περί ανέμων και υδάτων

τι όνειρα βλέπετε???

ότι δεν μπορεί να μπει στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Δημοσίευσηαπό kathy » Πέμ Ιούλ 14, 2005 6:26 pm

Δούναι, εγώ είμαι καινούρια και δεν ήξερα για τις κανονικές.

Όταν πάντως διακριθείς, θα γράφουμε εδώ όλη την ώρα δούναι δούναι δούναι εγώ και το σκιάχτρο (σε παραπέμπω στο βιβλιοτόπικ) και εσύ θα κάνεις βουτιές στο όνομα μας.
Το που θα κάνεις βουτιές το αφήνω στην επιλογή σου, αλλά εγώ προτείνω γαλαζοπράσινα νερά, σκιάχτρο, συμφωνείς, φαντάζομαι.

Εδώ το πάω, εκεί το φέρνω, στις βουτιές καταλήγω...
καθένας με τον πόνο του σε τούτη τη ρημάδα τη ζωή...
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Πέμ Ιούλ 14, 2005 6:31 pm

άκου άσπικ να σου πω εγώ γιατί βλέπεις τέτοια όνειρα και στεναχωριέσαι. Γιατί όταν ο άλλος στεναχωριέται άσπικ, νιώθει τόσο μόνος του μες στη στεναχώρια του, που μες στην αγωνία του θέλει να τον ακούσεις, να σε κάνει κοινωνό (πως το'γραψα αυτό) σ'αυτό που νιώθει. Αλλά επειδή έχει γίνει πολύ μικρός, τόσο-δούλης, δεν έχει άλλο τρόπο ρε γαμώτο: κάνει αυτό που είπε ο 3ΤΛ: προς-βολή.

Γι αυτό μη στεναχωριέσαι και συ με τη σειρά σου άσπικ, οι στεναχώριες περαστικές είναι και περνάνε.

Και για το όνειρο μην ανησυχείς,

να ανησυχήσεις μόνο όταν δεις τον καζαμία στον ύπνο σου.
Αυτό, φαντάζομαι, θα είναι τρομακτικό.

Και σεις οι άλλοι μην στεναχωριέστε γιατί η στεναχώρια είναι μια κατρακύλα, ένας να την πάρει τους παίρνει όλους μετά. Ακούτε;

Και τέλος πάντων, τι κατάσταση είναι αυτή με μένα να βρίσκομαι μονίμως εκτός θέματος...
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Πέμ Ιούλ 14, 2005 6:56 pm

και το όνειρο, φυσικά, ήταν ολόχρυσο.
Δε φαίνεται;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Πέμ Ιούλ 14, 2005 6:56 pm

Τι ασυναρτησίες λέω;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Παρ Ιούλ 15, 2005 8:06 am

μα να μην με καταλαβαίνει κανείς πια εδώ μέσα; που πήγαν πάλι όλοι;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Ιούλ 15, 2005 8:43 am

Όνειρα τέτοια έχω δει πολλά κι εγώ κατά καιρούς .

Θάλασσες που ξεχύνονται να καταπιούν τη στεριά, βουνά που σωριάζονται κουρασμένα στα δρομάκια της γειτονιάς, γη που την καταπίνει το έρεβος, η λάσπη, αλλά και αγέρηδες που μας κάνουν πουλιά, αποτελούν σενάρια νυκτός...

Σε εποχές προ... Λακάν, καταφυγή των ανεξερεύνητων ονείρων μου ήταν πάντα οι γερόντισσες... γιαγιάδες

Ακόμα θυμάμαι την ακροστοιχίδα της γιαγιάς Μαργαρίτας:

"Σαν δεις στον ύπνο σου στρατό, είν' ξεχασμένο τάμα"...

Ύστερα ανακαλύψαμε τον Φρόιντ και την ψυχανάλυση!

Ο παλιός ονειροκρίτης της βιβλιοθήκης ξεχάστηκε, οι γιαγιάδες πέθαναν κι η... θεραπεία των νευρώσεων θαυματουργεί με τα ονειρο-λυτικά χαπάκια...

Πάνω στο γραφείο μου μοσχομυρίζει παγανιστικά μια γαρδένια.

Υποκλίνομαι στην εξοργιστική όχλησή της, αλλά χάνω τον ειρμό από τη μαγεία της...

Όπως χάνω τον λογαριασμό από την ανεμελιά και την πολυχρωμία των γερανιών αυτή την εποχή κι από την απαξίωση των τριαντάφυλλων στον καυτό ήλιο...

Τις νύχτες, την ώρα που πάνω μου πέφτει όλος ο ιδρώτας της φύσης, λουφάζω στο άπειρον σαν τα άνθη της Μανόλιας...

Αυτά που κιτρινίζουν με την πρώτη κακοτοπιά και που μαραίνονται ως "αισχυντηλά" πλάσματα, στις αδιάκριτες ματιές των θαυμαστών του κάλλους τους...

Η υγρασία της νύχτας, εδω στο Θυμάρι το καλοκαίρι, νοτίζει την ψυχή μου με υδρατμούς λιπασματοφόρους και φυτοφαρμακούχους!

Εξατμίζομαι μαζί με τις μπάμιες, τα κολοκύθια, τις ντομάτες και όλα τα εσπεριδοειδή κάθε βράδυ, χλωρίδα κι εγώ, που κοντεύει να ριζώσει στα ρευστά χώματα του μποστανιού μου...

Κράμπες, μυαλγίες και μουδιάσματα είναι η πληρωμή της μέρας σ' αυτή την καθε-βραδινή μου επανάσταση…

Τις ώρες που ξεσαλώνουν κάτι τεράστιοι γκιώνηδες κράζοντας αποκρουστικά και φουρφουρίζοντας σαν αιμοσταγείς βρικόλακες πάνω από τα ποντίκια των αγρών.

Ο πόλεμος της νύχτας δεν με τρομάζει...

Τον απολαμβάνω όπως οι Ινδιάνοι φύλαρχοι τις μάχες των παλικαριών τους με τους λευκούς στην Αμερική έναν καιρό.

Το τοπίο, άλλωστε, στην ύπαιθρο έχει κάτι από την άγρια δύση...

Γείτονάς μου ένα πανέμορφο μαύρο άλογο, που δέχεται θωπείες από περαστικούς, που κοιτάζει στα μάτια τον "απέναντι", που παίζει με τον θύσανο της ουράς του...

Απίστευτα πράγματα ακόμα και τωρα τα μικρά κοπάδια αιγοπροβάτων διασχίζουν ανέμελα τους δρόμους στο Θυμάρι...

Η φλογέρα μόνο λείπει από το original και η παραδοσιακή γκλίτσα...

Τι να σου κάνουν όμως και οι ποιμένες τώρα που στην επικράτειά τους εισέβαλαν οι... Μπαμινίωτιδες , Μικρούτσικοι αστοί, χάρη στο χωραφάκι των προπαππούδων τους;

Και τωρα έκτισαν μεζονέτες με υπόγεια γκαράζ...

Εκτοπίζοντας οικόσιτα και αιγοπρόβατα, φυτεύοντας λιγούστρα αντί ελιές, γκαζόν αντί βρώμης...

Το θέμα είναι ότι αυτή η ανατροπή δεν υπολόγισε διόλου… τα αιγοπρόβατα!

Τα οποία βόσκουν και στο γκαζόν του Μπαμπινίωτη και στην αγριάδα, διότι δεν βρέθηκε κανείς να τα ενημερώσει για τους κανόνες της υγιεινής διατροφής!
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Ιούλ 15, 2005 12:32 pm

Μπράβο δούναι!!!
Και όχι μόνο δέν με πειράζει,αλλά απεναντίας ξέρεις ότι το φχαριστιέμαι όταν αποφασίζεις να γίνεις πιο ανάλαφρη και να δώσεις γέλιο και χαρά στους συμφορουμιστές σου,περνώντας βέβαια και τα μυνήματα που πρέπει να έχει μιά σάτυρα.
Για αυτό καλά σου λέει και η έψιλον,για κοίτα τη και λίγο σουρικά την δουλειά.
Επίτρεψέ μου τώρα όμως όπως και παλιά που λές,να συνεχίσω και εγώ λίγο τις νοστιμιές,όχι τόσο ωραίες βέβαια όπως εσύ,αφού η στιχουργία δέν είναι και ο τομέας μου.

Η δουναι η ποιήτρια
έψιλον θεολόγος
το σκιάχτρο η επιστήμονας
όλες μαζί με μιά φωνή
παρέα ωραία και σωστή
αγαπημένη και καλή
και δέν γεννάται λόγος.

όπου βρεθούν και όπου σταθούν
το κέφι δέν τους λείπει.
Με μπράβο και ξεφωνητά
με χάχανα γέλια πολλά
με αγκαλιές και με φιλιά
η μιά την άλλη γλύφει.

και έτσι που αγκαλιάζονται
έτσι που φχαριστιώνται
αναρωτιέσαι μπάς και μήν
με μιάν τοιούτον επαφήν
χειρόπρακτον και λεκτικήν
καυλώνουν και δέν τ'ομολογείν
καθώς χαιδεύουν με χάρην περισσήν
η μιά της άλλης το μουνίν.

Από την του άσπικ ποιητικήν συλλογήν: < τι έκανες στο φόρουμ του θανάση>.

( κάθυ,γράψε και άλλα ονειρα να τα ξεπετάξουμε,να βγάλουμε και εκτός θέματος τον κανένα).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Ιούλ 15, 2005 1:28 pm

Αχα!
Βγήκε ο αρχιπαπάρας που έχει ανάγει σε υψηλή Τέχνη το γλύψιμο (υπεργείως και υπογείως)
και κάνει κρα για θεατές και ενθέρμους θαυμαστές να γράψει και ποίημα .

Φχαριστούμε μαλάκα
Η ζωή στο υπόστεγο μαζί σου έχει πλάκα
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Παρ Ιούλ 15, 2005 1:38 pm

Λοιπόν, χθες το βράδυ είδα πως έβριζα κάποιον που τα έχω μαζεμένα από πέρσι και δεν μπορώ να του τα πω λόγω διακριτικότητας και εχεμύθειας.
Προχθές όμως με ξανατσάντισε και γι'αυτό τον έβρισα στον ύπνο μου.

Καλά,του τα είπα καταπληκτικά και για τα περσινά και για τα φετινά και πολύ το ευχαριστήθηκα! Ξύπνησα με μια ανακούφιση, άλλο πράγμα!

Τώρα θα μου πεις τι ερμηνεία να θέλει αυτό, απλό είναι...
Το περίεργο είναι πως ήταν Πάσχα και δεν ξέρω γιατί...
Γιατί να τον βρίσω πασχαλιάτικα που δεν κάνει να βρίζουμε? Πως ερμηνεύεται αυτό, άσπικ???

Όπως βλέπετε, το ασυνείδητο μας δεν κάνει να το καταπιέζουμε πολύ, γιατί που θα πάει, θα βρίσει κι αυτό, πόση υπομονή να έχει ένα ασυνείδητο?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό dounai » Παρ Ιούλ 15, 2005 3:06 pm

ʼχ κε ʼσπικ μας... με τέτοιες φαντασιώσεις ευελπιστείς να εξελιχθείς σε Νώα και μάλιστα του μεταμοντέρνου;...
διότι περί εξέλιξης πρόκειται... αν είναι να κληροδοτήσω πολιτισμό από ένα λυγούρι ραμολιμέντο που φαντασιώνεται τις συμφορουμίστριές του σε παρτούζες, άσε καλύτερα να με παρασύρει το ρέμα που δεν έχει τέρμα και χάνεται το βλέμμα...
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μάλλον κάπου στον κο Οιδίποδα λέγεται ένα πολύ πετυχημένο, πως ο καπετάνιος σε πλοίο άδειο είναι τΖάμπα (χε,χε) μάγκας, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Φτου σου Δούναι και πέρασες και στα πανεπιστήμια κάποτε...
Γι' αυτό λέω, τέτοιο Νώα εγώ για πατριάρχη του μεταμοντέρνου ανθρώπινου είδους δε γουστάρω... να του φτιάξω ένα καρεκλάκι, να το βιδώσω πάνω στο ακυβέρνητο πλοιάριο, να του αγοράσω και ένα ντιβιντίριο, να βλέπει την ιστορία της Ο, και ό,τι άλλο προσφέρει το 'Θέμα' του Θέμα... μεταξύ μας, την Κυριακή θα το αγοράσω κι εγώ, όχι για την αισθησιακή καλέ, για την άλλη με τον Ρέϊ Φάϊνς που μετά το τρομοκρατικό χτύπημα κόλλησε ασθένειες...
Γι' αυτό σας ξαναλέω... ο ΤρομοΝώας δε θα περάσει, και άμα με θέλει μούτσο στο τρικάταρτο να κανονίσει να μου πληρώνει τις υπερωρίες κανονικά και να μη μου καταργήσει το 8άωρο. Συν τα 12 χρόνια προϋπηρεσίας...

Υ.Γ. Κα Έ, θα το κοιτάξω εκείνο που μου είπες, αλλά αν τελικά διαπρέψω ως νέος Σουρής (και όχι μπεκρής), δε θα με χαλάσει κιόλα!...
Όσο για σένα κε Νώα, και για να σοβαρέψω και λίγο, μετά απ' τη Θανατίλα που έφαγα τον τελευταίο καιρό, κατάφερες μόνο να με κάνεις να γελάσω και όχι να θυμώσω. Μετράω τρεις από δαύτες στο ενεργητικό μου πια. Θα σου δώκω και την ερμηνευτική ερμηνεία της Θανατίλας. Σε πάει μπόλικα στάδια μπροστά. Γλυκαίνεις και γαληνεύεις.
Και μαθαίνεις πως να κυβερνάς πλοίο πραγματικά ακυβέρνητο. Και τέτοια κατάσταση εμένα δε μου πρόσφεραν ούτε οι Γιάλουμ ούτε οι Φρόϋντ.
ʼντε να σας αφήσω τώρα. Με περιμένουν τα γεμιστά κολοκυθάκια μου και η ξαπλώστρα στο μπαλκόνι μου!

:D
Κόψε αριστερά και μετά όλο ευθεία
Άβαταρ μέλους
dounai
full member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες