περί ανέμων και υδάτων

τι όνειρα βλέπετε???

ότι δεν μπορεί να μπει στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Δημοσίευσηαπό corvidophile » Σάβ Ιούλ 16, 2005 9:53 pm

Σινεφίλ.
I gotta suck now, suck you later.
corvidophile
full member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιούλ 17, 2005 5:58 pm

τώρα που είπε η corvidophile σινεφίλ, ακούστε ένα όνειρο που είδα χτες το βράδυ, σοβαρά:

το ξύπνημα των ζόμπι

(μη γελάσετε, σοβαρά το είδα σας λέω).

(και μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, εγώ μέχρι στιγμής δυσκολεύομαι πολύ).

λοιπόν:

αρχίζοντας, να πω ότι τα περισσότερα όνειρα που βλέπω έχω την αίσθηση ότι διαρκούν ώρες, ενώ αν κάτσω να γράψω γι αυτά, ή καλύτερα να μιλήσω γι αυτά, φαίνεται πως έχουν κρατήσει μια-δυό στιγμές.

Δεν ξέρω αν έχετε δει την τελευταία ταινία τρόμου "το ξύπνημα των νεκρών" ή "το ξύνπημα των ζόμπι", το ριμέικ της παλιάς, κλασικής ταινίας. Για να σας βοηθήσω, τώρα τελευταία κάπου μίλαγε ο wpleftyboy γι αυτήν.

Λοιπόν, είμαι με ένα πολύ φιλικό μου πρόσωπο, σε μια πόλη που επικρατεί μια γενική ανησυχία, επικρέμαται μια αόριστη απειλή. Αυτό το επικράμεται δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά πολύ μ'αρέσει. Έτσι ήταν και στο όνειρο. Είναι μέρα. Μάλλον πρωί. Η πόλη δε μου είναι γνωστή, βλέπω κάποια φανταστική, χωρίς βέβαια να μου είναι ξένη μέσα στο όνειρο.

Χωρίς να καταλάβω από πότε, μπορεί βέβαια να μη θυμάμαι κιόλας, αρχίζω με το φιλικό μου πρόσωπο (άκου "φιλικό μου πρόσωπο", λες και μιλάω σε καμιά καφετζού) να τρέχουμε. Και τρέχουμε γιατί στην πόλη κυκλοφορούν ζόμπι, ζωντανοί-νεκροί. Μάλιστα, η φάση είναι ίδια με την ταινία: οι ζωντανοί-νεκροί φέρουν πρόσωπα λεπρά, με ξεσκισμένες σάρκες, αποκρουστικά. Οι ξεσκισμένες σάρκες μπορεί να μην καλύπτουν όλο το πρόσωπο, τις περισσότερες φορές αποτελούν μια πληγή πάνω στο πρόσωπο, ως στίγμα της μόλυνσης των ζόμπι.
\
Η μεγάλη παραλλαγή με την ταινία, είναι πως στο όνειρο, για να γίνεις ζόμπι, αρκεί μόνο να αγγίξεις κάποιο άλλο ζόμπι. Όχι απλώς να σε δαγκώσει, να σου επιτεθεί. Τρέχουμε λοιπόν, σαν τρελοί. Το φιλικό μου πρόσωπο βρίσκει κατά ένα περίεργο τρόπο ένα αυτοκίνητο, αν θυμάμαι καλά και την κάνει από την πόλη -αυτή την εντύπωση είχα στο όνειρο- ανηφορίζοντας έναν δρόμο προς το βουνό.

Εγώ μένω μόνος στην πόλη, στην οποία όπως είπα στην αρχή, γίνεται το έλα να δεις. ʼνθρωποι τρέχουν με τα ζόμπι, σε έναν πανζουρλισμό. Είμαι σε μια κεντρική λεωφόρο. Πέρα στον ορίζοντα, πάνω από τα ψηλά κτίρια δεξιά μου κατά μήκος της λεωφόρου (σαν μεγάλο βγαίνει το όνειρο), πετάνε ελικόπτερα και στρατιωτικά αεροπλάνα. Δε θυμάμαι αν βομβαρδίζουνε. Ξαφνικά, εκεί που τρέχω, προσγειώνεται μπροστά μου ένα καμπριολέ ελικόπτερο, διθέσιο. Στην πρώτη θέση κάθεται κάποιος, νομίζω είναι νεκρός και ζόμπι μαζί. Στη δεύτερη θέση κάθεται ένας άνθρωπος με μια μάσκα. Σαν αυτές του οξυγόνου. Ο άνθρωπος φοράει, νομίζω πάντα, στρατιωτική στολή.

Χωρίς να ξέρω γιατί, έχω την παρόρμηση να πάω να βγάλω τη μάσκα. Πρέπει να το κάνω. Πλησιάζω, μέσα στο γενικό χαμό, ενώ δίπλα μου υπάρχουν κι άλλοι και σηκώνω τη μάσκα. Σηκώνοντας τη μάσκα, κι ενώ βλέπω ότι πρόκειται για γυναίκα, το χέρι μου ακουμπάει το πρόσωπό της.

Κατηφορίζω τρέχοντας σαν τρελός την κεντρική λεωφόρο και ξυπνάω.

Πάντως είχα φάει πολύ χτες το βράδυ.

Τώρα πείτε μου, πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ; (αυτά είναι φοβιστικά όνειρα άσπικ, κι όχι με τα φρουτάκια που είδες στα δέντρα! άκου φρούτα! εμένα με κυνηγάνε ζόμπι!...)

ω ρε παναγία μου, τι φρίκη ήταν αυτή για όνειρο;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιούλ 17, 2005 7:13 pm

χάλασα την ωραία ατμόσφαιρα με τα ποιήματα του άσπικ ο ηλίθιος..

την επόμενη φορά θα σας πω για ένα άλλο όνειρο που είχα δει, λεγόταν
"το βαθύ λαρύγγι"
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό corvidophile » Κυρ Ιούλ 17, 2005 9:35 pm

Αγαπητέ κανένα τα όνειρά σου μάλλον (wanna)-b-movies είναι χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι τα σνομπάρω, απλά μια επισήμανση κάνω.Παρατηρώ όμως από αυτό που μας περιέγραψες ότι είσαι έρμαιο των ονείρων σου ,αλλά μην ανησυχείς γιατί η Κόρβι θα σου μιλήσει εκ πείρας .

Από εδώ και εις το εξής τα όνειρά σου δε θα τα προσπερνάς.Θα σηκώνεσαι το πρωί θα τα επαναφέρεις στη μνήμη σου και θα τα μελετάς.Δεν έχει σημασία τι συμπεράσματα θα βγάλεις ή πώς θα είναι η ψυχοσυναισθηματική σου κατάσταση μετά από ένα όνειρο, σημασία έχει να τα αφουγκράζεσαι, και να τα αναλύεις.

Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα καταφέρεις να ονειρεύεσαι συνειδητά , θα εξουσιάζεις , θα πρωταγωνιστείς και θα σκηνοθετείς εσύ ο ίδιος τα όνειρά σου.Θα αντιλαμβάνεσαι τί σου συμβαίνει στη διάρκεια του ύπνου , θα ψυχαγωγείσαι ,θα ταξιδεύεις σε κόσμους αλλόκοτους ,πάντα όμως διαλέγοντας εσύ το δρόμο.Είναι και πολλά άλλα που θα τα ανακαλύψεις σιγά- σιγά.Έτσι θα ξυπνάς το πρωί γαλήνιος, ήρεμος και πλήρης ον-είρων.

Με κορακοσύνη,

Κ.

Υ.Γ: Όσο για τα ποιήματα του άσπικ μην ανησυχείς, είμαι σίγουρη και το "βαθύ λαρύγγι" θα είναι αρκετά ποιητικό.. :twisted:
Υ.Γ2: Να καλωσορίσω τους καινούριους και να υβρίσω τους παλιούς για την υποδοχή που μου έκαναν.
corvidophile
full member

Δημοσίευσηαπό kathy » Δευτ Ιούλ 18, 2005 10:20 am

Αγαπητή κόρβι (μου επιτρέπεις να σε λέω κόρβι...)

τι εννοείς σινεφίλ όνειρα, ήθελα από πριν να σε ρωτήσω...

Έτσι με πολλά πρόσωπα περίεργα, με μουσική, με δρόμους και φώτα που τρέχουν, με αλληλοδιαπλεκόμενες ιστορίες?

Και ερώτημα τώρα

Όσοι βλέπουν σινεφίλ ταινίες βλέπουν σινεφίλ όνειρα
ή όσοι βλέπουν σινεφίλ όνειρα φτιάχνουν σινεφίλ ταινίες??

Σας έχει τύχει να ακούτε μουσική στον ύπνο σας?

Κανένα, σε λίγο θα εμφανιστεί ο σιγμούδιος άσπικ και θα σου εξηγήσει το όνειρο με ένα ποιήμα, οπότε δε θα αποπειραθώ ερμηνείες.
(αλλά κι εσύ μάλλον άγχος έχεις...και δεν ξέρω μήπως παίζει και τίποτα ύποπτο με το φιλικό πρόσωπο, αν είναι γένους θηλυκού, γιατί είσαι και ερωτιάρης εσύ...)
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό corvidophile » Δευτ Ιούλ 18, 2005 11:15 am

'Ο,τι βλέπεις, ό,τι ακούς, ό,τι κάνεις, ό,τι αισθάνεσαι , ό,τι είσαι κ.ο.κ να ονειρεύεσαι ακριβώς το αντίθετο.Να σκηνοθετείς και να πρωταγωνιστείς και να μην αφήνεις τα όνειρα να σε σκηνοθετούν και να σε ντουμπλάρουν.

Ήταν συμβολισμός ταινίας-ονείρου και όχι σχέση ταινίας-ονείρου όπως παρεννόησες κάθυ.

Αλλά δε πειράζει, γι'αυτό είμαι εδώ για να εξηγώ.

Ονειρεύομαι ή ειρωνεύομαι;

Αυτή είναι η σωστή ερώτηση.
corvidophile
full member

Δημοσίευσηαπό kathy » Δευτ Ιούλ 18, 2005 12:24 pm

corvidophile έγραψε:'Ο,τι βλέπεις, ό,τι ακούς, ό,τι κάνεις, ό,τι αισθάνεσαι , ό,τι είσαι κ.ο.κ να ονειρεύεσαι ακριβώς το αντίθετο.

Μ'άρεζε αυτό πολύ!
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Ιούλ 18, 2005 8:17 pm

corvidophile έγραψε:Έτσι θα ξυπνάς το πρωί γαλήνιος, ήρεμος και πλήρης ον-είρων.

είρων γιατί ρε corvidophile?
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Ιούλ 18, 2005 8:21 pm

δεν ξέρω αν χρειάζεται να το επαναλάβω (μια φορά το είπα, λέγοντας πως το εννοώ, το ξαναλέω άλλη μια μπας και...)

το όνειρο το είδα πράγματι προχτές το βράδυ

(μήπως είδες πουθενά καμιά ειρωνία; έτσι για να μου φύγει η αμφιβολία)

με καλή διάθεση, κάποιος κανένας
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό corvidophile » Δευτ Ιούλ 18, 2005 8:51 pm

Τα όνειρά σου σε "ειρωνεύονται", καιρός δεν είναι να τα "ειρωνευτείς" κι εσύ λιγάκι;

Θα ξυπνάς ειρωνευόμενος και θα κοιμάσαι ονειρευόμενος κι όχι το αντίθετο.

Ελπίζω να έγινα αντιληπτή τώρα...
corvidophile
full member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες