βιβλία

Σελίδες με ψυχή

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Σελίδες με ψυχή

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Τετ Ιαν 22, 2003 4:23 pm

Δεν ξέρω αν υπάρχει ψυχή στον άνθρωπο, όμως στο χαρτί υπάρχει. Εδω θα γίνει καταγραφή βιβλίων που, προφανώς κατά την υποκειμενική μου κρίση, την έχουνε, παλιά και νεώτερα.

ΑΡΘΟΥΡ ΚΑΙΣΛΕΡ: Η ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Εκδ. Χατζηνικολή, σ.590.

Ειναι το βιβλίο που χάραξε ενα αρκετά μεγάλο κομμάτι στο καλντερίμι μου. Παρότι έχει γραφεί το 1964 και αποτελεί τον δευτερο τόμο μιας τριλογίας του Καισλερ (Οι υπνοβατες-Η πράξη της Δημιουργίας-Το φαντασμα στη Μηχανή) είναι αυτόνομο και κατά την κρίση μου η πλεόν συναρπαστική μελέτη στον ρόλο που παίζει το συνειδητό αλλά και το ασυνείδητο του ανθρώπου στην επιστήμη, την τέχνη και τη δημιουργία. Εντασσεται τυπικά στην κατηγορία "ψυχολογία", όμως για μενα εκφεύγει απο την κατηγοριοποίηση και δεν εντασσεται παρα στα πραγματικά μεγάλα επιτευγματα του ανθρώπινου μυαλού. Μαζί με το "Μηδέν και το Απειρο" (ατυχής μεταφραση του Darkness at Noon) που τυπικά εντασσεται στα πολιτικά βιβλία, αλλα είναι επίσης πραγματικά "ανένταχτο", αποτελούν τα δυο βιβλία του μεγαλοφυούς αυτού ανθρώπου που δείχνουν τι σημαίνει "σελίδες με ψυχή"
This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Παρ Ιαν 24, 2003 2:02 am

ΜΠΡΑΝΙΜΙΡ ΣΤΣΕΠΑΝΟΒΙΤΣ: ΣΤΟΜΑ ΓΕΜΑΤΟ ΧΩΜΑ

Σελ.85, Εκδ. διάφορες, εγω τόχω απο Οδυσσέα.

Ο Στσεπάνοβιτς είναι Μαυροβούνιος. Ενα τόσο δα βιβλιαράκι γραμμένο το 1974, εχει μεταφραστεί σε αρκετές γλωσσες και τιμηθεί με διάφορα βραβεία, αλλα ποιός νοιάζεται γιαυτα...Διαβάζεται μονορούφι και συνοδεύεται απο φαγωμα νυχιών, βότκα και 7 (άφιλτρα) τσιγαρα. Είναι οι παράλληλες διηγήσεις μιας καταδίωξης χωρίς αιτία κι αφορμή, απο την πλευρα των διωκτών και του διωκόμενου. Αδυνατώ να το περιγραφω, το υφος, η δομή, η δραματουργία του είναι πραγματικά ιδιαίτερα. Θεωρητικά είναι νουβέλα, μικρό ψυχολογικό μυθιστόρημα. Σου καρφώνεται στο μυαλό. Το σχόλιο της ελβετικής Journal De Geneve:
"..αυτή η ιστορία, τεντωμένη σαν κραυγή, δε μοιάζει με τίποτα γνωστό. Ειναι ενα ασυνήθιστο, μοναχικό ποίημα -ίσως μοναδικό στην παγκόσμια λογοτεχνία". Με βρίσκει έντελώς σύμφωνο.
This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Κυρ Ιαν 26, 2003 4:59 am

ΑΛΕΣΣΑΝΤΡΟ ΜΠΑΡΙΚΚΟ: ΜΕΤΑΞΙ

Σελ.110, Εκδ.Πατάκη

Ο Τορινέζος Μπαρίκκο, μεταξύ άλλων, έχει γράψει και το "1900", που γυρίστηκε ταινία, με τον τύπο που μεγαλώνει σε ενα πλοίο και τον βαφτίζουν 1900. Δεν τόξερα όταν μια φίλη μου σύστησε αυτό του το βιβλιαράκι. Πρόκειται για μια ερωτική ιστορία που εξελίσσεται τον 19ο αιώνα μεταξύ Γαλλίας και Ιαπωνίας, όπου ταξιδεύει ενας τύπος για να βρεί καλούς μεταξοσκώληκες. Η εξέλιξή της είναι αναπάντεχη και το τέλος του βιβλίου σε κάνει να δακρύζεις και ανατρέπει τα πάντα. Εξαιρετική και η μετάφραση. Διαμαντάκι.
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Παρ Φεβ 07, 2003 1:40 am

ΝΟΡΜΑΝ ΣΠΙΝΡΑΝΤ: Ο ΤΖΑΚ ΜΠΑΡΟΝ ΚΑΙ Η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ

Σελ.365 Εκδ. διαφορες (απο Αρς Λόνγκα η δική μου)

Τυπικά είναι μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, γραμμένο το 1969 απο έναν "άνισο" συγγραφέα. Ομως είναι η πιο οξεία ματιά πάνω στη σχέση πολιτικής και της αναζήτησης του ανθρώπου για αθανασία που έχω διαβάσει και ταυτόχρονα συναρπαστικό μυθιστόρημα γεμάτο διλλήμματα. Παρέμεινε για καιρό ανέκδοτο και θεωρήθηκε "αιρετικό" στον καιρό του. Επίκαιρο απολύτως σήμερα με την κλωνοποίηση, παρότι δεν αναφέρεται σε αυτήν
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Τρί Φεβ 11, 2003 1:07 am

ΕΝΤΒΙΝ ΑΜΠΟΤ: ΕΠΙΠΕΔΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

Σελ.175, εκδ.διάφορες, απο Δελφίνι η δική μου.

Το δεύτερο ΕΦ μυθιστόρημα. Μου αρέσει η ΕΦ, προτιμώ πάντως αλλη λογοτεχνία. Ωστόσο πρέπει να ομολογήσει κανείς οτι μερικά ΕΦ μυθιστορήματα, χρησιμοποιώντας την απελευθερωτική δύναμη της φαντασίας πολύ δημιουργικά έχουν μεγάλη δύναμη. Ετσι κι αυτό το μικράκι, γραμμένο το 1880 απο εναν Λονδρέζο...θεολόγο, είναι πραγματικά βιβλίο με ψυχή. Αλλα με την ψυχή που θα είχε ενα τετράγωνο στον κόσμο των δύο διαστάσεων, αν οπλιζόταν με τη μέθοδο της καθολικής αμφιβολίας του Καρτέσιου για να αποκαλύψει αλήθειες κόσμων με περισσότερες διαστασεις. Κάτω απο ποιές προυποθέσεις θα μπορούσε να πετύχει μια επανάσταση Ισοσκελών Τριγώνων; Τι γίνεται όταν ενας χρωματικός κώδικας μπορεί να προκαλέσει σύγχιση μεταξύ ενός θηλυκού κύκλου κι ενός ιερέα; Πως μια γωνία μπορεί να κινηθεί χωρίς να τραυματίσει καμπύλες; Ενα πραγματικά απολαυστικό, οξυδερκές βιβλίο που υπονοεί πολλά περισσότερα απο όσα λέει ευθέως.
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Φεβ 11, 2003 11:11 pm

Francisco Adrados, Ιστορία της ελληνικής γλώσσας. Από τις απαρχές ως τις μέρες μας. εκδόσεις Παπαδήμα, 2003.

(μετάφραση από τα ισπανικά, μαδρίτη 1999)

σίγουρα γραμμένο με ψυχή και με ζωντάνια...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό pertri » Τρί Φεβ 18, 2003 12:39 am

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης:Οι έμποροι της Βενετίας
( για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!)
Γραφή σαν κέντημα, παιχνίδι με τις ψυχές, και πλοκή, πειρατές, καράβια, ξάρτια και έρωτες)

Εισαγωγή
Εν τινί παρεκκλησίω της εν ... μονής, υπήρχε κιβώτιον τι παλαιόν και σεσαθρωμένον, πλήρες εφθαρμένων βιβλίων. Ουδείς των σοφών περιηγητών, των επισκεφθέντων κατά καιρούς την βιβλιοθήκην της μονής, ηξίωσε να ρίψη εκ περιεργείας βλέμμα και προς το λησμονημένον κιβώτιον. Αλλ' ο φίλος μου, κύριος β., όστις δεέπρεπε δια την προς τα περιφρονούμενα πράγματα στοργήν του, αν και μόνον χάριν του εμπορίου των σπόγγων είχε επισκεφθή τα μέρη εκείνα, ουχ ήττον ηρεύνησε τα εν τω κιβωτίω και εύρε, μεταξύ πολλών βιβλίων της εκκλησιαστικής Ακολουθίας, τα εσκορπισμένα φύλλα παλαιού χειρογράφου επί μεμβράνης. Συναρμόσας δε και ταξινιμήσας αυτά επιμελώς, κατώρθωσε να αναγνώση ολόκληρον σχεδόν την βιογραφίαν αναχωρητού τινός της ιγ' εκατονταετηρίδος, διαγαγόντος πολυκύμαντον βίον προ της εις το μοναστήριον εισόδου του. Η βιογραφία δε αύτη εσχετίζετο μετά της ιστορίας των Κυκλάδων. Ολίγα τινά φύλλα έλειπον εκ του βιβλίου, ων το περιεχόμενον ηδύνατο ευχερώς να αναπληρωθή εξ άλλων πηγών,. Ο φίλος μου ενόμισε καλόν να αντιγράψη το σύνολον, χωρίς να προσθέση λέξιν. Μόνον το λεκτικόν μετέβαλεν ολίγον και ούτε παρέδωκεν το βιβλιον προς τον εκδότην, όστις το δημοσιεύει προς ψυχαγωγίαν των αναγνωστών..

Ήτανε μια φορά μάτια μου, κι έναν καιρό
μια όμορφη κυρά, μάτια μου, να σε χαρώ
..............
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό alexis » Τρί Φεβ 18, 2003 6:10 pm

ΣΑΪΤΗΣ Κ. ΕΥΘΥΜΙΟΣ (Στέλεχος του Κ.Β.Σ. Υπ. Οικονομικών)

ΚΩΔΙΚΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
Κ.Β.Σ.

Περιλαμβάνει:
- Κωδικοποίηση του Π.Δ. 186/92 όπως τροποποιήθηκε,
συμπληρώθηκε και ισχύει με τον
Νέο Νόμο 2753/1999 (ΦΕΚ 249/17-11-99)

- Υπουργικές αποφάσεις κατ΄ άρθρο
- Ποινολόγιο(Κωδικοποίηση Ν. 2523/97 όπως τροποποιήθηκε
Συμπληρώθηκε και ισχύει με τον Ν. 2753/1999)
- Ερμηνευτικές Εγκύκλιοι Κώδικα Βιβλίων & Στοιχείων
- Αναλυτικό Αλφαβητικό Ευρετήριο Θεμάτων
- Αλφαβητικό Ευρετήριο Αποφάσεων

Εκδόσεις φοροΛογιστική
alexis
super member

Δημοσίευσηαπό alexis » Πέμ Φεβ 20, 2003 11:01 pm

ΜΑΡΚΟΥ Γ. ΚΑΡΑΝΑΣΤΑΣΗ (Διευθυντή Υπουργείου Εσωτερικών Ε.Σ)

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ
ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ
ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ
ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ

Περιλαμβάνει

- Γενικές Πληροφορίες και απόψεις επί της εφαρμογής του

- Πρακτικές και θεωρητικές απόψεις επί της Απογραφής έναρξης

- Πληροφορίες επί της κατάρτισης του Προϋ/σμού με βάση το Ευρώ από 1.1.2001

- Ανάλυση διατάξεων βεβαίωσης και είσπραξης Εσόδων

- Ανάλυση κατά Κωδικό Διπλογραφικού και Κωδικό προϋπολογισμού Εσόδων

- Παράθεση νομίμων παραστατικών κατά κωδικό εσόδου

- Ανάλυση διατάξεων ανάληψης δαπανών

- Ανάλυση κατ΄είδος δαπανών, Κωδικό Διπλογραφικού και Κωδικό Προϋπολογιμού

- Παράθεση νομίμων δικαιολογητικών κατά Κωδικό Δαπάνης και Κρατήσεων υπέρ τρίτων

Εκδόσεις Γεωργίου Μ. Καραναστάση
alexis
super member

Στο πνεύμα των προηγούμενων προτάσεων..

Δημοσίευσηαπό pertri » Πέμ Φεβ 20, 2003 11:51 pm

ΤΡ. ΡΑΠΤΗ

ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ
(ΕΚΔΟΣΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΕΙΣΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙΣΑ)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1999
ΠΑΡΑΓΩΓΗ OMIROS MASTERGRAPH

αυτό το βιβλίο σίγουρα έχει τουλάχιστον μία ψυχή.. τη δικιά μου.. γιατί μου την έβγαλε μέχρι να περάσω το μάθημα και να πάρω πτυχίο! Όσοι γνωρίζουν το βιβλιο θα με καταλάβουν! :x
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης