βιβλία

Προτάσεις για το Καλοκαίρι ή για όποτε έχουμε χρόνο

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Προτάσεις για το Καλοκαίρι ή για όποτε έχουμε χρόνο

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Παρ Ιούλ 22, 2005 1:18 pm

Εικόνα

Δεν ξέρω γιατί δεν μου πετυχαίνουν οι εισαγωγές εικόνας. Αν κι αυτή τη φορά μου συμβεί...

Είναι ένα βιβλίο που είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν, αλλά το θυμάμαι γιατί είχε χιούμορ και "έξυπνο" κείμενο
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τρί Ιούλ 26, 2005 9:26 am

O Πορτογάλος νομπελίστας, που δε θυμόμουν το όνομα του, λέγεται τελικά Ζοζέ Σαραμάγκου και τώρα θα το θυμάμαι το όνομα του και ελπίζω να κάνει και πολλές βουτιές!

Το τελείωσα το βιβλίο, είναι από αυτά που τα διαβάζεις σιγά σιγά, χωρίς να έχεις αγωνία για το τι θα γίνει και που όταν φτάνεις στο τέλος, μένεις ηλίθιος (για να αποφύγω πιο βαριά έκφραση, είμαστε και σε βιβλιοτόπικ, δεν κάνει).

Αααα...το βιβλιό λέγεται Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ.

Και θα σας πω λίγα για την υπόθεση να σας κεντρίσω το ενδιαφέρον.
Ένας μουντρούχος καθηγητής ιστορίας βλέπει τυχαία μια ταινία στο βίντεο και ανακαλύπτει ότι ένας από τους κομπάρσους είναι ολόιδιος μ'εκείνον. Ολόιδιος. Και δεν είναι δίδυμοι (φαντάζομαι το καταλαβαίνετε, αν ήταν δίδυμοι, πρώτον δε θα ήταν πρωτότυπο το βιβλίο, δεύτερον ο τίτλος θα ήταν Ο ΔΙΔΥΜΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ). Δεν είναι δίδυμοι, αλλά είναι εκπληκτικά ολόιδιοι και μένουν και στην ίδια πόλη.

Πακέτο, ε?

Και που να δείτε τι γίνεται στο τέλος....
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Νοέμ 13, 2006 1:59 pm

Με το σχόλιο για τα βιβλία και τα γέλια στην παραλία, θυμήθηκα ένα από τα βιβλία που με έκαναν να γελάσω φέτος το καλοκαίρι.

Σε Δεσμά Κόκκινων Ρόδων
(ρώτησε και τον Σέξπιρ)
Τζέφρι Μούρ

Εικόνα

Πρόκειται για ένα βιβλίο γεμάτο φρεσκάδα, πολύ ευχάριστο στην ανάγνωση και τα εγκωμιαστικά σχόλια του τύπου στο οπισθόφυλλο δεν είναι διόλου υπερβολικά. Όπως πχ :
"Το βιβλίο προσφέρει αναγνωστική απόλαυση, προβάλλοντας μια φωνή που είναι λαμπερή, ευρυμαθής, επιδέξια στην καυστική ειρωνεία και την αφοπλιστική οικειότητα" The Globe & Mail

Και για του λόγου το αληθές :
"Την έβδομη μέρα μου στο διαμέρισμα ξεκουράστηκα, καθόμουν ημίγυμνος στο μπαλκόνι με τις ώρες και λιαζόμουν. Το σχέδιο μου είχε ως εξής : να πάω βόλτα το βράδυ να γοητεύσω τα θηλυκά με το στιλπνό μαυρισμένο μου κορμί. Το αναθεωρημένο μου σχέδιο είχε ως εξής : να πάω βόλτα το βράδυ και να γοητεύσω τα θηλυκά με την κατακόκκινη μύτη μου."
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Μαρ 19, 2007 9:18 pm

Τα απομνημονεύματα ενός σκατόγερου
Ρολάν Τοπόρ
Εκδόσεις : Γράμματα

Εικόνα

Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Το χιούμορ, καυστικό και έξυπνο, δεν λείπει από καμιά σελίδα του βιβλίου, όπως δεν λείπει και κανείς από τους ανθρώπους της τέχνης και της πολιτικής του προηγούμενου αιώνα! Τους έπιασε άπαντες στο στοματάκι του ο Τοπόρ και δεν άφησε τίποτα όρθιο!

Ένα μικρό δείγμα :
""Κατά τη γνώμη μου, η κουλτούρα είναι ένα παζάρι ματαιοδοξιών. ʼλλες βρίσκουν αγοραστή, άλλες όχι. Θα 'λεγα επομένως, ότι η εξάπλωση της κουλτούρας εξαρτάται κυρίως από τη συσκευασία. Δε διστάζω μάλιστα να δηλώσω απερίφραστα, πως αύριο η κουλτούρα θα περιοριστεί αποκλειστικά στη συσκευασία, μια που, εν τέλει, το περιτύλιγμα έχει μεγαλύτερη πολιτιστική αξία από το περιεχόμενο"
Θα παρατηρήσει κανείς ότι δεν περίμενα τον Μακ Λούαν ή τους στρουκτουραλιστές για να προαισθανθώ τη σημασία των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Όπως αναμενόταν, κανένας δεν έδωσε στα λόγια μου την προσοχή που τους άξιζε! Δημοσιεύτηκαν στην τελευταία σελίδα μιας παλιοφυλλάδας, με κάτι ψιλά γράμματα. Είναι εντελώς παράλογο! Στις ουσιώδεις δηλώσεις πρέπει να βάζουμε τυπογραφικούς χαρακτήρες μεγάλου μεγέθους."
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Δευτ Μαρ 19, 2007 9:31 pm

Και μολονότι τους στρουκτουραλιστές δε τους γνωρίζω, ο τύπος αυτός σούπερ μου φαίνεται και πολύ μου άρεσε αυτό το απόσπασμα που έβαλες.
Βέβαια, αν έγραφε σ' ένα φόρουμ ο χριστιανός, θάταν μάλλον χειρότερα κι απ' την παλιοφυλλάδα...
... εκεί το πιθανότερο θα ήταν να τον έχουν όλοι χεσμένο...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης