βιβλία

Ο Αλχημιστής του Paulo Coelho

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Ο Αλχημιστής του Paulo Coelho

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Κυρ Απρ 27, 2003 1:43 pm

Ένας νεαρός Ισπανός βοσκός, ο Σαντιάγο, αποφασίζει ν' αναζητήσει την μοίρα του. Η αναζήτηση του θα τον οδηγήσει στην Σαχάρα και τις πυραμίδες της Αιγύπτου. Στο ταξίδι του θα γνωρίσει σοφούς βασιλιάδες και Αλχημιστές.

Ακολουθώντας τα σημάδια της μοίρας, θα συναντήσει μυστηριώδεις ανθρώπους και θα 'ρθεί αντιμέτοπος με παράξενες καταστάσεις. Έτσι θα του τεθούν τα θεμελιώδη ερωτήματα της ύπαρξης, που θα τον αλλάξουν για πάντα. Θ΄ ανακαλύψει, όμως, ότι, όταν μπορεί κανείς να συγκεντρώνεται στο παρόν, τότε είναι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος. Όπως είπε και ο ίδιος ο συγγραφέας για τον Αλχημιστή, "το σύμπαν συνωμοτεί για να μας βοηθήσει, όταν προσπαθούμε να ζήσουμε το προσωπικό μας όνειρο".

Μέσα απ' αυτό το συγκλονιστικό βιβλίο, όπου συναντιέται ο μυστικισμός του Μεσαίωνα με το τραγούδι της ερήμου, ο Κοέλιου μας ανοίγειτο παλιό μονοπάτι της γνώσης του κόσμου: αυτό που περνά απο την καρδιά.
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Δευτ Απρ 28, 2003 2:44 pm

What DO we do when a small voice in our heart timidly tells us to open a strange looking box and our seemingly sensible mind says NO! What CAN we do when two entwined butterflies call for attention by that little voice (again!) in search of an omen and our seemingly superior mind says,” MIND YOUR JOB!!”? To Be or Not To Be? These seemingly frivolous questions are my only way of explaining what the book by Paulo Coelho named The Alchemist is all about.

As the name suggests, the book is a journey into a supernatural world that only our minds can understand and hence relate with the small voice inside our hearts. It tells us about a boy named Santiago who, even though educated and widely read, follows his heart and becomes a shepherd (?) just for the sake of traveling. A recurring dream in the course of events which lead him from Spain to the pyramids in Egypt in search of a treasure, mysterious mediators and messengers, rich lessons make the journey full of enlightening obstacles in the path of the boy and full of goose bumps for the readers. It tells you about following your intuitions, which nature herself strengthens and makes dominant in you. Its language is extremely simple as if reading Dr. Seuss books (but the content is nothing like it!) and the book gives us surprising yet extremely viable advices on relationships, PRs without being preachy. An excellent book for people in the management turf and for those who are trying to rediscover their spirituality or just for bookworms.

Reading the book is like sailing on a placid sea yet experiencing a strange turbulence in the heart. It’s a classic without being boring like most other classics and is a must buy for all who revere and adore quality written words. Don’t avert your eyes if you see this book anywhere, its an omen telling you, and your heart urging on “Buy Me….Buy M… Buy…Bu…”.
Mhn psahneis gia thn agaph.....ase ekeinh na se vrei.
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

Δημοσίευσηαπό wizard » Σάβ Ιουν 07, 2003 1:10 am

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει.
Ήτα το μόνο "πράγμα" το όποιο διάβασα
και άλλαξε ριζικά η οπτική γωνία της ζωή μου.
wizard
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιούλ 22, 2003 2:59 pm

σ' αυτό το βιβλίο τόσες πο΄λλές μου φάνηκαν οι αναλήθειες, που κατάλαβα λίγο πώς και για ποιους λόγους μερικά βιβλία γίνονται μπεστ σέλερ... : για να προωθούν τον ύπνο΄ή τον λήθαργο.
επειδή όμως διάβασα όντως πολύ λίγο καθότι δεν το πήγαινα με τίποτα, επιφυλάσσομαι κάποτε να το ξαναπιάσω στα χέρια μου.
σε ένα άλλο βιβλίο, ένας αλχημιστής ήταν ο έμπορος όπλων.
το βιβλίο είναι του Μαχφούζ, με τίτλο στα ελληνικά 'τα παιδιά του γκεμπελάουι', μετάφραση από τα αραβικά, εκδόσεις ψυχογιός.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Asterodeia » Τρί Δεκ 09, 2003 5:50 pm

ο κοελο παραειναι θρησκος για τα γουστα μου.

ομως οφειλω να αναφερω οτι, ηταν μια ευχαριστη εκπληξη για μενα ο αλχημιστης και ο πολεμιστης του φωτος.

αντιθετα αυτο με την λουρδη και το ημερολογιο ενος μαγου, δεν με συγκινησαν.

ισως γιατι τα διαβασα μετα τον καστανεντα. ο δον χουαν πως να το κανουμε ειναι κλασεις ανωτερος στην αναζητηση του εσω.

φιλουθκια
Asterodeia
new member

Δημοσίευσηαπό StrangeFruit » Τετ Μαρ 10, 2004 9:46 am

Μηχανές εσωτερικής καύσεως!

Ενισχύστε τους μη διαφημιζόμενους, δεν ρυπαίνουν!

:P
Μ'ανάβεις!
Άβαταρ μέλους
StrangeFruit
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μαρ 15, 2004 9:01 am

φρουτάκι
στρέιτζ,
πού είσαι;
αφορμή να σε αναζητήσω εδώ.
αλλά μια και μιλάς για διαφήμιση και τέτοια...
ξέρετε πόσο κοστίζει σε ένα σούπερ μάρκετ να βάλεις την τάδε μάρκα μακαρονιών στη θέση 'τη βρίσκω, την παίρνω, προχωράω';
κοστίζει ίσως τόσα χρήματα ή τόσα μυστικά περάσματα όσα και να βρεθεί ένα βιβλίο σε καλή θέση στις προθήκες ενός βιβλιοπωλείου.

αλήθεια, και η πρόσβαση σε εκδοτικό οίκο, μερικές φορές είναι τόσο δύσκολη όσο και εύκολη ανάλογα με τη διαπλοκή σας.

ποιος μιλάει τώρα...
τέλος πάντων. όλοι μας στο ίδιο καζάνι είμαστε. ΠΕΡΙΠΟΥ.

α, να σας πω!
έμαθα πως έχει γίνει μια μελέτη για την πνευματική ιδιοκτησία στο διαδίκτυο. κάτι είναι κι αυτό, που μπορεί να μας ενδιαφέρει συλλογικά.

ένα βιβλίο που μου άρεσε: ένα βιβλίο που είναι καρφωμένο στο μέτωπο ενός φίλου μου. δε θέλω να το χάσω γιατί είναι δικό μου. (καλέ τι μπούρδες λέω!) άκουσες εσύ, ή δεν άκουσες γιατί σ' έχει φάει ο έρωτας; :wink:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό soraver_ » Σάβ Σεπ 25, 2004 3:09 am

egw auto molis to diabasa... ta 2/3 tou dld to upoloipo to eixa diabasei stis wres baremas sth douleia... den mou afhse idietera kales entuposeis... Katarxas h istoria einai polu mikrh me polu liges idees kai me ton tropo pou einai grammeno mou fainetai san o coelho na to teleiwse prin thn wra tou. San dld na to eixe kairo sto surtari kai apla na egrapse ena telos... Opws kai na xei pantws einai kati diaforetiko... gi auto kai exei suzith8ei toso. Pantws se kamia periptosh den to 8ewrw to kalutero biblio pou exw diabasei.... O an8rwpos den exei kai trelh fantasia... apla opoia idea tou thn xrhsimooiouse katallhla.
Alh8eia, giati exei toso megala grammata to biblio? Na pws pws einai etsi gia na fainetai megalutero 'h 8a me peite kakiasmeno?
soraver_

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Σεπ 25, 2004 7:04 am

soraver_ έγραψε:egw auto molis to diabasa... ta 2/3 tou dld to upoloipo to eixa diabasei stis wres baremas sth douleia... den mou afhse idietera kales entuposeis... Katarxas h istoria einai polu mikrh me polu liges idees kai me ton tropo pou einai grammeno mou fainetai san o coelho na to teleiwse prin thn wra tou. San dld na to eixe kairo sto surtari kai apla na egrapse ena telos... Opws kai na xei pantws einai kati diaforetiko... gi auto kai exei suzith8ei toso. Pantws se kamia periptosh den to 8ewrw to kalutero biblio pou exw diabasei.... O an8rwpos den exei kai trelh fantasia... apla opoia idea tou thn xrhsimooiouse katallhla.
Alh8eia, giati exei toso megala grammata to biblio? Na pws pws einai etsi gia na fainetai megalutero 'h 8a me peite kakiasmeno?

γειά στο στόμα σου!

όσο για το μέγεθος των γραμμάτων, που δεν έχει να κάνει με το ίδιο το βιβλίο, το περιεχόμενό του και το συγγραφέα βέβαια (και που κι εγώ συμφωνώ απόλυτα στο σχετικό θάψιμό :roll: ), έχει να κάνει με τα μακαρόνια του σουπερμάρκετ που λεγα πιο πάνω, και τις σελίδες της παρουσίασης, και κάτι άλλα τερτίπια παρόμοιου τύπου....
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό soraver » Σάβ Σεπ 25, 2004 8:33 pm

yep αυτό λέω κι εγώ... Προσπαθούν να το μεγαλώσουν για να βαρύνει ;p
soraver
new member

Επόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης