βιβλία

THE DAVINCI CODE

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Πέμ Ιούλ 14, 2005 6:35 pm

kathy έγραψε:
Που το κατάλαβα αυτό? Απ'το εξώφυλλο!!!

Και από τη φάτσα τη καλλιτέχνιδος, είμαι ψυχολόγος καιτο κατάλαβα με αυτόν τον επιστημονικό τρόπο.

Κατάλαβες τώρα ότι τσάμπα η σύγχιση μεν, αλλά τσάμπα να γράφεις δε?

(λετ μι σι...

φενιστιλ; μμμμμ ίσως
προζακ;μμμμμμ ίσως
αμοξιλ; μπα.Ασε μην έχουμε και τρεχάματα με άλλα..
Αλκοόλ; Μπα γιατί μετά θα είναι απαραίτητο ενα πονστάν )

Τ Ζ άμπα,λέγεται Κάθυ.

( Οι Εκλεπτυσμοί δε χωρούν παντού
και Φοβού τις Χοντράδες με τα λευκά γάντια )

Αυτό είναι Κάθυ!
Το τσάκωζεζ
Το εκζώφυλλο που μετράει

(για τα υπόλοιπα Κάθυ και τη σχέση τους με το ΤΖάμπα δε θα στα εξηγήσω εγώ...
θα τα δειΖ μόνη Ζου με τον καιρό)

ζε δε που πάντοτε ήμανε της ανταλλαγήζ
μαλακία στη μαλακία θ'ανεβούμε το βουνό,που λέει και ο λαός)

Μετά τιμής

Βαζ ίληZ ΜελάZ
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Πέμ Ιούλ 14, 2005 7:57 pm

Πω πω, ρε ζκιάχτρο!
Έχετε ταράξει την ελληνική και την αγγλική εδώ μέσα και το τσάμπα σας πείραξε!

Και ο λέφτυ τις καύλες της λέει γκαύλες, δεν είδα, όμως κανέναν να του λέει τίποτα!

ʼντε τώρα!

Με βρήκατε μικρή και μ'έχετε ταράξει στις συμβουλές!
Θα τα δω όλα εν καιρώ, αφήστε με, άμα ο άνθρωπος τα ήξερε όλα στα εικοσίτρια του, τι θα μάθαινε μετά, η ζωή του θα ήταν βαρετή και σκατένια!

Α και ζκιάχτρο...
Το φενιστίλ, το αποφεύγω, στο αλκοόλ είμαι λόγο επιρρεπής, αλλά με μετριοπάθεια, μάλλον αυτό θα φταίει...
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιούλ 14, 2005 11:57 pm

αυτο το βιβλιο του μπραουν δεν το διαβασα ακομα ....
σε λιγο καιρο θα το δανειστω απο καποιον να κανω μια προσπαθεια ...τζαμπα φυσικα .
ειμαι σιγουρος οτι δε θα ενθουσιαστω (του χω ριξει μια δυο λαθραιες ματιες και το υφος δε μ' επεισε να συνεχισω το διαβασμα)

αλλα

να βαζουμε τον κλιντ στο ιδιο τσουβαλι με την πεγκυ και τον νταν

πολυ αδικο αλλα περι ορεξεως ...δεν τιθεται καν το θεμα

(αν και ειδικα στη σκηνοθετικη του καρριερα ο κλιντ ξεφυγε απ' το στερεοτυπο του ντερτυ χαρυ )

το θεμα ειναι οτι , απ' τη μια ή την αλλη πλευρα ,ο καταναλωτης σιγουρα αγεται ...

αναλογα με το ψωνιο του ....

η ποιοτητα ομως δεινοπαθει μονο στα χερια του "ποιοτικου" καλλιτεχνη....γιατι ο αλλος - ο λαϊκος να τον πουμε ή ο εμπορικος- απλα δεν διεκδικει τις δαφνες της (αν του κοβει και λιγο)

και ακομα περισσοτερο δεινοπαθει στα χερια αυτων που μιλουν για τεχνη , ενιοτε κουβαλωντας απωθημενα καλλιτεχνικα , ματαιωμενα σχεδια και ονειρα μακρυνα
ενδεδυμενοι
τον χιτωνα των εναρετων και των δηθεν αθωων ή το αμπεχονο και την τραγιασκα των λαϊκων επαναστατων ή και τον βαρυ τιτλο των ειδημονων....
και παντως ακαβλουαρ οπως η εποχη μας (δανειζομαι την εκφραση απ' το σκιαχτρο)...ισως στην απεναντι οχθη να στεκονται οι καυλωμενοι ή γκαυλωμενοι (δεν εχει τοση σημασια το κ ή το γκ αρκει να αποδιδεται η (γ)καυλα τους για δημιουργια και παντως δεν εχει νοημα να τους ψυχαναλυσουμε για να βρουμε γιατι ειναι γκαυλωμενοι...αρκει να ειναι!)

για το θεμα της xena-the warrior princess
δε νομιζω οτι κινδυνευει η μυθολογια των λαων απο αυτην ---
καθως ειναι ξεκαθαρα επιδερμικη ,αν υπαρχει καν , η επαφη με τη μυθολογια ---
οχι τουλαχιστον οσο κινδυνευει απο αυτους που προετοιμαζουν μυαλα προθυμα να καταπιουν οτι μαλακεια βγαλει το στουντιο(πιχι εκπαιδευτικο συστημα)
δηλ. μπορει να την πατησει μονο αυτος που ειναι ηδη πατημενος ...

και μια που ειπαμε για μυθολογια

http://www.pantheon.org/

η σχεση γκαυλας και συζητησης για την ποιοτητα περιγραφεται κι ετσι...

μονο που δεν προκειται για τη γκαυλα της δημιουργιας (? ενα ερωτηματικο εδω γιατι υποπτευομαι οτι τελικα ολες οι γκαυλες υπηρετουν την ιδια γεννεσιουργο δυναμη με μια ευρεια εννοια )

Pωτούσε για την ποιότητα—(Κ. ΚΑΒΑΦΗΣ)

Aπ’ το γραφείον όπου είχε προσληφθεί
σε θέσι ασήμαντη και φθηνοπληρωμένη
(ώς οκτώ λίρες το μηνιάτικό του: με τα τυχερά)
βγήκε σαν τέλεψεν η έρημη δουλειά
που όλο το απόγευμα ήταν σκυμένος:
βγήκεν η ώρα επτά, και περπατούσε αργά
και χάζευε στον δρόμο.— Έμορφος·
κ’ ενδιαφέρων: έτσι που έδειχνε φθασμένος
στην πλήρη του αισθησιακήν απόδοσι.
Τα είκοσι εννιά, τον περασμένο μήνα τα είχε κλείσει.

Εχάζευε στον δρόμο, και στες πτωχικές
παρόδους που οδηγούσαν προς την κατοικία του.

Περνώντας εμπρός σ’ ένα μαγαζί μικρό
όπου πουλιούνταν κάτι πράγματα
ψεύτικα και φθηνά για εργατικούς,
είδ’ εκεί μέσα ένα πρόσωπο, είδε μια μορφή
όπου τον έσπρωξαν και εισήλθε, και ζητούσε
τάχα να δει χρωματιστά μαντήλια.

Pωτούσε για την ποιότητα των μαντηλιών
και τι κοστίζουν με φωνή πνιγμένη,
σχεδόν σβυςμένη απ’ την επιθυμία.
Κι ανάλογα ήλθαν η απαντήσεις,
αφηρημένες, με φωνή χαμηλωμένη,
με υπολανθάνουσα συναίνεσι.

Όλο και κάτι έλεγαν για την πραγμάτεια — αλλά
μόνος σκοπός: τα χέρια των ν’ αγγίζουν
επάνω απ’ τα μαντήλια· να πλησιάζουν
τα πρόσωπα, τα χείλη σαν τυχαίως·
μια στιγμιαία στα μέλη επαφή.

Γρήγορα και κρυφά, για να μη νοιώσει
ο καταστηματάρχης που στο βάθος κάθονταν.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Παρ Ιούλ 15, 2005 2:26 pm

wpleftyboy έγραψε:
η ποιοτητα ομως δεινοπαθει μονο στα χερια του "ποιοτικου" καλλιτεχνη....γιατι ο αλλος - ο λαϊκος να τον πουμε ή ο εμπορικος- απλα δεν διεκδικει τις δαφνες της (αν του κοβει και λιγο)

και ακομα περισσοτερο δεινοπαθει στα χερια αυτων που μιλουν για τεχνη , ενιοτε κουβαλωντας απωθημενα καλλιτεχνικα , ματαιωμενα σχεδια και ονειρα μακρυνα
ενδεδυμενοι
τον χιτωνα των εναρετων και των δηθεν αθωων ή το αμπεχονο και την τραγιασκα των λαϊκων επαναστατων ή και τον βαρυ τιτλο των ειδημονων....

Λέφτυ
αυτό ξαναπέστο γιατί μου άρεσε!

Και όσο για τη Ζήνα και τον Ηρακλή και όποιον άλλο μυθολογικό ήρωα του star channel, είναι δυνατόν να απειλούν τη μυθολογία που έχει επιβιώσει για αιώνες??Μήπως υποτιμάμε λίγο έτσι κάποιον κύριο, που λέγεται Όμηρος?

Ζκιάχτρο, όποιος θέλει να μάθει μυθολογία, θα διαβάσει μυθολογία, δε θα δει τηλεόραση και όποιος θέλει να μάθει για το Μέγα Αλέξανδρο θα πάρει να διαβάσει για το Μέγα Αλέξανδρο, δε θα αρκεστεί στην ταινία του Όλιβερ Στόοουν (η οποία εμένα παρεπιπτόντως μου άρεσε, αλλά εγώ είμαι ψυχολόγος και η γνώμη δε μετράει και πολύ εδώ) και όποιος θέλει να φανταστεί τον Αχχιλέα, δε θα τον φανταστεί σαν τον Μπραντ Πιτ (αυτό παρεπιπτόντως δε μου άρεσε, αλλά εγώ είμαι ψυχολόγος και η γνώμη μου δε μετράει εδώ μέσα).

Και η Πέγκυ Ζήνα δε διεκδίκησε ποτέ δάφνες και πικροδάφνες, οι "ποιοτικοί" τραγουδισταί, όμως, έσπευσαν να βάλουν τις ίδιες τιμές με τα μπουζούκια και να συνεργαστούν και με αυτούς που πριν από μερικά χρόνια κοιτούσαν υποτιμητικά και τους έλεγαν "εμπορικούς".

ʼρα καλύτερα Πέγκυ Ζήνα, παρά καραγκιοζιλίκια,
υπάρχει χειρότερο από την υποκρισία και την ψωροπερηφάνια?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιούλ 15, 2005 3:01 pm

χμμμ!

it's only rock 'n roll and Ι like it με εμφαση στο only και στο I like
αυτο μονο ειμαι ικανος να πω για την τεχνη και την ποιοτητα ...και ας μην ειμαι και ψυχολογος....ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε !

οπου ροκ εν ρολλ βαζει ο καθενας οτι θελει.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Ιούλ 15, 2005 4:21 pm

kathy έγραψε:
wpleftyboy έγραψε:

Λέφτυ
αυτό ξαναπέστο γιατί μου άρεσε!

Φιλτάτη Κάθυ
απορώ..
Απορώ που δε σου αρεσε η ίδια ακριβώς θέση (ειπωμένη βεβαίως με άλλα λόγια) όταν ειπώθηκε απο τον Μύθο και απο μένα λίγες σελίδες πριν..

υγ1.
kathy έγραψε: Και όσο για τη Ζήνα και τον Ηρακλή και όποιον άλλο μυθολογικό ήρωα του star channel, είναι δυνατόν να απειλούν τη μυθολογία που έχει επιβιώσει για αιώνες??Μήπως υποτιμάμε λίγο έτσι κάποιον κύριο, που λέγεται Όμηρος?

Μήπως επίσης πληγώνουμε τον 'Ομηρο αποδίδοντας του ως δημιούργημα τον μύθο του Ηρακλή;

Μήπως επίσης Κάθυ και Λέφτυ υποτιμάτε τις επιδράσεις των ΜΜΕ ως φορείς γνώσεων και καθοδηγητές της μάζας; (Η μήπως λέφτυ τελικά όταν μιλάς για εξωγήινους και επιδράσεις τελικώς δεν εννοείς τα Γήινα κέντρα ελέγχου αλλά επιστημονικοφαντάζεσαι; )

Ή μήπως αν κάποιος αμερικανοβλαμμένος σεναριογράφος έβγαινε και αναδημιουργούσε με μπόλικη φαντασία τα Ινδικά έπη οι θεατές θα κάθονταν να διαβάσουν το Μαχαμπχαράτα ή το Ραμαγιάνα;
Θα μπορούσε κανείς εύκολα να διακρίνει τι είναι πραγματικό και τι προϊόν μιας αρρωστημένης για χρήμα φαντασίας;

Πόσα απο το συγκεκριμένο βιβλίο του Μπράουν κατάπιαν αμάσητα οι αναγνώστες τους ανάγοντας το σε ιστορική διατριβή;;
Εσυ κάθυ που το διάβασες και ενθουσιάστηκες πες μου οτι έψαξες ας πούμε για το ρόλο της Opus Dei και οτι έψαξες για τους Ναϊτες ιππότες ή τελικώς έμεινες στο ρόλο τους ως φυλάκων ενός επτασφράγιστου μυστικού της φύσης του χριστού;

Σας είναι δύσκολο να παραδεχτείτε ότι καταβάλουμε το λιγότερο δυνατό κόπο για την εξασφάλιση γνώσης ;

υγ2.Επειδή μ'αρέσει να μαθαίνω και την αντίθετη άποψη επ'αυτού θα ήθελα να μου αναλύσεις λιγάκι το παρακάτω:

wpleftyboy έγραψε:(αν και ειδικα στη σκηνοθετικη του καρριερα ο κλιντ ξεφυγε απ' το στερεοτυπο του ντερτυ χαρυ )
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Παρ Ιούλ 15, 2005 5:25 pm

Ωχ, δε θα τελειώσουμε ποτέ κι έχω να πάω και ζούπερ μάρκετ...

Νομίζω πως ο μύθος είχε εντοπίσει περισσότερο στην άλλη πλευρά και εν πάσει περιπτώσει δεν είπα τίποτα για το μύθο, απλά αυτό που είπε ο λέφτυ μου άρεσε, δεν μπορεί δηλαδή να μας αρέζει κάτι και να πούμε μπράβο?

Όσον αφορά τον Όμηρο, νομίζω πως με προσβάλεις εσύ εμένα λέγοντας μου πως υποστήριξα πως ο μύθος του Ηρακλή αποδίδεται στον Όμηρο. Έχεις ακούσει ποτέ το ρητό με το δέντρο και το δάσος?

Όσον αφορά το opus dei, ποιός σου είπε ότι με ενδιαφέρει? Αν με ενδιέφερε, θα το έψαχνα. Δυστυχώς, δεν έχουμε τον άπλετο χρόνο να ψάχνουμε για ό,τι πέφτει στα χέρια μας ή ό,τι περνάει απ'τα αυτιά μας, γι'αυτό και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Και δεν είναι θέμα κόπου, εγώ προσωπικά που με κατηγορείς, αυτό που με ενδιαφέρει κοπιάζω πολύ να το κυνηγώ και να το μάθω, από κει και πέρα έχουμε και μια ζωή να ζήσουμε, δεν υπάρχει μόνο η γνώση και τα βιβλία.

Ούτε είπα ότι ενθουσιάστηκα με τον Κώδικα, ούτε είπα ότι έγινα ειδική στο θέμα των Ναϊτών ούτε είπα ότι είμαι γνώστης του θέματος.
Είπα ότι ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ και δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις το κακό σ'αυτό.

Εγώ νομίζω έχω γίνει σαφής και από την αρχή.
Τώρα εσύ συνέχιζε να βρίσκεις ανακρίβειες σε αυτά που γράφω και ορθογραφικά λάθη και διόρθωνε τα και πες με και αμόρφωτη αν θες και ακαλλιέργητη, εγώ τη θέση μου δεν την αλλάζω.

Και επειδή την ξέρεις και τη συνταγή της κολοκυθόπιτας κι εμένα είναι απ'τις βασικές αρχές μου, εγώ αποχωρώ από το θέμα γιατί ψιλοβαρέθηκα να λέω συνέχεια το ίδιο πράγμα και να απολογούμαι χωρίς λόγο και κάτσε αν θέλεις
να βρίζεις και το Μπράουν και την Πέγκυ Ζήνα και τη μάζα που κάνει ότι της λένε και το Μαζωνάκη και τον κόσμο που δεν κοπιάζει για τη γνώση και τον Όμηρο βρίσε,

τι με νοιάζει εμένα?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Ιούλ 15, 2005 9:03 pm

kathy έγραψε:Είπα ότι ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ και δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις το κακό σ'αυτό.

Εγώ νομίζω έχω γίνει σαφής και από την αρχή.
Τώρα εσύ συνέχιζε να βρίσκεις ανακρίβειες σε αυτά που γράφω και ορθογραφικά λάθη και διόρθωνε τα και πες με και αμόρφωτη αν θες και ακαλλιέργητη, εγώ τη θέση μου δεν την αλλάζω.

Και επειδή την ξέρεις και τη συνταγή της κολοκυθόπιτας κι εμένα είναι απ'τις βασικές αρχές μου, εγώ αποχωρώ από το θέμα γιατί ψιλοβαρέθηκα να λέω συνέχεια το ίδιο πράγμα και να απολογούμαι χωρίς λόγο και κάτσε αν θέλεις

Ενας διαλογος προυποθέτει να υπάρχει ΜΙΑ διαφωνία αγαπητή Κάθυ.
Εαν όλοι συμφωνούμε με όλα τότε δεν κάνουμε διάλογο.Γραφουμε ύμνο όσο αφορα το συγκεκριμένο πράγμα.
Αντε και να ζητωκραυγάσουμε δηλαδή και να τελειώσει το πανηγύρι.

Αναγνωρίζω ότι είναι δύσκολο να υποστηρίζει κανείς μια θέση σε μια παρέα όπου οι άλλοι έχουν διαφορετική άποψη.Τίθεται αυτομάτως σε θέση άμυνας η οποία είναι και δύσκολη γι αυτό και του δημιουργείται η αίσθηση οτι απολογείται.

Μα εγώ όπως πιστεύω και όλοι οι συμμετέχοντες σε τούτη την κουβέντα δεν είχαμε τέτοια πρόθεση.Ούτε φυσικά κρίνει κανείς την έκταση γνώσεων ή την καλλιέργεια απο μια σειρά πόστ.
Ενα παιχνίδι στήθηκε και έπαιξα για τη χαρά που προσφέρει το παιχνίδι
και δεν έχω καμμιά πρόθεση (ούτε διάθεση) να προσπαθήσω να φανώ παντογνώστης (θα ήμουν καραγελοία) ή να αυξήσω το γόητρο της περσόνας μου (θα ήμουν κλινική περίπτωση ψυχασθενούς)

Το να ψάξω να βρω "τρωτά" σημεία στο πόστ κάποιου δε σημαίνει ότι τον υποτιμώ ως συνομιλητή.Είπαμε..κάθε διάλογος είναι μια παρτίδα σκάκι.
Αν είναι ο συνολμιλητής να βρίσκει αιματηρή μια τέτοια παρτίδα ίσως είναι καλύτερο να μην παιχτεί και προτιμώ να μην συμμετέχω (απο τη στιγμή που τον συμπαθώ) όπως έγινε σε αυτή την περίπτωση.
Το λάθος μου ήταν ότι είδα να κάνεις προβολές του θυμού σου πάνω μου και το προσπέρασα ενώ δε θα έπρεπε να το είχα προσπεράσει

Στην τελική είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας για τον Μπράουν για τον Κόναν το Βάρβαρο ή για την Πέγκυ Ζήνα ή για τον ιδιο το θεό..

(βέβαια.... αν ξεκινήσεις να κακολογήσεις τον Μπραντ Πητ ή τον Ζαγοράκη....να είσαι βεβαία ότι σίγουρα θα τις χαλάσουμε τις καρδιές μας..)

ΝτάκΖ Κάθυ;

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Ιούλ 15, 2005 11:07 pm

μια και το φερε η κουβεντα για πες μας σκιαχτρο που ακριβως ειχατε εκφερει αυτη την αποψη περι ποιοτητας ...μαλλον το αντιθετο βγαζω απ' τα λεγομενα σας κι εγω οπως λεει κι η καθυ , δηλ. οτι υποστηριζετε οτι κινδυνευει η τεχνη απ' τους μπραουν και τις ζηνες .

και φυσικα καθυ εισαι ελευθερη να λες οτι θες σε οποιον θες στα πλαισια των υπογειων συμμαχιων και των αορατων δικτυων που λειτουργουν στο εμισσος ...ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ...ι

καθολου δεν υποτιμαω τα ΜΜΕ ως καθοδηγητες μαζας ...εχω γραψει τοσο πολυ γι αυτο στο εμισσος που πιθανον αρκετοι να με βαρεθηκαν ..δεν πειραζει ομως η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης οπως ειναι γνωστο...

θα διευκρινισω ακριβως γιατι δεν κινδυνευει ο κοσμος απ τους μπραουν
και τις ζηνες
τουλαχιστον οχι οσο κινδυνευει απο αλλους "μεγαλους καλλιτεχνες"

η προπαγανδα που γινεται απο τα ΜΜΜ που τα λεει κι μυθος , δεν εχει σαν αιχμη του δορατος τη ζηνα βρε σκιαχτρο ουτε και την πεγκυ ζηνα ...οποιος το ισυριζεται αυτο ειναι μαλλον αφελης ...

οπως το βλεπω εγω η προπαγανδα ειναι πολυ πιο εξυπνη

σε αποπροσανατολιζει με συζητησεις για την ειρηνη και την αγαπη και με την αποκυρηξη της βιας και την πολιτικη ορθοτητα , ενω την ιδια στιγμη τα κεντρα εξουσιας που κανουν την προπαγανδα βιαζουν καθε διαφορετικοτητα πανω στον πλανητη κανοντας ολοκληρωτικο πολεμο(απο πλευρας ψυχολογικων επιχειρησεων αλλα και στρατιωτικων σε πολλες περιπτωσεις )

δυστυχως ή ευτυχως οι κοινωνιες εχουν τους ταγους τους ...
τα κριαρια με τα κουδουνια στο λαιμο και τα κερατα στο κεφαλι που μπορουν να κουτουλησουν τον αντιπαλο ...και αυτοι οι αρχηγοι δεν ξεγελιουνται με τις ζηνες και τους μπραουν...χρειαζονται πιο δυνατα χαρτια ...

οι ζηνες και οι μπραουν ειναι η τροφη για το πληθος που επειδη μοχθει ολη μερα κυνηγωντας τον επιουσιο ειναι πολυ κουρασμενο για να σκεφτει οτιδηποτε και απλα εχει στοχο να χαλαρωσει ...(βεβαια δεχομαι το λογο σας για τον μπραουν γιατι οπως ειπα δεν τον εχω διαβασει)

αν αξιολογησουμε τους πολεμικους στοχους (σε επιπεδο προσωπικου) ο νο 1 στοχος ειναι ο αρχηγος ενος τμηματος και παμε ιεραρχικα προς τα κατω

αν εξουδετερωσουμε τους ταγους οι απο κατω ειναι ευκολη υποθεση και στην περιπτωση που συζηταμε ο μεσος ανθρωπος ειναι ηδη τοσο εξουθενωμενος απ' την καθημερινοτητα που το πολυ πολυ που θα σκεφτουν πριν ριξει καν μια σφαιρα ειναι να παραδωθει και να ησυχασει .

αρα το βαρος της προπαγανδας λογικα πεφτει σ' αυτους που σκεφτονται ακομα ...αυτους παει να καναλιζαρει σε ακινδυνες πρακτικες αντιμετωπισης
της πραγματικοτητας ...

η οικονομικη ελιτ καναλιζαρει την πολιτιστικη ελιτ για να εκμηδενησει την πιθανοτητα αντιδρασης ολης της μαζας ...γιατι η μαζα για να αντιδρασει πρεπει να υποκινηθει απο τους θεωρητικους της επαναστασης..οταν δεν υπαρχουν οι θεωρητικοι δεν ξεκιναει επανασταση ...

αξιολογωντας λοιπον τη ζημια που κανει ο σαββοπουλος και η πεγκυ ζηνα
θα ελεγα οτι ο σαββοπουλος κανει την ασυγκριτα μεγαλυτερη .....

αν η μαζα δεν ειχε "καλλιεργηθει " τοσο συστηματικα απο τη γραφειοκρατικη δημοκρατια μεσα απο συγκεκριμενες εκπαιδευτικες διδικασιες (μεσα στις οποιες ειναι και η αναγνωση συγκεκριμενων "ποιοτικων" κειμενων αποδεκτων απο την πολιτιστικη ελιτ και η καταδικη
τοσων αλλων διαφορετικων αποψεων στην ανυπαρξια ως "μη ποιοτικων " ,οπως και η επιμονη σε αποτυχημενα εκπαιδευτικα μοντελα που ειναι βασισμενα σε επινοησεις
"μεγαλων ψυχολογων"-με λαμβανεις καθυ ? για τους δικους σου τη χτυπαω την καμπανα- )
αν λοιπον ειχαμε χρονο και ειχαμε λαβει την καταλληλη εκπαιδευση δε θα
εμπιστευομασταν ποτε την εκπαιδευση των παιδιων μας στη μυθολογια ή την ιστορια στα παιδια μας...
και αν δεν απαξιωναμε το λογο γενικα για χαρη της εικονας δε θα βαριομασταν ν'ανοιξουμε ενα βιβλιο και να διαβασουμε τη μαχαμπαρατα αντι να την δουμε με τα ματια του τηλεσκηνοθετη που μπορει καλλιστα να ειναι
αμερικανοβλαμμενος αλλα πολυ περισσοτερο ευρωπαιοβλαμμενος ...
γιατι αν ο αμερικανικος κινφος ειναι 90% σκουπιδια , ο ευρωπαϊκος κινηματογραφος ειναι παραδειγμα για το πως να κανεις καποιον να μισησει την 7η τεχνη .

που με φερνει πιο κοντα στο υγ2 σου
παρε μερικες ταινιες που εχει σκηνοθετησει ο κλιντ

ξεκιναω με το πρωτο γουεστερν που σκηνοθετησε ο ιστγουντ
"high plains drifter "

"the bridges of madison county" παρεα με τη μερυλ στριπ πανε τοσο βαθεια
σε ερμηνεια και ο κλιντ σπαει εντελως το στερεοτυπο του σκληρου
καουμποϋ ...

"mystic river" ιστορια για φιλια ,οικογενεια , χασιμο αθωοτητος και κωδικων ζωης

"unforgiven " γουεστερν εντελως αντιβιαιο , στρεφει ομως ολα τα πυρα του προς τη σωστη κατευθυνση των καταπιεστων και των υπηρετων τους

"million dolar baby " ταινια σχεσεων και χαρακτηρων
"bloodwork" ντετεκτιβ στορυ μεν καθολου ματσο δε

"true crime" ομοιως και εναντιον θανατικης ποινης

" absolute power" ταινια σχεσεων (πατερα κορης)
"pale rider" γουεστερν ,σε συγκρουση με τους καταπιεστες βοηθαει ανημπορους χρυσοθηρες

"honky tonk man " κανει ενα μουσικο της καντρυ αλκοολικο κτλ

"white hunter black heart " για το οποιο ο κλιντ πηγαινωντας στις καννες να παραλαβει τιμητικη διακριση σταματησε τα γυρισματα για το επομενο φιλμ του "the rookie" αναλαμβανωντας ενα κοστος περιπου 1.5 εκ δολαρια καθως ηταν και παραγωγος του φιλμ ..και επισης συναντησε στις καννες τον κουροσαβα ,πραγμα το οποιο ηταν ονειρο ζωης για τον κλιντ καθως το
"fist full of dollars" βασιστηκε σε ταινια του κουροσαβα

μιλωντας για στερεοτυπα
ο don siegel σκηνοθετης του ντιρτυ χαρυ σκηνοθετησε επισης το "the beguiled" to οποιο αγνοηθηκε σχεδον στην αμερικη ενω εγινε μεγαλη επιτυχια στην ευρωπη

τελος σκιαχτρο το να μη σου αρεσει ο κλιντ ιστγουντ δεν ειναι περιεργο

αλλα το να τον συνδεεις με το ντιρτυ χαρυ αποκλειστικα
ενω εχει σκηνοθετησει 25 ταινιες και εχει παιξει σε 60 περιπου και ο ντιρτυ χαρυ ειναι
ισως η μονη ταινια για την οποια κατηγορηθηκε οτι υποστηριζει την αστυνομικη βια (οπου απλα ηταν ο πρωταγωνιστης) ενω παραλληλα εχει παιξει στο "escape from alcatraz" που ειναι μια δηλωση εναντιον του συστηματος των φυλακων στις ΗΠΑ και σκηνοθετηθηκε και πaλι απ' τον don siegel

ειναι τουλαχιστον αδικο και απλα αναπαραγεις ενα στερετυπο απο αυτα που αρεσκεται να δημιουργει η πολιτιστικη ελιτ για καταναλωση και υπεραπλουστευση και τελικα (αθελητη? πολυ αφελες για να ειναι αληθινο) εξυπηρετηση των σχεδιων της οικονομικης ελιτ για παραγωγη αβουλων φιλησυχων πολιτων .

υγ. οσον αφορα το αν επιστημονικοφανταζομαι
ακομα κι αν το κανω
δε βλεπω που ειναι το κακο
μηπως εισαι της αποψης που θεωρει την ΕΦ υποκουλτουρα ?(πολυ βολικο κι αυτο για την πολιτιστικη ελιτ)
εκτος κι αν δεν το ειπες υποτιμητικα και εννοεις κατι αλλο το οποιο θα χαρω να συζητησουμε .
Τελευταία επεξεργασία από wpleftyboy και Σάβ Ιούλ 16, 2005 4:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Σάβ Ιούλ 16, 2005 7:11 am

Λέφτυ είναι φοβερά βαρετό να μεταφράζω απο ελληνικά σε ελληνικά.
Αδυνατώ επίσης να φανταστώ (και χρειάζεται μεγάλη φαντασία) για το που είδες εσύ να γράφω ότι η Τέχνη κινδυνεύει απο τους Μπράουν και τις Ζήνες.

Ας προσπεράσουμε λοιπόν τα σημεία που δεν κατανόησες τι είπα και ας περάσουμε στα παραδείγματα που έφερα περι Μπράουν,Ζήνας και Ηστγουντ,το οποία νόμιζα ότι ήταν εμφανές οτι ήταν απλά παραδείγματα.
Δεν γνωρίζω ποιοι είναι τα κέντρα εξουσίας τα οποία βάζουν σε πρόγραμμα για χρωματιστά τους εγκεφάλους των ταγών της κοινωνίας που απο ότι φαντάζομαι εννοείς τους ανθρώπους του πνεύματος.
Ασε δε που ακούστηκε πάρα πολύ ωραία εκείνη η φράση που έγραψες:

"γιατι η μαζα για να αντιδρασει πρεπει να υποκινηθει απο τους θεωρητικους της επαναστασης..οταν δεν υπαρχουν οι θεωρητικοι δεν ξεκιναει επανασταση"

Αλλά πως να τους διαβάσει τους μεγάλους φιλοσόφους η μάζα όταν έχει κατευθυνεται σε αναγνώσματα -πασατέμπους τα οποία διαβάζονται εύκολα και ευχάριστα;
Πως να κάτσει να διαβάσεις όταν απο τα ΜΜΜ καθορίζεται ενα συγκεκριμένο στυλ ζωής που όλοι γνωρίζουμε ποιο είναι..
Πως να δει τη Μήδεια του Τρίερ όταν υπάρχει το Play Misty for me;
Πως να μην απεχθάνεται τον Ευρωπαικό κινηματογράφο όταν έχει συνηθίσει σε εύκολες ταινίες όπως το Dusk till dawn, Conan the Barbarian,
και διάφορα άλλα εγωκεντρικά αναμασήματα του Αμερικανικού Ονείρου;

(Με τους δοσίλογους της Ιδεολογίας τους όπως είναι Σαββόπουλοι,Θεοδωράκηδες και λοιποί φαιδροί δε θα κάτσω να ασχοληθώ.Δεν υφίστανται πια ως κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία μιας και τους θυμούνται αυτοί που έχουν ξεπεράσει τα 40 )

Γιατί θα κάτσεις να διαβάσεις τη μαλακία του Μπράουν (με την πρόφαση να έχεις άποψη) και δε θα κάτσεις να διαβάσεις τον Ηγεμόνα του Μακιαβέλι αντ'αυτού για παράδειγμα..(παράδειγμα είναι Λέφτυ...)

Γιατί και εγω επίσης με αυτή την πρόφαση κάθησα και διάβασα την ίδια μαλακία των 600 σελίδων ενώ βολοδέρνουν ακόμα αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου ο "Φύλακας στη Σίκαλη" του Σαλιντζερ, το "Δεύτερο Φύλο" της Μποβουάρ, "Η αναφορά στο Γκρέκο" του Καζαντζάκη,"η εξουσία και το βασίλειο" του Καμύ. και..και..
Και επίσης με πρόφαση την απάντηση στο συγκεκριμένο θρέντ και σε άλλα θρέντ εδω και ενάμισυ χρόνο αφήνω να σκονίζοται στο τραπέζι πίσω μου πάνω απο 15 ακόμα βιβλία τα οποία ενας θεός ξέρει για ποιο λόγο αγοράζω....αλλά είναι ευδιάκριτος ο λόγος που δε διαβάζω..

υγ.

Φαίνεται να συγχέεις το σενάριο με τη σκηνοθεσία Λέφτυ και φάνηκε απο την ανάλυση που μου έκανες σε κάμποσες ταινίες.
Δε θα μπορούσε να παριστάνει τον Κάλαχαν ούτε στο PLay Misty for Me (όπου υποδύεται ενα ραδιοφωνικό παραγωγό),ούτε στις γέφυρες του ποταμού Μάντισον (μιας και αυτός είναι ο ελληνικός τίτλος διανομής της ταινίας όπου υποδύεται ενα φωτογράφο του National Geographic αν θυμάμαι καλά ) ούτε στο Million Dollar Baby (όπου υποδύεται ένα γέρο προπονητή πυγμαχίας) ούτε στο White Hunter Black heart (όπου υποδύεται το σκηνοθέτη(αν θυμάμαι καλά) -κυνηγό με εμμονές μιας και τα σενάρια είναι αυτά που καθορίζουν τους ρόλους και όχι ο σκηνοθέτης.
Σε 2-3 άλλες που έχω δει και δε θυμάμαι ποιες είναι αν και δεν είναι ο Καλαχαν είναι κάποιος μπάτσος

Πάντως δε θα έλεγα ότι επειδή η θεματολογία των ταινιών που έχει επιλέξει να σκηνοθετήσει είναι κάποια σκαλιά πάνω απο τη θεματολογία των ταινιών του Σπήλμπεργκ (αν εξαιρέσουμε τη Λίστα του Σίντλερ) για παράδειγμα σημαίνει ότι ανήκει και στο Πανθεον των αμερικανών σκηνοθετών.Ανήκει στους πλήρως απολιτικοποιημένους σκηνοθέτες μιας και όπως εχει δηλώσει ο ίδιος δεν επιθυμεί οποιαδήποτε πολιτική νύξη στις ταινίες του
(ασε δε που υπάρχουν και τα απομεινάρια της στρατιωτικής του θητείας..)

Πάντως ρε συ Λεφτυ θαυμάζω που θυμάσαι όχι μόνο πόσες ταινίες σκηνοθέτησε ο Ηστγουντ αλλά και με ποια σειρά τις σκηνοθέτησε .

τεσπά το θέμα ήταν αλλού και όχι στον Ηστγουντ μιας και εδω είναι το βιβλιοτόπικ..

υγ2 αν και δε μου αρέσει η ΕΦ σε βιβλία (σε ταινίες μου έρχεται κάπως καλύτερα) εντούτοις δεν τη θεωρώ υποκουλτούρα.Δε βάζω ταμπέλες στις κατηγορίες.Δεν νομίζω οτι διαθέτω τετοιες ικανότητες..

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης