βιβλία

Αυτοέκδοση βιβλίου

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Αυτοέκδοση βιβλίου

Δημοσίευσηαπό Kynthia » Τετ Μαρ 08, 2006 3:08 pm

Γεια σε όλους, καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας όσο αφορά την αυτοέκδοση βιβλίου. Πιστεύετε ότι μπορεί μ' αυτόν τον τρόπο ένα βιβλίο να αγγίξει ένα σχετικά ευρύ κοινό; Λεπτομέρειες όσον αφορά τη διάθεση σε βιβλιοπωλεία, tips για προσέγγιση ανθρώπων του Τύπου ευπρόσδεκτα.

Η είναι, κατά τη γνώμη σας, κίνηση απελπισίας και τα πολλύυυ παραπάνω χρήματα που δίνει ο Χ φέρελπις συγγραφέας στον εκδότη για να του εκδόσει ένα βιβλίο (ναι, το λέμε πλέον σα να είναι κάτι το φυσιολογικό) πιάνουν τόπο όσο αφορά τις public relations;

Ναι, είμαι μια απελπισμένη.
Kynthia
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Μαρ 08, 2006 8:30 pm

γιατι να πληρωνεις οταν τα καλυτερα πραγματα στη ζωη ειναι τζαμπα ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kopadi » Πέμ Μαρ 09, 2006 2:55 pm

Και γιατί να πας να πληρώσεις τον εκδότη ;Με έναν εκτυπωτή και λίγες καρφίτσες φτιάχνεις το βιβλιαράκι σου και το μοιράζεις στους φίλους σου .Από εκεί και πέρα εύχεσαι να ταξιδέψουν όσο πιό πολλά αντίτυπα έχεις το κουράγιο να φτιάξεις , σε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους δια της μεθόδου χέρι σε χέρι.Εγώ πάντως σου διαθέτω τον εκτυπωτή μου (οι καρφίτσες δικές σου (χι χι) ) για την εκτύπωση .Σε ενημερώνω πάντως ότι με τον παραπάνω τρόπο έχω φτιάξει δύο βιβλιαράκια ανέκδοτα δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση κάποιου εκδότη και τα έχω κυκλοφορήσει εδώ στα δυτικά προάστια όπου και διαμένω.
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό Kynthia » Παρ Μαρ 10, 2006 11:12 am

kopadi έγραψε:Και γιατί να πας να πληρώσεις τον εκδότη ;Με έναν εκτυπωτή και λίγες καρφίτσες φτιάχνεις το βιβλιαράκι σου και το μοιράζεις στους φίλους σου .Από εκεί και πέρα εύχεσαι να ταξιδέψουν όσο πιό πολλά αντίτυπα έχεις το κουράγιο να φτιάξεις , σε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους δια της μεθόδου χέρι σε χέρι.Εγώ πάντως σου διαθέτω τον εκτυπωτή μου (οι καρφίτσες δικές σου (χι χι) ) για την εκτύπωση .Σε ενημερώνω πάντως ότι με τον παραπάνω τρόπο έχω φτιάξει δύο βιβλιαράκια ανέκδοτα δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση κάποιου εκδότη και τα έχω κυκλοφορήσει εδώ στα δυτικά προάστια όπου και διαμένω.

Πρόβλημα α:
Δεν έχω μεγάλο κύκλο και το χειρότερό μου είναι το αυτοπρομοτάρισμα και οι δημόσιες σχέσεις (με την καλή έννοια το εννοώ πάντα). Αν είναι δηλαδή να κάνω αυτοέκδοση, θα την ψάξω μέσω βιβλιοπωλείων, αν μπορεί να γίνει διάθεση (όπου φυσικά περνάνε από έγκριση, άλλος σκόπελος κι αυτός).

Πρόβλημα β:
Εχει ελπίδες να "απογειωθεί" ένα βιβλίο μέσω αυτοέκδοσης; Ο εκδότης, όσο γύφτος και να είναι και να σου ζητά πχ 3.000 ευρώ, ενώ ο τυπογράφος τα μισά, είναι πάντα ΕΚΔΟΤΗΣ. Κάποιο γνωστό όνομα στην αγορά, με γνωστούς στον Τύπο που θα προμοτάρουν το βιβλίο και λοιπά και λοιπά. Αν δηλαδή είναι κανείς ψωνάρα και θέλει να δει το βιβλίο του σε βιβλιοπωλείο, θα πληρώσει μεν τα κερατιάτικα μόνο για τη ματαιοδοξία του, αλλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να δει το αποτέλεσμα που επιθυμεί!
Kynthia
new member

Δημοσίευσηαπό fbl » Παρ Μαρ 10, 2006 1:23 pm

kopadi έγραψε:.... έχω φτιάξει δύο βιβλιαράκια ανέκδοτα δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση κάποιου εκδότη και τα έχω κυκλοφορήσει εδώ στα δυτικά προάστια όπου και διαμένω.

Για πες , για πες .....

Κυκλοφορησε τα κ λιγο στο υποστεγο ...............
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό kopadi » Παρ Μαρ 10, 2006 4:41 pm

Εφχαρίστος ! Μόνο που επειδή αποτελούν κατα κάποιο τρόπω από ένα ενιέο σίνολο το καθαίνα θα πρέπει να μπουν εκσ αδηερέτου πράγμα που είναι λήγο χρονωβώρο γηα εμένα τον πολληάσχολω.Εβελπειστό ότι μέσα στο Σαββατοκήρειακο θα μου δοθί οι εφκερήα να τα ποστάρο αφού έκανα ακσέπτ την ινβιτεισιον του φβλ.Πρως το παρόν καλλά να περνάται ...
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Απρ 09, 2006 8:40 pm

τς τς τς! ανορθόγραφε!
πιστεύω πάντως, ασχέτως αν στάθηκα τυχερή ή όχι, πως το διαδίκτυο είναι ένας νέος, δημοκρατικός τρόπος έκδοσης, και μάλιστα αυτοέκδοσης, και μάλιστα προβολής. όπως και στην έξω ζωή, δηλαδή εκεί που έχουμε σάρκα και οστά πέραν των δακτύλων και του πληκτρολογίου, καλό είναι να αφήνουμε, όσο μας είναι δυνατόν, τις δημόσιες σχέσεις στην άκρη: ξέρω ανθρώπους που προβάλουν τον εαυτό τους ακόμα και στον μπερντέ (δηλαδή στο ίντερνετ. πχ). τι να πώ; πάντως έχω κι άλλο φίλο που έχει κάνει αυτοέκδοση. είναι μια πολύ τίμια πράξη.
είμαι όμως σίγουρη ότι τα βιβλιοπωλεία δεν προωθούν τις αυτοεκδόσεις, ακριβώς ό΄πως τα σούπερμάρκετ δεν προωθούν από τα μακαρόνια παρά μόνο τα βιομηχανοποιημένα προϊόντα κλπ κλπ.
άλλωστε, δε θα πει ότι άπαξ κι ένας εκδοτικός οίκος έχει αναλάβει ένα βιβλιο, είτε γιατί το πληρώνεις εσύ, είτε γιατί το πληρώνει αυτός για χχχ λόγους, δε θα πει πως ο εκδοτικος θα το προωθήσει οπωσδήποτε. αντιλαμβάνομαι με ειλικρίνεια και κάποια στεναχώρια ότι έτσι περίπου είναι όπως τα λέω.
είναι και λίγο στην τύχη.
πάντως εγώ έμαθα να εκτίθεμαι στο διαδίκτυο, και νομίζω αυτό με ωφέλησε πολύ... συγγνώμη :oops: ....
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Απρ 09, 2006 10:04 pm

με αυτά τα συγγνώμη σου έπσιλον έχεις ξεπεράσει κάθε έννοια θράσους

(συγγνώμη για τη διακοπή).

(και για τις όποιες εκδόσεις, σε όποιους,
συγχαρητήρια, έστω κι έτσι)

(λάμπει ένα αστεράκι εκεί πάνω για σένα λέει?)

(αστεράκια και φτερά, αστεράκια και φτερά, θα μείνουμε ταπί και μου'ρθε η δεή 82 ευρώ. είναι δυνατόν; τι έκαψα; κανένα υπερωκεάνειο;

ω υπερωκεάνειο που τραγουδάς και πλέχεις...)
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Απρ 10, 2006 6:05 am

l;amπει για μένα έν αστεράκι, λέει;
υπερωκεάνειο; (εννοείς διαστάσεις;)
φύλλο και φτερό θα με έκανες αν δεν υπήρχε η σύμμαχός μου η δεη! :lol:
τυχερή είμαι, βέβαια δεν την έχω αγοράσει όλη, ακόμη, όταν θα γίνω λίγο πιο πλούσια χάρη στο ταλέντο μου, τότε τα λέμε!
τρομάρα μας!

α, και συγγνώμη για τη διακοπή :wink: !
και σ :wink: γγνώμη που φλυάρησα και σας μπέρδεψα, και δε σας είπα απ' ευθείας πόσο ταπεινόφρων, ταλαντούχος και αεριούχος είμαι!
πάντως χαίρομαι που μιλήσαμε πάλι :wink: αι και που έχω ίντερνετ σπίτι (λίγο μεθυσμένο φαίνεται, αλλά εγώ μόνο καφέ ντεκαφεινέ πίνω !)
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Απρ 10, 2006 10:43 pm

έπσιλον αν κοιτάξεις όλες αυτές τις φατσούλες που έχεις ποστάρει από μακριά (χωρίς να κουνηθείς όμως), θα δεις έναν αστερισμό.

θα είναι μάλλον από την ταπεινοφροσύνη σου, εγώ σου μιλάω για αστεράκια κι εσύ ζωγραφίζεις αστερισμούς.

(που πάω και μιλάω?)

(ο βέγας είναι?)

(δεν ξέρω από αστροφυσική).

λοιπόν αυτός ο αστερισμός είναι τεράστιος.

δεν ξέρω ποιός είναι αλλά μ'αρέσει. κάποιος ζει εκεί πέρα.

βλέπω βράδια και ανθρώπους και σώματα και ψυχές

θα γίνω όλος αφρική και πνεύμα
με τα κοφίνια και τις φλούδες ένα
kanenas
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες