο μας παρακαλανε για την "καλη ζωη" που μπορουν να προσφερουν οι προστατες

2)φυσικα δε διαφωνω ...αλλα μη γελιεσαι ...μπερδευεις τους υπηρετες των εξωγηινων με τους εξωγηινους...οι μεν ειναι επιγειοι ...οι δε....ποιος νοιαζεται γι αυτους ? κι αυτοι με τη σειρα τους δε δινουν δεκαρα για μας..φαινεται οτι βαρεθηκαν να παιζουν μαζι μας

3)εισαι παρα πολυ σωστος εδω ...καλο ειναι να το εχουμε παντα αυτο στο κεφαλι μας οταν μιλαμε ή διαβαζουμε ιστορια ...ο μονος λογος που θα μπορουσα ποτε να υποστηριξω τον εθνικισμο ειναι για να τη σπασω σε ολους αυτους που πιστευουν οτι με την επερχομενη για καποιο διαστημα επικρατηση του διεθνισμου η ανθρωποτητα ελευθερωνεται απο καποια δεσμα ,χωρις ποτε να λενε την αλλη μιση αληθεια ...οτι δενεται με καποια αλλα...
πιστευω οτι το μονο υγειες ειναι η αντιδραση γενικα και εναντιον ολων

4)εννοω οτι ολα τα εμβια οντα υπαρχουν και αξιζουν για να ζησουν ελευθερα..αλλιως ειναι απλα κρεας

φυσικα και βρισκονται ολα τα υπολοιπα εμβια οντα του πλανητη σε ομηρια απο εμας ..γραφω και ξαναγραφω οτι ειμαστε στην κορυφη της τροφικης πυραμιδας για πολλα πολλα χρονια ...τοσα πολλα που νομιζουμε οτι εμεις ειμαστε οι θεοι αυτης της γης...και εν μερει εχουμε δικιο ...για τα ζωα εμεις ειμαστε οι θεοι..εμεις τα ταϊζουμε ....μονο που δεν βλεπουμε ποιος ταϊζει εμας..τα ζωα ειναι η τροφη μας και τωρα πια το ξερουν...εμεις ομως ειμαστε
"η τροφη των θεων"

http://etext.library.adelaide.edu.au/w/wells/hg/food/

υπαρχει και η αναλογη ταινια βεβαια αν εχεις διαθεση για πολυ β πραμα .
(διαβασε για να δεις πως αυτη η υπεροψια μας μπορει να μας οδηγησει μερικα σκαλια πιο κατω στην πυραμιδα....υπαρχουν βεβαιως κι αλλες πιο gore εκδοχες και ισως πιο διασκεδαστικες )
επισης ξαναγραφω το αγαπημενο μου μια και σου αρεσουν τα ποιηματα
(κι αν αυτο δεν ειναι ζωοφιλια τοτε τι ειναι)

free beings' song (Μεγας Αρχιερεας Clarkass Ton)

Wild cat, brother of my soul,
be untamed, and without chain;
Don't follow any human path,
And veil yourself in tops and weeds.

Sky hawk, winged fellow,
if not for hunting, never descend;
and as on tower, nest on peaks
That surround turrents' wide moats.

Great owl, nightbird with me,
in a cypresses cavernous cloister
keep hidden secrets
From whom cannot see light in darkness.

5)αυτο ειναι θεμα απο τη μυθολογια κθουλου...δε νομιζω οτι μπορουμε εμεις να παμε προς αυτα εκτος και αν ο αγγελιοφορος των (εξωτερων)θεων που μπορει και επισκεπτεται τη δικια μας διασταση με την ιδια ευκολια που επισκεπτεται και τις διαστασεις στις οποιες κατοικουν οι θεοι, ο χυδαιομορφος ζωντανος εφιαλτης , το ερπον χαος , "ο ευθυμος μαυρος", ο απατεωνας που ακουει στο ονομα Νυαρλατχοτεπ μας επισκεφθει για καποιον λογο( σε καποιο ονειρο ή και στον ξυπνιο μας) και μας αρπαξει ....
(αν δεν εισαι φιλος του ειδους δεν θα καταλαβεις ποτε οτι και οσα να πω)

6) χμμ! κατι τετοιο στα σιγουρα ...μια επικληση .

ΥΓ.οσον αφορα αυτο
"Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν", και υποψιάζομαι ότι εννοείς: "σε τι μπορεί να επέμβει το άλογο για να αλλάξει το μέλλον του, ενάντια στις αποφάσεις του αφεντικού του?"

μετα απο επεξεργασια οσων δεδομενων μπορεσα να συλλεξω κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν μπορουμε ν'αλλαξουμε το μελλον μας και των παιδιων μας παρα μονο με ενα τροπο ...να μην εχουμε καθολου μελλον εκτος κι αν με μια ηρωικη εξοδο και αφου προηγουμενως εχουμε μεινει "ελευθεροι πολιορκημενοι" για αρκετο καιρο κι εχουμε φτασει στο σημειο που δεν εχουμε να χασουμε τιποτα (βλεπε προηγουμενη νεα σημειολογια μου περι ζωντανων νεκρων , ηρωικης ζωης κτλ) καταληξουμε ενδοξοι αλλα εντελως νεκροι ....
δυστυχως ο μονος τροπος να επιζησουμε ειναι να μεταλλαχθουμε σε αυτο που επιτασσει "το μικροσυμφερον της κρατουσας ταξης" οπως λες εσυ

σε σκλαβους των υπηρετων των εξωγηινων που λεω εγω ..."
"αναλωσιμοι" θα το λεγες εσυ ("Ανέκαθεν η ανθρώπινη σάρκα βρισκόταν σε καθεστώς αγοραπωλησίας") "τροφη των θεων" θα το ελεγα εγω επεκτεινοντας δημιουργικα την ιδεα του h.g. wells .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Τρί Απρ 04, 2006 11:31 am

Κανείς δεν μπορεί να στερήσει από το παιδί μου την δυνατότητα σωστής πνευματικής ανάπτυξης, εκτός από εμένα και το ίδιο το παιδί.
Αν κάτι πάει στραβά δεν θα ψάχνω υποχθόνιες δυνάμεις αλλά θα στραφώ στον ίδιο τον εαυτό μου.

Μην γίνεσαι υπερόπτης 3τλ. Πολλοί μπορούν στερήσουν απ' τα παιδιά τη δυνατότητα της σωστής πνευματικής ανάπτυξης. Και μάλιστα τόσο υποχθόνια που δεν θα το πάρεις είδηση. Και μην κυττάς που είσαι υπεύθυνος για αυτή την ανάπτυξη τώρα, που μπορείς να του δείχνεις, να του μιλάς, να το καταλαβαίνεις. Σκέψου λίγο την εφηβεία... όπου όλα είναι αντίδραση και επανάσταση. Πόσοι μπορούν να το εκμεταλλευτούν αυτό; Εκτός εάν πρώτος εσύ φυλακίσεις το πνεύμα του και προστατεύοντάς το ασφυκτικά του στερήσεις και την δυνατότητα της επιλογής...

Και πως λύνεις το πρόβλημα της αισθητικής σου 3τλ; Δεν μπορείς να λύσεις τίποτε. Μόνο να αποδεχθείς μπορείς. Να αποδεχθείς πως υπάρχει και το άσχημο και να το δεχτείς σαν φυσιολογικό. Να δεχτείς λοιπόν πως φυσιολογικό είναι να υπάρχει και το αντίθετο από σένα, που θεωρεί πως οι θεσμοί είναι αποδεκτοί και πως τους έχει δωθεί το πληρεξούσιο να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν.

Κι αν σε συντρίβει αυτό, αν σου αφαιρεί το αυτεξούσιο, να οργιστείς, να το πολεμήσεις, ή να το αγαπήσεις. Αλλιώς εξήγησέ μου γιατί αντιτίθεσαι στην ευθανασία, αλλά επιτρέπεις να υπάρχει το AIDS, τα ναρκωτικά, η παιδεραστεία, η πορνεία και ότι άλλο προσβάλει τη δική μου αισθητική...
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Τετ Απρ 05, 2006 12:24 pm

Λέφτυ παρατηρώ μια σύμπτωση των απόψεών μας, παρόλο που εξετάζουμε το θέμα με διαφορετική οπτική.

Χαμίνι. Καλό είναι όταν θέλουμε να κάνουμε μια συζήτηση να κρατάμε σταθερές τις θέσεις μας, αν θέλουμε να μας συμπεριφερθεί ο συνομιλητής μας με σοβαρότητα. Αν πάλι για κάποιο λόγο τις αλλάξουμε τουλάχιστον να το δηλώσουμε.
Αν θυμάσαι, είχες αναφέρει ότι το όμορφο ή το άσχημο δεν είναι αυθύπαρκτο αλλά συμβατικό. Πως λοιπόν μου ζητάς να δεχθώ το άσχημο? Πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι άσχημο σύμφωνα με τις δικές σου συμβάσεις, κατόπιν να εξετάσω αν συμφωνεί με τις δικές μου συμβάσεις και κατόπιν να εξετάσω αν μπορώ να δεχθώ το δικό σου άσχημο. Και σκέψου ότι το δικό σου άσχημο μπορεί σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα να είναι όμορφο, οπότε να μου ζητάς να αποδεχθώ το δικό μου όμορφο.

«Ένα παιδί στην εφηβεία»?????????????????????? Μέχρι ποια ηλικία παραμένετε «παιδιά» εδώ στο Ελλάντα? Ένας έφηβος είναι ένα ολοκληρωμένο άτομο, και αυτό του έλειπε να μην μπορεί να αυτοπροστατευτεί από τους, διαφόρων τύπων, επηρεασμούς. Και βέβαια θα επαναστατήσει και θα αντιδράσει και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν όμως του έχω διδάξει από τα μικρά του χρόνια ότι η ομορφιά είναι ζήτημα συμβάσεων, δεν θα του ζητάω μετά τα ρέστα αν ψάξει να την βρει μέσα στα παραισθησιογόνα ή αν προτιμάει να ονειρεύεται παρά να ζει!

Οι «θεσμοί» δεν είναι τίποτε άλλο από ένα κοινωνικό εργαλείο. Και τα εργαλεία υπάρχουν για να χρησιμοποιούνται όχι για να τα αποδεχόμαστε. Την αξία της χρήσης τους την καθορίζει το κοινωνικό σώμα και πολλές φορές απαιτούνται ζυμώσεις και αγώνες για να δημιουργηθεί ή να καταργηθεί ένας θεσμός. Το σίγουρο είναι ότι πολύ πιο εύκολα δημιουργείται παρά καταργείται. Γι’ αυτόν τον λόγο πρέπει να ήμαστε πολύ προσεκτικοί όταν δημιουργούμε ένα καινούριο θεσμό.

Στις αγοραπωλησίες επικρατεί ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Μπορεί να πουλάω ότι θέλω και όσο θέλω. Αν δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να το αγοράσει δεν μπορώ να το πουλήσω όσο και να χτυπιέμαι. Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την «αντιαισθητική» πορνεία. Αν δεν υπήρχε κανείς που να ζητάει αγοραίο έρωτα όσο και να χτυπιόντουσαν οι εκπορνευόμενοι και οι εκπορνευτές δεν θα υπήρχε πορνεία. Και, ως συνήθως, για τις «υψηλές τιμές» των προϊόντων ευθύνεται η αυξημένη ζήτηση και όχι η προσφορά.
Ας εξετάσουμε τα διάφορα φαινόμενα που αναφέρεις (πορνεία, παιδεραστία, εξαρτήσεις, μολυσματικές ασθένειες κλπ) από την δικιά σου οπτική γωνία. (Μην ανησυχείς δεν θα σου αναφέρω πάλι την μέσω συμβάσεων σχέση άσχημου – αντιαισθητικού, παρόλο που παραπάνω ζητάς από εμένα να αποδεχτώ το άσχημο. Έτσι κι αλλιώς ποιός σου είπε ότι είμαι υπέρ αυτών των φαινομένων? Εντελώς αυθαίρετο το συμπέρασμά σου) Κατά την γνώμη σου είναι αντιαισθητικά τα φαινόμενα αυτά. ʼσχημα. Δεν ταιριάζουν με την ηθική σου. Θεωρείς αρρωστημένη μια κοινωνία όπου αυτά τα φαινόμενα κυριαρχούν. Γιατί? Σύμφωνα με την λογική σου και την φιλοσοφική σου θεώρηση είναι απολύτως φυσιολογικά και αποδεκτά φαινόμενα! Δεν ξέρω τι λέω? Θα στο αποδείξω.

Κατά την γνώμη σου οι ηθικοί κανόνες, το καλό και το κακό, διαμορφώνονται από τα δεδομένα και τις συνήθειες της κάθε εποχής. Όταν λοιπόν στην εποχή μας το 99,99% των ανδρών που βρίσκονται σε ενεργό σεξουαλική ζωή προσδοκούν τις υπηρεσίες του αγοραίου έρωτα, δεν σημαίνει πως είναι ανήθικοι, ότι κάνουν κάτι κακό ή κάτι άσχημο – σύμφωνα με τα λεγόμενά σου - απλά ακολουθούν το ρεύμα άρα και την ηθική της εποχής τους. Για τον ίδιο λόγο δεν θα πρέπει κι εσύ να αισθάνεσαι αντιαισθητική την πορνεία, ούτε και να θεωρείς αρρωστημένη μια τέτοια κοινωνία. Με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να αντιμετωπίζεις και τα άλλα φαινόμενα. Εφόσον οι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξαρτημένοι, ψεύτες και εν δυνάμει δολοφόνοι, για πιο λόγο να σου φαίνεται άσχημο το ψέμα, τα ναρκωτικά, και ο πόλεμος? Αυτή είναι η αισθητική και η ηθική της εποχής μας αφού αυτήν ακολουθεί το μεγάλο ρεύμα.

Εξακολουθείς να με ρωτάς γιατί είμαι κατά της ευθανασίας? Μα για τον ίδιο λόγο που είμαι κατά της πορνείας, της παιδεραστίας, των εξαρτήσεων, της φτώχειας κοκ. Διότι δεν συνάδουν με μια υγιή κοινωνία. Από την άλλη εσύ που είσαι υπέρ της ευθανασίας για ποιόν λόγο είσαι κατά της αυτοκτονίας? Και πρόσεξε όταν μιλάμε για ευθανασία εννοούμε θεσμό και όχι μια ιδέα. Δεν είναι ιδεολογικό το πρόβλημα είναι θεσμικό. Οι προεκτάσεις του είναι πολύ πιο πολύπλοκες απ’ ότι φαίνονται.
Οι ιατρικές υπηρεσίες είναι πολύ επικίνδυνο εργαλείο. Γι’ αυτόν τον λόγο και νομοθετικά ο γιατρός θεωρείται ότι βιαιοπραγεί. Σε παγκόσμιο επίπεδο. Διότι είναι ένας εν δυνάμει επικίνδυνος φορέας γνώσης ο οποίος ελέγχεται με ηθικούς και νομικούς κανόνες.
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Τετ Απρ 05, 2006 1:19 pm

Να με συγχωρείς... Εκφράστηκα ανοήτως σκεπτόμενη, παίρνοντας ως δεδομένες κάποιες συμβάσεις. Μου καταλογίζεις όμως συμπεράσματα που δεν έχω εκφράσει... Αποσύρομαι λοιπόν από την συζήτηση αυτή, αφού χρειάζεται πρώτα να καταφέρω να επικοινωνήσω...
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Απρ 05, 2006 2:48 pm

(μια προγευση αυτου που θα ακολουθησει ...αφιερωμενο σε σας 3τλ και χαμινι)

θαυματα θα ερθουν με το περασμα των αιωνων...

ω! τι κοσμος μπαμπα !

οπου η ανθρωποτητα θα εχει γινει σαν τους ιδιους τους Θεους...ελευθερη και αγρια ...περα απο το κακο και το καλο εχοντας πεταξει τους νομους και την ηθικη...

οπου ολοι οι ανθρωποι θα ουρλιαζουν και θα σκοτωνουν γιορταζοντας την παλια-νεα χαρα

οπου οι Θεοι θα τους διδαξουν νεους τροπους να ουρλιαζουν και να σκοτωνουν και να γιορταζουν ευχαριστωντας τους εαυτους τους

και η γη θα φλεγεται σ'ενα ολοκαυτωμα εκστασης παθους και ελευθεριας

Νεκρολαγνεία
-------------
Ημιδιάφανη , φορεμένη κατάσαρκα....

βλέμματα 'φήνει λαίμαργα
να σμίξουν με τ' αυτάρεσκα ,
για να χαρούν συντροφικές , ανομολόγητες ,
χαρές κρυμμένες ,ως πρόσφατα απαγορευμένες
του σκοτεινού παλιού-νέου σφρίγους
που τώρα πια σαν σώμα διαγράφεται ,
μία σκιά κάτω από τις πτυχώσεις της ,

....η επίφαση της φωτεινότητας ,