βιβλία

THE DAVINCI CODE

...o καλύτερος φίλος του ανθρώπου...ας συζητήσουμε για φίλους εδώ!

THE DAVINCI CODE

Δημοσίευσηαπό dikoph » Δευτ Μάιος 24, 2004 4:22 pm

100% νεοαμερικάνικο (ΣκοπεύωΝαΓίνωΜπλοκμπάστερΤαινίαΤουΧόλιγουντ-η Miramax έχει ήδη τα δικαιώματα).
100% best seller to be γραφή.
(ήδη έχει σπάσει ρεκόρ πωλήσεων βέβαια)
Με όλα τα κλισέ που αυτά συνεπάγονται.

Όμως...
Κάτι μας λέει ο τύπος εδώ.

Μετά την ανάγνωση του βιβλίου, επισκεφθείτε το site:
http://www.danbrown.com/novels/davinci_code
dikoph
super member

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Σάβ Ιούλ 10, 2004 11:15 am

Eimai sta teleiwmata tou bibliou...einai polu kalo kai polu dynato....an kai 600 selidwn peripou se krata se agwnia mexri to telos mesa apo mia seira omorfwn - plousiwn eikwnwn kai kwdikwn, senan magiko sundiasmo mysthriou, istorias, 8rhskeias, texnhs kai agwnias...oti kalutero gia tou fan tou kalou bibliou...

...hmoun etoimos na grapsw ena topic gia to book auto molis 8a to teleiwna alla me prolabe h dikoph..den peirazei...xairomai toulaxiston pou yparxoun atoma pou agapoun to kalo biblio se mia epoxh pou h eikona ths thleorashs 8ampwnei epikindina..kalo kalkairi..
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό danai » Τετ Ιούλ 14, 2004 7:37 pm

Το διάβασα και είναι πάρα πολύ καλό. Μου άρεσαν πολύ οι γρίφοι και οι αναγραμματισμοί.
Στο ίδιο στυλ και οι "Illuminati -Οι Πεφωτισμένοι". Προηγείται χρονικά τπυ Κώδικα Ντα Βίντσι.
DARE TO BE DIFFERENT
Άβαταρ μέλους
danai
full member

Δημοσίευσηαπό Druuna (...ex Queen) » Δευτ Ιούλ 19, 2004 9:51 am

Ενθουσιαστήκαμε οικογενειακώς..!!!

( μετά την 15νθήμερη απ-ουσία μας, ξεφ(τ)υλλίζοντας το ημερολόγιο τοίχου, ανακαλύψαμε ότι χθες γιόρταζε η ισαπόστολος Μαρία η Μαγδαληνή... :shock: )

( το θεϊκό αυτό σημάδι θεωρήθηκε από τη διμελή οικογένειά μας ικανή και αναγκαία συνθήκη ώστε να ξεκινήσει ένα θερινό κυνήγι "λαθών" και "αδυναμιών" που αφορούν στην πλοκή του βιβλίου... )

( θα σας κρατώ ενήμερους για τυχόν ανα-καλύψεις... )

( αυτοί οι μεροβίγγειοι δεν μου καλοκάθονται... )

( εάν είστε φανς του είδους, προτείνω ένα ανσαμπλάκι ιδιαιτέρως απογειωτικό ----> Κώδικας DaVinci και καπάκι Ο Αλγόριθμος της Μελαγχολίας υπό του εξαίρετου Carlo Frabetti... )

( προς Θεού, μην κάνετε το λάθος να το συνδυάσετε με τον "Κανόνα των Τεσσάρων" των Ian Caldwell και Dustin Thomson... )

( εντελώς μάπα το καρπούζι... )

( επιστρέψαμε..;;;;; )

( επι-στρέψαμε ... δυστυχώς )

:arrow:
Όσο οι άνθρωποι θα συνεχίζουν να πίνουν, να πολεμούν, να στοιχηματίζουν και να καπνίζουν, τούτος ο κόσμος έχει μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Druuna (...ex Queen)
super member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Κυρ Ιουν 05, 2005 12:56 pm

....είναι μια απο τις αποδείξεις οτι η "αμερικανοποίηση" είναι κοινό,πια, είδος παθογόνου μύκητα.

Λογοτεχνικό σκουπίδι που επιβίωσε και αναδείχτηκε μόνο και μόνο στην ανάμειξη των ιστορικών μελετών γύρω απο το πρόσωπο του χριστού και τη μυστηριώδη προσωπικότητα του Λεοναρντο Νταβίντσι.

Εβαλε στο καζάνι 2 κιλά ιστορικών αναλύσεων για διαφορετικά γεγονότα και πρόσωπα τα οποία μαρινάρισε για ώρες μέσα σε μίγμα 2 κιλών συνωμοσίων αρωματισμένων με μια ιδέα εβραικής συμπάθειας.Στη συνέχεια άπλωσε το περιεχόμενο σε ξύλινη τάβλα και το άνοιξε σε πολύ λεπτό φύλλο.Στο εσωτερικό του άπλωσε 6-7 κρυόμπλαστους και αδύναμους χαρακτήρες πασπάλισε με λίγο ερωτισμό,λίγο ψυχαναγκασμό,μπόλικο εγωκεντρισμό και δράμα και αφου τους τύλιξε πολλές φορές.Ξαναζύμωσε το φύλλο με το περιεχόμενο δίνοντας του το τελικό σχήμα ενός κοσμοπολίτικου περιττώματος
τους έβαλε στο φούρνο της διαφημιστικής προωθησης όπου τους αφησε να ροδοκοκκινήσουν και να φανεί πάνω τους η πρώτη στάμπα "best seller"...
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Κυρ Ιουν 05, 2005 1:51 pm

Αγαπητό skiaxtro, επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάπως μαζί σου.
Ο Dan Brown Κάφκα δεν είναι και ούτε νομίζω ότι υποστήριξε πως είναι.
Σίγουρα πάντως και ο Κώδικας και το Illuminatti, που εμένα προσωπικά, μου άρεσε και περισσότερο, είναι βιβλία, που διαβάζονται πάρα πολύ ευχάριστα και με αμείωτο ενδιαφέρον (και έχω ακούσει πολλά άτομα λένε ότι δεν μπορούσαν να το αφήσουν).
Δεν είναι ανάγκη ό,τι διαβάζουμε να κουβαλάει τη βαριά διανόηση, κάποια βιβλία είναι απλά για να περάσεις την ώρα σου ή για την παραλία (δεν ξέρω, εγώ Κάφκα στην παραλία δε διαβάζω).
Και άρα αυτά τα βιβλία, αν και δεν συγκαταλέγονται στα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, κατάφεραν κάτι σημαντικό. Γιατί είναι σημαντικό το να γυρίσει κάποιος απ'τη δουλειά και να μη δει fame story, αλλά να διαβάσει. Ή αντί να χαζεύει στο λεωφορείο, να διαβάζει (και είδα πολλούς στο λεωφορείο να διαβάζουν τον Κώδικα). Ντοστογιέφσκι, έτσι κι αλλιώς δε θα διάβαζαν ούτε μετά τη δουλειά, ούτε μες στο λεωφορείο. Οπότε και το best seller, ίσως να μην είναι και τόσο κακό, αν το κρίνουμε με άλλα μέτρα και σταθμά.
Και όσον αφορά την "αμερικανοποίηση" νομίζω πως είναι λίγο αδόκιμος όρος. Μπορεί η Αμερική να βγάζει πολλές μαλακίες, αλλά δε βγάζει μόνο μαλακίες. Εγώ έχω δει ,πχ αμερικάνικες ανεξάρτητες τανίες πολύ καλές, που ουδεμία σχέση έχουν με Σβατσενέγκερ και Μπεν ʼφλεκ. Κι ο Τένεσση Ουίλλιαμς απ'την Αμερική ήταν. Δεν είναι λίγο άδικες τέτοιες ταμπέλες?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Κυρ Ιουν 05, 2005 2:33 pm

Κάθυ

μια παλιά διαφήμιση ισχυριζόταν οτι "μ'ένα Αρλεκιν ξεχνιέσαι".
Ευχάριστα αναγνώσματα που τα διαβάζεις στην παραλία,στο λεωφορείο και κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι προτιμότερο να δεις τις κατινιές τύπου "μεγάλου αδελφού" απο ένα άρλεκιν ή ενα βίπερ Νόρα.Είναι καθαρά ανγνώσματα -πασατέμπος.Περνάς την ώρα σου ευχάριστα.
Η τιμιότητα αυτών των αναγνωσμάτων όπως της Μπαρμπαρα Κάρτλαντ (τα οποία έχουν ενα μεσαιωνικό -αναγεννησιακό ιστορικό μπακγκράουντ) έγκειται στο ότι ποτέ δε διεκδίκησαν τον τίτλο της ιστορικής διατριβής όπως εγινε στην περίπτωση του συγκεκριμένου βιβλίου του Μπράουν (ο οποίος αρκετά έξυπνα σκέφτηκε να βγάλει πολλα λεφτά εκμεταλλευόμενος "τα σημεία των καιρών" Μπράβο του και ξαναμανά μπράβο του! )
Ούτε διεκδίκησαν ποτέ τον τίτλο αριστουργήματος της ρομαντικής λογοτεχνίας.
Πως θα φαινόταν λοιπόν αν η καρτλαντ ή οποιαδήποτε άλλη συγγραφέας αυτού του συγκεκριμένου είδους βιβλίων διεκδικούσε θέση δίπλα στις αδελφές Μπροντέ και την 'Ωστεν για παράδειγμα;
Γελοίο.

Αν γδύσουμε απο το συγκεκριμένο βιβλίο τη δουλειά που έχουν κάνει άλλοι και όχι ο Μπράουν (δες σύμβολα παγανιστικών θρησκειών,ακολουθία φιμπονάτσι, 2 πίνακες του Νταβίντσι,μια ταξιδιωτική περιγραφή του Παρισιού και του Λούβρου) τι μένει;
Ένα απλούστατο αστυνομικό πρότυπο χειρίστης ποιότητας που ακολουθεί τη συνταγή του ανεκδότου "κυνηγού-λιονταριού"
( "και βλέπω πίσω μου ενα λιοντάρι και τρέχω...
10 μετρα το λιοντάρι-5 μετρα το λιοντάρι-2 μετρα το λιοντάρι και πάνω που κάνει να μ'αρπάξει απο το σβέρκο...πάρτο κάτω το λιονταρι...
και ξανά 10 μετρα το λιοντάρι-5 μετρα το λιοντάρι-2 μετρα το λιοντάρι και πάνω που κάνει να μου επιτεθεί...πάρτο κατω το λιονταρι...
-καλα ρε εγώ αν είχα ενα λιοντάρι σε απόσταση αναπνοής απο το σβέρκο μου..θα είχα χεστεί απο το φόβο μου
-και συ που νομίζεις οτι γλύστραγε το λιοντάρι; )

Κανείς δεν αξιολογεί τα βιβλία με μόνο κριτήριο την πνευματική διέγερση
που προκαλούν στον αναγνώστη.Ας ξεφύγουμε λοιπόν απο αυτην την προκατάληψη.
Απαιτείς να είναι καλό στο είδος του (τουλάχιστον).

Ο όρος "αμερικανοποίηση" είναι ευρύτερος ενός χαρακτηρισμού της κουλτούρας.Αντικατοπτρίζει μια συγκεκριμένη στάση ζωής και μια επιφανειακή αντίληψη των πραγμάτων.
"Φτερά και πούπουλα"
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Κυρ Ιουν 05, 2005 6:05 pm

Κοίτα, το τι αξία θα αποκτήσει μελλοντικά το βιβλίο ως βιβλίο, μόνο ένας μένει να το κρίνει, ο χρόνος, οπότε ό,τι και να λέμε εμείς δεν έχει και πολύ σημασία.
Με το ό,τι ο κύριος Dan έβγαλε λεφτά απ'αυτό, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, εδώ βγάζουν άλλοι κι άλλοι (ο κάθε καραγκιόζης στα ριάλιτυ βγάζει εκατομμύρια με το να είναι καραγκιόζης, και το κάθε ξέκωλο στην πίστα βγάζει λεφτά με το είναι ξέκωλο). Αν μη τι άλλο, το να γράψεις ένα βιβλίο θέλει λίγο κόπο παραπάνω απ'το να βγάλεις τον κώλο σου έξω. Και στο κάτω κάτω μαγκιά του που τα βγάλε, ό,τι είναι εμπορικό δεν είναι απαραίτητα και κακής ποιότητας
Τώρα έχεις δίκιο στο ότι ήταν κλισέ το στόρυ με τους κακούς που κυνηγάνε από πίσω και την γκόμενα παραμάσχαλα, αλλά τα όσα συνδύασε (οι παγανιστικές θρησκείες, ο Ντα Βίντσι, το Λούβρο κτλ) δεν ήταν τόσο κλισέ. Ο συνδυασμός τους και μόνο ήταν πρωτότυπος. Και ειδικά στο Illuminati θέτει και πολύ ωραία ερωτήματα περί αντίθεσης θρησκείας και επιστήμης, δεν είναι και για ʼρλεκιν, δηλαδή, μην τρελαθούμε.

Βέβαια, εσένα μπορεί να μη σε ικανοποίησε ως βιβλίο, το δέχομαι..περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Κυρ Ιουν 05, 2005 6:23 pm

kathy έγραψε:Βέβαια, εσένα μπορεί να μη σε ικανοποίησε ως βιβλίο, το δέχομαι..περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

....η εμφάνιση της κολοκυθόπιτας στο προσκήνιο
μας παίρνει απο το χέρι και μας φέρνει καπέλο (φτερά και πούπουλα στα φιμωμένα,απο μια επίφαση πνεύματος φιλελευθερισμού, μαργαριταρένια αυτιά μας )
το κάτωθι συμπέρασμα:
αυτή η συζήτηση και κάθε άλλη συζήτηση σε τέτοιους χώρους
είναι περιττή.

(πίΤΤες)

Θα προτιμούσα να συνεχιστεί η κουβέντα στο πνεύμα που επικρατεί πάνω απο την κολοκυθόπιτα
(εκτός αν εσύ είσαι συγγενής του Νταν Μπράουν και ευελεπιστείς να τον κληρονομήσεις..οπότε πάω πάσο και δε κάνω καμμιά κουβέντα.)

:lol:

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Δευτ Ιουν 06, 2005 1:48 am

:) Όχι, μωρέ, που τέτοια τύχη...εδώ θα ήμουνα?
Κολοκυθόπιτα, για να δείξουμε ότι σεβόμαστε τη γνώμη του άλλου-έχω ένα κόλλημα, συγχωρέστε με...

Απλά η όλη μου διαφωνία με το να πέσουμε να φάμε τον πλούσιο πλέον Dan είναι για τον εξής λόγο:
Κάτι τέτοιο δε γινόταν και με τον Ιούδα που φιλούσε υπέροχα (που δεν το χω διαβάσει, απλά θυμάμαι ότι γινόταν πανικός). Γινόταν, λοιπόν, χαμός και κριτική και για τα best sellers και την ποιότητα και και και. Ο χρόνος έδειξε, Μάιρα who? Απλά τότε της έγινε και λίγο τζάμπα διαφήμιση, κατάλαβες?
ʼσε, που ο Dan είναι και λίγο πιο περίπλοκος, έβαλε και το Λούβρο του και το Βατικανό του, άλλο πράγμα...

That' s my point.
Χωρίς κολοκυθόπιτα.
kathy
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης