κινηματογράφος και θέατρο

Τι να δούμε;

ας συζητήσουμε για ταινίες και παραστάσεις που είδαμε, θέλουμε να δούμε ή απλά ακούσαμε γι αυτές...

Τι να δούμε;

Δημοσίευσηαπό karamelitsa » Παρ Ιαν 17, 2003 8:01 pm

Θα έλεγα, κάθε εβδομάδα να σχολιάζονται εδώ οι πιο αξιόλογες ταινίες που παίζονται στις κινηματογραφικές αίθουσες, ώστε να κάνουμε όλοι τις επιλογές μας διαβάζοντας και μια άλλη άποψη.

Τί είδατε πρόσφατα;

Τι προτείνετε;

Τι θα θέλατε να δείτε αυτή την εβδομάδα;

Μόνο μη μας λέτε την υπόθεση plz
karamelitsa
junior member

Δημοσίευσηαπό noise » Παρ Ιαν 17, 2003 9:01 pm

"Catch me if you can",tou Steven Spielberg-katapliktiko.
noise
junior member

Δημοσίευσηαπό oiax » Σάβ Ιαν 18, 2003 12:29 am

Καραμελίτσα, λατρεμένη μου γυναίκα, πόσο χαίρομαι που γράφω στο θέμα σου!

Για όσους δε με ξέρουν, λατρεύω το σινεμά. Δεν είμαι ο καλύτερος από άποψη εγκυκλοπαιδικών γνώσεων, αλλά
έχω ασχοληθεί πάρα πολύ.

Μια δική μου λίστα για τις ταινίες που περιμένω να δω.,
Συγχωρήστε με που οι τίτλοι είναι όλοι mainstream, αλλά αυτούς έχω πιο πρόσφατους στο μυαλό μου.

Catch Me If You Can του Σπίλμπεργκ
The Dream Cathcer του Κάσταν (βασίσμένο στο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ.)

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&cf=in ... 19&intl=us

The Ring Του Γκορ Βερμπίνσκι Ταινία τρόμου, βασισμένη στη ιαπωνική ταινία που έκανε μεγάλη επιτυχία.

http://www.ring-themovie.com/

Schmitt 'Οπου, όπως λένε, ο Τζακ Νίκολσον δίνει ρέστα.

(Sorry, ακόμα δεν έχω βρει site.)

Gangs Of New York η ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε

http://www.apple.com/trailers/miramax/g ... iler2.html

Spirited Away, εκπληκτικό καρτούν του Χαγιάο Μιγιαζάκι
(Το είδα και το ερωτεύτηκα)

http://bventertainment.go.com/movies/sp ... index.html

Αυτά προς το παρόν ως λίστα. Προσεχώς οι λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
oiax
new member

Δημοσίευσηαπό karamelitsa » Σάβ Ιαν 18, 2003 12:30 am

Είδα σκηνές από το Catch Me If You Can στα "προσεχώς".
Είναι στα υπόψη, αν και αντιπαθώ τον DiCaprio, (γούστα είναι αυτά).

Αυτή την εβδομάδα δε βλέπω να παίζεται κάτι νέο που να μου αρέσει. Το 8 miles με αφήνει αδιάφορη.

Ισως να πάω δω το "Μάτι" που λένε ότι μοιάζει λίγο με την "έκτη αίσθηση". Το είδε κανείς;

Να σχολιάσω λίγο το "Γάμος αλά ελληνικά" που το είδα την περασμένη εβδομάδα καθαρά από περιέργεια, γιατί συνεχώς άκουγα καλά σχόλια κι ότι βγάζει πολύ γέλιο. Δεν ξέρω , αλλά εγώ δε γέλασα. Μόνο κάποιες φορές έσκασα ένα χαμόγελο. Ισως δε με άγγιζαν οι καταστάσεις τις ταινίας, όσο κάποιους άλλους νεότερους σε ηλικία που χαχάνιζαν συνεχώς στο πίσω κάθισμα. Τι να πω! Εμένα μου φάνηκε αφελές.

Είδα επίσης τη "Γραμματέα" , που την αναφέρει το αθηνόραμα σαν κομεντί. Μου φάνηκε αρκετά σοβαρό στην προσέγγιση του θέματος και με έμφαση στην ψυχολογική ανάλυση των τάσεων της πρωταγωνίστριας, παρά στο γέλιο ή στο ερωτικό στοιχείο. Οι θεατές ήταν χωρισμενοι στα δυο. Αλλοι γελούσαν και άλλοι παρέμειναν σκεπτόμενοι σε όλη τη διάρκεια της ταινίας.

Τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και τον Τζέημς Μποντ δεν τα σχολιάζω γιατί τα είπαμε ήδη αλλού.
karamelitsa
junior member

Δημοσίευσηαπό noise » Σάβ Φεβ 08, 2003 10:10 pm

Molis girisa apo to cinema,opou eida to "The Ring".
Min exontas dei tin palia iaponiki tou ekdosi,tolmo na po oti einai apo ta kalitera thriller pou exo dei pote mou kai to sinisto :)
noise
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Φεβ 08, 2003 10:33 pm

κακαρίστε όσο θέλετε με τις επιλογές μου, αλλά πήγα και είδα με τα πιτσιρίκια μου το 'Εγώ ο κατάσκοπος' και μου άρεσε πολύ: τρελό και ηλίθιο, ... κωμικό, ποιος δουλεύει ποιον...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό zwh » Τρί Φεβ 11, 2003 7:52 pm

egw phga prosfata kai eida sto theatro mia kwmwdia to "Mama mhn trexeis".prwtagwnistria n Elenh Rantou kai polloi alloi eksiologoi h8opoioi-oxi mono kwmikoi- kai eixe polu gelio.to na gelame einai auto pou mas leipei shmera perissotero.den nomizete??
FOBAMAI OLA AUTA POU 8A GINOUN GIA MENA,XWRIS EMENA...
Άβαταρ μέλους
zwh
super member

Δημοσίευσηαπό mariaz » Παρ Φεβ 14, 2003 5:37 pm

Το "αραράτ" το είδε κανείς;
ʼκουσα πολλά και καλά σχόλια αλά δεν πρόλαβα να το δω (ακόμα).
mariaz
junior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Παρ Φεβ 14, 2003 11:27 pm

Χθές ειδα το The Ring (μεταφρασμένο ως "σήμα κινδύνου" γιατι τώρα το να το μεταφράσουμε ως "το δακτυλίδι" ε, εντάξει τώρα, ποιοι ειμαστε εμείς τίποτα ασχετοι αμερικάνοι; Πως τολμούν να το ονομάζουν "το δακτυλίδι"; Ασχετοι. Εμεις ξέρουμε, θα το ονομάσουμε "σήμα κινδύνου". Γουάου).

Τέλος πάντων, τα προσπερνάω τα παραπάνω. Η ταινία ειναι ενα απο τα καλύτερα θρίλλερ που έχω παρακολουθήσει. Πολύ καλός ήχος, αξίζει να το δείτε σε μεγάλη αίθουσα κινηματογράφου. Αξίζει μόνο και μόνο για τις σκηνές της περιβόητης βιντεοκασέττας που σε σκοτώνει, και για μια σκηνή στο τέλος που (μετα συγχωρήσεως) χάνεις τον έλεγχο δυο πολύ σημαντικών σφιγκτήρων του σώματος σου.

Πολύ καλή η Naomi Watts (Mulholland Drive) αν και δεν την πολυσυμπαθώ σαν ηθοποιό. Το μόνο κακό που εντοπίζω εγώ με το χαζό γούστο μου ειναι οτι η ταινία ηταν πολύ "καλοτραβηγμένη", θα μπορούσε να ειναι λίγο πιο "ερασιτεχνική". Γι'αυτό τον λόγο σκοπεύω να αναζητήσω και την αυθεντική ιαπωνική έκδοση (άλλωστε ο Ιαπωνικός κινηματογράφος ειναι τρομακτικός ακόμα και οταν πρόκειται για κωμωδίες).

Αν σας άρεσε η αίσθηση του συνεχιζόμενου εφιάλτη που επικρατεί στο "Kελλί", να το δείτε. Άλλωστε, εδώ δεν προταγωνιστεί η J. Lo. (ακόμα πιο sic).
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό karamelitsa » Παρ Φεβ 14, 2003 11:59 pm

Σήμερα ήθελα να πάω να δω το SOLARIS, αλλά μια μόλυνση και ένα πρήξιμο στο μάτι με έκαναν να παραιτηθώ απ τα σχέδια. :cry:

maleficia

Καλά που μου είπες για το ring να μη πάω να το δώ, γιατί δε μπορώ τις δυνατές συγκινήσεις και τα έργα αγωνίας. Παθαίνω ταχυκαρδίες από το στρες. :?
Διάβασα ότι το ιαπωνικό προτότυπο έργο είναι πιο ερασιτεχνικό σε γύρισμα, αλλά πολύ ανώτερο σαν αίσθηση , από αυτό που είδες.
karamelitsa
junior member

Επόμενο

Επιστροφή στο κινηματογράφος και θέατρο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης