βιβλία

Σελίδες με ψυχή

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Μαρ 02, 2003 11:26 pm

Σ. Λ. Σκαρτσής, Το Σώμα της Γλώσσας. Ο Marcel Jousse και η παράδοση της οργανικής γλώσσας, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα 1996.

αυτό που με μάγεψε σ' αυτό το βιβλίο, είναι ο πλούτος των 'λινκς' που γίνεται ένα δυνατό ποτάμι, που σε οδηγεί σε πολλαπλούς στοχασμούς, ξεβράζοντας μακριά τα μιάσματα των χωριστών-νεκρών-ξεπλυμένων-ασεπτικών γνώσεων, αυτών που ξεχωρίζουν τις δυνατότητες του ΄λόγου και της γλώσσας σε στεγανά μικρά κουτάκια.
το βιβλίο παρουσιάζει την εικόνα ενός μισοτελειωμένου έργου, που δεν έχει βρει την τελική μορφή του. αυτό ακριβώς είναι η μαγεία του! είναι ζωντανό, μισοτελειωμένο, και συγχρόνως πλήρες, εφόσον οδηγεί με συνέπεια στον τρόπο σκέψης ενός μεγάλου δασκάλου.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Re: Στο πνεύμα των προηγούμενων προτάσεων..

Δημοσίευσηαπό than sigma » Δευτ Μαρ 03, 2003 1:28 am

pertri έγραψε:ΤΡ. ΡΑΠΤΗ

ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ
(ΕΚΔΟΣΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΕΙΣΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙΣΑ)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1999
ΠΑΡΑΓΩΓΗ OMIROS MASTERGRAPH

αυτό το βιβλίο σίγουρα έχει τουλάχιστον μία ψυχή.. τη δικιά μου.. γιατί μου την έβγαλε μέχρι να περάσω το μάθημα και να πάρω πτυχίο! Όσοι γνωρίζουν το βιβλιο θα με καταλάβουν! :x

Θύμα του Τριαντάφυλλου και εσύ;
Το πέρασα μάλλον νύχτα αυτό το "τρία"...πάλι καλά.
Βιβλίο πραγματικά με πολλές ψυχές, είναι αυτό που λέμε "ανάθεμα τον Γουτεμβέργιο και τις ανακαλύψεις του". Βιβλίο με απίστευτη ιστορία να κουβαλάει πίσω του σε αίθουσες και αμφιθέατρα...ότι και να πεις είναι λίγο.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό pertri » Δευτ Μαρ 03, 2003 6:57 am

Ναι φίλε και συνάδελφε Θανάση! Θύμα κι εγώ! Αυτό το σύστημα των πολλαπλών ερωτήσεων στις εξετάσεις θα έπρεπε να γίνει υπόδειγμα για όλους τους άλλους τους πτωχούς σε φαντασία καθηγητές και δη των πανεπιστημίων όλων των χωρών! :twisted:
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Για ένα βιβλίο με μεγάλη ψυχή....

Δημοσίευσηαπό Η Μεγάλη Πατούσα » Κυρ Απρ 13, 2003 9:36 pm

Όλεγκ Βολκώφ: Μια χούφτα στάχτη, εκδόσεις Ακρίτας

Πριν από μερικά χρόνια κυκλοφόρησε στην Γαλλία ένα βιβλίο που έκανε πάταγο. Ο τίτλος του "Η μαύρη βίβλος του Κομμουνισμού" και τεκμηρίωνε με πλήθος στοιχείων τα εγκλήματα των ιθυνόντων των κομμουνιστικών καθεστώτων σε βάρος των ίδιων των πολιτών τους. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι εναπομείναντες οπαδοί αυτού του συστήματος και όσοι αρέσκονται να αυτοχαρακτηρίζονται "προοδευτικοί" ή "διανοούμενοι" εξεγέρθησαν, ωστόσο η Ιστορία όσο και να την βιάζει κανείς εφόσον υπάρχουν μαρτυρίες και μάρτυρες πάντα θα μας λέει την αλήθεια.

Ο Όλεγκ Βολκώφ ήταν ένας απ'αυτούς τους σύγχρονους μάρτυρες που η Ιστορία επέλεξε να μιλήσει μέσω της λογοτεχνίας για τα γεγονότα που συνέβησαν σ' αυτόν κατά τα χρόνια όπου ο τρόμος και το αίμα βασίλευαν στη Ρωσία. Το κείμενο του Βολκώφ μιλά για τα ίδια πράγματα που πρώτος αποκάλυψε στον κόσμο ο Σολτζενίτσιν με το "Αρχιπέλαγος Γκούλαγκ": την φρίκη του σταλινικού συστήματος εξουσίας, τον διωγμό εκατομμυρίων ανθρώπων, τον παραλογισμό της ιδεολογίας που βάλθηκε να μεταμορφώσει τον άνθρωπο αλλά κατέληξε να τον εκμηδενίσει.

Όταν έχεις να συγκρίνεις δύο τερατώδη συστήματα, όπως ο ναζισμός και ο σταλινισμός, μοιάζει με προσβολή της μνήμης των θυμάτων να πεις ποιο από τα δύο ήταν το θηριωδέστερο. Η φύση τους ήταν ταυτόσημη, οι σκοποί τους παρεμφερείς, τα μέσα που χρησιμοποίησαν "επιστημονικά" για την φυσική εξόντωση των αντιπάλων τους.

Ο Βολκώφ περιγράφει την ζωή των διώξεων του. Οι περιγραφές του καταδεικνύουν τον παραλογισμό της ανθρώπινης συνείδησης και την εξαχρείωση του πνεύματος. Η ιστορία του ρώσικου κομμουνισμού δεν καταγράφεται με επιστημονικές ή φιλοσοφικές πραγματείες που απλώς ιχνηλατούν τον παραλογισμό του. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι μαρτυρίες σαν του Βολκώφ, γεγονότα ζωής, αιμάτινες εμπειρίες. Βέβαια υπάρχουν ακόμα και σήμερα άνθρωποι που δεν πείθονται με τίποτα και θεωρούν όλα αυτά τα εγκλήματα προπαγάνδα της Δύσης. Η εικονική πραγματικότητα στην οποία ζουν τέτοιοι άνθρωποι στις μέρες μας αποτελεί ένα ασφαλές καταφύγιο που μπορεί να καθησυχάζει την συνείδηση, ωστόσο είναι μια κατάσταση δίχως φως. Για να βγουν οι άνθρωποι αυτοί από το σκοτάδι που γεννούν οι εγκληματικές ιδεολογίες χρειάζονται βαθιές ρωγμές, σαν τα βιβλία του Σολτζενίτσιν ή του Βολκώφ. Δεν υπάρχει όμως κανένας λόγος για να είμαστε αισιόδοξοι. Η μεταφυσική ελπίδα ότι υπάρχει ένας καλύτερος από τον υπαρκτό κόσμο, μια ελπίδα με θρησκευτικές διαστάσεις και περιεχόμενο, και πως γι' αυτόν τον κόσμο αξίζει να εξοντώσουμε τον "εχθρό" στο όνομα δήθεν ύψιστων ιδανικών θα εξακολουθήσει να ταλαιπωρεί και τις μέλλουσες γενιές των ανθρώπων.

:roll:
Άβαταρ μέλους
Η Μεγάλη Πατούσα
new member

Δημοσίευσηαπό Μαύρο_Αλφάδι » Πέμ Απρ 17, 2003 4:55 am

Σαν απάντηση στο Συγκεκριμένο έχει κυκλοφορησει "Η μαύρη βίβλος του καπιταλισμού". Πιστεύω ότι αν ενωθούν και τα δυο μαζί σ'έναν τόμο που θα λέγεται "Η μαύρη βίβλος του κρατισμού" θα πρόκειται για αριστούργημα :P
8)
Όλα ειν'ακίνητα όλα είναι ψέματα
σαν της οθόνης τα Forums
και τα αίματα
όλα συμβαίνουνε μες στο κεφάλι μας
και διασκεδάζουμε το μαύρο χάλι μας.
Άβαταρ μέλους
Μαύρο_Αλφάδι
junior member

Δημοσίευσηαπό Μαύρο_Αλφάδι » Πέμ Απρ 17, 2003 5:09 am

Ερμαν Εσσε
Ο ΛΥΚΟΣ ΤΗΣ ΣΤΕΠΑΣ
Εκδόσεις:διάφορες
Το'χα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια από τον Καστανιώτη. Δε ξέρω τι είχα καταλάβει τότε και φοβάμαι ότι μπορεί να μην καταλάβω περισσότερα αν το ξαναδιαβάσω τώρα :D Ίσως και να μη θυμάμαι πολλά πράματα θυμάμαι όμως πόσο με είχε μαγέψει τότε! Γενικά διαβάστε Έσσε.
Όλα ειν'ακίνητα όλα είναι ψέματα
σαν της οθόνης τα Forums
και τα αίματα
όλα συμβαίνουνε μες στο κεφάλι μας
και διασκεδάζουμε το μαύρο χάλι μας.
Άβαταρ μέλους
Μαύρο_Αλφάδι
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιούλ 08, 2003 8:00 am

Νίκος Ψυρούκης, Αραβικός Κόσμος και Ελληνισμός, εκδ. Αιγαίον, Λευκωσία 1992.

νίκο, όπως όλα τα βιβλία που μ΄ αρέσουν πολύ, κι αυτό το δικό σου δεν το έχω τελειώσει. όσα βιβλία μ' αρέσουν δεν τα τελειώνω, για να μου μένει σαν ανοιχτή επικοινωνία η σκέψη τους, η απορία. ούτε θα πει ότι συμφώνησα με όλα όσα γράφεις. όμως τα περισσότερα απ' όσα γράφεις έχουν σπάνια σοφία, έχουν σπάνια λεβεντιά και ανθρωπιά, έχουν την ταπείνωση και την καλοσύνη του μεγάλου σοφού που είσαι.
το ξέρεις πως κι εμένα όπως κι άλλους πολλούς και σπουδαιότερους, μας ενέπνευσες, μας τσίγκλισες, μας πήρες από το χέρι χωρίς να μας γνωρίζεις, και μας πήγες παρακάτω, μας έβγαλες στο ξέφωτο. μας έδωσες, μας άνοιξες τα μάτια.
μας έκανες μαθητές σου κι αγαπημένους σου. γι' αυτό κι εγώ σε θεωρώ αγαπημένο, ανταποδίδοντάς σου την δική σου αγάπη, παρόλο που δεν είχα την τιμή να σε γνωρίζω. ένας σελιδοδείκτης βρίσκεται στα 'επιλεγόμενα' του βιβλίου σου. είναι φτιαγμένος με χάντρες, πανέμορφος, ο μοναδικός που μου χάρισε η κορούλα μου, φτιαγμένος από εκείνην.
διαβάζω διάφορα και μιλάω για σένα στους δικούς μου μαθητές.
έφυγες εχτές. ας αναπαύεσαι εν ειρήνη.
η ψυχή σου πήγε να ζήσει αλλού, τα βιβλία σου θα συνεχίσουν να ζουν για μας. αυτό δεν ήθελες;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό female_spider » Τρί Ιούλ 08, 2003 8:42 am

Δεν θα αναφέρω τίποτα το ιδιαίτερο απλά ένα βιβλίο που μου τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον ήταν ...

"Η ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ" ΤΟΥ James Redfield

ίσως να μην είναι από τα ιδιαίτερα βιβλία αλλά με βοήθησε να δω ορισμένα πολύ μικρά αλλά σημαντικά πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία..
bye
Φέρτε μου μία λεπίδα,
να χαράξω μια ελπίδα,
στο προσωπό μου,
το χαμογελό μου ...
female_spider
super member

Δημοσίευσηαπό Druuna (...ex Queen) » Τετ Φεβ 25, 2004 1:54 pm

...

( είναι που δεν μπορώ τις ξεπέτες και τις ρετσέτες... )

( ενιότε δεν μπορώ και τις πετσέτες, εκτός εάν είναι από 100% ΜΠΑΜΠΑΚΗ ινδικό... )

( αυτό όμως είναι άλλο θέμα και θα το αναλύσουμε αλλαχού... )

Επί του πρακτέου λοιπόν...

Θα ήθελα ενώπιον όλων σας (αραιά σύντροφοι να φαινόμαστε πολλοί), να ευχαριστήσω την καρικατούρα Κούκο τον Πλήρη, τόσο για την παρουσία του εν γένει, όσο και για την κυρία Αμελί Νοτόμπ...

( εάν δεν τη γνωρίζετε, τσακιστείτε να τη μάθετε... )

Επίσης, θα ήθελα και πάλι ενώπιον σας (ρε Στρεϊντζούλη πήγαινε πιο κει πουλάκι μου... κορέους θα πιάσουμε), να διευκρινήσω στον εξαίρετο αυτόν συνδίκτυο -στον Κούκο αναφέρομαι κ. Εψιλενοπούλου, μην τολμήσετε να πείτε ότι δεν καταλάβατε πάλι, σας αφαλόκοψα- ότι η γυάλα χωράει πολλά χρυσόψαρα...

( στην προκειμένη, για άλλον χτυπούσε η καμπάνα, εκτός εάν είσαι ιχθύς, ετών ...εεεεχμδύο και έχεις μια ελιά στο αριστερό μπούτι... )

( τώρα που το ξανασκέφτομαι... δεν έχω δει το αριστερό σου μπούτι... :? )

Όσο για τις οδηγίες αντιμετώπισης της αποχώρησης, δν μου πέφτει λόγος...

( μακάρι να μου έπεφτε το τζόκερ ή αυτό το γερμανομωρό ο Μπάλακ... )

Σε ότι έχει να κάνει με το πόσο κακός είσαι μωρό μου, σου προτείνω -αν και είμαι βεβαία ότι το γνωρίζεις- να διαβάσεις το "A Resounding Tickle" υπό του παραλόγου Norman Frederick Simpson...

"Ας γελάσουμε μ' εκείνους που γαργαλάμε... Ας θρηνήσουμε μ' εκείνους που αφήνουμε εκτεθειμένους στα δακρυγόνα αέρια. Ελάτε να ρίξουμε πίσω τα κεφάλια μας και να ξεκαρδιστούμε με την πραγματικότητα, που είναι μία ψευδαίσθηση, αποτέλεσμα της έλλειψης διεγερτικών, με την υγεία, που είναι μία ψευδαίσθηση, αποτέλεσμα της έλλειψης αλκοόλ, με τη γνώση, που είναι μία ψευδαίσθηση, αποτέλεσμα ορισμένων βιοχημικών αλλαγών, που γίνονται στην κατασκευή του ανθρώπινου εγκεφάλου, στη διάρκεια της ανθρώπινης εξέλιξης... Ας γελάσουμε με τη σκέψη, που είναι ένα φαινόμενο όπως και τόσα άλλα... Με την ψευδαίσθηση, που είναι μία ψευδαίσθηση, φαινόμενο και αυτή όπως και τόσα άλλα..."

( memento mori )

:shock:
Όσο οι άνθρωποι θα συνεχίζουν να πίνουν, να πολεμούν, να στοιχηματίζουν και να καπνίζουν, τούτος ο κόσμος έχει μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Druuna (...ex Queen)
super member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 25, 2004 9:47 pm

Μένιου Σακελλαρόπουλου
20 Χρόνια Ξύδια για τον Παναθηναϊκό
--------------------------------------------

Αξιοπρόσεκτο αυτοβιογραφικό πόνημα γνωστού αθλητικογράφου , με αναφορές στο δραματικό πρόβλημα αλκοολισμού με ταυτόχρονη χρήση βαρβιτουρικών που αντιμετώπισε , και την επώδυνη πορεία πρός την εξαθλίωση , εξ αιτίας της παράλογης εμμονής του για τον γνωστό Αθηναϊκό σύλλογο.

Ταυτόχρονα , χρήσιμος και πρωτότυπος ταξιδιωτικός οδηγός για όσους στο ποτό πνίγουν την ήττα της αγαπημένης τους ομάδας . Μπεκρουλιάζοντας απο το ένα άκρο της Ευρώπης ώς στο άλλο ο συγγραφέας δίνει πολύτιμα tips επιβίωσης .
Απο τις 64 σφήνες Viljamovka στο πάρκο του Βελιγραδίου σπαράζοντας μετά απο αγώνα με την Παρτίζαν, ώς τα 7,5 κιλά Sangria και τα 4 Ταβόρ στα σκαλιά του Prado στη Μαδρίτη κλαίγοντας μετα απο την συνάντηση με την Real , ο συμπαθής καρφλογέρακας Μένιος αφηγείται με καημό την απώλεια της πλούσιας χαίτης του , μετά απο το σοκαριστικό αποτέλεσμα και τον διασυρμό του Enfield Rd , αλλα και την σκληρή προσπάθεια επανένταξής του , ιδίως μετα την απόφασή του να σταματήσει τα ψυχοφθόρα πέρα δώθε με το Βάζελο , γεγονός που επέδρασε ευεργετικά στην θεραπεία του.

Θα σας καθηλώσει..
Επισκέπτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης