δελτία τύπου

Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΙΔΕΡΗ

δελτία τύπου και ανακοινώσεις για πολιτιστικά και άλλα γεγονότα... (μόνο για ανάγνωση)

Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΙΔΕΡΗ

Δημοσίευσηαπό than sigma » Δευτ Απρ 18, 2005 8:44 am

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΟΣ

«Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ»

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΙΔΕΡΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

& ΩΡΑ 20:00 ΣΤΟ BAR «ΑΙΤΝΑ»

(ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΕΝΑΚΗ 83 ΕΞΑΡΧΕΙΑ)

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

Δύο άσπονδοι φίλοι, Ο Οδυσσέας κι ο Χρήστος, βάζουν ένα παράδοξο στοίχημα. Ο πολυπράγμων Στέργιος Αστακός, με τη βοήθεια της Ηλιάνας, ενός κλώνου (του Μπιλ Γκ.) και μίας αμφιλεγόμενης χελώνας που τη λένε Παντελή, αναλαμβάνει να επιλύσει τις διαφορές τους, απαντώντας στο θεμελιώδες ερώτημα: ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ Η ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ;

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ 1

ΝΑΞΟΣ 02/03

- "Είσαι σίγουρος γι αυτό;"

- "Ρίξ τον μέσα το γαμιόλη, αγορίνα μου", βρυχήθηκε και τράβηξε μία γερή κλωτσιά στην κοιλιά του νεκρού ποιμένα.

Σήκωσα τη βαριά πέτρα και την εκσφενδόνισα στα μαύρα νερά του φράγματος. Το σώμα του άντρα παρασύρθηκε από το βάρος της. Παρατηρήσαμε για λίγη ώρα τα αναταραγμένα νερά ώσπου η σιωπή σκέπασε την ανίερη πράξη. Γεμάτοι ανάμικτα συναισθήματα, κινήσαμε προς τον αμαξωτό.

- "Τι βάθος να έχει αυτή η μαλακία;" αναρωτήθηκα δυνατά.

Μου έριξε μία διόλου ευχάριστη ματιά! Τα ξεραμένα αίματα έκαναν το πρόσωπό του ανατριχιαστικό! Τα ρούχα του ήταν καταξεσκισμένα! Φανταζόμουν ότι και η δική μου κατάσταση δεν ήταν καλύτερη. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου το αίμα είχε κολλήσει τα μαλλιά μου. Φτάσαμε στο αμάξι. Στρώσαμε πρόχειρα δύο γραμμές στο μικρό καθρέπτη που φυλάει στο ντουλάπι του αμαξιού και τις ήπιαμε με ανακούφιση.

Τον παρατηρούσα από το πλάι καθώς οδηγούσε. Οι μαύροι κύκλοι γύρω από τα μάτια του ήταν πολύ πιο έντονοι απ ότι συνήθως. Οι κόρες είχαν χάσει τη συνηθισμένη τους αδιαφορία. Είχαν αποκτήσει μια άγρια λάμψη. Με τρόμαζε! Δεν έβλεπα την ώρα να μπω στο πλοίο και να την κάνω από το κωλόνησο. Φοβόμουν μήπως μας είχε πάρει κάνα μάτι αλλά φοβόμουν περισσότερο να θίξω το θέμα. Η κόκα τον είχε πριζώσει χοντρά και πήγαινε με χίλια. Δεν τό χε σε τίποτα να σταματήσει το αμάξι και να με πλακώσει στις σφαλιάρες.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ 2

Και να σου πω και κάτι ρε φίλε. Εμένα μου αρέσει ο πόλεμος. Μου αρέσει πολύ. Και είμαι έτοιμος να πολεμήσω το μόνο πραγματικό εχθρό. Ξέρεις για ποιον μιλάω. Σύντομα, πολύ σύντομα θα κληθούμε να διαλέξουμε πλευρά, αν όχι εμείς, αυτοί που θα ακολουθήσουν. Και τότε θα στηρίξουμε τα πόδια μας στη γη και θα πούμε όχι στα αγγλοσαξονικά γουρούνια, τα φασιστόμουνα που κυβερνούν σήμερα τον κόσμο και μετά... μετά μετά θα βάλουμε σε τάξη τον πλανήτη. Θα ξεκαθαρίσουμε ότι όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας. Και τους διαφωνούντες θα τους ρίξουμε στα Τάρταρα. Και μετά θα φτιάξουμε ένα δίκαιο σύστημα. Τι, δε φτάνουν τα αγαθά; Στα αρχίδια μας φίλε, είμαστε το κέντρο του γαμημένου συστήματος. Στα αρχίδια μας.

ʼρθρο του Χρήστου Παπαπαύλου δημοσιευμένο στην "ΠΛΗΞΗ"

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ 3

Οι σωματοφύλακες είχαν στριμωχτεί στο διάδρομο και ήταν ευχής έργο που είχαν φροντίσει να ενισχύσουν με σιδηροκατασκευές την πόρτα. Οι σφαίρες εξοστρακίζονταν στη θωράκιση και σφύριζαν θυμωμένα γύρω μας. Μία ομοβροντία άρχισε να απογυμνώνει τα κουφώματα από σοβάδες και μπετό.

- "Τι είναι αυτό ρε; Θα ρίξουν κάτω την πόρτα τα μουνιά!", τρόμαξα.

- "Χεκλεράκι αυτόματο*! Τη γαμήσαμε!", είπε ο Ευάγγελος.

- "Ινδογερμανικά όπλα κουβαλάνε;" απόρησα.

- "Εσύ τι λες;"

Κοίταξα απαξιωτικά το G5.

- "Μεγάλε, σφαίρες έχουν τα δικά μας, σφαίρες και τα δικά τους", παρατήρησε ο Κωστάκης, "Είναι καλό όπλο. Δεν μπλοκάρει ποτέ!"

Ε τότε, πάρτο εσύ.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ο Χρήστος Σιδερής γεννήθηκε το 1968 στην Αθήνα. Ο «Μετρητής Της Ευτυχίας» είναι το δεύτερο βιβλίο του. Από τόσο δα τσογλανάκι φιλοδοξούσε να γίνει συγγραφέας, παρά το ότι, συγγενείς και φίλοι τον διαβεβαίωναν πως δεν έχει καθόλου ταλέντο! Τελικά κατάφερε να εκδόσει ένα βιβλίο το 2002 («7 ημέρες ψέματα»- ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) για το οποίο ένας κριτικός έγραψε: Αυτό το βιβλίο περιέχει πολλά παράξενα, το πιο παράξενο όμως, είναι ότι τελικά εκδόθηκε!
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Επιστροφή στο δελτία τύπου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης