κινηματογράφος και θέατρο

Ο ψαλιδοχέρης και τα λογικά κενά

ας συζητήσουμε για ταινίες και παραστάσεις που είδαμε, θέλουμε να δούμε ή απλά ακούσαμε γι αυτές...

Ο ψαλιδοχέρης και τα λογικά κενά

Δημοσίευσηαπό Moya » Παρ Ιουν 04, 2004 2:16 am

Eντάξει.Ομολογουμένως μερικές φορές είμαι λίγο ψυχαναγκαστική προσωπικότητα. Ο Ψαλιδοχέρης του αγαπημένου παραμυθά Tim Burton δεν είναι απλά μια αγαπημένη ταινία. Είναι ένα σύγχρονο μαγευτικό παραμύθι. Το είδα για πρώτη φορά αρκετά χρόνια πριν και ακόμα και τώρα συγκινούμαι σαν να είναι η πρώτη φορά. Αλλά να βρε παιδιά...κάθε φορά, εκεί που πάω να το απολαύσω, αρχίζουν διάφορες ψυχαναγκαστικές σκέψεις να ταράζουν το μυαλό μου, του τύπου:
1. Τι απέγινε το πτώμα του δημιουργού του ψαλιδοχέρη μετά το θάνατό του?δεδομένου ότι ο Edward ήταν ένα πλάσμα με παιδική σκέψη, οπότε χλωμό να το έθαψε...
2. Με τι τρεφόταν όσο ζούσε μόνος?οκ, δεν ήταν αληθινός άνθρωπος, άν υποθέσουμε ότι λειτουργούσε με μπαταρίες, καλώδια, ηλιακή ενέργεια, κάρβουνο ή οτιδήποτε άλλο δεν θα μας τον έδειχνε μετά να σαβουρώνει σαλάτα αμβρωσία και σουβλάκια.
3.Αυτή τη μαύρη στολή δεν την έβγαζε άραγε ποτέ από πάνω του? Ήταν δλδ ένα με το σώμα του? Γιατί φορούσε τα ρούχα πάνω από τη μαύρη στολή?Κι αν δεν την έβγαζε ποτέ, που προφανώς έτσι συνέβαινε, δε βρομοκοπούσε? για φανταστείτε έναν άνθρωπο που δεν έχει κάνει ποτέ του μπάνιο.Και για σκεφτείτε:αυτό το βρωμύλο τον ερωτευτηκε η winona ryder.
4. Αν τον έτρωγε η μύτη του ή οτιδήποτε άλλο πώς ξυνόταν?
5. ʼραγε είχε γεννητικά όργανα και σεξουαλική ικανότητα? κι αν ναι, το έκανε με τη μαύρη στολή πάντα πάνω του?

Αυτά και πολλά άλλα...
Δε λέω, παραμύθι είναι, δεν είναι εκεί η ουσία...αλλά το τετράγωνο ρεαλιστικό μυαλό μου ώρες ώρες δεν αντέχει τα λογικά κενά.
ʼλλα λογικά κενά στον ψαλιδοχέρη ή σε άλλες ταινίες που σας έκαναν να χάσετε τον ύπνο σας? ή έστω σας απασχόλησαν/σας χάλασαν βρε αδερφε...
Will somebody put this retard out of his misery?
Moya
junior member

Επιστροφή στο κινηματογράφος και θέατρο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης