βιβλία

χρήμα, τιμή και ατιμία στα βιβλία και τους πίνακες κλπ

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

χρήμα, τιμή και ατιμία στα βιβλία και τους πίνακες κλπ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Νοέμ 16, 2004 8:01 pm

πού να βάλω τις σκέψεις μου;
ελλείψει φίμουτρου, εδώ.

τι σχέση έχει η ποιότητα με το χρήμα;

αγοράζοντας βιβλία βλέπω, τουλάχιστον με τα μάτια του αδαούς, διαφορά στις τιμές:
ψυχογιός, ακριβούλια. ως πολύ ακριβά.
και μιλα΄με για βιβλία που δεν είναι βιβλία τέχνης.
στη γκάμα μου, επίσης στα ακριβά, εκδόσεις γαβριηλίδης.

εκδόσεις ελληνικά γράμματα, μέτριες τιμές γενικά.

φτηνότερες τιμές στις εκδόσεις μεταίχμιον

και φτηνότερες εκδόσεις με πολύ καλή ποιότητα παρουσίασης, οι εκδόσεις των φίλων.
γράφτε κι άλλοι, με απασχολεί το θέμα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Τετ Νοέμ 17, 2004 8:24 pm

sad but true
πάντως τα καλύτερα και φθηνότερα βιβλία τα έχω αγοράσει στο μοναστηράκι στο γιουσουρουμ της Κυριακής και σε πάγκους νέγρων στην Ομόνοια και στα στενάκια ανάμεσα στην πλατεία και την αγίου Κωνσταντίνου.

Πάρε Πάρε όσο υπάρχουν τώρα που υπάρχουν

(το καλύτερο βιβλιοπωλείο με τις καλύτερες τιμές αλλά και τις καλύτερες εκδόσεις είναι το γνωστό και παλιό βιβλιοπωλείο της οδού Σόλωνος.Ονόματα δεν λέμε γιατί μπορεί να κατηγορηθούμε για έμμεση διαφήση και να καταδικαστούμε σε &ετη καταναγκαστικά έργα)
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Νοέμ 18, 2004 7:15 am

το γιουσουρούμ ή το τύπου γιουσουρούμ ή τα κακέκτυπα σε καρότσια είναι μια άλλη υπόθεση.
ναι, μπορείς να βρεις το καλύτερο ή τίποτα, και μερικά κυρίως καρότσια σε επιφανείς θέσεις είναι νομίζω ατιμία. πάντως βρίσκεις κι εκεί, αλλά θέλεις χρόνο.
πες ρε για το βιβλιοπωλείο στη σόλωνος, ανάμεσα σε ποιους δρόμους, γιατί είμαι απερπάτητη (περπατάω κυρίως γύρω από την πισίνα μου στην εκάλη βλέπεις_.
και τι είναι οι επιδοτήσεις στους εκδοτικούς οίκους; όπως βέβαια και η επιλογή προσώπου ενός εκδοτικού.
μια φορά μου είχε τύχει να ζητήσω να βγάλω κάτι. το ήθελα σε εκδοτικό οίκο η δόλια, ενώ ο φίλος μου ο κωνσταντίνος ο βένι μου είπε πώς γίνεται και αλλιώς.
ρώτησα κι ένα φίλο μου τυπογράφο. έμαθα το πραγματικό κόστος. αυτό που ήθελα ήταν ένα εκατομμύριο δραχμές.
βρέθηκα σε έναν εκδοτικό οίκο με υποτιθέμενη (πάντα αυτό είναι υποτιθέμενο, προπαντός για όλους μας) δημοκρατική και ιντελεκτουαλίστικη φάτσα. πού σας ξέρω; ρώτησα τον εκδότη, έχω την αίσθηση ότι έχουμε συναντηθεί.
α, θα έχουμε συναντηθεί στο πεζοδρόμιο, μου λέει με την υπερηφάνεια του διπλωμάτη στην ουάσιγκτον. για χρόνια πούλαγα βιβλία σε καρότσι κι είμουνα έτσι, κι ερχόντουσαν έτσι, και κοτέτσι.
κι αφού μου δήλωσε ότι αυτός είναι ειλικρινής και τα λέει τσουβαλάτα καθότι παιδί του δρόμου κλπ (ξανθόλουλε δοξάστε με), μου είπε ότι το βιβλίο θα είναι πολύ ωραίο, αρκεί να πληρώσω εγώ τα έξοδα. και πόσα είναι αυτά; τον ρώτησα σοβαρά-σοβαρά, με μια δόση τζένης καρέζηκαικαζάκου μαζί. δύο εκατομμύρια, μου λέει κι αυτός σοβαρά, με την πεποίθηση ανθρώπου που ξέρει να δουλεύει τους άλλους.
φυσικά και αλλάζω πεζοδρόμιο όταν τον βλέπω.
και φυσικά κουνάω το κεφάλι μου όταν βλεπω στα βιβλιοπωλεία ΠΟΥ, ΣΕ ΠΟΙΟ ΡΑΦΙ στέκουνε πάντα τα βιβλία του. μπροσά-μπροστά.
και λυπάμαι κάθε φορά πολύ γιατί το παιχνίδι αυτό πάει μακριά.
γι' αυτό η βόλτα που έκανα προχτές μου άγγιξε την καρδιά.
ρε παιδιά, μια παλιομοδίτικη λέξη. κάποτε κάτι σήμαινε, τώρα ακόμη δεν ξέρω, αλλά μου ήρθε στο νου και μου άρεσε: σεμνότητα.

για να μην πω για τους ζωγράφους
για το στυλ του ντυσίματος,
-και δεν προσέχουν και το σώμα τους ρε παιδιί μου-

και για τους μαλάκες που πιστεύουν στην επένδυση. ναι, επένδυση. βάλτε στον τοίχο μια πετρελαιοπηγή τελοσπάντων, όχι την ίδια την προδοσία...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Δευτ Νοέμ 22, 2004 6:58 pm

το βιβλιοπωλείο λέγεται Εστία με πήγαινε απο μικρό παιδι εκεί ο πατέρας μου για να με φέρει σε επαφή με τα βιβλία.απο τότε δεν έχω αλλάξει στέκι όταν πρόκειται για βιβλία ή περιοδικά της εστίας.

Σεμνότητα???

πολύ φιλοσυντηριτική λέξη έχει καταντήσει ρε παιδάκι μου αυτή η λέξη,ειδικά απο τότε που την έβαλε στο στόμα του ο σεμνός πρωθυπουργός μας και μας άλλαξε τα φώτα με σκανδαλολογίες και παρόμοιες καταστάσεις που θα πατάξει στο όνομα της τιμιότητας (όπως άλλωστε έκανε και ο συχωρεμένος ο παπούλης του καθαρίζοντας την πατρίδα μας από αναρχοπιά και αριστερά στοιχεία μετά την πτώση της χούντας)

εγώ ρε συ έπσιλον τον άνθρωπο δεν τον θέλω ούτε στο ντύσιμο σεμνό ούτε στην συμπεριφορά του.τον θέλω σεμνό και ξεκάθαρο στις πράξεις του και στην ψυχή του.
σου λέω λοιπόν πως ο κόσμος μας μπορεί να φαίνεται και να συμπεριφέρεται άσεμνα και εξεζητημένα αλλά στην πραγματικότητα είναι άτολμος,κοιμησμένος και σεμνός όπως ακριβώς ο ηλίθιος χριστιανός που περιγράφεται στα δεκάδες εκαντοντάδες εκκλησιαστικά έντυπα που εκδίδονται από γνωστους εθνοπατέρες για ψίχουλα ενώ εγώ κι εσύ αναγκαζόμαστε να εκφραζόμαστε στο δίκτυο λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων.

Θάνατος στους εκδότες λεφτεριά στους δολοφόνους της γραφής.
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Νοέμ 23, 2004 5:58 am

εσκομπάρ, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. δε μιλάω για τη σεμνότητα έτσι όπως την εκδίδουμε κάθε μέρα, σαν παρθένα-πόρνη που θα μας φέρει καλό μεροκάματο. ναι. δε μιλάω γι' αυτήν, αυτήν ίσως να την κατέχω κι εγώ τόσο καλά που να τη βλέπω μόνο στους άλλους.
σεμνότητα είναι να κάνεις κάτι χωρίς πρόσωπο-προσωπείο. με απλότητα και ειλικρίνεια. χωρίς αντάλλαγμα τα οποιοδήποτε φώτα, όσο μικρά ή μεγάλα και να είναι αυτά. "τώρα που είμαι υπουργός και κάθομαι άνεργος" ήταν, είναι, μια σεμνή πρόταση.
α, για την εστία μιλάς...
δεν είχα προσέξει ότι έχει καλές τιμές, θα πάω να το διερευνήσω επί τούτου... θα το δω κι από την πλευρά του εκδοτικού. καλημέρα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Σάβ Νοέμ 27, 2004 2:59 pm

Καλή μου έπσιλον

αν ποτέ περάσεις καμιά βολτίτσα απο την πάτρα τότε ψάξε τις ¨αχαικές εκδόσεις¨.είναι στην πλατεία όλγας(ένα στενό πλάι της για να ακριβολογούμε).πήγα σήμερα,ημέρα Σάββατο,και αγόρασα ένα παιδικό παραμύθι του Τσέχοφ,το έγκλημα και τιμωρία του τολστόι,το ένα παιδί μετράει τα άστρα του Λουντέμη και ένα βιβλίο για την ιστορία της Πάτρας με 6 ευρό όλα μαζι!!!!!
πραγματικά τσάμπα,δεν το πίστευα!!!

Επίσης Αθήνα ψάξε για το ¨Στοκ¨είναι κανα δυό στενα πλάι της Ομήρου μεταξύ ακαδημίας και πανεπιστημίου.Είναι σαφώς φθηνότερο της Εστίας αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα ανοιχτό.(βλέπεις τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω πάει).
pablo escobar
escobar
full member

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης