δελτία τύπου

κάλεσμα από την έψιλον

δελτία τύπου και ανακοινώσεις για πολιτιστικά και άλλα γεγονότα... (μόνο για ανάγνωση)

κάλεσμα από την έψιλον

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Ιαν 09, 2004 7:08 am

Κάλεσμα

Ελάτε, για μια βραδιά
αραβικής ποίησης

στις 19 Ιανουαρίου 2004, ώρα 7.30 μ.μ.,
στο Γαλλικό Ινστιτούτο, Σίνα 31, Αθήνα 106 80

στα μονοπάτια του αραβικού ποιητικού χρόνου,

με φωνές-σκαλοπάτια
του κυρίου Κώστα Γεωργουσόπουλου, για ένα βιβλίο με τίτλο ‘ʼδωνης, Οι Αναλογίες και οι Αρχές’
των κυρίων Τίτου Πατρίκιου και Δημήτρη ʼναλη, για τον ποιητή ʼδωνη,
της κυρίας Ελένης Κονδύλη-Μπασούκου, για την αραβική ποίηση,
μαζί με τους ηθοποιούς
κ.κ. Μαρία Ναυπλιώτου, Τότα Σακελλαρίου, Πέτρο Κοκόζη, Θεμιστοκλή Πάνου, που θα απαγγείλουν αραβικά ποιήματα σε μετάφραση.

με τη μουσική δημιουργία του κυρίου Θωμά Καραχάλιου, διευθυντή του Πανιώνιου Ωδείου
Ο Διάλογος του ʼδωνη
Τραγούδι: ο κύριος Γεώργος Χαλιλόπουλος, υψίφωνος: η κυρία Αναστασία Κατσιναβάκη
Συμμετέχει η παιδική χορωδία του Πανιώνιου Ωδείου

Τη βραδιά θα τιμήσει ο ʼδωνης.
Μη ρωτήσετε για ποιο θέμα θα μιλήσει. Μιλάει λίγο και αποκαλύπτει πάντα τη χαρά της δημιουργίας.

Την εκδήλωση οργανώνει ο εκδοτικός οίκος ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Είστε προσκεκλημένοι, κι εσείς και οι φίλοι σας. Όλα είναι για μοίρασμα, προπαντός η ελευθερία του λόγου και η προσήνεια της ποίησης.

και καλή σας μέρα με αγάπη.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Φεβ 10, 2004 7:19 pm

ΕΠΕΙΓΟΝ
το έμαθα σήμερα
στη φιλοσοφική σχολή αθηνών, πανεπιστημιούπολη ζωγράφου, στον 3ον όροφο, μπροστά στην κοσμητεία, θα δείτε μια ανακοίνωση:
αύριο τετάρτη 11 φεβρουαρίου στις 11 το πρωί θα μιλήσει ο περίφημος, το λέω γιατί έτσι πιστεύω πως τουλάχιστον ήτανε, και έτσι τον τιμάμε ακόμα στην ηλικία που είναι, ο φιλέλληνας ελληνιστής και συγγραφέας Jacques Lacarriere.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιούλ 06, 2004 8:33 pm

μη χάσετε την έκθεση τι στο καλό ακριβώς είναι δεν ξέρω, γλυπτικής εν πάσει περιπτώσει και κάτι άλλο, κινέζικη ζωγραφική νομίζω, στην εθνική πινακοθήκη αθηνών. ξέρω μόνο πως θα δείτε ροντέν. πιο αποσχιστικός γλύπτης υπάρχει;
σας παρακαλώ να πάτε να δείτε ροντέν, και να μαλακώσει η καρδιά σας με τα μέταλλά του, τόσο τα έχει αγαπήσει που είναι χάδια για τη ψυχή μας...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Νοέμ 18, 2004 8:59 am

με συγκίνησε η απλότητα στο χαρτάκι που πήρα από το χτεσινό βιβλιπωλείο τους, και γι'΄αυτό το ποστάρω εδώ έτσι όπως είναι.

ίσως αν μπορέσω να πάω κι εγώ εκεί, δεν ξέρω ακόμη.
αντιγράφω λοιπόν:

--------------------------------------------------------------------------------

ΕΛΑΤΕ να γνωρίσετε τους συνεργάτες της 'Ευθύνης'

ανακοινωνουμε στους καλούς μας φίλους πως, με τη δεύτερη σειρά των 'αναπολήσεω' και για να προετοιμάσουμε τις άγιες μέρες που έρχονται, οργανώνουμε την τετάρτη 8η δεκεμβρίου, πάλι στην αίθουσα ξένων αντακποκριτών -ακαδημίας 23- στις 6.30' μμ μια σύναξη των συνεργατω΄ν μας που βρίσκονται στην αθήνα με σκοπό να γνωριστούν με τους αναγνώστες της 'ευθύνης' να συζητήσουν μαζί τους και να υπογράψουν βιβλία τους, αν το επιθυμούν.
αποσαφηνίζουμε: βιβλία τους δέν θα διατίθενται, πρέπει να τα προσκομίσουν οι καλοί μας φίλοι -ενδεχομένως για να τα δωρίσουν στις γιορτές σε φίλους τους- και η σύναξη αυτή θα τερματιστεί γύρω στις 8.00 μμ.

------------------------------------------------------------------------------
η τελευταία παράγραφος με γοήτευσε απολύτως, κυρίως όταν ξέρω πως παρουσίαση βιβλίου ίσον τάβλα της λαικής που πουλάει εμπόρευμα, το λέω και με πονάει, αλλά το λέω με κακία και με ζήλεια, πάρτε το όσο αρνητικά θέλετε. το ότι αυτό διευκρινίζεται εδώ, μου αρέσει πολύ.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Νοέμ 19, 2004 5:58 pm

αύριο σάββατο 20 νοεμβρίου, στις 4 ώρα το απόγευμα, στο θέατρο του κολλεγίου αθηνών, στο παλαιό ψυχικο αθήνα, θα παιχτεί το μουσικό παραμύθι 'το κουνουπάκι ο λεωνίδας', του συγγραφέα και συνθέτη θωμά καραχάλιου. αφήγηση γ. τσικόπουλος, πιάνο θωμάς καραχάλιος, χορωδία πανιώνιο ωδείο.
έχω διαβάσει την ιστορία, που με έχει γοητεύσει, κι έχει τύχει να ακούσω μουσικά παραμύθια του θωμά, μου έχουν αρέσει πολύ. ο θωμάς είναι μαθητής της περίφημης μαργαρίτας δαλμάτη (βλ. τόπικ βιβλία νομίζω).

η ιστορία εξελίσσεται την εποχή του ρήγα φερραίου.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Νοέμ 06, 2005 1:31 pm

Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Σπουδών Μέσης Ανατολής

Νεοπλατωνική Κοσμολογία
στην Αραβική Φιλοσοφία

Ομιλία από την κα Μαίρη Χριστοδούλου, υποψήφια διδάκτορα Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

14 Νοεμβρίου 2005-11-05
Ώρα 18.00 μ.μ.
Στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών
(Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου)
αίθουσα 827 -8ος όροφος

Θα ακολουθήσει συζήτηση.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Μαρ 15, 2006 5:21 pm

ο μάρτιος είναι ο μήνας της ποίησης...

η Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Σπουδών Μέσης Ανατολής σας προσκαλεί στην εκδήλωση που διοργανώνει για τον τόσο γνωστό Πέρση ποιητή Τζελλάλ αλ-ντίν Ρουμί και τιμά τον Γρηγόρη Ζιάκα, ομότιμο καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, συγγραφέα (μεταξύ των άλλων) ενός βιβλίου για τον Πέρση ποιητή και μύστη.
Σας προσκαλούμε
την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2006,
ώρα 19μμ,
στην αίθουσα 824 (8ο επίπεδο) της Φιλοσοφικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, σε ομιλία με
θέμα: Ο Τζελλαντίν Ρούμι και ο θείος έρως
ομιλητής και τιμώμενο πρόσωπο: καθηγητής Γρηγόρης Ζιάκας.
στην εκδήλωση θα γίνει απαγγελία ποιημάτων στα ελληνικά, από την ηθοποιό και συγγραφέα κυρία Χρύσα Σπηλιώτη.
θα ακολουθήσει συζήτηση.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Μάιος 10, 2006 11:08 am

αύριο 11 μαϊου 2006, στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, στα Προπύλαια (μετρό Πανεπιστήμιο), διοργανώνεται ημερίδα για το λατινο-αμερικάνικο διήγημα. ώρα έναρξης: 10 το πρωί.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Τετ Μάιος 10, 2006 2:49 pm

epsilon έγραψε:αύριο 11 μαϊου 2006, στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, στα Προπύλαια (μετρό Πανεπιστήμιο), διοργανώνεται ημερίδα για το λατινο-αμερικάνικο διήγημα. ώρα έναρξης: 10 το πρωί.

στ'αληθεια πολυ λυπαμαι που δεν θα μπορεσω να ερθω. το αντικειμενο και μονο απο το τιτλο ακουγεται εξαιρετικα εβδιαφερον, (θα'λεγα προκλητικο αλλα δεν ξερω μηπως ηχησει κομματι υπερβολικο για οσους δεν συμμεριζονται τον μεγιστο (σχεδον μεταφυσικο κι ισως αδικαιολογητο) θαυμασμο που τρεφω για την λατινο-αμερικανικη πεζογραφια και για το διηγημα γενικωτερα)

μα! Πεμπτη, 10 η ωρα το πρωι, βρε εψιλον;

σε ποιους απευθυνεται αν οχι σε κοπανατζηδες κρατικοποιημενους λογιους και λοιπους ακαματους σκαπανεις της μετ' αποδοχων πνευματικης ραστωνης;

(παρενθεση: εδω αμφιβαλλω αν ακομα και προ εικοσιπενταετιας, αμεριμνος φοιτητακος οντας, θα ειχα την ορεξη να προσελθω -διαβολε ποιος (και πως) να ξυπναγε απο τα αγρια δεκατιανα "μεσανυχτα";
ποσο μαλλον τωρα που η σκληρη (λεμε τωρα) βιοπάλη μας εχει αιχμαλωτισει στον αδιεξοδο λαβυρινθο της μιζερης επιβιωτικης καθημερινοτητας. κλεινει η παρενθεση.)

το λοιπον, καλη μας ακαδημαϊκη λειτουργε μιας και εχεις την πολυτελεια να συμμετεχεις σε τετοια ευτυχη, τερπνα και ωφελιμα συναγελασματα, αναρωτιεμαι αν θα σου εκανε κοπο να μπεις στον κοπο να μας μεταφερεις εδω οτι μπορεις απο την εν λογω ημεριδα;
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Μάιος 10, 2006 3:12 pm

:lol:
συνήθως οι ημερίδες αρχίζουν την ημέρα και όχι τη νύχτα. όπως και τα συνέδρια, όπως καλά γνωρίζεις φίλε, πρώην συνάδελφε. αυτοί που μέσα στη ραστώνη τους κάνουν και τη δουλειά τους, δηλαδή οι ειδικοί των διαφόρων ειδικοτήτων, θα πρέπει λογικά να έχουν ξενυχτήσει αρκετά πριν την ημερίδα, για να σου παρουσιάσουν, έστω στις δέκα το πρωί, κάτι ενδιαφέρον! αν και εσένα σε ενδιαφέρει, μπορείς να έρθεις, το ξέρεις. αν δε σε ενδιαφέρει, να λες τουλάχιστον μπράβο σε όσους κοπιάζουν για να περνάμε εμείς κάποιες ενδιαφέρουσες στιγμές!
εγώ, ως αφελής χάνος, αν δεν μου παρουσιαστεί τίποτα καινούριο, θα πάω, θα είμαι εκεί. δεν είμαι ειδικός πάντως, απλώς θα πάω εκεί για να πάρω το ...δεκατιανό μου! δεν έρχεσαι να το πάρουμε παρέα; εκτός κι αν σνομπάρεις! παλιοκάθαρμα!
πάντως δε θα σου κάνω τη χάρη να σου μεταφέρω το περιεχόμενο, διότι υποπτεύομαι πως στη συνέχεια θα με κάνεις ρόμπα! :roll: (μεταξύ μας δεν είναι δα και δύσκολο!)
παλιο-άθλιε, ρεβιζιονιστή, ιμπεριαλιστή, είρωνα, εκτόπλασμα, κλπ κλπ...
(η τελευταία βρισιά έχει και βιβλιογραφία, ως επιστήμων που είμαι: είναι από τον τεντέν)
άντε, καλό απόγευμα με αγάπη :wink: :mrgreen: :lol:

(που θα με πεις εμένα αργόσχολη! παλιάνθρωπε! άντε! α, και πού είσαι, φώναξε και κανέναν κανένα να μου δώσει και κανένα σκουπόξυλο ή κανένα καλάμι, και τα λέμε!)
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο δελτία τύπου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης